OOST-INDIB. een handgeld van DRIE HONDERD GULDEN. „Yoor 't Jonge Volkje", Aanbrengpremie TIEN GULDEN. „VOOR DE KINDERKAMER" Uitgaven van JOH. IJKEMA, 's Gravenhage. WESTENBERG, te Texel. VLEESCHHOUWERIJ. WIJNHANDEL Thierae's Muziekbibliotheek. VERTEGENWOORDIGER Eau de Cologne bij de maat eu per flacon, J. J. Kuijpei', Parkstraat, Burg (Texel). AMSTERDAMSCHE COURANT. Nederlanders, die dienstnemen bij het Indische leger, ontvangen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departement van Koloniën en bij alle Burgemeesters. onder Redactie van 12 AfL Almanak 13e Jaargang. p> LOUWERSE 9nn ™ot Prijs per jaar f 4.40. en met medewerking van 200 prachtige platen. Anth. L. de Rop, Willem Otto, Gerard Keiler, J. Worp, Agatha, Philippine, Fiora Della Neve, H. J. Krebbers, J. C. Greive, Dr. R. Sinia en vele anderen. 5e Jaargang. Esn Geïllustreerd Maandblad 12 Nommers per Jaar. Met plm. 120 Platen. „VOOR 'T KLEINE VOLKJE", Prijs f 1.80. rdoor P. LOUWERSE. 2esoblb.l3aar particulier kapitaal, tegen 41 percent renten. Solide leeningen op schuldbekentenis met borgtocht 5 percent Op voordeelige voorwaarden ter overname aangeboden een bestbeklante SLACHTERIJ en VLEESCHIIOITWERIJ met Inventaris, met flinke Woning, Winkel en Slachtplaats, staande op het Marktplein, op den besten stand aan den Burg op Texel. Huurprijs billijk. Boeken kunnen worden ingezien. Aanvragen in te zenden onder letter V., Postkantoor Texel. van ~WT. Jager G orlings, firma J. H. ENSCHEDÉ, te HAARLEM. Depót te Kelder: Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. Band 1120 zijn heden verschenen. Band 120 zijn bij ons in voorraad. Op aanvraag zenden wij deze ter inzage. Prijs per band f 1. BERKHOUT Co., Boek- en Muziekhandel en Boekbinderij. Een oud, gerenommeerd Binnenlandsch Huis in Wijnen zoekt voor Helder en omstreken een van deftigen stand. Brieven in te zenden onder letter N.B., Bureau dezer Courant. Te koop aangeboden, tegen billijken prijs: eene florisante zaak in Brandstoffen enz., welke een flink en ruim bestaan oplevert en waaraan als tweede zaak een groot ruim onderhuis is verbonden, benevens Paard, Wagens, Karren en al hetgeen hier verder bij behoort. Te bevragen met franco brieven, lett. C. H., bij den Boekh. H. HEURING, Oude Spiegelstraat 7, Amsterdam. Goede raad en vertroosting. Eene ongestelde maag brengt het geheele gestel in wanorde en maakt ons onge schikt zoowel voor arbeid als voor uitspanning. Eenige weinige doses van deze zuiverende en versterkende Pillen, ingenomen overeenkomstig de daarbij gevoegde gebruiksaanwijzingen, zullen echter spoedig de orde herstellen en de maag weder in staat stellen, om zonder moeite haar voedsel te verteeren. Deze uitmuntende Pillen zijn geschikt zoowel voor den edelman als voor den boer, voor den soldaat als voor den zeeman, en in het bijzonder voor binnen- en buitenlandsche kolonisten. Holloway's Pillen zijn zeer dienstig in het tegengaan van koortsen, geelziekten en ontstekingen. Zij hebben ook de uitmuntendste genezing aangebracht in gevallen van waterzucht en ongesteldheid der nieren, van het hart en de longen, wanneer de lijders ongeneeslijk schenen te zijn. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Migraine-stift voor hoofd-en kiespijn, 40 en 60 ets. Likdoorn-tinktuur 50 cents, alleen-verkoop voor Texel. Duizend Bloemengeur, Eau de Cologne-, Cocos-rozen-, gewone Cocos- en Carbol-Zeepen, Porte-monnaies, Sigarenkokers, Heeren- en Damestasschen, Werk- en Toiletdoozen, Lepelkistjes, Handschoendoozen, Spoormanden, Reisbandkoffers, Albums, enz., tot lage prijzen voorhanden bij NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Groud," Nes 53. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld de verklaring betreffende door Nederland en België te nemen maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes, juicht in haar verslag ten hoogste toe het doel, dat de Regeering door de bedoelde verklaring zich voorstelt te be reiken. Zonder zich te ontveinzen, dat het koesteren van hooge verwachtingen over de gevolgen van maatregelen als deze lichte lijk tot teleurstelling zou leiden, uit zij toch den wensch, dat de Regeering op den ingeslagen weg moge voortgaan. De tekst der verklaring gaf tot enkele opmerkingen aanleiding. Er heerschte geene eenparigheid van gevoelen ten opzichte van de vragen: uit welke omstandigheden en op welk tijdstip het gedwongen worden tegen eigen wil zal moeten blijken, en wie omtrent het al of niet bestaan van dwang tot prostitutie eene beslissing zal moeten nemen. De commissie maakt voorts de opmerking, dat het terugzenden van getrouwde vrouwen, die zich aan prostitutie overgeven, op verzoek harer echtgenooten, als het zich voordoet, zeker niet tot de alledaagsche gevallen zal worden gerekend en dat het daarenboven twyfelaehtig is, of de echtgenoot, die er prijs op stelt, de langs dezen weg terugkee- rende echtgenoote weder in zijne woning te ontvangen, haar by onwil harerzijds met den sterken arm hiertoe zou kunnen dwingen. In de algemeene vergadering der Vereeniging Volks onderwijs/ te houden te Amsterdam op 31 Mei a. s., zullen o. a. worden behandeld: a. Voorstellen betreffende het in de algemeene kas te storten quotum, in verband met de bekostiging der uitgave van het Volksblad. Het hoofdbestuur verlangt, dat over het jaar 1888 van nieuws der gewone contributie door de afdeelingen in de algemeene kas zal worden gestort; b. de aftleeling Rotterdam wil aan het hoofdbestuur opdragen, pogingen in het werk te stellen om, door vrij willige bijdragen, de uitgave van het Volksblad, onafhan kelijk van de algemeene kas, te verzekeren; c. een voorstel der afdeeling Leeuwarden, om, naar aan leiding van het in art. 1 van het reglement aangewezen doel der Vereeniging: „te verkrijgen dat in werkelijkheid overal in het Rijk van overheidswege gegeven worde voldoend openbaar onderwijs, voor alle gezindten gelijkelijk toegankelijk," te beslissen: 1. of hiermede in strijd is het bevorderen van het subsidiëeren van overheidswege van bijzondere scholen; 2. of de betekenis van het woord „overal" is: overal, ook waar het bijzonder onderwijs vol doende in de behoefte voorziet; d. een voorstel der afdeeling „Wijmbritseradeel, om art. 1 van het reglement te lezen als volgt: „Het doel der Ver eeniging is, het openbaar lager onderwijs, gegeven in overeenstemming met de historisch geworden beteekenis. van art. 194 der grondwet, te beschermen en te verbeteren e. een voorstel van het hoofdbestuur, om aan art. 1 van het reglementdeze nieuwe alinea toe te voegen„De inrichting en verbetering zoowel van voorbereidend- en herhalings-onderwijs als van ambachts- en industrie-scholen, als noodzakelijke aanvulling van de volksschool, te helpen bevorderen;" f. voorstellen van drie afdeelingen om leerplicht in te voeren g. voorstellen betreffende kinderarbeid en bevordering van langduriger schoolbezoek, van de afdeelingen Maastricht en Haarlem en het hoofdbestuur; h. een voorstel \an het hoofdbestuur, luidende: „De vergadering machtige het hoofdbestuur om zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, dat het kazerne- onderwijs voortaan uitsluitend moge worden opgedragen aan hen, die volgens art. 55 der wet op het 1. o. tot het geven van onderwijs bevoegd zijn;* i. een voorstel der afdeeling Haarlem, om te overwegen, wat er door de Vereeniging kan gedaan worden om het teekenonderwijs, vooral ten platten lande, meer alge meen te maken, en van de afdeeling Den Haag, om te bewerken dat aan behoeftige schoolkinderen van overheids wege voedsel worde verstrekt, en als 't gevoelen der ver gadering uit te spreken dat het in 't belang van het onderwijs noodig is, bij de wet den arbeidsdag te regelen. „Het Nihilisme onder Czaar Alexander III" is het op schrift van een breedvoerig artikel in de Kölnische Zeitung. Daarin wordt aangetoond, hoe zich de Russische Regeering vergist heeft, toen zij na den moord van Czaar Alexander III in 1881 meende met de 11 schuldigen aan dat misdrijf zoo goed als alle hoofden van het Nihilisme in handen en daarmede de Nihilisten onschadelijk gemaakt te hebben. Blijkens de Regeeringsbode van 20 April 1883 waande de Regeering ook toen nog in de Nihilisten niets anders voor zich te hebben dan een klein aantal samenzweerders. En toch waren in dat jaar reeds meer dan 50 personen als schuldig aan den keizermoord van 1881 veroordeeld, dus 40 meer dan de 11, die toen als de alleen-schuldigen beschouwd werden. Wel hielden de Nihilisten zich een tijdlang na Maart 1881 rustig, maar reeds in Maart 1882 werd generaal StrelnikofF te Odessa vermoord, waar hij een gerechtelijk onderzoek leidde, en in Juni 1882 werd eene samenzwering tegen het leven van den Czaar ontdekt. Daarop weder een tijd van rust, tot in het laatst van 1883 kolonel Sudeikin, chef der politie te St. Petersburg, vermoord werd. De tijd van schijnbare rust echter was door de Nihilisten gebruikt om in alle stilte eene hoogst gevaarlijke propaganda te maken, nl. onder de officieren. Tot dusver was het slechts bij uitzondering voorgekomen, dat een officier zich met het Nihilisme inliet. In September 1884 echter stonden 14 Nihilisten te Petersburg terecht en daaronder 6 offi cieren. Het bleek toen, dat eene adellijke dame van buiten gewone schoonheid, mevr. Feigner-Filippowa, met uitnemend gevolg de kunst verstaan had om vooral jongere officieren tot blinde werktuigen der Nihilisten te maken. Als zij hen eerst aan zich had weten te binden, stelde zij als voorwaarde voor hare gunst eene schriftelijke verklaring, dat zij in geval van opstand niet zouden laten schieten. En met die verklaring hadden de ongelukkigen zich aan de Nihilisten overgeleverd. Men zal zich herinneren, dat die vrouw toen schuldig bevonden is aan nagenoeg alle nihilistische aanslagen, die van 1875 tot 1882 voorkwamen. Maar hetzelfde proces bracht ook aan het licht, dat ver scheidene officieren de Nihilisten in de hand werkten zonder voor de verleiding van vrouwelijke agenten der revolutie partij bezweken te zijn. Wederom hoorde men een tijdlang weinig of niets van de Nihilisten, tot in 1885 eene poging aan aen dag kwam om in Polen een opstand te verwekken. Het Nihilisme trad daarbij wel op den achter-, het Polonisme op den voorgrond, maar het verband tusschen die twee was toch maar al te duidelijk en te meer opmerkelijk omdat bi^ de vroegere nihilistische aanslagen weinig of geene Polen betrokken waren. Het gevolg van het gerechtelijk onderzoek dezer zaak was de veroordeeling van 200 personen. Het herstel van Polen op socialistischen grondslag was het doel van die samenzwering; een der voorgenomen middelen om dat doel te bereiken was het vermoorden van den Czaar, als deze in het najaar van 1885 de leger-manoeuvres in Polen kwam bijwonen. Na het bovenstaande in het breede geschetst te hebben komt de schrijver van het artikel tot het besluit, dat het Nihilisme onder de Regeering van den tegenwoordigen Czaar telkens opnieuw het hoofd opsteekt en zich, wel verre van gelijk de Regeering verwacht had langzaam te ver dwijnen, onder telkens nieuwe lagen en klassen der bevolking uitbreidt. De deelneming van Petersburger studenten aan den laatsten aanslag tegen den Czaar op 13 Maart jl. heeft dit opnieuw bewezen, waarbij vooral het feit bedenkelijk is, dat die aanslag lang niet zoo groote verontwaardiging in het Rijk deed ontstaan als men had kunnen verwachten. De Regeering, zegt de schrijver, zal nu wel tot het inzicht gekomen zijn, dat de Nihilisten niet eene bende samen zweerders, maar eene wijdvertakte partij zijn, die alleen met de strengste middelen kan bestreden worden. De schrijver is namelijk van oordeel, dat de tegenwoordige Czaar, evenals zijn vader, „die het slachtoffer zijner zacht moedigheid werd," tc toegevend is voor de veroordeelde misdadigers, te huiverig om de doodvonnissen te laten voltrekken, te weinig doortastend in zijne maatregelen tot handhaving van het gezag. Dat de uitbreiding van het Nihilisme onder allerlei klassen der bevolking, die tot dus ver daarvan vrij bleven, ook kan worden tegengegaan door wegneming van rechtmatige grieven tegen het bestaande regeeringsstelsel, schijnt bij den schrijver niet in aanmer king te komen. 't Is bekend dat de Duitscher veel geduld heeft voor étalages en andere knutselarijen, maar om eene obelisk te maken van.... spelden, daar behoort zeker veel geduld toe Volgens de „Aker Echo der Gegenwart* heeft de firma Bütenberg Heusch Co., te Aken, op de Jubilé-tentoon- stelling te Manchester een obelisk geplaatst, bestaande uit niet minder dan zeven millioen spelden met glazen knoppen van verschillende kleuren. Daarmede zijn allerlei figuren gevormd, o. a. de spreuk: „God save the Queen." Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4