Vervolg Nieuwstijdingen. AD VERTEN TIEN. Wegens omstandigheden uit de hand te koop: Artillerie-Vrijkorps. Openbare Verkooping. Makelaar OUDENHOVEN Openbare Besteding, „Veerborg," Anna Paulowna. Maandag 2e Pinksterdag van af 's namiddags 4 uur BAL. ^Muziek voor den Dans, LÏe koop een drachtige Zeug. officier van administratie 2de klasse F. A. Ebbinge Wubben, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De dirigeerende officier van gezondheid 2de klasse J. J. Borst wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Juni a. s., ter zake van langdurigen dienst en meer dan 50jarigen ouderdom op pensioen gesteld, ad f 2700 's jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse de officier van gezondheid 1ste klasse D. Matak Fontein. Met ingang van 21 Juni a. s. zijn geplaatst: aan boord van den rammonitor Draak" de machinist lste klasse v. c. J. J. P. Kettner, de machinist 2de klasse W. J. Kramer en de machinisten 3de klasse J. G. Van Mill en J. C. Jongkees; aan boord van den rammonitor „Wesp" de machinist lste klasse C. Wakerlin, de machinist 2de klasse G. P. W. Van der Klugt en d_- machinist 3de klasse J. K ster; op de stoomkanonneerboot Bever" de machinist lste klasse G. Van Os en die der 3de klasse W. J. Broek. Vischbericht. Het gedurende de afgeloopen week schier dag aan dag wederkeerend stormachtig en ongestadig weer heeft de schoone verwachtingen van menig visscher, op een goeden vangst hopende, geheel den bodem ingeslagen. Teleur stellingen waren aan de orde van den dag, want meer dan ééns waren de visschers genoodzaakt, wegens het ruwe weer, veilige haven te houden, terwijl zij, in zee zijnde, meer malen onverwijld voor den opkomenden storm moesten vluchten, 't Is wel te begrijpen dat de vangst hierdoor niet bijzonder ruim was en de uitkomsten der visscherij over het algemeen alles behalve rooskleurig waren; althans door onze kustvisschers werd weinig aangevoerd. Eenige bommen en een Duitscho ever brachten een nogal aanzienlijk partijtje tongen aan. Ansjovis werd langs de kust niet meer aangetroffen en ook de geepvangst was, ook al als een gevolg van het onhandzaam weer, „bedroefd zuinig." Te Wieringen maakte men blijkbaar beter zaken, dewijl vandaar vrijwat geep werd aangevoerd. Er kwamen ter afslag: 19,480 tongen, 1227 roggen, 43 kabeljauwen, 13 tarbotten, 1210 schelvisschen, 50 mandjes kleine schol en 155 tal geep; groote tong gold 25 k 35 cents, kleine idem 10 k 20 cents, rog 42 k 61 cents, kabeljauw f 1.30, tarbot f 7.50 k 9.per stuk, schel- visch f 18 f 30 het honderd, kleine schol f 2.50 k f 3.50 per mandje en geep f 7 k f 9 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenE. Van der Wiele, geb. Smit, Z. E. J. Minncboo, geb. Van der Hoeven, Z. C. Gravemaker, geb. Droog, D. M. C. Kramer, geb. Sterzenbach, Z. Overleden I. C. Labrand, 69 jaren. G. Kansen, geb. Ver- gaij, 55 jaren. E. J. Gravemaker, 1 dag. Gemeente ZIJPE, van 13 tot 20 Mei. Ondertrouwd Arie Slikker, weduwnaar van Marytje Schrieken, arbeider, 41 jaren, wonende onlangs te Wieringcrwaard, en Antjc Kuiper, weduwe van Jan Bakker, 35 jaren. GehuwdWillem Kooijman, jonkman, arbeider, 24 jaren, en Catharina Koning, jongedochter, 20 jaren. Paulus Koster, jonk man, landman, 32 jaren, wonende te Anna Paulowna, en Antje Smit, jongedochter, 25 jaren. GeborenAnna, dochter van Klaas Sneekes en Geertje Van den Berg. Overleden Elizabeth Schilder (ongehuwd), dochter van Lourens Schilder en Neeltje Wiering, 22 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 17 tot 23 Mei. OndertronwdGerrit Van der Mey, jonkman, 31 jaren, en Gijsberta Van Herwerden, jongedochter, 24 jaren. Gehuwd en Overleden Geene. BevallenGrietje Bleeker, geb. Zuijdam, D. Antje De Jongh, geb. Kieft, Z. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. 22 12, 23' 12' 24 8 24 12 Weêrs' zwtw. wtn. nwta. nnw. 0.4 k. 5 9, 17 Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 755.45 -5.65 760.43 -0.67 763.80 f 2.60 764.28! f3.08 9.4 9.2 7.8 8.4 -4.2 -4.5 -4.1 -5.4 1 0.72 Vlak. 0.76,wein.gv 0.89 0.78) ;esteldheid: 22 Mei 12 u. Helder, bewolkt, koud, mooiweer. 23 Mei 12 u. Bewolkt, koud, goedweer. 24 Mei 8 u. Betrokken, winderig, buiig, koud weer. 24 Mei 12 u. Bewolkt, onstuimig, koudweer. Marktberichten. TEXEL, 22 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge loopen week de volgende prijzen Koeboter 50 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 en Eend-eieren 3.50 per 100 stuks. Hooi f 14 a 18 per 500 kilogram. Koehuiden 30 cents per kilogram. Paardenhuiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2.50 a 3.25 en Lamshuiden f 2. a 2.50 per stuk. TEXEL, 23 Mei. De aanvoer op de heden gehouden Lam- merenmarkt bedroeg 4200 stuks. De handel was minder ving dan de vorige week en bleven enkele partijen dan ook onverkocht De prijzen liepen van f 6.50 tot hoogstens f 11 per stuk. ALKMAAR, 21 Mei. Aangevoerd: 18 Koeien, f 100 a 160, 27 nuchtere Kalveren, f 4 a 16, 770 Schapen, f 16 a 26, 1602 Lammeren; f 5 a 13, 200 magere Varkens, f 12 a 17, 281 Biggen, f 5 a 10, 30 Bokken en Geiten, f 4 a 7, alles per stuk. ALKMAAR, 23 Mei. Aangevoerd: 416 vette Kalveren, f23 a f 118; 27 nuchtere Kalveren, f 4 a 19 21 Schapen, f 25 a f 2835 magere Varkens,! 12 a 16, alles per stuk; 160 vette dito, 36 a 45 cents per kilogram. HOORN, 21 Mei. Aangevoerd: Tarwe f 7.50 a 8.50, Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3 a 4, Witte Erwten f 10 a 12, Groene dito f 11 a 12, Grauwe dito f 15 a 17, Vale dito f 10 a 12; 5 hectoliter Karweizaad, f 16.50, alles per hectoliter. 5 Paarden, f 100 a 130, 26 Koeien, f 120 a 180, 977'Schapen, f 20 a 28, 388 Lammeren, f 8 a 14, 35 Kalveren, f 6 a 18,10 Varkens, f 14 a 20, 180 Biggen, f 5 a 9, 28 Kippen, f 0.90 a f 2.alles per kilogram. 13,700 Kip-eieren, f 2.25 a 2.75 per 100 stuks. 2369 kop Boter, f 4.50 a 0.50 per kop. AMSTERDAM, 23 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 759 Runderen, lste kwaliteit 68, 2de kwaliteit 60 en 3de kwali teit 55 cents per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 90 a 280 per stuk2 vette Kalveren1 Graskalf62 nuchtere Kalveren, f 5 a 9 per stukSchapen en Lammeren f 24 a 6 per stuk vette Varkens 36 a 42 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Dokkumer Jammen f 3. a 3.20, dito Franeker f 2.90 a 3.dito Engelsche f 2.10 a 2.20, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.40 a 4.10, dito Flakkeesche f 3.10 a 3.40, dito Blauwe f 3.30 a 3.60, Pruisische Hamburgers f 2.30 a 2.50, Westlandsche Duin Zand f 5 a 6, alles per hec toliter Nieuwe Malta 16 cents per kilogram. UTRECHT, 23 Mei. Op de Paardenmarkt waren 771 Paarden en Veulens aangevoerd. De Paarden werden verkocht van f 10 tot f 700, de Veulens van f 120 tot f 300 per stuk. Redelijke handel, weinig buitenlandsche kooplieden. Tweede Kamer. In de zitting vanjgisteren bracht de Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den heer Blussé, het overleden lid, tevens den nestor der Kamer. Noode zal de Kamer de oorspronkelijke figuur van den heer Blussé missen, dien degelijken, practischen man. Sedert 27 jaar was hij trouw op zijn post. De practische onderwerpen die hij behandelde maakte hij door goed hartige ironie en gulle humor aantrekkelijk en zelfs zijn tegenstanders waardeerden het talent en de overtuiging, waarmede hij als Minister een ernstige poging tot belasting hervorming deed. De discussie is toen hervat over het hoofdstuk defensie der Grondwet. Zr. Ms. ramschip „Stier" wordt met 16 Juni a. s. buiten dienst gesteld en de kapitein-luitenant ter zee O. C. A. J. Moreau eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. Zr. Ms. rammonitors lste en 2de klasse Draak en Wesp, liggende te Hellevoetsluis, en monitors 2de klasse Krokodil en Heiligerlee, liggende alhier en te Amsterdam, worden met 21 Juni a. s. in dienst gesteld en het bevel over die bodems respectievelijk opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee G. J. Buyskes en de luitenants ter zee lste klasse H. R. J. J. Thorbecke, W. E. Hazenberg en A. J. Krabbe. Zr. Ms. schroefstoomschip „Aruba," commandant do kapitein-luitenant ter zee W. M. E. Bervoets, is gisteren avond van een tocht in de Noordzee, ter uitoefening van politie-toezicht op de visscherij, alhier aangekomen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie, belast met het afnemen van het examen tot toelating van jongelieden als adspirant- administrateur bij de zeemacht, is samengesteld uit de volgende heeren: voorzitter J. C. L. K. Van Wely, hoofd inspecteur van administratie bij de zeemacht; leden: M.C. Hazenberg, officier van administratie lste klasse; C. A. Hofman, hoofd eener openbare burgerschool en J. Schmal, hoofd eener openbare lagere school, beiden te 's Hage; strekkende tevens tot informatie, dat, met afwijking van het vroeger bepaalde, het geneeskundig onderzoek der adspiranten zal plaats hebben véór den aanvang van het schriftelijk examen. Door den eerstaanwezenden ingenieur der Genie alhier is heden herbesteed: het bouwen van een tweede vredes- privaat bij de bomvrije kazerne in het fort Erfprins (raming f 1540). Ingekomen 1 inschrijving, als van de heeren De Waard en Wijker, ad f 1735. Naar wij vernemen, is het adres aan den Minister van Marine, dat gedurende eenigen tijd in het kantoor van den Vischafslag alhier voor belanghebbenden ter teekening was nedergelegd, door niet minder dan 127 personen (allen visschers van Texel, Wieringen, Enkhuizen, Ürk, Volendam en Helder) geteckend. In dat adres wordt gevraagd de plaatsing van een geleidelicht op den vasten wal, in 't belang der veiligheid voor de visschers bij het bevaren van het Kaap- en Molengat nabij onze kust. Deze adres-beweging, welke door de bemoeiingen van het bestuur der Kiesvereeniging „Helder" alhier is ontstaan, zal, zoo wij hopen, met gunstig gevolg worden bekroond, nu het verzoekschrift, aldus geteekend, door genoemd Bestuur in handen is gesteld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, met aanbeveling om voor de inzending wel te willen zorg dragen en het verzoek van adressanten bij den Minister zoo krachtig mogelijk te steunen. Gisteren voormiddag is er brand uitgebroken in een pakhuis, staande in de Blomsteeg alhier. Dit pakhuis be vatte hout en stroo en een nabijgelegen schuur brandstoffen. Door de gemeente-spuit No. 1 werd het eerst water gegeven. Spoedig waren de spuiten No. 2, 4, 6 en 7 eveneens aan gevoerd, alsmede die van de artillerie, van de infanterie en van Zr. Ms. wachtschip. Onder de leiding der autori teiten werden pogingen aangewend tot blussching van den brand en tot bewaring der belendende perceelen. Het pak huis is geheel vernield, evenals het onmiddellijk belendende perceel, bewoond door K. Zander. Het daarnaast staande perceel is deerlijk gehavend en ook andere nabijgelegen panden hebben heel wat door vuur en door het water, bij de blussching gebezigd, geleden. Bij het blusschen is thans gebruik gemaakt van den aanvoer van duinwater in de brandputten en van de brandkraan in de Smidsstraat alhier. Tegen 12 ure was de brand gebluscht. De verbrande perceelen waren verzekerd, doch niet hoog. De inboedel van Zander was mede geassureerd. De overige bewoners hebben bij het uitdragen van hunne inboedels nogal schade geleden. De orde werd door politie en militaire macht flink gehandhaafd. Wat betreft de oorzaak van den brand is gebleken, dat die is ontstaan door het spelen van kinderen vóór het pakhuis met lucifers. Een knaapje van 5 jaar, zoontje van Zander, wiens huis geheel verbrand is, kreeg van een oom een cent, om er iets voor te koopen. De kleine kocht nu in een winkel een doos Zweedsche lucifers en ging er met zijn makker vóór 't pakhuis met stroo mede spelen. Slechts een enkele lucifer is, blijkens het aanstrijken op het doosje, gebruikt. Het vuur deelde zich mede aan het stroo in dat gebouw en zoo ontstond de ramp, die aan onderscheidene personen belangrijke schade veroorzaakte. Bij den storm, die jl. Vrijdag woedde, is een huisje in de Kromme-elleboogsteeg alhier ingestort. De vrouw huizes, die te bed lag, is bij deze ramp ongedeerd gebleven. De heer G. N. Z. Wallin, een vroegere plaatsgenoot en oud-leerling van de School voor de Zeevaart alhier, is bevorderd tot gezaghebber bij den dienst der Gouvernements- Marine in Nederl.-Indië. Het beroep van den heer Jelgersma, predikant te Heenvliet, naar Akersloot (cl. Alkmaar) berust op een misverstand. Tengevolge van eene onwettigheid bij de beroeping, is gemelde predikant te Akersloot n iet beroepen. Beroepen bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Enkhuizen Dr. Joh. W. Pont, proponent te Amsterdam. De heer J. Westerman Holstijn, Doopsgez. predikant te Barsingerhorn, komt voor op het drietal te Arnhem. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Purmerland door ds. F. T. de Mazure, pred. te Koog op Texel. De door de „Heilige Familie" ingezamelde bijdragen voor een feestgeschenk aan Z. H. den Paus, ter gelegen heid van diens gouden jubilé, beloopen thans een totaal van f 3,853.60. Jl. Zaterdag heeft het stoomschip Duitscliland, be stemd voor den dagdienst op de lijn Vlissingen-Queensborough, een proeftocht gedaan. Verschillende genoodigden waren aanwezig. De boot wordt zeer geroemd. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer Geurts, te Velden, vóór 5 maanden een varken voor het eerst 20 biggen ter wereld bracht, en nu weder aan 22 jonge zwijnen het aanzijn schonk. Van deze laatsten verkeeren 20 in den besten welstand. De eerste 20 brachten een gemiddelden prijs van f 8.50 per stuk op. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 73 jaren, mijn dierbare Echtgenoot en der kinderen waarde Vader, de Heer T. RAMPEN, in leven Dijkgraaf van de Zijpe en Hazepolder. Uit aller naam, Burgerbrug (gem. Zijpe), A. BAKKER, 21 Mei 1887. Wed. T. Rampen. De Heer en Mevrouw S. P. KUIJPER—DIJKSEN betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hunne 25jarige echt- vereeniging. IJmuiden, 15 Mei 1887. Een hecht, weldoortimmerd ruim HUIS, met bijgetimmerten en ERF met uitgang, op de Marktplaats te Schagen, bevattende zeven ruime Kamers, Keuken, Bergplaats, Zolder, Vliering, Regenbak, Welput en Gasleiding. Door ligging en inrichting tot elke affaire geschikt; de overvloedige ruimte biedt gelegenheid om het benedenhuis tot winkel in te richten en het bovenhuis afzonderlijk te verhuren. Te bevragen onder letters L. O., aan het Bureau dezer Courant. De winter-oefeningen in Musis Sacrura zijn op Zondag 22 dezer geëindigd. De zomer-oefeningen in 't fort Dirks-Admiraal zullen op Zondag 5 Juni a. s., des morgens ten 7 ure, aanvangen. Helder, 24 Mei 1887. Het Bestuur. Ter voorkoming van misverstand, brengt het Bestuur der Commissie voor de alhier te houden Tentoonstelling ter kennisse van hen, die voor eene geldelijke bijdrage teekenen op eene circuleerende lijst, dat die bijdragen dienen ter bestrijding der onvermijdelijke kosten en geenszins in eenig verband staan tot het verleenen van toegang op de Tentoonstelling, Namens genoemd Bestuur, T. MOOY, Voorzitter. JAN BROUWER, 1« Secretaris. Mevrouw BRUNO BOK, Leidschevaart 122 te Haarlem, vraagt tegen 1 Augustus a. s.: eene nette, flinke Texelselie dienstmeid, als meid-alleen. Brieven franco aan bovengemeld adres. zal, op WOENSDAG 1 en DONDERDAG 2 JUNI c. k., telkens des morgens 10 ure, ten huize van den Heer F. M. LAFÈBRE, Vischstraat O 669a, ten overstaan van den Deurwaarder KW A N T, publiek verkoopen Eene groote partij Manufacturen; voorts Kruideniers- en Grutterswaren, en een volle- digen Kruidenierswinkel-inventaris. Alles daags voor den verkoop behoorlijk genummerd op genoemde plaats te bezichtigen. te houden op den 4<len JUNI 1887, des voormiddags te elf uur, aan het Raadhuis te Anna Paulowna, van: Het onderhoud voor dit jaar 1887 van de Molens, Bruggen, Duikers, Sluizen, enz. van den Anna Paulowna-polder. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Opzichter A. Rz. DEKKER, bij wien de bestekken der werken voor de gegadigden ter inzage zijn gelegd. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulowna-polder: C. E. PERK, Dijkgraaf. D. VAN FOREEST, Secretaris. op MAANDAG 30 MEI, bij G. J. VOLDER, Anna Paulowna. Adres: G. J. VOLDER, te Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3