Met het oog op het op tc richten muziekkorps bij liet korps Genietroepen hebben zich eenige onderofficieren en minderen van dat korps aangemeld, die voor muzikant in aanmerking wenschen te komen. Zij zijn reeds aan een keuring onderworpen geweest, zoodat liet te verwachten is dat aan het plan binnen korten tijd uitvoering zal worden gegeven. fMen schrijft ons van Texel, dd. 24 dezer: wReeds heden keerden eenige visschers van de ansjovis vangst op de Zniderzee terug. De visscherij leverde nog minder op dan in de vorige week, toen gemiddeld 1500 stuks per span eiken nacht gevangen werd. Nu ook de ansjovisvangst zoo tegenvalt, ziet het er voor de visschersvloot tegen den a. s. zomer slecht uit." Te Amsterdam werd gisteren namiddag de algemeene ver gadering van het Nederlandsch Rundveestamboek gehouden. Uit de rekening over 1886, die met een batig saldo van 1885, groot f5205.85, geopend werd, blijkt o. a., dat aan contributiën van 1405 gewone leden f 3512.50 ontvangen werd, en dat de inschrijvingen van vee in de stamboeken f 2465 opbracht. Onder de uitgaven komen voor f 906.22 aan de inspecteurs voor reis- en verblijfkosten, voor ver goeding van tijdverzuim aan dezelfden f 12S3.50, en voor drukloonen f 1358.63$, terwijl het totaal f 7365.81$ bedraagt. De rekening sluit met een voordeelig saldo van f 4574.00$. De concept-begrooting over 1887 wijst een eindcijfer aan van f 8924.00$, waarbij eene som van f 3404.00$ voor onvoorziene uitgaven werd uitgetrokken. Nadat de rekening goedgekeurd en het verslag over het afgeloopen jaar voorgelezen was, kwam aan de orde het voorstel der afdeeling Noordholland: ,/Wat kan het Neder landsch Rundvee-Stamboek doen om het Nederlandsche vee en zijne hoedanigheden meer en meer bekend te maken in het buitenland?" Na langdurige gedachtenwisseling werd besloten, aan het hoofdbestuur op te dragen in deze te doen, wat het tot bereiking van het beoogde doel nuttig achtte. Over eene door het hoofdbestuur ingediende vraag omtrent „de wenschelijkheid van pogingen om den vrijen invoer van rundvee in Engeland te verkrijgen," werd in ongeveer gelijken zin besloten. Aan het hoofdbestuur is opgedragen, zich mondeling met de Regeering in betrekking te stellen en te doen blijken van het gevoelen der vergadering in deze. De vergadering nl. was zeer zeker vóór de wederopenstelling van Engeland, doch alleen indien de zekerheid kon worden gegeven, dat dit niet geschieden zou ten koste van andere voordeelen, o. a. ten opzichte van onze handelsbetrekking met Duitschland. Het Amstel-Hötel te Amsterdam keert 7$ pet. divi dend uit. De Gemeenteraad van Amsterdam zal 15 Juni a. s. de Beursquaestie behandelen. De heer R. Koopmans van Boekeren, te Leiden, looft f 100 uit aan dengene, die omtrent zijn zoon zoodanige aanwijzing kan geven, die tengevolge heeft, dat hij opge spoord en gevonden kan worden, 't zij levend of dood. De vorige week was die zoon, Willem, des avonds voor eenige oogenblikken van huis gegaan en na dien tijd werd niets meer van hem gehoord. Een later bericht luidt, dat het lijk van den 24jarigen jongeling uit een der stadsgrachten is opgehaald. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: „Nog weinige dagen dan is het Pinkster en breekt Zomermaand aan; zoo schiet de tijd op. Hoe drijven de grauwe wolken? Steeds uit't noorden met felle windvlagen; en hoe is de temperatuur? Of er ijs uit de lucht valt, voegt men elkander toe. Drijven er bijgeval nog eene menigte ijsbergen in den Atlantischen Oceaan rond, die eerst moeten smelten? Niemand kan hierop met zekerheid antwoorden, maar wat men bij manier van spreken opvatte, dat er een witte Pinkster verwacht werd, begint geloof te verdienen. Het is in 't hooge Noorden, o. a. te Stockholm, dezer dagen veel warmer dan te Utrecht of te Parijs, en de heerlijkheid van Bloeimaand 1887 is daarbij spoedig opgegeven. Den 3den en nog een paar dagen was het groeizaam weer; toen liep de wind naar het Noorden, er kwam storm uit het Westen, 's nachts onweer met hagel buien uit het Zuiden, eindelijk allerlei weer met nacht vorsten uit verschillende windstreken en de Noordenwind houdt stand. Dat 't met eene zoo lage temperatuur niet groeit, worden de tuinders gewaar, die beweren dat eigenlijk de winter, enkele dagen uitgezonderd, nog niet geweken is. En het scheelt weinig of de landbouwers zijn van hetzelfde gevoelen als zij bespeuren dat er geen gras in het weiland is, de koeien veel van de koude te lijden hebben en gaarne misschien weêr den warmen stal zouden willen betrekken als zij bezocht worden door hagelsteenen, die haar op den pokkei trommelen en zeer doen." De Duitsche „Zeewacht" te Hamburg heeft eene kaart uitgegeven, die de ligging der verschillende ijsbergen in den Atlantischen Oceaan aangeeft, zooals die zijn opge maakt uit de verslagen van gezagvoerders. Deze kaart wordt kosteloos verstrekt aan kapiteins, die daarnaar vragen. Uit die kaart blijkt, dat in de eerste helft van Maart II. ijsbergen zijn ontmoet op eene noordelijke breedte van in de armen. Gerlinde snikte aan zijne borst en Johan omhelsde onverschrokken zijn „dierbaren schoonvader." Tegenstand was totaal onmogelijk; daar bleef werkelijk niets anders over dan beiden aan zijn borst te drukken, en dit geschiedde dan ook. Udo van Eberstein gaf zijn toestemming. Zijn aanstaande zoon hield ondanks alles de herinnering aan het ondc geslacht in stand, al was het dan ook met penseel en palet. In de laatste dagen van Juli had in de bedevaarts-kapel te Sint-Michaël een stille en ernstige plechtigheid plaats: het huwe lijk van kapitein Michaël Rodenberg met de gravin Hertha Steinruck. Daar Michaël protestantsch was, evenals zyn groot vader en zijne moeder, was de inzegening door een evangelisch geestelijke al op het kasteel Steinruck geschied. Nu zou in het bijzijn van een kleinen kring van bloedverwanten, waaronder zich Johan en Gerlinde, dat gelukkige jonge paar, bevonden, de grijze pastoor van het kleine dorp in de Alpen ook vóór het altaar van zijne kerk op hun uitdrukkelijk verzoek beider handen in elkander leggen. De Arendswand was nog in ochtendnevelen gehuld, die thans begonnen op te trekken en zich als een witte sluier aan zijn voet uitbreidden; daar weergalmde het klokgelui van het oude bedehuis door het gebergte en op Michaël en zijn jonge vrouw, dio nu voor eeuwig waren verbonden, zag het altaarbeeld neer, de machtige, strijdvaardige aartsengel met zijne arendsvleu gelen en vlammen schietende oogen, de zegevierende heirvorst des hemels Sint-Michaël. 42° dus 10° zuidelijk van ons land en één zelfs ten zuiden van den -listen breedtegraad. Deze tegen woordigheid van groote ijsmassa's op zoo geringe breedte verklaart de koude, die in de laatste weken zelfs zuid westen winden ons toevoerden. De gepens. luitenant-generaal van liet Oost-Indische leger J. Yan Swieten zal Zaterdag a. s. zijn 80sten ver jaardag hebben bereikt. Volgens een bericht in de N. Rott. Crt., is het Badhuis te Scheveningen niet weder te Brussel verzekerd, maar aan de Rotterdamsche Beurs op beui'3polis bij 35 binnen- en buitenlandsche Verzekering-Maatschappijen, voor f 1,110,000. Te Rotterdam werden jl. Dinsdag 13 vleeschhouwers veroordeeld tot boete of hechtenis, omdat zij in hunne winkels of vleeschkramen vleesch, dat schadelijk was voor de gezondheid, hadden te koop gesteld of dat vleesch hadden vervoerd. Het in beslag genomen vleesch (rund- vleesch, kalfsvleesch, varkensvleesch en paardenvleesch,) te zamen ruim 1600 kilogram wegende, is op het terrein van het openbaar slachthuis vernietigd. Te Arnhem hebben eenige dagen geleden twee knapen twist gekregen, waarbij de een zoo hevig met een stok op het hoofd werd geslagen, dat de jongen bewusteloos neer viel. In het ziekenhuis opgenomen, stierf bij kort daarna. Een bloedverwante van den knaap trok zich zijn dood zóó aan, dat zij den volgenden dag mede overleed. In Friesland is de boterprijs gedaald tot op 25 cents per half kilogram. De stedelijke Zwolsche gasfabriek maakte in 1886 een -winst van f 45,000. Men zal de prijs van het gas daar brengen op 6 cents per M3. Een treui'ig ongeval had jl. Dinsdagmorgen te Arn hem bij het binnenkomen van den trein No. 255 plaats. De conducteur der Staatsspoorwegen Rosenburg, van Zwolle, stak het hoofd buiten den bagagewagen voor de trein geheel stil stond. Bij het remmen met den We3tinghouse- rem schoof de deur plotseling dicht, met het ongelukkig gevolg, dat het hoofd van den conducteur bekneld raakte en hevig verwond werd. De ongelukkige werd dadelijk naar het St. Elisabeth-gesticht gebracht en daar voorloopig verbonden. Hij is nog denzelfden dag herwaarts overge bracht. Een Marine-matroos werd dezer dagen te Amsterdam het slachtoffer van de beruchte kaartspelers, ook genaamd kwartjesvinders. Aan hem was op een van Zr. Ms. oorlogs schepen na een langdurigen dienst zijne verdiende gage, eenige honderden guldens bedragende, uitbetaald en met prijzenswaardige voorzichtigheid had hij zijn geld een ver trouwd persoon in bewaring gegeven. Deze omstandigheid was een der kwartjesvinders bekend, en toen hij, in hun gezelschap gekomen, tot spelen was uitgenoodigd en zijde lings het verwijt tot zich hoorde richten, dat hij geen geld bezat, liep Janmaat in den listig gespannen valstrik. Hij ging zijne zuur verdiende penningen opeischen en keerde tot liet slechte gezelschap terug, en toen de avond gevallen was, vond men onzen Marine-matroos dronken aan den open baren weg liggen en van al zijn geld beroofd. Volgens den berichtgever heeft de politie een drietal personen in hechtenis genomen, die verdacht worden, den matroos van zijn geld beroofd te hebben. Nederlandsche Zeevisscherij. In een der zalen van „Artis" te Amsterdam werd gisteren de eerste jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij. In de jongste algemeene vergadering van 11 Januari jl. werden de statuten definitief vastgesteld aldus deelde de Secretaris der Vereeniging, Corn. De Groot, in zijn verslag mede en een fonds van f 1000 voor oprichtingskosten bijeengebracht en besloten o. a. Z. M. den Koning het Beschermheerschap over de Vereeniging aan te bieden, dat Z. M. welwillend aanvaardde. In diezelfde vergadering werd een commissie benoemd, die zich naar het Buitenland zou begeven, teneinde: a. de oorzaken na te gaan van de desappreciatie van de Hol- landsche haring in de laatste jarenb. te onderzoeken den omvang van den import, de wijze van verpakking en de qualiteit van den haring, zooals die door de Noren en Schotten met name in Noord-Duitschland wordt ingevoerd; c. een onderzoek in te stellen naar de wijze van verpakking en conserveering van de Noorsche en Deensche platvisch, in verband met de bestaande feiten, dat deze op de Zuid- Duitsche en Fransche markten in den regel een hoogeren prijs bedingen dan tongen, schollen, enz., van Nederland daarheen verzonden. Voorts werd toen besloten een request tot den Koning te richten, om vernietiging van de door den Raad van Vlaardingen gemaakte verordening, tot heffing van kaai- of straatgeld aldaar. Het gevolg was een schrijven van den Minister aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland, en later werd vernomen, dat die verordening waarschijnlijk zal worden ingetrokken. Het College voor Zeevisscherijen begroette de oprichting der Vereeniging met groote ingenomenheid, terwijl ver schillende begunstigers toetraden. Het aantal gewone leden bedraagt thans ongeveer 6ü0. Het hoofdbestuur heeft zich verdeeld in de volgende afdeelingen of commissiën: Noordzee, Zuiderzee, Ver zekeringen, Handelszaken en Binnen-Visscherijen. Aan dit verslag, dat met belangstelling gevolgd werd, ging een korte welkomstgroet van den Voorzitter, T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, vooraf, waarin hij kortelijk het doel der Vereeniging uiteenzette. Ter vergadering waren vertegenwoordigd: Bruinissc, Volendam, Zaandam, Katwijk aan Zee, Egmond aan Zee, Noordwijk aan Zee, Goeree, Scheveningen, Helder, Yerseke, Monnikendam, Amsterdam, Bergen op Zoom, Harderwijk en Vlaardingen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een lid van het hoofdbestuux-. Gekozen werd de heer Reekers met 29 stemmen, terwijl 15 stemmen op den heer Kievits waren uitgebracht. Aan de orde is thans de behandeling van het in de vo rige algemeene vergadering aangehouden voorstel van de afdeeling Volendam omtrent het verbod van de artt. 7 en 8 der wet van 21 Juni 1881. Het slot was, dat het voorstel Volendam „dat het hoofd bestuur pogingen zal doen om ook van 1 Febr. tot 1 Mei met den moord- of wonderkuil te mogen vissehen" met 29 tegen 4 steramen werd aangenomen. Omtrent het voorstel van de afdeeling „de beide Kat wijken en Omstreken"De Vereeniging trachte te be werken dat van Regeeringswege maatregelen worden geno men om het vangen van voor de consumptie ongeschikte visch geleidelijk tegen te gaan", ingeleid door den heer A. Van Rhijn, oud-reeder, te Katwijk aan Zee, werd na lang debat besloten in overleg met het College voor de Zeevisscherijen zich tot de Regeering te wenden, om her stel in het Kon. besluit van 1820 van het verbod van vissehen binnen 3 mijlen op de Nederlandsche kust en daarin dan tevens een bepaling omtrent wijdte der mazen op te nemen. Het voorstel van dezelfde afdeeling: „De Vereeniging richte zich tot de Regeering met het verzoek dat zij trachte te bewerken, dat de reeders ten behoeve van de statistiek opgave zullen doen van de iedere reis gevangen visch," werd na debat in dier voege gewijzigd, dat de secretarissen der afdeelingen eens in het jaar aan het hoofdbestuur een statistiek van gevangen visch in het geheele jaar zullen opzenden. Goedgekeurd worden de voorstellen van dezelfde afdee ling: „De Vereeniging dringe bij de Regeering aana. dat het politie-toezicht op de Noordzee verscherpt worde, door toe te zien dat de nummers der schepen duidelijk zichtbaar blijven, ook bij het vallen der piek en het geien van het groote zeil; b. dat onze visschersvloot beter beschermd worde." Het voorstel van de afdeeling Volendam: „De Ver eeniging wende zich tot de Regeering met het verzoek, tonnen te plaatsen op de wrakken in de Zuiderzee, of die wrakken te doen opruimen," werd op voorstel van Ter schelling uitgebreid, om ook de Noordzeekusten daarin op te nemen, en bij acclamatie goedgekeurd. De heer Boerlage leidde de bespreking in van het wen- schelijke om een ondersteuningsfonds voor oude visschers en nagelaten betrekkingen van visschers op te richten, dat veel bijval vond; men besloot om in de volgende vergade ring van het hoofdbestuur nadere voorstellen in te wachten. Over het voorstel om een verzekering tegen zeegevaar voor vischschepen in het leven te roepen (ingeleid door het lid van het hoofdbestuur, den heer Mijnssen,) staakten de stemmen, zoodat het voorstel gerenvoyeerd werd aan het hoofdbestuur. Het voorstel om de Regeering te verzoeken het op richten van een zoölogisch station te willen bevorderen of tot de benoeming van een deskundige te willen overgaan, aan wien het doen van zoölogische onderzoekingen in het belang der Visscherij worde opgedragen (ingeleid door het lid van het hoofdbestuur, den heer De Jong), werd na kort debat gesplitst, het eerste deel verworpen, het tweede aangenomen. Nog kwamen aan de orde een voorstel van Bruinisse, om te bevorderen dat de visscherij op mosselbanken in April of Maart in plaats van October geopend wordt. De zaak is in onderzoek bij het College van Visscherijeu, welk onderzoek weldra openbaar zal worden. Volendam dringt aan op invoerrechten op versche visch uit het buitenland; dat zal door het hoofdbestuur overwogen worden. Helder deelt mede, dat thans aldaar een adres aan den Minister circuleert om in de richting van Kaap- en Molengat een licht te plaatsen, om bij nacht binnen te kunnen vallen. Tot plaats voor de 2de jaarlijksche algemeene vergade ring in 1888 werd Rotterdam gekozen. Buitenland. De Opéra-Comique te Parijs is hedennacht voor een groot deel afgebrand. De vlammen ontstonden door het gas in de friezen, bij het ballet in het eerste bedrijf van „Mignon." Het aantal dooden en dat der gewonden moet groot zijn. De artisten verlieten in tooneeldracht het gebouw. Vele personen wierpen zich van de balkons en uit de vensters naar beneden. Volgens de laatste berichten hield de brand aan en werden de nabijgelegen huizen bedreigd. Ook in de Belgische provincie Luik is jl. Maandag de werkstaking begonnen. Te Seraing en elders hadden daarbij oploopen en demonstraties plaats, waaraan de gendarmerie slechts met moeite een einde maakte. De man, die een dynamietpatroon slingerde tegen de officieren-societeit te Lalouvière, blijkt een jeugdig Fransch- man geweest te zijn. Hij werd in hechtenis genomen en naar Bergen gebracht. Omtrent den man, die door den schildwacht doodge schoten werd bij het telefoonstation nabij den grooten gas houder, loopen verschillende lezingen. De een zegt dat het een onschuldige doove was, die natuurlijk het aanroepen van den schildwacht niet beantwoorden kon, omdat hij het niet hoorde. Volgens een andere lezing evenwel was het een slecht ter naam bekend staand jongmensch, die met twee anderen naar den gashouder sloop, om die in de lucht te doen vliegen. Koningin Victoria van Engeland is jl. Dinsdag haar 68ste jaar ingetreden. Slechts vier Souvereinen van dat Rijk bereikten een hoogeren leeftijd: Elisabeth, Georwe II, George III en Willem IV. Koningin Victoria heeft plan om het feest, dat ter viering van haar jubileum aan ongeveer 30,000 sdhool- kinderen in Hyde-park te Londen zal gegeven worden, bij te wonen. Ieder kind zal als aandenken een beker ont vangen, met twee afbeeldingen van de Koningin versierd, de eene zooals zij was in 1837, het andere zooals zij nu is. De bijdragen voor het feest de Daily Telegraph heeft het plan op touw gezet vloeien van alle kanten toe. De tooneelspeler Irving zond 100 p. st. en heeft boven dien verklaard, dat hij aan zooveel kinderen als zijn schouwburg (het Lyceum-theater) bevatten kan, een gratis-voorstelling van de „Koopman van Venetië" zal geven. Omtrent de terechtstelling der vijf nihilisten verneemt men nader, dat die jl. Vrijdagmorgen ten 6 ure te Schlues- selburg plaats had. Allen hielden zich verwonderlijk kor daat. Uljanoff (of Oulianoff) zou, indien hij gratie had gevraagd, die gekregen hebben, maar hij weigerde die te vragen, hoewel zijn moeder hem daarom bad. De firma Krupp, te Essen, heeft aan het Turksche Gouvernement doen weten, dat het haar onmogelijk is, het in gereedheid gebracht veldgeschut, benevens de bestelde munitie, af te zenden, zoolang de Minister van Financiën zijne verplichting, om haar wekelijks 15,000 p. st. te beta len, niet naleeft. Te Calmejane (kanton Salles-Cuvan) is eene madame Boulois van drie gezonde meisjes bevallen, na reeds vroeger tweemaal tweelingen ter wereld te hebben gebracht. Deze rijkgezegende vrouw is eerst vier jaar gehuwd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2