ongetwijfeld zullen instemmen de velen in den lande, die een man met zoo gedenkwaardige loopbaan, als generaal Van Swieten achter zich heeft, in cere weten te houden. Onlangs is gemeld, dat tusschen de Maatschappij «Nederland* en de Ministers van Waterstaat en Koloniën een overeenkomst was gesloten, betrekkelijk een postpak kettendienst tusschen Nederland en Nederl.-Indië. Met 15 Mei is de dienst van Batavia reeds aangevangen (het tijdstip uit Nederland is nog niet bepaald). Het bij vooruitbetaling te kwijten port voor de pakketten uit Nederland voor Batavia, Padang, Samarang en Soerabaja en omgekeerd uit die plaatsen voor Nederland bedraagt: f 0.85 voor een pakket tot een gewicht van 1 kilogram f 1.35 u v van meer dan 1 tot 3 f 1.85 uk u u ,3,5 In de gisteren gehouden zitting van den Gemeente raad van Amsterdam brachten de heeren Van Nierop en Willeumier den toestand van de Amsterdamsche Schouw burgen ter sprake. Die van den Stadsschouwburg was vrij voldoende, terwijl die van hetGrandThéatreinde Amstelstraat onvoldoende geacht werd. Ook in andere lokalen wenschte men veranderingen aangebracht te zien. Onder de personen, die uit de Opéra-Comique te Parijs gered werden, bevindt zich ook eene Haagsche dame en haar echtgenoot, de heer M., die hun huwelijksreisje deden. De heer L., die jl. Maandag bij zijne familie te Valkenburg (Limburg) op bezoek was, had het ongeluk uit te glijden en in de Geul te vallen, waarin hij verdronk. Den 14 dezer zal te Utrecht de groote vergadering van alle Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Nederland gehouden worden tot vorming van den Centralen Bond. Voornamelijk zullen de besprekingen loopen over het concept-reglement, waartegen verscheidene Vereenigingen bedenkingen hebben. Zoo o. a. de Rotterd. Vereeniging „Grondwet," de Vereenigingen „Noord-Brabant* van Hel mond en Eindhoven en, zooals De Amstelbode mededeelt, ook de geheele Noord-Zuidhollandsche Bond. Men meldt, dat de vordering van den bekenden Enuma tegen het «Dagblad,* wegens opneming van het bericht in zake de advertentie van meisjes, is toegewezen. Het «Dagblad* is veroordeeld tot f 50 boete en in de kosten. Enuma had f 2500 geëischt. Te 's Hage worden thans de honden naar de grootte belast. De verordening, regelende de invordering der belas ting, bepaalt dat voor eiken hond, gemeten staande en ter hoogte van den bovenkant der schoft tot 50 cM. f 3 zal worden betaald; daar boven tot 60 cM. f 6 en boven die maat f 12; voor waak- en trekhonden betaalt men f 1. Een marinier uit Rotterdam sprong te Vlissingen van den in beweging zijnden stoomtram. De waggon ging hem over het linkerbeen, dat verbrijzeld en later boven de knie afgezet werd. Een der kleine paardjes van H. K. H. Prinses Wilhel- mina heeft Pinkstermaandag een aardig veulen ter wereld gebracht. De heer Stracké deelt in de „Portefeuille* mede, dat de heer A. Brouwer, te Hilversum, die verleden jaar Palestina bezocht, bezig is met een panaroma, dat den tocht naar Golgotha en den kruisdood van Christus zal voorstellen. De ster van Bethlehem, het bekende hemellichaam, dat zulk een gewichtige rol vervulde bij Jezus' geboorte, is weer verschenen, na 100 jaren onzichtbaar te zijn geweest. Prof. John M. Klein, de beroemde astronoom te Louisville (Kentucky), verzekert de ster, die de drie Koningen uit het Oosten naar Bethlehem den weg wees, aan den noord westelijken hemel gezien te hebben. Maatschappij „Tot Nut vaa 't Algemeen." Te 10 uur werd gisterenmorgen in Maison Stroncken te Amsterdam de algemeene vergadering geopend door den heer W. T. Loman, door het Hoofdbestuur uit zijn midden tot Voorzitter benoemd. In zijn openingsrede zeide de Voorzitter o. a. „De wetsherziening, in 1885 tot stand gekomen, onder den invloed van een algemeen besef, dat onze Maatschappij krachtiger dan te voren moet optreden in stoffelijk en zedelijk belang van de minder bevoorrechten, eischt voor hare toepassing oprechte en eenparige toewijding aan die groote taak. Die toewijding moet de kracht schenken tot eendrachtig samenwerken, ook bij strijd van opvattingen. Zij alleen kan den lust tot gemeenschappelijk overleg levendig houden en zij vermag wat door geen wetsletter, geen bindende bepalingen kan worden verkregen, zij kan den strijd houden binnen de grenzen der onderlinge waar deering. Want voor dien grooten hartstocht alleen zwijgen de kleine hartstochten, en bittere twist over bijzaken is alleen mogelijk, waar het ontbreekt aan „oprechten ijver voor de hoofdzaak.* „Laat ons practisch trachten te wezen. Wie het doel wil, moet ook de middelen willen. Trouw aan het beleden beginsel, brengt ons vaak voor ongedachte bezwaren, maar verbiedt ons die te ontwijken, maakt ons hunne oplossing tot plicht. Daarom is het niet practisch elkander vrees aan te jagen voor naderende en onvermijdelijke moeielijk- heden, maar wel practisch, eenparig onze kracht te wijden aan hare overwinning. In dien zin herhaal ik met instem ming een vroeger gesproken woord: het eerste hoofdstuk van onze wet bevat een programma, dat wordt uitgevoerd en verwezenlijkt formule niet van woorden alleen, maar van daden. Moge onze samenkomst van gisteren en heden op die uitspraak haar zegel drukken. een paar straten door en stond toen diep ademhalend op het kerkhof voor den met klimop begroeiden grafheuvel der nooit door haar gekende moeder. De Septemberdag neigde ten einde; in het westen stapelden zich donkere wolken op elkander; de avondwind verfrischte het beschreide kindergezichtje. „Mijne mama!" zeide zij halfluid; er klonk een onbeschrijfelijk weemoedige toon in deze twee woorden, zij knielde neder en legde haar wangen tegen het gegoten ijzeren kruis. Zoo zat zij, totdat de doodgraversvrouw toevallig voorbij kwam, en haar vriendelijk toeriep, dat zy nu moest heengaan, want het kerkhof werd aanstonds gesloten. Zij plukte nog haastig eenige klim opbladen, voor zij het graf verliet. En toen stond zy voor het raam in tante Lottes gezellige kamer, en luisterde naar het juichen en zingen der knechten en meiden, die in de dienstboden kamer onder een glas punch de bruiloft van hun meester vierden tot diep in den nacht. (Wordt vervolgd.) Met dien wensch open ik de 101ste algemeene vergade ring.* (Applaus.) Daar het verslag gedrukt aan de leden was rondgezonden, werd dit voor gelezen beschouwd. Wij ontleenen daaraan het volgende: Aan het verslag van het Hoofdbestuur, aangaande den staat der Maatschappij en harer departementen, ontleenen wij In herinnering brengend, dat, in verband met de tot stand gekomen nieuwe wet, de laatste vergadering van afgevaar digden der departementen in Augustus 1885 gehouden is, moet het Hoofdbestuur tot zijn leedwezen beginnen met de mededeeling, dat sedert genoemd tijdstip het aantal depar tementen met tien is verminderd. Wel werden nieuwe vertakkingen der Maatschappij gevestigd te Borger, Delf zijl en Zandvoort, doch daarentegen werden, wegens ver zwakte belangstelling, ontbonden de departementen Bemmel, Biervliet, Brielle, Ezinge, Haaften, Hensbroek en Obdam, Hoornsterzwaag-Jubbega-Schurega, St. Jacobi-Parochie, Jut faas, Oldeberkoop, Osch en Scharwoude, terwijl bovendien dat te Delfshaven zich oploste in het Rotterdamsche depar tement. Dientengevolge heeft de Maatschappij thans 333 afdeelingen, die te zamen met een groep van 8 alge meene leden bij de intrede van het nieuwe dienstjaar op 1 Juli a. s. vermoedelijk zullen tellen 16,425 gewone leden en begunstigers, 397 eereleden, dus in 't geheel 16,822 leden, tegen 17,504 op 1 Juli 1885. Volgens ont vangen inlichtingen moeten èn deze achteruitgang èn de opheffing der voormelde departementen voornamelijk worden toegeschreven, óf aan de ongunstige tijdsomstandigheden, óf aan de opkomst van andere Vereenigingen, die, tot plaatselijke werkzaamheid zich bepalend, voor een deel hetzelfde doel beoogen als de Maatschappij. In December 11. ontving de Maatschappij van wijlen den heer S. Steenmeyer, te Sexbierum, een legaat groot f 3000, onder voorwaarde, dat de renten zouden worden uitgekeerd voor 1/3 aan het ter genoemde plaatse bestaande departe ment ten behoeve van zijn leesbibliotheek, en voor 2/3 aan het aldaar gevestigde tooneelgezelschap „Ons Genoegen." Hoewel derhalve dit legaat, voorshands althans, niet aan de Maatschappij zelve ten goede komt, heeft nochtans het Hoofdbestuur gemeend, geen bezwaar te mogen maken om het te aanvaarden, en is het vermelde bedrag van f 3000 onder een afzonderlijk hoofd in de Grootboeken der Natio nale Schuld ingeschreven. Aan het departement Monnikendam werd een ten behoeve van de reorganisatie zijner Bewaarschool toegedachte subsidie uitgekeerd van f 5000. Vertrouwd mag worden, dat aldus ter plaatse, waar de stichter der Maatschappij heeft geleefd en gewerkt, het voortbestaan is verzekerd van een Bewaarschool, zóódanig ingericht, dat zij een waardige herinnering verdient te heeten aan den man, wiens naam in haar gevel gebeiteld staat. Terwijl, tot uitvoering van vroegere besluiten der alge meene vergadering, niet alleen aan het Waarborgfonds van het Nederlandsch Werkliedenfonds het daarvoor bepaalde subsidie werd uitbetaald, maar ook, zoowel in 18851886 als in het thans nog loopende jaar, èn aan het „Schoolfonds voor schipperskinderen in Friesland," èn aan de „Ver eeniging tot bevordering van onderwijs aan schipperskinderen in Overijsel en Drente" een toelage van f 250 werd ver strekt, verleende het Hoofdbestuur voor verschillende doel einden geldelijken steun aan de onderstaande departementen voor de oprichting van een Bewaarschool, aan het depar tement Aalten f 2000; voor teekenonderwijs, aan het departement Oude Tonge f 100; voor de reorganisatie zijner Gymnastiekschool, aan het departement Drachten f 300; voor volkszang en volksvoorlezingen, aan de departe menten Apeldoorn, Delden en Winkel, te zamen f 175; voor volksvermaken, aan het departement Tolen f 50; voor volksbibliotheken, aan 74 departementen. Bovendien werden verzamelingen boekwerken gezonden aan verschillende departementen. Overigens werden, evenals in vorige jaren, door het hoofdbestuur verscheiden werken aangekocht in toereikende getale, om aan elk der departementen ten behoeve van hun leesbibliotheken een exemplaar daarvan te kunnen doen geworden. Ditmaal viel de keuze op: Mevr.BosboomToussaint: „DeDelftschewonderdokter;" Dickens: „Het verlaten huis;* Craandijk en Schipperus: „Wandelingen door Nederland," en Huizinga: „Een en ander over voeding.* Van de geschriftjes „Ons dagelijksch Brood," „Ook voor u staat de weg tot geluk open," en „Waarom moeten wij leeren teekenen?* te zamen met een herdruk van twee der vroeger uitgegevene, werden in het geheel afgeleverd 14,565 exemplaren. (Wordt vervolgd.) De algemeene vergadering der Yereeniging „Volksonder wijs" werd jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden, onder lei ding van den Voorzitter, Mr. H. Goeman Borgesius, die den afgevaardigden een kort welkom toeriep, en daaraan een warm woord van hulde toevoegde aan de nagedachtenis van wijlen het lid des hoofdbestuurs den heer G. P. Van Vladeracken, den Penningmeester. Uit het verslag van den Secretaris, den heer Ph. R. Hugenholtz bleek, dat de omvang en de kracht in ledental weder ietwat was afgenomen. Ten vorigen jare telde de Vereeniging 6680 leden, verdeeld over 105 afdeelingen, 20 correspondentschappen met 81 verspreide en algemeene leden. Sedert vielen Tilburg en Workum af. De afdeeling Kollumerland besloot zich tegen het einde des jaars te ontbinden, terwijl nog twee andere afdeelingen ten onder gang neigen. In plaats van de afdeeling Tilburg trad een correspondentschap op met 10 leden, waar tegenover weder het verlies der correspondentschappen Blokker en Broek-in- Waterland staat, zoodat de Vereeniging thans telt 103 afdeelingen, 22 correspondentschappen met 87 verspreide- of algemeene leden, totaal 6378 leden. Op voorstel van de financiëele commissie, tot het nazien der rekening en verantwoording, die in ontvangst f 11,773, in uitgaaf f 6225, en alzoo een batig saldo van f 5548 bedroeg, werden deze, onder dank voor het uitmuntend beheer, goedgekeurd. Terwijl gestemd werd, stelde de Voorzitter aan de orde de voorstellen der afdeelingen Hoorn, Makkum en Rotterdam, betreffende het in de algemeene kas te storten quotum, in verband met de bekostiging der uitgave van het Volksblad. Na eenige discussie wordt bij acclamatie een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, om het volgend jaar het quotum weder aan het oordeel der vergadering te onderwerpen en inmiddels een modus vivendi trachten te vinden. Aan de orde is thans het voorstel der afdeeling Leeu warden om de vergadering te doen beslissen of met het doel der Vereeniging: te verkrijgen dat in werkelijkheid overal in het Rijk van overheidswege gegeven worde voldoend openbaar onderwijs, voor alle gezindten gelijkelijk toegan kelijk, of daarmede in strijd is het bevorderen van het subsidiëeren van overheidswege van bijzondere scholen, en of de beteekenis van het woord „overal" is, overal, ook waar het bijzonder onderwijs voldoende in de behoefte voorziet. Dr. Vitus Bruinsma lichtte dit voorstel uit voerig toe. Na een langdurig debat trekt de heer Bruinsma de motie in en stelt Amsterdam voor te beslissen, dat het reglement het subsidiëeren van bijzondere scholen openlaat en het hoofdbestuur dat dit niet het geval is. Het voorstel van het hoofdbestuur wordt aangenomen met 63 tegen 4 stemmen. Het voorstel om bij de Kamer op het invoeren van leer plicht aan te dringen wordt ontraden door den heer Borge sius, die van de stervende Tweede Kamer geen gehoor verwacht, en die hoopte dat het uitgebreid kiesrecht ver andering in de zienswijze der nieuwe Kamer en invoering van leerplicht zou brengen. Alle voorstellen dienaangaande werden daarop verworpen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer De Meyier en gekozen de heer André de la Porte, te Haarlem. Het voorstel van het hoofdbestuur: „De vergadering machtige het hoofdbestuur om, op het daartoe geschikte tijdstip, de noodige stappen te doen tot het verkrijgen van die verbeteringen in de wet op den kinderarbeid, waardoor althans in de meest in 't oog vallende leemten, in verband met de belangen van het onderwijs, zoo spoedig mogelijk worde voorzien," werd aangenomen, evenals het volgende: De vergadering machtige het hoofdbestuur om zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, dat het kazerne- onderwijs voortaan uitsluitend moge worden opgedragen aan hen, die volgens art. 55 der wet op het L. O. tot het geven van onderwijs bevoegd zijn. Do voorstellen der afdeeling 's Hage: „De vergadering spreke de wenschelijkheid uit: 1. dat de Staatsinrichting onder de verplichte leervakken der lagere school worde opgenomen; 2. dat het onderwijs in de aardrijkskunde (vooral van Nederland) door aanschouwing, d. w. z. door het bezoeken van verschillende streken des lands, op kosten der publieke kas, gegeven worde," werden uitvoerig toe gelicht door den heer Croll en bestreden door het lid van het hoofdbestuur, den heer Gerhard, die wees op de groote practische onuitvoerbaarheid wat No. 2 betrof; de wen schelijkheid van No. 1 werd algemeen erkend, No. 2 werd verworpen. Het voorstel der afdeeling Haarlem: „Aan het hoofd bestuur worde in overweging gegeven, wat er door de Vereeniging kan gedaan worden om het teekenonderwijs, vooral ten platten lande, meer algemeen te maken," werd goedgekeurd. Het voorstel der afdeeling Rotterdam„Het hoofdbestuur benoeme een commissie, ten einde de uitgave voor te bereiden van een reeks historie-platen, op de wijze en in den geest van de platen voor de aardrijkskunde," werd tot het volgend jaar aangehouden; dat der afdeeling 's Hage: „De vergadering spreke als haar gevoelen uit, dat het in 't belang van het onderwijs noodig is aan behoeftige school kinderen van overheidswege voedsel te verstrekken," uit voerig verdedigd door den heer Baye, werd verworpen. Nadat Amsterdam tot vergaderplaats in het volgende jaar was aangewezen, werd de vergadering gesloten. Buitenland. Het nieuwe Fransche Ministerie is gereed gekomen en het telt generaal Boulanger niet onder zijne leden. Reeds jl. Dinsdag is het Kabinet voor de Kamer van Afge vaardigden verschenen. De radicale bladen voorspellen het een spoedigen val. In België bleef het met de Pinksterdagen rustig. Het is thans bepaald, dat de Duitsche Kroonprins niet naar Londen gaan zal om den Keizer te vertegen woordigen op het gouden regeerings-jubilé van Koningin Victoria. Zijne gemalin gaat echter wel, met haar oudsten zoon, Prins Wilhelm, en een harer dochters. Een Duitsch escader zal hun van Vlissingen tot de Engelsche kust vergezellen. De toestand van den Kroonprins moet steeds zorgelijk zijn, doch is toch blijkbaar niet zoo gevaarlijk als de Fransche bladen het willen doen voorkomen. Men schijnt daar veel te hechten aan eene voorspelling, die indertijd moet gedaan zijn, en die zegt, dat de oude Keizer niet door zijn zoon zal worden opgevolgd. Uit Rome wordt aan het Journal des Dcbats, dd. 30 Mei, het volgende gemeld: „Msgr. Von Daehne van Varick, Voorzitter der Katho lieke Club te 's Hage, is alhier aangekomen. Hij moest Nederland officiëel vertegenwoordigen bij de feesten te Florence ter gelegenheid van de overbrenging van het stoffelijk overschot van Rossini, maar ook, naar men zegt, bijzonder de quaestie bestudeeren betreffende de leiding, aan de Katholieke Vereenigingen in Nederland te geven. Het schijnt namelijk, dat een zeker aantal Nederlandsche Katholieken voornemens zijn, door middel van een petition nement aan te dringen op het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en de Regeering te 's Hage." Wellicht herinnert men zich, dat Jhr. Mr. A. Von Daehne van Varick ongeveer twaalf jaren geleden van de Protestantsche tot de Rooinsche Kerk is overgegaan. Een beambte van een der Postkantoren te Weenen, met het sorteeren van de aangeteekende brieven belast, heeft zich uit de voeten gemaakt, medenemende een aantal brieven, waarin zich eene waarde van ongeveer ff. 150,000 bevindt. Zijn naam is Philemon Zalewski, en vermoedelijk is hij door dezen diefstal in het bezit geraakt van bank biljetten, welke hij gemakkelijk kan uitgeven, want men is daar aan het gebruik van papieren geld zóó gewoon, dat er nooit aan gedacht wordt de nummers op te teekenen. Een welbekend Parijsch financier, baron De Seillière, broeder van de Prinses van Sagan, is op baar verzoek in een gesticht opgesloten. Hij was een zeer goedhartige „viveur" en had zich in de dolste speculatiën begeven; verleden jaar was hij onder curateele gesteld, maar hij behield nog een jaarlijksch inkomen van 400,000 francs. Men berekent, dat hij 30 millioen heeft zoek gemaakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2