Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÊN. Nij verheids-Tentoonstelling, MARINE. SCHOUWBURG TIVOLI. RIETEN-, HOUTEN- en IJZEREN Tuintafels en Stoelen, Tuingieters, Stastokken, enz. Koppen's Verkoophuis. TE KOOP: Een zwart Merriepaard, H. W. N. Gemeente TEXEL, van 9 tot 15 Juni. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren: Gcrrit, zoon van Jacob Brouwer Gz. en Cornelisje Dyker. Anna, dochter van Gerrit Hendrik Houtwipper en Trijntje Kalis. Overleden: Simon Petrus Keesom, zoon van Hendrikus Wil helmus Keesom en Neeltje Dijt, 7 jaren. Jan Hoedemaker, weduwnaar van Trijntje Dekker, 68 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 5 r-S s V indricbting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van do zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 15 12' ztw. 0.6 k. 769.57 f 8.17 18.4 -2.0 1 0.72. Vlak. 16 8 nno. 1.2, 770.88 f 9.58 14.8 0.0 0.89 10 12 no. 1.8 771.30 f 10.00 16.6 t 0.1 0.75|Slechtw. Weörsgcsteldheid: 15Junil"2u. Helder, mooiweer. 16 Juni 8 u. Beneveld, bewolkt, mooiweer. 16 Juni 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OF EETS VAN BATAVIA NAAR AMSTEEDAM; Frins Hendrik... Te Aden binnen. Soenda8 Juni van Port-Saïd vertrokken. Burgem. denl'ex. 7 Juni van Padang vertrokken. OP BEIS VAN AMSTEEDAM NAAR BATAVIA: Prinses Marie.... 8 Juni te Padang aangekomen. Voorwaarts3 Juni van Suez vertrokken. Prinses Amalia.. 14 Juni van Suez vertrokken. Prins Frederik.. 14 Juni van Port-Saïd vertrokken. Prs.Wilhelmina14 Juni van Southampton vertrokken. IN LADING NAAB NEDERLAND: Conrad28 Mei te Batavia aangekomen. IN LADING NAAB OOST-INDIË: SumatraVertrekt 25 Juni van Amsterdam. Prins v. Oranje.. Vertrekt 9 Juli van Amsterdam. Koningin Emma.. Vertrekt 6 Augustus van Amsterdam. Madura3 Juni te Amsterdam aangekomen. Prins Alexander. 12 Juni te Amsterdam aangekomen. Ten half vier ure hedennamiddag was de telegram der Schager markt nog niet ontvangen. Marktberichten. TEXEL, 14 Juni. De Veepryzen, ter markt en in den Commissiehandel besteed, waren als volgt: vette Koeien 1' 165 a f 200, Melkkoeien f 135 a 145, Geldeschapen f 18, ljarigo Lammeren f 7.50 a 9.50, Werkpaarden f 100 a 150, Rijpaarden f 300, oude Paarden f 45, magere Varkens f 14 a 16, Biggen f 8 a 10.50, alles per stuk vette Varkens 19 a 21 cents per half kilogram. MEDEMBLIK, 15 Juni. Aangevoerd 30 stapels Kans hoogste prys f 25 per 50 kilogram. Boter f 1 per kilogram. Kip-eieren f 2.80 en Eend-eieren f 3.40 per 100 stuks. PURMERENDE, 14 Juni. Aangevoerd 382 stapels Kleine Kaas, f 30 per 50 kilogram. 2498 kilogram Boter, f 0.95 al.per kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.75 per 100 stuks. Veemarkt. Aangevoerd: 298 Runderen, 15 Stieren; handel matig, prijshoudend. 80 Paarden. 353 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram; handel stug. 119 nuchtere Kalveren, 1' 8 a 18 per stuk handel stug. 165 vette Varkens, 36 a 42 cents per kilogram; handel matig. 140 magere Varkens, f 14 a 23 per stuk; handel stug. 302 Biggen, f 6 a 9 per stuk; handel stug. 1713 Schapen, 300 Lammeren; Overhouders hooger,vette laag in prys, Lammeren prijshoudend, handel stug. AMSTERDAM, 15 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd 200 vette Kalveren, lste kwal. 70 en 2de kwal. 55 cents per kilogram; 10 Graskalveren, f 12 a 17 en 42 nuchtere dito, f 5 a 9 per stuk; 1 Schaap; 158 vette Varkens, 36 a 41 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkumer Jammen f 2.30 a f 2.75, dito Franeker f 2.25 a 2.40, dito Engelsche f 2.a 2.20, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.a 3.50, dito Flakkeesche f 2 a 3, Fransche dito f' 2.75, Andijker Muisjes f 5 a 6, alles per hectoliter; Nieuwe Malta 15 cent per kilogram. NUMANSDORP, 15 Juni. Op de Paardenmarkt waren 1000 stuks aan de lyn, ongeveer 150 meer dan verleden jaar. De handel was niet geanimeerd. VENENDAAL, 14 Juni. Aan de Wolmarkt besteedde men voor gewasschen Klei wol f 1.05 a 1.26, Zand wol f 0.75 a 1.10 en Smeerwol 65 a 95 cents per kilogram. WAGENINGKN, 13 Juni. Uiterwaardsch Hooi f 22.en Binnenveldsch f 15 per 500 kilogram. KAMPEN, 13 Juni. Hooibuiten- f 12 a 14.25 en binnen- f 8. a f 11.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 15 Juni. Hooi f 16 a 17 per 500 kilogr. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Zilveren Kruis," commandant de kapitein ter zee D. J. Weijs, is gisteren naar de reede gestoomd en ligt aldaar gereed om, tot het houden eener oefeningstocht, naar de Noordzee te vertrekken. Het schip zal eerst Havre en daarna Portsmouth aandoen, laatstgenoemde haven met het doel om tegenwoordig te zijn bij de Engelsche jubilé-feesten. De tocht zal zes weken duren. Door het Gemeentebestuur zijn aan de volgende straten en stegen alhier, die tot nog toe geene namen droegen, de onderstaande namen gegeven: aan het gedeelte der straat van de Spoorstraat tot aan de Breêwaterstraat is mede den naam Breêwaterstraat gegeven; aan de steeg van de Spoorstraat, leidende tot de Cali- fornië-straat, den naam Kappersteeg; aan de geheel nieuwe straat óp het vroegere weiland van de Diaconie der Hervormde gemeente, den naam Diaconiestraat; aan de dwarsstraten tusschen de Keizer- en de Graven straten de namen lste en 2de Keizerdwarsstraat aan de vroegere Kerkiaan, nabij de Roomsch-Katholieke kerk in de Nieuwstad, den naam Jan In 't Veltstraat; aan de steeg van de Fabrieksgracht, achter de Gasfabriek, den naam Fabriekstraat; aan de eerste dwarsstraat van af de Fabriekstraat den naam Pieter Quantstraat en aan de tweede dwarsstraat aldaar den naam Van Berkstraat; aan den weg langs de Poldersloot, aan de binnenzijde van af de Sluisdijkstraat tot de zaaginrichting van den heer Ruijgh, den naam Ruijghweg; en aan den weg van af den overrid van den spoorweg tot aan de opslagplaats der gemeente-reiniging den naam Landbouwweg. Tot deze naams-aanduidingen werd door den Gemeente raad besloten in zijne zitting van 5 dezer, toen het juist 50 jaren geleden was, dat de Raad dezer gemeente, onder presidium van den toenmaligen Burgemeester, den heer J. In 't Velt, voor het eerst op het tegenwoordige Raad huis vergaderde. Bij die gelegenheid werd de nagedachtenis van den vroegeren Burgemeester gehuldigd, door aan de straat in de Nieuwstad, tot nog toe Kerkiaan geheeten, den naam Jan In 't Veltstraat te geven. De heeren P. Quant en L. Van Berk, laatstgenoemde nog in leven en hier woonachtig, maakten zich indertijd verdienstelijk jegens het gedeelte der gemeente, waarin de straten liggen, die hunne namen nog bij het nageslacht zullen doen voortleven. De naam van onzen plaatsgenoot, den heer M. W. Ruijgh, zal mede in herinnering blijven door den weg, thans naar hem genoemd. De heer IC. Middelkamp, inspecteur van politie alhier, hoopt den 1 Juli a. s. den dag te herdenken, waarop hij, 25 jaren geleden, in zijn tegenwoordige betrekking werd aangesteld. Reeds van af 1 Mei 1850 is de heer M. bij de rechterlijke macht werkzaam, op welken datum hij werd benoemd tot gerechtsdienaar bij de Arrondissements-Recht- bank te Alkmaar. Vandaar bij de organisatie der Rijks- veldwacht overgegaan, werd hij den 1 Maart 1858 als brigadier te Nieuwer-Amstel geplaatst en als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslagen, toen hij den 1 Juli 1862 lot inspecteur alhier werd benoemd. Zijne acht dienstjaren bij het 2de regiment infanterie medegerekend, zal den jubilaris reeds gedurende 45 jaren orde en recht hebben helpen handhaven. Het zal hem dan ook, naar wij ver trouwen, op den feestdag niet aan hartelijke bewijzen van belangstelling ontbreken. Heden heeft in de Bouwzaal alhier plaats gehad de jaarlijksche inspectie der in deze gemeente verblijf houdende miliciens-verlofgangers van de landmacht. Naar wij vernemen, zullen de godsdienstoefeningen der doleerenden alhier voortaan in het gebouw in de Weezenstraat, behoorende aan de Scherm- en Gymnastiek - Vereeniging „Oefening kweekt Kunst," plaats hebben. Gisterenmorgen, met den trein van 9 u. 15 min., is van hier naar 's Gravenhage vertrokken een detachement van de vesting-artillerie, alhier in garnizoen. Dit detache ment werd gecommandeerd door den lsten luitenant Wafel bakker, en is bestemd tot vorming der 13de compagnie van het 4de regiment vesting-artillerie, onder bevel van den kapitein Oudendijk Pieterse. De nieuwgevormde com pagnie zal zijn een pantserfort-compagnie, dienstdoende op liet fort nabij den hoek van Holland. De Nijverheids-Tentoonstelling in Musis Sacrum alhier werd gedurende de jongslverloopene dagen dooreen vrij groot aantal belangstellenden bezocht. Het verslag, door ons gegeven, van de onderwijzers-vergadering te Schagen, op Maandag jl., doet algemeen vragen naar de bezichtiging van en de nadere kennismaking met „Meiss- ner's Patent Notensingapparaat," dat met nog een paar andere muziekinstrumenten op deze Tentoonstelling geëxpo seerd is. We blijven een bezoek aan deze Tentoonstelling aan bevelen. Wat de bekroningen betreft, deze kunnen eerst in het laatst dezer week (Zaterdag) bekend worden. Heden avond komt de Regelings-Commissie bijeen, om kennis te nemen van de rapporten der verschillende Commissiën van beoor deeling, en waarschijnlijk morgen zal zich de sub-Commissie, belast met de uitvoering der te nemen besluiten in deze, van hare taak kwijten. We herinneren onzen lezers, dat de Tentoonstelling op a. s. Zondag van 's namiddags 2 tot 's avonds 10 ure zal geopend zijn. De sergeant Spoel, werkzaam bij een tak van dienst, die bestemd is om den natuurgenoot in écn oogenblik te verdelgen, heeft gisteren getoond, dat hij er ook niet tegen opziet om, zelfs met gevaar voor zijn leven, een natuur genoot van een anders wissen dood te redden. Er was een kind in de kolksluis nabij het Havenkantoor alhier gevallen. Sergeant Spoel aarzelde niet, om het stoute stuk te bestaan, in de sluis te springen, ter redding van den kleinen drenkeling. Zijne poging werd met succès bekroond. Men verzekert ons, dat dit de 15de maal is, dat deze menschlievende man eene redding heeft volbracht. Door de Noordzeevisschers wordt zeer geklaagd over de groote menigte kwallen, die zich tegenwoordig in de Noordzee ophouden. Bij het ophalen der netten zijn de visschers soms verplicht het net om te keeren, daar het zoozeer met de vieze dieren gevuld is, dat men het niet aan boord kan krijgen, waardoor dan tevens de vangst verloren gaat. Het overgangs-examen voor de machinist-leerlingen van het eerste studiejaar zal worden afgenomen den 24 dezer, in tegenwoordigheid van den officier-machinist 2de klasse J. Buys en den luitenant ter zee 2de klasse A. Gelderman. Bij den aanvang van den nieuwen cursus voor de opleiding van machinist-leerlingen wordt het programma eenigszins aangevuld; voortaan zullen de leerlingen, voor zooverre dat voor hen noodig wordt geoordeeld, o. a. ook onderricht worden omtrent verschillende dienstzaken, regle menten, militair strafrecht en krijgstucht. Die taak is toevertrouwd aan den luitenant ter zee lste klasse H. Backer en aan den officier van administratie 2de klasse H. J. Verveen. Te Amsterdam heeft het lste natuurkundig examen afgelegd de heer J. F. Oortgijzen, van hier. De officier-machinist lste klasse B. J. Karpensteijn, te Amsterdam, heeft pensioen aangevraagd. Mr. A. Kerdijk heeft ontslag gevraagd als algemeen secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Onder de kiezers, die te Deventer aan de stemming voor de Tweede Kamer deelnamen, was ook een grijsaard van 92 jaren, die zich met een rijtuig naar het Stadhuis liet brengen. Bij eene vorige verkiezing had hij, toen hij van het Stadhuis terugkwam, het ongeluk zijn been te breken. Dit belette hem echter niet thans weder op zijnen post te zijn. G- en K-loos. In onze West-Indische bezittingen verscheen een nieuw blad, dat in zijn eerste nummer het volgend hoofdartikel plaatste: „Wij bedlinnen de uitchaven van dit blad met eeniche moeielijcheden. De letterchieters, wien wij alles voor onze drucquerij bestelden, verchaten ons che's en ca's te zenden, en het zal noch wel acht k nechen wequen duren eer wij ze hebben. De verchissinch werd eerst een paar dachen cheleden ontdect. Wij hebben de ontbrequende letters besteld, en zullen zien, dat wij het er zonder doen, tot zij comen. Wij vinden onze spellinch volstrect niet mooi, maar een verchissinch is mochelijc en als er c's en q's en ch's clienoech zijn, zullen wij den „DachelijcschenOpmerquer" aan den chanch houden tot de ontbrequende letters aan- comen. Dit is cheen chrapje van onsHet is treurich chenoech werquelijcheid.* Voor alle bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de herdenking onzer 25jarige echtvereeniging, betuigen wij en onze kinderen den hartelijksten dank. A. J. LEIJER. M. LEIJER— ÜURBANUS. Helder, 16 Juni 1887. Onzen innigen dank aan allen, die 12 dezer van hunne belangstelling hebben doen blijken. W. DRIJVER. G. DRIJVER—KLEIJENBURG. Helder, 16 Juni 1887. Doopsgezinde gemeente van Barsingerhornc.a. Wegens restauratie der kerk te Barsingerhorn zal de dienst voorloopig clkca Zondag gehouden worden te Wieringer waard. Zondag 3 Juli: GEEN DIENST. in Musis Sacrum te Helder. Geopend dagelijks, 's namiddags van 2 tot 8 uur. Entree 25 cents. De Catalogus is, 10 cents, verkrijgbaar. OPENBARE VERK00PING aan 's Rijkswerf te Willemsoord, op DONDERDAG den Jiurv'i des voormiddags ten 10£ ure, bij enkele inschrijving, van de navolgende voor 's Rijks dienst onbruikbare goederen, als: Lichte Vaartuigen, eiken-, greenen- en dennen Brandhout, afval van Touw, Leder, Zeilen en Zeilwerk, Slapping, diverse Scheeps- en Artillerie-behoeften, Kleedingstukken, Meubelaire Goederen, leeg Fust, oud IJzeren meer andere voor 's Rijks dienst onbruikbare artikelen. Al hetwelk door de gegadigden zal kunnen worden bezichtigd op den dag vóór de verkooping, des voormiddags van 911£ en des namiddags van lj[3£ uur. De inschrijvingsbiljetten, op gezegeld papier geschreven, ingericht naar het ter Griffie der Marine kosteloos verkrijg baar model, moeten in de daarvoor onder toezicht van een Ambtenaar der Griffie in de Marine-cantine geplaatste bus worden ingeleverd op den dag der verkooping, van des voormiddags 9 tot 10| ure. Op éénzelfde biljet kan voor verschillende kavelingen worden ingeschreven. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing op de Griffie der Directie voornoemd. Willemsoord, den 15 Juni 1887. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Wegens te weinig deelneming gaat het Concert van 17 Juni niet door. De Directie. Groote keuze in Het Bestuur der Gymnastiek- en Exercitie- Vereeniging „Pro Patria", te Helder, geeft bij deze kennis van de oprichting eener ADSPIRANTEN- AFDEELING, waartoe jongelingen beneden den leeftijd van 15 jaar kunnen toetreden. De driemaandelijksche contributie bedraagt voor één lid f 1.25, voor twee leden uit hetzelfde huisgezin f 2.en voor drie of meer leden uit hetzelfde huisgezin f 2.50. De oefeningen zullen beginnen in de maand Juli a. s. en zullen des Woensdags- en des Zaterdagsmiddags op nader te bepalen uren worden gehouden. Ouders, die wenschen, dat hunne kinderen tot boven genoemde afdeeling toetreden, worden beleefd verzocht, hiervan kennis te geven aan één der Bestuursleden, die tevens gaarne nadere inlichtingen zullen verstrekken. Namens het Bestuur voornoemd, W. BRUIJN Pz., President. F. VAN DER BEN, Secretaris. 6 jaar oud, flinke taille. Adres: P. VERFA1LLE. Vergadering op Woensdag 22 Juni in Musis Sacrum. Aanvang 8£ uur. Er zal gelegenheid tot dansen worden gegeven. Het Bestuur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3