wijze getroffen te wordenDeze tegenstand is alleen te overwinnen door een krachtige Regeering, gesteund door den wil van een geheel volk. Alleen de Staat kan deze zaak aanvaarden, en ook de Staat alleen eerst dan, als de onderneming de verlichte, warme sympathie der Natie heeft verworven. Zal zij eenmaal deze sympathie verwerven kunnen? Ziedaar de groote vraag. Jaren zullen daar zeker over heen loopen. Nog lang zal het duren, dat de een onder een verachtelijk schouderophalen den ontwerper met een: //Bah! ook al een van die projectenmakersbeant woordt, en de ander zijne lauwheid onder eene laffe aardig heid: //Ik wou dat ik het al zag, zei de blinde," beman telt. Het is aan onkunde en traagheid eigen om uit de hoogte te oordeelen, of zich met een //losse grap" van de zaak af te maken. Die geest van oppervlakkigheid heerscht bij ons, zelfs in onzen beschaafden burgerstand, meer dan wij gaarne tegenover vreemden zouden willen bekennen.' Deze woorden schreef de heer Vissering, let wel: in 1849, dus bijna veertig jaar geleden, en nog is de Zuider zee.... water. Doch, duinwater, Zuiderzeewater, ik loop gevaar, mijn brief al te waterrijk te maken! Het is dus zaak, mijn lezers wat steviger kost voor te zetten. Niets gemakkelijker: zij gelieven mij slechts naar onze gisteren geopende Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te volgen. Er is keus genoeg, en ieder kan naar zijn smaak bediend worden. De openingsrede van den voorzitter zal ook wel algemeen in den smaak zijn gevallen: niet te lang, niet al te wetenschappelijk, vrij geestig, hier en daar zelfs met een humoristisch tintje, vooral toen hij over de kookschool sprak. Het idéé „voedingsmiddel" is op deze Tentoon stelling in den ruimsten zin genomen: ik heb althans nooit geweten, dat er voedzame kracht school in mijn sigaar of in de pijp tabak van mijn buurman. En toch kunt ge u op het oud-Hollandsche marktplein ook behoorlijk van „toeback* en van „proppen" (pruimtabak) voorzien. De huisjes daar, zoo schilderachtig in Eigen Haard afgebeeld, verplaatsen u werkelijk in gedachten een paar eeuwen terug, en de geheele omgeving is hiermee in overeenstem ming. Het zal veel bekijks hebben. Voorloopig echter komen de bezoekers eigenlijk nog te vroeg, omdat vele inzendingen (o. a. de Fransche) nog door hare afwezigheid schitterenwie er dus het rechte genoegen van wil hebben, moet zijn bezoek nog een week of wat uitstellen, tot half Juli b. v. Dan is alles wel op orde. De behandeling der Beursplannen in den Raad is óók uitgesteld, men zegt tot September, omdat dan de perio dieke verkiezing achter den rug is. Intusschen blijven de protesten tegen het gemeenteplan en de indiening van nieuwe ontwerpen steeds aanhouden. De quaestie is nog lang niet van de baan. Inmiddels hebben wij de andere week onze Studentenfeesten (255-jarig bestaan der Aca demie), durende van Maandag tot Zaterdag, met concerten, matinees, soirees, waterfeest, volksspelen, bloemencorso, vuurwerk, enz. Al is dus de Voedingstentoonstelling nog niet geheel gereed, men kan daarom toch wel zijn zomer- reisje naar Amsterdam doener is althans gelegenheid genoeg om zich te vermaken. Amstelaar. Binnenland. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling Wieringerwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd de heer P. B. J. Ferf, Burgemeester van Koog aan de Zaan, candidaat gesteld voor de benoeming van een lid van het Hoofdbestuur. Tevens werd besloten, voor rekening der afdeeling bij het Bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier aangifte te doen tot den aankoop van een Engelschen ram, welke óf voor de leden beschikbaar zal worden gesteld, óf onder hen zal worden verkocht. De hooioogst, die volgens den tijd des jaars spoedig ophanden is, belooft weinig voordeel. Dewijl het op Texel in dit voorjaar slechts enkele dagen geregend heeft, is het gras niet vooruitgekomen. Voor het vee in de weiden is ook weinig voedsel. Het graan en andere gewassen in de polders lijden mede veel door de langdurige droogte. Bovendien begint men hier en daar gebrek aan goed drink water te krijgen en moet er, zoowel voor menschen als voor vee, reeds uit de duinen aangevoerd worden. Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs is, behalve de vergoeding van 30 pet., bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127), sub sidie verleend o. a. aan de gemeenten Anna Paulowna f 1000, Egmond aan zee f 3000 en Texel f 1500. Aangaande de Nederlandsche bedevaart naar Rome kan het hoofdcomité op last van den kardinaal Schiaffino mededeelen, dat de Nederlandsche pelgrims, welke ter viering van 's Pausen jubilé de bedevaart zullen onder- meende weder haar naam te hooren. „Elzeen nog een paar eenvoudige woorden „Geluk I Wat is geluk, zoo niet dit oogenblik Zijn stem had daarbij zoo zonderling geweifeld. Op" den rit naar huis had hij haar verteld van zijn ouders, hoe goed en lief zijn moeder was, hoe gaarne zy hem op zijn viool hoorde spelen, die zijn vader ook eens bespeeld had. Hij herinnerde zich zeer goed, hoe hij als eene kleine jongen op zyn moeders schoot gezeten had, aandachtig luisterend, terwijl zijn vader spelend de kamer op en neer liep. Tusschenbeide had deze dan den strijkstok laten zinken, om moeder en kind te kussen. Ach ja, de kleine viool heeft reeds zooveel geluk gezien, daarom zingt zij ook zoo liefelijk. Geluk Wat is geluk, zoo dit oogenblik het niet is?" Op eens lagen hun handen in elkander, en Elze had moeten schreien, maar onder tranen lachte toch het jonge hart, het bad en jubelde, en boven hen spreidde zich de fonkelende sterren hemel uit. „Elze, kom, ik bid u," smeekte tante Lotte, „wij zyn, geloof ik, de laatsten." v Als droomend volgde zij den grijzen zijden sleepzij was angstig bij de gedachte hem weer te zien daar beneden in het heldere kaarslicht, en toch was haar hart zoo overstelpend vol. In de schitterend- verlichte voorzaal en aangrenzende vertrekken drentelde men reeds druk door elkander in Moritz' kamer waren speeltafeltjes gezet en mevrouw Van Ratenow hield reeds een whistkaart in de hand. Zij sprak met een ouden heer, toen Elze naderde om haar de hand te kussen. De oude dame staarde haar een oogenblik getroffen aan het meisje zag er heden avond zoo beeldschoon uit; eenigszins terughoudend streek zij haar over de wangen en volgde haar met de oogen, toen zij zich tusschen de overigen van het gezelschap voortbewoog, het hoofd een weinig gebogen en toch zoo trotsch, die heerlyke gestalte in het nauwe witte kleed, waardoor hals en armen rooskleurig nomen, door Zijne Heiligheid in plechtige audiëntie 7,ullen worden ontvangen tusschen 21 en 30 April 1888. Voor de organiseering en leiding dezer bedevaart is een hulpcomité gevormd, hestaande uit twee vertegenwoordigers van elk bisdom, een geestelijke en een leek. Dr. H. J. A. M. Schaepman te Rijsenburg en Mr. Ant. Vos De Wael te Zwolle maken er o. a. deel van uit. Het hoofdcomité heeft aan dit comité uitsluitend de leiding der bedevaart opgedragen en verzoekt den Katho lieken, welke voornemens zijn aan den pelgrimstocht deel te nemen, de oproepingen en kennisgevingen van dit comité af te wachten. De laatste berichten omtrent den gezondheidstoestand van den tooneelspeler Willem Van Zuylen luiden gunstiger. Te 's Hage is jl. Donderdag in den ouderdom van bijna 70 jaren overleden Jhr. J. R. T. Ortt, oud-inspecteur van den Waterstaat. Jl. Dinsdag overleed te Arnhem, op 61jarigen leeftijd de heer J. G. Vethake, Schoolopziener aldaar, meer alge meen nog bekend in zijne vroegere betrekking, nl. als hoofd van het bloeiende Instituut, dat zoovele kweekelingen aan de Academiën voor land- en zeemacht heeft geleverd. De kapitein der infanterie van het Oost-Indische leger S. J. G., die in het kamp van Oldenbroek was gede tacheerd om deel te nemen aan de schietoefeningen van het 1ste regiment infanterie, heeft het ongeluk gehad des avonds over de lijnen van zijn tent te struikelen en daarbij een been te breken. Gisteren zijn te Leeuwarden de eerste nieuwe aard appelen, zoogenaamde muisjes, op de markt aangevoerd. De hoeveelheid is nog gering, in 7 partijen ongeveer 4 hectoliter te zamen wanneer er een weinig regen kwam, dan zou de aardappel meer groeien, maar houdt de droogto kwantiteit tegen, de kwaliteit wint er bij. De aangevoerde muisjes zijn reeds flink van stuk en de kwaliteit wordt geroemd. Over het algemeen staat het goedhet laat zich althans voor het tegenwoordige aanzien, dat de kwanti teit naar genoegen en de kwaliteit uitstekend zal zijn. De prijs liep van f 9 tot f 10 per hectoliter. In den nacht van jl. Dinsdag op Woensdag heeft, volgens de Middelb. Crt., te Heinkenszand een gruwelijk feit plaats gehad. Een koopman aldaar moet een zijner twee kinderen vermoord hebben. Er moet gebleken zijn, dat het hoofd van het kind van den romp gescheiden is en in een hok voor de dieren was geworpen. Het scheermes, waarmeê het gruwelstuk was gepleegd, zou gevonden zijn. De dader zou te Nisse zijn gevat. De oorzaak van den moord wordt gezegd te zijn een woordentwist tusschen man en vrouw, terwijl de eerste dronken was. Is de berichtgever wel ingelicht, dan moet de verdachte de beschuldiging van zich afwerpen en trachten zijn vrouw voor de moordenares te doen doorgaan. Het programma en de feestwijzer van het 40ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, te houden te Haarlem op 28, 29 en 30 Juni, zijn verschenen. Het volgende is daaraan ontleend: Vraagpunten, te behandelen in de afdeelingen. Eerste afdeeling. (Landbouw). 1. Welke resultaten heeft de rationeele teelt van de verschillende wilgensoorten voor manden teen in Nederland opgeleverd en welke soort verdient de voorkeur. 2. Wat kan er gedaan worden om de kweeking van hoenders, eenden, ganzen, enz. onder de Nederlandsche landlieden aan te moedigen en te bevorderen en deze op meer wetenschappelijke en rationeele wijze in te richten, opdat zij, evenals in Frankrijk, Italië en Oostenryk, eene bron van volkswelvaart worden 3. Welke ervaring is in ons land opgedaan bij de voeding van rundvee, ouder dan één jaar, met katoen-, aardnoten, palm- koeken en kapokpitten 4. Zou er van de steeds zich uitbreidende tramwegen niet meer partij getrokken kunnen worden voor den landbouw, dan tot heden geschiedde En zoo ja, hoe 5. Welke soorten van groenten en vruchten verdienen tegen woordig voor de cultuur in het groot aanbeveling, vooral met bestemming voor Londen of andere groote buitenlandsche markten 6. Bij den aanleg van duurzame weiden op de zware kleigronden van het district Westerkwartier in de provincie Groningen gaan sommigen uit van de meening, dat de meest gewenschte toestand van den grond tot dit doel is, dat hij zeer is bezet en begroeid met kweek (agropyrum repens). Er wordt in eenen dergelijken vol onkruid zynden bodem klaverzaad gezaaid in eene dekvrucht, waarbij men beweert zich wel te bevinden. Is het hier de bijzondere geaardheid van den bodem, die voor deze handelwijze pleit en hoe is het feit te verklaren 7. Enkele landbouwers op de zware kleigronden van Groningen (Aduard en omstreken) beweren de ondervinding te hebben opge daan, dat de groei van mos in nieuw aangelegd grasland een gunstig teeken is en de voorbode, dat het land reeds de geaardheid van oud grasland verkrijgt. Is deze meening juist en hoe is zij te verklaren Ingezonden door den heer P. Heidema Szn., te Westernieland (prov. Groningen). 8. Zijn er reeds proeven genomen met de galega officinalis als voedingsmiddel Ingezonden en in te leiden door den heer Mr. J. H. Scbober te Putten (Veluwe). heen schemerden. Naast Annie Cramm bleef zij staan. Die jonge dame zag er byzonder verdrietig nit, met haar krans van witte madeliefjes in haar lilakleurig toilet, overladen met kant en bloemen, geleek zy een wassenbeeld, dat door een modiste voor een raam was uitgestald, om voor een nieuw toilet reclame te maken. Alles was zoo opgeschikt aan haar, van dc lichte lila-zijden schoentjes tot den kostbaren kanten waaier en den vlinder van brillanten, die zoo schitterend en coquet op den bescheiden hals der jonge dame heen en weder wiegde. „Welk een takelago is toch de tegenwoordige mode," mompelde mevrouw van Ratenow „het zal mij benieuwen of Annie Cramm dansen kan in dat nauwe kleed, en wat ziet het er uit De eerste tonen van den wals hadden door de zaal geklonken als geëlectriseerd hadden de paren elkander gevondende zaal geleek een prachtige schilderij door.een rijke lijst omgeven. „Waar is Elze, Lotje? Ik zie haar niet meer," vroeg de oude dame. „Daar, daar," riep de aangesprokene, die juist binnengetreden was. „Lieve nicht, het kind danst niet, zij vliegt I" riep zij opgewonden en nam haar lorgnet en zag haar lieveling met glinste rende oogen na. „Die vindt er nog een waar genot in, mevrouw," merkte de oude heer met den gouden bril op; „och ja, achttien jaar!" „Zeg eens, beste justitieraad," vroeg mevrouw Van Ratenow, „zijt gij niet de gevolmachtigde van den Bennewitzer Hegebach „Ik heb die eer, mevrouw.' „Nu „Nu, de majoor is natuurlijk afgewezen met zijn aanklacht." „Dat spreekt van zelf," knikte zij, „weet hij het reeds?" „Het bericht zal hem heden wel zyn toegezonden, mevrouw. Ik ben overigens nieuwsgierig te weten, wat uitwerking het op hem zal hebben." (Wordt vervolgd.) 9. Welke ervaring is in ons land opgedaan bij het gebruik van dc ketting-eggen, vooral met het oog op de verbetering van weide en hooiland Ingezonden en in te leiden door den heer II. Bosker, te Princepcel (Noordbrabant). 10. Er bestaat in Nederland verschil in den hooibouw, wat betreft het verspreiden van de zwadIn Noord- en Zuidholland (en ook in andere noordelijke streken van ons land) laat men het gras eenigen tijd na het maaien in de zwad liggen, terwyl het in de zuidelijke streken van ons land spoedig daarna gespreid wordt. Welke wijze verdient het meest aonbeveliug Ingezonden en in te leiden door den heer W. K. LoefF, te Haarlem. 11. In Mecklenberg, België en elders wordt asphalt met goed gevolg gebruikt als vloerbedekking in zuivelbedrijven. Is in Nederland ook reeds ervaring hiervan opgedaan Ingezonden en in te leiden door den heer Jb. Boeke, te Groningen. 12. Zou het gebruik van landbouwzout toenemen bij gemakke lijker verkrijgbaarstelling Ingezonden en in te leiden door den heer J. Nagel Jr., te Arnhem. 13. Welke ondervinding heeft men opgedaan met het Oxforddown- schaap Voldoen de kruisingen beter dan die van de reeds zoo vele jaren hier te lande gebruikte Leicester en Lincolns 14. De kuststreken van de Noordzee zijn van oudsher bekend als geschikt voor het fokken van zware paarden. Nu bestaat er in vele landen groote behoefte aan goede landbouw-werkpaarden. Vooral België en Noord-Frankryk trekken daaruit nu voordeel. Zou het niet raadzaam zijn, dat de fokkers in sommige deelen van ons land zich toelegden op het voortbrengen van een gezocht werkpaard en zich niet overal lieten leiden door de eischen, die aan een luxe- of remontepaard worden gesteld 15. De meeningen over het Poland-China-varken loopen zeer uiteen. Wenschelijk zoude het zijn aangaande dit ras gegevens te bezitten, op nauwkeurige waarnemingen gegrond, vooral met het oog op den groothandel in geslachte varkens, die voor ons land meer en meer van beteekenis wordt. 1G. Daar tegenwoordig de aandacht weder meer algemeen schijnt te vallen op het gebruik van gaskalk tot bemesting, wordt gevraagd, welke ondervinding daarmede hier te lande is opgedaan. 17. Kan er reeds iets worden medegedeeld omtrent de uit komsten, in Nederland verkregen met het Thomasphosphaat Op welke soort van grond is dit nieuwe phosphaat tot bemesting gebruikt en hoe groot was de hoeveelheid per hectare. 18. Is er reeds ondervinding opgedaan omtrent den nieuwen separator tot afrooming van melk (stelsel De Laval), welke door een eenvoudige stoomturbine in beweging wordt gebracht? Inge zonden door hh. leeraren aan de Rykslandbouwschool te Wageningen. 19. Wanneer en waarom kan het winnen van aardappelen uit zaad wenschelijk en zelfs verkieselijk zyn? Ingezonden en in te leiden door den heer Mr. D. A. Koenen, te Nieuwer-Amstel. Tweede afdeeling. (Volkshuishoudkunde, natuurkunde, enz.) 20. Zou het bij den sterk verminderden koop- en huurprijs der landerijen niet wenschelijk zijn, afgelegen en niet bijzonder vrucht baar bouwland in boschgrond te veranderen? Zoo ja, welke houtsoorten bieden dan de meeste kans op voor deel? Wat is er te doen, om de blijkbaar in ons land weinig ontwikkelde kennis van houtculluur onder den landbouwersstand te doen toenemen? 21. Hoe staat het met de op het voorlaatste Landbouw-congres besproken verandering in de wijze, waarop de voordrachten der omgaande landbouwleeraars gehouden worden? Is daarvan reeds iets merkbaar geweest in de laatste winters? 22. Voor sommige landbouwproducten bestaat er wanverhouding tusschen den prijs, dien de producent geniet en dien, welken de consument moet betalen. Welke zijn de beste middelen om producent en consument nader bij elkaar te brengen? 23. Zou bij de tegenwoordig zoo sterke concurrentie en de daaruit voortvloeiende lage prijzen der voortbrengselen van land bouw en veeteelt de tijd niet gekomen zijn verkoopsvereenigingen voor vee en producten te stichten, ten einde zoodoende de meest geschikte markten te bereiken of nieuwe débouchés te vinden? Ingezonden door hh. leeraren aan de Rykslandbouwschool te Wageningen. 24. Wat kan er gedaan worden om den Nederlandschen land bouwer beter in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de vragen van den dag op het gebied van den landbouw, hier en in het buitenland behandeld? 25. Wat kan er worden gedaan om den handel in stroo te bevorderen Ingezonden en in te leiden door den heer P. Hei dema Szn., te Westernieland (prov. Groningen). 26. Zijn veeverzekeringen voor den landbouwer nuttig? Zoo ja, verdienen algemeene de voorkeur of zyn onderlinge in kleine omgeving meer aan te bevelen? 27. Is vermindering van de grondbelasting een aanbevelens waardig middel om den Nederlandschen landbouw in zyne pro ductie te bevorderen en dezen zoodoende in staat te stellen de mededinging met het buitenland vol te houden Vindt verder het denkbeeld om de hefling van eene progressieve grondbelasting in te voeren bijval en is die heffing practisch uitvoerbaar? 28. Uit eenige verschijnselen blijkt, dat sommige onzer inheemsche of van elders ingevoerde granen en zaden in het buitenland als zaaizaad gewild zyn. Zou het daarom niet wenschelijk wezen, dat de aandacht op onze tentoonstellingen van zaaigranen werd gevestigd, of dat onze granen en zaden in het buitenland werden tentoongesteld? Welke zijn overigens de resultaten dezer tentoon stellingen? Is de inrichting doeltreffend, of zou wijziging wen schelijk zijn? 29. In het begin van dit jaar is in de landbouwbladen melding gemaakt van een concept-contract oorspronkelijk gesteld door de Dorps-Vereeniging te Wolfaartsdijk tusschen producenten van suikerbieten en suikerfabrikanten, waarbij de bieten betaald zouden worden volgens het gehalte aan suiker. Zijn er reeds zulke contracten gesloten en wat valt er vóór of tegen te zeggen 30. Welke zyn de voordeeligste bepalingen bij het opmaken van contracten tusschen landbouwers en handelaars in hulpmest stoffen, veevoeder, handelszaaizaad, enz.? 31. In Nederland zijn in den laatsten tyd vele nieuwe uit het buitenland ingevoerde variëteiten van cultuurgewassen beproefd. Het streven om langs dezen weg tot verhooging der productie van den bodem te geraken zal ook in de toekomst stellig worden voortgezet. De vraag is daarom gewettigd, of door samenwerking van belanghebbenden en belangstellenden van zoodanige proeven niet meer voordeel kan worden getrokken voor den Nederland schen landbouw, o. a. door de uitkomsten der proefnemingen jaarlijks door een daartoe aan te wijzen persoon te doen samen stellen en in eene courant of een tijdschrift mede te deelen. Ingezonden door hh. leeraren van de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Algemeene vergadering. 32. De doorvoer van vreemd (Duitsch) vee door ons land schynt invoer van ons vee in Engeland te belemmeren. Zijn er over wegende redenen om dien doorvoer tegen te gaan of eischt het belang van den Nederlandschen landbouw, dat er pogingen worden aangewend om den ongehinderden invoer van ons vee in Enge land te bevorderen? Ingezonden en in te leiden door den heer P. Heidema Sz., te Westnieland (prov. Groningen). 33. Is het niet wenschelyk, dat van Regeeringswege worde voortgegaan met het nemen van maatregelen tot verspreiding van voldoende kennis omtrent hoefbeslag bij de dorpssmeden, o. a. door het subsidiëeren van cursussen en het uitreiken van getuigschriften van bekwaamheid Ingezonden door de afdeeling Houtrijk en Polanen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. 34. Hoe staat het met de muntquaestie hier en elders Welken invloed heeft zy op de waarde der landbouwproducten Ingezonden en in te leiden door den heer Corns. Prins Sz., te Haarlem. 35. Zou het ook wenschelyk zijn, dat in de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad No. 89) tot bescherming van diersoorten, nuttig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2