Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Nijverheids-Tentoonstelling MARINE. AARDAPPELEN, Uit de hand te huur, in den Polder EIERLAND op TEXEL: uit een gezelschapswagen, een restauratie- en rookwagen, vertrekt 's middags 2 uur 50 minuten uit New-York en komt in Saratoga 7 u. 30 min. 's middags aan, een afstand van 148 mijlen (238 kilometer). Jl. Zaterdagmiddag is er op den Donau een vreeselijk ongeluk gebeurd. Ongeveer 300 bedevaartgangers, meest vrouwen en ook kinderen, voeren onder leiding van den abt Spiess in een groote pont van Paks aan den rechter oever naar Kalocsa aan den linkeroever, waar zich een pelgrimskerk bevindt. Ongeveer midden in de rivier gekomen, werd de pont door den inmiddels opgestoken storm plotseling omgeworpen en allen vielen in het water. Het onstuimige element maakte ook voor hen, die good zwemmen konden, den toestand zeer hachelijk, terwijl de kinderen en vrouwen als een verwarde hoop naar beneden zonken. Verschrikkelijke tooneelen vielen daarbij voor. Van den oever was het onmogelijk om terstond hulp te brengen. Met bovenmenschelijke inspanning slaagden ongeveer zestig personen er in om hun leven te redden. Ook de abt Spiess, die het eerst in den vloed sprong toen de pont omsloeg, bereikte behouden den oever. Meer dan tweehonderd personen zijn verdronkentegen den avond had men 100 lijken aan wal gebracht. ^Paks ligt ongeveer zes uur beneden Pesth. Te Brussel zoowel als te Antwerpen is men diep verslagen over het ongeluk, dat de zuster van den Ant- werpschen Burgemeester, mevr. de wed. Legrelle, geb. De Wael, getroffen heeft. Zij kwam verleden week met haar beide dochters te Parijs aan en overnachtte aldaar in een hotel. De moeder meende dat de kamer, die aan haar dochters gegeven was, niet gelucht was en klaagde over stank, doch de jonge meisjes lachten haar uit en vielen, vermoeid van de reis, weldra in slaap. Den volgenden morgen voelden zij zich echter zoo onwel, dat de moeder terstond met hen naar Antwerpen terugkeerde. Daar bleek het dat zij besmettelijke keelziekte hadden en na enkele dagen reeds overleden beiden. Men had hun te Parijs een kamer gegeven, waar veertien dagen geleden een patiënt aan diphteritis overleden was en die niet behoorlijk ontsmet schijnt geweest te zijn. De ongelukkige moeder is wanhopend. Een echt Engelsch denkbeeld. Een Engelsche predikant heeft Victoria's jubileumfeest, ingewijd op Europa's hoogsten berg. De heer S. G. Short, English Chaplain te Chamounix, beklom den Mont-Blanc verleden week, dronk een glas champagne op de gezondheid der Koningin en zong in zijn eentje het* God save the Queen", tot groote verbazing der gidsen. Benoemingen, enz. De kapitein ter zee H. D. Guyot wordt, op zijn verzoek, met 1 Juli a. s., ter zake van langdurigen dienst en meer dan 50jarigen ouderdom, op pensioen gesteld, ad f 3000 '8 jaars. Aan genoemden hoofdofficier is tevens vergunning ver leend tot het blijven dragen der activiteits-uniform. Met 1 Juli a. s. worden bevorderd: tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee D. G. Brandtot kapitein luitenant ter zee de luitenant ter zee 1ste klasse J. Dalen tot luitenant ter zee 1ste klasse die der 2de klasse A. L. Van der Moolen. Aan den kapitein-luitenant ter zee J. C. De Ruyter de Wildt, inspecteur van het Loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting in het 3de district, is toegekend den titulairen rang van kapitein ter zee. De apotheker 2de klasse der Kon. Marine H. J. De Ridder zal overgeplaatst worden van Hellevoetsluis naar Amsterdam, die der 2de klasse F. M. Rasker van hier naar Hellevoetsluis en die der 2de kl. P. A. Huber geplaatst worden alhier. Benoemd bij den staf van het wapen der genie tot luitenant-kolonel de majoor H. T. Schalken. Deze hoofd officier is toegevoegd aan den inspecteur van het wapen. Vischbe richt. De uitzonderingen daargelaten, ging het den visschers gedurende de afgeloopen week weer vrijwel naar wensch, en zulks nog wel meer als de voorafgaande week, toen de tongen vangst nogal wat te wenschen overliet. Thans had men hierover geen reden tot klagen, daar bijna dag aan dag de markt ruimschoots van deze vischsoort werd voor zien, die daar, den ruimen aanvoer in aanmerking genomen, tegen goeden prijs van de hand werd gezet. Kleine schol, die weder veel werd gevangen, was over het alge meen grooter van stuk dan de vorige week en kon daar door hooger prijs opbrengen. Evenmin als de korders, hadden de beugers reden tot ontevredenheid, daar ook zij met een voordeelige vangst roggen goede zaken maakten. De geepvangst vermindert aanzienlijk; de aanvoer van Wieringen was reeds belangrijk minder dan wij den laatsten tijd wel gewoon waren. Over de ansjovisvangst is weder weinig goeds te zeggen; deze bleef hoogst zuinig en geeft maar zeer weinig hoop op eenige verbetering. Ter afslag werden aangeboden 22,980 tongen, 4095 roggen, 16 tar botten, 388 mandjes kleine schol en 38 tal geep; groote tong gold 20 k 35 cents, kleine idem 10 a 20 cents, rog 20 41 cents, tarbot f 6 f 7 per stuk, kleine schol f 1.15 f 3.per mandje en geep f 2.65 f 3.30 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenH. Hutteman, geb. Woudma, Z. Kryger, geb. Bijl, Z. T. Liotart, geb. Hoogland, D. D. Van Vliet, geb. Koning stem, D. T. Brandt, geb. Vries, Z. C. Polak, geb. Schrijver, D. OverledenT. Van Halen, 12 jaren. A. Conijn, geb. Vader, 35 jaren. G. Koger, 3 jaren. M. B. Van Praag, 5 weken. T. Ekhart, geb. Pronk, 67 jaren. E. W. Olivier, geb. Avon- tuur, 45 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). H 3 1-5 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mU. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 nwtn. 1.2 k. 768.28 t 6.98 18.9 t 2.1 0.6C Vlak. 20 12 n. 9 769.46 t 8.16 13.1 -3.8 0.71 Golvend 21 8 ntw. 12 767.10 t 5.80 12.5 -2.8 0.7' 21 12 n. 12 767.47 t 6.17 13.0 -4.0 0.61 Weêrsgesteldheid: 19 Juni 12 u. Helder, schoonweer. 20 Juni 12 u. Bewolkt, winderig, koudweer. 21 Juni 8u. Idem. 21 Juni 12 u. Idem. Gemeente ZIJPE, van 10 tot 17 Juni. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. GeborenCornelis Petrus, zoon van Pieter Keizer en Cornelia Strooper. Gerardus Johannes, zoon van Gerrit Jongejan en Elisa- bcth De Moei. Dirk, zoon van Pieter Boerman en Maartjc Bas. Overleden: Bregtje Bos, echtgenoote van Cornelis Brouwer, eerder gehuwd geweest met Dirk Schoen, 36 jaren. Antje Noorden, weduwe van Lourens Jongebloed, 77 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 14 tot 20 Juni. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen Margaretha Maria Denijs, geb. Van der IIaagen,|Z. Trijntje Boekei, gob. Hos, D. Geertje Borst, geb. Rotgans, D. Overleden Pieter Landman, 54 jaren en 7 maanden. Marktberichten. TEXEL, 20 Juni. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen Koeboter 50 cents, Schapen boter 40 cents en Schapenkaas 17 cents per half kilogram. Kip eieren f 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Paardenhuiden f 8, Schapenhuiden f 2.50 a 3.en Lamshuiden f 2.a 2.25 per stuk. ALKMAAR, 18 Juni. Aangevoerd: 12 Paarden, f 80 a 275; 17 Koeien, f 110 a 170; 31 nuchtere Kalveren, f 6 a 19; 222 Schapen, f 14 a 26220 Lammeren, f6 a 13; 131 magere Varkens, f 12 a 17; 233 Biggen, f 5 a9; 20 Bokken en Geiten, f 4 a 10, alles per stuk. ALKMAAR, 20 Juni. Aangevoerd 6 Koeien, f 110 a 170; 359 vette Kalveren, f 25 a 104; 19 nuchtere dito, f 11 a 18; 57 Schapen, f 21 a 24 25 magere Varkens, f 12 a 16, alles per stuk 205 vette Varkens, 33 a 40 cents per kilogram. HOORN, 18 Juni. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Tarwe f 8 a 9, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a 4, Witte Erwten f 10 a 12, Groene dito f 11 a 19, Grauwe dito f 13 a 16, Vale dito f 10 a 12, Bruine Boonen f 11 a 13, Karweizaad f 16, alles per hectoliter. Veemarkt: 15 Paarden, f 50 a 3C0 2 Koeien, f 140 a 150; 170 Schapen, f 20 a 25; 167 Lammeren, f 10 12 Kalveren, f 7 a 16 2 Zeugen, f 25 a 34 216 Biggen, f 4 a 735 Kippen, f 0.70 a 1.25, alles per stuk. 2000 Kip-eieren, f 3.a 3.25 per 100 stuks. 2300 kop Boter, 50 a 60 cents per kop. ENKHUIZEN, 15 Juni. Aangevoerd 24 stapels Graskaas, f 29 per 50 kilogram. Boter 55 a 57£ cents per kop. Karweizaad f 16 en Mosterdzaad f 16 a 16.50 per hectoliter. Schapen f 14 a 18, Lammeren f 7 a 9 en Konijnen 25 a 35 cents per stuk. AMSTERDAM, 20 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd 581 Runderen, 1ste kwaliteit 70, 2de kwaliteit 66 en 3de kwali teit 62 cents per kilogram Melk- en Kalfkoeicn f 90 a f 260 13 vette Kalveren; 3 Graskalveren; 45 nuchtere dito, f 6a 12; 4 Schapen en Lammeren, f 6 a 24, alles per stukvette Varkens 36 a 41 cents per kilogram. TIELERWAARD, 18 Juni. De Wolliandel was deze week zeer levendig. Groote partijen werden dagelijks verkocht, zoodat het te verwachten is, dat spoedig een groot gedeelte van den voorraad zal opgeruimd zijn. Smeerwol gold 70 a 80 cents en gewasschen Kleiwol f 1.a 1.20 per kilogram; geheelevachten naar kwaliteit en gewicht f 3.50 a 5.per stuk. ELST (Betuwe), 17 Juni. Ter Wolmarkt werd besteed voor Smeerwol 65 a 70 cents, voor gewasschen Wol f 1.15 a 1.30 per kilogram. VENENDAAL, 20 Juni. Over de geheele Veluwe wordt thaos de Wol opgekocht tegen f 0.90 a 1.15 per kilogr. Handel vrij vlug. ZWOLLE, 17 Juni. Men besteedt thans als hoogste prijs voor Kamper-eilandsch Hooi f 14, uit Mastenbroek en Genemuiden f 9 a 12 per 500 kilogram vrij scheep of spoor. Bij den kerkeraad der Hervormde gemeente te dezer plaatse is het bericht ingekomen, dat de heer H. Van der Hoeven, predikant te Hoogwoud, geen vrijheid heeft ge vonden, de op hem uitgebrachte beroeping aantenemen. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Zilveren Kruis/ onder commando van den kapitein ter zee D. J. Weijs, is gisteren van hier vertrokken, tot het aanvaarden van den voor geschreven oefeningstocht in de Noordzee. Den 1 Augustus kan het schip weder alhier binnen worden verwacht. Zr. Ms. instructiekorvet „Nautilus/ commandant kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, heeft den 19 dezer Wilhelmshafen verlaten, tot het voortzetten van den oefenings tocht in de Noordzee. Uit 's Hage wordt aan de N. Rott. Crt. gemeld „Er wordt ernstig over gedacht om, indien de Minister van Waterstaat, de heer Van den Bergh, blijft bij zijn voor nemen om wegens gezondheidsredenen af te treden, den Minister van Marine, den heer Tromp, thans tijdelijk met de functiën van Minister van Waterstaat belast, definitief aan het hoofd van dat Departement te plaatsen. Thans zou het minder moeite kosten uit het korps zee officieren een Minister van Marine te benoemen." De 2de afdeeling der Krijgsschool, onder de leiding van den luitenant-kolonel Eland, bevond zich gisteren en heden in deze gemeente. Gisteren bevond zich alhier de majoor Moorrees, commandant der pantserfort-compagniën, met zijn adjudant, den lsten luitenant Hesta. Jl. Zondagnamiddag en avond werd de Nijverheids- Tentoonstelling alhier door een groot aantal belangstellenden bezocht. De zaal was, dank zij de welwillendheid van den heer J. Van Muijden, door onderscheidene exemplaren der Lampe Beige helder verlicht. Deze inzender, die, uit den aard der zaak, niet kon mededingen, heeft door de wijze, waarop hij ter opluistering medewerkte, lof verdiend. Hij stelle zich tevreden: de aandacht is door deze Ten toonstelling in groote mate op de lamp, door hem aan bevolen, gevestigd. Terwijl zich eene talrijke menigte door de zaal bewoog, liet zich herhaaldelijk de kleine kapel van het Stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer L. A. Schouten, hooren. Ten 10 ure nam de Voorzitter der Regelings-Commissie het woord. Gereed om de Tentoonstelling naar het Rijk der Geschiedenis te verwijzen, hield hij eene toespraak, waarin hij wees op 't geen hij niet, op 't geheel hij wèl en op 't geen men ééns zou zeggen. Hij zou niet zeggen, dat de poging om hier ten derden male eene Nijverheids-Tentoonstelling te orga- niseeren als wèlgeslaagd was te beschouwen, 't Oordeel daarover meende hij aan 't publiek, dat de Tentoonstelling had bezocht, te moeten overlaten. Wèl kon hij zeggen, dat dank toekwam aan de inzenders, een gelukwensch aan de bekroonden en een woord van hulde en erken telijkheid aan de jury, die zich met nauwgezetheid van hare taak heeft gekweten. Evenzoo bracht hij dank aan 't Gemeentebestuur, aan 't Plaatselijk Nutsdepartement en aan een aantal particulieren, die door geldelijke bij dragen de Regelings-Commissie in haar streven hebben gesteund. Ééns, als men na jaren weder eene Tentoon stelling van dezen aard te dezer plaatse zou organiseeren, kon men uit het Gedenkboek van de gehouden exposities wellicht eenig nut trekken en dan, hoopte hij, zou men niet zoo heel ongunstig oordeelen over de wijze, waarop deze Commissie zich van hare taak heeft gekweten. Spreker eindigde met te wenschen den bloei der nijverheid te dezer plaatse, den bloei van de gemeente Helder, 't Muziekkorps deed daarop het Volkslied hooren en de Tentoonstelling was gesloten. De uitreiking der bekroningen zal op a. s. Zondag op feestelijke wijze in Musis Sacrum plaats hebben. Hedenmorgen is uit den regenbak achter hare woning in de 2de Molenstraat, alhier, het lijk opgehaald van eene bejaarde weduwe, die waarschijnlijk bij het scheppen van water daarin was gevallen en verdronken. Naar wij vernemen, zullen, ter gelegenheid van de a. s. kermis, op de pleinen in deze gemeente de navolgende inrichtingen tot uitspanning worden geplaatst: Nabij 't Centrum: A. Van Lier, Schouwburg. Molenplein: W. Hart, Schouwburg; P. Koppen, Beignets Erven Van der Kam, Poffertjes; Van Rijken, idem; Wed. W. De Nies, Gebak. Westplein: Alber Mullens, Cagliostro-theater; L. Vranken, Caroussel; K. Benner, Schiet-oefening; D. T. Bamberg, Galathea; C. J. Visser, HondenvermaakL. Bouman, Stella; C. Van Haaien, Panorama, en eenige kleine tentjes. Havenplein: H. De Nies, Schiet-oefening; Wed. A. Wery, Honden- en Apen-theater; K. Benner, Vélocipède; L. Vranken, Grand Cirque de la tour; L. L. Consael,Beignets; L. Van Wijnbergen, PhotographieL. Barzilay, Vlooien-theater; Caroussel en Turksche schommel. VERBETERING. In de lijst der bekroningen, die door de Regelings-Commissie voor de Nijverheids-Tentoonstelling alhier zijn toegekend, welke lijst wij in ons vorig nommer hebben opgenomen, komt voor onder degenen die een tweeden prijs hebben verworven in Afd. A. (vrouwelijke handwerken) H. Kurstdit moet zijn H. KWIST. Bevallen van een Zoon: Mevrouw A. E. E. VAN ROSSUMWELLAN. Helder, 21 Juni 1887. Tot onze diepe droefheid overleed gisteren te Amsterdam, in den ouderdom van 68 jaren, onze lieve Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw de Weduwe C. M. VAN DER GOOT—MA BE GREVINGH. Helder, 16 Juni 1887. L. C. W. VAN DER VEGTE— van der Goot. J. P. VAN DER VEGTE. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed ons jongste kindje, in den ouderdom van circa vier maanden. Rotterdam, 18 Juni 1887. J. KELLER. M. KELLER—MAC' FEE. Degenen, die iets van ondergeteekende hebben te vorderen, worden verzocht daarvan vóór den 24 dezer te doen blijken, wegens overplaatsing naar Hellevoetsluis. F. M. RASKER, Marine-Hospitaal. t e HELD E E. Allen, die iets te vorderen hebben van het Bestuur der Regelings-Commissie, worden verzocht uiterlijk op Maandag 27 dezer hunne rekeningen bij den ondergeteekende in te zenden. Rekeningen, na dien datum inkomende, kunnen niet meer worden voldaan. De Penningmeester, J. SCHUIJT. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op DINSDAG den ZS**™ JUNI 1887, des voormiddags te elf uren, bij inschrijving worden aanbesteed de levering van: ten behoeve van het Hospitaal der Marine te Willemsoord, van den dag waarop de goedkeuring der inschrijving ter kennis van den aannemer is gebracht tot ultimo December 188 7. De inschrijvingen, bevattende den aannemingsprijs in cijfers en letters per 50 kilogrammen en overigens ingericht naar het model, voorkomende in de algemeene voorwaarden van aanbesteding, goedgekeurd bij resolutie van den Minister van Marine, dd. 2 Februari 1886, N°. 63, zullen vóór of op den dag der aanbesteding en vóór het bepaalde uur bij de Directie der Marine te Willemsoord moeten bezorgd worden. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen op de gewone kantooruren, ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, den 20 Juni 1887. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. De zeer gunstig bekende Hofstede ROTTERDAM, met 4 Arbeiders-woningen en 87.70.80 hectaren WEI-, HOOI- en BOUWLAND, alles elkander annex, staande en gelegen aan den üoofdweg, in den Polder Eicrlnnd op Texel. Aanvaarding 20 Maart 1888. Thans in huur en bewoond door den Heer WILLEM BAKKER Hz. Eigendom van de Hoogwelgeb, Vrouwe Douairière Jhr. Mr. I. L. CREMER 'VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDE, te 's Gravenhage. Te bevragen bij en alle inlichtingen worden verstrekt door den Administrateur H. FLENS, te Burg op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3