OOST-INDIE. een handgeld van DRIE HONDERD GULDEN. M ARIN E. AARDAPPELEN, WIJNHANDEL Nederlanders, die dienstnemen bij bet Indische leger, ontvangen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, Aanbrengpremie TIEN GULDEN. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departement van Koloniën en bij alle Burgemeesters. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op DINSDAG den 2Sstcn juni 18S1, des voormiddags te elf uren, bij inschrijving worden aanbesteed de levering van: ten behoeve van het Hospitaal der Marine te Willemsoord, van den dag waarop de goedkeuring der inschrijving ter kennis van den aannemer is gebracht tot ultimo December 188 7. De inschrijvingen, bevattende den aannemingsprijs in cijfers en letters per 50 kilogrammen en overigens ingericht naar het model, voorkomende in de algemeene voorwaarden van aanbesteding, goedgekeurd bij resolutie van den Minister van Marine, dd. 2 Februari 1886, N°. 63, zullen vóór of op den dag der aanbesteding en vóór het bepaalde uur bij de Directie der Marine te Willemsoord moeten bezorgd worden. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagén op de gewone kantooruren, ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, den 20 Juni 1887. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. van W. Jager G-erllngs, firma J. H. ENSCHEDÉ, te BIIRIEV. Depót te Helder: Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Am sterdam sche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Hoest, Griep. De verzachtende eigenschappen dezer medicamenten, maken dezelve eene proefneming waardig, in alle ongesteldheden der ademhalingsorganen. Bij gewone verkoudheden en griep zijn de Pillen inwendig, en de Zalf over de borst en keel gewreven, buitengemeen krachtig werkzaam. Wanneer griep besmettelijk heerscht, is deze behandeling het gemakkelijkst, veiligst en zekerst. Hollo- way's Pillen zuiveren het bloed, verdrijven alles wat deszelfs vrijen omloop door de longen belemmert, verlichten de overkropte luchtpijpen en maken de ademhaling vrij zonder de krachten te verminderen, de zenuwen te prikkelen, of den geest neder te drukken. Zoodanig zijn de gereede middelen ora lijden te besparen, wanneer iemand gekweld wordt door verkoudheid, hoest, bronchitis en andere borst ziekten, waardoor in de meeste landen zoovele personen ernstig en bestendig gekweld zijn. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Yoor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Onder leiding van Jhr. Mr. W. J. Quarles van Ufford werd dezer dagen te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden van afdeelingen der Maatschappij van Weldadigheid. Na eene korte wel komstgroet, las de Voorzitter het jaarverslag van den directeur der Maatschappij te Frederiksoord, den heer F. B. Löhnis, voor, dat, bij vele voorgaande vergeleken, in menig opzicht een opgeruimden, bemoedigenden toon had. Daaraan is het volgende ontleend: Landbouw. Het afgeloopen jaar was voor den landbouw op zandgrond bij uitstek voordeelig. Tengevolge van de gunstige weersgesteldheid, leverden de meeste gewassen uitstekende opbi*engsten. Door den langdurigen winter evenwel waren de voorjaarsbestellingen eerst laat gereed, ja kwam men zelfs tijd tekort om alle werkzaam heden naar behooren te verrichten. En desniettemin liep alles boven verwachting uit, dank zij het uitblijven van schadelijke nachtvorsten en de gunstige afwisseling van zonneschijn en regen. De winst, op den landbouw behaald, bedroeg f 6162. De beide boerderijen in Kolonie II lever den de gunstigste uitkomsten, doch ook de boerderijen te Willemsoord gaven verre boven middelmatige opbrengsten, vooral wat haver betreft, terwijl ook de weilanden over vloedig gras leverden, eene zeldzaamheid op zandgronden. Goed zaaizaad en verwisseling en sorteering zijn alle ver- eischten om bij gunstig weder een goeden oogst te mogen verwachten. Op een der boerderijen van Wiihelmina's-oord werd een proeftuin aangelegd tot het nemen van vergelijkende proeven met verschillende gewassen, om langzamerhand zaaizaden van prima kwaliteit te verkrijgen. Meer en meer begint men het nut daarvan in te zien, waarbij slechts het voor beeld gevolgd wordt van Duitschland o. a., waar in de provincie Saksen in de Probstei eene uitgestrekte teelt wordt gedreven van veredelde zaaigranen, die tot hooge prijzen worden verkocht. Veehouding. Ook deze tak van bedrijf leverde veel gunstiger uitkomsten dan ten vorigen jare, niettegen staande de zeer lage boterprijzen, waardoor per liter melk slechts f 0.044 werd verkregen. Evenals liet vorige jaar werd gedurende de zomermaanden zoowel zoetemelksche als magere kaas gemaakt voor Israëlitisch gebruik, waarvan de kwaliteit zeer wordt geroemd, zoodat op verre na niet aan de aanvraag kon worden voldaan. Tengevolge van de goede beschotten kon ook eene aan zienlijke hoeveelheid groenvoeder worden ingekuild, wat op de meest eenvoudige wijze geschiedt, door de kuilen gedeeltelijk met zoden boven de oppervlakte op te zetten. De opbrengst inelk per koe was zeer voldoende; in tabellarische gegevens wordt aangetoond, dat het slagvee der Maatschappij zich door melk rijkheid onderscheidt. Door voortgezette zorgvuldige veredeling kan echter nog veel verbeterd worden, alsmede door aankoop van goede fokstieren. Op zes boerderijen werd voor f 7150 aan varkens ver kocht. Met goed succes werd gefokt met volbloed Yorksbire beeren, welk varkensoort zeer in den smaak valt der slagers. Met dezen tak van bedrijf werd f 322 winst behaald. De veestapel bestond ultimo December uit 202 stuks rundvee, waarvan 120 melkkoeien, 7 stieren, 23 trek-ossen, 32 jongvee, 20 mestvee, 17 kalveren, 17 paarden en 95 varkens. Houtteelt. Met aanleg van bosch werd hoofd zakelijk in Kolonie VII weder met kracht voortgegaan. In het geheel werden in 1886 12 hectaren nieuw bosch aangelegd, waarvan 5 hectaren dennen en 7 hectaren hakhout. 3 hectaren slecht gegroeid dennenbosch werden opnieuw gesloopt, gespit en bepoot. Op ultimo December bedroeg de uitgestrektheid bosch 372 hectaren, waarvan 200 hectaren dennen. Van op stam staand eikenhout werd voor f 1072 verkocht. Fabrieksarbeid. De uitkomsten hiervan waren minder gunstig als in 1885, daar alleen met de manden makerijen eenige winst behaald werd, terwijl de juttewevcrij, de cocos- en russchenmattenmakerijen nadeel opleverden. Bevolking. Met inbegrip van de ambtenaren, bedroeg de bevolking 1796 zielen. Er werden 37 kinderen geboren en er hadden 22 sterfgevallen plaats. Ter vervan ging van vertrokken gezinnen werden 6 nieuwe geplaatst door de afdeelingen Den Haag, - Dordrecht, Arnhem en Heerenveen. Vier kolonist-arbeiders werden tot vrijboer bevorderd. Voor de meeste vrijboeren was het afgeloopen jaar niet onvoordeelig, door den gunstigen oogst. De stand der rekening met de vrijboeren ging niet achteruit. Het totaal bestedelingen bedroeg ultimo December 1886 119, terwijl in den loop van bet jaar 26 werden opgenomen en 21 vertrokken. Eerediens t. De predikantsplaats te Willemsoord is nog steeds onvervuld. Met eene toelage van f 100 van de Synode is het tractement thans f 1100. In het Roomsch- Katholiek kerkgebouw van Pastoor Jansen kwam een goed kerkorgel. Onderwijs. De Rijksschool No. 2 werd in 1885, No, 1 in 1886 verbouwd. Op een der scholen in Kolonie VII werd teekenonderwijs als verplicht leervak ingevoerd. Één jongeling legde met goed gevolg examen af als onderwijzer, terwijl drie meisjes slaagden in nuttige handwerken. i Het Jaarboekje leverde wederom goede baten op en droeg niet weinig bij om de Maatschappij meer algemeen bekend te maken. De heer G. Van Schothorst, onder-directeur te Willems oord, is in 't afgeloopen jaar overleden. In hem verliest de Maatschappij een man van groote verdiensten. De bemoeiingen van afdeelingsbesturen en correspondenten gaven ook dit jaar reden tot tevredenheid. Aan contributie werd ontvangen f 17,408, tegen f 17,306 in 1885. Hierna volgen korte berichten aangaande de afdeelingen, die mee- rendeels reeds bekend zijn. Uit Indië kwam van de afdee- ling f 550 in. Aan giften en legaten werd f 13,845 ontvangen, waaronder de jaarlijksche bijdrage van Z. M. den Koning, ad f 500. De Tuinbouwschool voldoet uitmuntend. De balans, sluitende met een batig saldo van f 35,628, is goedgekeurd. De aftredende commissaris, de heer Graaf Van Limburg Stirum, is herkozen. Naar medegedeeld werd, zal de bouw der Boschbouwschool weldra worden aanbe steed. Zij zal een tweejarigen cursus hebben. In verband met deze school zijn 33 hectaren heideveld voor f 1500 aangekocht. Aangezien de duur der Maatschappij met 1888 expireert, zal verlenging voor 29 jaren aangevraagd worden. Het verslag van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw over 1885 bevat een belangwekkenden staat, ter berekening van de baten, die een stuk tamelijk goede heidegrond, groot 31 hectaren, 40 aren, 70 centiaren met mast (dennenhout) beplant, in 43 jaren heeft opgeleverd, met vermelding der uitgaaf voor aankoop van planten, arbeidsloonen, vracht, enz., benevens van rente op rente ad 4 pet. van de ontvangsten en uitgaven. In dien staat worden van jaar tot jaar de uitgaven en de ontvangsten opgegeven met de berekening der rente op rente. Men krijgt alzoo de volgende uitkomsten: Ontvangsten volgens notaf 6,824. Waarde van het nu nog aanwezige hout 5,800. Waarde van den grond350. Rente op rente der in 43 jaren ontvangen bedragenu 4,572.76 Totaal der ontvangsten f 17,546.76 Uitgaven volgens nota f 2,480. Rente op rente van de in 43 jaren uitgegeven bedragen u 7,393.87^ 9,873.87$ Saldo f 7,672.88$ Zoodat 31 hectaren na 43 jaren f 7672.88$, of p. m. f 247 per hectare opbrachten, hetgeen jaarlijks eene som van f 2.35 per hectare maakt, daar een gulden elk jaar gestort met rente op rente ad 4 pet., in 43 jaren f 104.82 wordt. Deze opgave heeft vooral daarom waarde, omdat zij aan de werkelijkheid ontleend en niet op ramingen gegrond is. In de yAnnales politiques et littéraires" vertelt Alphonse Daudet hoe zijn roman „Jack' ontstaan is. Het is eene vware gebeurtenis.Er was een ongelukkige knaap, geen Jack, maar Raoul geheeten, die de zoon was van een ontaarde moeder, welke de vroege vrucht van haar losbandig leven verloochende en liet verkwijnen. Teer van gestel en met een levendigen geest begaafd, tot zijn elfde jaar op eene jongeheerenschool opgevoed, was Raoul genoodzaakt, tot jongeling opgegroeid, als machine-arbeider zijn brood te verdienen. Dit werk ging zijne krachten te bovenhij werd ziek en in dien toestand leerde Daudet hem kennen, die deed wat hij kon om het leven van den armen jongen te verzachten. Met hulp van den beroemden schrijver werden eenige schetsen, welke Raoul op het papier geworpen had, als feuilletons geplaatst. Dat was een zonnestraal in zijne donker bestaan maar de kiemen van tering hadden zich reeds bij hem gezet en te Algiers, waar hij door Daudet's voorspraak een postje gekregen had, stierf Raoul, den naam van zijn weldoener zegenend en tot zijn laatsten snik verlangende naar een liefkozing van zijne moeder, die hij geen oogenblik bad opgehouden lief te hebben. Het denkbeeld om van deze treurige geschiedenis een roman te maken, kwam in het begin bij Daudet niet op. z/Ik was zegt hij er zelf te veel in betrokkenmijn waarnemingsvermogen als schrijver werd verduisterd door mijne persoonlijke ontroering.' Gustave Droz," wien hij naderhand het geval vertelde, bracht hem op de gedachte. Toen ging Daudet aan het werk, liet ,1e Nabab," waar hij aan bezig was, liggen en schreef in één adem, bijna een jaar achtereen, zijn roman in twee deelen. Het boek maakte niet zulk een opgang als zijne andere werken het was te treurig en te lang. Flaubert, wien hij het opgedragen had, zeide,Er zijn te veel bladzijden in,' en George Sand geraakte, in hare afzondering te Nohant, zoo onder den pijnlijken indruk van het verhaal, dat zij schreef ,/Mijn hart werd er zoo door samengeknepen, dat ik drie dagen achtereen geen letter op het papier heb kunnen brengen.' Wie ,Jack' gelezen heeft, zal zich dit zonder moeite kunnen voorstellen. Meer buitengewoon klinkt hetgeen Daudet bij deze gelegenheid omtrent zijne manier van werken mededeelt. ,Wat mij aanvuurde en voortjoeg bij dit afmattende, ingespannen werk, was, dat mijn boek, lang vóór dat ik het voltooid had, begonnen was als feuilleton in „le Moniteur' te verschijnen. Dit lijkt in strijd met de langzame en nauwgezette voorbereiding, welke ik mij tot regel gesteld heb; maar het is mijne gewoonte. Zoodra de eerste hoofdstukken van een boek voltooid zijn, geef ik ze uit mijne handen, om in een dagblad gedrukt te worden. Dit heeft vóór, dat ik gedwongen ben mijn werk los te laten en niet kan toegeven aan den onweêrstaanbaren lust om het altijd door beter te maken, welke oorzaak is dat sommige schrijvers dezelfde bladzijde tien-, twintigmaal van voren af aan beginnen. Ik heb er gekend, die hierdoor volkomen uitgeput ï-aakten, die jaren achtereen gekluisterd zaten aan één boek en ten laatste de slaven werden van wat ik noem: ,letterkunde voor dooven,' want niemand dan zijzelven zijn in staat al het moois en fijns, dat zij in hun boek gestoken hebben, er uit te halen. Een ander voordeel is, dat ik opgezweept word uit mijne aangeboren traagheid, mijne lazaroni-natuur, welke zich moeilijk leenen wil tot lang voortgezette oplettendheid en overpein zing, en welke bij mij gepaard gaat met eene ziekelijke neiging tot ontleden en haarkloven. Wie in het water valt is tot zwemmen genoodzaaktdaarom spring ik zonder omzien er in. Niemand weet echter wat ik hierdoor uitsta, evenals ik alleen in staat ben te vertellen, hoe den eenen dag de vrees mij op het lijf valt, dat ik plotseling ziek zou kunnen worden, en hoe ik een dag daarna werkelijk de koorts krijg van angst voor het feuilleton in de courant, dat met zijn zevenmijlslaarzen achter mij aankomt, en op het punt is mij in te halen.' De /,Weinlaube' deelt mede, dat een nieuwe industrie in Amerika opgekomen is, nl. de fabricage van *echte Fransche champagne,' waarin geen droppel Fransch druiven nat voorkomt. Het nieuwe product wordt vervaardigd uit het zuur smakende sap van de rhabarberplant, wier jonge bladsteelen in het voorjaar als frissche compot algemeen bemind zijn. Aan een planter in Connecticut werd onlangs de levering van een aanzienlijke hoeveelheid rhabarbersap opgedragen, dat, vermengd met appelwijn, tot de beste Fransche champagne moest worden verwerkt. De eenige overeenkomst, die tusschen deze champagne en de echte bestaat, is dat de beide in dezelfde soort flesschen verpakt worden en van dezelfde etiquetten en kurken worden voor zien, die allen uit Reims naar Amerika worden uitgevoerd. Bijzonder goedkoop is de nieuwe soort champagne ook niet voor de flesch toch wordt niet minder dan 2$ dollar (f 6.25) gevraagd. Echter zijn er ook mindere soorten te verkrijgen, alleen uit appelwijn en gedroogde appelen gefabriceerd. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4