wel het recht van de ouders op voldoend onderwijs voor hunne kinderen, voldoend ook in dien zin, dat de godsdien stige overtuigingen er niet bij worden gekrenkt. „Dien waarborg mag men eischen in het belang der gewetensvrijheid, welke niet gedoogt dat ouders worden ge plaatst voor het dilemma om bf hunne kinderen geen onderwijs te doen genieten bf hen te zenden naar scholen, waar propaganda wordt gemaakt voor een geloof, dat niet het hunne is. „Dien waarborg mag men eischen, omdat het tegenwoordig terecht in alle beschaafde landen als staatsplicht wordt beschouwd te zorgen, dat nergens de gelegenheid ontbreke tot het bekomen van voldoend lager ouderwijs. Dien staats plicht uit de grondwet weg te nemen, zou gelijkstaan met de erkenning, dat het recht op onderwijs zal behooren tot de punten, die, als in hooge mate betwistbaar en niet tot de grondeischen der burgers behoorende, afhankelijk moeten worden gemaakt van de beslissing van den gewonen wetgever. „Het hoofdbestuur hoopt en vertrouwt, dat de Eerste Kamer daartoe niet zal medewerken, en het neemt dan ook de vrijheid den wensch uit te spreken, dat het U moge behagen aan het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk X der Grondwet Uwe goedkeuring niet te verleenen." In de algemeene vergadering van Eigen Hulp, Zater dag jl. te 's Hage gehouden, is besloten tot oprichting eener nieuwe afdeeling: bureau voor dienstbetrekkingen. Mede is besloten om te trachten een wijziging der patentwet te verkrijgen, ter zake van den aanslag voor winst, behaald door den verkoop aan deleden. Voorts zullen gemotiveerde voorstellen van het district Utrecht verwacht worden om trent een afdeeling voor brandverzekering. De Javabode schrijft in haar mail-overzicht van 3 Juni 11. „Van Atjeh komen gunstiger berichten. De beri-beri is sterk aan het afnemen, en degenen, die er door worden aangetast, sterven er niet meer aan. Wel wordt nog telkens een vrij groot aantal zieken weggezonden, doch dit komt daaruit voort, dat men op raad van prof. Pekelharing spoediger hiertoe overgaat dan vroeger. Het schijnt de meening van dien geleerde te zijn, dat, voor zoover hij reeds een oordeel kan vellen, het aanstekelijke der ziekte meer zit in de lokalen, dan in het voedsel of in de zieken. Over het algemeen moet prof. P. te Atjeh volstrekt niet die uitputting bij de troep hebben gevonden en die demo ralisatie, waarvan men den mond zoo vol had het vroolijke, gezellige garnizoensleven, de opgewektheid, waarmee de soldaten van uitvallen en patrouilles terugkeerden, hun flink uiterlijk, troffen hem zeer. Trouwens, de eigen Atjeh- correspondent van de „Soerabaja Courant" komt op tegen de sombere voorstelling, die de redactie van dat blad van onze positie geeft en meent, dat de vijand en niet wij in de laatste tijden gevoelige verliezen heeft geleden. Maar het is tegenwoordig moeilijk hier eene gunstige tijding ingang te doen vinden. Verwijt men in Nederland van ouds den Indiërs dat zij te optimistisch zijn, voor zulk een verwijt is op dit oogenblik zeker geene aanleiding, vooral niet waar het Regeerings-maatregelen of algemeene toestanden geldt. Men heeft zich zoo gewend alles donker intezien, en niet zonder reden, dat men, de lichtpunten ontwarende, zijn eigen oogen niet vertrouwt. Toch kan men b. v. het feit niet ontkennen, dat de verbazende stijging der koffieprijzen, als zij eenigen tijd voortduurt, veel kan goedmaken wat in de suiker verloren ging, en in verschillende streken van Java begint men dan ook aan de ontginning te denken van woeste gronden, die men in de laatste jaren niet aandurfde. Doch wat baat dit den twaalf suikerfabrieken, die deze campagne niet zulken werken, en wat den overigen 171, wier product, voor 1887 geschat op zes millioen pikols, een lage markt vindt En, vóór dat de importhandel den terugslag ondervindt van de hooge koffieprijzen, kan het lang duren, want de Regeering betaalt aan de bevolking voor haar koffie toch niet meer, en de toename van particuliere ondernemingen heeft wel eenigen, doch voorloopig slechts geringen invloed op de koopkracht van den inlander, die in de laatste jaren al bijzonder klein is.* f Men schrijft ons van Texel, dd. 11 dezer: tf't Is begrijpelijk, dat niet iedereen dweept met het invoeren van madhines. Zoo ook hier ziet menigeen met leede oogen, dat bij het maaien der hooilanden van machines gebruik wordt gemaakt. Evenwel kan het niet sterk genoeg afgekeurd worden, wanneer de voorstanders van de zeis hun antipathie tegen de moderne werktuigen luchten, op de wijze als hier bij een landbouwer heeft plaats gehad. Men heeft toch in het lange gras op zijn hooiland groote spijkers met de punten in den grond gezet, om zoodoende de machine onbruikbaar te maken. De toeleg moet maar al te wel gelukt zijn. De bnldadigen zijn tot dusverre onbekend gebleven." Voor de a. s. verkiezing van leden voor den Gemeente raad te Alkmaar, stelde de liberale Kiesvereeniging//Eensge zindheid" tot candidaten de heerenP. Bruinvis de Lange, C. W. Bruinvis, C. Janssen Cz., J. C. Koorn en W. F. Stoel terwijl de R.-K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" slechts 3 candidaten stelde, nl. de heeren J. C. Koorn, C. W. Bruinvis en T. L. Koorn. De heer C. Bosman, aftredend lid en wethouder, is alzoo door geen der beide Kiesvereenigingen opnieuw tot candi- daat gesteld. Dezer dagen viel de heer K. Breebaart, dijkgraaf te Winkel en lid der Provinciale Staten van Noordholland, tengevolge van het op hol gaan van een paard van het rijtuig. De wielen gingen hem over het lichaam, waardoor twee ribben gebroken zijn. De toestand van den waardigen grijsaard is naar omstandigheden vrij wel. Zondag 31 dezer zal te Winkel een fancy-fair ge houden worden, waarvan de zuivere opbrengst ten bate komt van de kas der afdeeling „Volksonderwijs," tot tegemoet koming der kosten van een schoolfeest. Aan de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam zal een verloting worden verbonden. De com missie is voornemens een eerste serie van 25,000 loten uit te gevenwanneer deze geplaatst zijn, geeft zij een tweede serie uit en zoo vervolgens, naarmate het debiet grooter wordt. De prijs van ieder lot is bepaald op vijf-en-twintig cents; aan iedere serie zal een hoofdprijs worden verbonden, terwijl alle prijzen zooveel mogelijk uit bruikbare zaken zullen bestaan. Door het Koninklijk Nederlandsch Handelsmuseum te Amsterdam zal van 15 November tot 31 December 1887, in het gebouw Keizersgracht 133, eene nationale tentoon stelling van toilet-, rook-, bureau- en zakartikelen gehouden worden Jl. Zondagnamiddag gingen een viertal knapen met een zeilbootje op het IJ varen, blijkbaar zonder daarvan verstand te hebben. Het bootje sloeg dan ook weldra om en alle vier geraakten te water. Door spoedige hulp van een schipper was het mogelijk drie van de vier te redden. De vierde kwam noodlottig om. Alle pogingen ter zijner hulp aangewend bleven vruchteloos. Eerst geruimen tijd later mocht men zijn lijk ophalen. Jl. Zaterdagavond zat een man met een meisje op eene bank in het Vondelpark te Amsterdam, en scheen quaestie met haar te hebben. Plotseling haalde hij een rovolver voor den dag en schoot zich voor het hoofd. Zijn lijk werd per raderbaar naar het Gasthuis vervoerd. Als een merkwaardigheid dient vermeld te worden, dat op het biljet van één enkel in veiling aangeslagen perceel te Amsterdam, de namen van niet minder dan 73 makelaars voorkomen. De spoeling zal dus wèl dun wezen, schrijft „de Tijd." Als een verblijdend teeken, dat onze Nederlandsche nijverheid ook in het buitenland gewaardeerd wordt, kan worden vermeld, dat de heer Maurits Prins, die zoowe te Dinxperlo (Gelderland) als in het tegenoverliggende Suderwick (Westfalen) tapijtfabrieken bezit, door de Japan- sche Regeering de levering is opgedragen van ruim 1200 vierkante meter zijner beste kwaliteit wollen tapijt, te leveren in Tokio. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan P. Bruinsma, stoombootkapitein te Lemmer, omdat hij in den avond van 18 Mei jl. te Dokkum, in de herberg van Kreeft, terwijl daar, bij gelegenheid der kermis, muziek en danspartij was, spektakel maakte en ongeregeldheden pleegde, de menschen op de teenen trapte en klappen uitdeelde, zich verzette tegen den politie-agent, die hem wilde verwijderen, deze met een schaar dreigde en tegen borst en kin stootte. De Rechtbank verklaarde beklaagde schuldig en veroor deelde hem tot eene maand gevangenisstraf. In zake de vervolging, ingesteld tegen den vroegeren directeur van het Postkantoor te Waalwijk, J. H. B., die voor de Rechtbank te 's Hertogenbosch diende, heeft het O. M. geëischtschuldigverklaring aan verduistering van gelden en valschheid in geschrifte en veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. De verdedigers trachtten het ten laste gelegde te niet te doen en eischten vrijspraak, of althans ontslag van rechts vervolging. Na re- en dupliek beschikte de Rechtbank afwijzend op het requisitoir tot onmiddellijke inhechtenisneming, en bepaalde zij de uitspraak op Dinsdag 19 dezer. zweep op het hoofd, zij vertrok geen ooglid, maar haar groote, donkere oogen wendden zich tot my een wereld vol smart lag in dezen blik. En die oogen, die van smart verwrongen lippen, vragend, verwijtend Ik zag 't bij Elze, toen ik heden bij haar binnentrad. En ik ik kan niet anders, ik moet het zeggen er ligt meer in, dan rouw over den verloren vader." „Hegebachklonk het op een toon van diep verwijt. Het was een ongelooflijk bang gevoel, dat de deftige vrouw bij deze woorden overmeesterde. Zij schudde het hoofd en zag den Bennewitzer onderzoekend aan, maar zij wist niet wat te antwoorden. In haar verlegenheid nam zij de koffiekan en schonk haar kopje boordevolzij stond op, presenteerde haar gast een sigaar en vroeg: „Waar zou Elze wezen Willen wy den tuin eens door wandelen Zij wandelden langs al de paden, maar Elze zagen zij niet. Frieda en Lili kwamen met de kinderen van een wandelrit terug zij bespeurden hen over den muur heen en zagen ook Moritz uitrijdenhij groette en zeide, dat hij naar de geploegde akkers „Ik begrijp niet waar Elze zijn mag, 't is een zonderling meisje. Elze! Elze!" riep de forsche vrouwenstem door den tuin. Het bleef stil. „Ik bid u, lieve mevrouw Van Ratenow, laat haar; zij zal geen lust hebben tot spreken; ik kan dat best begrypen. Zij gingen zwijgend verder. Hier en daar bleef hij staan, zag naar de uitbottende heesters en noemde de botanische namen. De opge wonden vrouw aan zijn zijde antwoordde niets. „Ik wensch heden tijdig te vertrekken." De Bennewitzer was staan gebleven en zag op zijn horloge. „Wees zoo goed en groet Elze hartelyk van mij." „Ik zal haar laten zoeken, beste Hegebach." „Neen, verzoek ik u ten vriendelijkste misschien schreit zij zich uitstoor haar niet, waarde mevrouw, ik kom morgen terug men moet nooit een stemming willen dwingen. Hij droeg den tuinmansjongen, die juist voorbijging, op, om te zeggen dat men zyn rijtuig moest inspannen, rookte kalm door en sprak nog over eenige onverschillige zaken. „A propos, beste Hegebach!" viel de oude dame hem in de rede, „hoe zeidet ge ook weder, dat die goudsmid heet te Berlijn, bij wien gij de verlovingsringen besteld hebt?" Haller en compagnie," antwoordde hij„de ringen kunnen eerst over acht dagen gereed zijn." „Natuurlijk niet eerder," merkte zij op, „omdat alles naar dien winkel gaat. Thomas, hier aan de markt, had ze ook kunnen leveren, even goed en spoediger. Maar op dat punt zijt gij als al de anderen, Hegebach." Hy lachte, maar antwoordde niet. „Ik geloof, dat de wagen reeds voor is," zeide hij even later, „vergun mij afscheid te nemen; tot morgen, genadige vrouw en groet mijn kleine, droeve Elze." Hij kuste haar de hand, stapte vlug de treden van het bordes op en ging het huis binnen. Na een poos rolde zijn wagen haastig over het geplaveide voorplein. „Natuurlijk! Hij heeft het kwalijk genomen," zeide mevrouw Van Ratenow, die nog altijd beneden aan de trap stond bij de veranda, „het is immers ook een onverantwoordelijk gedrag van dat kind. Wat heeft men toch een last van dat jonge volkje zij moest de dochter van mijn vader geweest zijnZij keerde zich om en ging met heftige gebaren en groote schreden langs de paden van den tuin. Goed zij zou heden niets meer zeggen, maar morgen het was immers hoogst onbehoorlijk, zoo weg te loopen, en daarbij zelfs gevaarlijk. „En wat bij voorbeeld zou dat verhaal van den Bennewitzer beteekenen over die oogen? Dat hij op zijn leeftijd nog als een vaandrig het kind in de oogen ziet, dat was ook juist niet noodig; het stond hem zeer leelijk, dat gevoelige, smachtende; vroeger was hij zoo niet." Zij streek zich met de hand over het voor hoofd en stond een paar minuten later onverwacht als een som ber spook in den melkkelder, zoodat de huishoudster bijna neer viel van schrikzij had mevrouw overal verwacht, maar niet hierzij dronk immers koffie met de verloofden „Kom, schrik maar niet," zeide zij met haar luide stem, „dat is tegenwoordig maar mode." En zij ging van schotel tot schotel, terwijl zij in ieder botervat keek. (Wordt vervolgd.) Een belangrijke arrestatie. Op aanwijzing der Ilaagsch politie heeft jl. Zaterdag te Bordeaux een aanhouding van bijzonder gewicht plaats gehad, die een bekende historie iu tal van bedrijven, welke voor eenige jaren te 's Ilage voorviel, weder voor den geest roept, en die in hoofdzaak aldus in elkander zat. Voor een viertal jaren woonde aan het Huygenspark aldaar een bemiddelde burgervrouw, de wed. Robert, in hetzelfde huis als haar schoonzoon, do stalhouder Van der Heyden. In April 1884 verhuisde de weduwe, waarbij haar dochter haar behulpzaam was. Bij deze verhuizing werd een pakket effecten ter waarde van ruim f 100,000, een paar duizend gulden aan bankpapier en eenig goudgeld vermist, waarnaar men vruchteloos onderzoek deed. Wel viel de verdenking op de behulpzame dochter en werd na lang aarzelen proces-verbaal opgemaakt, maar bewijzen werden niet gevonden. De weduwe Robert stierf en liet nog eenig geld na, hetwelk ten deele aan haar dochter kwam, die, daar zij met huwelijksche voorwaarden was gehuwd, dit kapitaal bleef beheeren. Bijna twee jaren na de verhuizing, 30 Januari 1886, verdween plotseling vrouw v. d. H. uit de residentie, evenals haar kinderen, die mede bij de verhuizing geholpen hadden. Van der Heyden was tijdens dit vertrek niet aanwezig, daar hij volgens zijn verhaal naar Leiden gelokt was. Zijn vrouw en kinderen vertrokken naar Antwerpen en scheepten zich daar in voor Montevideo. Na dit vertrek mengde v. d. H. en de familie de politie in de zaak, en tengevolge daarvan werden de vluchtelingen te Madeira achterhaald en via Engeland naar ons land teruggezonden, op het laatste gedeelte van de terugreis door den inspecteur van politie, den heer Olivier, vergezeld. Den 18dcn Februari kwam het gezelschap via Plyraouth in de residendie terug, edoch, het geld werd niet gevonden. Na dit uitstapje vereenigdo het gezin zich weder, en bleef aan het Huygenspark aldaar gevestigd, om later naar Rotterdam te verhuizen. De politie bleef een wakend oog op de gedragingen van het gezin houden, ook toen het naar het buitenland vertrok en zich eerst in België, wij meenen te Antwerpen, vestigde. Vandaar verhuisde men naar Bordeaux, waar het gezin eenige maanden woonde. De politie had onderwijl meerdere gegevens gekregen, waardoor zij meende thans met meer kans op slagen een aanhouding te knnnen vragen. Dit geschiedde en Zaterdag zou deze plaats hebben. Ofschoon nog niet alle bijzonderheden bekend zijn, blijkt toch, dat de met de aanhouding belaste agenten geen gemakkelijke taak hadden, althans men stootte op ernstig verzet. Natuurlijk belette dit niet dat vader, moeder en 24jarige zoon overmeesterd werden, en thans te Bordeaux in de gevangenis vertoeven, in afwachting hunner uitlevering. By de aanhouding bleek, dat de vermoedens der politie, en haar voortdurende waakzaamheid een goeden grond hadden, want bijna al de gestolen effecten, ter waarde van ruim f 100,000, werden in hun bezit gevonden, en zullen dus weldra in handen der rechthebbenden terugkeeren. Dezer dagen werd in een gezin in een hofje der Van Ravesteynstraat te 's Hage een kleintje verwacht. De geheele luiermand bestond uit één luier. In plaats van één kleintje kwamen er echter drie. In een oogwenk zaten de drie kleinen echter nog beter in de kleêren dan wanneer 't bij één gebleven was. De buurvrouwen zorgden in de eerste plaats, toen kwam de wijk-diaken en eindelijk eene aanzienlijke dame, en de moeder is met de drie thans zóó rijk, dat ze er geen van wil missen. Als eene groote bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat te Leiden een 67jarige vrouw, IJsbaard geheeten, die van haar 47ste levensjaar geen voet kon verzetten, maar van haar bed op een stoel en van een stoel op bed moest gedragen worden, Vrijdag 1 dezer onverwacht het bezit harer krachten heeft teruggekregen, zoodat het oudje Vrijdag jl. reeds een kleine wandeling kon doen. Er worden dezer dagen, ondanks den vergevorderden zomer en de groote warmte, nog geregeld oesters van Ierseke naar Londen verzonden. Dit is nog geen enkel jaar gebeurd. Men schijnt er zich daar weinig aan te storen of er al dan niet „eene R in de maand komt." Naar aanleiding van het bericht, dat in den polder Haaften weêr de plaag der veldmuizen heerscht, wordt in herinnering gebracht, dat reeds jaren geleden de „Landbouw courant" het volgende bevatte: Wij meenen HH. landbouwers geen ondienst te doen, door hen attent te maken op het gebruik van gaskalk, zoo uitnemend geschikt ter verdelging van muizen, eene plaag, thans vrij algemeen. Behalve dat de zoogenaamde vuile gaskalk voor bemesting van wei- en hooilanden bijzonder geschikt is, is die tevens ter verdelging van muizen en andere schadelijke gedierten zeer aan te bevelen. Men bestrooie met de hand of door eene zeef den grond zeer dun, en binnen kort zal men bespeuren dat de muizen verdwenen zijn. De scherpte van de kalk, maar ook de ammonikale stank van de overige bestanddeelen van die kalk zijn daarvan de oorzaak. Te Zwolle is men vervuld van eene treurige gebeurtenis, die zich volgens de Zw. Crt. als volgt heeft toegedragen: Jl. Donderdagavond kwam in den goud- en zilverwinkel van den heer E. Merjenberg aan de Groote Markt eene goedgekleede vrouw, uit naam van mevr. I., bij wie ze opgaf werkvrouw te zijn, een paar stel gouden oorbellen op zicht vragen. Twee paar, een paar van f 13 en een van f 11, werden meegegeven. Zeker heidshalve zond de heer Merjenberg haar zijn leerling na om zich te overtuigen, dat de bellen aan het opgegeven adres bezorgd werden. De jongen zag haar bij den heer Corman Van Eyk ingaan, waar zij, zooals later bleek, voor hare dochter fluweel wilde koopen; men had echter geweigerd het goed zonder betaling meê te geven. Bij de Sassenpoort verloor de jongen haar uit het gezicht. Toen Merjenberg 's avonds 10 uur geen bericht had, ging hij by mevr. I. om antwoord vragen, doch vernam aldaar, dat vanwege mevrouw I. geene boodschap ge zonden was. Toen Vrijdag morgen de bellen niet terecht waren, deed Mer jenberg van het voorgevallene aangifte. Den geheelen dag werd overal onderzoek gedaan, doch te vergeefs. Des avonds kwam het dochtertje van de bedoelde vrouw bij den heer Corman Van Eyk nogmaals om het fluweel vragen. Het werd wederom ge weigerd, maar den heer Merjenberg hiervan kennis gegeven. De weg, dien het kind volgde, werd nagegaan en ten laatste ont dekt, dat zy in een gang in de Tuinstraat woonde. Toen Mer jenberg, vergezeld van de politie-agenten Visscher en Salet, kort daarna de woning binnentraden, kwamen de vermiste bellen weldra voor den dag en moest de vrouw haar vergrijp bekennen. Het plan scheen bestaan te hebben, het oudste meisje de bel letjes ten geschenke te geven op haar verjaardag. De man, J. M., die bij ieder, die met hem in aanraking kwam, als een oppassend, braaf huisvader bekend stond en als wagenmaker op den con structiewinkel goed zijn brood had, wist niets van het voorge vallene en was natuurlijk hevig ontsteld. De vrouw, die het jongste van de vyf kinderen aan de borst had toen de politie binnentrad, geraakte in zulk een overspannen toestand, dat aan geen bedaren te denken viel. Bij het vertrek van den heer M. en de politie-agenten waar schuwden deze den man dan ook om zijne vrouw te bewaken. Wat in den daarop volgenden nacht tusschen den braven werk man en zijne vrouw is voorgevallen, is niet bekend, maar Zaterdag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2