houden wedstrijd vastgesteld. Het leger zal niet tot mede werking worden uitgenoodigd, indien geen voldoende finan- ciëele steun (f 3000) door de Regeering wordt verleend. Dit werd bij acclamatie vastgesteld. Door de afdecling Enkhuizen der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is uitgeloofd een prijs van f 100 en eene gouden medaille voor de beste collectieve inzending van vee op de dit jaar te houden algemeene Tentoonstelling te Hoorn. Reeds meer dan 30 stuks vee werden aangegeven, welk aantal zeker nog zal toenemen, waaruit de daartoe aan gestelde commissie eene keuze zal doen. Het Departement Enkhuizen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft tot eerelid benoemd Dr. D. Harting, die gedurende 27 jaren het secretariaat van het Departement had waargenomen en wegens vergevorderden leeftijd voor die betrekking had bedankt. Door 180 inwoners van Hoorn, Enkhuizen en daarom liggende dorpen in Noordholland is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, houdende het verzoek dat door tusschen- komst van dat Regeeringslichaam van de, aan velen be kende, (en zeker ook door velen vergeten) zaak van mevr. J. H. Horsting geb. Fricke een spoedige oplossing bevorderd worden. De Minister van Marine, die dezer dagen 's Rijks werf te Hellevoetsluis bezocht, schijnt van die inrichting een gunstigen indruk ontvangen te hebbenalthans er circuleert bij de hoofden van verschillende vakken, bij de bewaarders der magazijnen enz., een dankbetuiging van Z. Exc., waarin de netheid en orde van al wat de Minister beschouwde, ten zeerste door hem wordt geprezen. De Haagsche correspondent der „Middelb. Crt." meent te kunnen mededeelen, dat de nieuwe Minister van Water staat, de heer Bastert, besloten heeft den landbouw, met name de zuivelbereiding, te hulp te komen door middel van een wet tot regeling van den boterhandel, zooals ook de ons omringende landen in de laatste jaren hebben tot stand gebracht. Jl. Maandag is te Rotterdam de jaarlijksche verga dering van aandeelhouders der Nieuwe Afrikaansche Handels vennootschap gehouden. Uit het verslag blijkt, dat wegens den mislukten oogst en de concurrentie geen dividend kan worden uitgekeerd. Het winstcijfer, ad f 13,173, is noodig voor afschrijvingen. Aan den hoofdagent aan de kust, den heer Bloeme, is ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, aan de vennootschap bewezen, en tot hoofdagent benoemd de heer F. De Lafontaine Yerweij. Het verslag en de balans werden goedgekeurd. Aan het verslag van het hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwijzers-genootschap wordt 't volgende ontleend Telde het genootschap het vorige jaar 3123 gewone leden, verdeeld over 149 afdeelingen, thans is dit 3304. Twee afdeelingen gingen teniet, Nieuwer-Anistel en Veen- dam twee nieuwe werden opgericht, Vroomshoop en Veen- dam. Het aantal algemeene leden is met 45 vermeerderd en bedraagt 466er zijn 4 leden van verdienste, 154 honoraire leden en 124 voorstanders. De ontvangsten hebben bedragen f 5144.89, de uitgaven 3487.844- Het vaste fonds bedraagt f 6617.57. Het getal deelnemers in de Levensverzekering-Maatschappij is geklommen van 1800 tot 1910. Het kapitaal was op het einde van 1886 f 30,395.97 de jaarlijksche premiën hadden bedragen f 77,830.494het batig saldo was f 53,763.114- Voor het ondersteuningsfonds heeft de gehouden ver loting opgebracht f 30.015. Het vaste kapitaal dier instelling bedroeg op 1 Januari 1887 f 32,767.6733 personen werden ondersteund om zich te verzekeren tot een bedrag van f 738.104 j kun premiën bedroegen f 1,156.31. Vier weduwen ontvingen f 358. Aan 32 noodlijdende onderwijzers werd uitgekeerd f 1,717.75. Aan jaarlijksche giften was ontvangen f 2,464.94. De paedagogische bibliotheek zal een aanzienlijke uit breiding ondergaan, daar de heer Buddingh zijn bibliotheek aan het Genootschap heeft vermaakt, welke medestichter van het Genootschap ook het archief des Genootschaps goed heeft bedacht. Een omvangrijk werk is ondernomen door den heer T. J. Kuipers, hoofd der openbare lagere school te Broek op Langedijk. Het is een nieuw algemeen adresboek voor Nederland, waarvan het eerste deel reeds verscheen, terwijl het tweede deel eerstdaags te verwachten is. Dit zal bevatten adressen van broodbakkers en smeden van Zuidholland, Zeeland, Utrecht en Gelderland, terwijl voor Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht volledig adres aange geven is. De indeeling van het werk is nieuw en heeft het voor deel, dat men slechts een of twee deelen van het werk behoeft aan te schaffen om in zeker vak of bedrijf alle neringdoenden, producenten enz., opgegeven te vinden. Tevens zijn er nog vele opgaven in gedaan, b.v. de ambtenaren aan de Ministeries, de hooge rechtscolleges, enz. enz. Voor de op 27 dezer te Schagen te houden Tentoon stelling van fokmerriën en veulens zijn omstreeks 80 stuks aangegeven. Het 24ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest is gisteren in de prachtig gelegen bosschen op den Grebbe- berg bij Rhenen in de beste orde gevierd. Het weder was allergunstigt. Het programma werd stipt uitgevoerd. De schare was zeer groot men kan ongeveer een 12,000 tal aannemen uit alle standen van de Maatschappij, die uit alle oorden van ons land zich daar hadden vereenigd. Het feest liep in de beste orde af. Reeds sinds eenigen tijd zijn geruchten in omloop, dat de Nederlandsche Regeering, in aansluiting bij de ont worpen versterking der Maasoevers in België, ook op haar gebied versterkingen zal aanleggen, ten einde het door trekken van een vijandelijk leger door Limburg te be letten. De clericale „Gazette de Liège," welk blad volgens sommigen in betrekking staat tot de Belgische Regeering, verklaart nu uit vertrouwbare bron te vernemen, dat de Nederlandsche Regeering werkelijk dat besluit heeft ge nomen. De Maaslinie van Eijsden tot Roermond zal op dezelfde wijze worden versterkt en hiervoor zijn de plannen reeds ontworpen. Natuurlijk voegt het blad er bij, dat Nederland dat besluit heeft genomen op verlangen der Duitsche Regeering. Jl. Dinsdagavond is te Haarlem gevankelijk binnen- en naar het huis van arrest overgebracht Johannes Versteeg, oud 37 jaar, die zich te Schermerhorn had schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden horloge en eene overjas, door middel van braak in een bewoond vaartuig. Hij heeft reeds vroeger vonnissen wegens diefstal ondergaan. Jl. Dinsdagmorgen had te Beverwijk een ernstig ongeval plaats. Een oppassend slagersgezel sprong van de stoomtram, met het ongelukkig gevolg, dat hem beide beenen als 't ware van het lijf werden gescheurd. Keizerin Eugénie is jl. Dinsdag om 12 uur met de mailboot uit Vlissingen naar Engeland vertrokken. Zij bracht den nacht door in het Grand Hotel des Bains. Op het terrein achter het Rijksmuseum te Amsterdam had jl. Dinsdagavond een wedstrijd plaats tusschen de heeren Kiderlen en Blunt met driewieler. Het doel was eene bepaalde lengte (een Engelsche mijl) in een bepaalden tijd af te leggen, waarbij elk der deelnemers afzonderlijk reed, doch om hen aan te vuren door een tandam (een 2 persoons-driewiel) werd vergezeld. De uitslag van den wedstrijd was, dat de Engelsche mijl door den heer Kiderlen werd afgelegd in 3 minuten 8§ seconden, terwijl de heer Blunt dien afstand nam in 3 minuten 18 seconden. In de omstreken van Bergen-op-Zoom heeft het in den nacht van 17 op 18 dezer gevroren. Het Gerechtshof te s' Hage bevestigde gisteren het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij de voorzitter der Haagsche afdeeling van den Sociaal-Democratischen Bond, Baije, veroordeeld was tot ééne maand gevangenisstraf, wegens smaad, in „Recht voor Allen" jegens politiebeambten geuit.J De Arrondissements-Rechtbank te 's Hertogenbosch heeft jl. Dinsdag den gewezen Postdirecteur te Waalwijk veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf en hem onbevoegd verklaard, gedurende 5 jaren bij de Rijks-posterijen of telegrafie een ambt te bekleeden. De veroordeelde heeft appèl aangeteekend. Door Pieter Bruinsma is geappelleerd van het door de Rechtbank te Leeuwarden tegen hem gewezen vonnis, waarbij hij wegens het spektakel, door hem in eene her zij werkelijk niets meer in de wereld. Een uur later wandelde mevrouw Van Ratenow, terwijl zij op den trein wachtte, aan Lili's arm met moeite het perron van het station op en neder. De oude dame ging onder 't leed gebukt, men zag het aan haar saamgeperste lippenzij gevoelde zich niet wel, zij had willen schreien, als zij er toe in staat was geweest. Zij had het slechts ééns gedaan; niet toen men haar man in het graf legde, maar op zekeren morgen, toen zij een klein kind bij de doode moeder weg- en in haar armen nam. „Och wat, er is nog nooit dankbaarheid in de wereld geweest." Zij begon te brommen op den trein, die zoo lang wegbleef, op den buffetjongen, die haar aangaapte, op de slechte koffie in de kostschool en op haar pijnlijk hoofd. En Lili liep stil naast haar met een droevig gelaat en rood geweende oogenzij keerde zich zoo dikwijls mogelijk naar het huis met den spitsen gevel achter de groene boomen, als moest daar een venster geopend worden en een meisjeshoofd zich vertoonen, om met verlangende oogen naar buiten te zien. „Niets rest mij, waarheen ik mijn schreden ook wend, „Mijn oogen, zij weenen om al mijn ellend. Deze woorden, die Elze eens gezongen had, speelden Lili telkens door het hoofd. Daar kwam de trein. Acht dagen later reed een heer met den sneltrein voorby het kleine, eenzame Hernhuttersch dorpje. De trein hield niet stil, maar de jonge man stond aan het raampje der coupé en zag zoo oplettend, alsof het de schoonste plek was van het Thüringerland, dat hij doorspoorde. Toen ging hij weer zitten, schoof een viool kast terzijde en haalde zyn brieventasoh te voorschijn, nam er een brief uit en begon te lezen. Beste Bernardi I Gy hebt mij het pistool op de borst gezet, en hoewel ik niet gaarne brieven schrijf, het minst brieven van sentimenteelen inhoud, wil ik hei toch beproeven, wijl het u gerust kan stellen, zooals gij zegt. Er is trouwens niet veel geruststellends in de zaak, voor u namelijk. Ik beken, dat mijn soldatenhart een weinig bewogen werd, toen ik aan zekeren balavond dacht, waarop ik mij geroepen gevoelde u een verstandigen raad te geven. Het is werkelijk zoo de kleine Elze Van Hegebach verliet op zekeren morgen heel vroeg haar warm nestje op den burcht, de beste van alle tantes en een vaderlijken verloofde, om in de stilte eener Hern hutter-kolonie over ik weet niet wat, misschien weet gij bet te weenen. Alle verstandige menschen en gij weet, hoevelen hunner binnen onze muren wonen, halen de schouders op en lachen. Het is heden ten dage niet meer fatsoenlijk, een rijken vrijer te laten loopende roman begint thans eerst na het trouwen en wordt te pikanter. Het kleine, resolute meisje heeft zich de allerhoogste ongenade van mevrouw Van Ratenow op den hals gehaald, die bij haar praktische levensopvatting aan het gezond verstand van haar pleegkind twijfelt. Zij zelf is doodziek van haar reis teruggekeerd; men heeft haar uit het rijtuig in haar bed gedragen. Volgens de laatste berichten gaat het nog niet goed met haar. Dat onze gezelschappen, vooral de kleine dameswereld, voldoende stof hebben tot kwaadspreken, behoef ik u niet te verzekeren dat de naam „Bernardi" dikwijls mede genoemd wordt, vermoedt gij wellicht. En helaas ook te recht. „Dat is het wat mijn ziele bedroeft," zegt een dichter. Want wat nu Het is jammer van het lieve meisje, wien echter kan men hier iets verwijten. Het is niet uwe, niet hare schuld. Aan geld hangt, tot geld dringt toch allesWaarom zijt gij niet een baron met een half dozijn landgoederen Waarom heeft de mensch zooveel noodig voor zijn ellendig bestaan? Ja, waarom? Ik moet ophouden met vragen, ik word waarlijk sentimenteel. Het kleine meisje met haar lieve bruine oogen wil mij maar niet uit de gedachtengij hadt haar eens op den dag der begrafenis moeten zien. Denk niet, dat het mij berouwt u toen de waarheid gezegd te hebben, zeker niet; het was mijn plicht. Zij zal het hoop ik vergeten, zy 't ook moeielijker dan anderen. En laat gij uw hoofd niet hangen, gij kunt haar niet helpen, men is een slaaf der omstandigheden. Vaarwel, Bernardi. Uw Van Rost. Hoe dikwijls was de brief reeds gelezen, hoe dikwijls! Nu werd hij weder aan den kant gelegd, en zijn eigenaar staarde op een vlek, als kon hij daar het antwoord vinden op de waarom's in den brief. Een menigte plannen gingen voortdurend den jongen man door het hoofd; het was alsof hy op de tanden knarste in machteloozen toorn, „hij, slaaf zijner omstandigheden!" De trein suisde voorbij het huisje van een baanwachter aan den zoom van het bosch; in de Meizon, onder pas ontloken berken, zat op den drempel een jonge vrouw en hield een kind op haar schoot, de man stond groetend bij den slagboom en de vrouw zag .lachend naar de voorbij vliegende wagens. Op eens over viel hem een bitter gevoel van afgunst. De kinderen des volks hebben elkander lief, trouwen en zijn gelukkig; als zij niets te eten hebben, verhongeren zij te znmen, evenals zij te zamen werken. Elze zou ook met hem gewerkt en honger geleden berg te Dokkum bij gelegenheid der kermis gemaakt, ver oordeeld is tot 1 maand gevangenisstraf. Ook de officier van Justitie is in hooger beroep gekomen. Een vijftigtal socialisten, het meerendeel vrouwen, kwamen jl. Dinsdag, met den bekenden Blankert aan het hoofd, uit Amsterdam en Rotterdam te Utrecht aan, om den heer Domela Nieuwenhuis in de gevangenis een ovatie te brengen. De troep trok, onder geleide der politie, door de stad. Bij het vertrek aan het Rhijnspoorstation maakten zij het eenige reizigers lastig, hetgeen het gevolg had, dat drie vrouwen-socialisten door de politie werden gearresteerd. Uitslag der verkiezing voor leden van den Gemeenteraad, op Dinsdag 19 Juli 1887. ncldcr. Wit Stembriefje: Verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad, wegens de periodieke aftreding van de heeren S. Braaksma, J. Th. Tinkelenberg, C. A. Beukenkamp, J. Hoogenbosch en I. Korver. (De beide eerstgenoemden hadden verzocht niet weder in aanmerking te komen). Ingekomen biljetten 419; van onwaarde 2; geldige stemmen 417volstrekte meerderheid 209. Hiervan bekwamen stemmen de navolgende heeren: J. Hoogenbosch 299, C. A. Beukenkamp 276, I. Korver 178, P. Van Twisk 131, A. Klik 123, S. W. Stooker 120, C. Stammes 114, J. C. J. Graat 112, J. Brouwer 111, J. Oortgijsen 53, W. A. Overtoom 37, L. Amons 33, J. G. R. Vos 29, J. GraafF23, T. Mooy 14, J. Bethlehem 13, W. Bakker Hz. 12, A. Graaff 10, J. C. Wickel 9, P. Pol- vliet en M. Witsenburg Jr. ieder 8, G. T. Von Oterendorp en F. Snel ieder 6, W. Drijver en J. Krijnen ieder 5, L. F. F. Schilling en A. G. J. De Vries ieder 4, G. De Barbanson, P. F. Marmelstein, S. Schellinger en P. Spruit ieder 3, H. Bitter, D. H. Dietz, J. Dunselman, J. Damman, B. F. Van Eek, D. Hoogenbosch, C. Karsman, S. P. Marinkelle, J. J. Smit, C. «J. Verhey, P. Van Vliet, A. Van Voornveld en D. J. Van Wijngaarden ieder 2 stemmen. 38 personen verkregen ieder 1 stem. Herkozen: de heeren J. HOOGENBOSCH en C. A. BEUKENKAMP. Herstemming tusschen de heeren I. KORVER, P. VAN TWISK, A. KLIK, S. W. STOOKER, C. STAMMES en J. C. J. GRAAT. Rood Stembriefje: Verkiezing van één lid voorden Gemeenteraad, ter vervanging van den heer J. C. Jansen (jaar van aftreding 1891). Ingekomen biljetten 418; van onwaarde 8; geldige stemmen 410; volstrekte meerderheid 206. Hiervan bekwamen stemmen de navolgende heeren: J. G. R. Vos 186, L. Amons 55, J. Hoogenbosch 43, I. Korver en S. W. Stooker ieder 18, A. Klik 11, J. Brouwer 10, J. Dunselman 8, J. Graaff 6, G. B. H. Filbri en W. A. Overtoom ieder 5, A. Graaff en C. Stammes ieder 4, W. Bakker Hz., J. C. J. Graat, P. Polvliet en F. Snel ieder 3, J. Bethlehem, C. A. Beukenkamp, J. Damman, W. Drijver, T. Mooy en P. Van Twisk ieder 2 stemmen. 12 personen verkregen ieder 1 stem. Herstemming alzoo tusschen de heeren J. G. R. VOS en L. AMONS. Texel. Bij opening van de stembriefjes, die op gisteren ten getale van 188 waren ingekomen, is gebleken, dat uitgebracht waren op de vier altredende leden van den Raad dier gemeente: J. R. G. Coninck Westenberg 109, P. Pz. Boon 123, C. Keijzer Pz. 156 en G. K. Brouwer 125 stemmen, welke alzoo weder zijn gekozen. Voorts bekwam de heer J. P. Smit 61, en een aantal andere personen een of meer stemmen. luna Paulowua. In deze gemeente zijn 108 kiezers voor leden van den Gemeenteraad; slechts 56 vervulden hun burgerplicht. De uitslag is, dat de aftredende leden, de heeren C. E. Perk, J. C. Geerligs Sr. en J. A. Zur Mühlen herkozen werden, respectivelijk met 55, 45 en 52 stemmen. Voor de vacature F. Kaan werden 56 stemmen uit gebracht, waaronder 1 van onwaarde. Hiervan bekwamen de heeren W. Van Gijtenbeek 28 stemmen, R. A. Kaan 12, J. J. Enschedé 11, P. Tijsen 3 en Jb. Stammes 1 stem, zoodat gekozen is de heer W. Van Gijtenbeek. hebben dat had hij wel in haar lieve oogen gelezen Bespottelijk. De kinderen der voornamen sleept iets na, het zware damasten kleed van plichten, die men zijn stand verschuldigd is, dat uit duizend lappen en lapjes is samengesteld tot een prachtig geheel, 't geen den rijke zoo aangenaam en gemakkelijk dunkt, maar den onbemiddelde neerdrukt, zoodat hij het slechts met moeite en bezwaar op zijn schouders vaat houdt en toch, er zonder mag men zich in die kringen niet laten zien. Hoeveel ellende en kommer, wat al teleurgestelde hoop, hoeveel ontbering bedekt het Maar, het is zoo noodig; zonder dat kleed is de maatschappij niet denkbaar, het behoort tot het geheel, het zou bespottelyk zijn dit te bestrijden. De meesten dragen het immers ook zoo gemakkelijk; de enkelen, die meenen er onder te stikken bah! Nu, zij stikken dan ook, of zij wennen er ten slotte aan. Elze zal zich troosten, en wat hem betreft er komt misschien spoedig eens oorlog. „Elze zal zich niet troosten," zeide hem een inwendige stem. „Elze zal baar jeugd in droefheid slijten en een eenzame, ver bitterde oude vrijster worden, dat lieve, bekoorlyke meisje." En hij dacht verder, bijna koortsig, zooals hij alle dagen tot nu ge daan had. Ja, wat dan? Zou hij een ander beroep kiezen? Daar stond plotseling mevrouw Van Ratenow voor hem en de vonken harer diamanten broche schitterden hem tegen, evenals dien avond. „Meent gij dan, dat men in een anderen stand van de lucht leeft? En denkt gy, dat gij u voldaan zult voelen, als gij den bonten rok uittrekt?" En nu ging hy aan het opsommen, zooals hy reeds ontelbare malen deed. Koopman zonder kapitaal? Landhuishoudkundige om levenslang opzichter te blijven? Kunstenaar wilde hij dan het heir der middelmatigen vergrooten, die den moed ver liezen, omdat zij gevoelen, dat zy nooit het doel bereiken zullen, dat zij beoogen? Onbarmhartig klonk het en toch zoo waar! Het liefst zou hij zijn ontslag nemen en naar zyn ouden vader en lieve moeder gaan, die alles hadden uitgespaard, om zyn vurigen wensch te vervullen, soldaat te worden. Vaarwel, gij droomen! vaarwel, Elze! De slaaf der om standigheden wat kan een slaaf? „Hij is nog knorriger teruggekomen, dan hy heenging," zeiden zyn vrienden, toen zy den volgenden morgen na afloop van den dienst al pratende de straat langs wandelden, om naar hun socië teit te gaan. „Dwaze kerel! Hy houdt waarachtig nog altijd vast aan zijn ongelukkige liefde," voegde een er lachend bij; „ongelooflijk, in onze dagen l* (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2