^mkkkmkkmmmmkkkkkkkkM Vervolg Niemvstij dingen. ADVERTENTIÊN. Vervolgens bespreekt de beer Nobel het inzeudcn van geloofsbrieven door tot den Kaad benoemde leden, wat volgens art. 1 en 2 ook niet is voorgeschreven. Waarom dit voorschrift? Eeu ander artikel zegt immers, dot een verkozen lid geen zitting kau nemen, alvorens zijn ingezonden geloofsbrieven zijn onderzocht en in orde bevonden. De verkozene is toch immers vrij of hij zijn geloofsbrieven wil inzenden, ja dan neen, getuige het gebeurde, wat trouwens wel eenig is, met den heer Salvador te 's Hage die zes jaar lid van den Raad is geweest, zonder geloofsbrieven te hebben ingezonden en derhalve geen zitting kon nemen. Na nog eenige discussie trok do heer Nobel eenige voorgestelde wijzigingen in het Reglement van orde iD, doch verlangde stemmiug over art. 4, annonceoren in de Zijper Courant, wat niet 0 legen 2 stemmen werd verworpen. De bckeudmakingeri der Raadszittingen, met vermeldiug der te behandelen punten, zullen dus voortaau nau alle aanplakborden in de gemeente worden aangeplakt. liet voorstel van den heer Nobel, om nieuwe Verordeningen te laten drukken, opdat ieder Raadslid er een in eigendom zou kunnen krijgen, wordt met algemeene stemmen aangenomon. Vulgens het in de vorige vergadering uitgedrukt verlangen, was door het R. K Armbestuur in Zuid-Zijpe een specifieke rekening .over 1886 ingezonden. Uit de lezing hiervan door den Secretaris bleek, dat de uitgaven de ontvangsten met f 252.10 overschreden, en ouder de bedeelden slechts 2 van buiten de gemeente voorkwamen. Naar aanleiding van het adres, deze rekening voorafgegaan, verklaart de heer Nobel geen R. C. te willen onthouden wat den Protestant gegeven wordt, en dat hij mitsdien vóór het ndres zr.1 stemmen, doch vooreen zuiverder toestand en beter controle had hij, als tegenstander van de regeling van ieder 1/3, liever gezien, dat genoemd Armbestuur subsidie had aangevraagd. De heer Biersteker antwoordt hierop, dat vroeger f 600 subsidie gegeven werd, doch toen bleek, dat sub8idiëcreu ook zijn eigenaardige bezwaren had. Na nog eenige discussie werd met algemeene 9temmen besloten, gunstig op het adres te beschikken, ingaande 1 November e. k. Alsnu was nog aau de orde het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw benoemde leden K. Biersteker, S. De Wit, J. Van Beusekom en C. Paarlberg, waarmede, op verzoek des Voorzitters, zich de heeren Zijp en Zeeman in eeu ander lokaal belastten, waardoor een kleine pauze ontstond. Hierna werd bij monde van den heer Zijp medegedeeld, dat de geloofsbrieven in orde waren bevonden, en er hun inziens geen bezwaar bestond, de benoemden toe te laten. Na dankzegging aan de heeren Zijp en Zeeman, sprak de Voorzitter een welmecnend woord tot de nieuwbenoemde leden, in 't bijzonder tot den nestor van den Rand, den heer Biersteker, en drukte den wensch uit, dat ook hij nog eenige jaren zijne beste krachten moge wijden, evenals tot dusver, aan de belangen der gemeente, waarna de vergadering gesloten werd. Buitenland. Het officieuse Russische weekblad ,/Le Nord, op de bekende aanvallen van Duitsche zijde tegen Ruslands crediet terug komende, noemt den geheelen veldtocht om de Russische fondsen te doen dalen, ongerijmd. „/Niets in Rusland kan er reden toe geven/ verzekert het blad. ^De ontwikkeling der Russische natie op econo misch en industrieel gebied maakt groote vorderingen. Heeft zij uitgaven tengevolge, bestemd om haar te bevor deren en uit te breiden, die uitgaven, welke trouwens niets buitensporigs hebben, zijn bij uitnemendheid productief. Aldus trekt Rusland partij van de rijkdommen, welke zijn grondgebied zoo overvloedig oplevert. Bij de voortbrenging van graan, waarbij het op de markten met de mededinging van de Vereenigde Staten en van Indië te kampen heeft, voegt het thans op reusachtige schaal die van petroleum, waarmede het wellicht eenmaal de kroon zal spannen, en zal het die van katoen voegen, waardoor voor het minst zijne industrie ontheven zal worden van eene aan het buitenland betaalde schatting. Het opent nieuwe débouché's. Het tekort zijner begrootingen eene kwaal, welke het met drie vierden der Europeesclie mogendheden gemeen heeft is niet van dien aard, of eene bezuinigingspolitiek kan het binnen een bepaalden tijd te boven komen. Deze financiëele moeielijkheden zijn trouwens het gevolg van toevallige oorzaken, gedeeltelijk van den oorlog in het Oosten, gedeeldelijk van eene belastingvermindering ten bate der volksklasse, d. w. z. van de afschaffing van het hoofdgeld, dat 70 millioen roebels in de schatkist bracht. ffAan den anderen kant bestaat er geene mogendheid, wier financieel krediet in zedelijken zin zoo vast staat. In de hachelijkste oogenblikken zijner hedendaagsche ge schiedenis, tijdens den oorlog in de Krim, waarbij het een verbond van vier mogendheden te weerstaan had, heeft Rusland met nauwgezetheid al zijne verbintenissen gestand gedaan. Andere mogendheden in Europa zijn wegen3 geringere moeielijkheden gezwicht voor de verzoeking om hare rente te belasten, wat metterdaad een gedeeltelijk brankroet is. Van Rusland heeft men niets dergelijks te vreezen.... „/De eenige aannemelijke verklaring voor dezen financi- eelen kruistocht van Duitschland tegen Rusland zou het vooruitzicht op een oorlog zijn.... Zou men, daar men Ruslands vredelievende besluiten kent, dan onderstellen, dat een aanval tegen hetzelve voor de deur staat? Welnu, zelfs aldus voorgesteld achten wij den oorlog volstrekt onwaarschijnlijk en wij gelooven niet, dat één der Duitsche bladen, welke het ijverigst tegen Ruslands crediet te keer gaan, ons op dit punt durft tegenspreken. /,Ons rest dan, het door Duitsche bankiers aangeheven rumoer hetzij voor eene speculatie te houden, wier fijn heden ons ontgaan, hetzij voor eene uiting van vijandige gezindheid, welke voor de Russische Regeering voorzorgs maatregelen met het oog op de toekomst raadzaam maakt. De eerste der maatregelen, eene algemeene verspreiding der Russische effecten in Europa, is bezig in zeker opzicht van zelf tot stand te komen, als het gevolg van do ver- koopen voor lagere prijzen ter Beurze van Berlijn." Jl. Zondag is bij Cruybeke, in de nabijheid van Antwerpen, op de Schelde een roeibootje met 8 personen omgeslagen, met het gevolg, dat 6 daarvan verdronken zijn. Twee ellendelingen, die, bij wijze van grap, een hond met terpentijn begoten en hem daarna in brand gestoken en voortgejaagd hadden, werden jl. Zaterdag te (Lancaster) (Engeland) ieder tot ééne maand dwangarbeid veroordeeld. Benoemingen, enz. De luitenants ter zee 2de klasse Th. H. De Meester en Jhr. H. L. Wichers, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip /Zilveren Kruis", worden met den 16 dezer op non-activiteit gesteld. De adelborsten 1ste klasse G. W De Leur, Jhr. C. Roëll, Jhr. F. M. L. Van Geen, S. Van Lennep, W. B. K. Boom, E. Baron Van Heerdt tot Eversberg, C. Kruys, W. C. B. Wintgens, H. H. Del Court van Krimpen, C. F. Pabst en R. F. Van Brakel Schimmel, en de adjunct administrateur J. F. Baron Van Heeckeren Van Walien, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip //Zilveren Kruis", worden met 21 dezer op non-activiteit gesteld. De officier-machinist 1ste klasse A. Jongkees, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de opleiding der machinist-leerlingen aan boord van voornoemd wachtschip, wordt met den 16 dezer over geplaatst naar 's Rijkswerf te Amsterdam. In gemelden werkkring wordt hij alsdan vervangen door den officier machinist 2de klasse J. A. Goetz, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, VRAGEN VAN DEN DAG. Populair Tijdschrift, ouder hoofdredactie van Dr.H. Blink. Inhoud van de zesde aflevering: 1. Dr. R. Sinia^De schepping volgens den bijbel en de natuur. Dr. H. Van Cappelle Jr., Over het marnier. Dr. N. P. Kapteijn, James Buchanau Eads. Iets over de huidkleur der mensclienrassen. De volksstam der Karagas^en. Betalingsmiddelen bij onontwikkelde volken. W. Van Roekei, Wanneer begint de 20ste eeuw? D. Kramer, Bepaling van dag en datum. Vraagbus. Geschiedenis van de maand; a. Binnenland, b.Buitenland. Dr. H. Blink, In het sneeuwgewest der Alpen. Inhoud van de zevende aflevering: Dr. H. Van de Stadt, In en boven de wolken; in de atmospheer in de beide halfronden, met figuren. R. D. Nauta, Wet van Sir Lubbock-Bart en de Enquête-Commissie in Engeland. Fred. H. Olland, Tabak in Zuid-Afrika. Dr. D. Burger, De Ervaringszielkunde. De Russische spoorweg naar het hart van Azië. Vraagbus. Geschiedenis van de maand; a.Binnenland, b.Buitenland. Aug. Gitée, De Transsylvaansche quaestie. Ingezonden. In een der vorige nummers van deze Courant las ik dezer dagen een verslag van de laatstgehouden Nutsvergadering alhier. Dat verslag herinnerde mij al het goede, 't welk door de Maatschappü tot Nut van 't Algemeen in ons Vaderland, al het goede, dat door het plaatselijk departement in deze gemeente gesticht wordt. In groote mate verdient die Maatschappij den zedelijken en stollelijken steun van ieder, die haar streven op eenigerlei wijze kan bevorderen. Toen ik echter dezer dagen van een der Bestuursleden vernam, dat het ledental van dit departe ment gedurende de laatstverloopen jaren meer af- dan toegenomen is, moest ik hem mijne verwondering daarover te kennen geven. Hij deelde mij mede, dat de ledenlijst nog niet eens 70 namen bevat, en in eene gemeente van ruim 20,000 zielen, meen ik, dat dit getal veel te gering is. Als men nagaat, dat dit departe ment, met beperkte middelen, een aantal nuttige, heilzame instel lingen, in 't belang vooral van den minderen man, heeft in 't leven geroepen en ten deele nog door eigene fondsen in stand houdt, dan is het te verwonderen, dat niet nog velen toetreden tot eene zoo nuttig werkende Vereeniging. Niet bepaald om de buitengewone vergaderingen, die het departement iederen winter geeft, maar meer om het schoone doelbevordering van't welzijn der volksklasse, moesten m. i. zich nog zeer vele ingezetenen bij het departement ter dezer plaatse aansluiten. De namen der Bestuursleden zijn genoegzaam bekend't is dus niet moeilijk om zich voor de verkrijging van het lidmaatschap aan temelden. X. Bij de herstemming ter verkiezing van leden voor den Gemeenteraad, jl. Dinsdag alhier gehouden, werd één stem uit gebracht op den Duitschen Rijkskanselier, Prins Yon Bismarck. Dit verdient zeer zeker opmerking. Ongetwijfeld staat het uit brengen van die stem in verband met de gedachte, welke bij som migen bestaat, dat onze dierbare geboortegrond te eenigertijd inéénsmelten zal bij het //groote Duitsche Vaderland." De kiezer, die bij voorbaat reeds den beroemden Duitschen Staatsman zijn stem gaf voor den Raad dezer gemeente, wilde ongetwijfeld den grijzen Prins gunstig stemmen voor deze plek des lands. Wie weet hoe aangenaam het den Rijkskanselier stemt, als hij ver neemt, dat hem hier eene zoo eervolle onderscheiding is ten deel gevallen. Napoleon I gaf indertijd aan een der straten van Parijs den naam ;/Rue du Heldre," wellicht hooren we nu weldra, dat Berlijn een //Helderstrasse" heeft. Voor onze achtbare Raadsleden moet het wel heel prettig zijn op te merken, dat zij met een man als Von Bismarck in één adem genoemd worden, 't Is om er trotsch op te worden, lid te zijn van een College, waarvoor de grootste Staatsman van onzen tijd mede als candidaat genoemd wordt, 't Wil heel wat zeggen, met Von Bismark op ééne lijn, althans op één briefje gesteld te worden! G. Schager markt van heden (per telegraaf). Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdJ. H. Muller, zeeman, en J. Bak. GehuwdN. De Haan en J. Bels. A. Tiel en G. Kindt. BevallenM. Van der Plaat, geb. Flens, D. A. C. Attinga, geb. Hofland, D. M. E. Paling, geb. Querelle, D. A. Moen, geb. Assendorp, D. Overleden C. Gorter, 57 jaren. H. N. Ilintertur, 1 maand. R. Van Pelt, 14 jaron. H. A. Driessen, 4 maanden. T. Jonker, 8 maanden. Gemeente TEXEL, van 28 Juli tot 3 Augustus. Ondertrouwd, Getrouwd en GeborenGeene. Overleden: Maartje Zegel, dochter van Cornelis Zegel Mz. en Marretje Kalis, 2 maanden. Matthijs Constantinus Johannes Broekkamp, zoon van Constantinus Hermanus Broekkamp en Trijntje Bakker, 3 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. nwtn. 3.6 k. n. 1.4 notn. 1.2 Barometer mM. Thermometer I I 770.56 f 10.16 15.8 771.30 f 10.80 15.6 771.55 f 11.05 17.0 -3.4 -1.9 -2.2 Toe stand van de zee. 0.71 Slechtw. 0.63i 0.56 Vlak. Weêrsgesteldheid: 3 Aug. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 4 Aug. 8u. Idem. 4 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddags 2 uur, bedraagt over de maand Juli 15° 39'5*. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OF REIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Pnns Hendrik... Te Aden binnen. Voorwaarts19 Juli van Padang vertrokken. Prins Frederik.. 2 Augustus van Padang vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Prinses Marie.... 28 Juli van Port-Saïd vertrokken. Sumatra2 Augustus te Padang aangekomen. Prins v. Oranje.. 2 Augustus Perim gepasseerd. Prins Alexander. 3 Augustus te Marseille aangekomen. IN LADING NAAR NEDERLAND: Prinses Amalia.. 7 Juli te Batavia aangekomen. Prs.Wilhelmina. 21 Juli te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-IND1Ë: Koningin Emma.. Vertrekt 6 Augustus van Amsterdam. Burgem. denTez. Vertrekt 20 Augustus van Amsterdam. Madura3 Juni te Amsterdam aangekomen. Soenda25 Juni te Amsterdam aangekomen. Conrad30 Juli te Amsterdam aangekomen. 8 Paarden Ossen 10 Stieren 20 Geldekoeien 10 Kalf koeien 5 Vaarzen Hokkelingen 15 nucht. Kalveren Rammen - a 310 Schapen - 7 a 50 a 190 - a - 50 a120 - 70 a 200 -130 a 190 -50 a 90 a 5 a 14 a 25 40 Lammeren f 8 a 13 Bokken& Geiten- a 8 magere Varkens f 8 a 12 47 Biggen - 3 a 6 40 Kippen c. 40 al25 Eenden - a Boter per kop - 85 a 90 Kaas per kilogram - 25 a 30 Kip-Eijeren per 100 -275 a300 Eend-Eijeren tt -280 a290 Marktberichten. TEXEL, 2 Augustus. Werkpaarden f 90 al50, oude Paarden f 45, Rijpaarden f 200 a 275, vette Koeien f 155, Kalfkoeien f 110 a 120, Melkkoeien f 100 a 125, Kalfvaarzen f 110 a 120, Rammen f 15 a 18, Weideschapen f 11.a 11.50, Geldeschapen f 14.a 14.50, magere Varkens f 11 a 14, alles per stuk; vette Varkens 18 a 20 cents per half kilogram. MEDEMBLIK, 3 Augustus. Aangevoerd 25 stapels Kaas. Boter f 1.25 per kilogram. Kip-eieren f 3.50 en Eend-eieren f 4 per 100 stuks. PURMERENDE, 2 Augustus. Aangevoerd 371 stapels Kleine Kaas, f 32 per 50 kilogram. 1035 kilogram Boter, f 1.20 a 1.30 per kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Veemarkt: 259 Runderen en 17 Stieren; handel vlug, prijs houdend. 267 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram en 136 nuchtere dito, f 6 a 14 per stuk, handel stug. 332 vette Varkens, 38 a 44 cents per kilogram, handel vlug; 50 magere dito, f 9 a 14 en 259 Biggen, f 3 a 6 per stuk, handel stug. 1106 Schapenvette veel lager in prijs, handel flauw. AMSTERDAM, 3 Augustus. Op de Veemarkt waren aange voerd: 131 vette Kalveren, 1ste kwaliteit 70 en 2de kwaliteit 55 cents per kilogram; 10 Graskalveren; 42 nuchtere Kalveren, f 4 a 8 per stuk2 Schapenvette Varkens 34 a 39 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenGeldersche Blauwe f 3, dito Kralen f 2.80 a 3.Katwijker Zand f 2.50 a 4.75, Noordwijker Zand f 2.40 a 3.50, Andijkcr Muisjes f 3.50 a 4.idem ronde f 3. a 3.50, Haarlemmer Zand f 1.70 a 1.80, Friesche Hamburger f 2.65 a 3.—, idem Saaiers f 2.20 a 2.30, Geldersche Muisen f 2.80 a 3.IJpolder Kralen f 2.80 a 2.90, Andijker Blauwe f 2.75 a 3.10, alles per hectoliter. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel zeer flauw. WAGENINGEN, 1 Augustus. Uiterwaardsch Hooi f 20 a f 22 en Binnenveldsch f 14 a 16 per 500 kilogram. ZUIDLAREN, I Augustus. Op do groote Zomermarkt bedroeg de aanvoer 231 Paarden, 903 Runderen en 150 Varkens. Biggen golden 80 cents a f 1 per stuk, jonge Varkens f 8 a 20, Ham burgers 33 a 34 cents per kilogram, Werkpaarden f 40 a 105, Koeien f 90 a 200, Ossen en Stieren f 40 a 100, Kalveren f 12 f a 30, alles per stuk. Handel traag. KAMPEN, 1 Augustus. Buiten-Hooi f 13.a 15.50 en Binnen-Hooi f 11.a 11.50 per 500 kilogram. DEVENTER, 1 Augustus. Door den ongunstigen toestand der hooi- en weilanden en de slechte vooruitzichten omtrent het herfstvoeder, zyn de Hooi-prijzen hoog, namelijk f 32 a 36 per 1000 kilogram. DEUTICHEM, 2 Augustus. Op de Paardenmarkt waren 291 stuks aangevoerd; de handel was echter niet vlug, slechts een gedeelte werd tegen hooge prijzen verkocht. Veulens werden er wegens gebrek aan groen voeder weinig verkocht. Er waren "e jarige Paarden aangevoerd. Zr. Ms. instructie-korvet ^Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, is ter reede van Hellevoetsluis aangekomen. Ter vervulling der bestaande predikants-vacature bij de Hervormde gemeente te dezer plaatse, is gisterenavond door het Kiescollege geformeerd het navolgende alphabetisch gestelde drietal van HH. PredikantenM. J. Adriani, te Edam; Dr. P. A. Riedel, te Oudorp en J. A. Schultz, te Krommenie. Bij helderen hemel werd gisterenavond de gedeelte lijke maansverduistering duidelijk waargenomen. Bij den jl. Donderdag gehouden publieken verkoop van schuldvordering in „/Café Passage* alhier is koopster geworden mejuffr. de wed. C. KaterBoerdijk. Beroepen bij de Herv. gem. te Schermerhorn ds. J. L. Bommezijn, predikant te Geertrnidenberg. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van Gemeente- raads-leden te 's Gravenhage, zijn drie leden van het Dag. Best. niet herkozen. Nadat de uitslag der stemming jl. Woensdag hekend was geworden, vergaderden B. en W. in buitengewone zitting. Men verzekert, dat de Burge meester, tengevolge van het gebeurde, zijn ontslag heeft ingediend of indienen zal en dat alle leden van het Dag. Best. besloten hebben om voor hunne betrekkingen te bedanken. In de jongstgehouden vergadering der Vereeniging //Handel en Nijverheid," te 's Gravenhage, werd met vol doening kennis genomen van den uitslag der stemming. Al de Candidaten dier Vereeniging zijn gekozen. «X Den 6dei1 Augustus hopen onze geliefde Ouders 3< JACOB BÜIJS >g *o< en >e° 3< MARTJE LIST, c<x hunne 30jarige echtvereeniging te herdenken. >0° De Cocksdorp (Texel), 4 Augustus 1887. Hunne dankbare kinderen. Heden overleed ons geliefd jongste Zoontje MATTHIJS CONSTANTINUS JOHANNES, in den ouderdom van ruim drie maanden. Burg (Texel), 2 Augustus 1887. C. H. BROEKKAMP. T. BROEKKAMP—BAKKER. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader N. KEIJZER, in den ouderdom van 74 jaren. Namens de kinderen en behuwdkinderen, Jb. KEIJZER. E. KEIJZER—KUUT. W. SNOOIJ. G. SNOOIJ—KEIJZER. Wieringen, 1 Augustus 1887.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3