P. Th. YPMA, OOST-INDIE. een handgeld van DRIE HONDERD GULDEN. Pianomagazijn, Langestraat A. 35, Alkmaar. Nieuwe extra mooie, zeer solide Pianino's ii f 325.-. Aanbrengpremie TIEN GULDEN. eene partij greenen en vuren HOUTWARENT. Yiscliscliuiteii.—Masten.Botters. BOEKEL'S METHODE. Kon. N e d. Marine. Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te AMSTERDAM. naar Amsterdam en terug. Alsook eene groote keuze van meer excellente magnifieke PIANINO'S, waarbij uit de beroemde fabriek van llud. Ibach Solui, te Barmen. Gebruikte Pianino's in verschillende prijzen. Allen met vijf jaren garantie, en desverkiezende gemakkelijke betaling. Verhuren, stemmen en repareeren van Pianino's zeer Nederlanders, die dienstnemen bij het Indische leger, ontvangen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departement van Koloniën en bij alle Burgemeesters. MARINE. OPENBARE AANBESTEDING bij de Directie der Marine te Willemsoord, op WOENSDAG den H)<ku AUGUSTUS 1887, des voormiddags ten 11 ure, onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine, van: De bestekken liggen ter lezing aan het Departement van Marine, ter Griffie van de Directiën der Marine te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis, en van de Provinciale Besturen van Noord-Brabant, Gelderland, Friesland, Overijsel en Limburg, alsmede ter Secretarie van de Gemeente besturen van Rotterdam en Dordrecht, en zijn, voor zoover de voorraad strekt, op franco aanvrage te verkrijgen ter Griffie van de Directie der Marine te Willemsoord. De inschrijvingsbiljetten, ingericht volgens art. 5 der Algemeene Voorwaarden, behoorende bij de bestekken van aanbesteding van goederen en materialen ten behoeve van :s Rijks Marine, vastgesteld bij beschikking van den 2den Februari 1886, N°. 63, zullen vrachtvrij moeten worden ingediend ter Griffie dezer Directie vóór of op het tijdstip der aanbesteding. Willemsoord, 1 Augustus 1887. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSEL1N DE JONG. Een keurig net onderhouden Marker Sleep- botter en een goed onderhouden Volendammer Kwak; ook twee masten voor drooge vaartuigen. Dagelijks te zien en te bevragen bij: KLAAS Scheepsbouwmeester, Monnikendam. Kaastobbes, Weivaten, Emmers, Doorhaalders, Melkbussen, Teemsen, enz. zijn in ruime keuze en tegen concurreerende prijzen voorbanden bij Hd. SMIT, Heerestraat, Schagen. HnisliQiiaelijle artikelen. LandtawpreeÉscïapii, VB. Ook verkrijgbaar GEGALVANISEERD PUNTDRAAD. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Groud," Xcs 52. Ontijdig verval. De onvoorzichtige en onnadenkende kan zichzelven in de toekomst een zee van rampspoed besparen, door eene spoedige toevlucht tot deze uitmuntende geneesmiddelen. Alle puisten, waaruit ook voortvloeiende, zwellingen der klieren, waar ook gezeteld, ontstoken wonden en verzwakkende ontlastingen, kunnen veilig en zeker genezen worden door het gebruik van Holloway's Zalf en Pillen, volgens de voorschriften die om iederen pot en doos gewikkeld zijn. Geen schroomvalligheid behoeft de zwakste terug te houden om deze herstellende middelen aan te wenden, die de drievoudige hoedanigheden bezitten om te zuiveren, te regelen en te herstellen zonder de maag in wanorde te brengen, het zenuwgestel te schokken of het noodzakelijk te maken om in huis te blijven. Holloway's medicamenten zullen de bron van menige ziekte stuiten, die, indien veronachtzaamd, duurzame ellende teweegbrengen. Doosjes PELLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. STAFMUZIEKKORPS. Uithoofde der jaarlijksche kunstreis gedurende de maand Augustus, zal het eerstvolgend Zomer-Concert plaats hebben op ZONDAG 4 SEPTEMBER 1887. Namens de Commissie van beheer, De Kapelmeester, J. KONING. HOLLANDSCHE IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Goedkoope trein 2e en 3e klasse, op Dinsdag 9 Augustus 1887, van Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noord- seharwoude en Hugowaard Prijs voor teen ei terng ia ie 2" Klasse f 1.50, In ie 3* Klasse f 1 Vertrek van Helder voorm. 5.55. Terug van Amsterdam 's avonds 9 uur. Zie verder dc aanplakbiljetten. De Administrateur. Het verslag van den veestapel in Nederland is zoo uit gebreid, dat wij er slechts een zeer beknopt overzicht van kunnen geven. Het vangt aan met de opmerking, dat het groot aantal gemeenten, waar nog geen werk wordt gemaakt van rasverbetering, niet beschouwd moet worden als een bewijs van een minder gewenschten toestand, integendeel daaruit blijkt wanneer men de paarden uitzondert dat op vele plaatsen de veesoort voldoende is en niet dringend verbetering behoeft. Wat de paarden betreft, kan als zeker worden meegedeeld, dat de handel, de prijzen en de omzet met het buitenland ongunstig waren. Het aantal uitgevoerde paarden is met ruim 4 pet., dat der veulens met bijna de helft verminderd. In verband daarmede kan het aantal paarden niet afne mende zijn, zooveel te meer nu men zich op de aanfokking begon toe te leggen. De toeneming is echter slechts luttel en uitsluitend te zoeken in de vermeerdering van het aantal merriën en veulens. In de laatste twee jaren (1884 en 85) nam het aantal veulenmerriën met 2555 toe, terwijl de werkpaarden met 2186 verminderden. Op het aanfokken van paarden voor de remonte werd meer acht geslagen. Vooral in Groningen scheen men in die richting goed te werken, daarbij de goede eigenschappen van het dier als luxepaard in de eerste plaats te bevorderen, zoodat voor de remonte een voldoend aantal beschikbaar zal komen en ook het dier als werkpaard te gebruiken is. Het Friesche Paardenstamboek heeft veel gedaan om de fokkerij in het Noorden uit te breiden. Jammer is het, dat men, in plaats van één flink paardenstamboek op te richten, de krachten versnippert. De invoer van paarden en veulens was kleiner dan in 1884 en evenzoo de uitvoer. Het aantal ingevoerde paarden bedroeg 7162, t. w.: 2601 uit België, 2386 uit Engeland, 2171 uit Pruisen, terwijl werden uitgevoerd 2321 naar België, 847 naar Engeland en 5631 naar Pruisen; in het geheel bedroeg de uitvoer 8807 stuks, benevens 712 veulens. De ingevoerde paarden dienen hoofdzakelijk voor doorvoer. Van den rundveestapel kan gezegd worden, dat hij vrij aanzienlijk is toegenomen, nl. 2.4 pet. Deze toeneming is uitsluitend te danken aan toenemende aanfokking, waardoor ook aanzienlijk meer melkvee voorhanden is. Echter is de vermeerdering in de meeste provinciën geringer dan in 1884; alleen in Friesland, Drente, Overijsel en Limburg was zij grooter. Welk een invloed de veefokking op de uitbreiding van den veestapel heeft, kan blijken uit het feit, dat, terwijl tot 1882 jaarlijks de veestapel verminderde, hij sedert dat jaar, toen men zich op de fokkerij is gaan toeleggen, tot in 1885 met 82,153 stuks vermeerderd was. De lust tot veredeling van het vee was ongeveer dezelfde gebleven. Waar men een uitmuntend veeslag heeft, kan dit geen kwaad, daar het aanhouden van de beste fokdieren voldoende is, maar in menige streek, vooral in de zand streken, kan men niet op best rund roemen. Tot verbe tering daarvan is reeds veel gedaan door de rundveestam boeken. In de provincie Overijsel werd van rasverbetering weinig werk gemaakt. De aanfokking nam echter sterk toe. Uit het overzicht van den handel blijkt, dat deze, in vergelijking met het vorig jaar, zeer ongunstig is geweest. Niet alleen dat de binnenlandsche handel slap was, ook de oinzet met het buitenland was veel flauwer dan het jaar te voren. Bijna 7000 stuks vee werden minder naar het buitenland verzonden, waaronder veel fokvee, en het nadeel, daardoor ontstaan, werd op verre na niet vergoed door de 6000 kalveren, die meer dan in 1884 naar buiten werden gezonden. Daarbij komt, dat de prijzen, behalve voor de beste exemplaren, veel lager waren. De vetweiderij gaf dan ook zeer slechte resultaten. Het verlies, op den vee stapel alleen in 1885 geleden, bedraagt niet minder dan f 28,979,000, hoewel de veestapel met 36,000 stuks toenam. Ook de zuivelprijzen gingen sterk achteruit. De oorzaak daarvan moet hoogstwaarschijnlijk gezocht worden in meer of minder onverschilligheid bij de bereiding. Een bewijs hiervoor ligt in de verschillende prijzen, die op de onder scheidene markten gemaakt worden. Te Zwolle b. v. en vooral te Meppel werd veel minder voor de boter gemaakt dan in Friesland en op de Delftsche markt, zoodat men aan een mindere kwaliteit van de boter moet denken. Het aantal schapen nam met ruim 25,000 stuks toe, welke vermeerdering zeker nog al iets te beduiden heeft. Als oorzaak wordt van eenige kanten aangegeven de wei nige verkoop wegens de lage prijzen. De groote aanfokking deed, daar de handel toch reeds veel ongunstiger was dan het voorgaande jaar, de prijzen nog meer gedrukt worden. Ook de uitvoer naar het buitenland werd er niet beter op. Evenzoo was het met den handel in wol. Bokken en geiten werden bijna uitsluitend door arbei dersgezinnen gehouden; hun aantal nam ook belangrijk toe, daar zij goedkoop te onderhouden zijn. De varkens namen ook aanzienlijk toe. De uitvoerhandel in deze dieren kreeg grooten omvang. Dit laatste feit is wel haast het eenige verblijdende in het gansehe verslag, wanneer men de pogingen, tot ver edeling gedaan, buiten beschouwing laat. Daling van de marktprijzen bezorgt overal verlies. Hoewel de gansehe veestapel (paarden, rundvee, schapen, bokken, varkens, pluimgedierte, enz.) grooter was dan in 1884, was de waarde ruim 32 millioen gulden minder. Het grootste deel hiervan kwam, zooals wij gezien hebben, voor rekening van den rundveestapel. Londen zal spoedig een panorama hebben, grooter dan tot dusverre werd gezien. Het zal voorstellen de Niagara en het doek zal 90 meter in omtrek en 16 meter hoog zijn. De Fransche schilder Philippoteaux zal het doek schilderen. Degene, die het laat uitvoeren, is de oud-journalist en impressario John Hollingshead. Het doek zal ongeveer f 200,000 kosten. Burgerlijke Stand. Gemeente ZIJPE, van 22 tot 29 Juli. Ondertrouwd: Petrus Doedens, hoofd eener School, 36 jaren, en Catharina Strooper, 31 jaren. GehuwdGeene. GeborenNeeltje, dochter van Cornelis Rens en Neeltje Schuijt. Frederik Cornelis, zoon van Cornelis Nicolaas De Goede en Johanna Josephina Slebe. Jan, zoon van Jan Pons en Maartje Slik. Overleden Johanna Bruin, dochter van Jan Bruin en Geertje Koopman, 10 maanden. Jan Tuin, echtgenoot van Helena van Bisselik, 46 jaren. Neeltje Kooij, weduwe van Cornelis Kuijlman, 85 jaren. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 31 Juli. OndertrouwdGeene. Gehuwd: L. Catoire, 59 jaren, en D. Kooy, 44 jaren, weduwe van J. Meeldijk. Bevallen T. Mildijk, geb. Raven, D. A. Buik, geb. Bui, D. A. De Wit, geb. Visser, Z. K. Wal, geb. Witvliet, D. N. Koning, geb. Koning, Z. A. Stammes, geb. Kreyger, Z. Overleden: W. Van Baaren, 5 maanden. R. Waiboer, echt genoot van C. Bruinvis, 70 jaren. G. Buik, 11 dagen. Gemeente SCHAGEN, van 25 Juli tot 1 Augustus. Ondertrouwd: Johanncs Hendrikus Borstlap, jonkman, 24 jaren, en Elisabeth Wit, jongedochter, 26 jaren. Jan Groet, jonkman, 33 jaren, en Gerritje Peper, jongedochter, 25 jaren. Gehuwd: Bernardus Dieperink en Tryntje Kos. Bevallen: Guurtje Mantel, geb. Wonder, Z. OverledenGeene. Gemeente BaRSINGERHORN, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geene. GeborenJohanna Margaretha Ariaantje, dochter van Jan Tuinman en Johanna Margrietta Cathelijne Dubbelman. Cornelis, zoon van Jan Keijzer en Maartje Wit. Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd: Arien Vlam, jonkman, 21 jaren, en Aaltje Klant, jongedochter, 20 jaren. Pieter Raat, jonkman, 23 jaren, en Ariaantje Slooves, jongedochter, 23 jaren. GehuwdGeene. Geboren: Klaas, zoon van Siebe Heering en Grietje Jonk. Jan, zoon van Jan Hoff en Antje Pater. Trijntje, dochter van Cornelis Gutter en Gecstje Gaaijaardt. Overleden: Grietje Bakker, dochter van Simon Bakker en Aafje Korver, 22 maanden. Gemeente NIEUWE-NIEDORP, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd: Pieter De Moei, jonkman, en Aagje Groen, weduwe van Jan Noordstrand. Gehuwd en Overleden: Geene. GeborenTrijntje, dochter van Pieter Haringhuizen en Elisa beth Van der Deure. Cornelia en Elizabeth, tweelingdochters van Johannes Lubertus Timmerman en Elizabeth Schild. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd: Dirk De Moei, weduwnaar van Antje Zomer dijk, 26 jaren, wonende te Zype, en Pietertje Waij, jongedochter, 27 jaren. GehuwdGeene. GeborenArend, zoon van Cornelis Nierop en Jansje Brouwer. Guurtje, dochter van Dirk Plaatsman en Grietje Koomen. Overleden: Een als levenloos aangegeven kind van het man nelijk geslacht van Johannes Poland en Eva Eeken. Jacob Zeeman, 12 jaren. Eva Eeken, echtgenoote van Johannes Poland, 27 jaren. Agnes Sieriks, echtgenoote van Pieter Kruyer, 29 jaren. Aafje Klaver, 7 maanden. Maartje Boon, echtgenoote van Aris Zydewind, 23 jaren. Gemeente HEER-HUGOWAARD, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: P. Berkhout, geb. Borst, 2 Z. M. Rood, geb. Dekker, D. C. Buzen, geb. Bergen, Z. M. Sellemans, geb. Leegwater, Z. T. Knip, geb. Boelens, Z. A. Buren, geb. Zuur bier, D. N. Konijn, geb. Kocmeester, Z. Overleden: Trijntje Langenberg, weduwe van K. Bart, 65 jaren. Trijntje en Marijtje Huiberts, 21 en 22 dagen. Cornelis Berkhout, 8 dagen. Jan Appelman, 7 maanden. Pieter Berk hout, 13 Snelpersdruk yan A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4