P. Th. YPMA, GOEDKOOPE TREIN 2' en 5 klasse, OOST-INDIE. een handgeld van DRIE HONDERD DULDEN. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. op WOENSDAG 17 AUGDSTÜS 1887, Aanbrengpremie TIEN GULDEN. Pianomagazijn, Langestraat A. 35, Alkmaar. Nieuwe extra mooie, zeer solide Pianino's a f 325.-. LOTERIJ te HOORN, Algemeene Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, van HELDER, ANNA PAULOWNA, SCHAGEN, NOOllD-SCHARWOUDE, HUGOWAARD, ALKMAAR, HEILOO, KASTRIKUM en UITGEEST, naar IDIIïJNr HAAG en ROTTERDAM! en terug. P ij s tooi* heen c n terug;: in de 2e klasse f 2.00, in de 3= klasse f 1.50. klasse f 1.50, klasse f 1.00. Vertrek van Helder 's morgens 5.30, van Alkmaar 6.45. Terug van Rotterdam 's avonds 8.05, van den Haag 8.45. Zie verder de aanplakbiljetten. De Administrateur. Yoor de Stations Helder tot en met Alkmaar Yoor de overige Stationsin de 3= Nederlanders, die dienstnemen bij het Indische leger, ontvangen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departement van Koloniën en öy alle Burgemeesters. Alsook eene groote keuze van meer excellente magnifieke PIANINO'S, waarbij uit de beroemde fabriek van Rud. Ibach Sohn, te Barmen. Gebruikte Pianino's in verschillende prijzen. Allen met vijl jaren garantie, en desverkiezende gemakkelijke betaling. Verhuren, stemmen en repareeren van Pianino's zeer billijk. bij gelegenheid van de 1. van 7 tot 12 SEPTEMBER. Als prijzen zijn reeds aangekocht: 2. Een Jachtwagen (Utrechtsch wagentje) met paard en tuig. Eene volledige verzameling werktuigen voor de Kaasbereiding voor eene Noordhol- landsche boerderij. 3. Een Smyth's Rijenzaaiwerktuig. 4. Een Veebascule. 5. Een tweepaards Grasmaaiwerktuig, Buckeye's nieuw model. 6. Een Hooischudder, Boby. 7. Een Paardenhooihark, Ransomes. De loten zijn verkrijgbaar bij de Heeren: P. F. L. WALDECK, Secr.-Penn. der Maatschappij, te Loosduinen; VERMANDE ZONEN, te Hoorn; A. EGMOND, te Enkhuizen; K. H. IDEMA, te Medemblik; I. P. BOON, te Purmerend; 11 voor 10 gulden, 110 voor 97.50 gulden. Krachtens beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar, in dato 8 dezer, is de ondérgeteekende benoemd tot bewindvoerder over de goederen van den afwezigen Heer S. VAN GIJN Pz., alhier. H. KWANT, Deurwaarder. Helder, 9 Augustus 1887. Ongesteldheden der nieren, te herkennen door den diep gezetelden pijn in den rug en geringe afscheiding van water, kunnen in derzelver benauwden en snellen loop tegengegaan worden door deze regelende Pillen. Derzelver voortreffelijk tonische en versterkende eigenschappen voor komen de verarming van het bloed en de storing van des- zelfs omloop, kenmerken van ongesteldheden der nieren, en dikwijls eindigende in gedeeltelijke of geheele waterzucht. De ondervinding heeft den bijna onveranderd gunstigen uitslag bewezen, die men verkrijgt, wanneer Holloway's Zalf goed op de nierstreek is ingewreven. Deze behande ling zal de heete en verdroogde huid ontspannen, de daarmede vergezeld gaande hardlijvigheid overwinnen en eene overvloedige afscheiding door de nieren bewerken, kenteekenen, die de voorboden zijn van wijkende ziekte en terugkeerende gezondheid. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Omtrent het sluiten van contracten van levensverzekering en lijfrenten bij de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen opgericht in het jaar 1807 te Amsterdam en tegenwoordig onder het bestuur van de Heeren J. FOCK. C. P. VAN EEGHEN, J. T. VAN BOSSE en J. G. SILLEM, als Commis sarissen, Jhr. Mr. C HARTSEN Jbsz., als Directeur en Mr. J. P. PORTIELJE, als tweede Directeur, zijn inlichtingen te verkrijgen aan het Kantoor te Amsterdam, Reguliers dwarsstraat 12, bij HH. Correspondenten in de voornaamste steden des Rijks en bij den Heer T. DRAIJER, te 's Gravenhage, Billitonstraat 2, Generaal Agent. Correspondent voor den lleldci> de Heer O. ÖW^VIJNTCS-. Jaarlijkschc premie per honderd gulden kapitaal verzekering voor het geheele leven Op 25 jaar f 1.99, op 40 jaar f 3.11, 30 2.27, 45 v 3.71, 35 2.64, 50 4.53. Mag het met zekere waardeering worden opgemerkt, zegt de „Ned. Sport/' dat in de laatste jaren de beoefening van verschillende aangename en gezonde spelen, alshet kaatsen, beugelen en het oude kegelspel weêr meer en meer in zwang komt, niet minder verdient het vermelding, dat een ander oud en recht gezellig volksspel, het kolven namelijk, eveneens herleeft en weêr meer ijverige beoefenaars vindt. Hoe oud het kolfspel wel is, valt niet gemakkelijk te zeggen, maar zeker vond het reeds vóór eenige eeuwen beoefenaars; oude platen, waarop kolvers zijn afgebeeld in een costuum, dat naar ver achter ons liggende tijden heen- wijst, zijn daarvoor o. m. wel het bewijs. Opmerkelijk is het, dat dit spel, voor zoover ons bekend, hoofdzakelijk alleen in de provinciën Friesland, Noord- en Zuidholland en Zeeland wordt gespeeld; maar het vindt daar dan ook ijverige liefhebbers, die het ver in deze edele kunst hebben gebracht. Gezellig is dit in hooge mate, en onze voor vaderen speelden het zoo dood op hun gemak, dat zij het rooken van eene lange pijp er niet om behoefden te laten. En eene gezonde oefening is het kolven eveneens, wijl het eene nuttige lichaamsbeweging medebrengt. Het is dus geen wonder, dat in onzen tijd, nu een terugkeeren tot oude, degelijke, onzen volksaard zoo geheel teekenende spelen op velerlei gebied meer en meer ingang vindt, dat nu ook het kolfspel weêr begint te herleven en de beoefening daarvan weêr toeneemt. Nieuwe kolfbanen zijn op ver schillende plaatsen opgericht, Vereenigingen zijn gevormd en zelfs is een Nationale Kolfbond geconstitueerd. Deze Bond mag zich sedert haar driejarig bestaan in toenemenden bloei verheugen en het aantal leden wordt steeds grooter. Is het streven van dezen Bond er vooral op gericht om de eenheid te bevorderen in het spel, om den band van broederschap tusschen de verschillende kolvers van Oost en West steeds nauwer aan te halen, dit laatste wordt bevorderd door den grooten nationalen wedstrijd, telken jare gehouden, en waaraan van 100 tot 120 kolvers deel nemen. Bij loting wordt telkens de plaats aangewezen, waar die wedstrijd zal gehouden worden, en was eerst Bolsward en toen Alkmaar aan de beurt, thans is het te Schiedam, dat die wedstrijd op 5 en 6 September a. s. zal plaats hebben. Daarbij doet zich de bijzonderheid voor, -dat dit jaar voor het eerst ook een korps-wedstrijd tusschen de verschillende Vereenigingen thans 16 in getal zal plaats hebben, waaraan echter ook een personeele wed strijd om prijzen is verbonden. Wordt de prijs voor den korps-wedstrijd, welke in eene groote verguld zilveren medaille voor de Vereeniging, en in drie kleinere zilveren medailles voor elk der prijskolvers zal bestaan, uitgeloofd door het Bondsbestuur, de vijf prijzen voor den personeelen wedstrijd zal Schiedam aanbieden en zij zullen het winnen wel waard zijn. Te Schiedam, waar in de Sociëteit „Harmonie', welke voor korten tijd eene geheel nieuwe kolfbaan bouwde, eene groote Kolfvereeniging bestaat, onder den naam van „Schie dam", worden reeds drukke toebereidselen gemaakt voor eene waardige ontvangst van de keur van Neêrland's kolvers, zoodat het te verwachten is, dat zij daar een paar recht prettige en gezellige dagen zullen doorbrengen. Uit Pretoria wordt dd. 9 Juli 11. aan de //Haarl. Crt." gemeld: „Deze week zou ik trachten uwen lezers het een en ander mede te deelen van de andere goudvelden in de Transvaal. Ik zal het allereerst melding maken van de voornaamste, en wel die van Witwatersrand. Deze goudvelden zijn gelegen op omstreeks 6 uren van de hoofdstad van de Transvaal en zijn 18 maanden geleden ontdekt. In het centrum van deze velden is nu eene stad verrezen, Johannesburg genaamd, en welke thans ongeveer 10,000 inwoners telt. Het is verbazend om te zien, welk eene vlucht deze goudvelden nemen, en men beweert algemeen, dat zij de Lijdenburgsche goudvelden, die reeds wereldberoemd zijn, den loef zullen afsteken. De goudhoudende kwarts van deze plaats is van geheel ander gehalte dan die van Lijdenburg en andere velden, en zelfs de Australische delvers, die hier zijn aangekomen, beweren, nooit zoo iets gezien te hebben en zouden nooit op deze plaats naar goud hebben gezocht. Niet alleen dat men er kwartsgoud vindt, doch men heeft onlangs ook eene groote uitgestrektheid gronds ontdekt, waar men alluviaal-goud gevonden heeft, en wel in stukken van 1 tot 5 ons. Dit is een groot voordeel voor de daar vertoevende bevolking, aangezien de bewerking daarvan veel gemakkelijker is en niet zooveel kapitaal vereischt als het kwartsgoud. Men noemt deze alluviaal-goudvelden „poor man diggings", daar zij door behoeftige lieden kunnen bewerkt worden en voor dezulken eene groote bron van inkomsten zijn. Een stuk grond, groot 150 bij 150 voet, kost 10 sh. per maand. Zoolang men zorg draagt, dat dit geld maandelijks betaald wordt bij den daartoe door de Regeering aaugestelden ambtenaar, kan men ongestoord „het nietig slijk" te voorschijn halen. Is men zoo gelukkig eene rijke claim (stuk grond) te bezitten, dan kan men deze altijd voor een groote som verkoopen en wederom eene andere onbewerkte claim afbakenen. Op deze velden zijn reeds eene menigte Maatschappijen opgericht, welke groote stukken grond in haar bezit hebben. Enkele dezer Maatschappijen zijn reeds zoo ver, dat hare machine aan het werk is om het kwarts fijn te stampen. Andere wachten nog op de machinerie en houden zich nu onledig met het uithalen van de kwarts. Het zal echter eerst later, wanneer de machines werken, blijken, of al deze Maatschappijen met succès zullen werken. Dit is zeker, dat de aandeelhouders met spanning den tijd tegemoet zien, dat de machines behoorlijk aan het werk zijn en men met juistheid zal kunnen berekenen, hoeveel ons goud eene ton kwarts zal opleveren. Ofschoon men zeker weet, dat het goud er is, zijn het nu toch maar gissingen wat de betaalbaarheid betreft. Er wordt anders al heelwat gespe culeerd in aandeelen. Er wordt verloren en gewonnen, zooals overal. Vele lieden maken hieruit een bestaan. De meesten dezer speculanten behooren tot het geslacht Israëls, waarvan er hier een groot aantal aanwezig zijn. Om een bewijs te geven van de snelle ontwikkeling van deze goudvelden, kan dienen, dat er nu alleen op Johan nesburg 5 couranten verschijnen, die goede zaken schijnen te maken, althans zij zijn alle vol advertentiën. En dit op eene plaats, waar 8 maanden geleden nog geen levend schepsel te zien wasDe hótels wedijveren met elkander in grootte en netheid en nog is er in den regel geene plaats te bekomen en is men verplicht zich te vergenoegen met een plaatsje op den grond. De Regeering heeft al spoedig de noodzakelijkheid inge zien om een flinken staf van ambtenaren daarheen te zenden voor de goede administratie dezer velden. De inkomsten van Witwatersrand hebben de laatste 2 maanden 19,000 p. st. bedragen. De oppervlakte van de tot heden gepro clameerde velden op Witwatersrand bedraagt nu 50 mijlen lengte en 30 mijlen breedte. Er is een geregelde omnibus- dienst van hier op deze plaats, die dagelijks honderden personen vervoert. Ook is Johannesburg onlangs in het telegraafnet opgenomen en er wordt zulk een druk gebruik van gemaakt, dat men verplicht was, er 3 telegrafisten heen te zenden. Wekelijks worden er 1500 telegrammen verzonden en 1000 ontvangen. Evenzoo is het met de post. Een postmeester en 6 klerken hebben handen vol werk om het publiek te bedienen. Er zijn nog twee geproclameerde goudvelden: de ééne in het district Zeerust en de andere in het district Lijden burg, in de nabijheid van Barberton, Stijnsburg genaamd, doch deze zijn nog in hunne geboorte en er is nog niet veel van te zeggen." Alphonse Karr, de bloemist-philosoof en bekwame schrij ver zegt „Als het in den zomer zeer heet, vooral als het broeiend weer, de lucht zwaar en benauwend is, zoodat men bijna met zich zeiven geen raad weet, strek u dan niet lui in een gemakkelijke stoel uit, maar neem een bijl, een hou weel of een paar flinke gieters en doe daarmede, dat waar voor ze bestemd zijn. Die inspanning zal het zweet flink naar buiten jagen, de loomheid zal verdwijnen om plaats te maken voor een aangenaam gevoel van welbehagen. Dit is niet maar een los daarheen geworpen gezegde, maar 't is waar, volkomen waar. Wanneer men, zoodra men voelt dat de warmte gaat hinderen en tot luiheid stemt, werk zoekt hetwelk flinke lichaams-inspanning vordert, zal een goed zweetbad, dat daar het gevolg van is, een weldadige verlichting geven en de onaangename gewaar wording van luiheid geheel doen verdwijnen. Voor hen, die altijd lui zijn, is deze raad natuurlijk van geene waarde." Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz.4 Nieuwediep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4