Hollaiidsclie Maatschappij vaiiLaiidbouw. Gisteren is te Amsterdam de zekerheid verkregen, dat Amsterdam Dr. Mezger niet zal verliezen. De onder handelingen met het Sanatoriums-Comité te Wiesbaden zijn afgesprongen en de behandelingen van den beroemden geneesheer zullen in het Amstel-Hótel worden voortgezet. Dezer dagen bracht de heer A. Van Moorsel, oud aalmoezenier van Atjeh, thans pastoor te Batavia, een bezoek aan Bronbeek. Nauwelijks was dit aan Bronbeek's bewoners bekend, of de oogen, die het geluk gehad hebben hem in zijn werkkring te kunnen gadeslaan, tintelden van vreugde, toen hun daardoor de gelegenheid werd aangeboden den edelen menschenvriend nog eens te zien, die zooveel voor hen gedaan, heeft, toen zij gekwetst op hun leger moesten blijvendie ieder, onverschillig van welke geloofsbelijdenis, Protestant, Katholiek, Israëliet of Mahomedaan, met zijne beste krachten hielp in alles wat noodig was. Nauwelijks bevond hij zich in de portierswachtkamer, toen hij reeds door een onderofficier in stamelende woorden bedankt werd voor de liefde, toewijding en hulp, die hij van hem genoten heeft, toen hij gedurende de 2de expeditie gewond in het Hospitaal te Penajoeng lag. In de kerk van het gesticht werd de heer v. M. gecomplimenteerd door den generaal- commandant, den kapitein-adjudant en den huismeester, die het zich zeker tot een waar genoegen rekenden met iemand, die zoo goed de woorden van den Grooten Meester en diens grootste gebod, dat der liefde, nakwam, kennis te maken. De heer Van Moorsel is gedecoreerd met de orde van den Nederlandschen Leeuw, de Atjeh-medaille en het Expeditiekruis. Bij den jaarlijkschen kolfwedstrijd, te Zuidschar- 'woude, werd de prijs behaald door P. Kraakman, aldaar, de 1ste premie door J. Kuilman van Nieuwe-Niedorp en de 2de premie door Jb. Pluister, van Zuidscharwoude. Bij den gelijktijdig aldaar gehouden biljartwedstrijd be haalde D. Nierop van Nieuwe-Niedorp den prijs en H. Van Twuijver van Zuid-Scharwoude de premie. Uit Koedijk wordt gemeld: «Eéne bonte f kraai maakt nog geen winter, zegt het spreekwoord. Een witte zwaluw nog geen zomer, zouden wij er heden voor in de plaats kunnen stellen. Het zeker zeer zeldzaam gezicht deed zich hier voor van eene witte zwaluw, die, met tal van gewone zwaluwen, den ganschen morgen in een kleinen omtrek rondfladderde. Toch deed een gure wind en donkere lucht niet aan zomer denken. Ook elders hoort men van nachtvorst; hier is ze dezen zomer opgemerkt in tal van nachten, zelfs na redelijk warme dagen. Te zien is het dan ook wel aan de weilanden, dat de koude er geen goed op doet; er is reeds bijna geen gras meer voor het vee. Ontwikkelt zich niet nog spoedig wat meerdere groei kracht, dan ziet het er voor den boerenstand, die toch al teleurstelling met het hooi ondervindt, slecht uit. Het hooi was zeer goed van kwaliteit, maar de meesten verkregen slechts het halve gewas. Beter staat het voor den //bouwer.'' De winterkool staat goed, en de bloemkool, hoewel later dan andere jaren, wordt druk gesneden en gaat bij duizenden van hier naar de markt aan den Langedijk, waar de opkoopers nu weêr van 9 tot 11 gulden per duizend besteden. De noordelijke wind is dan ook voor bloemkool meer. gewenscht dan hij den gevoeligen mensch welkom is." Bij de Vereeniging tot onderlingen aankoop van lijnzaadkoeken, gevestigd te Heer-Hugowaard, is door de leden ingeschreven voor 225,000 stuks koeken. Naar het Vaderland" verneemt, moet Mr. J. G. Patijn geen aanleiding hebben gevonden om te voldoen aan het verzoek van den Gemeenteraad om op zijn aanvrage om ontslag als Burgemeester terug te komen. Te Bergen-op-Zoom is een knaapje van 9 jaar door een vrachtwagen overreden. Het kind bleef op de plaats dood. De voerman van den wagen was de vader van het knaapje. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Anti- dienstvervangingsbond zal plaats bobben den 31 dezer te 's Gravenhage. De bekende harddraver ,/Wilhelmina", van den heer Van der Gaast, te Dijksen, is dezer dagen verkocht aan den heer Barendregt, te Barendrecht. Het Gemeentebestuur van Groningen zal niet minder dan 112 stadsmeiers te Pekela c. a. en 218 erfpachters en huurders te Stadskanaal c. a. wegens niet-betaling van land- en heemhuur gerechtelijk doen vervolgen. De Engelsche bladen brengen dagelijks bijzonderheden over Mrs. Langtry, de beeldsehoone actrice; de wereld moet weten wat zij eet, drinkt, spreekt, hoe zij gekleed is, in huis, op straat, op de planken; zelfs maakt de „Pall Mali Gazette" nu bekend, hoe ze er 's morgens uitziet bij haar schermles. Ze draagt dan een buis van witte bukskin, een wijde pantalon tot aan de knieën, witte wollen kousjes, lage schoentjes met strikkensoms draagt zij ook een zwart serge-buis, met opgevulde borst, ter bescherming van het lichaam bij het schermen en een nauwe rok, ook tot aan de knie reikende, waaronder dan zwarte kousen uitkomen. Al'deeling Zijpe. Vergadering op 15 Augustus in „het Zijper Wapen", te Schagerbrug. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, is aan de orde het benoemen van keurmeesters van vee op de aanstaande te Hoorn te houden Tentoonstelling. Voor de rubrieken: Paarden, Rundvee, Wolvee en Pluirage- gedierte werden benoemdvoor rubriek P. de heer G. C. Hulst, te Zijpe; R. de heer 1). Sleutel, te WieringerwaardW. de heer A. Schermer, te Zijpe, en voor pluimgedierte de heer De Beus, te Veldhoven. De drie eeratgenoemden, ter vergadering aanwezig, namen de benoeming aan, terwijl de laatste er schriftelijk mede ia kennis zal worden gesteld. Op voorstel van den heer Sleutel wordt alsnu de beschrijvings brief behandeld. Na voorlezing hiervan door den Voorzitter, besluit men den afgevaardigden, opzichtens verschillende voorstellen een vrij man daat te geven. Niet echter wat betreft het voorstel der Afd. Krimperwaard, om voortaan f 1.40 iu plaats van f 1.90 per lid aan het Hooldbestuur af te dragen. Onder de vele uitgaven van het Hoofdbestuur merkt de heer Bossen op, dat ook genoemd kan worden het Maandblad der Maatschappij, wat jaarlijks ruim f 5000 kost, terwijl de jaar lijksche Tentoonstellingen der Maatschappij ook een nadeelig saldo opleveren, tengevolge waarvan men zich na eenige dis cussie met 7 tegen 5 stemmen tegen genoemd voorstel verklaart, en besluit den afgevaardigden in deze een imperatief mandaat te geven. Evenzoo in zake het voorstel «Ouder-Amstel" om de contributie te verlagen tot i 2.60, waartegen men zich met alge meene stemmen verklaarde., Na behandeling der. beschrijvingsbrief doet de beer Koelman het voorstel, om in de plaats van den heer De Jongh, van Oudorp, in de vorige vergadering tot lid van 't Hoofdbestuur gekozen, een ander te benoemen, uithoofde hem uit goede bron bekend is, dat deze eene eventuëele benoeming niet aanneemt. Daar echter de Secretaris hiervan niets officieels bekend is, besluit meu de afgevaardigden op de algemeene vergadering, ondanks bovengenoemde mededeeling, de heer De Jongh te laten stemmen, en zoo deze bij eene eventuëele benoeming bedankt, op den heer Ferf, van Koog-Zaandijk, hun stem uit te brengen. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering worden benoemd de heeren G.-'G. Hulst en M. J. Koelman, en tot plaatsvervanger de heer D. Sleutel. lippen fluisterden slechts«Het zal er geheel van afhangen, boe hij zich gedraagt en hoe hij mij bevalt. Indien hij maar zoo talentvol was als Miro von Tellheim, dan konden wy gerust over hem zyn. P e r c y. Percy von Plessen werkte reeds sedert maanden in de zaak van Wolfram de verwende zoon van het heideslot woonde in een groote stille kamer met alcoof, die uitzag op den tuin, welks bloembedden thans met herfstdraden als met een witten nevel waren bedekt. Een groote boekenkist, een kofier, het geheele ameublement van zijn jongenskamer in het slot, en eene schoone, oude vleugel piano, een geschenk van zijn overleden stiefvader, waren reeds voor hem aangekomen en met verwondering door Inka begroet. Hoe kon men toch zooveel boeken bezitten Zij vroeg haar vader bij het opbergen in dc kast te mogen helpen, maar Wol fram weigerde het, met de opmerking, dat men nergens aan mocht komen, voordat neef er was. En de pianohare wangen waren rood van vreugde, toen zij er voor stond en er voorzichtig het stof afnam. Of Percy von Plessen, de nieuwe huisgenoot, zoo goed kon spelen als Miro Tellheim En of bij ook altijd de eeuwige oude stukken speelde, zooals hij Zij zuchtte bij deze gedachte en voor de eerste maal kwam de wensch in haar kinderhart op, ook muziekonderwijs te mogen hebben. Waarom beweerde mama toch, dat het overtollig en zuivere tijd- verkwisting was en waarom was zij toch zoo vol bewondering bij het vervelende spel van Miro vraagde Inka heimelijk. Zou zij nu papa nog gaan vragen om pianoles Neen, het was te laat, zy zou zich voor eiken onderwijzer moeten schamen. Voor géén prijsHoe zou Percy er wel uitzien Papa wist niet eens, welk haar hij had, laat staan welke kleur van oogen. Was hij groot of klein Had hij een diepe stem of een heldere, zooals Miro Sedert zij in het huis van pastoor Martin het verrassende nieuws had gehoord, dat de zoon der schoone Annie bij ben thuis kwam wonen, hadden dergelijke vragen haar voortdurend bezig gehouden, daar papa, die anders over alle dingen inlichtingen kon verstrekken, ook hierop geen antwoord wist te geven. Zy was blij, dat zij sedert eenige weken geen schoolmeisje meer was, maar nog slechts tot Paschen enkele lessen volgde; dan zouden eindelijk alle ketenen der school van haar afvallen. Zij kon nu ten minste zooveel mogelijk thuis blijven om de aan komst van haar neef af te wachten. Niet om hem maar zoo direct te gemoet te loopen voor niets ter wereld maar om uit den een of anderen hoek, van achter een deur of in een ka3t verborgen hem to zien en te hooren spreken verder ver langde zij voor 's hands niets. Dit verlangen maakte haar ver strooid en onrustig als nooit te voren, zy waschte zelfs de beschermelingen van tante Josepha zoo overhaast, dat het geheel overgedaan moest worden en bij het voêren der kinderen sprong zij op het hooren van een voorbijrollend rijtuig zoo overijld op, dat de lepel voorbij het mondje van het hongerige kind op den grond viel. Zij was geheel en al in de war van al dit vergeefsche wach ten en mijmeren en zij had bovendien, zooals mama haar, half verwonderd, half knorrig herhaalde malen verzekerde, slecht ge breid en genaaid. Zoo was een onaangename, vervelende week voorbijgegaan en de Zondag aangebroken. Heden kwam hij in geen geval; wie zou, meende mama, op Zondag in een vreemd huis vallen! Papa was naar zijn gewone kegelclub gegaan en mama maakte eene visite bij mevrouw von Tellheimzoo was Inka alleen en sloop naar de kamer van den toekomstigen huis genoot. De meubels waren er reeds alle, naar de aanwijzing van mevrouw Wolfram geplaatst, maar het was zonderlingInka had een gevoel, alsof het vertrek er leeg en treurig uitzag. Waaraan kon dit liggen? Zij dacht er te vergeefs over na. Ieder ding stond op zijn plaats en witte, in onberispelijke plooien gestreken gordynen hingen voor het open venster; de bloed- roode ranken van de maagdenpalm waren omhoog geklauterd tot aan de steenen vensterbank, waarop zy hare fraaie bladeren uit spreidden. Het smalle, fijne gezichtje van het meisje verhelderde eensklaps op dit gezicht en de licht bruine oogen glimlachten. Met een vroolijke melodie op de lippen, huppelde Inka voort, om dadelijk daarop terug te keeren met het verbleekte portretje, dat mama niet kon uitstaan, dat zij zelf echter steeds zoo levendig had bewonderd en de jonge, bekoorlijke mevrouw von Plessen voorstelde. Moest haar zoon dit niet hier, in het vreemde huis, zijn nieuw tehuis, vinden? Zoo het hem niet dadelijk deze kamer doen liefhebben? Ach, hoe treurig moest het zijn, geen vader en geene moeder te hebben! Zou hij het portret wel dadelijk opmerken? Spijkers en hamer had het practische meisje dadelijk uit papa's kamer meêgebracht. Even de kamer rondge zien en de, naar Inka's meoning, beste plaats was gevonden daar, boven den grooten, zwaren lessenaar bij het venster, in het volle licht. Zij klom er, zonder zich te bedenken, bovenop. Mama kon ieder oogenblik terugkomen en dan bedenkingen opperen tegen hare eigenmachtige handeling. Een onbeschrijfelijk gelukkig gevoel doorstroomde het jonge hart. De bekoorlijke, kinderlijke gestalte richtte zich in hare volle lengte opeen paar krachtige hamerslagen en het portret hing. Zonneschijn be straalde het meisje op dit oogenblikde lange, bij haar rug neer hangende vlechten schenen vloeibaar goud. Een uit den zomer nog overgebleven bonte kapel vloog de kamer binnen en een paar nieuwsgierige musschen gingen op de vensterbank zitten en onderhielden zich klaarblijkelijk over het levende meisjesbeeld op de tafel. Hoe helder en vroolijk was nu hier plotseling alles gewordenInka verdiepte zich nog eens in het aanminnige vrouwengelaat véór haar en in een hartstochtelijke opwelling, zooals zij die tot nu toe niet gekend had, drukte zij hare lippen op Annie's mond, zoo teeder, als zij nog nooit hare eigene moeder had gekust. «Hoe lief moet gij geweest zijnfluisterde zij nog, keerde zich toen snel om, om naar beneden te springen Een luide gilInka sprong niet, maar bleef in ontzettende verlegenheid staan. Nauwelijks een schrede van haar verwijderd stond een slanke, jonge maneen licht gebruind en toch bleek, fijn besneden gelaat hief zich tot haar op, hare oogen ontmoetten het schitterende licht van twee groote, staalblauwe gryze of zwarte oogen Inka kon de kleur, in hare verwarring, zoo spoedig niet onderscheiden -en een glimlachje opende juist twee frissche, roode lippen, waaruit schitterende witte tanden te voorschijn kwamen. De vreemdeling nam den zwarten, kleinen hoed af en wierp, met een trotache beweging van het hoofd, het bruine, licht krullende haar van zijn fraai voorhoofd naar achteren. «Kan ik u helpen vroeg een ietwat diepe stem, en twee handen strekten zich naar het .meisje uit. (Wordt vervolgd.) Volgens rooster moeten met 1 Januari 1888 de bestuursleden, de heeren G. Van Os, K. A. Knnn en M. J. Koelman, aftreden, waarvan de beide laatsten niet herkiesbaar zijn. Op voorstel van den heer D. Sleutel wordt de heer Van Os bij acclamatie herkozen, terwijl met meerderheid van stemmen worden gekozen de heeren C. Schrieken en D. Sleutel. Hierna volgde het benoemen van een Secretaris, wat niet door de afdecling, maar door het Bestuur geschiedt. Met algemeene stemmen werd de heer G. Van Os als Secretaris herbenoemd, die voor dezo herbenoeming, hoe aangenaam dit op zich zelf ook voor hem is, bedankte. Alle aaugewende pogingen, den heer Van Os op zijn besluit tc doen terugkomen, bleven vruchteloos. Hierna werd iu zijne plaats benoemd de heer J. Peetoom. Met de gewone rondvraag gaf de heer Sleutel als zyn verlangen te kennen, dat het convocatie-biljet voortaan alles bevatte, wat op de geconvoceerde vergadering behandeld moet worden, waarvan door den Secretaris nota wordt genomen. Na voorlezing van twee ingekomen stukken, die voor kennis geving werden aangenomen, sloot de Voorzitter, daar niemand meer het woord verlangde, de vergadering. Buitenland. Honderd kanonschoten verkondigden jl. Vrijdag morgen der bevolking van Bulgarije's hoofdstad, dat Vorst Ferdinand den grond van zijn Rijk betreden had en bezit van zijn nieuwe waardigheid had genomen. Te half zes had hij Orsowa verlaten op een boot der Donau-maatschappij en te 1 uur ontmoette hij het feestelijk getooide Bulgaarsche jacht, waarop zich de regenten, de Ministers en tal van officieren bevonden, die hem levendig toejuichten, terwijl de muziek de Maritza-hymne hooren deed. De Prins begaf zich op de brug, waarop de regenten en de overigen zijn boot betraden en Stambulofï hem in het Fransch welkom in zijn Rijk heette. De Prins antwoordde kortelijk en daarna werd aan boord de eerste ministerraad onder zijn presidium gehouden. Hij deed daarin mededeeling van de proclamatie die hij aan 't volk zou richten en van zijn circulaire aan de mogendheden. De reis werd inmiddels voortgezet en te zes uur kwam men te VViddin aan. Op de kaden stond het garnizoen en een dichte menigte om den Vorst te ontvangen. Deze was in uniform en werd door den aartsbisschop verwelkomd, waarop hij ant woordde met de bekende proclamatie, die hij tot het volk richtte. Hij hield daarna inspectie over het garnizoen en begaf zich naar het Raadhuis, waar hij verschillende depu- tatiën ontving. Later keerde hij naar de boot terug. Uit Widdin zond de Minister Stoiloff bericht naar Sofia, tevens meldende dat de dag, waarop Prins Ferdinand voor het eerst den Bulgaarschen bodem betrad (30 Juli oude stijl), voortaan als een nationale feestdag in Bulgarije zal gevierd worden. De Fransche bladen vestigen nu ook hunne aandacht op de wijze, waarop de troonsopvolging in Luxemburg gere geld is. Zij spreken vrij eenstemmig den wensch uit, dat het Groothertogdom óf bij Nederland óf bij België gevoegd worde. Een Duitsch Vorst, zeggen zij, kan Frankrijk op den Luxemburgschen troon niet «dulden". Dat de Hertog van Nassau oude rechten op dien troon kan laten gelden, schijnt bij de Fransehen niet in aanmerking te komen. Bij Spithead houdt een eskader oefeningen, waarbij vooral met torpedo's proeven genomen worden. Twee nachten had men reeds een aanval van de torpedobooten verwacht; jl. Zaterdag, omstreeks middernacht, had deze plaats. Bij het eerste verschijnen van den onderstelden vijand waarschuwden de op den uitkijk geplaatste schepen, zoodat het eskader aan alle zijden zich goed verdedigen kon. De torpedobooten werden met bekwaamheid bestuurd, maar het gelukte haar niet de torpedo's zóó af te vuren, dat zij uitwerking konden doen. Na dit gevecht vertrokken de torpedobooten naar Portland, om een aanval te doen op het daar geplaatste eskader. Volgens de «Pall Mali Gazette heeft de «wereldleve rancier" Whiteley de herhaalde branden in zijn magazijnen waarschijnlijk te wijten aan kwaadwilligheid zijner bedienden, die door hem streng worden behandeld. Zijn dienstregle ment bevat niet minder dan 175 bepalingen, waarbij geld boeten gesteld zijn, afwisselend van een sixpence tot een daalder, waarvan het bedrag niet in een afzonderlijken pot, doch in Whiteley's eigen zak vloeit. Whiteley zelf is zeer streng en zijn opzichters niet minder, zoodat het wel eens voorkomt, dat een bediende zijn geheele weekloon aan boeten verbeurt. Dat er dus een verkeerde geest onder het personeel heerscht, is niet onverklaarbaar! Te Cardiff werd dezer dagen aan zekeren kapitein Thomson een zilveren eerepenning uitgereikt, wegens de verdiensten van zijn hond, die een mensch gered had. Toen zijne stoomboot in de Straat van Gibraltar was, werd de hond plotseling onrustig en sprong hij eindelijk overboord. Spoedig bespeurde men, dat de hond een man, die in zee lag, vast had, waarmede hij naar het schip zwom. Eene boot werd uitgezet, en de geredde, die bewusteloos was, maar weêr bijgebracht werd, bleek de matroos te zijn van een Spaansch schip, dat eenige uren te voren vergaan was. Den matroos was het gelukt, zich aan een paar planken vast te klemuien en zich drijvende te houden. Volgens brieven uit Rome, is de gezondheid van den Paus beter dan ooit. De vader van Leo XIII stierf op 93jarigen leeftijd en van diens twee broeders werd een 86, de ander 89 jaar oud. Keizer Wilhelm ontving te Gastein een brief van zijn achterkleinzoon Wilhelm, oud ruim 5 jaren; de brief was geschreven op gelinieerd papier en de moeder van het Prinsje had er een brief bijgevoegd, waarin zij verklaarde, dat [niemand den jeugdigen briefschrijver had geholpen. «Dat wil ik wel gelooven," zeide de Keizer lachend, «want in zes regels vraagt mijn achterkleinzoon niet minder dan negen dingen van me." De Czaar van Rusland geeft zijn dochtertje Xenia zelf pianoles; hij houdt niet van klassieke muziek, des te meer van Strauss en Lanner en hij heeft Xenia een mooien armband beloofd, zoodra zij een wals van Strauss uit het hoofd kan spelen. De Amerikanen, origineel als ze zijn, hebben eene nieuwe soort prijs bedacht. De jachten «Tizania" en «Bedouin* zeilen om «a pint of gold dollars". Een pint is, zooals bekend is, een bierglas van liter inhoud, zoodat de inzet niet gering genoemd kan worden. De Spoorwegramp te Chatsworth. Nadere berichten omtrent de ontzettende spoorwegramp by Chatsworth, in Illinois, doen zien, dat de eerste berichten volstrekt niet overdreven waren. Het aantal dooden wordt thans op 155 geschat en dat der gekwetsten op 400. Omtrent het aantal der passagiers verschillen da opgaven; volgens het uit»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2