Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Dr. P. BAKKER OPROEPINCr HoüandscheMaatschappijvanLandbouw. voerig telegram van del„Daily News* waren er GÜO; dat van de Times blijft bij het in de eerste berichten vermelde getal van 960. De onzekerheid omtrent de oorzaak van het branden van de houten brug, die over eene kloof lag van 15 voet breed en 10 voet diep, blijft in de berichten voortduren. De gissing wordt lang niet onwaarschijnlijk genoemd, dat de brug niet door vuur van eene vroeger gepasseerde locomotief, maar met opzet door eene bende dieven in den brand is gestoken, die zich voorstelden de hnlpelooze en verminkte passugiers te plunderen. Ecu spoorweg-intendant, die op den trein was in een der slaapwagens, wier passagiers er goed afgekomen zijn, verklaarde wegens eenige kenteckenen aau opzettelijke brandstichting te moeten gelooven. Zeker is het, dat men eenige schurken er op betrapt heeft, dat zij bezig waren met de doodeu en gekwetsten uit te schudden in plaats van hen te helpen. Ook meldt do correspondent van de „Daily News," dat men de vorige dagen een troep zeer verdacht uitziende lieden iu dun omtrek van Chatsworth had gezien. Moe het zij, de brug was brandende toen de trein in volle vaart aankwam. Of de treiu een Westiughouse-rem had, wordt niet gemeld; vermoedelijk niet, daar, naar men verzekert, de machinist du brug branden zag, maar niet meer stoppen kou, wat hij met den bijna onmiddellijk werkenden Westinghouse-rem waarschijnlijk had kunnen doen. De trein had twee locomotieven voor. De eerste kwam over de brandende brug; ouder de tweede bezweek deze. Daarop volgden drie goederenwagens, die geheel verbrijzeld werden. Toen kwaineu de wagens, gevuld met passagiers, met hunne geweldige vaart naar beneden storten op de andere. Van de personen, die in den eersten zaten, bleef bijna niemand iu het leven; de twee volgende werden ook bijuu geheel verbrijzeld. De andere drie werden niet geheel vernield, maar toch vreeselijk gehavend en de passagiers verpletterd of deerniswaardig gekwetst. De slaapwagens, die achteraan kwamen, bleven als door een wonder staan. Van de vreesclijke tooneelen, die plaatsgrepen in de daisternis, welke alleen verminderd werd door de vlammen van dc nog brandende overblijfselen van de brug, geven ooggetuigen allerlei verhuleu, waarvan eukele door de correspondenten worden medegedeeld. Zij spreken o. a. van een man, die met verbrijzelde beeucn uit een der laatste wagens werd te voorschijn gebaald, en die, zoodia hij zich overtuigd had, dat zijne vrouw en zijn kind, die met hem reisden, omgekomen waren, een revolver trok en zich doodschoot. Het bed van den stroom, waarover de brug lag, was door de droogte zonder water. De hoogstens vijftig in getal zijnde mannen, die in staat waren l.e* vuur te bestrijden en de gekwetsteu eenigszins te helpen ofuithuu gevaarly'.en toestand te bevrijden, hadden om te blusschcn niets tot hun dienst dan aa de, waarmede ze twee uur lang tegen de vlammen streden. Men begrijpt, da, intusscben menige gekwetste iu deze verwarring zoo slecht en hardhandig werd bevrijd of geholpen, dat daardoor bet getal dooden aanzienlijk vermeerderd is. Ook dnnrde het natuurlijk lang eer vau geneeskundihe hulp sprake kou zijn. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 1ste klasse G. A. Van der Mieden en de adelborsten 1ste klasse S. F. Nolst Trenité en 1 Sodenkamp, bekoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidings schip „Admiraal van Wassenaer", en de luitenant ter zee lste klasse H. O. Feith en de adelborst 1ste klasse J. Soutendam, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidings schip „Anna Paulowna", worden met 6 September a. s. op non-activiteit gesteld, en zulks, wat genoemde luitenants ter zee betreft, onder eervolle ontheffing van het door hen gevoerde bevel, respectievelijk over de instructie-brikken „Pollux" en „Castor". De luitenant ter zee 2de klasse Jhr. W. F. Van Spengler, behoorende tot de rol van Zr. Ms. rammonitor „Draak", wordt met den 16 dezer op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de klasse Jhr. H. M. De Cock wordt met den 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. rammonitor „Draak." De officier van administratie 2de klasse J. A. Grooten- dorst, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis", en de officier van administratie lste klasse N. W. Lasonder, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidings schip „Anna Paulowna", worden respectievelijk met 1 en 16 September a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door de officieren van administratie 2de en lste klasse F. Lensing en J. P. Vasseur. Ter vervanging van den machinist lste klasse v. c. H. J. Van Ewijk, die met 16 Augustus a. s. op Zr. Ms. schroef stoomschip „Ceram" in dienst treedt, wordt op de fabriek der Koninklijke Marine „De Schelde," te Vlissingen, gedeta cheerd de machinist lste klasse v. c. P. Van Wingaarde, welke belast wordt met het toezicht over de onderhanden zijnde of komende werken voor rekening van de Departe menten van Marine en Koloniën. Behalve den lsten machinist v. c. J. De Leeuw, zijn geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Flores" de machinisten 2de klasse B. Eenhoorn en H. A. Van Es. Yischbe richt. De uitkomsten der kustvisscherij waren gedurende de afgeloopen week, in tegenstelling met die der beide voor gaande weken, niet zeer rooskleurig. Het stormachtige, onhandzame weêr dat, vooral in het laatst der week, heerschte, noodzaakte de visschers doelloos in de haven te blijven liggen. De te Urk en Enkhuizen thuisbehoorende vaar tuigen keerden dan ook reeds Donderdag en Vrijdag huis waarts, omdat er toch hoegenaamd geen voordeel te behalen was. Dat er, als een gevolg daarvan, ook aan den afslag bijzonder weinig leven was, laat zich denken. Tong werd van de verschillende vischsoorten nog het meeste aange voerd, doch de vangst bedroeg nog niet het vijfde gedeelte van die der voorgaande week. Ook de Zuidwal-visschers ging het over 't algemeen niet veel beter, daar ook hun bot- en scholvangst vrij zuinig was. De geringe aanvoer had natuurlijk tengevolge, dat door de kooplieden flinke prijzen werden besteed. Ter afslag kwamen 6580 tongen, 60 roggen, 145 makreelen, 12 tarbotten, 60 manden schar en 44 mandjes kleine schol; groote tong gold 20 50 cents, kleine idem 10 30 cents, rog 71 95 cents, makreel 13 a 11 cents, tarbot f 6 f 10 per stuk, schar f 5 a 6 per mand en kleine schol f 1.50 per mandje. Ingezonden. STRAATVERLICHTING. Misschien bestond er een oogcnblikkelijk gebrek aan de machines of pijpen, doch het was zeer opmerkelijk zoo slecht de verlichting was op jl. Zaterdagavond ongeveer half 10, aan de Hoofdgracht alhier. Sommige lantaarns gaven in 't geheel geen licht, en andere herinnerden mij aan de zoogenaamde gloeiende spijkers uit den ouden tijd. Er bewogen zich op gemeld uur heel wat menschen langs den weg, voor wie het zeker tot genoegen ver strekte, dat de winkels flink verlicht waren, en daardoor de ontbrekende straatverlichting vrij goed vervingen. In de verlichte 19de eeuw is 't echter zeer wenschelijk, dat zulke duistere érenementen zich zoo min mogelijk voordoen. Helder, 14 Augustus 1887. K. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenA. Zwaan, geb. Mens, D. A. Harms, geb. Van Loon, D. E. M. P. Bergmann, geb. Keuzekamp, D. A. Rens- maag, geb. Bethlehem, Z. P. J. Speek, geb. Jacobs, D. A. Luidinga, geb. Greiner, D. Overleden: W. Reigwein, 18 maanden. J. H. Gorter, 2 jaren. Gemeente ZIJPE, van 5 tot 12 Augustus. Ondertrouwd: Petrus Bruin, jonkman, slachter, 23 jaren, en Maartje Slijkerm&n, jongedochter, 21 jaren. Gehuwd: Petros Doedens, jonkman, hoofd eener school, 36 jaren, en Catharina Strooper, jongedochter, 31 jaren. Geboren: Johan, zoon van Pieter Kreijger en Lysabeth Leef- lang. Pieter, zoon van Godefridus Leonardus Kroonenburg en Margaretha Catharina Schermer. Overleden: Elisabeth Johanna Hoedemaker, dochter van Jan Hocdemaker en Aafje Bakker, 7 weken. Gemeente SCHAGEN, van 9 tot 15 Augustus. OndertrouwdGesienus Van Heerde, jonkman, 24 jaiea, en Antje Buis, jongedochter, 21 jaren. GehuwdJohannes Ilendrikus Borstlap en Elisabet Wit. Jan Groet en Gerritje Peper. Bevallen Louiza Frederika Aleida Zander, geb. Van Zelm, D. Overleden Heertje Buis, 5 jaren en 3 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). a 3 te 3 3 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 14 12 nwtn. 1.5 k. 760.08 -0.72 13.8 - 5.1 0.5* Slecht w. 15 12 wtz. 1.4 762.38 t 1.58 15.4 -3.5 0.5f 16 8 ntw. 0.4 758.07 -2.73 13.6 -3.5 0.7S Vlak. 16 12 nno. 2 757.04 -3.76 14.6 -4.2 0.72;Slechtw. Weêrsgesteldheid: 14Aug. 12 u. Bewolkt, helder, koel, mooiweer. 15 Aug. 12 u. Helder, mooiweer. 16 Aug. 8 u. Dichtbewolkt, goedweer. 16 Aug. 12 u. Idem. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prins HendrikLigt te Aden. Voorwaarts10 Augustus van Port-Saïd vertrokken. Prins Frederik. 2 Augustus van Padang vertrokken. Prinses Amalia. 10 Augustus van Padang vertrokken. Prins van Oranje 2 Augustus Perim gepasseerd. Prins Alexander11 Augustus van Suez vertrokken. Koningin Emma15 Augustus St. Vincent gepasseerd. Prinses Wilhelmina. 21 Juli te Batavia aangekomen. Sumatra5 Augustus te Batavia aangekomen. Burgem. den Tex Vertrekt 20 Augustus van Amsterdam. ConradVertrekt 3 September van Amsterdam. Madura3 Juni te Amsterdam aangekomen. Soenda25 Juni te Amsterdam aangekomen. Prinses Marie 14 Augustus te Amsterdam aangekomen. Marktberichten. TEXEL, 14 Augustus. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week do volgende prijzenKoeboter 50 cents, Schapen boter 40 cents en Schapenkaas 14 a 16 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.75 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 29 a 30 cents per kilogram en Paardenhniden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 13 Augustus. Aangevoerd: 3 Paarden, f40a90, 24 Koeien, f 120 a 180, 30 nuchtere Kalveren, f 6 a 14, 90 Schapen, f 12 a 21, 60 Lammeren, f 6 a 14,70 magere Varkens, f 10 a 14, 136 Biggen, f 4 a 6, 3 Bokken, f 4 a 9, 2 kleine Bokken f 0.75 a 1.alles per stuk. ALKMAAR, 15 Augustus. Op de Veemarkt waren aange voerd: 7 Koeien, f 140 a 180, 176 vette Kalveren, f 35 a 96, 21 nuchtere Kalveren, f 5 a 12, 16 magere Varkens, f 11 a 15, alles per stuk; 73 vette Varkens, 36 a 47 cents per kilogram. HOORN, 13 Augustus. Pryzen der Zaden en GranenTarwe f 7 a 8, Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3 a 4, Groene Erwten f 12 a 15, Grauwe dito f 8 a 10, Bruine Boonen f 10 a 12, alles per hectoliter. Veemarkt: 5 Paarden, f 40 a 70; 12 Lammeren, f 7 a 10; 7 Kalveren, f 6 a 9; 12 Varkens, f 10 a 14; 1 Zeug, f30; 11 Biggen, f 3.25 a 5.70 Kippen, f 0.40 a 1.50; alles per stuk. 2500 Kip-eieren, f 3.a 3.25 per 100 stuks. 2050 kop Boter, 50 a 55 cents per kop. 230 hectoliter Aardappelen, f 2.50 a 3.20; 20 h. Peren, f 7 en 8 h. Appelen, f 5, alles per hectoliter. 2000 kilogram Roode Aalbessen, f 11 en 1500 kilogram Zwarte dito, f 14 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 15 Augustus. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Geldersche Blauwe f 2.40 a 2.60, dito Kralen f 3.40 a 3.50, Katwijker Zand f 3 a 4, Noordwijker Zand f 1.50 a 3.40, Andijkcr Muisjes f 3.50, Haarlemmer Zaad f 1.20 a 1.50, Friesche Hamburger f 2.60 a 2.80, idem Zaaiers f 2.a 2.20, Andijkcr Blauwe f 2.40 a 2.60, Hillegommer Zand f 2 a 4, Friesche Franeker f 2.70 a 2.90, alles per hectoliter. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel flauw. ZWOLLE, 12 Augustus. Voor lste kwaliteit Kamper-eilandsch Hooi wordt thans tot f 16 per 500 kilogram besteed; mindere soorten uit Mastenbroek en Genemuiden bleven tot staande prijzen. DIEVER, 13 Augustus. Ter Zomermarkt waren aangevoerd: 628 Paarden, 180 Runderen, 178 Varkens, 30 Geiten en 25 Schapen. Paarden golden f 20 a 375, Veulens f 40 a 85, Koeien f 50 a 135, Kalveren f 25 a 80, Stieren f 30 a 50, Schapen f3 a f 11, Geiten f 2 a 7, Varkens f 4 a 34 per stuk. Handel stug. Aan eene correspondentie uit Atjeh aan de „Soerab. Crt.* ontleenen wij de volgende regelen: „De dominé en de pastoor wedijveren met elkander in het vervullen hunner kerkelijke plichten, op het oogenblik bestaande in het bezoeken van de posten. De eerste heeft de vorige week den vuurdoop ondergaan op zijn tochtje van Pakang-Kroeng-Tjoet naar Kota Pohama. Hij bleef niet alleen ongedeerd, doch toonde de meest mogelijke kalmte te bezitten. Geen enkele post, zelfs het gevaarlijke Siroe niet, werd door hem vergeten. De pastoor heeft dus eindelijk zijn wederga gevonden in het trotseeren van ge varen, of liever in het vervallen der godsdienstplichten, ook wanneer de weg daarheen niet altijd goed gebaand en met rozen bestrooid is. En dit is bij den heer Bach zoo veel te meer op prijs te stellen, omdat deze geestelijke zoo plotseling uit zijne rustige standplaats in het moeder land naar Atjeh is verplaatst, zonder ooit te voren hier in Indië geweest te zijn." De „Staatscourant* bevat het volgende Kon. besluit: 1. De Eerste en de Tweede Kamer worden ontbonden met den 17 dezer, gelijktijdig met de sluiting der tegen woordige vergadering. 2. De verkiezingen der leden van de Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 8 September a. s. Onze Commissarissen in de verschillende provinciën worden gemachtigd, de Staten hunner provincie te dien einde in buitengewone vergadering op te roepen. 3. De verkiezingen van de leden der Tweede Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 1 September a. s.; in de kiesdistricten waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Woensdag 14 September a. s. 4. De nieuwe Kamers komen te zamen op den 19 Sept. a. Ds. L. Van 't Sant, predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, heeft bedankt voor zijne beroeping naar Ooster- en Wester-Blokker| Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee C. E. Uhlenbeck, heeft den 13 dezer de reede van Batavia verlaten, ter aanvaarding der terugreis naar Nederland om de Kaap de Goede Hoop. Gisteren vertrok de torpedoboot lste klasse Ardjoeno* van hier naar de Noordzee, tot het maken van een oefenings- tocht, welke tot Delfzijl zal worden uitgestrekt. De kapitein ter zee J. M. A. Van Muiken werd heden als Havenmeester der Marine, alhier, vervangen door den kapitein-luitenant ter zee J. A. Snoek. Naar wij vernemen, zal de Onderofficiers-Vereeniging der Zeemacht „Admiraal de Ruyter," op Maandag 29 dezer, in Musis Sacrum eene Soiree Amusante geven, ten voor- deele van de stichting van een standbeeld van Jan Pietersz. Coen. 't Plan daartoe is ontworpen in overleg met de Plaatselijke Commissie voor dit doel. Ter verduidelijking van het bericht, betreffende de levering van Oostkustkolen, ten dienste van de Directie der Marine alhier, voorkomende in ons vorig nummer, deelen wij nog mede, dat de levering aan den laagsten inschrijver, den heer P. Van Es Sr. alhier, niet is gegund, alleen omdat deze niet voor de verlangde kolensoort had ingeschreven. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat van de lichting der nationale militie van 1887, na ultimo April a. s., bij het 5de bataillon van het lste regiment infanterie, alhier in garnizoen, 85 miliciens onder de wapenen znllen worden gehouden. Het 5de bataillon van het 7de regiment infanterie, alhier in garnizoen, werd gisteren en heden geïnspecteerd door den kolonel K. P. Kempers, commandant van genoemd regiment. Aan den sergeant F. X. L. De Hosson, van het 5de bataljon, lste regiment infanterie, alhier, is heden voor het front der troep de bronzen medaille uitgereikt, voor 12jarigen trouwen dienst. Gisterennamiddag ten 3 ure had op het voorplein der kazerne van de vesting-artillerie aan het einde der Langestraat alhier voor het front der troepen de beëediging plaats van de nieuwbenoemde 2de luitenants bij het 4de regiment van genoemd wapen. De bedoelde officieren zijn ingedeeld als volgt: C. C. E. d'Engelbronner bij de 4de compagnie, A. F. Singels bij de 6de, W. C. Momma bij de 7de, V. A. J. Bloem bij de 8ste, Jhr. E. J. M. Wittert bij de 9de en J. L. Ten Bosch bij de 10de compagnie van het 4de regiment. Op morgen (Woensdag) zal van hier per eersten trein vertrekken de 4de compagnie van het 4de regiment vesting-artillerie, onder bevel van den kapitein Swaving, naar het fort De Ruijter en Willemstad, ten einde aldaar deel te nemen aan de groote manoeuvres van zee- en landmacht. Hieraan zullen ook deelnemen de lste luitenants Peltzer, Jhr. Rutgers Van Rozenburg en Van den Hoff. Hedenmorgen is uit een der grachten nabij de Huisduiner weg opgehaald het lijk van een alhier woon achtig, reeds bejaard man, zekere K., die daar waarschijn lijk door een ongelukkig toeval te water is geraakt en verdronken. Het Engelsche fregatschip „Brambletye" is gisteren te Amsterdam in veiling verkocht voor f 17,500. De dames C. J. Boon, van Beverwijk, en P. J. Verschuer, van Hoorn, hebben te Amsterdam de acte van hoofdonderwijzeres behaald. De heer J. F. Lubbe, van Alkmaar, is geslaagd voor het tweede gedeelte van het notarieel Staats-examen. Benoemd tot onderwijzeres te Terschelling mej. C. Bos, te Veendam. In Overijsel is de hooi-oogst 2de snede mislukt. De tachtigste verjaardag van Grévy, de President der Fransche Republiek, is jl. Zondag te Mont-sous-Vaudrey zeer feestelijk gevierd. Voorspoedig bevallen van eene dochter: P. J. JACOBS, Echtgenoote van D. J. SPEEK. Helder, 16 Augustus 1887. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder Ge. SCHRIEKEN, laatst Weduwe van Sn. KOSSEN, in den ouderdom van vijf-en-zeventig jaren. Namens de familie, Jb. KOSSEN. Wieringerwaard, 10 Augustus 1887. Eenige en algemeene kennisgeving. Een belangstellend kiezer meent bij de aanstaande verkiezing van één lid voor de laf Provinciale Staten de aandacht zijner mede- kiezers te moeten vestigen op den Heer alhier, die, zoo hij goed is ingelicht, zich eene eventuëele benoeming wel zal willen laten welgevallen. Een belangstellend Kiezer. Die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan of borgtochten onder zich hebben ten laste den boedel en nalatenschap van wijlen den Heer JAN MAARTENSZOON DEKKER, in leven Broodbakker en Koopman te Texel, en aldaar overleden 10 Augustus 1887, gelieven daarvan vóór 1 September a. s. ten kantore van den ondergeteekende opgave of betaling te doen. Texel, 15 Augustus 1887. J. H. MOOJEN. Tentoonstelling van PAARDEN, SCHAPEN en RUNDVEE, te houden aan den Burg op Texel, op Woensdag 31 Augustus a. s. Tot inzending worden alle Veehouders op Texel uitgenoodigd. Aangifte bij P. K. BREMERj Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3