Vervolg Nieuwstijdingen. BEKENDMAKING. ADVERTENTIËN. xkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kmn °S< van jtmmmmmwwmmmmïi HUISBEWAARDERS gevraagd! TE HUUR: Gemeenteraad van Schagen. Zitting van'Dinsdag 6 September 1887. In deze zitting werden, bij den nnnvang daarvan, beëedigd en geïnstalleerd de her- en nieuwbenoemde Raadsleden, de heeren Langsnberg, Bais, Kooij en Hopman. Daarna werden de notulen gelezen en, na goedkeuring danrvau, mede deel iug gedaan van: a. Missive van de Harddraverij-Vereeniging „Westfriesland", waarbij deze dcu Raad, plus Secretaris en Gemeoute-Ontvauger, inviteert, op 13 dezer, (de harddravorijdag), gebruik te maken van de door de Vereeniging voor hut Raad huis op te richten tribune b. idem van den beer mr. August Philips, advocaat te Amsterdam, waarbij deze als ziju govoulcu te kennen geeft, dat dc gemeente niet bevoegd is tol eigenwillige aflossing liarer geldlecningen, doch dat zij zal moeteu naleven de voor haar bindende tijdsbepalingen deswege. Aangezien echter genoemde rechts geleerde levens mededeelde, dal, in afwijking van zijne individuèelc meeuing, meermalen zoodanige aflossiugeu, zonder ernstig verzet vnu de zijde der geld schieters, hadden plaats gehad, en betrekkelijk dit puut nog nimmer eene rechterlijke beslissing was gevallen, besloot de Rand tot het vragen vun een tweode advies aan den heer mr. A. 1'. De Lange, te Alkmaar; c. Idem van het Bestuur des polders Schagen, wnarbij dit kennis geeft, dat het, teu einde dep ufkoop daarvau gemakkelijk te maken, het tiendrecht in deze gemeente voor rekening van dat Waterschap had aangekocht, en mitsdien den Raad uimoodigde, wat dc eigendommen der gemeente betreft, tot dieu afkoop over te gaan, w elke bij oniniddeilijken al koop zou kunnen geschieden, wat bouwland aangaat voor f 50 eu wat weiland betreft voor f4 per hectnrc, terwijl die afkoop zou moeten kosten, per termijn f 13 eu f 1 per hectare, gerekend op 4 n 5 termijucn. De Raad besloot de gemeeute-eigendommen tiendvrij te maken door oumiddellijken afkoop. Volgde de beuoeming van een Wethouder, ter voorziening in de vacature, ontstaau door de periodieke aftreding als zoodanig van den beer Cs. Smit, die weder werd herkozen en, ter vergnderiug tegenwoordig, verklaarde zijne herbe noeming aan te nemen. En toen toen werd het inderdaad een weinig benauwd in de Raadszaal, vanwege dc onaangename geuren, die opstegen ui het rapport der Commissie, belast geweest met het onderzoek van den toestand der slooten achter de perceelen langs de oostzijde van het Marktveld, en achte de Nieuwe Lagezijde. Voor zulk een toestand wordt men wel gedwongeu den neus op te trekken. En wat te zeggen van hen, die door zulk een toestand te scheppen, de openbare gezondheid iu gevaar brougcii I Het is dun ook te hopen, dat hot besluit, om de nalatigen tot verbetering van dien toestand desnoods to dwingen, gestreng zul worden uitgevoerd. Eene verkwikkende afwisseling was het daaropvolgend, zonder hoofdelijke storaming aaugeuomeu voorstel des Voorzitters, om den heer J. Schenk, afge treden Raadslid, schriftelijk dank te zeggen voor de vele diensten, door hem nis zoodanig der gemeente bewezen. De heer Schenk, die wegens toenemende zwakte van zijn gehoor, gemeend had zich niet meer verkiesbaar te moeten stellen, heeft dien dank gedurende ziju veeljarig lidmantschap wel verdiend. Daarna volgde een besluit, waarover de jongelui iu en om Schagen waar schijnlijk weinig gesticht zulleu zijn, een besluit namelijk tot beteugeliog der danswoede. Het middel daartegen zal bestaan in het heffen eener belasting op iedere danspartij van f 6. Die belasting zal echter niet worden geheven op kermis en andere algemeene feestdagen, alsmede niet voor de bijzondere kermissen, hier ook nog gehouden wordende op sommige gehuchteu. Bij de navolgende rondvraag klaagde de beer Hazeu, dat door den pachter van het ophalen der baardnsch en vuilnis de zinkputteu op de gedempte gracht niet behoorlijk worden gereinigd. De Voorzitter deed toezegging, dat daarop zal worden toegezien. Door den heer Kooij werd gevraagd of, gelijk vroeger was besloten, de bestrating met oude halve stccnen, van den berm langs den straatweg aan „de Laan", dit jaar nog zal worden vervolgd. De Voorzitter antwoordde, dut dit afhankelijk is vnu den voorraad oude steen, en dat hieromtrent do Gemeente-Opzichter zal moeten worden gehoord. Daornu werd de vergadering gesloten. Buitenland. Men verwacht eerstdaags de abdicatie van den nieuwen Vorst van Bulgarije. Hij heeft Sofia verlaten en bevindt zich op zijne landgoederen in Hongarije. De Engelsche bladen bevatten ontzettende mededeelingen omtrent de ramp te Exeter. Het stuk dat er in den schouwburg gegeven werd, was een bekend en geliefd Zigeuner-stuk, „Romany Rye*. Bij gevolg waren vooral de bovenste rangen van het huis stampvol. Even na tien uur plofte er onverhoeds een tusschenscherm op het tooneel, en tegelijk hoorde men den eersten Lrandkeet. Binnen drie minuten stond letterlijk de geheele zaal in vlam. Wat er nu volgde, was eene herhaling van het reeds zoo vaak beschrevene. De meesten, die in de lagere rangen gezeten waren, ontkwamen, hoewel velen niet zonder erge kneu zingen en brandwonden. Van de galerij, die de meeste menschen bevatte, was slechts één uitgang. Deze raakte verstopt, en nu sprongen velen uit de vensters op de straat, liever op de steenen verpletterd, dan door de vlammen verteerd willendé worden. Vele anderen stikten door den rook, verbrandden, of werden vertrapt. Het slot is geweest, dat men uit de puinhoopen ruim 180 lijken heeft wegge dragen, terwijl nog een twintigtal personen zware brand wonden verkregen hebben. Men zegt, dat de Koningin van Zweden, die in het begin van den zomer een operatie onderging, zich in een zorgwekkenden toestand bevindt. Zij is thans aan het Miilar-meer en ontvangt niemand. De Koningin is 51 jaar oud. De Hertogin van Albany is te Arolsen aangekomen. De Paus zal zijn geboortestadje Carpiento, dat op een hooge rots ligt en dikwijls gebrek aan water heeft, met een waterleiding begiftigen. De aanleg kost 300,000 gulden. Jl. Zondag beeft in het Boulogner Bosch de derde jaarlijksche wedren van wielrijders om het kampioenschap van Frankrijk plaats gehad. De rit was van 100 kilo meters en werd door den overwinnaar, den heer De Civry, afgelegd in 4 uur 3 minuten en 8 seconden. In Engeland begint een nieuwe soort van „sport" in gebruik te komen, namelijk het werpen met speren of assegaaien, in den trant als die, welke de Zoeloes in den oorlog hanteeren. De „Globe" vindt het eene uitstekende en gracieuse lichaamsoefening, maar hoopt, dat het niet, gelijk thans reeds geschiedt, zal misbruikt worden als voorwendsel om den hartstocht voor weddingschappen nog meer bot te vieren. Te Milaan is zekere Gabriel di Rosa tot vier jaar opsluiting veroordeeld, die allerlei personen had opgelicht door hen voor goed geld gewaande ridderorden en andere onderscheidingen te bezorgen. Met een goed uiterlijk, fraaie kleederen, keurige manieren, eene uitgebreide taal kennis en ongeveer zeventig klinkende titels, die hij zich- zelven bij afwisseling toekende, strooide hij lichtgeloovigen lieden, vooral meisjes en vrouwen, zand in de oogen. De voorlezing van minnebrieven en de opsomming der titels verwekten onder het publiek, dat de terechtzitting bijwoonde, groote vroolijkheid. Een roman. Uit Weenen wordt bericht, dat echt scheiding is aangevraagd door een man en vrouw, die 5 jaren getrouwd waren geweest en 2 kinderen hebben; door een toeval was gebleken, dat de man de eigen broeder was van zijn vrouw; broeder en znster waren sedert hun jeugd gescheiden geweest. Beiden zijn diep rampzalig. Benoemingen, enz. Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de schout-bij nacht J. W. Binkes, is met ingang van 16 dezer bevorderd tot vice-admiraal, met bepaling, dat hij voorloopig in het genot zal blijven van zijn tegenwoordige inkomsten van schout-bij-nacht. De luitenants ter zee 2de klasse M. W. L. Olivier en Jhr. H. L. VVichers worden met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. 1 E H. ■jo 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 8 S 19 8 12 wzw. 1.3 k. ntw. 4 nwtw. 0.8 753.27- 7.53 769.40!t 8.60 771.16jt 10.36 15.3 13.7 15.0 -2.2 -1.7 -2.4 0.78 0.63 0.52 wein.gv. u Slechtw. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GehuwdJ. F. Krins en J. Bouwhuis. BevallenB. De Jung, gcb. Kool, D. M. W. De Grnaff, geb. De Regt, Z. M. C. K. Schriel, geb. Schieke, D. T. Outlijk, geb. Schaap, Z. G. Boxhoorn, geb. Van der Meij, D. Overleden D. Roerdomp, 2 jaren. Gemeente TEXEL, van 1 tot 7 September. OndertrouwdJacob Keijser Dz. en Aafje Eelman. GehuwdGeene. GeborenCornclis, zoon van Simon Timmer en Marretje Kalis. JSicolaas, zoon van Cornelis Slot en Cornelia Huisman. Maria, dochter van Abraham De Ridder en Dieuwertje Klok. Cornelis, zoon van Cornelis Blom Cz. en Heintje Mets. Niesje, dochter van Jacob Kuijper Jsz. en Niesje Kooger. Willemina, dochter van Willem Snijder (overleden) en Dieuwertje Zegel. Arie, zoon van Jan Koopman en Antje Duinker. Overleden Cornelis Vlas, gehuwd met Antje Platvoet, 73 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 8 Sept. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 8 Sept. 12 u. Idem. 325ste Staats-loterij. Vierde klasse. Tweede lijst: No. 17701 f 5000. No. 20870 f 1500. Nos. 4461, 7377, 1022G en 14724 f 1000. No. 10370 t 400. Nos. 1004 en 1978 ieder f 200. Nos. 6303, 12706, 16614, 18469 en 19440 ieder f 100. Derde lijst: No. 18317 f 1500. Nos. 9043 en 20710 ieder f 400. Nos. 5865 en 7977 ieder f 200. Nos.5102, 9057, 18491, 19301 en 19544 ieder f 100. Schager markt van heden (per telegraaf). - 40 - 60 -160 Paarden Ossen 8 Stieren 54 Gcldekoeien 6 Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen 7 nucht. Kalveren - 5 Rammen 900 Schapen - 9 f 75 a 300 a 150 a 200 a 210 24 150 Lammeren f 7 a 12 4 Bokkende Geiten- 1£ a 8 17 magere Varkens f 9 a 15 44 Biggen - 4 a 7 35 Kippen c. 10 a 90 4 Eenden - 15 a 45 Boter per kop - 85 a 95 Kaas per kilogram - 25 a 40 Kip-Eieren per 100 -300 a350 Eend-Eieren - a Marktberichten. TEXEL, 6 September. Vette Koeien f 155 a 195, Melk koeien f 80 a 110, Geldekoeien f 65 a 100, Geldevaarzen f 40 a 65, Geldeschapen f' 16 a 18, Weideschapen f 10 a 12, Schram men f 12 a 14, Rammen f 14 a 13, éénjarige Lammeren f 4 a f 7, Veulens t G5 a 90, Werkpaarden f 100 a 175, Rijpaarden f 200 a 275, oude Paarden f 45, Biggen f 7 a 10, alles per stuk vette Varkens 18 a 20 cents per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. MEDEMBLIK, 7 September. Aangevoerd 22 stapels Kaas, hoogste prijs f 25 per 50 kilogram. Boter f 1.35 per kilogram. Kip-eircn f 3.50 en Eend-eieren f 4,25 per 100 stuks. PURMERENDE, 6 September. Aangevoerd 334 stapels Kleine Kaas, f 32 an 3 stapels Commissie, f 27 per 50 kilogram. Kip-eieren f o.50 a 4.per 100 stuks. 1067 kilogram Boter, f 1.15 a 1.25 per kilogram. Veemarkt: 360 Runderen, 27 Stieren, handel vlug, prijshoudend; 21 Paarden 208 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram, handel vlug; 92 nuchtere dito, f 6 a 18 per stuk, handel stug; 139 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug 110 magere dito, f 10 a 18 per stuk, handel matig268 Biggen, f 3 a 6 per stuk, haudel matig2836 Overhouders, prijshoudend, vette hooger in prijs, handel vlug. 300 hectoliter Appelen, f 1.50 a 2.50 en 500 hectoliter Peren, f 2 a 3 per hectoliter. AMSTERDAM, 7 September. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 130 vette Kalveren, 1ste kwaliteit 75 en 2de kwaliteit 65 cents per kilogram; 32 Graskalveren, f 15 a 30 en 25nuch tere Kalveren, f 7 a 12 per stuk; 2 Schapen; 163 vette Varkens, 36 a 40 cents per kilogram. WAGENINGEN, 5 September. Uiterwaardsch Hooi f 22 a 24 en Binnenveldsch f 16 a 18 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 7 Sept. Hooi f 13.50 a 15.50 per 500 kilogram. Jl. Dinsdag heeft in het hoofdkiesdistrict Helder eene herstemming plaats gehad, ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noordholland, ter vervanging van den heer J. C. Jansen. Er werden uitgebracht 354 stem men, waarvan 254 te Helder, 50 te Texel, 42 te Ter schelling en 8 te Vlieland. Van onwaarde 2, blanco 4. Geldige stemmen 348. Hiervan werden uitgebracht op den heer Dr. P. Bakker 180 en op den heer L. W. F. Ondenhoven 169 stemmen. Gekozen alzoo de heer Bakker. De biljetten, die van onwaarde werden verklaard, waren ook nu weder stembriefjes voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer. Bij de opneming der stemmen bleek één briefje te veel in de bus te zijn, doch dit had op den uitslag der stemming geen invloed. De komst van Domela Nieuwenhuis te Rotterdam heeft gisterenavond aanleiding gegeven tot ernstige wanordelijk heden. De versieringen in het gebouw van het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de Gedempte Binnen-Rotte werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels stukgeslagen. Binnen een uur tijds was alles tot eene ruïne gemaakt. De roode vlag werd verbrand. Aan de politie werden herhaaldelijk ovaties gebracht. „Leve de politie!" was een algemeene kreet, als volksprotest tegen de „socialen*. De opgewonden volksmenigte deed al het mogelijke om Nieuwenhuis in handen te krijgen, doch zocht hem te vergeefs. Aan de socialisten, circa 100, gelukte het, het gebouw aan de achterzijde te verlaten. De kapitein G. J. De Vidal de St. Germain, van het 4de reg. vesting-artillerie, heeft non-activiteit aangevraagd. Volgens een uit New-York ontvangen particulier schrijven van 13 Augustus 11. aan de N. Rott. Crt., was een paar dagen te voren het Nederlandsche oorlogsschip „Koningin Emma" aldaar aangekomen. In geen 20 jaren was die haven door een schip der Nederlandsche Marine bezocht geworden. De consul-generaal, de heer Planten, daartoe door het Gouvernement uitgenoodigd, leidde de officieren rond. De heer C. W. Bruinvis heeft, naar men verzekert, de benoeming tot Wethouder te Alkmaar aangenomen. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Barsingerhorn kwam nader in behandeling het advies van B. en W., waarbij werd voorgesteld niet to besluiten tot den afkoop van het tiendrecht dat op de landerijen der gemeente rust. Wederom staakten op dit punt de stemmen, zoodat de bestaande toestand bestendigd blijft. Hoorn is dezer dagen in feestgewaad. De algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw wordt aldaar gehouden, tegelijk met de jaarlijksche Lnnd- bouw-Tentoonstelling. Bij de opening werden toespraken gehouden door den Voorzitter der genoemde Maatschappij, den heer D. Visser van Hazerswoude en door den heer mr. W. K. Van Dedem, Burgemeester van Hoorn. De lijst der bekroningen bevat o. a. de namen van de heeren J. G. Van Garderen te Alkmaar; P. Boekei, E. Rijkes en D. Sleutel Az., te WieringerwaardIv. Eriks, te Petten; J. Bréebaart Kz., te Winkel; C. F. De Boer en K. De Boer, te Zuidseharwoude en Jb. Swaag, te Heer-H ugo waard. Jl. Dinsdagavond tusschen 8 en 9 uren bad Halfweg Loosduinen en 's Hage eene botsing plaats tusschen twee rijtuigen, tengevolge waarvan aan een der voertuigen belangrijke schade werd toegebracht. Eene hevige woorden wisseling en daarna een gevecht volgde tusschen de koetsiers en de passagiers der beide rijtuigen. De Loosduinsche veldwachter Smits, toevallig het terrein van den twist in burgerkleeding passeerende, maakte zijne kwaliteit bekend en maande de twistenden tot rust aan. Dit werd hem zoo kwalijk genomen, dat hij ernstig mishandeld werd, o. a. met den boom van een der rijtuigen. Hij kreeg het ten slotte zoodanig te kwaad, dat politiehulp uit 's Hage ont boden werd, waarop 2 Haagsche agenten zoo spoedig doenlijk per stoomtram naar Halfweg vertrokken. Twee personen werden gearresteerd en een der aangehoudenen moest zijn verzet ook tegen de Haagsche politie duur betalen, daar hem met den wapenstok een arm verbrijzeld werd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter algemeene kennis, dat door den Raad der gemeente, in zijne zitting van den 6 dezer, tot leden van de Commissie om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het toezien op het beheer en onderhoud vau alle plaatselijke werken en vaste eigendommen der gemeente, in de plaats van de afgetreden leden, de Heeren: T. J. Tinkelenberg, J. C. Jansen en C. A. Beukenkamp, zijn benoemd de Heeren: J. HOOGENBOSCH, J. VERFAILLE en T. C. GO VERS. Helder, den 8 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. 25jarige eehtvereeniging F. KEIJSER S M. BOON. Burg op Texel, 11 September 1887. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader ALB. Jz. KIKKERT, Weduwnaar van TRIJNTJE DE BOER, in den ouderdom van 86 jaar en bijna 5 maanden. Texel, 7 September 1887. Uit aller naam, Jn. ALB. KIKKERT. Strekkende deze tot kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. Een alleenwonend heer vraagt, voor de waarneming zijner huishouding, gehuwde lieden van den P. G., zonder kinderen. Vereischten zijn, dat de vrouw goed kan koken en de man in vaste betrekking of gepensioneerd is. Reflecteerenden gelieven hunne brieven, met opgaaf van vroegere betrekking, franco in te zenden, onder de letters A. B. C., aan het Bureau dezer Courant. Een Bovenhuis naast den Heer Nas, bevat tende 4 kamers, waarvan 2 en suite, keuken, ruime zolder, logeer- en meidenkamer, voorzien van gas- en waterleiding en verdere gemakken. Te bevragen bij A. VISSER, Zuidstraat. DE KOLONEL, Toeziende Chef over het Garnizoens Nachtleger te Helder, zal op den 21 SEPTEMBER, des middags ten 12 uur, ten zijnen bureele in de Wachtstraat, in het openbaar, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aanbesteden: de levering van het henoodigde LIGSTHOO, ten behoeve van het Nachtleger te Helder, gedurende het tijdvak van 1 November 1887, tot en met 31 October 1888. De voorwaarden van aanbesteding liggen van af heden, van des morgens 9 tot 12 uur, ter inzage op het Garnizoens- Bureel (Wachtstraat). Helder, den 7 September 1887. De Kolonel, Toeziende Chef over het Garnizoens-Nachtleger, VAN MARLE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3