Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. ongeveer 10,000 halve kilo's goed gewonnen Klaverhooi. morgens niet te vroeg gebluscht worden en ontvangt van den Voorzitter de verzekering, dat ook hierop zal worden toegezien. Eindelijk vraagt de heer Van Neck of er niet een voorschrift bestaat omtrent den tijd van het rijden met de z. g. beerkarren, tot het ophalen der faecaliën. Hij ondervond onlangs, dat dit reeds 's avonds vóór 7 uur ge schiedde en meent, dat dit te vroeg is. De Voorzitter verklaart hierop de vergadering voor gesloten. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 28 September 1887. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, mededeeling gedaan van a. Missive van HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het goedgekeurd Raadsbesluit tot afkoop van het tiendrecht. b. Proces-verbaal van opneming der kas en boeken des Gemeente-Ontvangers, dd. 24 September 11., waaruit bleek, dat op dien datum in kas moest zijn en is bevonden de som van f 4768.60|. c. Missive van den concessionaris der Gasfabriek, ten geleide van de jaarlijks door dezen in te zenden verklaring omtrent de gegoedheid zijner borgen. Welke missives en verbaal worden aangenomen voor kennisgeving. Voorlezing geschiedde daarna van het ingekomen advies van den heer mr. A. P. De Lange, te Alkmaar, betrekkelijk de voorgenomen vervroegde aflossing van de geldleeningen ten bate der gemeente. Uit dit advies bleek, dat de heer De Lange van oordeel is, dat de gemeente die bevoegdheid wel bezit, doch dat bedenkingen zouden kunnen worden gemaakt tegen de aflossing der leeningen, gesloten met de Maatschappij voor Geraeente-crediet, welke bedenkingen echter door hem niet worden gedeeld. Na kennisneming van dit advies, staande tegenover dat van den heer Philips, besloot de Raad, conform een voorstel van B. en W., tot de geldschieters een schrijven te richten over eene vermin dering bij minnelijke schikking van het rentebedrag. Aan de orde was daarna de behandeling van het concept voor de Verordening tot heffing eener belasting op de dans partijen, welk concept, gelijk het door B. en W. was ingediend, werd vastgesteld. Volgde de benoeming van een lid der vaste Commissie voor het Rietbosch, ter vervanging van het afgetreden Raadslid, den heer J. Schenk, in wiens plaats werd benoemd de heer W. Kooij. Ter tafel kwam alsnu het rapport der Schoolcommissie, betrekkelijk het onlangs gehouden vergelijkend examen voor de betrekking van onderwijzer aan de gemeenteschool, met acte voor de Fransche taal. De min gunstige uitslag daarvan, blijkende zoo uit het rapport, als uit ontvangen mededeelingen van het Hoofd der school, deed den Raad besluiten tot het plaatsen van eene nieuwe oproeping voor de vacante betrekking. Gelezen werd daarna een voordracht van het Hoofd der school, van onderwijzers voor de met 1 October weder aanvangende herhalings-school. Die voordracht, waarop voorkwamen de onderwijzers: Roep, Koster, Ter Linden en Bouma, werd goedgekeurd. Aangezien echter van den vorigen cursus door slechts zeven leerlingen was gebruik gemaakt, en dit kosteloos onderwijs jaarlijks eene uitgave van ruim f 100 vordert, werd bepaald, dat geen herhalings- onderwijs zal worden gegeven, zoo zich daarvoor minder dan tien leerlingen aanmelden. Nadat nu nog aan de Rijksveldwachters, die bij de onlangs gehouden harddraverij de gemeente-politie hebben geadsis- teerd, alsmede aan den gemeen te-veld wachter Oudshoorn, ter zake van toen bewezen diensten, ieder eene gratificatie ad f 2.50 was verleend, werd door B. en W. den Raad aangeboden de begrooting der gemeentelijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1888, opgemaakt tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 29058.21 Hoofdelijke omslag f 6000. De behandeling zal plaats hebben na verloop van den voorgeschreven termijn voor ter visie ligging. Bij de nu volgende rondvraag vroeg de heer Hazeu, hoe het staat met het schoonmaken der sloot achter de ^Lage Zijde". De Voorzitter antwoordde, dat de daarvoor aan de eigenaren toegestane termijn nog niet was verstreken. Daarna werd de vergadering gesloten. Kiesvereeniging „Helder". Vergadering in het Café yDu Passage", op Woensdag 28 September 1887. Na de opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. De rekening en verantwoording des Penningmeesters over 1886/87 wordt ter tafel gebracht, door eene Commissie onderzocht en onder dankbetuiging goedgekeurd en vast gesteld. De vervanging van twee leden des Bestuurs wegens periodieke aftreding wordt, op voorstel des Voor zitters, tot eene volgende vergadering uitgesteld. Ver volgens komt aan de orde de benoeming van een Candidaat voor 't lidmaatschap van den Gemeenteraad, met het oog op de verkiezing, die op Dinsdag 4 October a. s. zal plaats hebben. Op het convocatie-biljet voor deze vergadering waren eenige namen van voorloopige candidaten vermeld; daaraan werd thans nog een naam toegevoegd. Na onder linge bespreking, werd bij stemming tot Candidaat der Vereeniging gekozen: de heer E. FRANKEN, Contróleur der Rijksbelastingen alhier. Ten slotte geschiedde voor lezing van eene belangrijke missive, ten geleide verstrek kende aan een artikel, onder 't opschrift: „De troonrede en de NederlandscheBank". Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, omtrent dit stuk nadere mededeelingen af te wachten, en zoo mogelijk deze gewichtige zaak te doen bespreken in eene door de Kiesvereeniging te beleggen openbare vergadering. De bijeenkomst wordt hierop gesloten. Buitenland. Het nieuwe incident op de Fransch-Duitsche grenzen is wel van ernstigen aard geweest, maar schijnt toch niet besterad om tot diplomatieke of andere nog ernstiger ver wikkelingen te zullen leiden. Het blijkt dat een Fransch jachtgezelschap aan de grenzen door de Duitsche houtvesters voor stroopers werd aangezien en dat een jager van het 8ste bataillon, Kauffmann genaamd die den houtvesters tot bescherming mede gegeven was, na de gebruikelijke somma ties vuur gaf, met het noodlottig gevolg, dat een adspirant- offficier, baron Wangel van Geroldseck, aan het been werd gekwetst, terwijl een der drijvers, Brignon genaamd, gehuwd en vader van vier kinderen, op de plaats dood bleef. Van Fransche zijde wordt nu beweerd, dat de somma ties niet gehoord zijn, dat men op Fransch grondgebied was en dat de schoten werden gelost door iemand, die zich achter het geboomte verscholen hield. En van Duitsche zijde wordt gezegd, dat de jagers op Duitsch grondgebied waren en zich, na de sommatie, ijlings op Fransch grond gebied terugtrokken, terwijl of nadat er werd geschoten. Maar van beide zijden schijnt men wel overtuigd te zijn, dat er alleen van een betreurenswaardig misverstand sprake is. Volgens den Parijschen correspondent der //Köln. Ztg." bracht de Duitsche gezant jl. Maandag middag den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Flourens, een bezoek, waarin hij hem namens de Duitsche Regeering mededeelde, dat de grensbewakers zich aan een zeer betreurenswaardig verzuim hadden schuldig gemaakt en dat de Rijkskanselier zich ter beschikking van de Fransche Regeering stelde om daarvoor de best mogelijke voldoening te geven. Dezelfde correspondent vernam daarop, dat de Fransche Regeering niets anders vroeg dan bestraffing van de schul digen en schadevergoeding voor de betrekkingen van de slachtoffers. Het Parijsche publiek bespreekt de quaestie druk, doch blijft kalm. Eene dame meesterzwemster van Zweden. De wedstrijd om het meesterschapszweramen van Zweden, vond 14 Augustus jl. op het Nackannameer bij Stockholm plaats op een baan van een Engelsche mijl. Zes mannelijke concurrenten en twee dames namen aan den strijd deel, waarin de zege werd behaald door mejuffrouw Johnson, meesterzwemster van Engeland. De tweede deelneemster was de 13jarige jongejuffrouw Anderson, die evenwel 100 meter voorsprong bekwam, welke vergoeding ook aan mej. Johnson was aangeboden, doch door deze geweigerd werd. De berichtgever verklaart, onmogelijk de teleurstelling van de aanwezige Zweden te kunnen schetsen, daar men in Zweden algemeen gelooft, dat geene andere natie sneller zwemmers voortbrengt. Een brandstichtende-bril. Te Torquay ontstond dezer dagen brand in den winkel van een opticien; door de voortdurende werking der zonnestralen door een bril op de venstergordijnen, waren deze ten slotte ontvlamd. De brand werd spoedig gebluscht en de schade was niet belangrijk. Benoemingen, enz. Tot substituut-griffier bij de Arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch is benoemd de heer mr. J. H. Van Meurs, thans griffier bij het Kantongerecht te Medemblik. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenM. Nomes, geb. Smit, Z. J. Van Marle, geb» Goos, D. Overleden A. M. Lobman, 12 dagen. W. Groof, 72 jaren. M. J. De Bunje, geb. Giftjes, 37 jaren. J. Bruin, 17 jaren. Gemeente TEXEL, van 22 tot 28 September. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren Simon, zoon van Pieter Wilner en Pietje Wegman. Tys, zoon van Maarten Reuvers en Dieuwertje Buis. Antje, dochter van Cornelis Witte Dz. en Martje Zoetelief. Jacob, zoon van Jacob Burger Pz. en Jantje Stark. Overleden: Hendrik Boon, gehuwd met Tetje Salm,85jaren. Gerrit Spigt, zoon van Harmen Spigt en Eliaabeth Smit, 6 dagen. Reyer Boon, weduwnaar van Neeltje Bakker, 76 jaren. Tys, Reuvers, zoon van Maarten Reuvers en Dieuwertje Buis, 1 dag. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). Windrichting en kracht. Barometer mM. Stand. Afw. 744.23 - 16.17 746.33 - 14.07 747.78j- 12.62 Thermometer C. Stand. Afw. 12.3 9.8 10.8 -3.2 -3.5 -4.6 Toe stand van de 0.77 0.1 0.84 Weêrsgesteldheid: 28 Sept. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 29 Sept. 8 u. Betrokken, regen. 29 Sept. 12 u. Bewolkt, winderig, koelweer. 325ste Staats-loterij. Vijfde klasse. Zesde lijst: Nos. 3786, 9145 en 19153 ieder f 1000. Nos. 5966, 9532, 10591, 11744 en 16134 ieder f400. Nos. 4293, 7949, 9060, 11086, 13490, 16060 en 20100 ieder f 200. Nos. 4168, 4273, 5873, 7894, 8437, 9239, 10745, 10775, 11510, 11914, 14254, 15405, 15627, 15990,17138,17389, 17453 en 19795 ieder f 100. Schager markt van heden (per telegraaf). 17 Paarden Ossen 9 Stieren 122 Geldekoeien 25 Kalf koeien 18 Vaarzen 9 Hokkelingen 6 nucht. Kalveren Rammen 780 Schapen f 25 a 200 - a - 40 a100 - 80 a140 -150 a 220 -30 a 80 -10 a 20 7a 17 a 10 a 26 290 Lammeren f 6 a 16 4 Bokken&Geiten- la 3 35 magere Varkens f 10 a 14 43 Biggen - 4 a 7 65 Kippen c. 15 a 65 16 Eenden - 10 a 50 Boter per kop - 90 a 95 Kaas per kilogram - 25 a 40 Kip-Eieren per 100 -375 a425 Eend-Eieren lf -350 a Marktberichten. MEDEMBLIK, 28 September. Aangevoerd 15 stapels Kaas, hoogste prijs f 27 per 50 kilogram. Boter f 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 4.25 per 100 stuks. AMSTERDAM, 28 September. Op de Veemark waren aan gevoerd 116 vette Kalveren, lsto kwaliteit 75 en 2de kwaliteit 55 cents per kilogram 7 nuchtere Kalveren 140 vette Varkens, 30 a 40 cents per stuk. Pryzen der Aardappelen: Geldersche Blauwe f 1.40 a 1.50, Zeeuwsche Flakkeesche f 2.a 2.25, dito Blauwe f 1.50 a 1.60, dito Poters f 1.15 a 1.30, Westlandsche Duin Zand f 3 a 4.50, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.80, Champignons f 1.15 a 1.25, Friesche Franeker Jammen f 1.70 a 1.90, dito Engelsche f 1.30 a f 1.50, dito Dokkumer Jammen f 1.80 a 2.Zeeuwsche spuische Jammen f 2.10 a 2.40, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 versche ladingen. Weinig handel. KAMPEN, 26 September. Buiten-Hoooi f 18 a 21 en Binnen- Hooi f 14 a 16 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 28 September. Hooi f 16 a 17 per 500 kilogr. Correspondentie. S. vraagt, of het bij het Gemeentebestuur niet in over weging kan worden genomen om aan den Dijkweg, achter de Dijkstraat, een voetstraatje te doen leggen. Er wonen daar onderscheidene gezinnen, voor wie het bij nat weder bijna niet mogelijk is hunne woningen te bereiken, zoo modderig is het daar. Ook voor de bewoners der Dijkstraat, wier erven daar uitkomen, zou zulk een straatje van veel dienst zijn. Aan het overige gedeelte van den Dijkweg (achter den Kanaalweg) heeft men een straatje voor voetgangers; wenschelijk ware het, dat ook achter de Dijkstraat zulk een plaveisel werd aangebracht. Met oude steenen was er misschien, op weinig kostbare wijze, in dit ongerief te voorzien. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Flores", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse W. M. J. Visser, den 16 dezer van Gibraltar vertrokken, is den 26 dezer te Port-Saïd aangekomen, met het voornemen om den 28sten weder vandaar te vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse //Cevam", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse J. J. De Bruyne, heeft in den morgen van den 27 dezer Suez verlaten. Aan boord dier bodems was alles wel. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed: het verrichten van metsel-, timmer en schilderwerk aan de Marine-bakkerij alhier. Ingekomen waren 12 biljetten, als van de heeren: A. Bos ad f 1980; J. Korff f 1719; A. Graaff f 1390; A. Korff f 1380; A. Bels f 1375; P. Spruit f 1175; De Waard en Wijker f 1174; Steijaart en Van der Plas f 1125; J. F. Philips f 1084; Gebrs. Klein f 1078; G. Moorman f 1014 en W. De Jong f 989. De miliciens der lichting van 1886, behoorende tot het 4de regiment vesting-artillerie, alhier in garnizoen, zijn heden met groot verlof naar hunne haardsteden wedergekeerd. W. G., een man van 73 jaren, is jl. Dinsdagavond op den Stationsweg, terwijl hij zich op weg bevond om zijne vrouw van den verwacht wordenden trein af te halen, door een rijtuig aangereden, met het zeer noodlottig gevolg, dat de man zeer ernstig verwond werd en, aldaar naar zijne woning overgebracht, in den volgenden nacht overleed. Het onderzoek, door de politie ingesteld, heeft doen blijken, dat de voerman hoegenaamd geen schuld heeft aan dit ongeval. Wel zeer zoetsappig, doch zeer ondeugend handelden een zestal knapen alhier, toen zij op jl. Zondagavond zich in stilte toegang verschaften tot de bakkerij van den banket bakker K., alhier. Zij maakten zich daar meester van een vrij aanzienlijke hoeveelheid zoete chocolade, ter waarde van p. m. dertig gulden, waaraan zij zich vergastten, en waarvan het overschot door hen werd verstopt. Van de vermissing werd der politie kennis gegeven en het onder zoek, door haar ingesteld, leidde weldra tot de ontdekking der schuldigen, die hunne straf wel niet zullen ontgaan. De mededeeling van het bovenstaande moge er toe leiden, dat ouders zooveel mogelijk op de gedragingen hunner kinderen toezien. In de vergadering van 't Bestuur van het g Artillerie- Vrijkorps', gisterenavond gehouden, is besloten, dat de schietwedstrijd, aan 't einde der zoraeroefeningén, op Zondag 16 October, 's morgens 9 uren, zal plaats hebben, terwijl de uitreiking der prijzen en diploma's met de herdenking van het 20jarig bestaan der Vereeniging is bepaald op Woensdag 26 October. De R. K. bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaans de heeren: J. H. Theijs, alhier; P. J. Geenen, te Wervershoof; A. H. Hulsker, te Hoogwoud; J. L. Wouters, aan den Burg op Texel; F. J. Gribling, te Oudorp en Th. J. C. Engering, te Heer-Hugowaard. Beroepen bij de Herv. gemeente te Akersloot dè heer C. J. A. Bosch, candidaat te Leiden. De heer P. Steen, van Anna Paulowna, heeft- met gunstig gevolg aan de Amsterdamsche Universiteit zijn examen voor candidaat-arts afgelegd. Tot heemraad van de Zijpe en Hazepolder is benoemd de heer J. Eriks, te Burgerbrug. Tot vader en moeder in het Wees- en Armhuis te Barsingerhorn zijn benoemd G. Meijer en echtgenoote, te Leeuwarden. Tot vroedvrouw te Callantsoog is benoemd mej A. De Groot, van Egmond aan Zee. Er hadden zich 10 sollici tanten aangemeld. De heeren P. Engwirda en J. F. Lubbe, van Alk maar, hebben het laatste gedeelte van het notariëel Staats examen met gunstig gevolg afgelegd. Overleden, in den ouderdom van ruim 74 jaren, Mevrouwe de Weduwe A. M. L. DE HAAN, geboren DE HELBIG, veelgeliefde Moeder, Behuwdmoeder en Grootmoeder van A. M. CRAMER-DE HAAN. W. F. H. CRAMER. A. E. BACKER—CRAMER. H. BACKER. Hellevoetsluis, 27 September 1887. Eenige en algemeene kennisgeving. TE KOOP: Te bevragen bij J. H. MOOJEN, Makelaar, Texel. De ondergeteekenden bevelen bij deze 'hunnen medekiezers aan, bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad op 4 October a. s. hunne stemmen uit te brengen op den Heer E. FRANKEN, Controleur. Helder, A. CORVER Pr. 29 September 1887. P. J. DUINKER. J. GOEDKOOP. L. JELGERSMA. M. L. VAN GELDER. L. AMONS. C. ABBENES.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3