ft Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. jgggf luaek mei dta tas, Eene der grootste zuivelfabrieken in Frankrijk is die te Rocquefort, welke de melk, niet van koeien, maar van 250,0011 schapen verwerkt, en in een jaar 3000 a 3500 ton vervaardigt. In de laatste vergadering der Britsh Medical Association vestigde dr. More Madden de aandacht op de belangrijke toeneming van zenuwziekten bij kinderen in de laatste jaren. Hij ging den aard der ziekten na gedurende de laatste 20 jaren, in het kinder-hospitaal St. Joseph waargenomen, en vond dat vooral hersenziekten, slapeloosheid, hoofdpijnen en neurosen veel meer dan vroeger voorkomen. Als hoofdoorzaak daarvan beschouwt hij de overlading der kinderen met geestesarbeid in de school, en hij dringt daarom op wijziging van het schoolonderwijs aan. Ook in het dezer dagen te Wiesbaden gehouden congres van natuurvorschers werd de noodzakelijkheid daarvan erkend, in dien zin, dat van de Kinderen minder geestes arbeid en meer lichamelijke oefening moet gevorderd worden. In het graafschap Caldwell (Noord-Oarolina) las men onlangs de volgende bekendmaking van zekeren Andrews in de dagbladen: „In de laatste dagen der afgeloopen maand Augustus zijn David Knight en Martha Andrews met elkander weggeloopen. Gezegde Knight, Baptistisch predikant, is 5 voet 9 duim lang, bruin van gelaatskleur en heeft een zwarten, eenigs- zins grijzendeu baard. Kenteekenen: bij het preeken oi bidden kan hij niet nalaten een zonderling en gemakkelijk herkenbaar geluid te maken, wanneer hij ophoudt om adem te halen. Hij heeft zijne vrouw en twaalt kinderen achter gelaten. De arme vrouw is ziek en heeft nog maar weinige dagen te leven. Wat Martha Andrews betreft, zij is de eigen schoon moeder van den predikant. Zij is een brunette van vijftig jaar, klein, met een wrat op zijde van den neus, bij het oog. Zij heeft op dit oogenblik twee mannen in leven, buiten haar schoonzoon. De verontwaardiging in Caldwell is zoo groot, dat de voortvluchtige leeraar, bijaldien hij het wagen mocht tot zijne gemeente terug te keeren, veel kans zou hebben van naakt met teer besmeerd en in veêren gerold te worden eene in Amerika niet ongewone toegepaste straf.* Jl. Donderdag sprong zekere Donovan, die zichzelf betitelt als „den Champion-springer van de wereld" en „den Held van den Niagara-val," van de Waterloobrug te Londen in de Theems. Er waren vele toeschouwers; de politie handhaafde de orde, maar belette het kunststuk niet, dat met goed gevolg volbracht werd. Door een wijnkooper te Frankfort is onlangs een restant Johannisberger van 1861 (200 flesschenj verkocht voor den nog nooit bereikten prijs van f 63 per flesch. Benoemingen, enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Geertruidenberg c. a. de heer T. Koek, te Alkmaar (buitengemeenten Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activi teit gestelde officieren, enz.: luit. ter zee lste kl. W. H. Souman; luit. ter zee 2dekl. W. Th. De Booy; idem A. Gelderman; idem Jhr. W. F. Van Spengler; off. van gez. lste kl. W. Meyboom; off. van adra. 2de kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy; luit. ter zee lste kl. J. C. Van Wessem; luit. ter zee 2de kl. J. H. Commijs; idem 2de kl. L. J. H. Willinge, allen op non-activiteit met 23 dezer; luit. ter zee 2de kl. K. J. Karseboom, op wachtschip te Hellevoetsluis; off. van gez. 2de kl. J. Aaltsz, op non activiteit; off. van adm. 2de kl. J. C. Van Reyn, op idem; luit. ter zee lste kl. J. D. Heyning, lste off. op wacht schip alhier; luit. ter zee lste kl. J. Bollaan, ais lste off. op wachtschip alhieroff. van gez. 2de kl. G. D. Gies- berts; off. van adm. 2de kl. A. A. J. Schilt; idem 2dekl. W. D. H. Baron Van Asbeck; idem A. H. F. M.Latour; idem A. W. Graaf Van Hogendorp; off. van gez. lste kl. J. H. Smit; off. van adm. 2de kl. A. W. Van der Worm; luit. ter zee lste kl. J. H. Cremer; idem 2de kl. J. A. M. Bron; idem lste kl. Jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Alten- stadt; idem 2de kl. A. M. P. C. Van de Laar; idem lste kl. P. D. A. Frankamp; idem 2de kl. J. Van der Eist; idem lste kl. H. F. Kouweberg; idem 2de kl. W. T. Van Vloten; idem 2de kl. J. M. W. Kuyl; idem J. B. A. Jonckheer; idem J. M. Zwanenbeek Pauw; idem lste kl. L. J. K. A. Jeekel; idem 2de kl. L. J. Van Heioma; idem 2de kl. Jhr. H. L. Wichers; idem 2de klasse M. W. L. Olivier; Idem lste kl. A. F. J. Frackers; idem 2de kl. W. C. J. Smit; idem 2de kl. D. A. P. Koning, allen op non-activiteit; idem 2de klasse J. J. Romijn, op „Nautilus* met 1 Nov. idem lste kl. C. L. De Jong, op non-activiteit met 1 November; idem lste kl. W. A. Cambier, als lste officier wachtschip Hellevoetsluis, met 1 November; idem 2de kl. A. J. Van der Paauw, op wachtschip Helle voetsluis, met 23 October. De officier van administratie 2de klasse H. W. Bauer, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De heer J. A. Van Viegen, gewezen 2de machinist bij de Marine, is benoemd tot lichtopzichter der 3de klasse bij den dienst der kust verlichting in Nederl. Oost-Indië, en geplaatst bij het kustlicht op Zwaantjes-droogte. Tot jachtopziener te Zijpe is benoemd de onbezoldigde Rijksveldwachter C. Bosch, te De Bilt. 304 roggen, 17 tarbotten, 480 stuks haring, 235 mandjes kleine schol, 198 manden schar, 1 steur en 1 kreeft; groote tong gold 35 a 50 cents, kleine idem 10 a 25 cents, rog 66 a 79 cents, tarbot f 8 a f 9, haring 12 cents per stuk, kleine schol f 5 k f 1 per mandje, schar f 1.25 h 2.30 per mand, de steur f 9 en de kreeft f 1.40. Burgerlijke Stand. Gemeente HELÜElt, van Zaterdag tot Diasdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. ^Bevallen: M. C. Mens, geb. Buitink, Z. C. Smit, geb. Van Riel, D. G. Warnar, geb. Bonselaar, D. G. Tismeer, geb. Diepenbroek, D. H. Tjittes, geb. Riemers, D. A. De Wit, geb. Ruijter, Z. OverledenJ. Bruijo, geb. Swerus, 76 jaren. Levenloos aan gegeven 2. Gemeente SCHAGEN, van 4 tot 10 October. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen Elisabeth Johanna Post, geb. Kranenburg, Z. Geer- truida Engelina Roosloot, geb. Van der Putt, D. Aaltje Brands, geb. Blaauboer, D. OverledenJeske Fransen, 55 jaren. Antje Blaauboer, 83 jaren en 3 maanden. Gemeente NIEUWE-NIEDORP, van 1 tot 30 September. OndertrouwdJacobus Koning, jonkman, wonende te Heer- Hugowaard en Guurtje Kuijper, weduwe van Martinus Op 't Veld. GehuwdGeene. GeborenCornelis, zoon van Cornelis Kamper en Neeltje Terbeek. Simontje, dochter van Jan Kruit en Elizabeth Chattillon. Remmert, zoon van Anthonie De Wit en Maartje Teeling. Dirk Rens, zoon van Jan Coster en Katharina Langedijk. Overleden: Cornelia Timmerman, dochter van Johannes Lu- bertus Timmerman en Elizabeth Schild, 6 weken. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 October. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. o z. 1.8 k. 754.30 - 5.30 11.3 -2.4 0.90 Vlak. 10 12 nwtn. 0.3 742.80 - 16.70 11.4 -2.1 0.84 11 8 wtn. 65 743.60 - 15.80 8.0 -3.4 0.86 Zeer 11 12 wtn. 55 744.44 - 14.96 9.4 -3.8 0.81 Holwat. Wcèrsgesieldheid: 9 Oct. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooweer. 10 Oct. 12 u. Idem. 11 Oct. 8 u. Betrokken, stormweer, regen. 11 Oct. 12 u. Idem. 11 October. Grootste winddruk ten 6 uur 45 min. voormiddag: 94 kilogram op de M2, richting W.t.N. Vischbe richt. Bijzonder voordeelig waren de uitkomsten der visscherij gedurende de afgeloopen week wel niet, maar toch aanmerkelijk gunstiger dan die der laatstvoorafgaande, welke dan ook al buitengewoon zuinig waren. De gelegen heid was over het algemeen wat beter en daardoor de vangst eveneens. Enkele visschers maakten bepaald goede zaken met hun aanbrengst, want er werden ter afslag nog hooge prijzen besteeddaarentegen waren er echter nog zeer velen, die nauwelijks droog brood konden verdienen. Ging het zoo met de korders, met de rogbeugers niet minder; er waren visschers die op èén dag 120 a 130 roggen vingen, doch ook die er niet meer dan 3 a 4 konden bemachtigen. De Zuidwalvisschers maakten, vooral in 't laatst der week, voor het meerendeel nog goede besom mingen. Door trekkers werd de eerste najaarsharing aan gevoerd; de vangst was echter nog niet ruim. Voor het partijtje, dat ter afslag werd aangeboden, werden dan ook gretige koopers gevonden, die er een goeden prijs voor gaven. Er werden aangebracht 18,945 tongen, Marktberichten. TEXEL, 9 October. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen Koeboter 50 en Schapenboter 40 cents per kilogram, Kip-eieren f 3.50 per 100 stuks. Wilde Eenden 75 a 8'J cents. Hazen f 1.50 a 1.75 en wilde Konijnen 45 cents, alles per stuk. ALKMAAR. 10 October. Veemarkt. Aangevoerd: 7 Koeien, f 140 a 160; 69 vette Kalveren, f 40 a 106; 13 nuchtere dito, f6 a 14; 701 Schapen, f 16 a 24; 23 magere Varkens, f 10 a f 14, alles per stuk. 127 vette Varkens, 36 a 46 cents per kilogr. PURMEREND, 10 October. Ter Najaarsraarkt werden gisteren en heden aangevoerd ruim 3500 Runderen. Gisteren zijn van de beste soort veel aangekocht voor het buitenland, tegen hooge prijzen. Heden was de handel flauw, met lage pryzen. AMSTERDAM, 10 October. Veemarkt: 350 Runderen, lste kwaliteit 62, 2de 56 en 3de kwaliteit 48 cents per kilogram Melk- en Kalfkoeien f 100 a 230 per stuk; 1 Graskalf9 nuch tere Kalveren2 Schapen1 Paard 426 vette Varkens, 35 a 42 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Geldersche Blauwe f 1.50 a 1.60, Zecuwsche Flakkeesche f 1.40 a 2.dito Blauwe f 1.50 a 1.60, dito Poters f 1.a 1.10, Westlandsche DuinZand f3.a 4.50, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.70, Friesche Franeker Jammen f 1.70 a 1.80, dito Engelsche f 1.10 a 1.30, dito Dokkumer Jammen f 1.75 a 1.90, Zeeuwscho spuische Jammen f 1.60 a f 2.20, alles per hectoliter. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel flauw. LEEUWARDEN, 7 October. Aangevoerd 4210 stuks Vee 110 Stieren, f 40 a 130; 350 Ossen, f 90 a 170; 450 vette Koeien f 85 a 275; 517 Melkkoeien f 80 a 280; 40 Pinken, f 30 a 75; 114 vette Kalveren, f 15 a 50 458 Graskalveren, f 15 a 45 9 nuchtere Kalveren, f 4 a 10824 vette Schapen, f 15 a 35 45 Melkschapen, f 12 a 20; 593 Lammeren, f4.25; 45 vette Varkens, f 50 a 100; 39 magere Varkens, f 15 a 28; 453 vette Biggen, f 20 a 55; 111 magere Varkens, f 5 a 9; 6 Geiten en Bokken 48 Paarden, f 30 a 120, alles per stuk. De handel in Hoornvee en Graskalveren stadigvette Kalveren en Schapen traag. Varkens prijshoudend. Zr. Ms. schroefstoomschepen „Zilveren Kruis" en „Bonaire* hebben gisteren, na vooraf te zijn geïnspecteerd door den Schout-bij-nacht J. B. A. De Josselin de Jong, Directeur en Commandant der Marine alhier, de haven verlaten, ter opvolging hunner bestemming, respectievelijk naar Batavia en Suriname, doch zijn wegens den lagen barometerstand ter reede geankerd en wachten aldaar thans gunstige gelegenheid af. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Johan Willem Friso", gebouwd aan 's Rijkswerf te Amsterdam, is gisteren, onder leiding van den kapitein ter zee H. Dyserinck en geconvoiëerd door de sleepboot „Hercules", van daar alhier aangekomen, om getuigd en verder voor den dienst gereed gemaakt te worden. Gisterenavond stak een hevige storm op, die het ergste deed vreezen voor vaartuigen, welke zich buitengaats mochten bevinden. De storm nam gedurende den nacht nog toe, de winddruk was in den vroegen morgen niet verre van 100 KG. per M2. Dit noodweer heeft de visch- schuit H.D. 24, schipper K. Hakvoort, alhier thuisbehoorende, vóór de haven van IJmuiden in de branding doen veron gelukken. Slechts twee van de vier opvarenden konden worden gered; de schipper en diens zoon vonden hun graf in de golven. Eenigen tijd geleden werd door den Raad dezer gemeente besloten tot aankoop van een nieuwe brandspuit, ter vervanging van de oude en versletene brandspuit No. 2, geplaatst aan het Ankerpark alhier. Aan dat Raadsbesluit is gevolg gegeven door den aankoop eener brandspuit bij de heeren Beider en Co., Koninklijke Fabriek van Brand spuiten te Amsterdam. Nadat bij beproeving was gebleken, dat de geleverde brandspuit aan de gestelde eischen ruim schoots voldeed, is zij ter beschikking van de Brandweer gesteld, en in de bewaarplaats aan 't- Ankerpark opgenomen. De nieuwe brandspuit bestaat uit een stel, of twee brand spuiten, beide met zuig- en persvermogen, en beide voorzien van pers- en zuigslangen, zoodat ieder der beide werktuigen op zichzelf als brandspuit kan worden gebezigd. Is het echter noodig, dat het water op een betrekkelijk grooten afstand moet worden aangebracht, dan kunnen freide werk tuigen door linnen slangen met metalen schroefwerk worden verbonden, waardoor het water tot op een afstand van 250 M. uit de bron in den brand kan gebracht worden. De luchtdrukhelmen zijn vervaardigd van rood koper en do cylinders van gegoten metaal, binnen en buiten afge draaid. De vier kleppen zijn alle in een zoogenaamde plug vereenigd, en kunnen zeer gemakkelijk uitgenomen worden, waardoor men zich altijd kan overtuigen of de beweegbare deelen in orde zijn. De balans is van eene inrichting voorzien, waardoor men den korten hefboom verkorten, en dus met minder kracht pompen kan. Bij volle werking is het noodig, dat iedere spuit door 12 personen wordt bediend; alsdan heeft men in minder dan 10 slagen het water in de spuit en brengt men het, met eene straalopening van 18 m.M., tot eene hoogte van 18 M. De werktuigen zijn geplaatst op een kar met veeren, aan de voorzijde waar van een rol is aangebracht, om het afnemen van de spuit te vergemakkelijken en te bespoedigen. Deze soort brandspuiten werd ook door de heeren Beider en Co. aan de Amsterdamsche Brandweer geleverd, en wordt aldaar gebezigd als eerste klasse handbrandspuit. Van den toren der Parochie-kerk van deR.K. gemeente alhier wapperde jl. Zondag de nationale vlag, ter gelegen heid van het 47jarig bestaan van dat bedehuis. Terwijl op Zondag 16 dezer door de plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging, genaamd „Artillerie-Vrijkorps*, aan 't einde der zomeroefeningen, een schietwedstrijd zal worden gehouden, is de feestviering, ter gelegenheid van het 20jarig bestaan dier Vereeniging, bepaald op Maandag 24 daaraanvolgende, in Musis Sacrum alhier. Alsdan zul len de prijzen en diploma's, in den wedstrijd behaald, aan de overwinnaars worden uitgereikt en zal een en ander uit de levensgeschiedenis der Vereeniging worden medegedeeld. Door het Bestuur van het Vrijkorps is de heer A. De Winter, van Breda, eerste karakter-komiek hier te lande, uitgenoodigd op den avond der feestviering voordrachten te houden. In de vorige maand trad de heer De Winter hier op in eene buitengewone vergadering der Sociëteit „Mars", en allen, die hem toen hoorden, zijn eenstemmig in hun lof over zijne uitmuntende voordracht. Dit heeft aanleiding gegeven, dat onderscheidene personen hun wensch hebben geopenbaard, dat de feestviering van 't Vrijkorps toe gankelijk zou worden gesteld ook voor niet-leden, opdat men met de voordrachten van den heer De Winter zou kunnen kennismaken of de kennismaking mocht kunnen hernieuwen. Aan dat verzoek is gevolg gegeven, en er circuleert thans een inteekenlijst tot dit doel in de gemeente. Tegen eene matige entrée kan men van de gelegenheid, om dezen artist te hooren, gebruik maken. Voor hen, wien de inteekenlijst onverhoopt niet mocht zijn aangeboden, bestaat gelegenheid bij den boekhandelaar H. A. Stadermann om hunne namen daarop te plaatsen. Tot voor eenige jaren werd de Gymnastiek hier door slechts weinigen beoefend. Hierin is verandering, verbete ring gekomen, inzonderheid door de stichting der Scherm en Gymnastiek-Vereeniging „Oefening kweekt kunst." Tal van jeugdige menschen leggen zich thans, niet zonder goed gevolg, op de beoefening der Gymnastiek toe, en overtuigd van de waarheid, dat eene gezonde ziel bij voorkeur kan wonen in een gezond lichaam, juicht zeker ieder, die het wèl meent met het opkomend geslacht, de pogingen toe, die in het werk gesteld worden om de gezondheid, de kracht en de oefening des lichaams bij de mannen der toekomst te bevorderen. Uit dit oogpunt beschouwd, was het jl. Zaterdagavond voor zeer velen een waar genot, de Uitvoering bij te wonen, die door genoemde Vereeniging in Tivoli alhier werd gegeven. Het werkend personeel bestond ditmaal uitsluitend uit de jongelieden, die de voorbereidings-klasse en de adspiranten- afdeeling uitmaken. De oefeningen strekten opnieuw ten bewijze, dat de directeur, de heer Oostenveld, voor zijne taak uitmuntend berekend is. Beroepen naar de Herv. gemeente te Drimmelen ds. G. J. Ten Brummeler Andriesse J.Cz., predikant te Hypolitushoef op Wieringen; naar Ooster-en Westerblokker ds. S. Van der Leij, predikant te Harenkarspel en Dirkshorn. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van de polder- banne Oudkarspel is bij acclamatie benoemd de heer C. Borst. De heer G. Ten Bruggencate, te Alkmaar, slaagde dezer dagen in het tweede gedeelte bij het notarieel Staats examen. mmkkkkmmkkkkkmkkkmkkkm Den 16 October a. s. hopen W. TH IE Fz. >e» or, >c» en )C° D. J. J. VAN BERK hunne I2èjarige echtvereeniging te herdenken. Helder, 11 October 1887. H. W. 3XT. LEZING door den heer JUSTUS VAN MAURIK, op Zaterdag den 15den dezer, in het lokaal „Musis Sacrum", 's avonds 8 uur. Het Bestuur. De ondergeteekende bericht aan hare geachte cliëntèle de ontvangst der nieuwste HOEDEN en NOUVEAUTÉS voor het aanstaande seizoen. Zich minzaam aanbevelende, de Wed. K. KIKKERT. H.H. Veehouders! Voor het dekken van schapen een volbloed ENGELSCHE SPRINGRAM beschikbaar, kost en dekgeld f 5.op de plaats „Kcuipenliout", te Wieringerwaard. in de Vlas- en Korenbeurs te Anna Paulowna, op ZONDAG 16 OCTOBER e. k. C. SMIT.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3