Gezondheid is een groote Schat. De Assurantie-Maatschappij de Heer D. DEKKER Jr., De Assurantie-Maatschappij Openbare Verkooping AMSTERDAMSCHE COURANT. Holloway's Pillen. Een Wonderkoopje. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Dr. WEIS;Z, Gezondheidsleer der Vronwen of Voorzorgen welke zij moeien nemen, om h.irc Gezondheid te bewaren, hare Ongesteldheden te doen ophouden, en om zich van de meest te vrcczcn Ziekten harer Sekse te behoeden, door Dr. DESBRl'ÈRES. Dit Werk is in de Xederlaudscbc taal, alleen voor Vrouwen, beschreven, en 123 bladzijden dik. Prijs 75 Cents, In gesloten Enveloppe. Kaar buiten franco thuis tegen toezending van Postwissel of Zegels, bij D. G. KOSTER C.Jz., Magazijn van Gocdkoope Boeken, Leliegracht 2G, Amsterdam. Faillissement-aocoord. De beraadslaging over het namens den gefailleerde SIMON VAN GIJN Pz., Cargadoor en Koopman te Helder, aangeboden accoord, is door den Heer Rechter-Commissaris bepaald op Maandag 7 November 1887, des voormiddags te 11 uur, in een der lokalen van de Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar. De Curator, H. KWANT. Helder, 25 October 1887. tegen Brandschade te ZUTPHEN, opgericht in 1845, heeft benoemd tot haren vertegenwoordiger te SCHOORL: in plaats van den heer G. MOLENAAR, aan wien eervol ontslag is verleend. ZUTPHEN, October 1887. Ch. M. HENJSTY, Directeur. tegen Brandschade te ZUTPHEN, opgericht in ,§45. GROOTKAPITAAL1,000,000 RESERVEFONDSEN290,571 PREMIE-INKOMEN520,567 Verzekering tegen VISTE en BILLIJKE PHEIHIËIV, zonder Inleggelden of Nahctnllugcn. SCHOORL, October 1887. D. DEKKER Jr., Agent. te Callantsoog, op MAANDAG 7 NOVEMBER 1887, voormiddags 10 ure, om contant geld, van: Het HOL of CASCO van het op de stranden bij het dorp Callantsoog zittende Noorsche Barkschip „SOPHIE", gevoerd geweest door Kapitein HANSEN, en onmiddellijk daarna: de in het dorp geborgen ZEILEN, ANKERS. KETTINGS, STAAND en LOOPEND WANT en verderen INVENTARIS. Alles gunstig liggende in het dorp Callantsoog, aan den Straatweg. Informatiën geven de HH.: G. C. HULST, Burgemeester te Zijpe. AMONS C0., Cargadoors, Nieuwediep. DE VOS ZONEN, Assuradeurs, Amsterdam. G. VAN OS, Notaris te Zijpe. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Verzwakte gestellen. Zwakke personen hebben onge lukkig den meesten aanleg om de slachtoffers te worden van gevaarlijke ziekten, tenzij de zuiverheid van het bloed en de geregelde werking der levensorganen zorgvuldig bewaard worden. Holloway's Pillen kunnen met den meesten ernst aanbevolen worden als de beste zuiverings-, genees- en purgeermiddelen, wanneer het lichaam van natuur zwak of door een of ander toeval in wanorde is. Zij geven nimmer teleurstelling en veroorzaken geen zwakte en benauwdheid, die maar al te dikwijls de gevolgen zijn van het gedurig gebruik van de gewoonlijk geweldig wer kende krniden, die dikwijls gedachteloos, hoewel aller- rampspoedigst, worden voorgeschreven. Deze Pillen be schermen inderdaad zorgvuldig de bestanddeelen van het dierlijke samenstel. Zij verrijken het bloed als het arm van kwaliteit, zij vermeerderen dat vocht als het ongenoegzaam in kwantiteit is en versterken altijd. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Daar gaan nu de laatste weg. Voor slechts écu enkele Gulden ontvangt men het uitmuntend bewerkte TniEiflE's Viertalig Woordenboek: nollaudMcli, Fraiiscli, EngcKcli. Duitscli, nieuwe spelling;, door Dr. A. A. DEENIK. Deze vier Woorden boeken zijn in een fraai linnen baud met vergulde stempels, niet minder dan ruim 800 bladzijden compres gedrukt over 2 kolommen, ruim 150,000 woorden bevattende. Ik durf dan ook gerust zeggen, dat nooit zoo iets wonderbaarlijks goedkoop is aangeboden en wordt ook naar buiten gezonden met verhooging van 10 cents voor tegemoetkoming in de vracht, dus tegen postwissel of zegels f 1.10 franco thuis, bij 11. G. KOSTER C.Jtz., Magazijn van Gocdkoope Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. VOLKSBIJEENKOMST op Maandag 31 October 1887, 's avonds 8 uur, in Tivoli. Entree-kaarten k 10 cents zijn, tot een beperkt getal, verkrijgbaar in de bekende depóts, op genoemden datum, des voormiddags 10 uur. Meisjes zonder geleide en personen beneden de 16 jaar worden niet toegelaten. Arrondissement s-R eehtbank. Behandeling van strafzaken op 25 October 1887. G. S., te Hoorn, verduistering, f 10 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. J. H., te Enkhuizen, diefstal, 6 weken gevangenisstraf. A. S. C., te Alkmaar, het niet aangeven van een door stoom gedreven molenwerk tot het in werking brengen van snelpersen, van alle rechtsvervolging ontslagen. Tevens zijn 7 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. Vanwege de Vereeniging van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers der gemeenten in de Bommeler- waard is aan den Minister van Waterstaat, enz. het ver zoek gericht, te willen bewerken, dat de ooievaars worden opgenomen onder de vogels, bedoeld in het koninklijk besluit van 25 Augustus 1880 (Staatsblad No. 164), strek kende ter uitvoering van art. 3 der wet tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt. Tot motiveering van dit verzoek werd o. a. aangevoerd, dat het stelen van jonge ooievaars van jaar tot jaar meer algemeen en met meer brutaliteit in practijk wordt gebracht. De dieven ontvangen van hun makelaars vijf gulden voor iederen ooievaar, die meestal naar Engeland wordt gezon den, waar hij, als siervogel op de landgoederen, zeer ge zocht is. Tegenover deze brutale dieven staat de politie machte loos. In de meeste gevallen toch verschalken zij de grootste waakzaamheid en, zijn zij eenmaal met hunnen buit op den publieken weg, dan is de politie niet gerech tigd hun het gestolene te ontnemen of hen wegens diefstal te vervolgen. Als een gevolg van een en ander dreigen de ooievaars in vele streken geheel te verdwijnen. Het practisch nut van de ooievaars blijkt uit de aan alle plattelandsbewoners bekende waarheid, dat de oude dieren voor het voederen van hunne jongen zeer veel muizen vangen. In jaren, waarin de muizenplaag onze velden en akkers teistert, behoort er weinig moeite toe, om hiervan overtuigd te worden. Aan een hoofdartikel in het „Hld.", onder het opschrift „Politieke zeden", ontleenen wij de navolgende regelen: „De Parijsche schandalen, waarvan wij dag aan dag moeten gewagen, zullen ongetwijfeld een pijnlijken indruk maken op ieder, die met ons van oordeel is, dat de be schaving er slechts bij kan verliezen, wanneer bet Fransche volk zich compromitteert. En dit te meer, nu zich maar al te zeer de vrees opdringt, dat rnen hier niet te doen heeft met enkele alleen staande gevallen, maar met een vrij algemeen verspreid bederf der politieke zeden. Men verwijt ons, Hollanders, vaak onzen tragen gang, en waarlijk, vergeleken bij de Franschen, schijnen we lood in de schoenen, ja zelfs in de sloffen te hebbenmaar men zou toch kunnen vragen waartoe den Franschen hun voortvarendheid dient, wanneer ze zich telkens weer aan denzelfden steen stooten, zoo niet er over vallen. De grootste fout der Franschen 't is meer gezegd ligt in de zwakheid van hun geheugen. De vrucht van elke daad, hij moge dan goed of kwaad zijn, gaat verloren door hun vergeetachtigheid. Want wat thans te Parijs voorvalt is meer geschied, 't Is de geschie denis van gisteren, die zich heden herhaalt; en zij, die de Fransche toestanden het best kennen, verwonderen zich dan ook 't minst. Toen de Republiek den troon van zijn koninklijke en keizerlijke versierselen had ontdaan, heette het, dat voortaan slechts capaciteiten en deugden er zouden zetelen. En in den eersten tijd scheen dat fiere woord werkelijk in vervulling te zullen komen. Maar zie, nog is geen tweede geslacht tot rijpheid gebracht, of reeds komt de bekentenis over de lippen, dat het politieke leven al weder gedaald is onder het lage peil van 't verleden. Voorwaar, het is treurig gesteld met de politieke zeden eener jonge democratie, wanneer de ernstige mannen komen verklaren, dat het geld en de kruiwagen er de hoofdrollen vervullen." Het verslag over de Rijkstelegrafen in 1886 bevat eenige mededeelingen omtrent hetgeen van de zijde van den telegraafdienst is verricht ter verwezenlijking van het denkbeeld der invoering van een kustbewaking of kustwacht. De aanleg der noodige geleidingen, voor welke het Departement van Waterstaat een uitgaaf van omstreeks f 53,000 heeft gedaan, is in 1885 en 1886 geschied. De lichttorens te Westerschouwen, Kijkduin en Eierland stonden toen reeds, ten behoeve van het algemeen verkeer, met het j Rijkstelegraafnet in verbinding. Ook had sedert 1879 de Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke- j lingen een telegraaflijn tusschen haar wachtpost te Terheide en de woning van den commissaris van het loodswezen aan den Hoek van Holland. De berichtenwisseling tusschen kustwachtposten en van deze met de reddingstations en de Rijkstelegraaf kantoren heeft plaats per telephoon. Op sommige punten zijn een voudig wekkers geplaatst, om personen te kunnen oproepen, i Zulke wekkers, en ook in een enkel geval volledige sein- Onthulde Geheimen uit de Liefde en den Echt. 167 Bladzijden dik. Het buiteugewoou succes van «lit zoo gcrcuoai- mcci'dc en «loor Geneeskundigen aangeprezen Werk voor VERLOOFDEN eu JONGGEHUWDEN lieert reeds een Zestienden druk noodig gemaakt. Prijs 90 Cents, en wordt onder Enveloppe afgeleverd en ook goed dicht verpakt, franco naar buiten gezonden, tegen toezending vau Postwissel of gemakshalve blauwe Postzegels, bij n. G. KOSTER C.Jzn., Magazijn van Gocdkoope Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. toestellen, zijn aangebracht in de woningen der directeuren van Rijkstelegraafkantoren, opdat die ambtenaren in den sluitingstijd hunner kantoren, bepaaldelijk ook des nachts, voor het afleveren of verder seinen dier tijdingen zouden kunnen worden opgeroepen. Van het Noordoosten de kust volgende, vindt men thans tal van electrische verbindingen. Van deze verbindingen is in 1886 reeds, ingeval van nood, gebruik gemaakt. De formeele ingebruikstelling moet echter nog volgen. Intusschen is de samenwerking van de opzichters der kustlichten en de hoofden der kustwacht- posten met de ambtenaren der Rijkstelegraafkantoren in Maart 1886 geregeld bij eene gemeenschappelijke instructie van de Ministers van Marine en van Waterstaat. Hier en daar is de verbinding, ten behoeve van de kust wacht tot stand gebracht, op verzoek en onder medewerking der betrokken gemeenten ook voor het algemeen verkeer beschikbaar gesteld. Dit was het geval te Haamstede, Hollum, Nes op Ameland, Midsland, Petten, Schiermonni koog en Westkapelle. Te Kopenhagen zal weldra een Rnssisch matroos terechtstaan, Jan Umb genaamd, die aan boord van de schoener „Johannes" den kapitein en de geheele equipage, met uitzondering van den stuurman-, van het leven beroofde. Hij is slechts met moeite tot bekentenis gebracht en ver klaart, dat hij de gruweldaad beging, omdat hij aan boord geplaagd en slecht behandeld werd en wegens een diefstal stokslagen had hekomen. Ook in den nacht van den moord had de kapitein hem geslagen, hetgeen hem zóó woedend maakte, dat hij dezen vermoordde en daarna ook de niets kwaads vermoedende matrozen op het dek. De andere matrozen, die beneden sliepen, ondergingen hetzelfde lot. Daar dc moordenaar alleen de Esthnische taal spreekt, was het eerst zeer bezwaarlijk hem te begrijpen, totdat een scheepskapitein en de lijfarts van den Czaar, dr. Hirsch, als tolken optraden. De stuurman, die eveneens met een bijl zwaar gewond werd, is op weg van beterschap. Een moord uit jalousie of wraak is in Italië volstrekt niets ongewoons, evenmin als een vitrioolaanslag in Frank rijk. Dat zulke liefdestreurspelen echter het karakter van een kleinen veldslag aannemen, behoort gelukkig tot de zeldzaamheden. Dezer dagen kwam zulks voor in het stadje Canosa bij Barletta. Een jeugdige „signor", Sameli genaamd, zoon van een schatrijk legerleverancier, was in het huwelijk getreden met een gravin uit Rome. Van de huwelijksreis teruggekeerd, wilde het jonge paar hun woning binnenstappen, en wel begeleid door de zuster van den jeugdigen huisheer, toen er kort achter elkander drie schoten vielen. De beide paarden en de koetsier stortten levenloos neder. Toen trof een kogel het portier en het kapsel der jonge vrouw, en werd voorts Sameli aan zijn linker- en zijn zuster aan haar rechterarm gewond. Intusschen ver mande zich nu ook de aangevallene, greep zijn revolver en schoot op de aanvallers, waarvan er vier achter elkander gewond werden, één zelfs doodelijk. Eerst toen er zooveel bloed gestort was, ;kwam er hulp opdagen en werden de aanvallers verder onschadelijk gemaakt. Het onderzoek deed uitkomen dat men met geen roovers te doen had, doch met den broeder en de vrienden van een jong meisje uit Canosa, dat door Sameli verleid was en dat hij gewei gerd had te huwen. De broeder van het meisje was het, die de „vendetta" met zijn leven boette. Eenige weken geleden reisden een aantal Zweedsche, Deensche en Noorsche officieren naar Chicago, om deel te nemen aan een militair feest ter eere van het öOjarig bestaan dier stad. Men had hen uitgenoodigd en natuurlijk vrij reizen en verblijf aangeboden. Te Chicago aangekomen kwamen de genoodigden echter tot de minder aangename ontdekking, dat noch de Amerikaansche Regeering, noch de Staat Illinois, noch de stad Chicago iets met de zaak te maken had, maar dat het militaire feest een particuliere onderneming was en hun uniformen moesten dienen als aantrekkingskracht om het bedrag der entreés te verboogen. Tot overmaat van ramp nam de zaak niet op en ging de ondernemer vóór de afrekening nog failliet. Men kan zich voorstellen met welke onaangename gevoelens de genoodigden thans weder op reis naar huis zijn Eene grappige ontdekking deden onlangs de overheden in het Russische district Rubitsjeff, waar de veldmuizen zoo talrijk waren, dat eene premie werd uitgeloofd voor iedere doodgeslagen muis. Ten bewijze dat men op die premie recht had, moest de staart van de muis worden ingeleverd. Aan muizenstaarten ontbrak het daarna niet ten Raadhuize van het districtbij honderd- en duizendtallen werden de staarten aangebracht en even zoovele premiën uitbetaald. Maar de plaag zelve, de veldmuizen, bleef even groot. Hoe dat toeging, was velen een raadsel, tot eindelijk een paar grondeigenaren ontdekten dat alle muizen, die op hun land gevangen werden, van de staarten beroofd waren. De zaak werd nader onderzocht en het bleek toen, dat de lieden, die van het muizenvangen hun werk maakten, op den inval gekomen waren, de staarten af te snijden, doch de muizen verder in ongestoorde vrijheid te laten. De premiën voor de staarten waren hun zóó voordeelig, dat zij de muizen zooveel mogelijk in de gelegenheid wil den laten van zich te vermenigvuldigen, opdat het nog lang mocht duren voordat die bron van inkomsten ophield te vloeien. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4