Houdt de vorst nog een poos zoo aan, dan zal het geliefde ijsvermaak zich ook niet lang meer laten wachten. De verschillende clubs, bonden, enz. enz. hebben reeds hare voorbereidende maatregelen genomen, en menigeen is mis schien op dit oogenblik al bezig zijn schaatsjes uit de maandenlange rust te voorschijn te halen en van liet zomerstof te ontdoen. Anderen zorgen alvast voor de noodige gezelligheid op de baan; een paar dagen geleden las ik althans reeds ergens een advertentie, waarbij een net heer, ongehuwd, 36 jaar, met een betrekking van f 1500 's jaars en groot liefhebber van schaatsenrijden, kennismaking zocht met een jonge dame of weduwe zonder kinderen,beneden 30jarigen leeftijd, van onbesproken gedrag en uit den gegoeden stand, ten einde met den aanstaanden winter „rijtoertjes per schaats* te maken; ook was de nette heer niet ongenegen om eene dame in het aanleeren der edele schaatsenrijderskunst behulpzaam te zijn Doch lang niet allen is de vroege winter even welkom als dezen gezelligen en galanten liefhebber van schaatsen rijden. Daar zijn er ook, wien de schrik om 't hart slaat als ze denken aan de komende weken en maanden! Niet te eten en niet te werken, het moet iets vreeselijks zijn, vooral wanneer schuchterheid en schaamte elke bede om hulp bij vreemden den noodlijdenden van de lippen bannen. In vele bouwvakken is de stilstand der werkzaam heden zeer zorgwekkend, en ook op ander gebied vraagt men niet zonder onrust: wachter, wat is er van den nacht?'' Onder het personeel van 's Rijks Marinewerf bij voorbeeld heerscht eenige niet onverklaarbare spanning naar aanleiding van de vraag, hoe het gaan zal met de verplaatsing der werf naar de overzijde van het IJ. Lan gen tijd heeft men zicli gevleid met de gedachte, dat ook dit „nieuwtje", als zoovele andere, maar een los praatje uit Den Haag was; doch nu er verleden Zaterdag aan gene zijde van het IJ een aanvang is gemaakt met het doen van grondboringen op het bestemde terrein, zij het slechts bij wijze van proefneming, begint het „losse praatje" toch een vaster vorm aan te nemen. Gaat het plan door en komt het inderdaad tot verplaatsing der werf, dan zal aan den overkant van het IJ een geheele arbeiderskolonie verrijzen, terwijl de eilanden Katten-, Witten- en Oosten burg, waar nu bijna al het werkvolk der Marine woont, dan een geheel ander aanzien zullen krijgen. Natuurlijk is men er zeer benieuwd naar den afloop der proefnemingen De afloop der eerste voorstelling van „Fran^oise's Op stel" het nieuwe stuk van onzen Justus Van Maurik had men zich gunstiger voorgesteld. Er is wel veel kostelijke humor in en het geestig vernuft van den auteur verloochent zich ook nu niet, maar bij den bouw en den samenhang van het geheel schijnt Van Maurik niet over de volle kracht van zijn talent te hebben beschikt. Niet temin werden sommige tooneelen uitbundig toegejuicht en werd de schrijver voor het voetlicht geroepen. Ik zal nog wel nader gelegenheid hebben om op den inhoud en het karak ter van dit nieuwe stuk terug te komen. Amstelaar. Binnenland. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van leden der Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam, onder presidium van den heer P. E. Tegelberg, werd door den Secretaris, den heer Zur Mühlen, een verslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Den 5 September jl. werd het nieuwe gebouw in tegen woordigheid van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, den Commissaris des Konings in de provincie Noord holland, den Burgemeester van Amsterdam en vele genoo- digden geopend en begon de cursus van 18871888 met 44 interne en 53 externe-leerlingen. De cursus 18861887 begon met 56 leerlingen in de eerste en 36 leerlingen in de tweede klasse. Het diploma-examen werd in het afge- loopen jaar afgelegd door 30 oud-kweekelingen; aan 26 hunner is het diploma uitgereikt kunnen worden. Tegenover 27 leden, die weggingen, traden slechts 22 nieuwe leden toe, en uit den staat van ontvangsten en uitgaven blijkt, dat het nadeelig saldo eer toe- dan afneemt, zoodat een grooter ledental zeer gewenscht is. Aan schoolgelden is ontvangen f 16,350, subsidiën f 13,000 en contributie van leden f 3819. Er rest een nadeelig saldo van f 1441. De bestuursleden C. Dyserinck en J. J. Suijver werden als zoodanig herkozen. Daarna werd de vergadering gesloten. De ambtenaren van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut brachten jl. Donderdag den hoog leeraar dr. C. H. D. Buijs Ballot, bij monde van den heer G. F. C. Zaalberg, hulde bij gelegenheid van zijn 40jarig professoraat. Zeer gevoelig voor dit blijk van sympathie, drukte de op zich mocht nemen. Ik wist niet of ik zelf moed zou hebben met een vertoon van vriendschap weder naar Chesham toe te komen en terwille van Yalentijn te beproeven voordeel te trekken van de snoeverijen of zinspelingen, die hij zich mogelijk onder het kaarten kon laten ontvallen. Dat Chesham op zijn schelm stukken pochte, wist ik, nadat ik hem dien avond in de Club gehoord had. De omgang met zulk een man was een hooge prijs, die betaald moest worden voor de geringe kans om het verlangde doel te bereiken. In elk geval had ik tijd genoeg om de zaak te overwegen, daar wij waarschijnlijk een paar weken te Wirfield zouden blijven. Wanneer ik naar Londen terugkeerde, kon ik tot het nemen van een besluit overgaan. Wij hadden zoolang te Estmere Court vertoefd, dat wij besloten, in het eerste het beste logement, dat zich op den weg voordeed, te overnachten. Wij vonden een geschikt verblijf in het naburige dorpje en den volgenden morgen lieten wij ons in een voertuig, dat eerder met den naam van kar dan van rijtuig kon bestempeld worden, naar het op eenige uren afstands gelegen Wirfield brengen. Lord Rothwell heette ons hartelijk welkom en maakte lachend verontschuldigingen voor de gebrekkige inrichting zijner vrijge zelswoning. „Ik heb in meer dan twee jaren geen voet hier gezet," sprak hij. „Slechts één vleugel van het huis is bewoonbaar en behoor lijk gemeubeld, maar de rest heb ik gelaten voor hetgeen zjj is. Ook is hier in geen jaren een patrijs uit het veld opgejaagd, daar ik niet gaarne vreemdelingen in mijn huis heb, wanneer ik zelf buitenslands ben." Het was zonderling dat twee van do fraaiste huizen, die in het graafschap te vinden waren, terwille van dén en dezelfde vrouw verlaten werden en onbewoond bleven. Want verliefdheid op Lady Estmere was de drijfveer geweest tot Lord Rothwell'S jarenlange zwerftochten in den vreemde en tot het schrijven van de onderhoudendste reisverhalen, die ooit te boek gesteld werden. (Wordt vervolgd.) hoogleeraar in zijn antwoord den wensch uit, dat de harmonie en samenwerking, welke nu bijna 40 jaren onder het perso neel bestaan had, mocht blijven voortduren, daar dit zeker der meteorologische wetenschap ten goede zou komen. Het denkbeeld is bij de Regeering in overweging om, ten einde in 1888 een ruimere keus te hebben onder de aspiranten voor adelborst, ook hen toe te laten, die op 1 Januari 1889 den 17jarigen leeftijd nog niet zullen zijn ingetreden. Ook is het wenschelijk voorgekomen, een paar artikelen van het keuringsreglement in milderen zin te wijzigen. Omtrent de kustwacht deelt de Minister van Marine het volgende medeHet hoofddoel is het waarnemen van in nood verkeerende vaartuigen, teneinde spoedig en zoo goed mogelijk hulp te kunnen inroepen. Zij dient tevens om de bewegingen der Nederlandsche en vreemde oorlogs schepen langs de kust waar te nemen en daarvan te rappor teeren. Daartoe wordt dag en nacht van de kustlichttorens uit kijk gehouden en zijn deze alle, telegraphisch of telepho- nisch met de telegraafkantoren en met de tusschenliggende plaatsen, alwaar het reddingswezen of zijn agenten zijn, verbonden. Met het oog op den afstand waarop de lichttorens van elkander liggen, zijn daartusschen nog stations als waar nemingsposten aangewezen. Bovendien zijn premiën in uitzicht gesteld voor personen, niet tot de kustwacht behoorende, die belangrijke berichten mochten aanbrengen. Voor de instelling der kustwacht is tevens gebruik ge maakt voor eon semaphore-dienst langs de kust, zoodat schepen uit zee aan derden hier te lande of in den vreemde berichten kunnen overseinen. De geheele dienst is met 1 October jl. primitief in wer- king getreden en alle noodige verbintenissen zijn tot stand gebracht. Of het doel ten volle zal worden bereikt, zal de practijk moeten leeren. Reeds nu kan echter worden gezegd, dat zij in sommige gevallen o. m. bij de stranding dezer dagen van 't stoomschip „Amsterdam* opde kust, door tijdig bericht, ontschatbaren dienst heeft bewezen. Te Deutichem overleed dezer dagen in 89jarigen ouderdom de oud-hoofdingenienr der Marine P. A. Bruijn. Aangezien zich voor de betrekking van onderwijzeres bij de openbare lagere scholen in de gemeente Wieringen, op eene jaarwedde van f 450, geene sollicitanten aange meld hadden, heeft de Gemeenteraad dit tractement tot f 550 verhoogd. Sollicitanten zullen spoedig opgeroepen worden. Bij eene verkiezing voor één lid van den Gemeente raad te Terschelling, waren slechts 102 kiezers opgekomen, wier stemmen verdeeld waren over 14 candidaten. Her stemming tusschen de heeren P. Houtkooper en P. Cupido. Men schrijft uit Koedijk aan de „N. Rott. Crt." „Ondanks den zoo vroeg ingevallen vorst, loopt het vee hier voor verreweg het grootste gedeelte nog buiten. Geen wonder! De droogte van dezen zomer, die zoo buitengewoon lang aanhield en hier gepaard ging met koude winden, is oorzaak, dat er door de boeren veel minder hooi gewonnen is, dan zij des winters noodig hebben. Nu stellen zij het opstallen zoolang mogelijk uit, terwijl sommigen hunne toevlucht genomen hebben tot de najaarsmarkten, om zich te ontdoen van vee, voor hetwelk zij geen voer gewonnen hadden. Wee echter deze laatsten, want de koeien gingen voor zeer weinig geld, en in het voorjaar zullen zij wellicht veel geld moeten geven, om wéér hun beslag te krijgen. Ongelijk veel gunstiger is het jaar geweest voor den koolbouw, die hier al evenzeer in zwang komt als aan den Langedijk, waar de boer reeds geheel voor den koolbouwer heeft plaats gemaakt. De bloemkool heeft zeer veel opge bracht aan beschot en aan geld; de roode (Utrechtsche) kool gaat tegen hooge prijzenmen verwacht dan ook alge meen een goeden winter voor den arbeidersstand, voor welken de bouwers veel meer dan de boeren de voornaamste werkgevers zijn. Als nu maar de vroege vorst het sloot- niodderen voor de bemesting en het werk op den akker niet belet I" Bij de jl. Donderdag te Alkmaar gehouden opening der stembiljetten ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad bleek, dat waren uitgebracht 706 stemmen. Daarvan bekwamen de heeren J. C. Witte 283, C. Janssen Cz. 248 en C. J. Canters 148, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. C. Witte en C. Janssen Cz. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag aanbesteed: het driejarig onder houd van de werken van het Krabbersgat (raming f 5000 per jaar); minste inschrijver de heer J. Mantel Az., te Enkhuizen, ad f 5086 per jaar. Het bouwen van het St. Elisabethgesticht te Amster dam is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Yan Groenendael, te 's Hage, voor f 411,250. Het nieuwe circus van Carré te Amsterdam nadert met rassche schreden zijne voltooiing. De spoed, waar mede het werk is volbracht, verdient bewondering. Waar vóór een half jaar nog slechts de fundamenten bestonden, is nu reeds het gebouw van buiten bijna geheel voltooid, en hoopt men het den 4 December a. s. te kunnen in wijden. De voorgevel maakt een zeer bevredigenden indrukbreed opgevat, zonder overlading, sierlijk en sober van stijl. Het balkon, dat op de rij zuilen rust, strekt zich over het geheele gebouw uit en geeft toegang tot de verschillende foyers. Den hoofdingang binnentredende, komt men in het ruime wachtportaal en stijgt langs bazaltsteenen wenteltrappen naar den lsten rang. Hier kan men het circus in zijn geheel overzien. Hoewel nog niet geheel afgewerkt, kan men toch de smaakvolle inrichting der groote zaal bemerken. Het koepeldak, 212,000 kilogram zwaar, is met verschillende portretten versierd en het beeld van den Dam, in het feestelijk kleed van 1872, neemt de helft van het plafond in. Er zijn vier rangen. Beneden de fauteuils, daarboven de loges, vervolgens de 1ste en 2de rangen. In het bijzonder verdienen de maatregelen tegen brandgevaar geprezen te worden. Aan alle zijden heeft men uitgangen gemaakt en aan de voor- en achterzijde van het gebouw balkons, door noodtrappen te bereiken, die het publiek in de gelegenheid stellen zich in geval van nood naar alle kanten te verspreiden en zoodoende opstopping te voor komen. De inrichting der verschillende foyers is zeer smaakvol. Yeel zorg heeft men gewijd aan de stallen en kleedkamers. De gangen zijn 5 meter breed, en ook hier zijn balkons met bijzondere uitgangen aangebracht. De aannemer, de heer W. Van Buuren, en de architecten J Van Rossum en Vuijk hebben alle eer van hun werk. De ex-Keizerin Eugénie betaalde f 250 voor eene jj plaats bij het liefdadigheids-concert, dezer dagen te Amster- dain door Prinses Bibesco georganiseerd. Uit Assen schrijft men aan het „Hld.": „Onze Dierentuin is niet meer. Jl. Donderdag is de inventaris verkocht, waarmede feitelijk het bestaan dezer verceniging beeft opgehouden. Na een levensloop van ongeveer tien jaren, waarvan de eerste in bloei, de volgende in achteruitgang, de laatste jaren in diep verval werden doorgebracht, ondergaat zij het lot van al het ondermaansche. Met den directeur, die onlangs in zijne ambtsbetrekking naar Nijmegen is verplaatst, verdwijnt zij van het tooneel der Asser samenleving. Wie heeft dien volijverigen directeur, den heer C. J. Baron van Hemert tot Dingshof, niet meer succes toege- wenscht om die plaats van ontspanning meer aan hare bestemming te doen beantwoorden Maar 't scheen of de inrichting was voorbeschikt om steeds den lachlust van het publiek gaande te maken. Van het inwijdingsfeest, toen de muziek 's nachts in een droge sloot terecht kwam, tot den huidigen dag gewaagden voor- en tegenstanders, onder waardeering van het goede, toch ook steeds van het lach wekkende, dat zij aanbood. Herdenken wij den ooievaar met den houten poot, den ijselijk rheumatieken beer, die ten slotte aan ruggemergstering zou zijn overleden, ware het niet dat de directie zich vooraf aan zijn „biefstuk" had te goed gedaan. Wie herinnert zich niet den vos met de „bakkersbeenen", de apen, die zoo gaarne dameshoeden als speelgoed gebruik ten, en den zeehond, die niet overweg kon met het hem toegediend voedsel, en, na een uitstapje in den omtrek, uit baloorigheid dood ging. Het bordje met den Holland- schen en Latijnschen naam bleef evenwel in het perk met den waterkuil de plaats aanwijzen, waar het beest had vertoefd, en als dan des Zondagsmiddags de eerzame Assers daar passeerden en naar het bassin bleven staren en wachten tot het slachtoffer zich zou vertoonen, verwijderden zij zich ten leste met de opmerking: „wat zoo'n dier toch lang onder water kan blijven!" Nu behoort dat alles tot het verledene, ook de werkelijk prettige concerten in den tuin, de fijne oesterpartijtjes in de zaal, de gezellige bitteruurtjes onder de veranda. De schuldeischers en de houders van aandeelen en van rentelooze voorschotten zijn het niet alleen, die het jammer vinden, dat de onderneming geene genoegzame levensvat baarheid bleek te bezittenhet Asser publiek, gedachtig aan de vele genoeglijke uren in den dierentuin doorgebracht, betreurt zijn droevig einde engaat over tot de orde van den dag." De oliemolens in Friesland hebben het tegenwoordig druk. Dag en nacht wordt er doorgewerkt en nog kan aan de vele bestellingen niet voldaan worden. Daar 't vee gestald is, worden lijnkoeken gevoederd en als men nu rekent, dat ieder boer, die 20 stuks vee houdt, door elkander in den winter 3 a 4 duizend koeken voedert, dan kan men begrijpen, dat de fabrieken heel wat moeten „slaan". De prijs dezer koeken is van f 11.25 tot f 11.50 de 104 stuks en dus vrij laag. Er zijn tijden geweest, dat men daarvoor f 24 tot f 27 betaalde, maar.... toen kon de boer liet betalen. Gelukkig is 12 November, de groote offerdag voorbij en al mist menig huurboer ook de beste koe van stal, die in rijksdaalders omgezet naar zijn zin te weinig naar den landheer verliuisdë, de dag is voorbij en met moed gaat men den winter tegemoet, al dwingt de voorraad hooi, die door den slechten oogst van dit jaar niet te groot is, ook tot nadenken. Maar juist daardoor hebben de olieslagers het druk. In het noorden van ons land heeft het zóó gevroren, dat o. a. te Ooststellingwerf de groote Compagnonsvaart reeds geheel met ijs bedekt en de scheepvaart naar de hooge venen gestremd is. Op het veld-ijs wordt reeds schaatsen gereden. In Engeland heeft het jl. Dinsdag op vele plaatsen meer of minder zwaar gesneeuwd; hier en daar was er sneeuw storm, daar er een harde zuidoostelijke of noordoostelijke wind waaide. Als een staaltje van Oostersche onverschilligheid bij inlandsche soldaten, wordt het volgende door een kapitein van het Oost-Indische leger verteld: „'s Zaterdags inspectie houdende, bemerkte ik dat de inlander Saviman al de equipementstnkken had verkocht van de nieuwe uniform, die des Woensdags was uitgereikt broeken, jassen, helm, de heele rataplan de kerel stond in slaapmuts en kabaai voor zijn nachtleger. Hoewel wetende dat hij de boel had verdobbeld, deed ik niettemin de gebruikelijke vraag: Waarom heb je je goed verkocht „Nou, kapitein," antwoordde de bruine broeder, „daar was me te veel aan te poetsen." De prijs der chinine, zoo schrijft een deskundige aan het „Berl. Tageblatt", is tegenwoordig op een standpunt gezonken, dat men tot nu toe voor onmogelijk zou hebben gehouden. Terwijl chinine nog voor 68 jaar een ge middelden prijs van 300 mark per kilogram had (eens steeg die prijs zelfs tot 550 mark), is thans tegen een prijs van 45 mark per kilogram de handel slechts traag. De aanhoudende overproductie eenerzijds en de vermindering van verbruik anderzijds, welk laatste vooral door de uit gebreide toepassing van nieuwe en beter tegen koorts werkende middelen is ingetreden, hebben de ook in Duitsch- land eene belangrijke plaats innemende chinine-fabricatie, welke meestal voor export bestemd was, tot een tak van industrie gemaakt, welke geen voordeel meer oplevert. In Siberië koopt men de melk bij stukken. De melk boer laat zijn melk in vormen bevriezen en levert de bevroren melk in stukken, met een handvat voorzien, aan de huizen af. De kinderen te Irkoetsk vragen niet om een slok, maar om een stuk melk. De menschen zeggen er niet: „Pas op, dat je geen melk morst," maar: „Zorg, dat je de melk niet breekt." De „Staatscourant" behelst den tekst der internationale over eenkomst, strekkende tot het tegengaan der misbruiken, voort vloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Zij is in dc Fransche taal vervat. De artt. 1, 2 en 3 luiden aldus: Art. 1. De bepalingen van dit verslag zyn van toepassing voor de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Art. 2. Het is verboden sterken drank te verkoopen aan de personen die zich aan boord der visschersvaartuigen bevinden of tot die vaartuigen behooren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2