De vreemdeling gebruikte alleen wat soep, met een half fleschje wijn, dat de dokter voor hem had medegegeven. Krehs, Jane en de kinderen aten evenwel zoo smakelijk, dat de zeeman niet kon ophouden er glimlachend naar te zien. Naarmate de krachten des kapiteins terugkeerden, begon hij meer over 't droevig lot zijner manschappen na te denken. 't Stemde hem bijzonder treurig, dat het zoo rampspoedig met de dertien kloeke zeelieden was afgeloopen. Toen de maaltijd geëindigd was, wenkte de zeeman Krelis aan het bed en verzocht hem nog eens naar het strand te gaan, om een onderzoek naar de bemanning en de scheeps- boot in te stellen. De goede duinbewoner voldeed aanstonds aan dat verzoek en keerde eerst tegen den avond weer.- Wel waren overal, zeker een uur langs de kust, allerlei zaken aangespoeld, en was ook de sloep nabij de strandings plaats aangedreven, maar van de schepelingen wist niemand iets te vertellen. De kapitein werd nog droefgeestiger toen hij dit alles vernam, en een traan welde in zijn mannelijk oog op. //Arme kerels," zuchtte hij, „ik had er mijn geheele vermogen voor over, zoo gij er ook 't leven had afgehaald Daarna verzonk hij in diep gepeins. De hutbewoners lieten hem aan zijne gedachten over en spraken geen woord tot den zeeman, vóór hij zelf weer begon en de vraag deed of de dokter nog niet terug gekomen was. Juist wilde Krelis eens gaan zien, toen twee vreemde mannen bij het duin opklommen, ieder een flinke vracht dragende. De mannen zagen er in de avondschemering heel zonder ling uit. Naar het scheen, had de een een bisschopsmuts op, ter wijl de ander er als een neger uitzag. De man met de bisschopsmuts wenkte Krelis. Toen deze naar de vreemdelingen heenliep, zëi de man in bisschoppelijk gewaad: //Ga even naar mijn rijtuig, als ge wilt, en haal er dat beddegoed uit dat daar ligt; dat is voor den man dien gij het leven hebt gered!" Nu eerst zag Krelis, dat hij Sint-Nicolaas met diens knecht voor zich had. Terstond voldeed hij aan het verlangen van den kindervriend. De hutbewoner zag tot zijne bevreemding, dat zijne be zoekers met den grooten tentwagen van den dokter waren gekomen. Van den dokter zelf bespeurde hij niets. De drie mannen stapten achter elkander de hut binnen, waar door vrouw Jane pas de lamp was aangestoken. Met een luid gejubel werden Sint-Nicolaas en de zwarte knecht ontvangen. De kinderen kraaiden en schaterden van pret. Dat was dan de heusche Sint-Nicolaas. In dat gewaad had hij nooit de armelijke hut bezocht. Vóór Sint-Nicolaas zich echter met de kinderen bemoeide, trad hij eerst naar het bed van den zeeman, en vroeg //Hoe gaat 't nu?" vBest, mijnheer.... Sinterklaas, wil ik zeggen," antwoordde de kapitein met een glimlach. Sint-Nicolaas voelde daarna den pols van zijn patiënt en knikte tevreden, terwijl hij zeide„ik denk, dat ge morgen wel eens eene kleine wandeling zult kunnen maken; alles gaat naar wensch!" De kinderen waren verbaasd, dat Sint-Nicolaas zoo knap was, en even goed de kunst verstond om zieke menschen beter als kinderen gelukkig te maken. Hun vreugde steeg echter ten top, toen de knecht van den Sint de pakken opende en de geschenken begon uit te deelen. Uit vol gemoed klonk het in de hut: //Sinterklaas, goed heilig man," en wat daar meer op volgt. Nooit hadden de kinderen zooveel lekkers bijeen gezien, en evenmin zulke prachtige prentenboeken en zooveel fraai speelgoed. Er was van alles, en al wat zij daar zagen werd hen geschonken. Ook de ouders waren niet vergeten. Vader en moeder kregen elk een flink Zondagspak, terwijl uit een ander pak vleesch, worst en dergelijke zaken te voorschijn werden gebracht. Voor den geredden kapitein werd een nieuw bed met flinke droge dekens in een hoek der hut neergelegd. Hij wenkte Sint-Nicolaas en dankte hem voor zijne goede zorgen. Tevens verzocht hij vooral den dokter van hem te willen groeten. Toen Sint-Nicolaas de hut verliet, werd hem bij herha ling door al de gelukkige kinderen een hartelijk: „dankje, dankje, Sinterklaas," nageroepen. Moeder Jane echter kon niet spreken; haar gemoed was te vol, toen zij zag hoe blij en tevreden hare kinderen waren. Een paar tranen in hare oogen getuigden evenwel genoeg hoe dankbaar zij was. Toen vader Krelis de bezoekers weer naar het rijtuig des dokters geleidde en hen stamelend zijn dank betuigde, zei Sint-Nicolaas: „dat is het loon voor je menschenliefde en eerlijkheid. Wie er voor leeft om anderen gelukkig te maken, verdient zelf gelukkig te zijn. Jé hebt getoond, dat ook de arme wel kan doen zoo hij wil. Slaap wel Het rijtuig reed weg en de bezoekers verdwenen in den donkeren Decembernacht. Den volgenden dag was de geredde kapitein reeds zoo goed hersteld, dat hij met Krelis een tochtje naar het strand kon doen. Pas was hij daar aangekomen, toen een heer op hem toetrad, die hem juist een bezoek had willen brengen. Deze heer was de opperstrandvonder, die al de aange spoelde voorwerpen in beheer had genomen. Een paar weken na de stranding werden al de geredde goederen in het openbaar verkocht. De kapitein, die weer geheel hersteld was, woonde deze verkooping bij. Vóór hij voor goed vertrok, bracht hij nog eenmaal een bezoek aan de nederige hut van Krelis. De kinderen waren druk bezig met het speelgoed, dat Sint-Nicolaas hen gebracht had. „Krelis," zei de kapitein, „zou je wel willen verhuizen en eene betrekking aannemen, waarmee je flink je brood kunt verdienen?" „Heel graag, mijnheer," was het antwoord, „als daar kans op wasl' „Dat is er," hernam de kapitein, „ik heb een buitentje in Gelderland aangekocht, en nu mankeer ik een tuinman. Ik heb gedacht: dat is net een goed baantje voor Krelis; nu, hoe vind j,e dat?" Met een dankbaar hart nam de duinbewoner het voorstel aan en vertrok, nog vóór de lente in het land was, uit zijne armelijke hut. Thans woont hij met vrouw en kinderen in Gelderland en het gaat allen goed. Binnenland. Een Rijks-ontvanger ten platten lande verstrekt aan het „Centrum" de volgende mededeeling over de nieuwe kies regeling: „Ik heb schrijft hij mijn kiezerslijsten gereed en nu blijkt, dat de verandering ten platten lande grootendeels hierop neêrkomt, dat zij, die nu kiezer zijn voor den Ge meenteraad, nu ook kiezer worden voor Provinciale Staten en Tweede Kamer. Enkelen, b. v. zij, die door hooge patent-aanslagen kiezer waren, vallen er af, waartegen weder enkelen er bij komen. Die mutatie is echter gering en onze Kiesvereenigingen en leiders kunnen zich gerust baseeren (ten platten lande althans) op de tegenwoordig nog bestaande lijsten van de Gemeenteraads-kiezers, met uitzondering van hen die door hooge patenten kiezer zijn. Zeker kunnen zij zijn, dan ongeveer 95 pet. der nieuwe kiezers te hebben." De militairen, die met Sint-Nicolaas en Nieuwjaar op de Postkantoren hulp verleenen, krijgen daarvoor als ver goeding: een onderofficier f 1 en een soldaat 50 cents per dag. De Gemeenteraad van Apeldoorn heeft in zijne zitting van jl. Dinsdag dr. J. M. Smit als leeraar aan de Hoogere Burgerschool geschorst, naar aanleiding van zijne jongste brieven in het dagblad „De Amsterdammer". Dr. Smit behoudt echter zijn traktement tot 1 Januari a. s., den datum waarop zijn ontslag ingaat. Met 1 Januari is in zijne plaats benoemd de heer C. Van Buijsen, leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het perceel te Utrecht, dat aanvankelijk was aangekocht om te dienen voor een Kweekschool voor Bewaarschool-houderessen als feestgave aan het Neder- landsche volk bij gelegenheid van het lOOjarig bestaan der Maatschappij (een besluit waarop de algemeene verga dering in 1885 terugkwam) weder van de hand gedaan, 't Is volgens de „N. Rott. Crt." verkocht voor f 56,650. Jules Verne, de bekende schrijver, heeft jl. Maan dagavond, toen hij in „Oefening kweekt kennis" te 's Hage als spreker optrad, het publiek eene groote teleurstelling bereid. De novelle, die hij dacht voor te dragen, was nog niet gereed en daarom zou hij maar een verhaaltje vertellen. Hij noodigde daarom zijn toehoorders uit, zich terug te denken in den leeftijd van 8 jaren, en vertelde nu een sprookje, inderdaad heel aardig voor kinderen van dien leeftijd, maar waarvan het publiek wellicht omdat het dien leeftijd ontwassen is zelfs de allegorische beteekenis en moraal, als ze er inlagen, ontsnapten. En, hoe keurig Pransch Verne ook sprak en hoe geestig hij soms uit den hoek schoot, twee uur lang dit kinder verhaaltje te moeten aanhooren was wat te veel gevergd. Na de pauze was de zaal dan ook half ontvolkt. Daarbij kwam nog, dat Verne vóór de pauze veel. te vlug en te zacht voorlas. Jules Verne heeft Dinsdagavond ook te Groningen, voor een talrijk publiek, zijn ratten-sprookje voorgedragen. Het werd, zegt de „N. Gron. Crt.*, met belangstelling gevolgd, en dat niet alleen om het verhaal, maar ook om den spre ker, dien iedereen kent uit zijne verhalen en dien men thans persoonlijk mocht leeren kennen. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde jl. Dinsdag Willi. Marth. Büchener, beschuldigd van onder den titel „Een moordhol" een beleedigend artikel tegen de direc teuren der Wester-Suikerraffinaderij in „Recht voor Allen" geschreven te hebben, tot 3 maanden gevangenisstraf. Te Charlois zijn gestolen, uit eene weide in Smids- land, 5 melkkoeien, te weten 3 zwart-bonte, 1 met blauwe vlekken en 1 roodharige. De politie doet onderzoek. De godsdienstoefeningen, die door het Leger des Heils te Nunspeet in het Evangelisatiegebouw worden gehouden, vinden bij een groot deel van het publiek groote tegen werking. Jl. Zaterdagavond sloeg men het gebouw van buiten stuk en Zondagavond werden geweerschoten op dat gebouw gelost. Voorloopig zullen de bijeenkomsten niet meer des avonds, maar alleen op den dag worden gehouden. De Burgemeester heeft, in overleg met den officier van justitie, de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. De politie te Deventer heeft tegen twee gehuwde lieden (man en vrouw) eene vervolging ingesteld, omdat zij, toen zij hun vader hangende vonden, in plaats van hem af te snijden, eerst de politie ter plaatse haalden. Misschien is vervolging het eenige middel om het bijgeloof te doen verdwijnen, dat men aan iemand, die zelfmoord pleegt, geen hulp mag verleenen, vóór de politie tor plaatse is. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Najaarsvergadering, gehouden in de kolfbaan van den Heer C. KOS Pz., te Schagen, op Woensdag 30 November 1887. Voorzitter de Heer S. DE JONGH. Tegenwoordig 71 leden en 18 gasten. Schagen's torenklok had half elf geslagen, toen de Voorzitter den hamer deed vallen, en met een hartelijken welkomstgroet de vergadering voor geopend verklaarde. De notulen der vorige bijeenkomst, met groote nauwkeurigheid door den Secretaris, den heer Teengs, samengesteld, werden daarop, na voorlezing, goed gekeurd. Met goedvinden der vergadering werd in de orde van werk zaamheden deze wijziging gebracht: 't eerst werd aan de orde gesteld No. 5e der agenda: eindrapport in zake Boekei en uit reiking der premie, 't Rapport werd door den Voorzitter uitge bracht. Daarin werd gewezen op het afwisselend oordeel, over de methode-Boekei geveld. Nu en dan ontstond twyfel omtrent de deugdelijkheid der methode, en omtrent de verkregen uitkomsten. Nu het proefjaar ten einde is gekomen, kon de uitgeloofde prijs, f 2000 bedragende, aan den heer Boekei worden uitgekeerd. De eindbeslissing, zoo werd in 't verslag verzekerd, is door 't Bestuur met 5 tegen 4 stemmen genomen. De Voorzitter deelde mede, dat hij zeiven had tegen gestemd. Ten slotte meende de Voor zitter echter te moeten verzekeren, dat het volgen der bedoelde methode goede uitkomsten oplevert; dat de uitslag tereerestrekt van „Hollands Noorderkwartier" en dat dank toekomt voor de hulp en medewerking van den Commissaris des Konings in dit gewest, van HH. leden der Provinciale Staten en van het Hoofdbestuur der Iiollandsche Maatschappij van Landbouw. De Voorzitter gaf nu gelegenheid om den heer Boekei alsnog eenige inlichtingen te vragen, waarvan de heer Waller gebruik maakte om de wenschelijkheid aan te toonen, dat ver beteringen in zijne methode door hem aan de Vereeniging mogen worden medegedeeld. Nadat de heer Boekei de verzekering had gegeven, hieraan te zullen voldoen, nam hij plaats aan de bestuurs tafel. Hij nam den uitgeloofden prijs, de som van f 2000, in ontvangst en teekende de quitantie. De Voorzitter hield daarop eene toespraak en deed uitkomen, dat de heeren Boekei en Sluis eene geheel van elkander verschillende handelwijze hadden gevolgd bij het aan anderen mededeelen van hunne methoden van kaas maken. Terwijl de heer Sluis alles wat daarop betrekking heeft belangeloos aan belanghebbenden mededeelde, kon slechts gelde lijke uitkeering den heer Boekei bewegen om 't geheim aan anderen mede te deelen. De Voorzitter deed uitkomen, dat de heer Sluis in deze zedelijk hooger staat. Hij weuschte, dat het den heer Boekei in zijne zaken steeds wèl mocht gaan, en vooral dat de met deze Vereeniging gesloten overeenkomst in de gevolgen ten nutte van den landbouw zal mogen strekken. Do heer Boekei sprak daarop den Voorzitter toe en verzekerde, dat hij door deze zaak voor de Vereeniging was gewonnen. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat het ledental than3 171 bedraagt. Sedert de laatst gehouden vergadering hebben 12 leden bedankt en zijn 2 overleden. Spreker wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer N. Brandjes, van Purmerende, die tot de overledenen behoort, en wees op de verdiensten van den man, die ten vorigen jare als lid van het Bestuur aftredende, de verzekering gaf, dat hij, ook na zijne aftreding, zijne belangstelling jegens de Vereeniging zou blijven betoonen. Met innig leedwezen, zoo verzekerde spreker, had het Bestuur de mededeeling van 't overlijdeu van den heer Brandjes vernomen. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat in een nabijgelegen gebouw gedurende de pauze voor de leden gelegenheid zou bestaan tot kennismaking met den „veeredder", eene uitvinding van den heor D. Sloove9, te Winkel, en beval den leden aan om van do aangeboden gelegeuheid gebruik te maken. Doer den heer E. C. Willekes Mac Donald, van Callantsoog, werd daarop vorslag uitgebracht van het door hem bijgewoond landhuishoudkundig Congres te Haarlem en door den lieer G. Wonder, van Berkhout, het rapport van de Commissie tot op richting van het Nederlandsch Paarden-Stamboek. Beide heeren ontvingen, bij monde des Voorzitters, den dank der vergadering. De Voorzitter merkte ten aanzien van 't laatstgelezen rapport op, dat de zaak, door die Commissie met zoo gunstig gevolg tot stand gebracht, een parel te meer zal zyn aan de kroon van „Hollands Noerderkwartier". (Toejuiching.) De heer C. Wijdenes, van Opperdoes, bracht daarop rapport uit omtrent de me3tingproef met verschillende varkenssoorten. Hij trad in ^bijzonderheden omtrent het voeren der var kens van onderscheidene rassen en van de daarbij verkregen meer of minder gunstige uitkomsten. De uitgaven, daartoe gedaan, hadden bedragen f 1987.184, de ontvangsten f 1449.80 en het tekort w&3 alzoo f 537.38£. De Veneeniging had een crediet verleend van f 500, welk bedrag dus eenigszins was over schreden. De Commissie, met de proefneming belast, bracht in haar verslag hulde aan de krachtige hulp, die zij van den heer C. Swart, te Nieuwe Niedorp, had ondervonden. De betuiging van erkentelijkheid, door den Voorzitter tot de Commissie gericht, vond levendigen bijval. Op voorstel van den heer D. Breebaart zal dit verslag in de in het Noorderkwartier meest gelezen bladen en in het „Landbouwblad" worden opgenomen. De heer Willekes Mac Donald verwierf mede den dank der vetgrdering voor het door hem geleverd rapport betreffende de in den loop dezes jaars te Schagen gehouden Tentoonstelling van fokmerriën en veulens, in welk verslag hulde werd gebracht aan de hulp en medewerking van Schagen's Gemeentebestuur en van de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aldaar. Een zeer uitvoerig en hoogst belangryk verslag werd vervolgens uitgebracht door den heer S. C. Timmers, van Kölhorn, omtrent de in den Waard- en Groetpolder gehouden wedstrijd met ploegen. De Voorzitter bracht hulde en dank aan de leden dezer zoo ijverige Commissie en deed uitkomen, hoe belangrijk het is, dat bij zulk een wedstrijd de Commissie van bcoordeeling uit kun dige mannen bestaat. Aan den heer J. Breebaart Kz., die door de verplichte bijwoning eener andere vergadering niet tegenwoordig was, zal de dank der vergadering schriftelijk worden overgebracht. Aan de bekroonden bij den ploegwedstrijdKouvcld, Wisse- kerke, Hoek, Wed. Macé en Zoon en Boeke en Huidekooper werden vervolgens de verworven bekroningen uitgereikt. Zij werden door den Voorzitter met het behaalde succés hartelijk gelukge wensch t. De heer S. Zuurbier, van Spierdijk, bracht daarop rapport uit over den aankoop van Engelsche fokrammen. Hij deelde daarin mede, dat bij de Commissie 27 rammen werden aangevraagd: dat door do leden der Commissie tot het bewuste doel een reis naar Engeland is ondernomen en dat na bevinding de noodige inKoopen werden gedaan, waarbij de wit gekopte rammen de voorkeur blijken te genieten. Op de te Hoorn gehouden Ten toonstelling heeft men den goeden uitslag kunnen opmerken. De Commissie drukte den wensch uit, dat de resultaten in 't vervolg aan de verwachting mogen beantwoorden. Door den Secretaris werd daarop voorgelezen de toelichting tot dit rapport. Hieruit bleek, dat do inkoopsprijs heeft bedragen voor de 25 eerste rammen 6 pd. 2 schillings en 6 stuivers, dus ruim f 74. De 2 laatsten werden daarna voor 4- pd. st. per stuk minder gekocht, dus ruim f 68; totaal f 1989.32. Onmiddel lijke verzending naar Holland kon niet geschieden, omdat zoowel ons Provinciaal Gouvernement, dat dispensatie verleende voor den invoer, als de Nederlandsche Consul te Londen, die de verschil lende documenten moest legaliseeren, ten opzichte van do vereischte bewijzen van herkomst en gezondheidspapieren, vrij strenge eischen stelden en dus tijdverlies en meerdere onkosten voor verzorging en voeding daarvan noodwendige gevolgen waren. De onkosten- rekening daar, met inbegrip van het binnenlandsch vervoer, be liep f 218.34. Vracht en onkosten van Londen naar Amsterdam bedroegen 7 pd. 5 sch. en 6 st., dus f 88.21, te zamen f 306.55, of per ram f 11.37. De verdere uitgaven in Nederland beliepen f 34.35 en de reis-en verblijfkosten der Commissie-leden f221.95. Per ram berekend, komen deze bedragen te zamen op f 9.50 en dus, met de hierboven vermelde ad f 11.37, op f 20.87. Voegt men hierby de uitgaven te Hoorn ad f 30, of per ram f 1.10, dan is de inkoopsprijs van f 74 met f 21.97 aan onkosten ver hoogd, van welke som f 90 aan de bestellers is in rekening ge bracht, terwijl het overige komt ten laste van de ka3 der Ver eeniging. Den heeren Zuurbier en Willekes Mac Donald werd door den Voorzitter, namens de vergadering, dank gebracht. Op voorstel van den heer D. Breebaart werden bij acclamatie benoemd tot leden der Commissie voor het onderzoeken van rekening en verantwoording en begrooting de heeren P. Buis Jz., C. Asjes en V. Bakker Jz. en werd tevens bepaald, dat de voor jaarsvergadering in 1888 te Berkhout zal plaats hebben. De vergadering werd daarop gedurende een half uur geschorst. Gedurende de pauze maakten de leden kennis met den „veeredder" van den heer Slooves. Bij de heropening der vergadering werd den leden medege deeld, dat zich 5 nieuwe leden hebben aangemeld. De Voorzitter gaf nu het woord aan den heer J. Koopman, van Beemster, ter inleiding van het voorstel van het Bestuur, om' in 1888 eene Tentoonstelling te houden van a. Ooien met hare lammeren, afkomstig van de door bemid deling der Vereeniging ingevoerde Eugelsche rammen; b. Paarden, geboren in 1887, afstammende van de hengsten „Horsa" en „Norman II"; c. Morriën, met haar veulen, afstammende van bovengenoemde hengsten j

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2