s» MANILLA-SIGAREN, Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. G. A. SONSTRAL, CONSERVATRIX. d. Stieren, geboren in 1887en e. Kaas, bereid volgens het systeem Boekei. De inleider gaf der vergadering in overweging het Bestuur te machtigen bedoelde Tentoonstelling voor te bereiden, opdat in Maart a. s. bepaalde voorstellen daaromtrent konden ter tafel gebracht worden. Na ecnige discussie, waaraan door de heereu Wallcr, Timmers, J. Zijp Kz. en D. Breebaart werd deelgenomen, en waarbij zeer belangrijke wenken aan 't Bestuur werden ge geven, verklaarde de Voorzitter, dat aan deze zaak, met do ver langde wijzigingen, zal worden gevolg gegeven. Door den heer N. Loder, van Winkel, werd een belangrijk voorstel bij de vergadering ingeleid, ter zake van hot onderwijs in 't hoefbeslag. Blijkbaar heeft het Bestuur deze aangelegenheid grondig onderzocht en tracht het bedoeld onderricht onder 't bereik van belanghebbenden to brengen. Ten slotte werd door den heer Loder voorgesteld, om in deze zaak van de krachtige hulp des Hollandsche Maatschappij van Landbouw gebruik te maken en van de belangstelling der Vereeniging blijk te geven door het verleencn van eene subsidie ad f' 200. Nadat de heer Wallcr er op had gewezen, dat de Minister van Oorlog stellig niet ongezind zou bevonden worden om deze zaak te steunen en hij zijne sympathie voor 't voorstel van 't Bestuur had betuigd, werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen. Een zeer belangrijk onderwerp kwam nu aan de orde: het blauw in de kaas. De heer J. Zijp Kz. leidde de bespreking van dit onderwerp bij de vergadering in. liij deelde uit zijne ervaring tal van bijzonderheden omtrent deze zaak mede, nadat hy dit verschijnsel had aangeduid als even lastig voor den kaashandelaar als de druifluis voor den handelaar in wijn. Hij verzekerde, dat zich op zijne boerderij dat lastig en schadelijk verschünsel bad voor gedaan en ook weêr plotseling geheel was verdwenen. Hy bracht in herinnering hetgeen over deze zaak in het „Landbouwblad* is geschreven door prof. De Vries en door den heer Bakker van Grosthuizen. Spreker wenschte een grondig onderzoek dezer aan gelegenheid, opdat in Maart a. s. voorstellen hiertoe betrekkelijk aan de vergadering kunnen worden gedaan. De Voorzitter verzekerde, dat in de kaasfabriek te Oudorp geen last van dit verschynsel is ondervonden. Na nog eenige discussie werd door den beer Bakker zijoe medewerking aan 't Bestuur toegezegd om ecu onderzoek van deze zaak in te stellen. Deze spreker hield zich verzekerd van bet wélslagen van een in te stellen onderzoek. Punt XI van de agendabespreking van verdere werkzaam heden, gaf den beer J. Zijp Kz. aanleiding voor te stellen, dat het Bestuur door de vergadering worde gemachtigd om bij de Hooge Regeering te ondersteunen bet voorstel der Koninklijke Landbouw-Commissie tot stichting van een Proefstation voor Zuivelbereiding te Hoorn. De vergadering vereenigde zich een parig met dit voorstel, en het Bestuur verklaarde zich, bij monde van den Voorzitter, bereid, om aan dien wensch gevolg te geven. De heer Waller stelde daarna voor, dat het Bestuur zich, namens de Vereeniging, wende tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal met verzoek om de behandeling der wet op den boter- handel urgent te verklaren. Door den heer J. Zijp Kz. werd dit voorstel ondersteund en door de vergadering aangenomen. Mede werd aangenomen een ander voorstel van den heer Waller om minderjarige zonen van leden gelegenheid te geven, zonder leden te zyn, tegen eene matige entrée de vergaderingen der Vereeniging by te wonen. Achtereenvolgens werd door de heeren D. Breebaart en J. Zyp Kz. het woord gevoerd om de leden bij de aanstaande ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer aan te sporen, geene candidaten te steunen, die niet willen medewerken tot afschaffing der wik- en weegloonen in de 4 Noordhollandsche marktplaatsen en der marktgelden te Hoorn. Eerstgenoemde spreker deed daarbij uitkomen, dat het te verwonderen is, dat die loonen en die marktgelden, welke toch eigenlyk beschermende rechten zijn, bescherming vinden bij personen, die in andere opzichten van beschermende rechten alkeerig zyn. Door den Voorzitter werd een woord van dank gericht tot den heer Slooves voor de gelegenheid, die hij den leden gaf, om met zijne uitvinding kennis tc maken. Spreker drukt den wensch uit, dat deze vinding den ontwerper voordeel moge aanbrengen. De Voorzitter herinnerde, dat de heeren Jb. Zijpen G. Wonder, met hem, met het einde dezes jaars hunne betrekking als leden des bestuurs zullen nederleggen. Hij betuigde die beide heeren dank voor al hetgeen zy in 't belang der Vereeniging hebben gedaan en drukte den wensch uit, dat zij ook na het verlaten der bestuurstafel hunne belangstelling in „Hollands Noorderkwartier" niet zullen verloochenen. Voor zichzelven betuigde hij dank aan alleD, die hem steeds steun en welwillendheid betoonden. De hamer zou vallen, doch vooraf stond de heer Waller op, om aan den Voorzitter een woord van bartelijken dank te wyden. Spreker beschouwde zich als de tolk der vergadering en verzekerde den Voorzitter, dat het aller wensch is, dat de heer De Jongh na zyn aftreden nog lang de aangenaamste herinneringen moge bewaren van den tyd, dat hij het presidium dezer Ver eeniging bekleedde. De heer Waller sprak daarna den heer J. Zijp Kz. toe, die met Januari a. s. den heer De Jongh zal opvolgen. Nu liet, na nog eene dankbetuiging voor de hulde hem gebracht, de Voorzitter den hamer vallen en de najaars vergadering van „Hollands" Noorderkwartier werd naar 't ryk der historie verwezen. Schager markt van heden (per telegraaf). Paarden Ossen 2 Stieren 31 Geldekoeien Kalf koeien 10 Vaarzen - 25 Hnkkelingen 18 nucht. Kalveren - Rammen - 670 Schapen - f 20at60 - aj i -160 a 180 - 60 a 130 - a - 40a 60 12 a 20 Ca 16 a 10 a 28 2490 Lammeren 10 a 18 5 Bokken&Geiten-f la 6 39 magere Varkens f 8 a 11 56 Biggen - 3 a 6 40 Kippea c. 40 al 30 50 Eenden - 50 a 60 Boter per kop 80 a 85 Kaas per kilogram - 25 a 30 Kip-Eieren per 100 -600 a650 Eend-Eieren - a Marktberichten. TEXEL, 29 November. Werkpaarden f 75 a 100, oude Paarden f 40 a 45, Rijpaarden f 150 a 225, vette Koeien i 140 a f 180, Geldekoeien f 60 a 70, Kalfvaarzen f 60, Geldevaarzen f 45, Graskalveren f 15, Geldeschapen f 17, Fokschapen f 13 a f 14, Schrammen f 12.50 a 14, alles per stuk; vette Varkens 21 cents per halt kilogram. Alles in den Commissiehandel. MEDEMBLIK, 30 November. Aangevoerd 15 stapels Kaas, hoogste prys f 29 per 50 kilogram. Boter f 1.40 per kilogram. Kip-eieren f 5.50 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 30 November. Aangevoerd 5 stapels Kaas, f 32 per 50 kilogram. Zaden en Granen: Karweizaad f 14.25 a 14.50, Mosterdzaad f 14.25 a 16.25, Maanzaad f 9.a 10.50, Vale Erwten f 9 a 13, Groene dito f 9 a 12, Grauwe dito f 10.a 13.50, Wijker Vale dito f 7 a 8, Bruine Boonen f 8.50 a 11.50, Paardenboonen f6, Gerst 1 4.a 4.25, Haver f 3.a 3.50, alles per hectoliter. Handel matig. PURMERENDE, 29 November. Aangevoerd 182 stapels Kleine Kaas, f 33 en 8 stapels Middelbare, f 31 per 50 kilogram. 1472 kilogram Boter, f 1.15 a 1.25 per kilogram. 50 hectoliter Appelen, f 3.a 4.50, en 50 hectoliter Peren, f 3.a 4.50 per hectoliter. Kip-eieren f 6 a 7 per 100 stuks. Veemarkt225 Runderen, 5 Stieren, handel matig, prijshoudend 20 Paarden; 69 vette Kalveren, f 0.70 a 1.per kilogram, handel ving; 85 nuchtere Kalveren, t 8 a 20 per stuk, handel matig; 130 vette Varkens, 36 a 44 cents per kilogram, handel vlug45 magere dito, f 10 a 14, handel matig248 Biggen, f 3 a 6, handel matig3784 Schapen, lager in prys, handel flauw 1075 Ganzen, f 1.75 a 3.190 Zwanen, f 6.25 a 9.alles per stuk. WAGENINGEN, 28 November. Uiterwaardsch-Hooi f 24 a f 25 en Binnenveldsch f 18 a^O per 500 kilogram. KAMPEN, 28 November. Buiten-Hooi f 16 a 19 en Binnen- Hooi f 13 a 15 per 500 kilogram. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Overleden: Geene. GehuwdK. Gomes en G. Voorthuis. A. P. Pomper en A. M. Portegijs. K. Ryper en M. Bakker. G. A. Gomes en A. Dienaar. Bevallen: M. G. Dekker, geb. Groen, D. C. Loovenstijn, geb. Aarhelge, D. N. Taylor, geb. Buis, Z. M. Schendelaar, geb. Broekhuizen, D. A. H. Man, geb. Van Grunningen, Z. P. Mooij, geb. Barendregt, Z. N. Hoogendyk, geb. Neefjes, Z. Gemeente TEXEL, van 24 tot 30 November. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Geboren: Neeltje, dochter van Klaas Pereboom en Tryntje Visser. Aafje, dochter van Dirk Tanis en Antje Mantje. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 30 November. Ondertrouwd D. De Leeuw en M. M. De Leeuw. GehuwdE. J. Zweekhorst, 27 jaren, en J. Meijer, 25 jaren. D. De Leeuw, 20 jaren, en M. M. De Leeuw, 22 jaren. BevallenM. De Vos, geb. Bachman, Z. M. Van Ryswijk, geb. Kistemaker, Z. G. Volder, geb. Biersteker, D. T. Fransz, geb. Kuiper, Z. M. Smiers, geb. Jonker, Z. N. Van Gijtenbeek. geb. Wilms, D. Overleden. A. M. Van de Bijl, 1 maand. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Woêrsgesteldheid30Nov. 12 n. Bewolkt, helder, mooiweer. 1 Dec. 8 u. Dichtbewolkt, winderig. 1 Dec. 12 u. Dichtbetrokken, winderig. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand November 15° 36' 3'. Zr. Ma. schroefstooraschip 1ste klasse „Tromp" is gisteren avond omstreeks 11 uur Dungeness gepasseerd en kan dus hedenavond alhier ter reede worden verwacht. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Van Galen" is heden in dienst gesteld, onder commando van den kapitein ter zee J. Loots. De éfat-major is samengesteld als volgt: de luitenant ter zee 1ste klasse P. D. A. Frankamp als 1ste officier; de luits. ter zee 2de kl. H. G. J. A. Fundter de Bauchène, W. M. L. Olivier, Jhr. H. L. Wichers en \V. J. G. Umbgrove; de adelborsten 1ste klasse C. M. Van Rijn, W. Gaade, S. Van Lennep, W. B. K. Boom, E. Baron Van Heerdt tot Eversberg, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, F. C. Schaalje, W. C. B. Wintgens, J. H. Junius, H. H. Del Court van Krimpen, A. J. Loke, C. F. Pabst en R. F. Van Brakel Schimmel; de officier van gezondheid 1ste klasse dr. J. M. Kor ver en die der 2de klasse A. E. Sissingh; de officier van administratie lstekl. N. W. Lasonder en de adj.-administrateur O. J. Grullemans. De laatste dag van November, die ons herinnert aan den terugkeer in het Vaderland, na eene ballingschap van bijna 20 jaren, van Koning Willem I, die dag heeft opnieuw een plaats gekregen onder de datums, die aan gewichtige gebeurtenissen herinneren. Ten klokke twaalf heeft gisteren in alle gemeenten des lands de afkondiging der gewijzigde Grondwet plaats gehad. Op de plaatsen, waar rechtscollegiën zitting hebben, geschiedde de voorlezing der gewijzigde Grondwet zelve; vóór de Raadhuizen der gemeenten had de afkondiging der desbetreffende publicatiën plaats. Hier ter plaatse werd deze afkondiging op plechtige wijze verricht. Vóór het Raadhuis wapperden vaderland- sche vlaggen; klokgelui kondigde de plechtige handeling aan; de Burgemeester, de Wethouders, de leden den Raad en de ambtenaren der gemeente hadden zich in de vesti bule van het Raadhuis vereenigd, waarvoor de Secretaris de Publicatie voorlas. Een niet talrijk publiek was tegen woordig. Bij de vermelding hiervan voegen we den wensch, dat de nieuwe Grondwet in groote mate moge bijdragen tot bevordering van de welvaart van Land en Volk. Gisteren is alhier door de Engelsche sleepboot Jona" binnengesleept het Nederl. schip „Antje Visser", hetwelk in de vorige maand, van Riga naar Harlingen bestemd zijnde, in de Noordzee werd aangevaren door de Oosten- rijksche bark „M. Premuda", welke eenige dagen later op de Razende Bol strandde en verbrijzelde. Het schip ver loor daarbij de fokkemast, ra's en al het tuig en bekwam meer andere schade; in dien toestand werd het te Dover binnengebracht, loste aldaar de lading en bevindt zich nu op reis naar Harlingen om te repareeren. Door de Directie der Marine alhier werd heden openbaar aanbesteed de levering van: 1. 4000 K.G. gekookte lijnolie. Ingekomen 2 biljetten, van F. Alberdingk Zn., Amsterdam, ad f 24.85 en Wed. J. E. De Boer Zn., aldaar, ad f 24.75 per 100 K.G. 2. 7000 K.G. plantaardige machine-olie. 4 biljetten, van Parker Co., Zwolle, ad f 35.50; Fol Jr. Co., Rotterdam, f 32.75; F. Alberdingk Zn., Amsterdam, f 31.25 en De Boer «Sc Van der Schuit, aldaar, f 27.24 per 100 K.G. 3. 400 K.G. minerale cylinder-olie. 9 biljetten, van Stokvis «Sb Zn., Rotterdam, ad f 23.65; J. Houwink Pz., Sneek, f 20.73; P. F. L. G. Wee, Delft, f 20.De Boer «Sb Van der Schuit, Amsterdam, f 19.40; F. Alberdingk «Sc Zn., aldaar, f 16.13; Fol Jr. «Sc Co., Rotterdam, f 16.Parker «Sb Co., Zwolle, f 15. Th. Kezeling, Rotterdam, f 15 en J. J. L. Wee, Leiden, f 15. per 100 K.G. 4. 5000 K.G. miner. olie voor krukpenneu. 9 biljetten, van Parker «Sc Co., Zwolle, ad f 16.50; J. Houwing Pz., Sneek, f 16.30; F. Alberdingk «Sc Zn., Amsterdam, f 16.13; P. F. L. G. Wee, Delft, f 16.J. J. L. Wee, Leiden, f 15.50; Th. Kezeling, Rotterdam, f 15.De Boer «Sc Van der Schuit, Amsterdam, f 14.Fol Jr. «Sc Co., Rotterdam, f 12.90 en Stokvis «Sc Zn., aldaar, f 12.10 per 100 K.G. By de door den Raad van Toezicht van het Koninklyk Instituut voor de Marine alhier gehouden aanbesteding van de levering van het benoodigde bier, ten dienste van do adelborsten, gedurende 1888, waren ingekomen 15 biljetten, waarvan 1 van onwaarde. Laagste inschryver was de Kon. Ned. Beierabier- brouwerij, te Amsterdam, voor f 5.93f per 100 Liter. Jl. Dinsdagavond werd in het lokaal „Musis Sacrum" alhier eene algemeene vergadering gehouden doordeafdee- ling Helder van de Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust. De Voorzitter der afdeeling, de heer W. Thie Fz., opende de bijeenkomst met een gepast woord, waarna de heer S. Ulfers, van Oldemarkt, als spreker voor dezen avond optrad. In zijn inleidend woord toonde spreker in levendige trekken aan, hoe in onze dagen vaak stemmen opgaan over de nooden en behoeften vooral van den zoogenaamden vierden stand, doch hoe tegenover al die kwalen des tijds inrichtingen en middelen zijn aan te wijzen om daarin hulp en verbetering te brengen. Spreker wees daarbij op een zeer groot aantal stichtingen hier te lande van philantropischen aard. Overgaande tot zijn eigenlijk onderwerp, schetste spreker het streven der Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, zich plaatsende tegenover een der nooden van onzen tijdZondagsarbeid, en deed hij uitkomen, dat de rust op den eersten dag der week in groote mate bijdraagt tot bevordering van het stoffelijk, het verstandelijk en het zedelijk welzijn des volks. Bij 't schetsen van het materiëel voordeel van Zondagsrust wees spreker vooral op de bevordering en instandhouding van de gezondheid en de levenskracht van werklieden met hoofd en hand; het nut van Zondagsrust voor 't verstandelijk welzijn des volks toonde spreker aan door te wijzen op de behoefte aan meerdere ontwikkeling, dan die men tot op zijn 12de of 13de jaar op de lagere school heeft verkregen; en uit een zedelijk oogpunt beschouwd, vond hij ruimschoots gelegenheid om te wijzeu op den grooten zegen, die huise lijkheid, die samenzijn van familieleden op Zondag teweeg brengen kunnen. Ter bevordering van het doel der Veree niging, riep spreker ten slotte de hulp en de medewerking in van 't volk zelve, van werkgevers, van den Staat, van geneeskundigen, van onderwijzers en niet het minst van godsdienstleeraars. Aan 't einde der vergadering werd door den heer I. Korver, lid van het Bestuur, dank gebracht aan den spreker, wiens onderhoudende toespraak een grooter aantal hoorders had verdiend, dan er dezen avond tegenwoordig waren. Beroepen bij de Herv. gem. te Amsterdam ds. Schul- ler tot Peursum, predikant te Alkmaar. Voor de rechtbank te Amsterdam verscheen j.l. Dinsdag de 23jarige Elsje Lode, wonende te Amsterdam, beklaagd van diefstal. In het eind van November 1886 was zij in dienst gekomen bij eenen slager te Amsterdam. Het was blijkbaar een heel goede dienst, want reeds twee harer zusters hadden bij denzelfden slager gediend, de eene 7 jaren, de andere anderhalf jaar, en beiden waren uit den dienst getrouwd. De bekl. was dus de derde zuster die er diende. Geen wonder nu, dat men haar veel vertrouwen schonk. In September jl. miste de baas uit eene ongesloten kast een bankbiljet van f 25. Hij sprak er zijne vrouw over en meende dat de meid het wel kon ontvreemd hebben. „Onmogelijk," zeide de vrouw, „daartoe is Elsje veel te eerlijk". Maar in October, op eenen Maandag was het, miste de baas uit eene kast een bankbiljet van f 1000, dat hij er een vijf minuten geleden ingelegd had. Algemeene ontsteltenis in huis. De meid wist weer van niets en kwam na eenige oogenblikken uit de keuken aanzetten met een biljet van f 1000; „dat had zij in den achbak gevonden." Dat was wel wat kras en Elsje werd terstond ontslagen. De politie werd ook met de zaak in kennis gesteld. Het onderzoek bracht aan het licht en de bekl. bekende het voor den rechter volmondig dat zij behalve de f 1000, ook circa f 500 aan contant geld uit de toonbanklade en het biljet van f 25 ontvreemd had. Zij had het geld gedeeltelijk op de spaarbank geplaatst en gedeetelijk besteed om linnengoed te koopen. Zij wilde gaan trouwen en dus het noodige voor het aanstaande huishouden bijeengaren. In de eerste toekomst zal dat trouwplan wel niet doorgaan, want het O. M. requireerde 2 jaar en 6 maanden gevange nisstraf tegen haar. De verdediger, mr. L. W. Van Gigch, verzocht oplegging eener lichtere straf. Te Padua moet eene jonge schoone Gravin B. met een vermogen van 2 millioen zich hebben laten schaken door haar koetsier. Hare broeders verzetten zich kracht dadig tegen een huwelijk en een proces is aanstaande. Ondertrouwd A. C. DORRENBOOM, 1° Luitenant Inf. O. L en J. G. E. J. PANDER MAAT. Novene, ,887. Bevallen van een flinken jongen: A. P. E. SIGLING—VAN DEÜRSEN. Haarlem, 29 November 1887. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, bij de geboorte onzer Dochter ondervonden, betuigen ondergetee- kenden hunnen hartelijken dank. j. kisjes A. f. J. KISJES—VAN BRUGGEN. Spoorstraat, heeft ontvangen: Cortado en Habana, gewas 1887. Nederlandsche Algemeens Maatschappij 'van Levensverzekering, gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht N°. 93, gaat steeds voort met het sluiten van alle soort van Verzekeringen op levenskans gegrond. Nadere inlichtingen bij den Agent der Maatschappij, den Heer W. J. VAN NECK, te Nieuwediep. De Directeur, Mr. JANSMA VAN DER PLOEG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3