Ruime keuze SINT-NICOLAAS-CADEAUI. Boekhandel J. C. DE BUISONJÉ ZOON. voor SINT-NICOLAASFEEST A. VAN BENDEGOM. Tliieme's Mnziek-Bibliotlieek. mr, GOEDKOOPSTE PIANOMUZIEK. "WÊ Één Gulden per deel. "NME THIEME's Boei- en Mnzietadel te ZetjEen. AMSTERDAMSCHE COURANT. Holloway's Zalf en Pillen. Wed. P. BRUIJN Wz., Spoorstraat Q 13, WIJNHANDEL W. JAGER GERLINGS, Keizerstraat, nabij 't Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. Aan de leden der Ned. Hervormde Kerk Godsdienstoefeuiug in het Kerkgebouw den Weleerw. Zeergel. Heer P. VAN SON, Langestraat, C. 110. Beleefd noodigt hij zijne geachte cliëntelle tot een bezoek uit, terwijl alles tegen concarreercudc prijzen is genoteerd. Deel 11. (niet moeielijk.) Deel 16. (niet raoeielijk.) Millöcker, Carlottn-Walzer. Richards, En Abseuce. Romance. Rixner, Landjagermarsch. Millöcker, Kosackenritt. Galop. Marcailhou, Indiano. Valse. Richards, Marie. Nocturne. Lefcbare-Wély,LaRetraite Militaire. Caprice. Deel 12. (gemakkelijk.) 1 (voor Piano gearrangeerd door Krng). Abt, Gnte Nacht dn mein herziges Kind. Gouuod, Marsch aus Faust. Mendelssohn, Es ïst bestimmt in Gottes Rath. Verdi,Miserére aus „der Troubadour.* Gumbert, O bitt euch liebe Vögelein. Gumbert, Das theure Vaterhaus. Der Tyroler und sein Kind. Flotow, Martha. Deel 13. (niet moeielijk.) Wallerstcin, Jahrmarkts Polka, j Stern, The Musical Box. Plaisanterie musicale. Reissiger, Feënreigen-Walzer. Lanner, Grossmütterchen. Liindler. Langer, Grossvatercheo. Liindler. Wallerstein, Jenny Lind's Polka. Arditi, II Bacio. Walzer. Die letzten Walzer eines Wahnsin- Strauss, Brautschau. Polka. Strauss, Einzugsmarsch. Millöcker, Ein lieber Schatz. Polka fnmeaise. Millöcker, Gilda-Walzer. Genée, Nanon-Quadrille, Deel 17. (middelzwaar.) Pauer, La Cascado. Morcean de 5 Concert. Leybach, Les Rameaux. 1'antaisie brillante. SidneySmith.DerFreisckiitz. Grande 9 Fantaisie de Concert. Deel 18. (middelzwaar.) Reinecke, Ein Tanzchen. Aus „Der fl Jugendzeit". Niels W. Gade, Novellette. Aus „Aquarellen". Schumaun, Impromptu. Aus „Bilder 2 aus Osteu". Beethoven, Türkischer Marsch. Aus ij „Die Ruinen von Athen". Niels W. Gade, Mignon. Aus „Pbau- 2 tasïestücke*. Chopio, Trauermarsch. Jadassohu, Elsa's Traum. Aus (j „Lohengrin". Schumaun, Aufschwuug. Aus„Phan- tasiestücke". Moszkowski, Albumblatt. Deel 14. (niet moeielijk.) Lange, Zitherkliinge. Landliches Tonbild. Krng, Ein Tag in den Tyroler Alpen. Romantisches Tonstück. Jungmann, Heimweh. Melodie. Lefébure-Wély, les Cloches dn Mo- nastère. Nocturne. Kuhe, Home sweet Home. Lange, Blumenlied. Melodie. Deel 15. (niet moeielijk.) Strauss, Zigeunerbaron-Quadrille. Strauss, Kriegsabeuteuer. Schnell Polka. Strauss, Schatz-Walzer. Millöcker, Schiffsjnngeu-Marsch. Millöcker, Posicriptum. Polka-Ma zurka. Elk deel bevat gemiddeld 40 bladzijden en is met prachtige noten zeer duidelijk op zicaar papier gedrukt. Muzieklief hebbers mogen, niet verzuimen kennis te maken met deze bijzonder goedkoope en nette uitgaaf van de meest gezochte Pianomuziek. Elk deel is voor slechts één gulden afzonderlijk ver krijgbaar bij alle Boek- en Muziekhandelaren. Naar plaatsen waar dezen niet gevestigd zijn geschiedt de toezending na ontvangst van postwissel (waarop de verlangde deelen aan te geven) onmiddellijk en franco door Deel 19. (niet moeielijk.) Krug, Abendgebet. Religiöses Ton stück. Oesten, Alpenglühen. Idylle. Laoge, Der Neogierige. Mendelssohn, „Icli wollt' meine Lieb' ergösse sich". Richards, Des Wandcrer*s Traum. Roinauce. Wallace, La Petite. Polkade Concert. Badarzewska, La Prièred'une Viergc. Richards, Eu Absence. Romance. Deel, 20. (middelzwaar.) Willmers, ün jour d'été en Norvège. Grande Fantaisie. Schar wenka, Polnische Nat ionaltanz. Hiller, Gesaug der Nixen. Aus „Loreley" von Reinecke. Jndassohn, Saloustück. Reinecke, Widmung. Aus „Der Jugendzeit". Tschaïfcowsky, Rêverie du Soir. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdarasche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bareau: Lokaal „De Brakke Grond," Ne» 53. Groote verlichting. Alle jicht en rheumatische aan doeningen, zwakte en verslapping der ledematen, stijve gewrichten en sa&mgetrokken spieren, kunnen met zeker heid op eenen goeden uitslag behandeld worden, door deze. Zalf bestendig op de aangedane deelen in te wrijven, nadat die eerst met warme pekel zijn gebet. Holloway's Pillen moeten ingenomen worden door den lijder, die deze behandeling onpartijdig beproeft, omdat zij het bloed zuiveren, de maag versterken, de lever regelen, de nieren prikkelen, op de ingewanden als zachte purgatiën en op de zenuwen versterkend werken. In huid- en klierziekten, worden Holloway's middelen ernstig aanbevolen, om derzei ver zachte en toch krachtige werking, wanneer het slachtoffer als omsingeld is door een lange keten van klierziekten. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Qxford-Street, Londen. Voor SINT-NICOLAAS-CADEAUX ►ontvangen zeer nette verpakkingen diverse SIGAREN, in alle prijzen, bij A. B. Weber, den Helder. Dépot van C. J. B0ELE ZOON- bericht haren geachten plaatsgenooten, dat zij voorhanden heeft een groote verscheidenheid fijne merken SIGAREN en SIGARETTEN, in uiterst net verpakte kistjes van f 0.50, f 0.75, f 1.00, f 1.25, f 1.50, f 2.00, f 2.50, f 3.00, enz. enz., zeer geschikt voor Sint-Nicolaas- Cadeaux. geurige HAVANA's en MANILLA'S. van (firma J. H. ENSCHEDÉ) te HAARLEM. Depót te Helder: te ANNA PAULOWNA. Ondergeteekenden, overtuigd van de noodzakelijkheid dat de Ned. Gereformeerde Kerk alhier terugkeere tot de gehoorzaamheid aan het Woord van God, en de erkenning van den Heere Jezus als eenigen Koning der Kerk, en dus niet mogende berusten in het besluit des Kerkeraads om de reformatie der Kerk niet ter hand te nemen, noodigen alle meerderjarige manslidmaten der Kerk, die deze over tuiging deelen, bij dezen uit, om op Zondag 4 December e. k., des middags ten 1^ ure, saam te komen in het kerkgebouw aan het Breezand, ten einde onder leiding van den Weleerw. Zeergel. Heer P. YAN SON, Predikant te Amsterdam, door de Classe daartoe aangewezen, over te gaan tot de verkiezing van Opzieners en Arm verzorgers, die haar bij Gods Woord willen houden. J. ICOOLE. Anna Paulowna, A. v. ROZELAAR. 1 December 1887. G. W. AKKERHUIS. aan het Breezand te Anna Paulovvna. Op Zondag den 4den December 1887 zal D. V., des morgens ten 91 en des avonds ten 6 ure, optreden: Predikant te Amsterdam. Het Bestuur. Over „Nieuw Meerenberg" wordt het volgende gemeld „Bij een bezoek, Zondag jl. aan Meerenberg gebracht, bleek ons dat het nieuwe gesticht, waarvan de bouw in 1886 werd ondernomen, meer en meer zijn voltooiing nadert. Behalve de kosten voor verwarmings- en verlichtingstoe stellen en waterleiding, bedroeg de aannemingssom f 300,000. Op een terrein van 22,000 vierk. M. werden de gebouwen, die met inbegrip van vier binnenplaatsen, ieder groot 1600 vierk. M., een oppervlakte beslaan van 16,800 vierk. M., opgetrokken. De voorgevel heeft een lengte van 138 M. en is door hoofd gebouw, twee vleugels en twee hoekpaviljoens in 5 deelen verdeeld. Van binnen is het groote gebouw in 4 afdee- lingen of klassen verdeeld, nl. een voor zieken, een andere voor rustige, een derde voor half rustige en een vierde klasse voor onrustige of storende patiënten. Elke afdeeling is door 2 trappen met de bovenverdieping verbonden, waar de slaapzalen zijn. Het gebouw bevat 28 groote zalen, die ieder een oppervlak hebben van ongeveer 70 vierk. M., benevens verschillende kleine vertrekjes (cellen), badkamers, dienstboden vertrekken en bergplaatsen, terwijl in het midden- of hoofdgebouw de woning van den eersten doctor is. De benedengangen, waarop de verschillende zalen uit komen, zijn 41 M. breed, terwijl de verdiepingen een gelijke hoogte, nl. van 41 M., hebben. Deze breede gangen of corridors gelijken dan ook meer op langwerpige zalen, waarin de rustige patiënten bij ongunstig weder des daags of bij avond wandelen of vermoeid op zitbanken uitrusten. Dezelfde gangen, doch smaller, treft men ook in het oude gebouw aan, en de wandeling door zulk een gang en de hernieuwde kennismaking met een paar vrienden der jeugd, zal ons nimmer uit bet geheugen gaan. Bij het diep mede lijden voor de patiënten ontvangt gewis ieder, die het voorrecht erlangt een blik in de zalen te kunnen werpen, en de goede, de uitstekende verzorging te kunnen gadeslaan, waarmede een aantal doctoren, maar voornamelijk de uit muntende huismeester, de heer Bukers, belast is, een weldadigen indruk, zoodat men 't gebouw verlaat met 't aangenaam bewustzijn, dat de patiënt nergens ter wereld beter geplaatst is en meer vrijheid kan genieten. Om alle vertrekken, zoowel die in het nieuwe als in het oude gebouw, van water te voorzien, beeft men daarachter, aan den voet der duinen, groote putten of vergaarplaatsen gemaakt, terwijl op de zolders vele reservoirs zijn geplaatst, die ieder 10 kub. M. water kunnen bevatten. Door twee perspompen, die per uur elk 1600 liter water kunnen opvoeren, zijn deze reservoirs met de putten verbonden. De verwarming geschiedt in het nieuwe zoowel als in het oude gebouw door stoom, waarvoor in een afzonderlijk gebouw of ketelhuis 3 groote ketels zijn geplaatst, ieder met 60 vierk. M. verwnrmings-oppervlakte, terwijl de stookplaatsen in verbinding staan met een schoorsteen ter hoogte van 30 M., op een der binnenplaatsen opgetrokken. De stoom wordt door een buizennet door al de gebouwen, zalen en vertrekken gebracht. Yoor alle te verwarmen vertrekken zijn openingen in de muren gelaten, welke door ijzeren deuren met geperforeerde onder- en boven gedeelten zijn afgesloten en waartusschen zig-zagvormige buizen zijn aangebracht. In de badkamers en ook in die vertrekken waar men spoedig warm water wenscht te hebben, zijn stoom- en warmwaterleidingsbuizen met elkander in verbinding gebracht. En alleen de verwarmingsbuizen voor het nieuwe gebouw werden aangenomen voor f 29,000, behalve het metselwerk. De gevels zijn opgetrokken van baksteen, spaarzaam afgewisseld door banden en lijsten van cementsteen. Het hoofd- of middengebouw bestaat uit drie verdiepingen en is gekroond door een eenvoudig klokkentorentje. Het geheel steekt gunstig af bij het oude gesticht met zijn gepleisterde muren, ofschoon ook daarin, tijdens het beheer van den directeur, doctor Van Persijn, en van den heer Bukers, zeer vele veranderingen en verbeteringen zijn aangebracht, getuige de doelmatige en fraaie regentenkamer, bibliotheek, keukens, proviandkamers, directie- en admi nistratiekamers, enz. enz. De toegang voor belangstellenden tot deze stichting is zeer moeilijk. Tenzij men doctor in de geneeskunde is, wordt eenvoudig elk ander sterveling geweerd. Het nieuwe gebouw biedt plaats voor 400, het oude voor 800 patiënten, met inbegrip van verplegende personen een bevolking van 1500 personen. Onder den titel: „Het „Zweetstelsel" in oostelyk Londen," meldt men uit Londen dd. 25 dezer aan de „N. Rott. Crt." Voor eenigen tyd raakte het bekend, dat de heer John Burnett, de nienwbenoemde ambtenaar voor de arbeiders-statistiek aan het departement van koophandel alhier, bezig was met een onderzoek naar het „zweetstelsel'' in oostelijk Londen. Deze tyding werd met belangstelling vernomen, in de eerste plaats dewijl de ijver en de nauwgezetheid van den „Labour correspondent" ons een belangwekkend verslag beloofden, en in de tweede plaats, omdat wij inderdaad zeer weinig van het zweetstelsel" afweten, en toch gaarne wat meer er over zouden vernemen door eenen deskundige. Het thans verschenen rapport des heeren Burnett stelt ons n\et teleur. Het is zaakrijk en verspreidt veel licht over eenen toestand die, hoewel voortwoekerend in ons eigen midden, nog slechts weinig bekend is, ofschoon men veel er over leest en hoort. De reden hiervoor is niet ver te zoeken. Zij die een rechtstreeks belang hebben by het voortduren van het „zweet stelsel", zijn niet gezind met bijzonderheden voor den dag te komen, want daarmede zouden zij hun eigen doemvonnis moeten uitspreken. Wat de Engelschen het „zweetstelsel" noemen, is eene moderne Engelsche uitvinding. Het woord drukt met schrikbarende juist heid uit, wat het zeggen wil. Het is eene stelselmatige uitmerge ling door mcnschen van medemenschen, die een leven te voeren hebben, erger, veel erger dan de slavernij der negers vroeger was. Dit uitmergelingsstelsel is begonnen in het kleermakersvak, dat, gedurende de laatste jaren, eene volkomen omwenteling heelt ondergaan. Het type van den oudcrwetschen kleedermaker, die u een pak kleeren aanmat, na eerst met u een boek vol stalen te hebben doorloopen, dat type drijgt -geheel te verdwijnen. Met den smaak voor gemaakte kleeren zyn groote magazijnen ontstaan, waar lieden, die vermoedelyk van het kleerenraaken niet meer afweten dan ik, eenen grooten voorraad kleedij in allo fatsoenen en maten voor hunne klanten gereed houden. Naarmate het getal dezer winkels in gemaakte kleederen toe nam, is ook de prys der artikelen goedkooper geworden. Inderdaad is de concurrentie in dit vak zdó groot geworden, dat men de belachelijkste prijzen ziet noteeren, en men begrijpt niet hoe de menschen het er voor doen kunnen. De klanten schijnen zich nooit de) vraag te stellenwaar vandaan komen die dingen? En dat is maar goed ook. Als zij wisten, waar de fijne jasjes, broeken en vesten, de kranige hoeden, de smaakvolle, „extra-sterke" laarzen vervaardigd worden, nl. in de vunzigste, smerigste holen, welke men bedenken kan, dan zouden zy minder haast maken de ëéne aan te trekken en de andere op te zetten. Velen meenen natuurlijk, dat al die kleederen, uitgestald in breede ramen, welke des avonds schitterend verlicht worden, ter plaatse zelve worden gemaakt. Geen grover dwaUng denkbaar. Als ik een kleeder-magazijn wil openen, heb ik mij slechts te wenden tot een aannemer of contractordie my alles levert tegen overeengekomen prijs. Hij zelf is evenmin een kleermaker als ik, en hij stelt zich in betrekking met andere agenten. Al lager en lager dalen wij af, en eindelijk komen wij bij de „meatersde blankofficiers van Oost-Londen. Dezen hebben eenig verstand van kleedermaken, voldoende althans om bestellingen naar wensch uit te voeren. Zij houden werkplaatsen er op na in de armoedigste buurten, waar zij mannen en vrouwen, meerendecis jonge vrouwen, soms 14 tot 16 uren per etmaal aan den arbeid houden, in allerakeligste holen, tegen loonen van f 1.50 f 2.per dag! Vroeger waren er ook vele Engelschen in dit treurig vak, maar tegenwoordig schijnt de toevloed van vreemdelingen, grooten- deels Israëlieten, van dien aard te zijn geworden, dat delaatsten de Engelschen bijna geheel verdreven hebben. Maar ook onder de buitenlanders heerscht ecno haast moorddadige mededinging, zoodat al die duizenden menschen eigenlijk, aan handen en voeten gebonden, zijn overgeleverd aan de sweaterswaarvan erin Oost- Londen alleen een 2000 moeten bestaan, die grove winsten behalen. Het valt echter gemakkelijker zulke misbruiken te staven, dan hulpmiddelen daartegen aan te voeren. Het ambtelyke toezicht op deze holen, krachtens de fabriekwet, is een wassen neus. Er zyn maar drie of vier inspecteurs, en die kennen de armste buurten ternauwernood, terwijl de arme buurten hen wèl kennen. Nauwelijks wordt hunne aanwezigheid gesignaleerd, of de sweaters nemen de noodige maatregelen om hunne wandaden te verhelen. Verscherpte inspectie is dus zeer gewenscht. „Kaartjes, heerenzeide de conducteur van een trein en ieder gaf het zijne over, behalve een zenuwachtig oud heertje, dat tevergeefs al zijn zakken doorzocht, zoodat de andere reizigers ongeduldig werden. „Kora, mijnheer," hernam de conducteur, „wij wachten op u. Wel! u heeft het tusschen uw lippen, mijnheer! Dank u, al klaar!" en de conducteur sloeg het portier dicht. De trein ging voort. „U schijnt soms een beetje te soezen," merkte een der reizigers ironisch op. „Soezen? Om den drommel niet/ antwoordde het oude heertje vinnig, „maar het was een kaartje van de vorige week, en daar moest ik den datum uit zuigen." Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4