in stilte er aan, dat de dagen en de uren des onderdoms lang vallen en dat, wanneer men grijze haren heeft, het zoet is, met zijn tweeën aan de vervlogen jeugd terug te denken. Hoe die Parijsche oude vrijere aan die zonderlinge feestviering van den Sint-Nicolaasdag komen,, weet ik niet, en ik heb 't ook nergens kunnen vinden. Naar men verzekert, heeft Z. M. de Koning het plan, om een gedeelte van het voorjaar aan het meer van Genève of elders in Zwitserland door te brengen, opgegeven. Z. M. zal in den aanstaanden zomer wel weder een kuur te Wildungen ondergaan. Door een wijziging in het tarief voor het gewoon militair vervoer op de spoorwegen zullen voortaan officieren en minderen der land- en zeemacht, niet in dienst, doch in uniform, en niet in uniform op vertoon van hunne reis- order, voor met groot verlof gaande zeemiliciens, niet in uniform, doch op vertoon van hunnen verlofpas reizende, alsmede hun bagages, tegen halve vracht worden vervoerd. Het besluit van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, om aldaar op 6 en 20 Januari a.s. kaasmarkten te doen houden, schijnt niet bij ieder instemming te vinden 30 kaashandelaren tep minste hebben bekend gemaakt, dat zij zich verbonden hebben om die markten niet te bezoeken, noch daar te laten koopen. „Het Vaderland" verhaalde dezer dagen de anecdote, dat een „lodger" het kiesrecht, door de nieuwe kieswet hem geschonken, verloren had, daar de woning, waarin hij kamers gehuurd had, door brand vernield was. Dezer dagen maakte zich nu een ander aan de „Arnh. Crt." bekend, die het kiesrecht verloren heeft, omdat zijn huis baas het hem ontnam. Deze wist, dat zijn huurder in politieke meening met hem verschilde, en hij zeide hem de huur op. Daardoor kon hij niet beantwoorden aan den eisch, negen maanden op dezelfde kamers gewoond te hebben, aan welken eisch, volgens den Minister Heemskerk, moet worden voldaan, wil men kiezer zijn. Het middel, teekent de „Arnh. Crt." hierbij aan, is zóó eenvoudig, dat het ook in het vervolg wel zal toegepast worden, wanneer ten minste de wetsduiding van den heer Heemskerk door den rechter gedeeld wordt. Naar men zegt, is te Rotterdam reeds voor f 10,000 ingeschreven voor de nagelaten betrekkingen der slacht offers van de ramp van het stoomschip WA. Scholten". De stoomboot „Caland" is te New-York aangekomen met dertig schipbreukelingen van de //W. A. Scholten," waaronder drie eerste klasse passagiers. [Deze passagiers zijn geene nieuwe geredden, maar personen, die op de later vertrokken „Caland" hunne reis naar New-York voort gezet hadden.] Het was jl. Zaterdag voor de oude zeelieden in de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee een genot volle avond. De weldoende handen, die op Sint-Nicolaas zooveel goeds rondom zich verspreidden, hadden ook hier het schuifelen van dominosteenen en het kouten van groepjes rondom den disch plaats doen maken voor een gezellig samenzijn. Onder het gebruik van chocolade enz. luisterde men naar het voorlezen van Cremers „Oude Jacob," waarmede de administrateur, de heer G. E. A. Van Hall, zijne toe-| hoorders wist te boeien, en de verwachting werd overtroffen toen een tombola werd gehouden, waardoor ieder een passend geschenk kreeg. Het was een genoegen het genot dier ouden te aan schouwen men zal voorzeker den indrnk medegenomen hebben, dat men den ouden zeerob in de stichting op een voudige wijze in feestelijke stemming weet te brengen en te houden. Aan de leden van het Hoofdbestuur der Friescke Maatschappij van Landbouw zijn gezonden Ontwerpsta tuten voor eene Vereeniging voor vak-onderwijs in de zuivelbereiding in Friesland". Daaruit blijkt, dat het doel der Vereeniging is om jongelieden, zoowel jongens als meisjes, te bekwamen tot goede zuivelbereiders; dat de Vereeniging dit doel tracht te bereiken door het vestigen en instandhouden eener inrichting te Bolsward, waar ge legenheid wordt geboden: 1. om kennis te maken met en zich te oefenen in het gebruik der verbeterde werktuigen tot bereiding van boter en kaas uit melk en wat verder daarmede onvermijdelijk in verband staat; 2. zich reken schap te geven van de verschijnselen en invloeden, die zich bij de bewerking voordoen. De leden betalen f 5 contributie 's jaars; begunstigers zijn zij, die eene som van ten minste f 100 aan de Vereeniging schenken. De Vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 11 maanden. Een ooggetuige deelt aan de „Nijm. Crt." mede, dat hij, jl. Donderdagmiddag met vier medereizigers in een derde-klasse-waggon van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen zittende, een zeer onaangenaam avontuur had. Te Arnhem werden nieuwe waterstoven in den waggon geschoven, waarvan er een, even voorbij 't station Arnhem, met vreeselijk geraas sprong, waardoor zich niet alleen een erge damp verspreidde, maar ook een der reizigers door het warme water ernstige brandwonden bekwam. De berichtgever schrijft de oorzaak van deze ontploffing daaraan toe, dat de stoven niet met warm water gevuld, maar boven het vuur gewarmd worden. Aan het station Nijme gen werd van het gebeurde aangifte gedaan. Een jonge landgenoote, Marie Se, heeft zich te Parijs van het leven beroofd. Zij had te Amsterdam zekeren C., koopman te Parijs, leeren kennen, en was dezen vrijwillig daarheen gevolgd. C. had het meisje trouwens door den nood gedwongen, in zulk een stadje kunnen wonen, zijn er toch enkele, die zich uit andere steden hier komen vestigen. Dit zijn voor het meerendeel vaders en moeders uit den middel stand, met beperkte middelen en groote gezinnen. Zij komen te Surbury, huren daar een huis, waarin zij een zeker aantal jaren verblijf houden en vegen dan het stof; van het doodschc stadje van hunne voeten, om elders hunne tenten op te slaan. Het geheim van die tijdelijke aantrekkelijkheid, is dit: Vele jaren geleden vermaakte een rijk man zijn vermogen aan de stad, op voorwaarde dat deze een Latijnsche school zou op richten, waar jongelieden kosteloos voor verschillende wetenschap pelijke vakken konden worden opgeleid. Deze. gift werd bij verschillende gelegenheden door andere filantropen vermeerderd. Dus groeide het kapitaal steeds aan en werd de school van Surbury een van de rijkste Instituten uit het geheele Vereenigde Koninkrijk en kunnen een groot aantal jongelieden daar voor weinig geld uitstekend onderwijs genieten. Dit lokaas drijft altyd weder nieuwe gezinnen naar het plaatsje toe, terwyl zy, behalve goed en goedkoop onderwys voor hunne zonen, kans hebben op het bezit van een der vele studiebeurzen, die aan het einde van den cursus als prijzen worden uitgeloofd. (Wordt vervolgd.) beloofd haar te zullen huwen. In plaats daarvan, liet hij haar hoe langer hoe meer aan haar lot over. Eindelijk ontdekte zij, dat hij reeds, gehuwd was. Na C. een brief geschreven te hebben, heeft zij zich door kolendamp laten stikken. Gisterenmorgen is te Zijpe door eene onbekende oor zaak geheel afgebrand de boerenplaats, bewoond door B. Asses, staande nabij Burgerbrug. Het vee met uitzondering van een varken is gered. De overige inboedel verbrandde bijna geheel. Dat de landerijen in de Hoekschenwaard weder in waarde zijn gestegen, blijkt hieruit, dat bij eene verkooping te Oud-Beierland werd geboden voor bouwland f 1900 en voor weiland tot f 2100 per hectare. Twee boeren-arbeiders waren jl. Zaterdag op de hof stede van H., te Snelrewaard, aan het stoeien, terwijl een van hen een geladen geweer in handen had. Het schot ging af en de ander werd zwaar getroffen. Hoewel niet terstond een lijk, kon hij, volgens verklaring van den inmiddels ontboden geneeskundige, dr. P., nog slechts enkele uren leven. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Door den landbouwer J. Van Dam, in de buurschap Westenholten, nabij Zwolle* is dezer dagen een span vijf jarige zwarte raerriën aan iemand te Leeuwarden verkocht voor f 1750. De schipbreuk „Renown". Dc sleepboot „Hercules", Zaterdag in den vroegen morgen met de reddingsboot van hier vertrokken, tot het redden der achtergebleven schipbreukelingen van de „Renown", keerden eerst 's avonds omstreeks 8 uur terug. Den ganschen dag had men het reddingswerk op de strandingsplaats voortgezet, maar nochtans hadden de redders hun doel niet geheel kunnen bereiken. Met zeer veel moeite kon men slechts zeven der ongelukkigen, reeds uitgeput door de doorgestane ellende, uit hun neteligen toestand verlossen. Één hunner, de matroos Johnson, was 's nachts reeds door koude en gebrek omgekomen, terwyl de tweede stuurnlan Barry, toen de reddingsboot reeds naby wa3, uit het bazaanswant viel en een prooi der golven werd. Weder moesten dus vyf mensehen een bangen- nacht doorbrengen, want, hoe gaarne ook, de redders zagen geen kans hun nog ter hulp te komen, vóór de nacht inviel. Zondagmorgen reeds vroegtijdig werd voor de vierde maal de tocht door de reddingsboot naar dc „Renown" aanvaard. Er waren echter slechts weinigen, die geloofden dat de ongelukkige schepelingen den kouden nacht hadden doorstaandaaromtrent verkeerde men algemeen in spanning. Zelden zagen wij zooveel belangstelling in, zooveel medelijden met het lot van schipbreuke lingen, die zich ten dnidclijkste openbaarde toen de „Hercules" tegen den middag, vlag Standaard in top geheschen, met dc reddingsboot achter zich-attn én met alle overige geredde schepe lingen aan boord in dehaven terugkeerde. Een donderend driewerf hoerahdoor de opvarenden van de verschillende oorlogsschepen aangeheven, en mot geestdrift herhaald door de vele honderden, die zich langs den Havendijk hadden verzameld, was een blijk van dankbaarheid jegens de redders," een wel komstgroet aan de geredden, maar tevens een zucht van ver lichting, nu men de zekerheid had, dat ook de laatsten gered waren. Wél waren de; geredden uitgeput en was de opneming van drie hunner' in het Marine-Hospitaal noodzakelijk, maar men bad hun aan de zee ontrhkt en dat was reeds genoeg om dank baar te zijn. Het is on3 een waar genoegen hieronder de namen te kunnen vermelden van de kloeke redders, \de mannen die op de waar- dcering van elkeen aanspraak mogen maken. Alle tochten werden medegemaakt door Th. Rijkers, schipper; drie door: R. Spits, P. Lastdrager, J. Minneboo en C. J. Klaasen twee doorJn. Kuiper, Jb. Bakker, P. Kramer, A. Kuijper en F. Lindeman één doorH. Kennink, J. Bijl, P. Oostenbrug, G, Huurman, P. Buter, G. Roosendaal, J. Wentel, K. Bijl Pz., C. Smit, Jb. Simons, A. De Graaf, M. Sehoonbergen, Y. De Wit, G. Stam, D. Marleveldt, G. Kunst, P. J. Yan Os en Jb. Van Doorn (de laatste vier zijn loodsleerlingen), Het schip, dat, zooals wij in ons vorig nummer reed3 mede deelden, de groote- en fókkemast heeft verloren, zit overigens nog in zijn geheel onder water. Bij laag water is slechts een klein gedeelte van de campagne zichtbaar. Indien het weder eenigszins medewerkt, hoopt men nog een deel der lading te kunnen bergen. Het schip, de lading en de vracht zijn grootendeels aan de Breraer Beurs verzekerd voor 250*000 Mark. Buitenland. Op zeer onaangename wijze werd de Kamerzitting van het Fransche Gouvernement jl. Zaterdag verstoord door een aanslag op het leven van den ex-Minister Ferry, die als het ware in het voorportaal der zittingzaal plaats had en die gelukkig wel mislukte, maar toch een onbeschrijfelijke opschudding en ontroering veroorzaakte. Ferry stond in de zaal toen hij gewaarschuwd werd dat er iemand was die hem spreken wilde en die een kaartje vertoonde van Hervé, den redacteur van de Orleanistische „Soleil". Ferry kwam in de spreekkamer en vond daar zekeren Aubertin, die hem een brochure overhandigde, doch tegelijkertijd a bout portant drie revolverschoten op hem loste, waarvan er twee hun doel misten, doch de derde hem op de borst trof, zonder echter in het lichaam door te dringen. Een portier vatte den moordenaar en ontwapende hem onmiddellijk met behulp van een afgevaardigde. Hij ver zette zich niet en riep uit: Ik heb mijn plicht gedaan! Leve de Elzas! Leve Rusland! In zijn zak vond men een kaartje met den naam Aubertin, directeur eener maatschappij toe beschildering van glazen. Zijn werkelijke naam is echter Berckheira. Hij is een Elzasser, 52 jaren ouden woont te Parijs. Hij beweerde tot een gezelschap te behooren, dat tot Ferry's dood had besloten, en dat hij door het lot was aangewezen, den aanslag te wagen. Heden zouden nog eenige andere volgen. Aan deze mededeeling wordt echter weinig waarde gehecht. Ferry is er zonder belangrijk letsél afgekomen. Eerst bracht men hem naar de ziekenzaal in het Palais Bourbon, waar de afgevaardigde Mahy> die geneesheer is, hem onder zocht. Ook doctor Clemenceau, Ferry's politieke tegen stander, was daarbij behulpzaam en spoedig bleek het, dat de kogel slechts onbeduidende huidwonden had veroorzaakt. Terstond werd Ferry naar zijn woning vervoerd, waar hij reeds spoedig, ook van zijn tegenstanders, vele bewijzen van deelneming ontving. Prins Bismarck heeft dezer dagen een aanval van darmkoliek gehad, doch is thans beterende. De vrouwelijke leerlingen der laagste volksklasse te Rome werken gemeenschappelijk aan een paar kousen van witte floretzijde, welke zij den Paus als geschenk op zijn jubilé zullen aanbieden. Elk meisje, aldus vertelt „De Huisvrouw", mag aan deze kousen zooveel steken breien, als zij jaren telt. Al vorens aan dezen arbeid te gaan, moeten die meisjes haar handen ter dege wasschen, en om van de eene school naar de andere gebracht te worden, wordt het breiwerk in zijde papier gewikkeld. Of, ondanks deze voorzorgsmaatregelen de kousen nog veel van het wit der zijde behouden zullen hebben, als zij voltooid zijn, mag betwijfeld worden, vooral in aanmerking genomen, dat de Italianen niet tot de zindelijkste menschen behooren. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 2de klasse \V. Rauwenhoff, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der zee macht J. D. Sachse wordt, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, met ingang van 1 Januari a. s. op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zijn langdurige en vele goede diensten aan den lande bewezen, ad f 3825 's jaars. Met dien datum worden bevorderdtot inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht de dirigeerenden officier van gezondheid 1ste klasse dr. F. J. Van Leent; tot dirigeerend officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht die der 2de klasse B. H. Thomsom; en totdirig. officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht de officier van gezondheid late klasse L. P. Gijsberti Hodenpijl. De machinist der 3de kl. bij de Kon. Marine R. Hagtin- gius heeft jl. Zaterdag een zeer voldoend examen voor de 2de klasse afgelegd.| De luitenant-kolonel, intendant van het korps mariniers C. Deyll wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouder dom, met ingang van 1 Januari a. s. op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede dien sten, ad f 1800 's jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot luitenant-kolonel, intendant van genoemd korps, de kapitein-kwartiermeester van dat korps D. A. C. Ebell. Vischbericht. Klaagde men gedurende de vorige week reeds over weinig levendigheid en slechte zaken op het gebied van visscherij en vischhandcl, dan bestaat er alle reden de uitkomsten van de laatstvorloopene week bepaald slecht, of met den vischers „bedroefd zuinig" te noemen. Het dagelijks wederkeerend ;stormachtig weêr bracht den kustvisschers in 't algemeen en den korders in het byzonder, veel nadeel toe, want vooral in 't laatst der week hadden zij geen enkelen dag gelegenheid ter vangst uit te zeileD, zoodat het zich wel laat begrijpen dat de aanvoer van tong en schol bijzonder weinig te beduiden had. En met de beugvisscherij was 't al niet veel beter gesteld; in het begin der week ging 't nog eenigszins naar wensch en had menige visscher nog een goeden vangst, maar later was schelvisch en kabeljauw ter markt al even slecht vertegenwoordigd als tong en schoL Met de groote Noordzeevisscherij scheen het niet veel voordeeliger te gaanslechts één sloep A. M. 26 kwam met een party schelvisch en enkele kabeljauwen binnen. Het eenige lichtpunt in deze voor dc visschers neerslachtige dagen was de hooge prijs door de kooplieden voor de verschillende vischsoorten besteedt. Dit vergoedde nog een weinig, maar toch zullen er slechts zeer enkelen zijn, die er zich op kunnen beroemen een „goede week" te hebben gemaakt. Ter afslag werden aangeboden 16.260 schelvi8schen, 435 kabeljauwen, 120 tongen, 100 roggen, 2 tar botten, 96 mandjes kleine schol en 10 tal haring; groote schel visch gold f 38.4 f 21.50, kleinere idem f 18.a f 20.50, 't honderd, kabeljauw f 2.80 k l 1.65, tong 60 k 70 cents, rog 96 cents, tarbot f 8.50 per stuk, kleine schol f 2.70 per mandje en baring f 4.20 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: A. A. Hendrikse, geb. Smit, D. A. Grentzius, geb. Kraak, D. M. Maris, geb. De Vries, D. M. E. Rügera, geb. Kamman, Z. J. Van Grunningen, geb. Van der Oord, D. M. A. P. Van Rosendael, geb. Simon, Z. A. L. Braspot, geb. Van Nouhuys, Z. Overleden: G. Van der Heide, 3 weken. E. Peters, 69 jaren. P. De Bie, 4 maanden. Gemeente ZIJPE, van 2 tot 9 December. OndertrouwdArie Manneveld, weduwnaar van Grietje Middelie, besteller, 24 jaren, en Neeltjo Bos, jongedochter, 23 jaren. GehuwdGeene. Geboren: Cornelia, dochter van Cornelis Volder en Neeltje De Boer. Overleden: Hendrik De Jong, zoon van wijlen Pieter Do Jong en Guurtje Bommer, 1 maand. Arie Zwart, zoon van Jan Zwart en Trijntje Swarthof, 8 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 6 tot 12 December. Ondertrouwd: Arie Schenk, jonkman, 25 jaren en Maartje Eriks, jongedochter, 20 jaren, wonende te Baraingerhorn. GehuwdGeene. Bevallen: Maartje Van Leeuwen, geb. Heddes, D. Johanna Iiillegonda Tuinman, geb. Breed, Z. Overleden: Geene. Levenloos aangegeven kind van Pieter Buis en Aaltje Kossen. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 December. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 wtz. 10 k. 761.8o| 1.80 4.4 -0.2 1 0.77 Golvend 12 12 zzo. 0.3 764 68 f4.68 3.0 - 1.6 0.89 Vlak. 13 8 zto. 16 756.42 -3.58 1.3 -2.4 0.85, Golvend 13 12 z. 18 j 754.27 -5.73 2.0 -2.5 0.89 Weêregesteldheid: 11 Dcc. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 12 Dec. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 13 Dec. 8 u. Dichtbetrokken, wind en regen. 13 Dec. 12 u. Idem. Van 13 op 14 dezer gevroren 5 millimeter ijs.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2