WOLREGIME. Openbare Verkooping WIJNHANDEL W. JAGER GERLINGS, Keizerstraat, nabij 't Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. Rijkspostspaarbank. Depót van Dr. JAEGER's Orig. Normaalwol-artikelen, K. F. DEUSCHLE, Koster's Kleinen Winkel te Scliagen. Kachels! Kachels! Vul-regulateurkachels met schutroosters, N.B. Buskruit Crépée N°. 1 en Hagel, ÜV alsmede ENGELSCHE VERHARDE HAGEL,"MB Publieke Verkooping te Texel. Notaris CONINCK WESTENBERG, Tandarts BIERSTEKER, Damrak 62, Amsterdam, is eiken Woensdag van 9-3 uur te consulteeren Kerk- gracht 338, te Helder. vraagt eene dienstbode, liefst spoedig. te ÖCliagGIl, in het Hótel „'t Centrum", op DONDERDAGEN 15 DECEMBER 1887 bij opbod, en 22 DECEMBER bij afslag, telkens 's morgens elf unr, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, van: DE KAPITALE Boerenplaats ANNAHOEVE, bestaande in: Hnismniiswoniiig, Boet, Erf, Tuiu en uitmuntend Weiland, te Zijpe, a/d Westzijde van de Grootesloot, nabij de Schagerbrug, groot 32 hectaren, 70 aren, 10 centiaren, nagelaten door Mejuffr. de Wed. J. VAN BEUSEKOM en te aanvaarden het Land Kersttijd 1887, de Gebouwen 1 Mei 1888. Deze plaats was tot dusver in huur bij 4. BAKKER, voor f 1400 's jaars. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van de firma DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar. van (firma J. H. ENSCHEDÉ) te HAARLEM. Depót te Helder: Bij feestdagen, als de wederom ophanden zijnde (Kerstmis en Nieuwjaarsdag), worden gelijk de ervaring leerde door Schoolcommissies, industriëelen en anderen (colleges, dan wel particulieren), vaak geldelijke belooningen of cadeaus in den vorm van spaarbankboekjes uitgereikt. Het kan zijn nut hebben, de aandacht der personen of lichamen, die op dergelijke wijze belooningen wenschen toe te kennen of geschenken willen aanbieden, te vestigen op de bestaande gelegenheid om, binnen zeker tijdsverloop, de terugvordering van ingelegde sommen te beletten. Dit kan geschieden, door in de zoogenaamde ^Verklaring" (een gedrukt formulier, hetwelk, bij de toetreding als inlegger, moet worden getee- kend) een voorwaardelijk beding, ten aanzien der terug betaling, te doen opnemen. Zoo kan o. a. de terugbetaling aan de inleggers (dat zijn zij, te wier namen de boekjes luiden) afhankelijk worden gesteld van de toestemming van hen, die de boekjes hebben genomen, of kan daarvoor een of ander tijdstip, eene of andere gelegenheid, als bijv. meerderjarigheid, huwelijk, enz., worden aangenomen. Is bij den inleg ten behoeve en ten name van derden, geene dergelijke restrictie gemaakt, en verkrijgt dus de bevoordeelde de dadelijke beschikking over de ingelegde gelden, dan gelijk reeds niet zelden bleek worden deze dikwijls zeer spoedighetzij geheel, hetzij grootendeels, teruggevorderd. Zij echter, die den hierbedoelden vorm om belooningen toe te kennen, weldadigheid uit te oefenen of geschenken te geven, te baat nemen, doen dit klaarblijkelijk met het doel, om bij de belanghebbenden den lust tot sparen op te wekken. Immers, ware dit niet het geval, dan zou de weg der Rijkspostspaarbank wel niet worden gekozen. Doch, handelende op eene andere dan de hierboven aangeprezen wijze, wordt in talrijke gevallen dat goede doel gemist, blijft het heilzaam streven des gevers veeltijds zonder gevolg. Het kan daarom dienstig zijn, den bij deze gegeven wenk, onder de aandacht van het algemeen te brengen. Alle soorten echte Normaalwol-Ondergoederen (Hemden, Borstrokken, Broeken, Kouscu, enz.) Syst. Prof. Dr. JAEGER, zijn tot de X d SL g St© prijzen verkrijgbaar in 't Kalverstraat 157, A MSTERDAM. Eenige specialiteit in deze artikelen in geheel Nederland. BerioUt uit geheel nieuwe constructie. Deze Kachels branden 24 uren en langer, zonder bijgevuld Ie worden. Voorts: Gegoten Fornuiskachels, Haarden, gelakte en ongelakte Kolom-, Pot-, Vaas- en Nummer kachels, Kolen- en Turfbakken, Poken, Tangen en Haardstellen, Koper- en IJzergewicht, beste Bascules met heugel en schuifgcwicht, Graan- en Steenkolenmaten, Stalkettingen, Stallampen en Lantaarns, eerste soort Koe- en Paarden- scharen, Thermometers en Maatglazen. waar men elk beest mee doodschiet, al heeft het een huid als een olifant. A. KOSTER, Schagen. ARIE Jz. EELMAN presenteert, op DONDERDAG 15 DECEMBER a. des avonds ten 7 ure, in het Logement „de Oranjeboom", aan den Burg, ten overstaan van den publiek te verkoopen: Eene HUISMANSWONING met SCHUREN, ERF en TUIN en diverse perceelen WEI-, HOOI, BOUWLAND en BOSCH, staande en gelegen in Ongeren, nabij den Burg en polder de Waal, gemeente Texel, kadastraal bekend Sectie K, Nommers 1372, 1373, 485, 486, 466, 487, 489, 420, 480, 482, 481, 488 en 491, en Sectie C, Nommers 608, 609, 607 en 610, te zamen groot 15 hectaren 27 aren en 50 centiaren. In perccclcu en combinatiën. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van voor noemden Notaris, en den Makelaar J. H. M O O J E N, te Texel. Zegt het voort! Ds. J. WESTERMAN HOLSTIJN, te Barsingerhorn, Loon bekwaamheid. Eene zindelijke waschvrouiv zoude zich gaarne belast zien met het gereedmaken van eene wasch. Adres: Bureau dezer Courant. GORT IS GEZOND. Mijne Gort in pakken van 1/1 en 1/2 KG. is gega randeerd goed en smakelijk. Er is niet beter. Zaandijk. T, OT ."V", Zoo is dan de oude Jules Grévy met vrouw, dochter, twee kleindochtertjes en 't beste komt achteraan schoonzoon, uit het Elysée verhuisd, zoo lezen wij o. a. in de „Fransche brieven" yan wHet Vaderland", om plaats te maken voor den vijf-en-twintig jaar jongeren Carnot, met vrouw, vier kinderen, vader en moeder. Ook deze heeft een schoonzoon Ah, quel malheurmaar we willen hopen, dat Paul Cunisset, advocaat-generaal aan het Hof te Dijon, rustig zijn ambt zal blijven waarnemen en nooit de weinig benijdenswaardige beroemdheid zal ver krijgen van Daniël Wilson, lid der Volksvertegenwoordiging, rapporteur-generaal van 't budget en... mr. knoeier! Spotplaten stellen vader Grévy voor, bezig te verhuizen op de wijze van luidjes uit de achterbuurt. Een blauwe slaapmuts op, gekleed in een wollen boezeroen, een kort stompje in den mond, trekt hij een handwagen voort, waarop een vuile matras, een paar stoelen met gebroken pooten, een roestige kachelpijp, een kooitje met kanarie vogels, twee bloempotten, een hok met konijnen, een onmis bare vaas, bezem, blik, aschschop, etc. Alice met de twee kinderen heeft naast dat huisraad op het wagentje plaats genomen, terwijl Wilson van achteren voortduwt en Ferry gedienstig een ladder draagt. Generaal Bruyère en vrouw en nog andere bekenden staan aan de deur van 't Elysée ten afscheid wuivende. Op een andere plaat ziet men Grévy met een groene pet met monster-klep, zooals de half blinden dragen; hij speelt weemoedig op de klarinet op den hoek van een straat en heeft een bordje om den hals: //ayez pitié d'un povre bo-père!"; aan zijn voeten ligt een immortellenkrans met het opschrift: //les assassins a leur père", terwijl onder 't geheel het refrein gedrukt staat: Ahquel malheur d'avoir und gendre Ferry heeft het ook zwaar te verantwoorden en leent zich met zijn langen neus en dito bakkebaarden uitstekend voor carricatuur-schildering. Bakkebaarden zijn in Frankrijk, waar bijna uitsluitend knevel en puntbaard worden gedragen, het privaat eigendom van koffiehuisbedienden en zoo ziet men dan Ferry met een witten boezelaar voor, komende aandraven met een koffiekan; de patroon roept: //Jules, versez terrasse!" waarop Jules het klassieke: ,/Bon!" laat hooren. Op nog een andere plaat is een vreemdsoortige begrafenis voorgesteld. Als lijkkoets fungeert hetgeen men in mijn geboortestad noemdeeen gember wagen, waarover een doodkleed is gespreid, met de letters J. F. De koetsier, in een kleederdracht, waaraan gewoonlijk een bijzonder parfum is waar te nemen, zit, een pet op, te grijnzen op den bok. Achter den wagen volgen weenend.... Keizer Wilhelm, Bismarck, dc Graaf van Parijs, generaal Saussier, etc., allen met lange kaarsen in de hand; het onderschrift luidt: //Jules Ferry dans la M.. outardeterwijl erboven staat: //Après le congrèsl" Over Carnot valt met uitzondering van de weinige bij- J zonderheden omtrent zijn familie en haar oorsprong, welke de bladen reeds hebben gemeld, weinig te zeggen Hij J behoort tot de gelukkige menschen die eigenlijk geen historie hebbenmen haalt geen enkel üJoli mot" van hem aan en het eenige wat glans aan zijn persoon heeft bijgezet, is dat bekende voorval in de Kamer, toen Rouvier er aan herinnerde, hoe Sadi-Carnot, als Minister van Finan ciën geweigerd had 50,000 francs terug te geven, door de bankiers Dreyfuss, de gunstelingen van 't Elysée, aan zegel en registratierechten betaald. Bij het uitspreken van den naam Sadi-Carnot, keerde toen de geheele Kamer, nog onder den indruk van de Wilsonzaak en medegesleept door een van die plotselinge opwellingen, die zich van een vergadering kunnen meester maken zich naar den oud-Minister van Financiën toe en toonde door een luid applaus, dat de beste politiek per slot van rekening nog altijd die is van een eerlijk man en dat, zoo die politiek ook voor een oogenblik in de schaduw moge worden gesteld, zij iets vroeger of later toch weder tot haar recht komt. Niet onaardig is, dat Carnot op de Kamerbank altijd zat naastWilson, die echter //pour cause" op dat treffend oogenblik niet tegen woordig was. Dit voor den heer Sadi-Carnot zoo vereerend tooneel is van beslissenden invloed geweest op zijn verkiezing tot President van de Republiek en voor zoover we op dit oogenblik kunnen nagaan kon de groote republikeinsche partij, die het strekt haar tot eer het op het Congres onderling eens was, geen geschikter keuze doen. Het lachen in alle tijdperken des levens. Het lachen der kinderen om Jan Klaassen is naïef, natuurlijk en schijnt toch tegen alle moraal in, want die dronkaard van een Polichinel, die een slecht huisvader, een slecht burger is, ranselt den commissaris van politie af, den tegen- woordiger van orde en wet, en juist dit biedt den jongen toeschouwers zoozeer stof tot lachen. De kleine tooneel- liefhebbers vinden dat Polichinel en de commissaris, als ze elkaar afrossen, onweerstaanbaar lachwekkende personaadjes zijn. De kinderen lachen, dat het over de markt weer klinkt. Uit den naïeven blik van het kind spreekt en glanst zijn kleine ziel zoo geneigd tot de vreugde. Hoort men den lach van geheel dat kleine, blozende publiek, men zou meenen, dat de houten acteurs speelden voor eeu parterre van vogels. Na van de eerste verrassing bij zijn intrede in het leven wat bekomen te zijn, lacht het kind al spoedig om de grimassen, waarmee ouders of baker het vermaken, maar Polichinel geldt toch zijn eerste, vrije, welluidende lach. Dan wordt op de school dol gelachen onder het les uur, wanneer het lachen verboden vrucht is. Men lacht ter sluiks, men proest het uit achter zijn lessenaar; omdat men met krijt het woord ezel heeft geschreven op den rug van zijn buurman; omdat men een meikever heeft laten vliegen, een dier, dat gemeenlijk neerstrijkt op den ver velenden neus van den leeraaromdat men er in is geslaagd een gekauwd propje papier, waaraan een papieren kereltje bengelt, met een fikschen worp tegen het plafond aan te kleven; omdat... >/Wie heeft dat gedaan?" roept de meester. Doodsche stilte. Het eind is, dat de geheele kla3 moet overblijven. Men blijft over en men lacht bij de herinnering aan den voortvluchtigen meikever en het kereltje aan het plafond. De jongen, die in den hoek moet staan, lacht nog, terwijl hij vliegen vangt, en een langen neus maakt tegen zijn mede-scholieren en de tong uitsteekt achter meesters rug. De geheele klas giert van lachen op het zien van die tong, zoo ver mogelijk gestoken uit den mond van een kleinen kwajongen. Wat een lachen in de school I Alleen de meester lacht niet, daarvoor wordt hij door de ouders betaald anders! Daar is een lach, die zeer licht wordt opgewekt. Het is de lach, die verzoent met Grieksch, Latijn en het Gymnasium. De arme scholier, hij heeft wél noodig dat hij lacht. O, die onweerstaanbare lachbuien van zijn zestien jaren Men treedt op dien leeftijd eerst het ware leven in, en de eerste groote schaterlachen zijn als een vroolijk vuurwerk ter viering van het nieuw bestaan. En later, als een lieve ondeugd met schalke oogen en rozenlipjes zijn hart gestolen heeft, neemt de jonge man haar mede naaf het Gooi of naar het Haagsche bosch. Denk u een paartje te midden van een schoon landschap; denk u het windje, dat door de bladeren ruist, stel u een hemel voor, doorzichtig en met een wit wolkje hier en daar, gelijk die ons verrukken in de schilderijen van Maris. Zie dat stralende gelaat van den jongen man dicht bij het bekoorlijk kopje van het lieve kind aan zijn zijde en luister... Lichte schaterlachen komen over hunne lippen en stijgen op in de zonnige lucht. O, die heerlijke lach, zorgeloos en gelukkig, de heerlijkste lach van het leven! De lach, die het gezang der twijgen begeleidt, die weer klinkt onder bloeiende boschjes de lach die de nachtegaal kent. Zilveren lach, goddelijke lach der geliefden. Lach, die twee harten doortrilde en zich een weg zoekt over vier lippen, tusschen twee lachende kussen door! De lach verandert met de jaren. Tusschens de vijf-en-twintig en vijf-en-dertig jaar lacht men met meer schakeering, men lacht niet zoo dol meer de vroolijkheid wordt meer gematigd. Men lacht met onderscheiding, men geeft zich rekenschap van zijn lachen. Is men de dertig voorbij, dan wordt de lach bijna ernstig. Hoe ouder men wordt, hoe meer de opmerker den lacher verdringt, men wordt niet licht meer geamuseerd. En is bovendien de gezondheid geschokt, werkt de spijsverteering slecht, dan wordt de lacher vittend, nurksch, hatelijk een lacher die niet meer lacht. Het lachen van ouden van dagen, gekromd onder den last der jaren, is een leelijk lachen, een hoestend, stootend gegrinnik. Het is een lachen zonder vroolijkheid, dat het gebeente doet kraken van dezen of genen ouden, mageren heer, die den trein naar de eeuwigheid schijnt te hebben gemist. De lach van den bevenden honderdjarige is verzwakt tot een zucht, een verwelkt lachen, dat zuchten schijnt. Dit geldt voor de honderdjarigen in de steden, maar het land behoudt dikwerf zijn oude kinderen nog langen tijd jong en opgewekt. Men kan ze vinden op het platteland, die prachtige grijsaards, die de kracht hebben te lachen tot dien laatsten lach, waarvan de echo weerklinken moet in de groote avenue der Elyseesche velden eener andere wereld. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4