Oost-Mé. drie Honderd Gulden. twee Honderd Gulden. WOLREGIME. NEDERL ANDERS ontvangen bij het aangaan van eene militaire dienstverbintenis van zes jaar een handgeld van Aanbrengpremie TIEN GULDEN. MILICIENS in werkelijken dienst of met groot verlof, kunnen voor den tijd van twee jaar gedetacheerd worden naar Oost-Indië; premie Aanbrengpremie TIEN GULDEN, bijaldien de Milicien met groot verlof afwezig was van zijn korps. Het Departement van Koloniën en alle Burgemeesters geven gratis nadere inlichtingen. Openbare Verhuring O P R OE P I N C. Rijksnormaallessen te Texel. 's Gravenliaagsche Hypotheekbank DE CONCURRENT. Specialiteit in PORCELEIN, KRISTAL-, GLAS- en AARDEWERK. Ruime keuze in Tafel-Serviezen, Thee- en Ontbijt-Serviezen. J. VAN WILLIGEN, Depót van Dr. JAEGER's Orig. Normaalwol-artikelen, K. F. DEUSCHLE, WIJNHANDEL W. JAGER GERLINGS, Keizerstraat, nabij 't Heldersche Kanaal. J. E. DÉ JONGH, Agent. Cokes en Steenkolen. Nationale Militie-verzekering. GEL D. Geen Kiespijn meer!! ihi» PHPPV ANATHERIN- MJIrurr a MONDWATER. Dr. POPP's Tandpoeder of Tandpasta, Dr. POPP's Kruidenzeep. aan het Zand, in de Zijpe, in de „Jonge Prins", op WOENSDAG 11 JANUARI 1888, 's morgens 10 uur, ten overstaan van Notaris H. J. DE LANGE, voor één jaar, van Eene HUIS1I1ANSWONING, ERF en WEILAND, aan den Boschweg, westzijde, bij het Zand, groot 19 hectaren, benevens nog 3£ hectaren WEILAND daarnaast en 8£ hectaren WEILAND, aan de Grootesloot en den Ruigenweg te Zijpe, in polder K. Eigendom van den Heer P. J. DE WIT c.s. Allen, die iets te vorderen of onder hunne ^berusting hebben van, of verschuldigd zijn aan den Zeer Eerw. Heer HENRICUS WILHELMÜS KLAUWERS, in leven Pastoor te Helder, worden verzocht vóór 15 Januari 1888 opgave te doen bij den ondergeteekende, Kapelaan aldaar. J. VAN DER HORST, Executeur-test. Helder, 22 December 1887. Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of borgtochten onder zich hebben van wijlen JACOB JACOBSZOON EELMAN, in leven Koopman en Winkelier te Burg op Texel, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 10 Januari 1888, bij den ondergeteekende. H. FLENS, Burg op Texel. Met 1 April a. s. worden weder leerlingen toegelaten tot de Voorbereidende klasse en tot de Normaal lessen. Zij, die aan de toelatings-examens wenschendeel te nemen, worden uitgenoodigd zich, onder overlegging der vereischte bescheiden, vóór 15 JANUARI e. k. aan te melden bij den Directeur, C. A. DE BR AAL. Texel, den 21 December 1887. voor Nederland. De Bank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en biedt voor het beleggen van gelden gelegenheid aan door uitgifte van pandbrieven. Informatiën en prospectussen zijn te bekomen bij den Agent voor Helder en omstreken: A. J. DE JONGH, te Helder. WASCHSTELLEN, enz. GOEDKOOPE VASTE PRIJZEN. Weststraat L. 87. Weststraat L. 88. Alle soorten ccbteNormaalwol-Ondergoederen (Hemden, Borstrokken, Broeken, Housen, enz.) Syst. Prof. Dr. JAEGER, zijn tot de X Bk. St t O prijzen verkrijgbaar in 't Kalverstraat 157, AMSTERDAM. Eenige specialiteit in deze artikelen in gebeel Nederland* SOEPTA BLETTEN, in zes verschillende soorten, zijn verkrijgbaar bij H. RIESSELMANN. Ieder tablet is voldoende voor 5 k 6 borden overheerlijk smakende soep. van (firma J. H. ENSCHEDÉ) te HAARLEM. Depót te Helder: GROVE COKES 40cts.i„„r ui ifim GEKLOPTE 45 ets.' KACHELKOLEN, 70 ets. per H.L., afgehaald aan de fabriek. Bezorgloon in de gemeente 21 ct. per H.L. Bij groote partijen, te leveren naar verkiezing in eens of bij gedeelten, verminderde prijzen. Gasfabriek te Scbagen. °o< Om uit te knippen! De goedkoopste plaatsvervangers en nummerver- wisselaars worden voortdurend geleverd door M. BUTTER, Commissionair, Vinkenstraat 21, Amsterdam. nmmmmmmmmmmw Ten kantore van den ondergeteekende zijn beschikbaar van particuliere geldgevers op éérste hypotheek landerijen sommen van f 1000 en hooger, tegen rentenkoers van den dag. TexeL J. H. MOOJEN. bij gebruik van het wereldberoemde echte Hof-Tandarts Boven ieder ander Tandwater te verkiezen als voorbe hoedmiddel tegen Tand- en Mondziekten. bij welker gebruik men steeds gezonde en schoone Tanden behoudt. Dr. POPP's Tandplombeersel tot het zelf vullen van holle Kiezen. is met het grootste succès ingevoerd tegen iedere soort van Huiduitslag; dezelve is ook bijzonder geschikt voor baden en is voor dit doel ook reeds veelvoudig met het beste gevolg gebruikt geworden. POPP's Zonnébloem-Oliezeep, fijnste en beste Toilet-Zeep, f 0.40. Prijs: Anntherin-Itlondwater, in flesschen van f 0.60, f 1.20 en f 1.75. u Plantaardig Tandpoeder, f 0.80. Aromatische Tandpasta, f 0.40. Tandplombeersel, f 1. 0 Kruidenzeep, f 0.35. W A A R SC H U W I N G. m- Alle bestaande namaaksels van Anatherin-Mondwater zijn voor de gezondheid schadelijk volgens analyse daarom waarschuw ik hiermede het geëerde publiek voor aankoop van zulke namaaksels. Dr. J. G. POPP, K.K. Hof-Tandarts en uitvinder der Anatherin-Preparaten te Weenen. Dépots van alleen echte Anatberin-preparaten bevinden zichte Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS en bij J. VAN WILLIGEN (Magazijn #de Concurrent"'). Het Nest kuikentje. Naar het Duitsch van Zoë v. Reusz. Bij den doop van de jonggeborene had de geestelijke gesproken van een herfstbloempje, dat als een liefelijke knop bij den krans der kinderen was gevoegd. Voornoemd herfstbloempje lag nu op de armen der baker in dezelfde lange, witto doopjurk, waarmee de jonge moeder voor achttien jaren haar eerstgeborene had versierd. De geel geworden strooken, kanten en strikken waren nog eens gewasschen, ge steven en gestreken, hoewel zij door het herhaald gebruik niet beter waren geworden. Maar het werk was ditmaal met een zwaar hart verricht en zonder een spoor van de vroolijke ver wachting van vroeger tijden. Het onrustige, moderne leven brengt zooveel eischen meeieder jaar waren de zorgen voor het echtpaar grooter geworden. In den zomer des levens bereikt,de strijd om het bestaan" het hoogste toppunt en toch heeft de dag slechts het gewoon aantal uren en hebben geest en lichaam hun beperkte krachten. Het hart der moeder moet alles lieiderijk om vatten en omvat alles! Zij gevoelde het zelf, toen de geestelijke na den doop eenige ernstige woorden sprak, waarbij het «herfstbloempje" op haar schoot lag en zich tegen haar borst vleide, zooals de laatste, vermoeide herlstbloempjes buiten tegen de moeder aarde. Zij kan eensklaps het kleine ding niet genoeg bekijken. Het rust op haar knieën, is geen halven meter lang en weegt, volgens de keuken- schaal, acht pond. Maar de last schynt haar eensklaps, niet tegenstaande de lange jurk, licht als een veer. Het is geen last meer voor haar, maar een bron van groote vreugdeDie blauwe adertjes aan de slapen, die schitterende oogjes, die zich de grootste moeite geven, spoedig te leeren zien, de rooskleurige vuistjes, die het altijd weer naar den mond brengt, hoe dikwijls de moeder hand ze naar beneden legt: dat alles is nieuw, bekoorlyk en belangwekkend! Zulk een snelle omkeer heeft natuurlijk alleen bij de moeder plaats; de vader heeft daarvoor eenigen tijd noodig. Voorloopig bemerkt deze eenige onaangename veranderingen in de huishou ding. Zulk een klein wezen heeft de macht alle wetten en gebruiken het onderst boven te werpen, vooral wanneer het met zulke voortreffelijke longen is uitgerust als klein Marietje. Hoewel in al haar behoeften zoo goed mogelijk wordt voorzien, kan de vader in zijn studeerkamer haar dikwijls hooren schreien. «Dat is de beweging van het kind," zegt hij tot zichzelf. Luide bewegingen zijn echter niet zeer aangenaam. Daarbij had de raadsheer zich langzamerhand aan allerlei kleine weelden gewend, die hem vroeger onbekend waren, en het blijft altijd moeilijk nog eens te moeten beginnen met de opvoeding van zichzelf, vooral wanneer men overtuigd is, dat het opvoedingswerk goed gelukt! Want een gunstig resultaat der opvoeding schrijven wij gewoonlijk aan ons zelf toe, terwyl wij de kleine gebreken meestal aan de opvoeders wyten. De zorg voor de toekomst van zijn gezin verontrustte den huis vader zeer. Hij zag in, dat de som voor de levensverzekering veel te klein was en berekende hoe veel hooger premie hij in het vervolg zou betalen. Door omstandigheden en gewoonte was de geheele familie op weelderiger voet gaan leven. Hierin moest verandering gebracht worden; dat stond vast! «Blijf je van avond by ons thuis, lieve man?" vroeg de huis vrouw eenigszins beschroomd, want er'was dien avond juristen club en zy was er reeds aan gewend veel met de kinderen alleen te blijven. «Ja, beste vrouw!" Het welkome antwoord verraste en verschrikte de goede vrouw, maar zij zweeg met vrouwelijke slimheid. Zy besteedde echter meer zorg dan gewoonlijk aan de theetafel, waaraan haar man onverwacht deelnam. Het vleesch en brood werden nog netter op de schaaltjes gelegd en de eieren op de minuut gekookt. Zelfs de theeketel scheen zich te verheugen over' de onverwachte tegenwoordigheid van den huisheer, want zyn lied klonk nog gezelliger dan gewoonlijk. Eerst hoorde men een langgerekten, zwakken toon, als ontwaakte hij uit den slaap, daarna werd het tempo sneller, de klank werd vroolijker en helderder en eindelijk kookte het water al sissend over. De huisvrouw blies de spiritusvlam uit en schonk den geurigen drank in. Zij nam het grootste stuk suiker en deed het in het kopje, dat voor haar min was bestemd juist als in den eersten tijd van hun huwelijk. De raadsheer strekte zich als een pacha nit. Hij vond het hoe langer hoe prettiger in zijn huiskamer. Daar klonk gelach uit de aangrenzende kamer, waar de twee jongere zoons zaten te leeren. Men hoorde, hoe zy samen stoeiden. Hun vader had zich niet veel tijd gegund om zich met zijn jongens te bemoeien. Wanneer hij zich niet aan zijn ambtsbezig heden wijdde, bracht by gewoonlijk de avonden in gezelschappen door. Hij streek wanhopig door de overblijfselen van zyn haar en riep: «Wat zijn de jongens aan den gang! Zoo zullen zij niet veel leeren. Ik zal in het vervolg altijd thuis moeten blijven, vrouw Deze betreurde het zeer, dat haar man na een dag van inge spannen arbeid nu in zijn welverdiende rust werd gestoord en zei deelnemend«Je moet toch wel eens uitgaan Daar ben je eenmaal aan gewend." «Maar toch heel weinig! Wat zou daarvan komen, als het zoo voortging! Ik zal mij 's avonds meer met de jongens bemoeien! Wij zullen ook niet inteekenen voor de groote bals, Mar ie Clara moet maar tevreden zyn met huiselyke partijtjes. Vindt ge ook niet, vrouwtje?" Een jaar geleden zou zij zich zeker ernstig verzet hebben tegen dit voorstel van haar man. Zij had er zich reeds op verheugd, dit jaar balmoeder te worden. De eerste uitgaanslente van een mooie dochter, de oudste, is gewoonlyk de zomertijd voor de nog jeugdige moeder; zij zijn knop en vrucht aan één tak! Sedert twee jaar had de verbeelding der moeder zich beziggehouden met dé liefste, elegantste baltoiletten voor Clara, maar ook met de meest gedistingeerde zijden japonnen voor zichzelf, waarin zy met haar dochter in gezelschap zou verschynen. Maar nu eischte het kleine kind veel van haar tijd en zorgen én was het vooruitzicht minder uit te gaan haar niet onwelkom. Zij antwoordde daarom vriendelijk: «Lieve Ewald, ik ben blij, dat je me in dat opzicht tegemoet komt, want ik ben bang, dat ik dit jaar niet veel zal kunnen uitgaan!" «Dan wilde ik over andere dingen ook nog eens ernstig met je praten, vrouwtje," zei hij vriendelijk. «Ik ben van oordeel, dat wij Clara bijtijds in de gelegenheid moeten stellen iets dege lijks te leeren dan is zij later zellstandig. De kinderen moeten leeren op eigen krachten te steunenIk wil daar niet mee zeggen, dat zij in hun jeugd geen plezier mogen makenZoolang ik leef, hoop ik voor de mijnen te kunnen zorgen. Maar ik ben nu al achter in de veertig en dan de onverwachte verschijning van ons nestkuikentje. Nu, je begrijpt mij wel?" De vrouw knikte ernstig en toestemmend. «Clara heeft een mooie stem en een goeden, muzikalen aanleg wat dunkt je er van, als wy haar voor zangonderwijzeres lieten opleiden? Muzieklessen worden tegenwoordig het beste betaald." Nu aarzelde zij echter met het antwoord de moeder had zich de jeugd van haar dochter in stilte anders voorgesteld. Het moederhart werd pïjnlyk aangedaan door do gedachte, dat haar lief, vroolyk kind, dat nog geen zorgen kende, nu een moeilijken studietijd zou moeten doorworstelen. De verstandige vrouw had echter genoeg in de wereld rondgezien, om te weten, dat er slechts weinig meisjes trouwen. In de hoogste ambtenaarskringen scheen het huwelijk bijna uit de mode. De ouders konden hun kinderen gewoonlijk niet meer meegeven dan een mooi ameublement en een elegant uitzèt. Daarbij werden de eischen zoowel in huis als daar buiten voortdurend hooger, zoodat het niet te verwonderen was, dat slechts weinigen de zorgen van een huishouding op zich durfden nemen. Na kort beraad antwoordde de trouwe ega dus uit volle overtuiging: «Ik geloof dat je gelijk hebt, man, zooals altyd!" «Ik zou ook gaarne zien, dat je Clara in de huishouding liet helpen," ging de raadsheer vriendelyk voort. «Je tegenwoordige toestand geeft juist een goede gelegenheid om aan Clara wat van je gewone bezigheden over te doen! Je hebt Marietje tot tijd verdrijf en moet je vooral goed in acht nemen." De echtgenoot ontving voor zijn verstandige voorzorg een dankbaren blik en een hartelyken handdruk; er was geen tijd om iets te zeggen, want uit de kinderkamer drongen luide en niet zeer welluidende tonen tot hen door. Toch klonk het den vader en moeder als muziek in de ooren Dat was het eigenlijke thema van alle ernstige, maar gemoede lijke variaties, die na hoofdzakelijk het gesprek in huis uitmaak ten. De winter, de «lente der steden", had bijna zijn toppunt, Kerstmis, bereikt. De oudste zoon, die zijn opleiding aan de schilderacademie genoot, werd tegen dien tijd thuis verwacht. Ronduit gezegd, kwam hij niet zeer goed geluimd naar huis. Men kon het dadelijk aan hem merken, dat hij de kleine wereld- burgeres in zijn ouderlyk huis zeer mal placèe vond. Broederliefde is gewoonlijk geen gevoel, dat het hart onmiddellijk verovert, maar meer een product der gewoonte. Daarom bleef de vriendelijkheid waarmede de groote broer de onverwachte, kleine nieuweling begroette, eenigszins gedwongen, hoewel zij juist in den allerbesten luim was en al haar kleine kunstjes vertoonde. Marietje was het domme viereljaars al voorbij en beschouwde haar eerste kersflicht met verstand. Toch moest de jeugdige schilder na veertien dagen bekennen, dat hij nooit prettiger kerstvacantie had gehad. Hij was wel minder uit geweest dan gewoonlyk, maar het was in huis veel vroolyker en gezelliger. Vroeger leefden zij juist van Kerstmis tot den Vasten tyd in een roes van uitgaan die allerlei beslomme ringen en zorgen mede bracht en de beste krachten van de familie in beslag nam. De gelukkige verandering in het huiselijk leven kwam vooral den jongeren broeders ten goede. Er werd beter toezicht op hen gehouden en de veranderde omstandigheden werkten ook op hun plichtgevoel. Zij gingen met Paschen in een hoogere klasse over, tot groot genoegen van henzelf en het geheele gezin. Aan een zomerreis viel nu natuurlijk niet te denken. Men maakte ouder gewoonte bij de kachel allerlei reisplannen, maar toen de sneeuw smolt, waren ook de luchtkasteelen gesmolten. De financien waren niet toereikend voor een verblijf in de bergen of aan het strand. ,-Men plantte daarom eigenhandig frissche bloemen voor het balkon en maakte het zich thuis zoo prettig mogelijk. Nestkuikentje had frissche lucht noodig en men huurde in de voorstad een soort van zomertnin. Het was maar een klein lapje, dat als een schaakbord in kleine bedden was verdeeld en daarbij stonden er een paar groote boomen en een familiepriëel. Het was echter een lief, groen plekje en de jongens kregen er nog een deel van, waarop zij zich in het bloemenkweeken konden oefenen. Marietje lag in den kinderwagen onder de boomen, of rolde zich in het lekkere, warme zand. 's Avonds kwam de vader, om zijn gezin naar de stad te geleiden en bracht ook nu en dan een vriend meê, die het landelijk avondmaal deelde. Toen in den herfst de oudste broeder terugkwam liep Marietje hem tegemoet en strekte de beide handjes naar hem uit. Het onverwachte «herfstbloempje" was een mooi, klein meisje geworden en zag er uit als een lenteroosje. De jonge kunstenaar noemde haar een engelenkopje van Rafaël en teekendo haar in zyn schetsboek. Hij oefende zich zelfs een paar maal in het kinderdragen en het duurde niet lang of het zusje schonk haar vriendelijkste lachjes aan den grooten broer en rustte niet, voordat zij op zijn schouder zat en met de handjes in het lange krullende haar woelde. En hoe vroolijker en uit- gelatener het bij die gelegenheden toeging, des te hartelijker lachte «Engelenkopje". Men zou even goed veel menschen hebben kunnen zien als vroeger, want, hoewel er een.meid meer in huis was, verklaarde de huisheer tot algemeene voldoening, dat de jaarlijksche balans beter uitkwam dan in de voorgaande jaren. En was het beste was, er scheen een waas van vrede en geluk over het huisgezin verspreid, sedert Marietje op haar hoogen stoel aan tafel zat en met de door het veelvuldig gebruik afgesleten kinderlepel van haar tinnen bordje at. De geheele familie nam weer deel aan de bekende kindergrappen, die zoo oud en eenvoudig zyn als de liefde en toch ongetwyfeld menig geestig «bonmot" zullen over leven. Sedert men vrijwillig afstand had gedaan van de groote gezelschappen, verscheen men des te opgeruimder op de huiselijke partijtjes. Op een bal by den president van de rechtbank liet zich een jong assessor aan de oudste dochter voorstellen. Tot haar ver wondering vroeg deze ook naar «nestkuikentje". Het eene woord haalde het andere nit en zoo hoorde zy, dat de jonge heer in het geheim kennis met haar zusje gemaakt had 's zomers, toen men veel buiten in den tuin was geweest. De assessor had in de stille voorstad gewoond, om zich in die rust voor zyn examen te kannen voorbereiden. Hij bekende openhartig, dat hij een paar takken van een grooten pereboom had afgesneden, om het aardige familietafereel te kunnen zien. Het gelach van Marietje had zoo aardig door het vogelgezang heengeklonkenHij wist ook nog zeer goed, dat juffrouw Clara eens op een omgekeerde oranjekuip had gezeten met het zusje op den schoot. Zij had er uitgezien als een Madonna della Sedia... Het was duidelijk, dat de assessor niet alleen naar het kleine zusje had gezien, want een van de volgende dagen bracht hy een bezoek bij den raadsheer om, zooals hij verzekerde, de kennis making met Marietje voort te zetten. Nu dat was niet moeilijk. De kleine dame was niet onge voelig voor een oude grap of een versch biscuitje. Er was ook spoedig gelegenheid om haar voortdurende gunst te verwerven, daar hij een maand later aan den familiedisch zat als Clara's verloofde. Na een lang, ongezellig leven en gar<?on had de assessor een gevoel, alsof hij op een vreedzaam eiland was aan geland en hy onderwierp zich met het grootste genoegen aan den lepelscepter, waarmede Marietje onbeperkte heerschappij voerde. Er brak een kwaadaardige roodvonk-epidemie in de stad uit. Het kleine zusje was ook een harer offers. En toen zij in haar wit kleedje, met bloemen bedekt, in het doodkistje lag, zooals voor twee jaar in de oude, gewasschen doopjurk op moeders schoot, toen was het duidelijk, dat de on welkome kinderen de lievelingen worden! Men hoorde de wilde jobgens in kamers en gang op de teenen loopen, als wilden zij de kleine slapende niet wekken, die nog voor weinige dagen zoo vroolyk als een vogeltje met hen had gespeeld. Ouders, broeders en zusters weenden ontelbare tranen over het gestorven geluk. Toen vader en broeders het dierbare lijkje naar het kerkhof hadden gebracht en van den droevigen tocht huiswaarts keerden, bleef de vader voor het portret van hun lieveling staan, dat de oudste zoon naar zijn schets had gemaakt. Het was zijn eerste groote werkde «kinderkop" had op de tentoonstelling veel byval gevonden en menig kooper gelokt te vergeefs. Men zou het voor geen koninkrijk willen missen! Zoo stonden moeder en zustër snikkend, de jongens met droe vige gezichten voor het portret, en de vader zei, terwijl hy een traan afwischte: «Kinderen, ik geloof, dat het kleine zusje een engel was, dien God gezonden heeft om ons allen den rechten weg te wijzen! Nu wij dien gevonden hebben, heeft onze Lieve Heer haar weêr naar zyn hemel teruggeroepen!" Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4