Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Koster's Kleinen Winkel te Schagen. N.B. Buskruit Orêpée N°. 1 en Hagel, TE HUUR, In de eere-zaal van het Vaticaan zal door het koor de feestcantate gezongen worden, die opzettelijk voor die gelegenheid door Gounod gecomponeerd is. De maestro Capocci zal eveneens een zijner werken doen uitvoeren, en wel een hymne. Verder zal eene zitting plaats hebben der academie van Katholieke geestelijken, waar de kardinaals Alimonda en Capealatro redevoeringen zullen uitspreken. Bijna allo Vorsten der aarde zullen aan Leo XIII geschenken zendendie, welke reeds aangekomen zijn, onderscheiden zich voor het meerendeel door zeldzame pracht en kostbaarheid. Maar ook de armen brengen hunne bijdragenzoo ontving de Paus bijvoorbeeld van eene «ïjsirige vrouw een paar kousen, die zij zelve nog met groote inspanning gebreid had. Tegen Wilson, den schoonzoon van den ex-president der Fransche Republiek, is een nieuwe rechterlijke instructie geopend. Men heeft namelijk weder een schandaal ontdekt, en wel een handel in ridderorden, die geheel op zich zelf staat en geen betrekking heeft gehad tot den handel, door d'Andlau en Caffarel gedreven. Wilson werd in de laatste dagen herhaaldelijk bij den rechter van instructie geroepen en bleef dikwijls tot laat in den nacht in diens kabinet. Drie personen, welke blijkbaar bij deze nieuwe zaak nauw betrokken zijn, werden reeds gearresteerd; het zijn Dubreuil, publicist, en Armand Hébert en Antoine Ribau- diau, zaakwaarnemers. Door de Hoang-Ho, of Gele Rivier, in China, zijn vreeselijke verwoestingen aangericht, tengevolge van het doorbreken van een dijk, die over eene lengte van zes kilometers weggeslagen werd. Ontelbaar is het aantal menschen, dat in de drie overstroomde provinciën om het leven is gekomen, en de zandmassa's door het water mede gevoerd, hebben uitgestrekte streken van het vruchtbaarste land in eene woestijn herschapen. Een verzekeringsmaatschappij, die, zoover wij weten, in geen ander land wordt aangetroffen, bestaat in Dene marken. Het is een vereeniging, die ten doel heeft aan ongehuwde dames van een bepaalden leeftijd een woning en een jaarlijksche toelage te verschaffen. Zij werkt naar het volgende systeem: Wordt een meisje geboren, dan laat de vader het inschrijven in de registers der maatschappij hij betaalt daarna een jaarlijksche premie, die van te voren wordt vastgesteld. Wanneer de dochter vier-en-twintig jaar geworden is en nog ongehuwd is gebleven, heeft zij recht op een zekere toelage en vrije woning in een gebouw, dat aan de maatschappij behoort en dat met de bijbehoorende parken en tuinen de verblijfplaats is van allerlei dames van verschillenden leeftijd, die op dezelfde wijze lid geworden zijn. Sterft de vader voordat zijn dochter haar vijfen twintigste jaar bereikt heeft, dan wordt het meisje in dit huis een onderkomen geboden en krijgt zij later ook recht op een toelage. Trouwt de jonge dame echter, dan ver beurt zij alle aanspraken op hetgeen vroeger voor haar gestort is. De deelneming in de vereeniging is zoo groot, dat de maatschappij slechts kleine jaarlijksche premiën behoeft te vorderen. De vrouw van den heer Tanneguy de Wogan, den beroemden reiziger, die met een papieren bootje alle wereld- deelen heeft doorkruist, vraagt echtscheiding omdat... haar man altijd op reis is en haar verwaarloost. Zij zijn tien jaar getrouwd en De Wogan is tien jaar op reis. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van hetgeen door den correspondent der „Daily News" te Kaïro over zijn onderhoud met den Duitscher Klein werd medegedeeld. Deze Klein behoorde tot de bedienden van Hicks-Pacha en was een der weinigen, die de geheele vernietiging van Hicks-Pacha's leger door de Arabieren overleefde. Toen Klein, na langdurige omzwervingen in Soedan, eindelijk te Kaïro terugkeerde, vertelde hij, dat onze landgenoot, de bekende reiziger Schuver, te Bahr-el-Gazal nog onder de Arabieren leefde. Aanvankelijk vond dit bericht weinig geloof, omdat Schuver, die, naar men meende, door de Arabieren was vermoord, in eenige jaren niets van zich deed hooren. De familie van den reiziger zat echter niet stil en richtte zich door be middeling van bevoegde tusschenpersonen tot Klein, die zijne bewering betreffende Scfiuver ten volle handhaaft. De Duitsche Consul te Kaïro ontving van Klein het vol gende schrijven, gedagteekend Chebin-el Kom 4 December 1887: Ik kan u mededeelen, dat ik met den heer Schuver te Khartoem woonde, tot 18 Juni 1883, en ik ben vast over tuigd, dat hij nog leeft, want ik heb deze tijding vernomen van den man, die hem tot 15 December 1886 vergezelde. Toen was Schuver zeer gezond en w onde te Foschoda (Bahr-er-Gazal). Hij kon echter de plaats niet verlaten, daar hij nog steeds onder verdenking staat als spion werk zaam geweest te zijn in dienst van den Mahdi. Schuver zelf vertelde mij den 18 Juli 1883, dat hij moest vluchten om zijn leven te redden, daar de Engelschen eenen prijs op zijn hoofd hadden gesteld. Hierover werd te Khartoem algemeen gesproken en menigeen zou gaarne deze som verdiend hebben met inlichtingen te geven over zijn verblijf. Van verschillende zijden werd mij gevraagd mede te deelen, waar de heer Schuver zich ophield, maar ik wilde liever mijnen reisgenoot in veiligheid zien, dan geld te verdienen door hem te verraden. De vraag is echter, of Klein's mededeelingen vertrouwen verdienen. De consul vestigt er de aandacht op, dat in Klein's schrijven zijne eigen verdiensten wel wat te veel op den voorgrond worden gesteld, en raadt daarom aan te bevoegder plaats nadere inlichtingen in te winnen. Dat de Engelsche bevelhebbers in Egypte eenen prijs op Schuver's hoofd hebben gesteld, wordt niet waarschijnlijk geacht, doch in allen gevalle zijn reeds de noodige stappen gedaan om in deze zekerheid te verkrijgen. Men heeft zich daartoe gericht tot lord Wolseley, toen opperbevelhebber van het Engelsche leger en nu chef van den generalen staf te Londen, terwijl tevens de bemiddeling van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken is ingeroepen. Vermoedelijk zal nu spoedig blijken, in hoever de hoop werkelijk gegrond is, dat onze ondernemende landgenoot niet het slachtoffer is geworden van de roofzieke Dinga's. De volgende komische vergissing heeft dezer dagen te Keulen plaats gehad. Tegen twaalf uur in den avond ligt moeder de vrouw uit het venster en ziet naar alle richtingen of haar dierbare wederhelft nog niet in aan tocht is. Daar hoort zij stemmen en vragen als: „Waar woon je?* „Hoe heet je?* enz. Zij snelt de trappen af en roept den dienaren van den heiligen Hermandad toe: „laat mij eens zien, het is, geloof ik, mijn man, en waarlijk het was haar Hendrik. Dat de brave Hendrik alles behalve liefelijke woordjes naar zijn hoofd kreeg is te begrijpen. De politie mannen brachten den half bewustelooze naar boven en te bed, terwijl de vrouw op een sofa rust zocht. Nauwelijks is alles tot rust gekomen en de vrouw een weinig ingesluimerd of daar hoort zij op de trap schreden. Zij luistert en daar komt haar man binnen, nuchter en wel. Tableau De vrouw denkt gedroomd te hebben, maar door het corpus delicti, dat in een vasten slaap verzonken was, bleek helaas het tegendeel, hoewel de ware Hendrik moest bekennen, dat het een treffend fac-similc van hem was. Dat de ongelukkige slaper spoedig weder in handen der nachtwachts was, laat zich denken. Benoemingen, enz. De bij het 1ste regiment infanterie nieuwbenoemde kapi tein C. Bakker wordt geplaatst bij het 5de bataillon van dat korps, in garnizoen alhier. Vischberieht Ongunstig als de gelegenheid in het begin der afgeloopen week was, had men weinig hoop dat de uitkomsten der visscherij ook maar eenigszins bevredigend zouden zijn. De visschers lieten zich over het algemeen dan ook niet onbetuigd in het uiten van klachten over den „zuinigen tijd,* waartoe velen hunner echter in het verdere gedeelte der week weinig reden hadden. Wèl waren de vangsten toen bijzonder ongelijk en hadden sommigen geen droog brood verdiend, terwijl anderen in een enkelen dag de geheele week goed maakten, maar over het meerendeel was men niet ontevreden. De aanvoer bewees dan ook volkomen, dat er beter zaken gemaakt werden dan wij sedert de paar laatste weken gewoon waren. En alles moest hoofdzakelijk van de kust visschers komen, want van de groote Noordzee- visscherij kwamen slechts drie sloepen M, D. 2, M. D. 14 en Z. W. 16 met een alles behalve voordeelige vangst binnen. Ook de korders ging het vrijwel naar wensch, minder met de tongenvangst dan met die van kleine schol, welke zeer bevredigend was. Voor alle visch- soorten werden dagelijks ter afslag hooge prijzen besomd. Er werden aangevoerd 34,780 schelvisschen, 237 kabel jauwen, 112 tongen, 2 tarbotten, 30 bunschollen en 298 mandjes kleine schol; schelvisch gold f 63.f 19. 't honderd, kabeljauw f 3.25 k f 5.30, tong 75 cents, tarbot f 10.50, bunschol 70 cents per stuk en kleine schol f 3.10 k f 4.40 per mandje. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd P. Hen, zeeman, en F. de Porto. GehuwdGeene. Bevallen G. Van Dok, geb. Veldman, Z. N. Grimijser, geb. Bakker, D. B. Kuut, geb. Breet, D. J. S. M. Blom, geb. Koeleman, Z. V. Slagter, geb. Breen, Z. B. M. Koster, geb. Hemmen, Z. OverledenJ. Stutterheim, geb. Thomasz, 36 jaren. J. J. Amiabel, 71 jaren. J. Bestevaar, 1 maand. Gemeente ZIJPE, van 16 tot 23 December. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Arie Manneveld, weduwnaar van Grietje Middelie, besteller, 24 jaren, en Neeltje Bos, jongedochter, 23 jaren. Geboren: Clasina, dochter van Hendrik Godfried Theodoor Mann en Adriana Barendina Houtsmuller. Willem, zoon van J. Muntjewerf en Marijtje Prins. Anthonius, zoon van Gerardus Zomerdyk en Guurtje Raatgers. Pieter, zoon van Hendrik Breg- man en Marijtje De Groot. OverledenAndries Oudes, uitdrager, wonende te Oudkarspel, 35 jaren, echtgenoot van Maartje Van Twuijver, te Oudkarspel. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). December. O P Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 nwtn. 6 b. 755.18 -5.02 2.6 -1.0 0.89 Golvend 26 12 □otn. 20 760.56 f 0.36 -0.6 -4.1 0.80 Bol in z. 27 8 ono. 0.6 n 763.00i t 2.80 -1.6 -4.1 0.92 Vlak. 27 12 n. 0.5 762.74 t 2.54 -1.0 -4.5 0.89 n Weersgesteldheid: 25 Dec. 12 u. Bewolkt, sneeuwbuien. 26 Dec. 12 u. Bewolkt, vorst, onstuimig. 27 Dec. 8 u. Bewolkt, sneeuwbuien, vorst. 27 Dec. 12 u. Bewolkt, vorst, koud, sneeuw. Van 24 op 25 dezer gevroren 4 millimeter ijs. 25 26 n 12 26 27 20 Marktberichten. ALKMAAR, 24 December. Veemarkt: 8 Paarden, f30a 180; 4 Koeien, 1 100 a 180, 20 nuchtere Kalveren, f 5 a 18; 337 Schapen, f 9 a 22; 188 Biggen, f 3 a 5; 10 Bokken en Geiten, f 4 a 9; 68 magere Varkens, f 10 a 15; alles per stok. HOORN, 24 December. Graanmarkt: Tarwe f 6 a 8, Gerst f 3.75 a 5.Haver f 2.50 a 4. Witte Erwten f 7.75 a 10, Groene f 8.25 a 12, Grauwe f 9.25 a 15, Vale f 7.25 a 14, Bruine Boonen f 7.25 a 10.50, Witte f 2.75 a 12.Paardenb. f 4.75 a 6.alles per hectoliter. Veemarkt: Paarden f 40 a 100, Lammeren f 8 a 16, Kal veren f 10 a 18, Varkens f 6 a 12. Zeugen f 20, Biggen f 3 a f 6. Kippen f 0.40 a 1.50, alles per stuk. Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuks. Boter 50 a 57^ cents per kop. DEVENTER, 23 December. Hooi f 32 a 42 per lOOOkilogr. In de vergadering der Commissie voor een huldeblijk aan de redders der schipbreukelingen van de Renown, jl. Zondag gehouden, werd door den penningmeester, den heer Pol vliet, rekening en verantwoording gedaan van de door hem beheerde gelden. Nadat op 18 dezer de som van f 690 aan de manschappen der reddingsboot was uitgekeerd, be vond zich nu nog in kas f 34.36. Ook deze som zal onder de redders worden verdeeld. Uit Haarlem was nog ingekomen de som van f 25, doch dit bedrag was door den schipper der reddingsboot zeiven ontvangen en rechtstreeks uitgekeerd. Men heeft wel eens de opmerking gemaakt en niet zonder reden dat tooneelvoorstellingen, voor een of ander liefdadig doel gegeven, al te veel kosten veroor zaken en er op die wijze soms zeer weinig voor het beoogde doel overblijft. De onderofficiers-vereeniging der landmacht „O. V." heeft daarom ten volle eer van haar werk, om dat zij die gevaarlijke klip vrij wel bezijden is gegaan. Hare uitvoering, gegeven op Woensdag 21 dezer, heeft opgebracht de som van f 122,91, het bedrag der onver mijdelijke uitgaven is geweest f 22.89, zoodat in het Fonds ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen kon worden gestort de belangrijke som van f 100.02. Genoemd Fonds is jl. Zondag in de bijeenkomst der Commissie, die zich ten doel gesteld had het aanbieden van een huldeblijk aan de bemanning der reddingsboot,welke de schipbreukelingen van de Renown heeft gered, tot stand gebracht. Art 2 der Statuten, waarin de stichting van het Fonds wordt omschreven, luidt als volgt: 't Doel van het Fonds is om den redders van schipbreukelingen, wanneer zj bij hun gevaarlijk bedrijf kwetsuren bekomen, hunne verzorging en verpleging te bevorderen en om, mochten zij bij hun pogen om anderen te redden, zeiven omkomen, hunne gezinnen te ondersteunen. Art. 9 der Statuten luidt aldus: „De inkomsten van het Fonds kunnen worden ver kregen o. a. door jaarlijksche bijdragen der deelnemers van minstens f 1,door bijdragen in ééns; door de netto opbrengst van tooneeluitvoeringen, concerten, enz.; door collectendoor het plaatsen van bussenen door makingen en schenkingen. Ongetwijfeld zal nu weldra de gelegen heid worden geopend, dat ieder van zijne belangstelling in deze goede zaak zal kunnen blijk geven. Dat deze instel ling sympathie zal vinden, daaraan valt, dunkt ons, niet te twijfelen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest zijn tal van kinder vrienden wêer ijverig bezig geweest om der jeugd een aan- genamen avond te bezorgen. In onderscheidene gebouwen waren kerstboomen opgericht, zongen de kinderen fraaie liederen, werden naar hunne bevatting gepaste toespraken gehouden en had eene uitdeeling van versnaperingen en kleine geschenken plaats. Dat zulke feestelijkheden bijzonder in den smaak der kin deren vallen, zullen we wel niet behoeven te verzekeren. Maar we voegen er bij, dat vele ouders en verdere belang stellenden veel genoegen vinden in deze feestvreugde. Vandaar dan ook, dat jaar aan jaar de inzameling van geldelijke bijdragen voor zulk eene feestviering een ge noegzaam bedrag oplevert om de kosten te kunnen bestrijden. We voldoen aan een ons gedaan verzoek, door de aandacht te vestigen op achterstaande annonce, waarin de derde Volksbijeenkomst, in dit seizoen alhier te houden, wordt aangekondigd. Sprekers zullen dien avond zijn de heeren J. C. Van Wijk, van Anna Paulowna, W. F. R. P. De Salengre en B. H. Polak. De bijeenkomst zal verder worden opgeluisterd door de uitvoeringen van een kinderkoor, uit ruim 100 zangeressen en zangers bestaande, onder de leiding van den heer W. Kuijk. De entrée bedraagt dit maal 15 cents, ter bekostiging van de tekstboekjes, die bij de entrée-kaarten worden verstrekt. Heden overleed te 's Gravenhage onze geliefde Vader en Behuwdvader de Heer L. BIN N E N D IJ K, in den ouderdom van 77 jaren. Anna Paulowna, 25 December 1887. D. A. STRICK VAN LINSCHOTEN—BINNENDIJK. J. C. W. STRICK VAN LINSCHOTEN. Op 24 December 1887 overleed onze jongste lieveling HENDR1KA, bijna 6 maanden oud. Wieringerwaard. BACKX en Echtgenoote. Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, zoo van hier als elders ondervonden bij het overlijden mijner lieve Moeder, betuig ik mijnen oprechten dank. Helder, 27 December 1887. MARIA BURGERS. BerioHt uit Ruim gesorteerd in: Amerikaansche, Duitsche en Friesche Schaatsen, van de fijnste tot de goedkoopste soorten. Concurreerende prijzen. Smeden en wederverkoopers flink rabat. RIEMEN, ACHTERLEERENen IJSSTOKKEN, alsmede IJS- en SNEEUWSPOREN, waarmede men gerust in de kamer kan loopen, zonder matten of tapijten te beschadigen. alsmede ENGELSCHE VERHARDE HAGEL. A. KOSTER, Schagen. Attentie! Zij, die tusschen 4 en 8 December jl. bij vergissing een verkeerde zeug hebben medegenomen, worden beleefd verzocht die bij den ondergeteekende terug te bezorgen; merkbare teekenen der zeug zijn: 17 spenen, waarvan er twee aan één borst zijn. Anna Paulowna, December 1887. R. SIPMAN. bij inschrijving voor vier jaar: aÊJt Een perceel WEILAND in de gemeente W ieringerwaard, kadaster ê^jjïgr. Sectie ^57, groot 1 hectare, 60 aren, 80 centiaren, laatst in huur |g|ggg bij G. MOSK, "W— en een perceel WEILAND in de gemeente Schagen, kadaster Sectie B, N°. 38, groot 54 aren, 40 centiaren, laatst in huur bij P. HOPMAN. Toebehoorende aan de Diaconie der Hervormde gemeente te Wieringerwaard. Briefjes, inhoudende opgaaf van den huurprijs per jaar, moeten vrachtvrij worden ingeleverd vóór 1 Januari e. k., bij den Diaken den Heer A. VISSER, Mr. Timmerman te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3