TWEE MAAL PER DAG VAN VLISSINGEN NAAR LONDEN. Stoomvaart-Maatschappij „ZEELAND," 12 uur 10 's middags eii 10 mir 10 's avonds. Koninklijke Nederlandsche POST. Deze UITBREIDING van den Dienst is aangevangen op 1 JUNI. Zeldzaam FRAAIE Stoomschepen. SNELLE. VEILIGE Vaart. Op Dagbooten Fransche Restauratie. SPAARBANK. K E N N I S C E VING. DE LANGE DE MOllAAZ, WIJNHANDEL W. JAGER GERLINGS, AMSTERDAMSCHE COURANT. Holloway's Zalf en Pillen. NIEUWE ROMANS. ARTILLERIE-VRIJKORPS. Allen, .-die iets te vorderen of onder hunne ^berusting hebben van, of verschuldigd zijn aan den Zeer Eerw. Heer HENRICÜS WILHELMUS KLAUWERS, in leven Pastoor te Helder, worden verzocht vóoï 15 Januari 1888 opgave te doen b\j, den ondergeteekende, Kapelaan aldaar. J. VAN DER HORST, Executeur-test. Helder, 22 December 1887. De Laatste zitting in het kantoor dei- Spaarbank in ditj.^aar zal, in stede van op Zaterdag den 31 dezer, op Vrijdag den 30 dezer plaats hebben, des avonds op de gewone uren. Helder, 27 December 1887. Het Bestuur. De Commissionairs in Effecten TB A.LKMA.A.R, bevelen zich aan tot het koopen en verkoopen van Binnen- en Buitenlandsche EFFECTEN, het plantsen en afschrijven van KAPITALEN in het Grootboek van Nationale Schuld, 'en verdere werkzaamheden tot den handel in geldswaardig; papier betrekkelijk. Mede bevelen zij zich aan als Correspondenten en Agenten van de BRANDWAARBORG-MAAT SCHAPPIJ, gevestigd te Utrecht, onder directie van den Heer J. E. SCHUURMAN. van (firma J. H. ENSCHEDÉ) te HAARLEM. D ep 6 t te Helder: Keizerstraat, nabij 't Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bareaa: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Dadelijke verlichting. Zweeren, die dagelijks vergrooten, etterbuilen, die bij ieder uur dieper worden, kunnen in derzei ver martelenden voortgang gestuit en tot een gezonde werking gebracht worden door het gebruik dezer heelende Zalf en zuiverende Pillen. Zij werken met zulk eene buitengewone juistheid en goed gevolg, dat oude zweeren aan het been, ontstekingen veroorzaakt door gezwollen aderen en krampen in de onderbuik, gevoelig verlicht en spoedig uitgeroeid kunnen worden door de vereenigde werking dezer krachtige geneesmiddelen, die de overdreven werking der zenuwen en bloedvaten beteugelen en derzelver trage werking prikkelen. In gestellen, die door aambeien, fistels en andere dergelijke pijnlijke ongemakken vervallen, zal deze verkoelende Zalf, eenige malen aangewend, veel genot verschaffen en, daarmede volhardende, zal zij eene zekere genezing bewerken. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533. Oxford-Street. Londen. C. F. v. REES, De parel van het Hof van Gelre3.50 W. HEIMBURG, Op «le rechte plaats3.25 De andere2.75 Om haar Geld2.50 Fl. MARRYAT, Riskend3.50 W. WALLOTH, Octavia3.50 L. TOLSTOï, Oorlog en Trede, 3 deelen 9.75 idem. Gebonden. „11.25 Uitgaven van P. GOUDA QUINT, te Arnhem. Op Zondag 1 Januari a. s. zullen de gewone oefeningen in het schieten NIET plaats hebben. Het Bestuur. Hoe de Abelsberger Zangvereeniging den prijs verwierf. Naar P. K. Rosegger. De schoone stad Kramau ligt midden in een der Duitsche landen. Door haar schoone basstemmen is zy wijd en zijd als een echte zangersstad beroemd en wij kunnen ons dus van nadere aanduidingen onthouden. De geschiedenis die wij to vertellen hebben geldt een warmen zangersstrijd, die een paar jaar geleden te Kramau geleverd werd. De algemeene zangersbond had namelijk bij een zijner vroegere uitvoeringen besloten om in de schoone en steeds zaDgvaardige stad Kramau een grooten zangwedstryd uit te schrijven, want, zeiden de broeders, zonder strijd kan de wereld nu eenmaal niet blijven bestaan en dan is het toch beter om het mot elkander uit te zingen dan het uit te vechten. En zoo kreeg ook de Abelsberger zangvereeniging „het Orgel' de haar toekomende uitnoodiging tot den grooten wedstryd. Want de Abelsbergers dat kon niet geloochend worden hebben prachtige organen en hun tenoren zijn bekend door het geheele rijk, bij al wat maar ooit van een liedertafel gehoord heeft; Vol hoop en vol moed begonnen de Abel3bergers zich voor het zangersfeest voor te bereiden en van het oogenblik af dat de repetities een aanvangt namjn, werd de daarbij behoorende strenge discipline ingevoerd, die elk lid van „het Orgel" verbiedt om gedurende den voorbereidingstijd dagelijks meer dan twee liters bier te drinken, langer dan tot des avonds tien uur in de open lucht te blijven, op straat te zingen, .e vloeken, over politiek te spreken, of zich met gemeente-aangelegenheden in te laten. Er was ook wel geen ordentelijker en vreedzamer volkje op de wereld denkbaar, dan de Abelsbergers gedurende den tijd van hun repetities voor het groote zangersfeest en de oude onderwijzer der jeugd wees er in deze dagen gedurig op, hoe duidelijk men bespeuren kon, welke veredelende uitwerking de zang op het gemoed der menschen heeft. Op den tocht" naar Kramau werd die discipline niét alteun gehandhaafd, maar zelfs verscherpt, doch de president, die in den laatsten wagen zat, beloofde, dat men zich op den terugtocht, als het niet meer noodig was .om de stemmen te sparen, voor al die onthoudingen schadeloos z'dfi kunnen stellen. Dus fyaren de zes-en-tachtig zangers welgemoed en spitsten zij zich reeds bij voorbaat op de eer, dis hun in het schoone Kramau te wachten stond. Zij wisten reeds dat de overige dertien liedertafel8, die aan den wedstrijd zoudendeelnemen, bang voor het Abelbergsche „Orgel" waren, want wat geeft de diepste ba3 en de kalmste baryton, als de tenoren niet krachtig genoeg vertegenwoordigd zijn? Klinken moet het al3 er gezongen wordt, dat hooren de menschen gaarne en vooral de dames zijn als verzot op heldere tenorstemmen. De Abelbergers zouden zegepralen, dat wist men reeds vooruit. Bij de uitnoodigingen had men hen niet kunnen overslaan, doch men had stellig verwacht, dat de Abelbergers die overigens hnpsche en aardige menschen waren in het volle bewustzijn van hun zangers-overmacht bedanken of althans niet naar den prijs mededingen zouden. Maar de leden van „het Orgel" dachten er anders over; zy meenden dat aan hun reeds met zooveel eereteekens getooide banier ook wel een zegeteeken uit Kramau prijken mocht, en dat de eerste prijs van honderd dukaten, in edel druivennat omgewisseld, hun levensgeluk eer bevorderen dan in den weg staan zou. Aan het station van Kramau veranderde het weder, geweldige vlaggen onderschepten de zonnestralen en een bloemenregen daalde op de zangerskorpsen neder. Van de reeds aangekomen lieder tafels werden de Abelbergers flinke mannen op en top en daarenboven in een zeer schilderachtig uniform gestoken het levendigst begroeteen krachtig„Gegroet, gegroet, gij broeders van den Duitschen zang en bet lijflied der Vereeniging werd gezongen en daarna zette de geheele stoet zich in beweging en toog men door een fabelachtig schoone triomfpoort de feestelijk getooide stad binnen. De straten die men doortrok waren door een jubelende mensehenmassa bezet en aan de vensters zag men tal van schoone dames, die hun onder vroolijke welkomstgroeten rozen toewierpen of aan touwtjes allerlei lekkernijen, trossen druiven en zelfs flesschen champagne nederlieten, vooral voor de leden van „het Orgel", die zich nu niet langer konden bedwingen, doch begonnen in te stemmen in de algemeene vreugdekreten der overige zangers. De eerbewijzen namen toe, naarmate men het lokaal naderde, waarin de feestelijkheden zouden plaatshebben. Geheel onder den indruk van den inhoud der flesschen, wier hals men afsloeg tegen de stokken der banieren, en door het waanzinnig vivatgeroep der broederen, schreeuwden nu ook de Abelsbergers luidkeels mede, tot zelfs de president toe, cn eerst nadat de beste hunner tenoren reeds pijn in zijn keel begon te krijgen, merkte een der leden tot zijn buurman op „Kijk daar toch eens bij de leden van „Amphion", hoe vreemd Enkelen doen alleen de mond wijd open, doch laten geen geluid hooren er zijn er maar een paar die schreeuwen." „Gij hebt gelijk broeder, daar moet iets achter steken." Nu bleek het dat dc Ampbiónisten zoo verstandig waren geweest om eenige vrienden mede te brengen, die als schreeuwers van professie zoo luid zij konden „Leve Kramau, leve de edele vrouwenschaar! Hoog, driemaal hoog!" [etc. uitgalmden en dit veilig konden doen, omdat zy toch niet mede behoefden te zingen, terwijl de leden der liedertafel zwegen en hun stem spaarden. De ontdekking kwam echter te laat, de keelen der Abelsbergers hadden reeds geducht geleden. Onmiddellijk werd nu een streng bevel onder de „Orgelmannen" uitgevaardigd. Van nu af den mond houden én zijn krachten niet verspillen: dubbele boete voor hem.die dit nalaat! By de na een korte versterking gehouden algemeene repetitie der gezamenlyke Vereenigingen bleek het, dat „het Orgel" hoogst waarschijnlijk zou zegepralen, cn heel Kramau sprak er van dat de eereprijs van honderd dukaten niemand anders dan den flinken Abelsbergers zou ten deel vallen. De president en de vice- president waarschuwden hun zangers echter voortdurend om niet overmoedig te worden door het geluk en de eer die hun wachtten, en streng op zichzelf te passen, totdat den volgenden dag dc wedstrijd zou afgeloopen zijn. Er kon door het geringste verzuim veel verloren gaan en alles verspeeld wordenen welk een schande zou het wezen, als men in zijn eigen stad, waar reeds alles voor hun ontvangst gereed werd gemaakt, met de kous op den kop moest terugkeerenZij moesten voor heden hun lijf spreuk „Wein, Weib und Gesang" maar vergeten en zich ver genoegen met stille cn kalme wandelingen in de fraaie omstreken der stad en verder dien avond zich zoo tijdig mogelijk ter ruste begeven. Er was voor gezorgd, dat de kamers in het hotel „de Gouden Vos", die te hunner beschikking waren gesteld, op de juiste temperatuur waren gebracht en werden gehouden. Men zou zich zoo bedaard houden als slechts te bedenken was en er vooral op passen dat men den volgenden ochtend, door zich ontijdig in do koele morgenlucht te begeven, geen kou vatte men zou dus ouder de dekens blijven tot een uur voor den aanvang van den wedstrijd, die op tien uur was bepaald. Om op al deze vaderlijke vermaningen en terechtwijzingen de kroon te zetten, deelde de president nog eenige zachte borstbonbons onder de zangers uit, om onverhoopte schade, die in de een of andere keel of borst mocht aangericht zijn, te herstellen en daarmede liep de dag voor het Abelsberger zangerskoor af. De leden der liedertafel „Amphion" waren tamelyk bezorgd. Zij hadden een paar tenoren die hun moed gaven om op een zegepraal op de Abelsbergera te durven rekenen, voor het geval dat er voor dezen een of andere ongelukkige omstandigheid tusschenbeidcn kwam, of zij eenige fout by de voorbereidingen of de repetitiën hadden begaan. Met buitengewoon veel voldoening hadden de leden van „Amphion" bij den intocht de opgewonden kreten der „Orgelmannen" gehoord, terwijl zij zelf slechts voor den schijn den mond openden en met de armen gesticuleerden, doch de rest aan bet met opzet medegenomen schreeuwkoor over lieten. Toen het later bij de algemeene repetitie echter helaas bleek dat er over het algemeen op de schor- en heeschhoid der Abelsberger stemmen nog niet te roemen viel, beproefde de com missie, die zich opzettelijk tot dat doel gevormd had, om tot een tweede middel haar toevlucht te nemen en om, nu de aanslag op „het Orgel"' in zijn geheel zoo weinig had uitgewerkt, te beproeven in hoever „de Orgelmannen" als zoodanig niet verslagen konden worden. Met hun kernspreuk „Wein, Weib und Gesang" en hun voorliefde voor het met bewijzen staven van het recht dat zij hadden, om deze spreuk te kiezen, meende de commissie, dat zij, door de leden van hun schreeuwerscorps in de verschillende gelegenheden op dc Abelsbergers af te zenden, deze wel tot buiten sporigheden zouden gunnen verleiden, waarvan de gevolgen op den wedstrijd natuurlijk van veel invloed zouden zijn. Maar de Abelsbergers, voor zoover zy zich nog op openbare plaatsen ver toonden, waren zoo kalm en zoo voorzichtig, dat de Amphionisten er bijna wanhopig over werden. Dezen begonnen de hoop nage noeg geheel op te geven, ofschoon zij anders van hun verrader lijke commissie de beste verwachtingen hadden gekoesterd. Terwijl het vroolijke leven der broederen van het lied in de goe'de stad Kramau dien dag tot laat in den nacht werd voortge zet en terwijl er muziek gemaakt werd op de pleinen, en geïllu mineerd, en serenades gebracht en toasten geslagen, en welke heerlijkheden zoo'n Duitsch zangersfeest ai meer oplevert, zochten de Abelsbergers, gedachtig aan hun instructies en de grootsche taak die hun den volgenden dag wachtte, tydig hun hótel „de Gouden Vos" op, waarvan de drie verdiepingen geheel door „het Orgel" in beslag genomen waren. Om keel en borst te sparen werd de restauratie door ben slechts ter loops bezocht en daarna zochten zij, by troepjes van drie of vier, hun slaapkamers op. Alleen onderzochten zij daar nog even den toestand van hun feestgewaad en daar alles in goede orde werd bevonden, begaven zij zich argeloos te bed. „Morgen om dezen tijd zal het anders toegaanmerkte de tweede bas nog op tot zijn buurman, den eersten tenor. „Ja", antwoordde deze, „als wij eerst maar eens met onze Abelsbergsche liederen voor den dag komen, dan zult ge eens zien Hebt ge wel gezien dat „Amphion" nog dezelfde verschoten insignes heel't van verleden jaar?" „Slapen gaan!" klonk uit het naburige vertrek de stem van den president en dus was het voor heden gedaan. (Slot volgt.) Arrondissement s-R echtbank. Behandeling van strafzaken op 27 December 1888. C. H., te Alkmaar, mishandeling, f 5 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. I. B., te Alkmaar, beleediging, f 15 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis. A. L. Jz., le Alkmaar, mishandeling, 8 dagen gevange nisstraf. E. W. G., huisvrouw van J. d. Z., Alkmaar, mishande ling, f 15 boete, subsidiair 7 dagen liëchtenis. J. D. H., te Helder, beleediging enz., 2 maanden ge vangenisstraf. E. B., huisvrouw van J. M., te Helder, mishandeling, f 6 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. H. H. A., huisvrouw van C. G. M., te Helder, mis handeling, f 4 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. P. W., te Nibbixwoud, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. J. V., te Enkhuizen, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. D. K., te Hoorn, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. J. R., te Hoorn, mishandeling, f 4 boete, -subsidiair 2 dagen hechtenis. J. B. Jz., te Hoorn, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. D. K., te Hoorn, mishandeling, 7 dagen gevangenisstraf. L. D.} te Hoorn, mishandeling van een paard, vrijgesproken. W. H., te Hoorn, beschadiging van goederen enz., f 8 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. P. J. H., te Hoorn, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. Voorts zijn '7 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4