Voor de betrekking van gemeente-architect te Alkmaar (salaris f 2000) hebben zich circa 90 sollicitanten aangemeld. Onder begunstigiug van het heerlijkste winterweder werd jl. Vrijdag in de harddraverslaan in den Kennemerhout te Alkmaar eene hardrijderij met arresleden gehouden, waaraan 20 liefhebbers deelnamen. De prijs, een regulateur, werd gewonnen door den heer A. Peperkamp, aldaar; de 1ste premie, een kaasstolp met 2 botervlootjes met zilver gemonteerd, door den heer G. L. Schuurman, aldaar, en de 2de premie, een barometer, door den heer H. Stikkel, te Oudorp. In de „Nederlandsche Industrieel* leest men o. a. het volgende: «Ware het niet in het belang van Nederlanden van den nationalen arbeid, dat, nu men toch weet, dat één van twee stelsels repeteer-geweer zal aangenomen worden, de Minister zich nu reeds in verbinding stelde met eene binnenlandsche inrichting, om dezen langs dien weg, zonder benadeeling der schatkist, tijdig op de hoogte te brengen van wat verlangd wordt, ten einde haar zoodoende in staat te stellen spoedig te kunnen leveren? «De geweer-inrichting te Maastricht heeft, zoo wij ons wèl herinneren, 12 jaren geleden tot 700 geheel nieuwe geweren per week, dus 36,000 per jaar, vervaardigd en sedert is die inrichting, gelijk ieder weet, nog veel ver beterd en vergroot, zoodat er geen twijfel bestaat, of zij zal, na verloop van eenigen tijd, duizend geweren per week kunnen transformeeren, zijnde ruim het aantal van 50,000 geweren per jaar, hetwelk de Minister, volgens de beraad slaging in de Kamer, verlangt te doen transformeeren. De Regeering kan dus, wanneer zij waarlijk wil, in dezen de Nederlandsche industrie veel bevorderen.' Aan een particulier schrijven uit Kota Radja ontleent de «Javabode" nog het volgende, aangaande ons laatste succes op Edi. Terwijl de kapitein Bartelds, commandant der benting, des morgens om 6 uur op zijn bureau de orders van den dag zat uit te geven aan den sergeant majoor, kwam een man van de wacht berichten, dat in de verte eene bende zwaar gewapende Atjehers kwam opdagen. Eerst stak een tweetal van hen den weg dwars over; zij riepen den schildwacht toe: «Djangan pasang orang Atjeh maoe kendoerie"; (feestvieren), wat de manschappen dan ook voor een oogenblik geloofden. Eenige minuten later marcheerde echter de hoofdtroep recht op de versterking af, onder het geschreeuw van: «Sekarang orang blanda kloear benting maoe di bakar!' En werkelijk, de kerels waren voorzien van enterbijlen, petroleum en stormladders. In een ommezien stond de bemanning op het banket en de commandant op zijn post; de vijand werd met een moord dadig vuur begroet, dat 51 van zijne manschappen, waar onder een aanvoerder, Toekoe Aboe, in het stof deed bijten. Aan onze zijde werd bij den aanval zelf niemand ver wond. Na afloop echter, toen eene patrouille onder bevel van een officier uitrukte om de gewonden af te maken, werd een fonrier, die zich bukte om een gekwetsten Atjeher te onderzoeken, door een ander, die zich dood had gehou den, met een klewang gewond aan hand en voet. Na verbonden te zijn, werd deze onderofficier naar Kota Radja opgezonden. De lijken werden door het volk van den radja van Edi op karren geladen en aan het zeestrand begraven, behalve dat van Toekoe Aboe, dat in de nabijheid der benting eene rustplaats vond. Volgens zpionnenberichten moet de bende geheel uiteengespat zijn, doch anderen beweren dat de benting nog steeds met brandstichting bedreigd wordtook zou een premie van 2000 dollars gesteld zijn op het hoofd van iederen officier of ambtenaar. Oppassen blijft dus meer dan ooit de boodschap. Door visschers van Terschelling is aan het strand een zeepaling gevangen van 28 oude ponden zwaarte, waarvoor f 7 werd gevraagd. Het dier zal worden ver zonden. Het Panopticum te Amsterdam is in het afgeloopen jaar bezocht door 85,000 bezoekers, waarvan 32,000 de gruwelkamer bezochten. te keeren. Ik verklaarde hem nogmaals te gelooven, dat zij onschuldig was. Doch alles zonder baat. Hoogmoedig en over gevoelig, tot in de ziel beleedigd en gegriefd door hetgeen hij zich verbeeldde dat gebeurd was, bleef bij onverzettelijk. Toen sprak ik over u en trachtte hem onder het oog te brengen, dat het verkeerd van hem was u in zulk een volslagen eenzaamheid groot te brengen. Hij antwoordde, dat gij er door die afzondering niet erger aan toe zoudt zijn en meer kans hadt tot een braaf man op te groeien, als gij in den waan werdt gelaten dat gij eenvoudig Philip Norris waart, dan wanneer gij de wereld werd ingezonden, met de wetenschap de erfgenaam te zyn van titels en schatten. Ik kon dit niet tegenspreken, ofschoon ik geloof dat de ware reden, waarom hij u in onwetendheid wilde laten, was, dat gij, wanneer gij den naam uwer moeder mocht hooren, haar zoudt zoeken en hem misschien om haar zoudt verlaten. Hij hield toen en houdt nog hartstochtelijk veel van u.» Rothwell hield op. Ik boog het hoofd. «Alle redetwisten was vruchteloos," ging Rothwell voort, «zoodat ik ten laatste myn geduld verloor en hem zeide dat ik terwille van hem zeiven, zyn schuilplaats zou verraden en dat ik my niet langer tot stilzwijgen wilde laten dwingen. Toen begon hy my te bedreigen. Indien ik zijn aangenomen naam en verblijf openbaar maakte; indien hij in zijn eenzaamheid gestoord werd, zou hij tot de wereld terugkeeren. Maar zijn eerste daad zou zijn scheiding te vragen. Toen maakte ik mij warm en viel ik tegen hem uit." «Maar toch zijt gij als goede vrienden gescheiden," zeide ik, daar ik mij de geheele ontmoeting weder voor den geest had geroepen. «Dat zijn wij ook. En waarom? Omdat hij mij midden in mijn woordenvloed op eens aankeek, juist zooals hij dat placht te doen, toen wy samen jongens waren en ik hem hoorde fluisteren «Ook gij, mijn oude vriend Als een dwaas of als een school jongen, sloeg ik mijn arm om zijn hals en zwoer dat ik, wat er ook van komen mocht, doen zou wat hij verlangde. Het eenige wat ik hopen kon, was dat de tijd en het toeval de zaak nog eenmaal terecht zouden brengen. Toen dacht ik weinig dat de knaap, tot wien ik mij terstond zoozeer voelde aangetrokkén, het middel zou zyn om dat doel te bereiken." Ik bleef in gepeins verzonken zitten, nog altijd beheerscht door die e'éne gedachte, om naar mijne moeder te gaan, mij in hare armen te werpen en haar de blijde tijding te vertellen. Toen ik dit verlangen aan Rothwell kenbaar maakte, trok hy zijn wenkbrauwen samen. «Uw moeder kan wachten. Wy moeten nu aan uw vader denken. Ga met mij naar hem toe." «Van avond niet. Ik kan, ik wil hem niet zien! Laat hem eerst goedmaken wat hy misdaan heeft." «Ga terstond naar hem toe, zeg ik Wie zyt gij, dat gy een oordeel over hem zoudt uitspreken Bedenk wat hy gezien heeft. Stel u in zijn plaats. Ga met mij mede. Wij hebben hem reeds te lang alleen gelaten." (Wordt vervolgd.) Het Panorama werd bezocht door 86,026 bezoekers, de kunstzaal door 10,192. Aan de hardrijderij te Amsterdam, vanwege de Sport club, namen deel 14 kloeke rijders. De baanlengte, 1609 meter, werd afgelegd door Jurjens, van Amsterdam, in 3.58= minuten, eersfe prijs zilveren charivari; door Broek- meijer, van Haarlem, in 4.09 minuten, tweede prijs dito; door Pander, van Haarlem, in 4.09minuten, derde prijs diploma; Venema, van Amsterdam, verwierf den 4den prijs. Het stoffelijk overschot van den heer mr. A. Th. Heijligers, oud-referendaris bij het Departement van Koloniën, werd jl. Woensdagavond van Zutphen naar Arnhem over gebracht en uit laatstgemelde plaats naar Gotha vervoerd, alwaar het lijk Vrijdagochtend is aangekomen, ten einde te worden verbrand. Des namiddags 2 uren van denzelfden dag is de over ledene naar de lijkenkamer gebracht en te 3£ uren is de verbranding begonnen, welke in een uur was afgeloopen. De as is in een bus vergaard, die hermetisch gesloten en naar de gebruiken van het land verzegeld is, waarna dit over blijfsel aan de familie is overhandigd. De directeur der Haagsche Begrafenisvereeniging, de heer L. \V. Hansen, die voor de overbrenging naar de plaats van crematie had gezorgd, was bij de verbranding tegen woordig. (Het Vaderland.) Een huisvader te 's Hertogenbosch heeft, in drift ontstoken, omdat zijn 9jarig zoontje verzuimd had het vuur in de kachel te onderhouden, dat kind met de pook een slag op het hoofd gegeven, die nog denzelfden avond den dood van het jongetje tengevolge heeft gehad. De vader werd naar de gevangenis overgebracht. Te Holterbroek (Eibergen) schoot op Oudejaarsavond een strooper bij ongeluk zijn kameraad dood, waardoor hij zoodanig ontstelde, dat hij krankzinnig werd. Beide personen waren zeer bevriend met elkander. Een welgesteld landbouwer te D. heeft een aardige manier om bedelaars te weren in practijk gebracht. In 't begin van den winter gaf hij eiken bedelaar een dubbeltje, met verzoek om de volgende week negen centen terug te brengen. Van de aldus beweldadigden kwam er een vol gende week geen terug, zoodat de landbouwer voor een betrekkelijk kleine som gedurende het geheele winterseizoen van de lastige vragerij ontslagen was. Dr. Jungfleisch, vestigt in de «Drugg. Circular" de aandacht op het gekleurd krijt, dat op vele scholen wordt gebruikt, om teekeningen te maken op het zwarte bord. Daar die kleuren samengesteld zijn uit loodglit, menie, chroomgeel, kwikzilversulfiet, en na het trekken der lijnen deze vaak door middel van eene droge spons worden afge- wischt, zoo ontstaat er dan gevaarlijke stof, dat aanleiding kan geven tot lood-, chroom- of kwikzilver-vergiftiging. Het ware derhalve te wenschen, dat-de fabrikanten bij deze krijtstiften andere, onschadelijke kleuren gebruikten. Buitenland. Den 6 dezer zal in het Vaticaan te Rome de ten toonstelling van de aan Paus Leo XIII toegezonden ge schenken plechtig geopend worden. De Kerkvorst zal gekleed zijn in koorkleed met een rood fluweelen kapje op het hoofd en zich op den troon zetten, die zich in de zaal, waar de plechtigheid plaats heeft, ter zijde van den ingang bevindt. De priesters zullen aau beide zijden van den troon geschaard zijn. Vóór den troon, op twee rijen leunstoelen, nemen de kardinalen plaats. Aan het corps diplomatique en den Romeinschen adel zijn plaatsen aangewezen tegenover den troon. Achter de kardinalen bevinden zich de bisschoppen en andere prelaten; op de trappen, die naar de bovengalerij leiden, en op de boven- galerij zelve, de leden van alle Italiaansche bedevaart- en tentoonstellings-commissiën; voorts de leden van het pauselijk hof, die niet dienstdoende zijn. Men berekent, dat hier omstreeks twee duizend personen vereenigd zullen zijn. Bij de komst van Leo XIII heffen de voorzangers het „Tu es Petrus" aan. Vervolgens leest kardinaal Schiaffino, Voorzitter van alle jubileum-commissiën, een adres van hulde, van gelukwenschen en van vreugdebetoon wegens deze groote gebeurtenis voor. De Paus antwoordt met een rede, waarna hij den zegen over al de aanwezigen en over de tentoonstelling uitspreekt. Vervolgens zal Leo XIII de ronde doen door de tentoon stellingszalen; middelerwijl speelt de Pauselijke kapel een «Vivat", door Gounod voor deze plechtigheid gecomponeerd. Tot heden heeft de Paus van verschillende Katholieken over de geheele wereld reeds voor een waarde van 2,000,000 lires aan geschenken in geld ontvangen. Zoowel in Duitsche diplomatieke als in financiëele kringen laat men zich hoopvoller over het bewaard blijven van den vrede uit. Het is bekend, dat er in de jongste weken geene verdere troepenbewegingen op groote schaal hebben plaats gehad; en verder is het authentiek, dat de Russische gezant Lobanoff te Weenen op den Sylvesterdag in het Departement van Buitenlandsche Zaken, wel is waar slechts in niet officiëele gesprekken, maar toch zeer beslist, nieuwe verzekeringen omtrent de vredelievende bedoelingen van Rusland gegeven heeft. Buitendien was de Beurs jl. Maandag zeer opgewekt gestemd op grond van het voorgevallene bij de nieuwjaars-receptie der generaliteit bij Keizer Wilhelm. Toen namelijk Möltke aan de spits der generaals den Keizer zijnen heilwensch kwam toebrengen, vroeg de Keizer: «Wel, beste Moltke hoe zijt gij het nieuwe jaar ingegaan? Slapende of wakende?" Moltke antwoordde: «Ik heb vast geslapen, Sire!" Waarop de Keizer antwoordde: «Ik hoop dat gij tevreden zult zijn over hetgeen het nieuwe jaar ons in den dienst brengen zal. Mijne heeren" zeide daarop de Keizer, zich tot de generaals wendende «uwe aandacht zal in dit jaar hoofd zakelijk verlangd worden voor de Keizer-manoeuvres van het derde (Brandenburger) legerkorps en het gardekorps.» De Keizer herhaalde met opzet meermalen, dat daarin de militaire hoofdtaak zou gelegen zijn; en te meer worden hieruit voor den vrede gunstige gevolgtrekkingen gemaakt, omdat de genoemde beide korpsen niet in grensdistricten in garnizoen liggen. Koning Oscar van Zweden is dezer dagen aan een groot onheil ontsnapt. Hij zat met met zijn zoon in een klein salon, toen hij voor de een of andere zaak in een aangrenzend vertrek werd geroepen. Een paar minnten nadat de Koning was heengegaan, stortte een zware gaskroon van de zoldering neêr en verbrijzelde het gedeelte van de sofa, waarop hij gezeten had. Bij onderzoek bleek, dat de balk, waaraan de lichtkroon gehangen had, geheel vermolmd was. Jl. Zondagavond is het «Alhambra-tlieater» te Ant werpen afgebrand. Er werd geene voorstelling gegeven. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren, maar alleen stoffelijke schade. De gezant van Colutnbia te Parijs, de heer Matens, is door een verslaggever van de «Standard" geïnterviewd over den stand der zaken van het Panama-kanaal. O. a. zeide de heer Matens te gelooven, dat de opening van het kanaal, gelijk De Lesseps voorspelt, in 1890 kan geschieden, en dat het Panama-kanaal voor de aandeel houders goede dividenden kan afwerpen, al beliepen de aanlegkosten ook 3000 millioen francs; dat is het dubbele van de raming van De Lesseps. Uit Parijs wordtdd. 29 Decemberjl. aan de «Haarl. Crt.» gemeld «Nieuwjaars-geschenken spelen in geen land zulk eene groote rol als in Frankrijk. Evenals de Kerst-avond in Duitschland en Sint-Nicolaas in Nederland is het Nieuw jaar in Frankrijk de geijkte dag om een geschenk aan te bieden aan allen, wien ons hart of eene maatschappelijke verplichting daartoe aanwijst. Gewagen wij heden niet van de kostbare geschenken, die wij allen helaasbij onder vinding kennen: van de dure doozen bonbons, die wij op 1 Januari in alle woningen, waar wij gedurende het afge loopen jaar gastvrijheid genoten, aan het adres van de vrouw des huizes moeten laten afgeven en waaraan de naam Boissier of een ander met goud op te wegen etiket, als waarborg van duurheid, niet ontbreken mag. Buigen wij ons onder het juk der mode, maar wreken wij ons ten minste door deze eentonige, maag-bedervende fondants, pra lines en marrons te laten voor hetgeen ze zijn. Wenden wij den blik liever naar de kleine kraampjes, die in deze dagen de boulevards bevolken en zoo alleraangenaamst de om dezen tijd natuurlijk ongewoon drukke passage belem meren. Niet om de kraampjes zelve, neen, zij zijn waar lijk niet fraai en, zooals gezegd, zij staan zeer in den weg, maar hun inhoud verdient wel, dat wij er, evenals de duizenden jonge oogen die hij verblindt, even naar om kijken. Toch zijn het geene schatten, die wij daar uitge stald vinden, geene rijke geschenken, geene schitterende gaven. Integendeel, in tegenstelling met de zooeven ver melde doozen ligt juist het eigenaardige van alle deze uit- eenloopende koopwaren in hare goedkoopte: de in de aller eerste plaats bij hare fabricage nagestreefde eigenschap is de lage prijs, zij is een conditio sine qua non voor haar bestaan en voor dat harer vervaardigers en harer verkoopers tevens. Het is inderdaad verwonderlijk, wat menschelijk vernuft en menschelijke vlijt hier voor weinige sous hebben weten te vervaardigen en, dringen wij wat dieper door, vragen wij ons af hoevele nijvere handen hier voor aan het werk geweest en hoevele monden in de koude winterdagen door den afzet van dit schijnbaar nietige speel goed opengehouden zijn, dan staan wij werkelijk verbaasd en hebben wij vrede met de lastige kraampjes en met de Nieuwjaarsgeschenken.... aan de kinderen. De in den laatsten tijd meer dan ooit hevige strijd tegen het Duitsche speelgoed mist zijne uitwerking niet: het publiek tracht zich steeds zoo goed mogelijk te vergewissen, dat het aangeboden artikel van Franschen oorsprong is en eene der redenen, waarom het gaarne in de onaanzienlijke Nieuwjaars-kraampjes, koopt, is voorzeker de overtuiging, dat het aldaar aangebodene niet aan gene zijde der grenzen het levenslicht heeft aanschouwd. Men behoeft ook geen groot kenner te zijn om, in de meeste gevallen, het Duitsche artikel van het Fransche te onderscheiden. Het eerste is misschien even degelijk, het zal misschien even lang weer stand bieden aan de schokken en stooten, waaraan de kinder hand het blootstelt, maar het mist geheel die sierlijkheid, die bevalligheid, die ook volwassenen in het oog moet vallen. Volgt de Parijzenaars zooals zij zich daar van de eene uitstalling naar de andere voortbewegen of, door de belangstelling der kleinen teruggehouden, stil blijven staan, naar de aanprijzingen van den verkooper behoorende tot het (opmerkelijke genius van den Parijschen «camelot» luisteren en het speelgoed van den dag koopen en overtuigt u. Hier hebt gij b. v. de meest voorkomende speelgoederen: het konijn, dat als trommelslager dienst doet; de dieren van karton, de speeldoozen, de horloges met ronddraaiende wijzers, enz. enz. Een ruim debiet is steeds den verkooper der konijnen verzekerd: deze dieren, die zoodra men hen voortrolt op eene trom of eene metalen klok slaan, worden jaarlijks ten getale van meer dan vijf honderd duizend vervaardigd. Nog menigvuldiger en goed- kooper voort te brengen dan hunne kool-etende broeders, worden de gewone in het groot verkocht voor vier francs het dozijn, en in het klein voor zestig centimes per stuk, nog geene dertig cents (hetwelk niet duur isj als men in aanmerking neemt, dat een levend konijn hier meer dan een gulden kost). De fabricage van deze kunstmatige en muzikale konijnen is dan ook weinig kostbaar. Afval van alle soort dient er voor: de palmhouten schijfjes, diebijde vervaardiging van olie- en azijnstellen overschieten, worden voor de radjes gebruikt, oude parapluie-stokken voor de boomen, de metalen klokken zijn afkomstig van afgedankte pendules en oude vellen leveren het bekleedsel. De andere dieren, gezeten op een onderstuk met veeren, gelijkende op een blaasbalg, zijn algemeen bekendzij ver tegenwoordigen het geheele dierenrijk. Zoodra men op deze dieren drukt, doen zij een krassend geluid hooren, wel niet zeer fraai, maar voor een kind toch vermakelijk. Voor de vijf of zeven centen, die zij kosten, kan men trouwens niet veel welluidends verwachten. Men vindt er paarden, honden, katten, schapen, muizen, enz. onder; bij honderdduizenden worden zij jaarlijks voortgebracht. Sedert eenige jaren zijn de speelgoederen van caoutchouc zeer toegenomen. Tengevolge van de vele aangebrachte verbete ringen is men er in geslaagd om zoowel menschen als dieren uit deze stof te vervaardigen en tot betrekkelijk lage prijzen af te leveren. De poppen en ballen uit caout chouc verheugen zich het meest in de gunst van het kleine publiek; er worden daarvan jaarlijks anderhalf millioen stuks verkocht. Het Fransche vernuft heeft het ruimste veld gevonden bij de vervaardiging van mechanieke speel goederen. De vorderingen, hierbij gemaakt, zijn inderdaad verbazend voor ieder die ze wil nagaan. Schier alle bewegingen, die een dier voortbrengt, worden op bedriegelijke wijze nage-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2