Het album „Neerlandia Catholica", bestemd als ge schenk van het Katholieke Nederland aan Z. H. Paus Leo XIII, zal in April a. s., tegelijk met de groote bede vaart naar Rome, den Paus worden aangeboden. In dit werk zal alles vereenigd worden, wat betrekking heeft op de ontwikkeling van de Roomsch-Katholieke kerk in Neder land gedurende de laatste kwart eeuw. Behalve het hoofd-exemplaar, voor den Paus bestemd, zal een beperkt aantal exemplaren van dit album gedrukt en voor het publiek verkrijgbaar gesteld worden. f Men schrijft ons van Texel, dd. 10 dezer: „Voor het reddingsfonds, hetwelk onlangs te Helder is opgericht, zal in de Sociëteit „Neptunus* alhier eene schilderij verloot worden, voorstellende de redding der schipbreukelingen van de bark „Renown" in December 11. Die schilderij, geteekend door den heer Th. Zwanenburg, sergeant bij de vesting-artillerie te Helder, is een geschenk van den vervaardiger aan genoemde Sociëteit." Bij koninklijk besluit is aan eene Commissie tot het houden eener Vee-tentoonstelling op het eiland Terschelling in 1888 vergunning verleend tot het houden eener verloting van op die tentoonstelling aan te koopen voorwerpen. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 9 dezer „De eerste week van 1888 kenmerkte zich in onze gemeente door drie gebeurtenissen, wellicht in grootere plaatsen der opmer king niet, of slechts weinig waard, doch voor het betrekkelijk kleine Schagen van genoeg beteekenis om als plaatselyk nieuws door uwen correspondent te worden vermeld. Primo dan hadden we Maandag 11. eene zeer goed geslaagde harddraverij met paard en arresledesecundo kwam hier Woens dag d. a. v. eene Kiesvereeniging op vrijzinnigen grondslag, uit sluitend voor leden der Tweede Kamer, tot stand, en tertio hadden we gisteren (Zondag) het voorrecht van het weder optreden alhier der Rederijkerskamer „Onderlinge Oefening", van Sint- Maarten. De harddravery, in onze eeuw van snel leven reeds tot de rubriek „oud nieuws" behoorende, stip ik slechts aan volledigheidshalve, en van onze Kiesvereeniging valt nog niets dan haar ontstaan te vermelden, onder bijvoeging van den wensch mijnerzijds, dat zij moge blijken in waarheid vrijzinnig te zijn. Het optreden echter van „O. O." was iets, waarvan een verslag gever zich zoo maar niet met een Franschen slag mag afmaken hij zou zich daardoor kwalificeeren als iemand, totaal ongevoelig voor het schoone der dramatische kunst. Heb ik het vorig jaar vermeld hoe wij hier genoten bij de vertolking door „O. O." van „Uitgaan" en Sussanna", 't was Zondagavond niet minder; het genot bij de opvoering van „De dochters van Haseman", tooneelspel in vier bedrijven, van de hand des schrijvers van „Dokter Klaus". Ieder, die het stuk kent, zal moeten toegeven dat het voor dilettanten zeer hooge eischen stelt, zoo door de vele rollen van beteekenis, die er in voorkomen, als door de eigenaardige moeielijkheden, aan het zamen- en stille spel verbondengezwegen nog van hetgeen van sommige der spelers wordt gevergd, zoo om de type, die zij geven, getrouw vol te houden, als om den humor en het dramatisch gevoel, beide in hooge mate in het stuk neêrgelegd, tot hun recht te doen komen. En aan die eischen werd ten volle voldaan. Het zamen- en stille spel beide was eenvoudig meesterlijk, het volhouden der karakters door de hoofdpersonen, geschiedde met de meest strenge consequentie, terwijl de opvatting er van m. i. aan juistheid niet te wenschen overliet. En dat de rollen niet alleen werden gekend, maar ook ten volle begrepen, bleek daaruit, dat niet alleen de dramatische gedeelten uitnemend, vaak aangrijpend, werden ver tolkt, maar dat ook van het komische of humoristische in het stuk, geen trekje, hoe vluchtig ook, verloren ging, terwijl, een bewijs van gekuischten smaak, alle overdrijving zorgvuldig werd vermeden. Aldu3 gaf „O. O." „de dochters van Haseman", en heeft daarbij aan het niet overtalrijk maar gedistingeerd publiek te aanschouwen gegeven, wat er al verkeerds kan geboren worden, wanneer een goedhartig, gemaklievend huisvader, de zorg voor do opvoeding zijner kinderen, geheel aan eene naar wereldsche grootheid hakende moeder overlaat. Doch tevens heeft „O. O." opnieuw getoond, dat zy hare naam omzet in eene daaden wat die daad op het gebied der kunst vermagde bijvalsbetuigingen, haar ten deel gevallen, mogen het bewijs zijn, hoezeer haar streven ook hier wordt gewaardeerd." Op de kaasmarkt te Alkmaar zijn jl. Vrijdag aan gevoerd het voor dezen tijd des jaars niet onaanzienlijke aantal van 30 stapels, wegende 10,963 Ned. ponden. De handel was zeer vlug en zeer goede prijzen werden besteed. De hoogste was voor de kleine kaas f 32,50; voor de commissie f 28.voor de middelbare f 28.Het Gemécntebestuur doet met den genomen maatregel, vooral den kaasfabrieken, eenen wezenlijken dienst en het ver heugt ons daarom te meer, dat de ondervonden tegenstand van de zijde van een aantal kaashandelaren geen invloed heeft gehad op den gereeden afzet van het aangevoerde. Gaat het Gemeentebestuur een volgend jaar over tot de geheele afschaffing van de stille zes weken, wat naar onze meening aanbeveling verdient, dan zal voor goed dit punt van strijd uit de wereld zijn en in dat opzicht onze kaas- het geratel van wielen en reed ons een rijtuig voorbij. Daar het ledig was, riep ik den koetsier en verzocht hem op te houden. Hy vertelde ons dat hy een kwartier geleden een heer op den weg had afgezet een Engelschman, die met een stok liep. Hoewel hy kreupel was, had hij gezegd, dat hij de reis verder te voet zou afleggen. Hij scheen van plan te zijn naar een op eenige Engelsche mylen afstands gelegen dorpje te gaan. De man wees onzen koetsier de juiste plek aan waar hij hem gelaten had en toen deze verzekerde, dat die plaats hem bekend was, verzochten wij hem ons daar in allerijl te brengen. Thans scheen Rothwell eensklaps uit het sombere stilzwijgen, waarin hij verzonken was geweest, te ontwaken en nam hij, om zoo te zeggen, de leiding van den tocht op zich. Hij was het, die, toen wij de aangewezen plek bereikten, den koetsier wegzond en hem zeide, dat wij zijn diensten niet noodig hadden. Hij gaf den man een groote looi, en bleef, mij bij den arm nemende, staan totdat de wegrollende wielen ,uit het gezicht verdwenen waren. „Zy hebben elkander hier ontmoet," zeide hij, „en zyn naar het strand gegaan. Wy moeten hen volgen." Nog altijd mijn arm vasthoudende, keerde hij zich om en wij sloegen een pad in, dat naar het zeestrand leidde. Spoedig bereikten wij de steile klip, die echter niet zoo steil was of wij konden haar zonder moeite opklauteren. Toen wij het hoogste puDt bestegen hadden, zagen wij op het strand onder ons twee personen staan, een langen man en een kleineren, de laatste, zooals ik bij het heldere maanlicht zien kon, op een stok geleund. Er was geen vergissing mogelijk. Het moesten Chesham en mijn vader zijn, die blykbaar met elkander stonden te praten. „Goddank, dat wij bijtijds gekomen zijn!" riep ik uit. Toen trachtte ik mijn arm uit Lord Rothwell's greep los te maken, daar ik naar het strand wilde loopen om tusschenbeide te komen. Doch mijn vriend hield zijn vingers als een schroef tusschen mijn arm gekneld. „Laat mij gaan!" riep ik uit, worstelend om vrij te komen. „Wat wilt gij doen?" vroeg hy met doffe, woeste stem. „Doen! Naar hen toegaan en het duel tegenhouden. Ik wil op de plaats van mijn vader gaan staan. Ik wil mijn rechten, laten gelden. Laat mij gaan „Dat nooit. Zal aan Laurence Estmere het recht van zich te markt slechts gelijk staan met die van Hoorn en Purmer- ende. (Alkm. Crt.) Door visschers en bij de visseherij belanghebbende ingezetenen van Volendam i3 aan de Eerste Kamer een adres gericht, waarin zij bij herhaling verzoeken het door den heer Reekers ingediende en door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsvoorstel te willen aannemen, waarvan de strekking, is de proef met het verbod van den wonderkuil niet langer voort te zetten. De Landbouw-Commis8ie zal hare vergaderingen, welke vroeger gemeld waren te zullen plaats hebben op 9 of 16 dezer, eerst in het laatst dezer maand hervatten. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft de noodige machtiging gevraagd om uit het reserve fonds f 300,000 op te nemen tot betaling van materiëele en personeele schade, door het spoorwegongeluk te Ruiner- wolde veroorzaakt. Jl. Zaterdagavond is ten huize van den heer A. C. Wertheim te Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, aan den afge treden Secretaris mr. Kerdijk een huldeblijk aangeboden door de leden van het vorige en het nieuwbenoemde hoofd bestuur. Dit huldeblijk bestaat uit een fraai bronzen beeld van Barbédienne, den „denker"'voorstellende. In het circus-Carré te Amsterdam komt eerstdaags een dikken heer voorstellingen geven, die te Mariënbad „furore" zou maken. Hij weegt 550 pond en heetNaucke. Van zijn vak is hij Hercules en bovendien danst hij, naar 't heet, bevallig, balletdansen. In eene jl. Maandag te Amsterdam gehouden bijeen komst van afgevaardigden van Vereenigingen, toegetreden tot den Provincialen Bond voor Noord-Holland van harmonie- en fanfarecorpsen, uitsluitend samengesteld uit dilettanten, is besloten tot het houden van eenen wedstrijd in de eerste helft van Juli a. s. te Purmerend. Aan eenige toonkunstenaars van naam zal worden verzocht deel uit te maken van de jur}r. Beschikbaar zullen worden gesteld eene verguld zilveren, eene zilveren, êene bronzen medalje en een getuig schrift. Ter vergadering, die gepresideerd werd door den heer J. P. Groot, uit Purmerend, waren vertegenwoordigd korpsen ^iit Amsterdam, Purmerend, Edam, Schagen, Broek in Waterland, Enkhuizen, Zaandam, Hoorn. Bij gelegenheid van zijn jubilé werd jl. Vrijdagavond aan Louis Bouwmeester te 's Hage, bij monde van den heer Mesdag, namens de Haagsche schilders een album met aquarellen aangeboden, waarvan het titelblad en de opdracht door den heer De Josselin de Jong zijn uitgevoerd. Onzé eerste meesters, o. a. Bosboom, Mesdag, Artz, Israëls, J. en W. Maris, hebben bijgedragen. Ook uit verschillende andere geschenken bleek, hoezeer men Bouwmeester in de residentie yereert. Het Hof te 's Hage heeft jl. Zaterdag den corrector van de socialistische drukkerij „Exelsior" Cohen wegens beleediging des Konings tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De Rechtbank te 's Hage veroordeelde gisteren Tann- hauser, die een valschen bedelbrief had opgesteld en daar mede liefdadige inensclién oplichtte, tot 6 maanden gevange nisstraf. De toestand van den heer Oosting te Assen, bij Ruinerwold gekwetst,-blijft'bevredigend. Het rechterbeen is wel op twee plaatsen gebroken, maar het zetten schijnt goed gelukt te zijn, althans tot heden doen zich geen ongunstige verschijnselen voor. Ook voor den heer Koch bestaat geen reden het ergste te vreezen en bestaat de hoop, dat de beenen niet afge zet zullen behoeven te worden. De tuinbaas op een der buitens te Rijswijk schoot dezer dagen een reiger. Hij gelastte zijn tuinjongen het in de weide gevallen dier te halen. De reiger bleek niet dood te zijn en pikte den jongen één oog uit. Voor den internationalen wedstrijd op schaatsen, door den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond te Heerenveen te houden, hebben zich aangemeld: A. Beroepsrijders: Hagen van Christiania, IJpma van Arum (Er.), v. Blomraenstein van Apeldoorn. B. Amateurs: Clement Hansen van Hamburg, Harms id., Rooth van Berlijn, Uhlig id., v. d. Helm van Deventer, Pander van Haarlem, Broekmeijer id., Jurjens van Amster dam, Bloemen id., Vrouwes id. De Engelsche rijders See en Smart hebben zich nog niet aangegeven, maar worden verwacht. Door den heer P. A. De Jong Az. is te Ierseke (Zeeland) eene fabriek opgericht van ingelegde mosselen. wreken ontnomen worden? Ga hier zitten en wacht het einde af." Ik bleef hem in sprakelooze verwondering aanstaren. Zijn oogen schoten vuur. Al de spieren van zijn gelaat waren gespannen. In een oogenblik zag ik dat hij geen plan had tusschenbeide te komen. In zijn zonderling bijgeloof hield hy zich overtuigd dat Chesham moest vallen. Hij was alleen gekomen om mijn vader wraak te zien nemen. Zelfs nu, terwijl ik in koelen bloede zit te schrijven, moet ik bekennen, dat ik hem voor het oogenblik half krankzinnig waande. De oogenblibken gleden voorbij. Ik werd even gejaagd als mijn vriend. „Laat mij gaan," zeide ik, „of ik zal gillen en hen zoo verhinderen voort te gaan." Voordat ik de woorden had uitgesproken, lag ik half bewuste loos op den grond, met het zware gewicht van Lord Rothwell op mij. Hij was handgemeen met mij geworden en had mij als een kind ter aarde geworpen. Tot nu toe had ik niet geweten, dat er een mensch kon bestaan, zoo sterk als de man die mij aanviel. Hij had in zijn reisver halen zoo terloops van daden van kracht gesproken, waarvan hy in vreemde landen blijk had gegeven en ik had ook wel door anderen daarvan geboord. Maar ik zou nooit geloofd hebben, dat iemand mij met één slag op den grond had kunnen werpen en mij verder met één hand de keel had kunnen vasthouden, met een kracht, die het mij onmogelijk maakte mij te bewegen of eenig geluid te geven. „Philip," zeide hij, „gy zyt een dwaas. Als gy niet zweert u stil te houden en rustig hier te blijven, zult gij in die houding blijven liggen, totdat alles voorbij is, zelfs al moest ik u worgen. Ik meen het. Kies!" Mijn worstelingen waren zonder baat. Zijne armen en beenen omsloten mij als ijzeren staven en zijn hand lag, mij schier smorend, op mijn mond. Ik was hulpeloos aan zijn genade overgegeven. „Beloof," zeide hij, „beloof, dat gij stil zult blijven zitten. Gij behoeft niets te vragen." Alles was beter dan dit. Indien my geen keus overschoot, wilde ik ten minste zien wat die twee mannen uitvoerden. Ik moest weten wat pr gebeurde. (Wordt vervolgd.) Dit is de eerste fabriek van dien aard, die in ons land bestaat. De verzending geschiedt in hoeveelheden van minstens 10 flesschen ii 50 cents per flesch, terwijl monsters tegen 75 cents per flesch verkrijgbaar zijn. i Sinds lang werden reeds, vooral in Amerika, pogingen aangewend om petroleum in vasten toestand te verkrijgen, en werkelijk was men er in geslaagd om haar door koken met zeep tot een gelatineachtige massa te verdichten, die echter moeielijk branden wilde. Thans is door dr. Kauffman, naar de „Revue Scientif." meedeelt, een beter resultaat verkregen. Hij verhit de petroleum ongeveer een half uur lang met één a drie pet. gewone zeep, totdat deze geheel is opgelost. De massa krijgt dan het aanzien van talk of kaarsvet, kan in repen worden gesneden en zoo als brandstof voor kachels, haarden, enz. worden gebruikt. Zij ontbrandt niet spoedig, maar, eenmaal aangestoken, brandt zij zonder rook langzaam op, waarbij ongeveer 2 pet. zwarte asch achterblijft. Men kan met deze vaste petroleum driemaal langer volstaan dan met steenkool, terwijl zij meer warmte geeft. Bij de Amerikaansche petroleum slaagde de bewerking beter dan bij Kaukasische. Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder. Vergadering, gehouden op Zondag 8 Januari 1888, in het lokaal „Tivoli" te Helder. Bij de opening der vergadering werd door den waar- nemenden Voorzitter medegedeeld, dat het ledental thans 125 bedraagt. Na een welkomstgroet tot de aanwezigen, het voorlezen en de vaststelling der notulen, werd overgegaan tot de keuze van een President. Gekozen werd de heer Th. J. Waller, van Anna Paulowna. Verder werden tot leden des Bestuurs gekozen de heeren D. J. Boom, A. Van Voorn veld en F. L. W. Beijerinck van Helder, D. C. Loman en Aug. Keijser van Texel, G. Nobel en H. Van Calcar van Zijpe, A. Eriks van Petten, D. Reedeker van Terschelling, E. C. Willekes Mac Donald van Callantsoog en G. Jelgersma van Vlieland. Nadat de heer Waller het presidium hadaanvaard, kwam aan de orde de vaststelling van het door het Voorloopig Comité ontworpen Huishoudelijk Reglement. Met enkele wijzigingen en toevoegingen werd het goedgekeurd en vast gesteld, behoudens nadere beslissing omtrent art. 18, waarin de verhouding der Vereeniging tot plaatselijke kiesvereeni- gingen wordt aangeroerd. Met een woord van erkentelijkheid, gericht tot den President van 't Voorloopig Comité voor zijne bemoeiingen tot stichting der Kiesvereeniging, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Na afloop der vergadering werden de verschillende func- tiën in het Bestuur aldus verdeeld: Vice-President de heer Boom, Secretaris de heer Van Voornveld, Penningmeester de heer Beijerinck. Loop der bevolking te Wieringerwaard over 1887. Op 1 Jan. 1887: 638 m. en 660 v., totaal 1298 personen. 1 1888: 631 654 1285 In 1887 zijn geboren: 15 m. en 25 v., totaal 40 Ingekomen van elders: 41 58 99 Overleden zijn: 11 17 28 Vertrokken naar elders: 52 „72 124 Levenloos aangegeven: 2. Gesloten huwelijken 5. Loop der bevolking te Broek op Langedijk over 1887. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1887643 m. en 650 v., totaal 1293. In 1887 zijn geboren: 26 m. en 20 v.; ingekomen van elders: 15 m. en 19 v.overleden: 11 m. en 16 v.; ver trokken naar elders29 m. en 32 v.zoodat de bevolking met 8 personen is verminderd en op 1 Januari 1888 be droeg 1285 personen. Er werden 14 huwelijken gesloten, als: 10 tusschen jonkmans en jongedochters, 3 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Buitenland. De President Carnot en mme. Carnot hebben hun eerste receptie gegeven. Er waren circa 1200 genoodigden. De zalen van het Elysée waren rijk versierd en verlicht. Het geheele corps diplomatique was opgekomen. Men roemt de ongedwongenheid, waarmede Carnot en zijn vrouw hun gasten ontvingen en zegt, dat de President van plan is eiken Donderdag te ontvangen, de bals niet medegerekend. De ongesteldheid van den Duitschen Keizer moet ditmaal niet zoo onbeduidend zijn als de eerste berichten zulks deden voorkomen. Nader verneemt men, dat hij veel pijn doorstaat aan zijn oude kwaal en niet slapen kan. De geneesheeren hebben dan ook de grootst mogelijke voorzichtigheid aanbevolen. De Keizerin van Oostenrijk is door hev-ige rheumatische pijnen aangetast, zoodat hare geneesheeren haar hebben aanbevolen, het nog overblijvende deel van den winter in Egypte te gaan doorbrengen. Jl. Vrijdag om half een is de tentoonstelling in het Vaticaan te Rome geopend. De Paus was geheel in het wit gekleed en omringd van de kardinalen en zijn geheele hofhouding. Zoodra .hij verseheen, hieven de aanwezigen het gezang: „Tu es Petrus" aan. Daarop nam Leo XIII plaats in zijn draagstoel en liet zich op die wijze door al de zalen van het Vaticaan dragen, waar de geschenken tentoongesteld zijn. Tegen drie uur trok de Paus zich in zijne bijzondere vertrekken terug. Onder de geschenken, die Koning Alfons van Spanje bij de verwisseling des jaars toegezonden werden, bevond zich een groote kist uit Havannah, gevuld met de fijnste sigaren. Men dacht eerst aan een kunstige imitatie in chocolade of suikerwerk, doch zag weldra dat men heusche sigaren voor zich had. Een schrijven van den gever, een Spaansch millionair uit Havannah, gaf opheldering aan het wel eenigszins zonderlinge geschenk aan een kind van nog geen twee jaar. Hij schreef namelijk, dat deze sigaren van een gewas afkomstig waren, zoo goed als slechts éénmaal in vijftien of twintig jaar verwacht mocht worden; men moest dus de sigaren voor Z. M. bewaren, opdat Koning Alfons XIII, als hij later den leeftijd bereikte, waarop hij zou gaan rooken, zeker zou zijn van althans met een goed soort te beginnen. De Koningin-regentes heeft bevolen, dat de kist zorgvuldig bewaard zou worden en richtte tot den welmeenenden schenker een schrijven van dankbetuiging.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2