Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. IS Nieuwe Rotterd. Schouwburg-Maatschappij. EEN BITTERE PIL. een net gemeubileerde Zit- en Slaapkamer. voltallig. Hiervan hebben de socialiètische leden gebruik gemaakt. Hoewel zij zeer in de minderheid waren, hebben zij eerst het Bestuur in soeialistischen geest omgezet, daarna de beambten langzamerhand door geestverwanten vervangen (wat trouwens hun recht was), maar dientengevolge aan de zaak een soeialistischen tint gegeven, die haar zeer zal bcnadeelen, want nu het te laat is, zijn de niet-socialisten wakker geworden. Men zal nu eene nieuwe bakkery stichten, waaruit men, bij de statuten, de socialisten zal weren, maar dan zal het uict de tegenwoordig bloeiende zaak ook uit zyn, want de socialisten vormen nog zoo'n klein hoopje Ik wensch den arbeiders in hun nieuwe zaak volharding toe, vooral om het goede voorbeeld dat zij geven men behoort niet te blyven onder eene vlag, die men niet wil volgen. Mij dunkt dan ook, dat eene beweging als deze onder de arbeiders een verblijdend voorteeken is voor de aanstaande ver kiezingen het blijkt, dat de werkman volstrekt niet onverschillig is voor de richting die gevolgd wordt, als hij het maar goed heeft, maar integendeel zelfs zyn oogenblikkclijk voordeel reeds weet op te geven, om zyn overtuiging te volgen. (Buitenland. Te Londenj£werd 29 December 1887 de vernietiging gelast van drie millioen sinaasappelen. Zij waren aangebracht door de stoomboot „Agnes," die in de Theems zonk en eerst na drie weken gelicht kon worden. Men achtte het fruit toen niet meer geschikt voor de consumptie. De Vrijmetselaarsloge te Rostock vierde dezer dagen haar 75jarig bestaan. De Keizer zond haar een schrijven van gelukwensching, waarin hij als Beschermheer der Duitsche Vrijmetselaars de hoop nitspreekt, dat de Loge ook verder zal bloeien. „Dan zal zij dus eindigt 's Keizers brief een levend getuigenis hiervoor zijn, dat de Vrijmetselarij bij voorkeur geschikt is, niet alleen hare leden tot ware godsvrucht, tot blijde en offervaardige vervulling der hen in hun gezin, hun beroep en verdere openbare betrekkingen wachtende verplichtingen op te leiden en hen door steeds voortgaande zelfveredeling in waarheid gelukkig te maken, maar ook tot welzijn der geheele menschheid met zegenrijk gevolg werkzaam te zijn." De dooi is den 8 dezer ook in Oostenrijk ingevallen en wel zeer sterk. Toch ging dien dag te Weenen nog de internationale wedstrijd op schaatsen door, die door de IJsclub aldaar was uitgeschreven. De prijs werd behaald door een jeugdigen Rus uit Petersburg, Alexander v. Panschin genaamd. Dat trekt te meer de aandacht omdat de Russen bij dergelijke wedstrijden zelden of nooit mede dingen en ook weinig werk van de noodige oefening schijnen te maken. De winner had te kampen tegen den prijswinner van het vorige jaar, Alfred Blatter. Maar deze legde nu de Engelsche mijl af in 3 min. 52 sec., terwijl v. Panschin dien afstand in 3 min. 35 sec. aflegde; dat is in 2 seconden korteren tijd dan Axel Paulsen in 1882, toen het ijs even eens zacht was. Men houdt het er voor, dat hij bij goed ijs zonder moeite de Engelsche mijl zal afleggen in minder dan 3 minuten, den koristen tot dusver bereikten tijd. Bij een oefenrit op den vorigen dag althans, toen het nog niet dooide, bereikte v. Panschin de Engelsche mijl zonder eenige blijkbare inspanning in 3 minuten. Benoemingen, enz. De luitenant tej; zee 1ste klasse A. L. Van der Moolen wordt met 1 Februari a. s. geplaatst bij den Marine-torpedo- dienst alhier. De luitenant ter zee 2de klasse J. W. Termijtelen en de officier van administratie 1ste klasse I. F. Van Gelsdorp, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De 1ste luitenant der mariniers J. M. Ente van Gils zal einde Februari naar Oost-Indië vertrekken. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Overleden Geene. Gehuwd: M. J. Sandijck en W. F. Van der Wolt. A. Suter en J. E. W. Knol. Bevallen: H. Bommel, geb. Brouwer, D. H. Graaf, geb. Smit, D. gemeente TEXEL, van 5 tot 11 Januari. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Nelletje, dochter van Johannes Bakker Cz. en Dieuwertje Buis. Helena Cornelia, dochter van Pieter Karei Verberne en Neeltje Spigt. Louis Christiaan, zoon van Coenraad Louis Van Scharenberg en Charlotte Elisabeth Eelman. Overleden: Trijntje Ernelie Langeveld, dochter ven Martinus LangeveldMz. en Martje Keijser, 3 jaren. Jan Busselman (ongehuwd), 52 jaren. Willem Koorn, gehuwd met Jannetje Koopman, 65 jaren. Aaltje Martje Huisman, dochter van Nan Huisman en Ariaantje Eelman, 4 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Januari. 1 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigb. procent. Toe stand van de zee. Stand. 1 Afw. 1 Stand. Afw. 11 12 zwtw. 0.8 k. 1 777.02 f 16.82 4.9 f 2.2 0.97|viak. 12 8 nwtn. 1.2 777.28 f 16.93 4.3 t 2.9 0.97 12 12 n. 1.8 u 777.75 f 17.45 4.1 t 1*5 0.97Slechtw. Weersgesteldheid: 11 Jan. 12u. Dikke natte mist, mooiweer. 12 Jan. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 12 Jan. 12 u. Idem. Marktberichten. TEXEL, 10 Januari. De veeprijzen, uitsluitend in den Com missiehandel besteed, waren als volgt: vette Koeien f 150a 190, Melkkoeien f 80 a 125, Kalfvaarzen f 85 a 115, Fokschapen f 14 a 17, Schrammen |f 12.50 a 14.Werkpaarden f 100 a f 150, oude Paarden f 15 a 25, alles per stuk vette Varkens 18 a 19 cents per half kilogram. PURMERENDE, 10 Januari. Aangevoerd 87 stapels Kleine Kaas, f 33 per 50 kilogram. Kip-eieren f 4.50 a 5.50 per 100 stuks. 1333 kilogram Boter, f 1.10 a 1.12 per kilogram. Veemarkt: 167 Runderen, 7 Stieren, handel stug, lager prijs; 18 Veulens; 73 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel stug[93 nuchtere dito, f 8 a 20 per stuk, handel stug 192 vette Varkeus, 34 a 42 cents per kilogram, handel stug 40 magere dito, f 8 a 12 per stuk, handel stug; 141 Biggen, f 3 a 6 per stuk, handel stug; 1144 Schapen, prijshoudend, handel vlug; 360 Ganzen, f 1.50 a 2.en 148 Zwanen,f 7a 8 per stuk. AMSTERDAM, 11 Januari. Veemarkt: 176 vette Kalveren, lste kwal. 90 cents en 2de kwal. 70 cents per kilogram45 nuchtere dito, f7 a 11 per stuk; 143 vette Varkens, 35 a 39 cents per kilogram. WAGENINGEN, 9 Januari. Uiterwaardach Hooi f 24 a 25 en Binnenveldsch f 18 a 20 per 500 kilogram. KAMPEN, 9 Januari. Buiten-Hooi f 16 a 20 en Binnen-Hooi f 13.a 15.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 11 Januari. Hooi f 20 a 21 per 500 kilogram. Schager markt van heden (per telegraaf 6 Paarden f 30 a 60 Ossen - a Stieron - a 24 Geldekoeien - 60 a 210 Kalf koeien - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 15 nucht. Kalveren - 4 a 14 Rammen - a 630 Schapen-12a 24 Lammeren Bokkende Gciteu-f a 21 magere Varkens f 6 a 11 15 Biggen - 3 a 6 25 Kippen c. 40 al50 35 Eenden - 45 a 70 Boter per kop 75 a 90 Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eieren per 100 -450 a500 Eend-Eieren - a het Loop van de bevolking der gemeente Helder in jaar 1887 (eerste opgave). Geboren: 414 jongens, 407 meisjes, totaal 821. Overleden: ongehuwden: 123 mann. 109 vrouw, gehuwden56 mann. 45 vrouw# weduwenstaat15 mann. 32 vrouw. totaal 380 personen. Huwelijken 166, Levenloos aangegeven: 13. Gedurende het jaar 1887 zijn in de gemeente Helder voor de lichting der Nationale Militie van 1888 inge schreven 211 personen. De loting, over de ingeschrevenen in 1887, voor de lichting der nationale militie van 1888, zal in de na te noemen gemeenten dezer provincie plaats hebben op de datums in de maand Februari a. s., achter de namen dier gemeenten genoemd: Hoorn 10 en 11, Medemblik 13, Enkhuizen 14, Alkmaar 15 en 16, Heer-Hugo waard 17, Schagen 18, Winkel 20 en Helder 21 en 22. Op Dinsdag 21 Februari zal alhier de loting plaats hebben over de ingeschrevenen uit deze gemeente en op Woensdag 22 over die uit de gemeenten Texel, Vlieland en Terschelling. De Minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer in het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier de navolgende wijzigingen zijn gebracht: De tweede alinea wordt gelezen als volgt: „Zij, die examen wenschen te doen voor de Marine (zeedienst), moeten op 1 Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaren reeds, en op 1 Mei van dat jaar dien van 17 jaren nog niet hebben bereikt." Voor het jaar 1888 komen alzoo adspiranten in aanmer king, die geboren zijn tusschen 1 Mei 1871 en 1 Januari 1875. 2. De bijdrage voor de vierjarige opleiding, bedoeld in art. 14, wordt verhoogd met f 400, waardoor zij voor de adelborsten voor de Marine wordt gebracht op f 1600 en voor die voor de mariniers op f 1200. Gemeld besluit treedt in werking met 1 September a. s., doch blijft buiten toepassing op de thans reeds bij voor schreven Instituut geplaatste adelborsten. Gedurende het vorige jaar werden aan het Rijks telegraafkantoor en het hulpkantoor alhier behandeld 71,270 binnen- en buitenlandsche telegrammen. Er werden aan het hoofdkantoor verzonden 26,005. ontvangen 25,928, overgenomen en verder geseind 14,371 en aan het hulp kantoor verzonden 1897 en ontvangen 3069 telegrammen. In 1886 bedroeg het totaal der behandelde telegrammen 72,383 en werden aan het hoofdkantoor verzonden 25,504, ontvangen 26,504, overgenomen en verder geseind 14,886 en aan het hulpkantoor verzonden 1915 en ontvangen 3574 telegrammen. In de vergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te houden op a. s. Dinsdag, zal het voorstel, in de vorige vergadering ter tafel gebracht, betreffende de opheffing der Nuts-Spaar- bank, in behandeling komen. Bedoeld voorstel is om bericht en raad in handen gesteld van eene Commissie, wier rapport nu in druk aan de leden van het Departement is toege zonden. Aan dat rapport ontleenen wij de door de Com missie, na bespreking, aangenomen stellingen: 1. Despaar banken der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben de reden van bestaan, die de verklaring harer oprichting is, door de instelling van de Rijkspostspaarbank verloren. 2. De Rijkspostspaarbank geeft meerderen waarborg van zekerheid voor de ingelegde spaargelden dan de spaarbanken der M. tot )N. van 't A. door hunne reservekassen doen kunnen. 3. Het instandhouden onzer Nuts-Spaarbank wordt onder die omstandigheden door de voorzichtigheid ontraden, en bij de erkenning hiervan is de opheffing dier bank plicht. Omtrent den tijd en de wijze van opheffing was de Commissie van oordeel, dat, in geval door het Departe ment tot het opheffen der Spaarbank wordt besloten, dit zoo spoedig moet plaats hebben als zulks naar 't oordeel eener eventueel te benoemen Commissie van liquidatie mogelijk zal zijn, terwijl zij vermeende, dat zich hierbij geene groote moeielijkheden zullen voordoen. In den laatsten tijd werden herhaaldelijk klachten vernomen over het stelen van visch uit de bunbooten van verschillende visclihandelaren alhier, welke bunbooten in de Buitenhaven liggen, o. a. nabij Zr. Ms. wachtschip en bij Zr. Ms. instructie-schepen „Het Loo" en „Salamander". De bunnen waren door de eigenaars behoorlijk gesloten, doch dit verhinderde niet, dat gedurig hoeveelheden visch werden vermist. Den politie-agent N. J. Heijkoop is het jl. Dinsdag gelukt, een paar der daders op te sporen en aan te houden, 't Zijn jongens van 17 jaar, alhier woon achtig, die reeds bekend moeten hebben en in verzekerde bewaring zijn gebonden. Bij onderscheidene personen, op het Ankerpark en aan de Binnenhaven wonende, moet de gestolen visch verkocht zijn. 't Is te verwachten, dat aan die diefstallen nu wel een einde zal gekomen zijn. Voerlieden, die rijtuigen met paarden bespannen besturen, zijn, volgens eene plaatselijke Verordening, ver plicht om die rijtuigen niet onbeheerd op den openbaren weg te laten staan. Zulks geschiedt voorzeker ter voor koming van ongelukken. Kooplieden, die met zwaar beladen handkarren rijden, mochten ook wel aan dergelijke bepaling onderworpen worden. Jl. Dinsdagnamiddag stond in de Koningstraat alhier zulk een wagen, zwaar beladen met manufacturen. Een knaapje van een jaar of vier speelde daarbij, en plotseling viel de wagen het kind op 't lijf. I De heer M., daar juist passeerende, schoot onmiddellijk toe, om den zwaar beladen wagen omboog te heften, en toen j een oogenblik later nog iemand ter hulpe kwam, werd het 1 ind nog tijdig aan 't gevaar ontrukt. Met het oog op liet gebeurde zou de bepaling in de 1 laatselijke Verordening op de straten en wegen niet onge- ast zijn, dat ook kooplieden met handkarren hunne voer tuigen op den openbaren weg niet onbeheerd mogen laten. Laar de inspecteur van Politie spoedig ter plaatse tegen woordig was, mogen we aannemen, dat van het plaats /.ehad hebbend feit wel de noodige notitie zal zijn genomen. In het laatst van October des vorigen jaars werden alhier pogingen in het werk gesteld tot stichting eener Schilders-vereeniging. De oprichters stelden zich ten doel, om door onderlinge oefening en samenwerking elkander te helpen bekwamen in het teekenen en schilderen, het na bootsen van hout- en marmersoorten, het decoratie-schilderen en alzoo ter bevordering van kennis en bekwaamheid in het schildersvak. Zoowel aan het Gemeentebestuur als aan het plaatselijk Nutsdepartement gaven de stichters kennis van hun plan, en ongetwijfeld werd hun streven algemeen met ingenomenheid begroet. Inmiddels zaten zij, die het Voorloopig Comité uitmaakten, niet stil. Zij trachtten er naar, een geschikt lokaal voor samenkomst en oefening te verkrijgen en, dank zij de goede en spoedige hulp van de heeren J. C. Van Wijngaarden en J. Duinker, werden zij in staat gesteld, jl. Maandagavond de eerste bijeenkomst in hun nieuwgebouwd oefenings-lokaal, in de Diaconiestraat alhier te houden, 't Is een ruim, flink lokaal, waarvan de muren reeds van de werkzaamheid der leden getuigenis geven: ze zijn alle net beschilderd. De heer K. Blom, president van het Comité, opende, toen de leden en de vertegenwoordigers der pers tegenwoordig waren, de bijeenkomst met een toepasselijk woord. Spreker wees er op, wat er reeds is gedaan om aan het geopperde plan uitvoering te geven, bracht hulde aan allen, die daartoe hadden medegewerkt, uitte den wensch tot bloei der Ver- eeniging en verklaarde het lokaal aan deszelfs bestemming gewijd. Na de voorlezing der notulen en de mededeeling van administratieve opgaven, werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief Bestuur. Door den heer L. Hartog werd, toen men met deze verkiezing zou aanvangen, een woord van hulde gewijd aan 't Comité, dat op zoo flinke wijze de zaken heeft aangepakt en reeds zulk een uitnemend resultaat heeft verkregen. De uitslag der gehouden stemming was, dat tot leden des Bestuurs werden gekozen de heeren K. Blom, H. Keijzer, C. T. De Boer, J. Zoetelief, J. Van Dok, G. Rijkers, P. Kuiper en J. Kraak. Door den heer Mooy werd vervolgens hulde gebracht aan de stichters van eene zoo nattige Vereeniging, en den wensch geuit, dat deze stichting ruimschoots aan het doel moge beantwoorden. De President sloot daarop deze bijeenkomst met een woord van dank aan den vorigen spreker en met een op wekkend woord tot de leden der Vereeniging. Het aantal leden bedraagt thans 32, dat der donateurs 18; de naam, aan de Vereeniging gegeven, is: „Oefening kweekt kennis". De afgevaardigde van Sneek voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer B. H. Heldt, zal den 27 dezer voor de Kiesvereeniging te Barsingerhorn spreken over de beteekenis van de gewijzigde Grondwet. 25jarige Echtvereeniging van onze geliefde ouders: C. RUIJGH en H. DEKEMA. Namens hunne dankbare kinderen. Hilversum, 15 Januari 1888. «X Den 14don Jannari hopen: 5 C. DE BUISONJÉ en 5* J. C. DE BUISONJÉ—ZURICH D. V. hunne 12^jarige echtvereeniging »o< herdenken. Nijmegen, 11 Januari 1888. 10 Ziekenstraat. °o< X» X" >c» X° X" X" Heden overleed, na eene langdurige ougesteldheid, mijne geliefde Echtgenoote, Mejuffrouw A. ROSSEN, in den ouderdom van ruim 32 jaren en 7 maanden. P. BUIS Sz. Schagen, 10 Januari 1888. Eenige en algemeene kennisgeving. T I V O L I. Directeur: ALEX. FAASSEN. WOENSDAG 18 Januari 1888: Blijspel in 4 bedrijven, door Jusius Van Maurik. Bekroond met den Eersten Prijs (Gouden Medaille) op den Internationalen Prijskamp van Tooneel-Letterkunde, gehouden te Brussel den 1 Augustns 1873. Aanvang 8 ure* Entree: lste Rang bij inteeken. f 0.99, aan het Bureau f 1.25. 2de Rang f 0.60. Abonnementskaarten verkrijgbaar bij Mejuff. de Wed. Jonker en bij de Heeren Weber en Stadermann. Te huur met 1 Februari a. s.: A. C. REUS, Hoofdgracht K. 51*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3