HELDERSCHE O NIEIIWEDIEPER COURANT. Nieuws- ei Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1888. N° 12. Vrijdag 27 Januari. Jaargang46. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. ,.Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 1 4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcnernal, der Proviucialc Staten en van den Gemeenteraad, door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Helder, 18 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder herinneren hij deze de belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der gemeente, over het jaar 1887, vóór den 1 Julij 1888 moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan die vorderingen, volgens de wet, worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Helder, 23 Januarij 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Binnenland. De heer rar, S. Van Houten, die jl. Maandagavond op uitnoodiging der Liberale Kiesvereenigingen te Groningen, aldaar optrad, heeft zijn programma in de volgende punten samengevat: 1. de herziening van het reglement van orde in de nieuwe Kamer 2. het in het leven roepen van een parlementair Ministerie, en wel een zoodanig, waarin acht mannen van dezelfde richting 's lands zaken besturen met een Minister-President EENE GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS. Naar het Engelsch vftn HUGH CONWAY. (Slot.) Na het eten Dam de generaal mij mede naar zijn eigen kamer, om een sigaar met hem te rooken en mij nogmaals hartelijk geluk te wenschen met mijn engagement. Hij had mijn vader gekend en was verheugd te hooren dat hij nit zijn geheimzinnige eenzaamheid en afzondering was te voorschijn gekomen. Toen gaf hij my eenige raadgevingen, omtrent de gedragslijn die ik volgen moest, wanneer ik mij in het huwelijk zou begeven welke raadgevingen, in aanmerking genomen dat de generaal zelf een oude vrijer was, zeker onschatbare waarde hadden. Hij vergeleek een vrouw bij een regiment. Zij moest met flinke, doch zachte hand geregeerd, zij moest geleid, niet gevolgd worden. Verzoeken, die niet strijdig waren met huiselijke orde en tucht, moesten worden toegestaan. Daarentegen waren er ook weder andere zaken, schijnbaar onbeduidend voor den bevelhebber, maar voor het regiment van het grootste gewicht. Zoo moest het zijn tu8scben man en vrouw. Toegevend moest de man zijn in kleinigheden, maar hij moest op zyn stuk staan waar het zaken gold van gewicht. Die raad was prachtig; doch ongelukkig was de Generaal berucht geweest als de strengste en onverbiddelijkste officier van het regiment. Ik boog dankbaar het hoofd. Maar dankbaarder nog stond ik op, toen hij mij voorstelde naar de dames terug te keeren. «Tusschen twee haakjes, mijnheer Estmere," zeide hij, toen wij opstonden, «het is natuurlijk geen geheim voor u, dat Claudine een allerdwaast engagement aan de hand heeft gehad, dat nu gelukkig gebroken is. Zy had haar hand geschonken aan een avonturier, mijnheer een avonturier!" Ik vertelde hem dat Claudine mij alles gezegd had. «Het was een jong menscb, mijnheer, die niet eens den naam van zijn moeder kende; wiens vader ergens in het buitenland rondzwierf en die zich Norria noemde Norris uit Devonshire. Hebt gij ooit gehoord van een familie Norris in Devonshire?" «Niet voor zoover ik mij herinner." «Neen niemand heeft ooit van die lieden gehoord. Er zijn Norrissen in Hampshire en in Middlesex, maar niet in Devons hire." Daar ik hem niet tegensprak, ging hy mij voor naar het salon. «Ik heb mijnheer Estmere gevraagd, Selina," zeide bij, «of zij ooit gehoord had van een familie Norris, die uit Devonshire kwam. Hy is het met mij eens, dat die lieden niet bestaan." Dit was een kleine terechtwijzing voor Claudine. Wij knip oogden tegen elkander en ik moest mijzelven geweld aandoen om niet in lachen uit te barsteD. Ik bleet een week to Cheltenham en in die week bepaalden wij de maand, of liever den dag van ons huwelijk. Toen keerde ik naar Derbyshire terug. In myn afwezigheid hadden mijn ouders het besluit genomen, twee of drie maanden buitenlands te gaan. Geen hunner zonen zon hen vergezellen, maar wanneer zij terugkwamen, zouden zy voorloopig te Estmere Court verblijf houden. Ik deelde hun mede dat ik myn huwelijksplannen met Claudine bepaald had. Mijn vader stemde in alles toe, onder beding dat wij te Estmere Court zouden gaan wonen. Indien ik ook liever mijn eigen huisbonding in Londen of elders had begonnen, waagde ik het niet daarop zelfs te zinspelen, daar ik wist dat ik mijn moeder hiermede verdriet zou gedaan hebben. Kort daarna vertrokken zij. Mijne moeder zag er ondanks hare sneeuwwitte haren, in haar reisgewaad zoo lief uit, als een aan liet hoofd, die tegenover de publieke opinie verant woordelijk is, waarbij hij het noodig oordeelt, dat de Ministers leden der Kamer zijn; 3. het tot stand brengen der nieuwe kieswetten, waarin o. a. bepalingen moeten voorkomen, waardoor de minder heden tot haar recht komen en alleen enkelvoudige districten ontstaan 4. belastinghervorming, ten eerste door afschaffing van de accijnzen op eerste levensbehoeften, en ten tweede als equivalent daarvoor hetzij eene verteringsbelasting met successierechten, hetzij eene inkomstenbelasting; 5. arbeidswetgeving vindt hij noodzakelijk, echter niet zonder dat de wetgever zekerheid heeft, dat het kind, 't welk hij uit de werkplaats weert, werkelijk in de school terechtkomt, en niet naar de straat verhuist; 6. de regeling van het onderwijs, vooral wat de ver houding der kosten tusschen Staat en gemeente betreft; 7. in het militaire vraagstuk wil hij zich geene leiding aanmatigen; zijn inzicht is oefenplicht, ten deele locaal, ten deele meer uitgebreid in de kazernes; nummerverwisse- tusscben beide categorieën wil hij behouden; 8. in de koloniale politiek wil de heer Van Houten decentralisatie van het gezag in Indië en afschaffing van koffie-monopolie en koffie-dwangcultuur. Eindelijk noemde hij nog als punten waarvoor hij ook zonder zijn mandaat zou kunnen en willen ijveren: de verbetering van den rechtstoestand der gehuwde vrouw, der echtscheiding, eene voorziening ten behoeve der buiten huwelijk geboren kinderen en de uitbreiding van het onteigeningsrecht van landerijen door den Staat. In het vorige jaar werd te Wieringen, onder het voorzitterschap van den heer H. A. J. Van der Speek Obreen, notaris, eene afdeeling van de bekende Schippers- vereeniging «Schuttevaer" opgericht. Thans zijn reeds ongeveer honderd ingezetenen, als lid toegetreden. Aan leiding tot deze buitengewohë belangstelling is de hoop, dat door tusschenkomst van «Schuttevaer* krachtige po gingen bij de Regeering zullen worden aangewend, om te bruid, die op haar huwelijksreis gaat. Toen ik haar dit zeide, bloosde zy als een jong meisje. Aan Valentyn en mij werd in last gegeven te zorgen dat alles te Estmere Court voor den terugkeer werd gereed gemaakt. Wij brachten vele genoeglijke dagen in ons toekomstig huiselijk verblijf door. Alle lang verborgen schatten werden weder voor den dag gehaald en daarvan een inventaris opgemaakt. Kasten vol kostbaar porselein, prachtig oud zilver en bonderden andere kostbaarheden, door een reeks van mannen van smaak bijeen verzameld. Deze uit hunne schuilhoeken te voorschijn te halen en door een kunstkenner uit Londen in verschillende kabinetten te laten schikken, was een aangename taak, voor Valentijn zoowel als voor mij. Er was ontzaggelijk veel te doen, eerdat te Estmere Court alles voor dc ontvangst van zijn heer en meester gereed was. Maar daar geen kosten behoefden gespaard te worden, konden velen handen aan het werk gezet worden, en konden wij zorgen dat alles in orde was, voordat dc zwervers uit het buitenland terug keerden. Zij bleven twee maanden in het zuiden van Europa en kwamen toen terug, om bij mijn huwelijk tegenwoordig te zijn. Dat huwelyk werd in alle stilte te Cheltenham voltrokken en toen gingen wij een lange, verrukkelijke huwelijksreis maken, langzaam van de eene plaats reizende naar de andere, zonder eenig doel ot plan dan om van elkanders gezelschap en van de schoone natuur te genieten. Toen wij eindelijk beducht werden, dat wij onze vrienden in Engeland wat al te veel verwaarloosden, keerde wij'ons gelaat naar Estmere Court. Valentijn is de eerste die ons op het erf onzer vaderen welkom heet. Hy komt ons op den weg te gemoet en rijdt met zijn paard naast ons rijtuig. Als wij het groote huis naderen, zie ik op het breede terras mijn vader en moeder staan, twee edele, schoone, echt Engelscbe typen van aristocraten. Hare hand rust op zijn arm en hy ziet haar met een blik van innige liefde aan. Hij laat een oogenblik den blik op Valentijn rusten, die vooruit ge reden is en van zijn paard springend, naast hem gaat staan. Maar wanneer hy mijn hand in de zijne drukt en mij en mijne vrouw op zijn vriendelijke wyze in onze woning welkom heet, is er een ernstige uitdrukking in zijn oogen, die mij zegt, dat ik hem nog dierbaarder ben dan in die dagen, toen ik zijn eenige metgezel was in het eenzame, door stormen geteisterde huis op de woeste kust van Devonshire. Mijn verhaal loopt ten einde. Alles wat sedert gebeurd is, is niet der moeite waard vermeld te worden. Eenige jaren zijn voorbijgegaan sedert ik mijn moeder terug mocht brengen aan den echtgenoot dien zij zoo liefhad. Ook Valentijn is goed en gelukkig getrouwd. Indien hij zijn penseel misschien al niet meer zoo vlug op het doek brengt als vroeger, heeft zijn naam in de kunstenaarswereld toch een goeden klank. Hij is dezelfde inne mende, levenslustige Valentyn van vroeger en zijn komst wordt te Estmere Court altijd met luid gejuich begroet. Zijn liefhebberij voor juweelen begint, nu hij die naar hartelust kan bevredigen, te verflauwen. De ringen die vroeger aan zyn vingers schitterden, heeft hij voor het meerendeel afgestaan aan zijn vrouw. Zy zijn de buit van den overwinnaar, zegt hy. Voor zoover ik weet, heeft hy geen zorgen. Ryk, werkzaam, beminnend en bemind, belooft Valentijn te zullen zijn en blijven wat men «gelukkig" noemt. Rothwell beeft nog één reis gemaakt en nog één boek geschreven. Toen is hij gaan rusten op zyn lauweren. Hy heeft zijn huis te Mirfield laten opmaken, maar hy is meer te Estmere Court dan in zyn eigen woning. Hy is de vriend des huizes, dien men Wieringen eene haven te verkrijgen, waaraan dringende behoefte bestaat, en waarnaar reeds ettelijke jaren reik halzend, doch te vergeefs, werd uitgezien. Ook wenscht men verbeteringen, in het belang der visschers, die door de verpachtingen van Rijkswege van een groot gedeelte der Zuiderzee om dit eiland, zeer in hun bedrijf worden bemoeielijkt en benadeeld, en die, indien de toestand zoo blijft, eene treurige toekomst tegemoet gaan. Prinses Wilhelmina deed gisteren te 's Hage een toer in een rijtuigje met vier Schotsche hitten bespannen. Als bestuursleden der Liberale Kiesvereeniging te Barsingerhorn werden jl. Maandag herkozen de heeren E. Kluyver en W. Kooiman. Gekozen werd in de plaats van den heer S. Berman (niet herkiesbaar) de heer J. Hobus. Tevens werd het besluit genomen zich alleen dan aan te sluiten bij de Centrale Liberale Alkmaarsche Kiesvereeniging, wanneer ook gelijksoortige Kiesvereenigingen uit deze streek zulks deden en tevens de contributie voor Kiesvereenigingen minder bezwaarlijk werd gesteld. In tegenovergesteld geval zou men trachten eene centralisatie met genoemde Kies vereenigingen te bewerkstelligen zonder die te Alkmaar. Volgens het thans verschenen jaarboekje van de Christelijke Gereformeerde Kerk (Afgescheidenen) in ons land voor 1888, bedroeg het aantal harer gemeenten 373, met 306 predikanten; 82 vacante gemeenten en emeriti predikanten 16. Het aantal Christelijke Gereformeerde gemeentescholen bedroeg 82, waarvan 35 werden gesubsi- diëerd door de «Vereeniging voor Gereformeerd school onderwijs". Het aantal Christelijbe Jongelingsvereenigingen, onder toezicht staande van de kerkeraden der Christelijke Gereformeerde gemeente of in betrekking staande tot de gemeente, bedroeg 216; Christelijke Jongedochtersvereeni- gingen 114; Zondagsscholen, die bestuurd worden door leden of onder toezicht staan van de kerkeraden der Christe lijke Gereformeerde gemeente 382. De Theologische School telt 45 litterarische en 38 theologische studenten; onder deze laatsten zijn er 15 in het 1ste, 13 in het 2de en 10 in het 3de of laatste studiejaar. blijde ziet komen en met een zucht ziet vertrekken. Er is geen Lady Rothwellnoch geloof ik dat er ooit een zyn zal. Zijn titel zal niet overgaan op telgen van zyn geslacht en ik geloof dat hy zijn bezittingen zal vermaken aan Valentyn. Dooh moge die dag nog verre zijn! Van myzelven en Claudine behoef ik weinig te zeggen. Wij beminnen elkander en zijn gezegend met kinderen. Ik heb eerzuchtige plannen en hoop dat die eenmaal verwezenlijkt zullen worden. Doch die dingen hebben niets met dit verhaal te maken. Ik mag niet vergeten te zeggen, dat ik mijn hy het sterfbed van juffrouw Merton gedane belofte, gehouden heb. Ofschoon ik geen begeerte heb hare kinderen terug te zien en ofschoon de bron, waaruit in hun onderhoud voorzien wordt, geheim blyft, ben ik voor het meisje en den knaap blijven zorgen, totdat het eerste getrouwd is en den anderen zijn eigen brood kon verdienen. Eindelyk nog een woord over mijn vader en moeder. Die beide namen kan ik thans niet meer scheiden. Wanneer Claudine mij schertsend beschuldigt, dat ik haar niet geef wat haar als mijn vrouw toekomt, wijst zij op de teederheid en toewijding van mijn vader, die alles voor mijn moeder over heeft. Als het nagras den verwoesten oogst kan goedmaken, kan myn moeder haar leven gelukkig noemen. Hij kan haar geen unr missen. Alleen wanneer zij bij hem is, wordt zyn gelaat door een glim lach verhelderd. Hy voorkomt hare wenschen en gedachten. Alles moet gedaan worden zooals zy begeert en verlangt. Hy wil niet tot het openbare leven terugkeeren, omdat alle maat schappelijke plichten hem van hare zijde zonden wegnemen. In den strijd om wereldschen roem en grootheid, zal ik zyn afge vaardigde moeten zyn. Maar niettemin is zijn naam wjjd en zijd bekend. Zijn pen kan hij op het papier brengen, zonder zyn vronw te verlaten. Aan zyn flinke, degelijke stnkken wordt een cereplaats gegeven in de groote tijdschriften. Zyn wetenschappelijke onderzoekingen staan in dc vonmaamste dagbladen vermeld. Indien hy ooit tot het Londensche leven terugkeert, zal hem overal hulde bewezen worden. Maar hoe hartstochtelijk hij ook zijn vrouw beminnen moge, toch weet ik dat geen woord van verklaring of verontschnldiging, geen smeekbede om vergiffenis, hem ooit van de lippen is gekomen. Of dit aan trots of schaamte moet worden toegeschreven, of dat door een zonderlinge verstoring van zijn denkvermogen, twintig jaren van zyn leven, als een afschuwelijke droom voor hem zyn voorbijgegaan, kan ik niet zeggen. Noch tot Valentyn, noch met Rothwell heeft hij ooit een woord over het verledene gerept. Zelfs met mij spreekt hij nooit meer over de jaren, die wij samen te Torwood hebben doorgebracht. Toch is zijn verstand even scherp als vroeger. Noch ook is Chesham's naam ooit genoemd. Hij v/eet niet dat Rothwell en ik van dat vreeselijke duel zijn getuigen geweest. Ik hond mij overtuigd dat hij, in die ontzet tende dagen handelde als een slaapwandelaar en dat het treurspel, óf uit zyn herinnering is gewischt, óf dat hij er het ware niet van begrepen heeft.Toen ik het gebeurde nog eens met Roth well bepraatte, kwamen wy tot het besluit, dat slechts tweo personen met de bijzonderheden van Chesham's einde bekend waren. Sir Laurence Estmere wist niet wat zjjne hand had gedaan. Toen ik bemerkte dat er met onverzettelijke standvastigheid over het verledene gezwegen werd, besloot ik op mijn eigen verantwoordelijkheid de meubelen die te Torwood stonden te laten verkoopen en het huis te sluiten, terwijl ik juffronw Lee een pensioen toelegde, zoodat zij stil kon blyven leven. Ik zou haar I gaarne naar Estmere Court hebben overgeplaatst, maar ik was I bang dat haar tegenwoordigheid myn vader misschien onaangenaam

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 1