Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. „HET WAPEN VAN NOORD-HOLLAND", d'Or, Haute Garonne, Charente en Charente inférieure. In de beide laatste departementen is de wijnopbrengst nog slechts een twintigste van wat zij was in 1875. Natuurlijk is door deze verminderde productie het verbruik van wijn in Frankrijk minder algemeen geworden. Een treurig gevolg daarvan is het toenemend gebruik van sterken drank en in verband daarmede het toenemen van de dron kenschap. Waartoe de verzamelwoede al niet kan voeren, wordt weder bewezen door een treurig geval te Breslau. Een tot dusver algemeen geacht hoogleeraar aldaar, prof. Joseph, is namelijk wegens diefstal van postzegels veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 2 jaren verlies van zijne burgerrechten. De professor, die een hartstoch telijk liefhebber van postzegels is, nam een jaar geleden een aantal kostbare postzegels weg uit eene verzameling, welke door een koopman ter bezichtiging was gesteld. Toen zijn diefstal ontdekt was, gaf hij andere postzegels dan de gestolene terug, en toen ook die list mislukte, beloofde hij den koopman 140 mark, als deze de zaak geheim wilde houden. Hij liet echter tot dusverre de betaling van die som achterwege, en de koopman, die zijn geduld ver loor, gaf den diefstal aan, waarvoor nu de hoogleeraar gestraft wordt. Von Hesse-Wartegg berekent, dat Bismarck of Moltke een 30 voet breeden borst zouden moeten hebben, om al hun ridderorden te kunnen dragen. Gortschakoff had er oen kast vol. Na hem had Andrassy wel de meeste ridder orden..., of de stationschef van een door Vorsten veel bezochte badplaats (Karlsbad?). De Europeesche Regeeringen beschikken over ongeveer 250 ridderorden, de meesten verdeeld in vier of vijf graden. Benoemingen, enz. Bij den staf van het wapen der artillerie is benoemd tot majoor-magazijnmeester de kapitein-magazijnmeester H. N. Boerrigter, alhier in garnizoen. Vischbe richt. Gedurende de afgeloopen week was de vischaanvoer en waren de uitkomsten der visscherij over het algemeen weder vrij bevredigend, zéér bevredigend zouden we kunnen zeggen, wanneer het den kustvisschers slechts wat meer naar wenscli was gegaan, maar dit liet dikwijls nog veel te wenschen over. Door het heerschende stormachtige weer waren zij meer dan één dag verhinderd hun bedrijf uit te oefenen, doch op die dagen, waarop de vischgelegen- lieid gunstiger was, gaven ook de vangsten voor het meerendeel der vïsschers geen reden tot klagen. Zoo was de vangst van bunschol veel ruimer dan de vorige week, terwijl daarentegen bijna in 't geheel geen kleine schol werd aangevoerd. Deze was dan ook „prijzig", wat trouwens van de meeste andere vischsoorten kan worden gezegd. De groote Noordzee visscherij leverde geen onbevredigende resultaten op. Negen sloepen (P. R. 3, P. R. 7, P. R. 8, P. R. 41, Z. W. 15, M. A. 28, H. D. 30, Antw. 8 en Antw. 11) kwamen voor het meerendeel met een voordeelige vangst kabeljauw en schelvisch binnen en maakten daarmede ter afslag beste zaken. Eenige bommen, die voor het on handzame weer kwamen binnenvallen, brachten nogal vrij wat tong en schol mede. Er werden aangevoerd 19,900 schel visschen, 2238 kabel jauwen, 62 lengen, 2 heilbotten, 1135 tongen, 4 tarbotten, 689 bunschollen, 38 manden groote- en 30 mandjes kleide schol; groote schelvisch gold f 18.a f 27.kleine idem f 5.'t honderd, levende kabeljauw f 1.90 a f 2.70, doode idem f 1.20 a f 2.10, leng f 3.60, heilbot f 14. groote tong 60 a 75 cents, kleine idem 20 cents, tarbot f 10.a 13.50, bunschol 60 k 50 cents per stuk, groote schol f 5.50 f 8.per mand en kleine schol f 3.15 f4.per mandje. B u r g e r 1 ij k e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenL. C. Servaas, geb. Spil, D. C. J. Van der Vliet, geb. Van Galen, Z. M. A. Janse, geb. Broekman, Z. B. M. Kiljan, geb. Klerk, Z. M. J. Derx, geb. Van Doorn, Z. OverledenD. Kruk, 35 jaren. P. K. Groen, 52 jaren. J. Edelenboach, 18 jaren. Gemeente ZIJPE, van 20 tot 27 Januari. Ondertrouwd. Gehuwd en GeborenGeene. Overleden: Elizabeth Tesselaar, weduwe van Aris Arissen, 72 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 24 tot 30 Januari. OndertrouwdMejjert Wagemaker, jonkman, 29 jaren, wonende te Zijpe, en Johanna Van der Meulen, jongedochter, 28 jaren. GehuwdGeene. BevallenTrijntje Jonker, geb. Kramer, D. Overleden Cornelis Jacobus Duijs, 2 dagen. Matthys Van Meer, 72 jaren en 5 maanden. Trijntje Akkerman, 50 jaren en 6 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). Januari. •UOJfl Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 30 31 31 W 12 12 8 12 eers no. 6 k. zo. 0.3 zto. 16 zzo. 15 ij gesteldheid: 2£ 761.34 t 1J4 764.05 f 3.95 753.871 -6.23 752.35 -7.75 Jan. 12 u. H -0.7 -3.0 -4.7 -5.6 el der, v -3.9 -6.2 -6.6 -8.9 orst, mc 0.78|wein.gv. 0.83'Slechtw. 0.88jGolvend 0.95) oiweer. 30 Jan. 12 u. Bewolkt, vorst, koud. 31 Jan. 8 u. Betrokken, sneeuw, vorst, wind. 31 Jan. 12 u. Idem. Van 28 op 29 dezer gevroren 7 millimeter ijs. ii 29 30 i, n 33 30 31 36 Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Conrad25 Jan. van Southampton vertrokken. Koningin Emma20 Januari van Aden vertrokken. Burgem. den Tex 21 Januari van Marseille vertrokken. Prinses Wilhelmina. 25 Januari Gibraltar gepasseerd. Prinses Amalia. 25 Januari Perim gepasseerd. Sumatra29 Januari Point de Galle gepasseerd. Prins van Oranje 7 Januari te Batavia aangekomen. Prins Alexander21 Januari te Batavia aangekomen. Prinses Marie Vertrekt 4 Februari van Amsterdam. Prins Frederik. Vertrekt 18 Februari van Amsterdam. Voorwaarts7 Januari te Amsterdam aangekomen. Marktberichten. TEXEL, 29 Junuari. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter J>0 a 65 cents per kilogram. Kip-eieren f 3.75 a 4.50 per 100 stuks. Koehuiden 50 cents per kilogram. Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. Wilde Eenden 85 a 90 cents, wilde Konijnen 55 a 60 cents per stuk. ALKMAAR, 28 Januari. Veemarkt: 2 Paarden, f 80 a 160; 6 Koeien en Ossen, t 110 a 160; 20 nuchtere Kalveren, f 6 a f 14; 1 Ezel, t 3068 Schapen, f I0al8; 43 magere Varkens, f 13 a 15; 98 Biggen, f 4 a 10; 5 Bokken en Geiten, f 3 a8, alles per stuk, Kip-eieren f 4.a 4.25 per 100 stuks. Boter 85 a 95 cents per kop. ALKMAAR, 30 Januari. Veemarkt: 8 Koeien, f 130 a 200; 79 vette Kalveren, f 40 a 110; 14 nuchtere dito, f 5 a 15 1 Schaap, f 21; 17 magere Varkens, f 11 a 13, alles per stuk. 96 vette Varkens, 36 a 46 cents per kilogram. HOORN, 28 Januari. Graanmarkt: Tarwe f 5.75 a 8. Gerst f 3.75 a 5.Haver f 2.75 a 4.50, Witte Erwten f 7.75 a f 10.— Groene dito f 9.50 a f 12Grauwe dito f 11.50 a f 15.Vale dito f 6.50 a 14.50, Bruine Boonen f 7.75 a 10.75, alles per hectoliter. Veemarkt: 170 Lammeren, f 9 a 16; 16 Kalveren, f 5 al5; 20 Varkens, f 5 a 12; 60 Biggen, f 4 a 780 Kippen, f 0.40 a f 2.alles per stuk. 700 Kip-eieren, f 4.a 4.25 per 100 stuks. 650 kop Boter, 65 a 75 cents per kop. AMSTERDAM, 30 Januari. Veamarkt: 560 Runderen, 1ste kwaliteit 72, 2de kwaliteit 60 cn 3de kwaliteit 50 cents per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 140 a 210 per stuk; 11 Gras kalveren; 46 nuchtere Kalveren; 1 Schaap; 380 vette Varkens, 36 a 40 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 1.75a f 1.80, dito Engelsche f 1.25 a 1.35, dito Dokkumer Jammen f 1.85 a 2.Zeeuwsche spuische Jammen f 1.60 a 2.50, Prui sische Hamburgers f 2.60 a 2.75, Geldersche Blauwe f 1.70 a f 1.75, Zeeuwsche Flakkeesche f 1.60 a2.dito Blauwe f 1.70 a f 1.80, dito Poters f 0.90 a 1.10, Westlandsche Duin Zand f 3.50 a f 4.allos per hectoliter. De Wieringer blazerschuit W. R. 18, schipper Kaneveld, is jl. Zaterdag op reis van hier naar Wieringen op een onder water liggend scherp voorwerp geloopen en, tenge volge van daardoor bekomen lekkage, eenige oogenblikken later gezonken. De beide opvarenden werden door in de nabijheid zijnde visschers gered. Zondagmorgen bracht men het vaartuig, na het zooveel mogelijk te hebben gelicht, alhier in de haven, waar het echter opnieuw zonk. Eerst gisteren mocht men er in slagen het lek te stoppen en de schuit boven water te brengen, welke daarna naar Wieringen is gesleept om te repareeren. De toestand van dan dampkring was jl. Zaterdag avond buitengewoon gunstig voor het waarnemen der maansverduistering. Op het belangrijkste oogenblik, dat van het begin van de totale eclips, was de hemel volkomen helder en had hij die diepdonkere tint, welke door de sterrekundigen zoozeer gewenscht wordt en die vooral in ons land slechts op zeer enkele dagen voorkomt. Eene eigenaardige plechtigheid hadji. Zondagnamiddag in de Bouwzaal aan de Kerkgracht alhier plaats. Daar waren vereenigd de Burgemeester, eenige leden van den Gemeenteraad, de Plaatselijke Commissie van de Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij en de burgerlijke en militaire leden der Commissiën, die zich beijverd hebben om een huldeblijk aan te bieden aan de redders der schip breukelingen van het op 9 December 11. op de „Pannekoek* gestrande Duitsche barkschip „Renown". De bemanning der sleepboot „Hercules*, op 't oogenblik te IJmuiden vertoevende, kon niet tegenwoordig zijn. De schipper en de bemanning der reddingboot waren op uitnoodiging van den Burgemeester present. Toen allen gezeten waren, nam de Burgemeester het woord. Hij betuigde zijn leedwezen, dat de heer Schout-bij-Nacht, President der Commissie van de Redding-Maatschappij, niet kon tegenwoordig zijn, doch bracht evenwel hulde aan diens bemoeiingen, in 't belang der redding betoond, zoomede aan de werkzaamheid van den kapt.-luit. ter zee J. A. Snoek. Spreker richtte zich nu tot de manschap der reddingboot, herinnerde aan de plaats gehad hebbende gebeurtenissen en verzekerde hun van de groote en algemeene belangstelling in 't geen door hen werd verricht, 't Was spreker aangenaam, namens Z. M. den Koning, aan elk der manschappen een sprekend bewijs van H. D. goedkeuring te kunnen aanbieden. De heer Boon, gemeente-secretaris, las daarop bet Kon. Besluit, waarbij aan de opvarenden van de sleepboot en van de reddingboot bronzen medailles werden toegekend, terwijl zilveren medailles werden toegewezen aan den gezagvoerder der sleepboot „Hercules" en aan den schipper der redding boot. Voor zoover die personen tegenwoordig waren, ont vingen zij nu achtereenvolgens de koninklijke eereblijken met de daarbij behoorende diploma's uit handen des Burge meesters. Een luid aangeheven: „Leve de Koning 1" besloot dit deel der plechtigheid. Vervolgens deelde de Burgemeester mede, dat de Duitsche Rijks-regeering, door tusschenkomst van ons Gouvernement vernomen hebbende wat door de redders der Duitsche schipbreukelingen is verricht, de som van f 2500 heeft geschonken om onder de bemanningen van sleepboot en reddingboot te worden verdeeld. Spreker wees de mannen, vóór hem gezeten, er op, dat op die wijze hunne diensten, der menschheid bewezen, op uitmuntende wijze bleken gewaardeerd te worden. Aan ieder der aanwezigen werd zijn door de Regeering bepaald aandeel vervolgens uitgekeerd. Aan 't einde betuigde de Burgemeester zijn dank aan de tegenwoordig zijnde leden der verschillende corporatiën voor de door hen betoonde belangstelling in deze plechtigheid. Eer men uitéénging hief de manschap der reddingboot een driewerf herhaald „hoerah voor den Burgemeester!" aan. Nadat bij de herziening der Grondwet een nieuw hoofdkiesdistrict Helder was ontstaan, is alhier in de vorige maand eene anti-revolutionaire Kies vereeniging tot stand gebracht, onder den naam: „Nederland en Oranje". Aan de Statuten dier Vereeniging ontleenen wij de navolgende bepalingen: „De grondslag, waarop zij (de Kiesvereeniging) rust, is het bekende program der anti-revolutionaire partij in Nederland. Haar doel is, candidaten te stellen bij ver kiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en voor de Provinciale Staten in het district Öelder, alsmede voor den Raad der gemeente Helder. Bij de eerste stemming van leden voor de Tweede Kamer stelt zij als candidaten alleen die personen, die volkomen ver meld program beamen. Bij herstemming tusschen personen van andere richting kan zij de verkiezing van den voor haar meest gewenschten candidaat ondersteunen. Zij stelt bij de verkiezingen van leden voor de Provinciale Staten en ook, als het stellen van candidaten haar daarvoor gewenscht voorkomt, bij verkiezingen van leden voor den Raad der gemeente Helder, bij voorkenr candidaten van hare richting. Zij wijkt daarvan af, zoodra het belang dit medebrengt, in welke gevallen zij candidaten van andere richting kan stellen of ondersteunen. Als leden der Vereeniging worden alleen toegelaten manspersonen, boven 20 jaar, in het kiesdistrict Helder woonachtig, die verklaren met het Program in te stemmen. De contributie bedraagt voor ieder lid één gulden per jaar." Het Bestuur der Vereeniging is samengesteld uit de heeren: H. W. Van MarL, I. Korver, P. Adriaanse Cz., P. Reijling, J. C. Abraham en P. Oosterbaan. Jl. Zondagnamiddag werd in het lokaal „Tivoli" alhier eene vergadering gehouden door de Roorasch-Katholieke Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder, welke thans den naam draagt van „De Eendracht". Bij de opening der bijeenkomst waren, volgens de presentielijst, 151 leden tegenwoordig; dit getal klom later tot ruim 160. Dooj het voorloopig Bestuur, benoemd in de vergadering van 26 December 11., werd verslag gedaan van zijne werk zaamheid, in 't bijzonder met het oog op de aansluiting der onder-afdeelingen en op de verhouding tot den provincialen en algemeenen Bond van Roomsch-Katholieken in Nederland. Verder werd medegedeeld, dat de heer dr. J. P. Schaepman op 13 Februari a. s. in het lokaal „Tivoli" alhier eene openbare voordracht zal houden. Eindelijk werd nog mede gedeeld, dat, ter vertegenwoordiging van deze Vereeniging op de algemeene vergadering van alle R.-K. Kiesvereeni- gingen in Nederland, te houden te Utrecht, op 7 Febr. a. s., een bestuurslid van hier daarheen zal moeten worden afge vaardigd. Het Reglement, door 't voorloopig Bestuur der verga dering aangeboden, werd vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Alsnu werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief Bestuur, 't welk bij stem ming aldus werd samengesteld: H. Janzen Ez., President, J. Dunselman, Vice-President, J. Hoogenboscb, Penningmeester, B. E. C. Seignette, lste en J. P. Berkhout, 2de Secretaris, verder de heeren F. Riesselman, F. Snel, J. Van Beuzekom (Zijpe) en J. P. Smit (Burg op Texel). Door den President werd medegedeeld, dat na afloop der algemeene vergadering te Utrecht op 7 Februari a. s., de leden dezer Vereeniging weder tot eene bijeenkomst zullen worden opgeroepen en dat alsdan zal worden overgegaan tot de keuze van een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De vergadering werd hierop voor gesloten verklaard. De heer A. A. Beekman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zutphen, trad hier jl. Zaterdagavond als spreker op voor de leden der Sociëteit „Mars" met hnnne dames, 't Onderwerp zijner lezing was: „Een anti-militair"; na de pauze gaf spreker: „De klokken van Delft". Beide stukken waren door hun humoristischen inhoud zeer boeiend. De heer Beekman beschikt bovendien over een aangenaam en gemakkelijk stemorgaan en heeft eene uitmuntende voor dracht. Zonder in vergelijking te treden met andere sprekers van naam, willen we echter gaarne verzekeren, dat we zelden een zoo begaafden spreker gehoord hebben, 't Genoegen, door de aanwezigen dezen avond door beide voordrachten gesmaakt, werd nog verhoogd door de schoone muziekuitvoeringen, waarmede de voordrachten werden afgewisseld. 't Woord van dank, door den Voorzitter gericht aan 't adres van hen, die op uitmuntende wijze medewerkten om den avond tot een feestavond te maken, was zeker wèlverdiend. Jl. Vrijdagavond werd in het lokaal „Tivoli" alhier de vierde Volksbijeenkomst in dit seizoen gehouden. Als gewoonlijk, was ook nu een talrijk publiek tegenwoordig. Eerste spreker was de heer A. Klerk Az., die voordroeg de novelle van Justus Van Maurik: „Mie de Porster". Door den heer J. H. N. Bernelot Moens werd daarna voor gedragen de novelle: „Mottige Janus", van Werumeüs Buning. Na de pauze werden vanwege de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging „Oefening kweekt kunst" een 5tal nommers gegeven, ditmaal uitgevoerd door de Voorberei- dings-klasse en de Adspiranten-afdeeling, een en ander onder de leiding van den directeur, den heer Oostenveld. Blijk baar vonden de talrijke aanwezigen veel genoegen in de afwisselende werkzaamheden van dezen avond. Algemeen was dan ook de instemming met bet woord van den Presi dent van het Bestuur, den heer Mooy, toen hij dank en hulde bracht aan de sprekers en aan de jongelieden, leer lingen der Gymnastiek-Vereeniging, voor het genoegen, dezen avond geschonken. Het opwekkend woord aan ouders, om de lichamelijke ontwikkeling der jeugd wèl te behartigen, zal zeker algemeen weêrklank hebben gevonden. In het Schouwburg-lokaal „Tivoli" alhier zal op a. s. Woensdagavond eene tooneelvoorstelling gegeven worden door het tooneelgezelschap onder directie van de heeren Kreukniet, Mutters en Co. Volgens telegrafisch bericht uit New-York, kan et tusschen 1 en 3 Februari a. s. stormweder verwacht worden op de Engelsche en Noorsche kust. Tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Hilversum is benoemd de heer J. De Graaf, te Alkmaar. D0 ondergeteekende bericht bij deze zijn geëerden plaatsgenooten, dat hij op 1 Februari a. s. zal overnemen het Café van Mejuffrouw de Wed. P. VAN WIJNGAARDEN, genaamd aan het alhier, en beveelt zich ten zeerste aan. Van nette bediening eii goede consumptie kan ieder verzekerd zijn. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. UEd. Dw. Dienaar, L. WIERING Jr. Naar aanleiding van bovenstaande annonce, beveel ik mijn opvolger ten zeerste mijne habitué's en het geëerde pnbliek aan, onder dankzegging voor het genoten vertrouwen. UEd. Dw. Dienaresse, Wed. P. VAN WIJNGAARDEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3