TWEE MAAL PER DAG VAN VLISSINGEN NAAR LONDEN. Stoomvaart-Maatschappij „ZEELAND," 12 uur 10 's middags en 10 uur 10 's avonds. Koninklijke Nederlandscke POST. Deze UITBREIDING van den Dienst is aangevangen op 1 JUNI. Zeldzaam FRAAIE Stoomschepen, SNELLE, VEILIGE Vaart. Op Dagbooteu Fransche Restauratie, 1500 tot 2000 gulden jaarlijksche bijverdienste AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWE ROMANS. ,V00R QE KINDERKAMER' HOLLOWAY'S PILLEN. kunnen fatsoenlijke lieden van lederen stand bij eenige werkzaamheid verdienen. Offerten onder lett. W. M., Adv.-Bur. A. DE LA MAR Az., N. Z. Voorburgw. 266, Amsterdam. Alg. NIEUWS- cu ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsclie Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Am sterdam sche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Ne» 53. CONWAY, HUGH, Levend of Dood, 2 dln. f 4.50 HEIMBURG, W., o«u baar geld2.50 De andere„2.75 Op de rechte plaats. 3.25 MARRYAT, FLORENCE, Miskend3.50 REES, CATHARINA F. VAN, De parel van het Hof van Gelre3.50 TOLSTOï, LEO GRAAF, Oorlog en Vrede. 3 dln. Ingen„9.75 Idem, Geb11.25 WALLOTH, W., Octavia3.50 WERNER, E., Vaderlandsliefde2.25 Sint-Michaël„3.75 Uitgaven van P. GOUDA QUINT, te Arnhem. Bij JOH. YKEMA te 's Gravenhage verschijnt: Een geïllustreerd Maandblad .VOOR 'T KLEINE VOLKJE» Kinderen van 48 jaar), door P. LOUWERSE. leder nummer met 10 of 12 Platen. 12 Afleveringen per jaar a 15 Cents. In 't belang van het opkomend geslacht wenschen wij dat aan deze nuttige uitgave eene steeds toe nemende populariteit moge te beurt vallen. {Dagblad.) Dit tijdschrift bevat voor Kinderen hoogst verdienste- lijke stukjes in proza en poëzie. Java-Bodej De artikeltjes en verzenstukies zijn kort, vatbaar voor de kleinen en lieve plaatjes helderen den tekst op. De Toekomst). Van de tijdschriften, welke verdienen dat hun de i toegang tot elke Kinderkamer ontsloten wordt, noemen wij „Voor de Kinderkamer". De Locomotief.) Elke aflevering op zich zelve vormt een allerliefst geheel, dat met bijzondere ingenomenheid door de jeugd in handen wordt genomen. RotterdNieuwsblad.) „Voor de Kinderkamer" biedt fraaie plaatjes en nog j fraaier lesjes en versjes. Slooping van krachten. Als het gestel zwak is en de zenuwen verslapt zijn, dan is het zeker, dat daaruit ziekte voortspruit, tenzij men tot zuiverende en verster kende middelen zijn toevlucht neme, ten einde het dreigende kwaad af te wenden. In zulke gevallen kan geen behan deling deze uitmuntende pillen evenaren; geen ander plan kan gevolgd worden, dat zoowel bedacht is, ter uitwerping van alle onzuiverheden uit het bloed, zonder het gestel te drukken of te verzwakken. Holloway's Pillen versterken de maag en regelen de lever zoozeer, dat zij de spijsver- teeringsvermogens verhoogen en daardoor nieuwe krachten daarstellen. Dit is de reden waarom Holloway's Pillen derzei ver tegenwoordige volksgunst hebben verkregen, waarom zij door de geheele wereld als eene nieuwe bron van leven en kracht zijn geprezen geworden. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533. Oxford-Street, Londen. In de afdeeling Groningen en omstreken van de Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde ver vulde de heer Van Santen, te Watergraafsmeer, dezer dagen de spreekbeurt. Spreker had tot onderwerp zijner practische voordracht gekozen- het snoeien van appel-, pere- en perzik- boomen. Het snoeien der boomen bestaat niet in het afsnijden van takken, maar dient om den boom aan eene j reeks van bewerkingen te onderwerpen, ten einde jaarlijks vele en smakelijke vruchten te bekomen; de onnutte deelen weg te nemen of te vervangen en de sapverdeeling te ver gemakkelijken. De boom moet licht, zon, voedsel en warmte j hebben. Spreker gaat de verschillende deelen van den boom na het wortelgestel, de stam en de gesteltakken hoe de boom voedsel opneemt door de fijne wortel vezels, in de bladeren verwerkt en verdampt. Het blad is een voornaam deel van een boom; geene bladeren, dan geene verdamping en vorming van zetmeel, geen zetmeel dan geene vruchten. De onvruchtbaarheid van een boom is te wijten aan het miskennen van de levensleer der plant. De eerste zorg is bij vormen van boomen: het behoud van evenwicht tusschen de verschillende deelen van den boom. Rechtopgaande takken ontwikkelen zich krachtiger dan plat of schuin geleide, vandaar dat de boomen in den regel in het midden 't krachtigste zijn. De vorm is van het grootste belang voor den boom de minst gunstige is diegene, die het meest tegenstrijdig is aan de natuur, de platgeleide is daaronder te rekenen. Om veel vrucht te hebben, moeten de deelen alle goed gevormd zijn. Bij een lindeboom moeten de onderste of oudste gesteltakken het sterkste zijn wanneer deze terstond niet sterk zijn, zullen ze niet sterker worden door het snoeien der andere takken. De beste vorm is waarvan de verlengde takken niet veel snoeiing behoeven. Voor peer, appel en perzik is de cande- labrevorm de beste; hij bestaat uit twee zijdelingsche hoofd takken, waarop rechtstandig de andere gesteltakken staan. De twee hoofdtakken moeten eene lengte hebben van 2/3 der hoogte van de schutting waartegen de boom staat. De toppen dezer takken worden met eene lichte buiging naar boven gericht. De palmet candelabre met étages heeft eene schutting noodig ter hoogte van 2 meter; de eerste etage moet krachtig ontwikkeld zijn vóór het maken der tweede. Voor Nederland beveelt spreker de lange snoeiing aan; zij veroorzaakt sterk ontwikkelde knoppenweinig gebruik van het snoeimes is hier noodzakelijk, daar bij de koele temperatuur weinig verdamping plaats heeft. In Frankrijk bijv. is het warmer; daardoor heeft er meer verdamping plaatsdaar snoeit men de boomen korter, anders zouden alle knoppen zich tot vrucht zetten en de boomen dienten gevolge spoedig uitgeput zijn. Bij den candelabre vorm moeten allereerst de onderste gesteltakken worden gevormd en dan van buiten naar binnen de andere daarop staande gesteltakken. Zijn de buitenste dadelijk niet sterk gevormd, later, als de binnenste ge vormd zijn, kan men de eerste niet meer versterken. De afstand van de gesteltakken bij dezen vorm moet zijn 25 k 30 centimeter; op de zeer gulzige scheuten wordt de kroonsnede toegepast; ook kan bij appel- en pereboomen eene sterke scheut teruggehouden worden door er eenige ontschorsing te bewerkstelligen. Bij niet-snoeiing rijpt het hout en is niet onderhevig aan bevriezen. Zijn bij pere en appelboomen de scheuten zwak en zonder kracht, dan moet men in den zomer er niets aan doen. Het uitdunnen van vruchten is noodzakelijk om prachtige en smakelijke vruchten te bekomen. De boomen dienen niet te vochtig te staan water geeft geene vruchten; het voedsel is dan te veel verdnnd. Dier lijke mest komt den boom toejhij moet ontbonden en goed gerot zijn. Aanwezigheid van mest maakt den grond vochtig en komt in droge tijden bijzonder goed te stade. Goed bemeste gronden ondervinden niet spoedig de nadeelen van de droogte. De mest moet niet dicht aan den stam gelegd worden, maar verder af waar de fijne wortel vezels zich bevindendeze zijn de opnemers van het toegediende voedsel. De vergelijking werd hier gemaakt met een raensch, wien de biefstuk op den buik gebonden werd in plaats van aan den mond gebracht. Na eene kleine pauze werden nog meer nuttige wenken gegeven omtrent de snoeiing; de verlenging van de takken diende niet gesnoeid te worden, het onrijpe gedeelte wel, en dan terugsnijden tot op een rijp oog. De lengte waarop gesnoeid dient te worden, is niet te bepalen en hangt af van de soort. De behandeling van het vruchthout kwam vervolgens aan de beurt; dit dient op 2 k 3 oogen ingenepen te wordeneen gulzige, wordt tot op de kroon teruggesneden, al is die ook voorzien van vruchtknoppen. Middelen om zwakke vruchtknoppen te versterken, worden aangegeven in den vorm van strem en toevoersneden, waardoor het sap gemakkelijk kan doorloopen. Spreker is een vijand van wonden en geeft nog aan, het verjongen van boomen door snoeiing of door op de uitgeputte vruchttakken een beter groeiende soort te enten. De perzikboom zou, volgens spreker, meer dan één avond vorderen, wenschte men dezen in alle deelen en vormen te bespreken; daarom slechts eene kleine greep uit de behandélang. De motziekte in dezen boom komt voor op schralen en vochtigen grond, op goede klei niet. De onderstam oefent veel invloed uit op den boom; onrijpe takken dienen niet aangebonden te worden; zij moeten blootstaan aan de vrije lucht; evenwel verhindere men verwarring in den boom en denke aan het verstrekken van licht en lucht. In het voorjaar heel vroeg moet de zwakke tak tegen de schutting gebonden worden om de meeste warmte te genieten; de sterkste moet van de schutting afgeplaatst worden. In Juni moet de sterkste tegen de schutting ge bonden worden om de verdamping te bevorderen, en de zwakste van de schutting af, en door middel van vochtig gehouden mos wordt de schors rekbaar gemaakt, waardoor deze beter zal groeien. Om de groeikracht in de zwakke takken op te wekken, maakt men ook zwakke insnijdingen in de schors. Spreker besluit zijne zeer practische spreek beurt met aan te wijzen hoe of de vruchtknoppen en Mei tuiltjes gevormd worden, door kloeke takjes in te nijpen op zwakke oogen en zwakke op kloeke oogen; de perzik verlangt ieder jaar nieuw vruchthout; de takjes, die geen vrucht geven, terugsnijden op bloemknoppen. Bij het aanleggen van verwarmingsbuizen in veranda en serres stuit men dikwijls op de moeilijkheid om de buizen voor de in- en uitgangen te leggen; wanneer ze niets anders dan boven op den vloer gelegd kunnen worden, alsdan bestaat er gelegenheid om er op te trappen en alzoo de buizen te beschadigen. Om dit te voorkomen, heeft de heer H. Veenhofï, te Groningen, fabrikant van verwarmings toestellen, een vrijstaanden vulketel uitgebracht, waarbij de verwarmingsbuizen in spiraalvorm om den ketel zijn aan gebracht. Een model was door den maker ter vergadering in werking aanwezig. De Voorzitter gaf den leden gelegenheid hunne gedachten over dit stelsel te uiten. Eenigen maakten hiervan gebruik het voor en het tegen kwam ter sprake. De Voorzitter bracht een woord van lof aan den maker. (P.G. C.) Uit Transvaal. Men schrijft uit Pretoria, dato 30 December 1887, aan de „Avondpost": „Maak u toch in 's hemels naam, wanneer we van onze Tranvaalsche steden spreken, geen voorstelling als van eene Europeesche stad. Pretoria heeft iets van een Hollandsch dorp met slechte straten, weinig boomen, veel vuil en huizen meestal van ééne verdieping. Hier en daar wordt er bijgebouwd en toch blijft er altijd gebrek aan woningen. De grond is er bovendien zeer duur, zoodat het niet gemakkelijk is een woning te huren of er zelfs een te bouwen of te doen bouwen. Een huis van twee kamers en een keuken doet 5 p. st. huur per maand; iedere kamer meer kan men veilig op 3 p. st. rekenen. Maar dit alles is nog niets bij de moeite, die men heeft om tegen betaling van zulk een huurprijs een woning te krijgen. Ziet ge een man met een klip (d. i. een stuk steen) loopen, dan volgt ge dien, tot hij op de een of andere open plek stilhoudt en den steen neerlegt. Ge vraagt hem of hij ook een huis gaat bouwen en of die klip ook de hoeksteen worden moet. Wordt een en ander bevesti gend beantwoord dan vraagt ge zeer beleeft het huis, als het klaar is, te mogen houden. Wat verder Pretoria's openbare gebouwen aangaat moet ge u vooral niet voorstellen iets schoons, zelf niet iets middelmatigs te zien. In het midden der stad verheft zich de kerk derNeder- duitsche Hervormde of Gereformeerde gemeente, meer speciaal bekend als de o/-gemeente, een plomp, gepleis terd gebouwd met Gothische vensters in twee rijen boven elkander en een toren met een zinken dak; het geheel heeft iets suikergoedachtigs. Vlak daar tegenover op den hoek der Noordstraat ziet gij attentie is hoog noodig daartoe de vergaderzaal van den Volksraad der Zuid-Afrikaan- sche Republiek, een allerellendigst gebouw met een vervallen stroodak, twee deuren en een paar stalvensters. Het gebouw van den uitvoerenden raad is niet ver van daar in een zijstraat te vinden, het bezit, evenals dat voor den Volksraad, een veranda, voorts een vervallen dak, twee deuren aan de straat en drie vensters, die een beetje uit het lood hangen; als men de linksche deur binnentreedt, treft men rechts de vergaderzaal van den uitvoerenden Raad aan, kenbaar aan de Transvaalsche vlaggen, die een vaardige hand op den muur schilderde en die gedeeltelijk ver scholen zijn achter een groot bordpapieren wapen der Republiek. Door den rechterdeur komt men in het Heilige der Heiligen van den Commandant-Generaal. Naast het bureau van den Raad treft men dat van den superintendant van Onderwijs aan, welk bureau slechts 2 uur daags geopend is en waar dan de heer du Toit zetelt en rapporten opstelt omtrent de scholen. Het Departement van Mijnwezen wordt u aangewezen op het Kerkplein door een bordje waarop met inkt de naam vermeld staat een bordje, dat u bij de aanschouwing een arm water- en vuurnerinkje in het geheugen roept. Daarnaast verleent een glazen deur, met een vuil gordijntje er voor, toegang tot het Departement van Financiën. Het Post- en Telegraafkantoor zal niemand voor een schoon gebouw aanzien, hoewel het geheel nieuw is opge trokken en van boven met een graftombeachtige versiering prijkt. De bureaux van den Staatsprocureur van den Wees heer zijn ook in een leelijk gebouw gevestigd, maar het treurigst is dat, waarin het Hooggerechtshof zitting houdt, waarvan n. b. de stoep nog prijkt met den naam van den vroegeren eigenaar, De Staatspresident woont in een lieve villa in het bene deneind der stad, vlak tegenover de Dopper- (afgescheiden) kerk, waartoe hij behoort. Meerdere wetenswaardigheden volgen spoedig." Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4