worden, vrijzinnig genoeg om ook andersdenkenden te waardeeren en met hen samen te werken aan eene ver zoening van den schoolstrijd, het noodlottig struikelblok van eiken staatkundigen vooruitgang, en voorts aan eene bevredigende oplossing der vele brandende politieke vraag stukken, waarvan bet wèl en wee des Vaderlands afhangt, dan mag men de toegestoken band niet afwijzen, met bet schamper antwoord„Geen samenwerking is tusschen ons mogelijk, want gij zijt orthodox.'' Zou dat redelijk, zedelijk, christe-- lijk zijn? Of is liet niet veeleer plicht, de aangeboden hand met warmte te drukken, zich ernstig aan den arbeid te zetten en de grondslagen te. leggen van een programma, dat men openlijk en met overtuiging legen elke beschuldi ging van onvrijzinnigheid kan verdedigen? Zulk eene poging' wordt natuurlijk met hoon en spot begroet van de zijde dergenen, welke zich daardoor bedreigd óf bestreden zien. Doch van bevriende zijde mag zij op instemming en onder steuning aanspraak maken. Mocht een poging slagen, waardoor elk verschil op theologisch gebied verdween bij de gemeenschappelijke behartiging der staatkundige belangen, Nederland ware verlost van een vloek, die te lang aan zijn hartader knaagt. Het gunstig oogenblik is thans gekomen om' de verspreide en verstrooide elementen van den staat kundigen vooruitgang te verzamelen tot den beslissende» strijd tegen de steeds wassende overmacht der kerkelijke partijen, die reeds de toekomst des Vaderlands met donkere schaduwen verduisteren." In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Justitie voor het loopende jaar, deelde de Minister mede, dat „een tamelijk omvangrijk wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, ter vereenvoudiging van - de wijze van procedeeren bij de rechterlijke colleges, dezer dagen het Departement van Justitie verlaten heeft." Het /Staatsblad" No. 22 bevat een koninklijk besluit van 4 dezer, waarbij het volgende wordt bepaald: Art. 1. De verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in alle kiesdistricten zullen plaats hebben op 6 Maart; in de kiesdistricten waar herstemming noodig mocht zijn, zal deze plaats hebben op 20 Maart d. a. v. Art. 2. De verkiezingen door de Staten van de provin ciën voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen plaats hebben op 24 Maart. De commissarissen des Konings in de verschillende provinciën worden gemachtigd, de Provinciale Staten te dien einde in buitengewone vergadering op te roepen. Bij onderhandsche inschrijving zijn aan het Depar tement van Marine vier loodsschoeners aanbesteed. Minste inschrijvers waren de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, voor twee stuks f -62,000, en de firma Heemstede Obelt, twee stuks voor f 63,000. De gunning heeft binnen 14 dagen door den Minister van Marine plaats. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 6 dezer: „Wanneer uit mijn stilzwijgen, gedurende de laatste weken, door de lezers van uw blad mocht worden afgeleid, dat Schagen, wat aangaat openbare vermakelijkheden enz., den winterslaap slaapt, dan kan ik niet alleen verzekeren maar ook bewijzen dat zulks minder dan ooit het geval is. Integendeel, het is hier vooral de laatste acht dagen met een en ander druk, misschien te druk zelfs geweestoordeel sléchts! Gisteren vóór acht dagen hadden wij het genot eeper Muzikale Soiree in het koffiehuis „de Beurs", van den heer W. Roggeveen, gegeven door den heer F. Baggerman, zoo ik meen van Koog aan de Zaan, die voor een klein maar waardeerend publiek toonwerken van Chopin, Schubert, Weber, Schuman en anderen ten gehoore bracht. De heer Baggerman is pianist, en aangezien uw correspondent zich omtrent pianospel geen bevoegd beoordeelaar acht, citeert hij uit het verslag deswege in de „Schager Courant", geschreven door een kenner, het volgende: „Aangaande de uitvoering der nummers werden wij niet „teleurgesteld; integendeel. Wij wisten dat de heer B. „eene bewonderenswaardige, zoowel als benijdenswaardige „hoogte heeft bereiktzijn techniek is onberispelijk, zijn „aanslag is lieflijk en rustig; de nauwgezetheid, waarmede „geen enkele figuur, geen enkel nootje door hem over het „hoofd wordt gezien, is verbazend. Dat alles getuigt van „volhardende en nauwgezette studie." De voordrachten van den heer B. wercien afgewisseld met een viertal zangnummers door Schagen*s Mannenkoor „Euterpe". De betrekking echter, waarin ik tot deze Ver- eeniging sta, verplicht mij over de uitvoering daarvan het stilzwijgen te bewaren. Van de muziek naar de politiek. Den volgenden avond trad alhier in het lokaal van den heer Kos het Kamerlid Heldt op, en hield, voor ongeveer tweehonderd hoorders, zijne reeds meermalen in de bladen vermelde voordracht over de heteekenis van de wijzigingen in onze Grondwet. Daar de inhoud dér rede van dien heer in uwe courant correct is weergegeven, meen ik, ter vermijding van herhaling te kunnen volstaan, met naar diens verslag te verwijzen. Vrijdag daaraanvolgende hadden we in hetzelfde lokaal, vanwege ons Nutsdepartement, onze tweede en laatste volksvoordracht. Als spreker trad toen op onze predikant, de weleerw. heer Van Kluijve, met eene novelle van wijlen onzen Cremer en waarin deze, op de bekende meesterlijke wijze, de lotgevallen schetst van een landman uit de Betuwe die, het er eens van willende nemen, met zijn zoon de Amsterdamsche kermis bezoekt. Cremer had in den spreker éen geboren Gelderschman, een uitstekend vertolker; niet alleen dat het dialect onverbeterlijk werd weergegeven; de voordracht bewees, dat de spreker tevens tot de kleinste intentiën van den grooten novellist volkomen had begrepen en deed ze dientengevolge volkomen tot hun recht komen. De avond werd verder welwillend aangevuld dóór de Rederijkerskamer „D. D.", met de.niet onverdienstelijke opvoering van het bekende kluchtspel Jocrisse de Vondeling" terwijl het geheel alleraangenaamst werd afgewisseld door de muziek onzer gelauwerde Har monie-kapel, die alweder blijken gaf onder de leiding van den heer" Rugers maar steeds vooruit te gaan. En dan hadden we ten slotte gisterenavond bezoek uit den Helder. De Burgerkring „Harmonie" van daar gaf eene tooneel- voorstelling in het lokaal „Ceres", in wel niet meer of minder dan „Mathilda of een Vrouwenhart", van Benedix. Ik, die indertijd dit stuk mocht zien met Mevr. Beersmans in den titelrol, ging er, ik wil het gaarne bekennen, heen met geen groote verwachting omtrent het kunstgenot dat mij wachtte. Even gaarne echter verklaar ik, dat mijne verwachting zeer verre werd overtroffen en dat de opvoe ring over het algemeen voor dilletanten, zeer verdienste lijk, de vertolking der titelrol zelfs uitmuntend was. „Mathilda" gaf den strijd haars harten, bij het kiezen tusschen geliefde en vader, later tusschen echtgenoot en vader, roerend, soms aangrijpend te aanschouwen, en deze heiden stonden haar daarbij waardig ter zijde; vooral het slottooneel, waarin zij de verzoening tusschen de beide mannen bewerkt, mocht iuclerdaad^schoon heeten. Na een fijn diner behoort een- even fijn dessert gediend te worden. Ddarom speet het mij, dat na „Mathilda" „de Jager, de Huzaar en het Oestermeisjo" werd opgevoerd. Dit ongerijmde kluchtspel en het dramatisch werk van Benedix passen niet op elkaar; een fijn, geestig stukje had daar op moeten volgen. Met deze opmerking omtrent de keuze, ding ik echter niets af op het spel der vertooners, dat over het algemeen goed, wat den jager en den huzaar betreft, zelfs zeer goed genoemd mag worden. De zang was. goed ingestudeerd, de koren werden flink ingezet en zuiver gezongen; hetzelfde kan ook gezegd worden van den coupletzang. De Burgerkring heeft ons een aangenamen avond bezorgd, waarvan het genoegen nog werd verhoogd door de opwek kende muziek onzer dilletanten-club, onder directie van den heer Borstlap. Jammer dat de zaal niet beter bezet was. Maar als er in 8 dagen tijds zooveel „te doen is", kan dat wel niet anders." De schipper van Oudkarspel op Alkmaar, jl. Zaterdag door het ijs niet kunnende varen, ging met een wagen naar de stad en had op de thuisreis het ongeluk van den wagen te vallen en zijn been te breken. De Gemeenteraad van Heer-Hugowaard heeft de jaar wedde van het nieuw te benoemen hoofd der openbare school No. 2 verlaagd van f 900 tot. f-800. Gisteren is op de algemeene begraafplaats te Middel burg het lijk ter aarde besteld van mevrouw De Brauw, echtgenoote van den Commissaris des Konings, welke jl. Donderdag op zulk een noodlottige wijze om het leven is gekomen; de kist was met tal van kransen bedekt. Zoowel in de straten waardoor de lijkstoet heentrok, als op de begraafplaats, bewoog zich eene onafzienbare diepbe droefde menigte om de laatste eer te bewijzen aan die edele vrouw, welke, door hare goede en liefelijke hoedanig heden, door ieder geëerd en bemind is. Heden wordt het stoffelijk overschot van jonkvrouw Van Doorn, die het zelfde droevig lot onderging, naar de laatste rustplaats te Koudekerke overgebracht, alwaar het op het buitengoed „Moesbosch" in het familiegraf zal worden bijgezet. Diep bewogen dankte de Commissaris des Konings bij de geopende groeve voor de hartelijke deelneming in zijn verlies van alle zijden ondervonden. De deelneming in deze treffende sterfgevallen is in de stad zóó groot, dat alle particuliere partijen of bijeenkomsten, die dezer dagen hadden moeten plaats hebben, zijn afgezegd of uitgesteld. Ook de tentoonstelling en verloting der prijzen van de loterij van vrouwelijke handwerken, ten behoeve der armen dèzëf'stad; die dezer dagen zou worden gehouden, en waarvan (n?evrouw De Brauw eene der direc trices was, is eveneens tot i'ater verdaagd. De berichten .uit 'Atjeh blijven gelukkig weinig belangrijk. Alles bepaalt- zich tot een poging van een paar Atjeliers om een sloepvan Oleh-leh te kapen, Deze poging is mislukt. Nog altijd is de béryi-berri. in Atjeh een gevaarlijker vijand dan de Atjeheri, Jl. Zaterdagavond -is de heer Philippona, pastoor in de Parochie O. L. V; Ojnbevl'. Ontvangenis te Amsterdam, na een lijden van een paar dagen aan zijne gemeentenaren door den dood ontnomen'. Slechts weinige maanden geleden volgde hij wijlen den heer Haan op als pastoor in deze Parochie. Te Amsterdam heeft de trekking plaats gehad van de 1000 prijzen der loterij van de aldaar gehouden Tentoon stelling van Voedingsmiddelen. Het eerst uit de bus komende nummer was de winner van den hoofdprijs: een compleet ameublement voor een eetkamer, van de firma Vos Legrand. De eigenaar van No. 22585 mag zich met dezen uitslag verblijden. Een inwoner van Zutfen is de gelukkige. Wegens slapte van werkzaamheden hebben aan de Wester-suikerraffinaderij te Amsterdam, 40 man gedaan gekregen. Naar men verneemt, zullen nog 70 man moeten worden ontslagen. Omtrent eene nieuwe begraafplaats voor Amsterdam, die door eenige aanzienlijke ingezetenen zal worden opge richt, verneemt het „U. D.", dat daartoe de buitenplaats „Westerveld", gelegen bij Velsen, reeds is aangekocht. Het terrein moet, zoowel door zijne ligging en beplanting, als door zijn hoogen zandgrond, voor het beoogde doel uitmuntend geschikt zijn. Het terrein grenst aan den Hollandschen Spoorweg, is 14£ hectaren groot en rijkelijk met houtgewas beplant. Te Amsterdam wordt een station gebouwd in monumen talen stijl, uitsluitend voor den rouwstoet ingericht, terwijl het vervoer naar „Westerveld" -met afzonderlijken rouwtrein zal geschieden. Het maken van een halte aan het op te richten station „Westerveld" zal een bezoek aari de begraafplaats, welke in een goed half uur fé "bereiken is, voor betrekkingen en vrienden gemakkelijk maken, terwijl nieuwsgierigen, die zoo menigmaal de plechtigheid bij begrafenissen storen, van zelve worden geweerd. De directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, aan wie de teekeningen voor stations en rouw- wagens reeds ter goedkeuring toegezonden zijn, heeft bereids haar steun en medewerking toegezegd. Het denkbeeld om de begraafplaatsen voor groote ge meenten ver van de kom der gemeente aan te leggen en het begraven in zand- of. heidegronden te doen geschieden, zal stellig aller instemming kunnen wegdragen. Zooals bekend is, pleitte prof. Harting indertijd voor het aanleggen van groote begraafplaatsen op onze heidevelden. Ook een jubilé! In het „N. v. d. D." geven eenige slagers uit Amsterdam per advertentie kennis, dat de heer A. Somerdijk, uit de Beemster, op den 3 dezer zijn 25jarig jubilé vierde als... koopman in kalveren. In een buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is op voorstel van commissarissen en directie besloten tot het aangaan eener 4 pet. obligatie- leening ad f 300,000. Bij niet voltéekening binnen acht dagen zal surcéance van betaling moeten worden aangevraagd. Blijkens het jaarverslag 1 Juli 18861 Juli 1887 van de handelingen der Nederlandsche Vereeniging „het Roode Kruis", bedroegen de inkomsten der Vereeniging in dat jaar f 7238, zijnde: Saldo vorig jaar f 532, i'enten f 4244, contributie f 10, subsidie van den Staat f 200, storting der comités f 1118, restitutie voorschot, comité Assen f 1134. Totaal f7238. De uitgaven bedroegen aan pensioenen en tractementen f 913, bureaukosten f 955, aankoop kap. werkel. schuld f 5271, zoodat het saldo bedroeg f 99. Ofschoon dus het aantal leden niet toeneemt, is de finan- eiëele verhouding niet ongunstig. De openbare gezondheidscommissie te Rotterdam waarschuwt tegen het gebruik van sigarenpijpjes van karton, veelal met fraaie kleuren, omdat in die, welke er groen of groen en verguld of blauw en verguld uitzien, eene groote hoeveelheid arsenicum is gevonden. In de witte met blauwe of roode figuren en de bruine met groen onderpapier zijn geene schadelijke stoffen gevonden. Jl. Zaterdagavond ontmoette een matroos der Kon. Ned. Marine op den Ilommelschen weg bij Arnhem een schamel gekleed knaapje, bibberend van koude. Hij hield het kind staande, bracht het in een winkel, waar gemaakte kleêren te koop zijn, gaf hem eene jas en eene pet en vervolgens een paar schoenen, waarop hij den jongen met een hartelijk woord naar zijne moeder zond. (Arnh. Crt.) Vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder, gehouden op Zondag 5 Februari 1888, in het lokaal ,,Tivoli", te Helder. Voorzitter de heer T. J. Wallek. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend en de aan wezige leden welkom geheeten had, werden de notulen der vorige bijeenkomst na voorlezing goedgekeurd en vastgesteld. Met wijziging van de agenda, werd het eerst aan de orde gesteld de behandeling van een voorstel van 't Bestuur, strekkende om in het Huishoudelijk Reglement alsnog op te nemen de navolgende bepalingen: Art. 13. Elk lid, niet ter vergadering aanwezig, kan zich aldaar doen vertegenwoordigen, dat is, hij kan aan een ander lid liet recht geven op zijnen naam stem uit te brengen, zoowel over personen als over zakendoch onder de volgende voorwaarden 1. Eene lastgeving om onvoorwaardelijk vóór of teo-en een persoon of eene zaak te stemmen (het zoogenaamd imperatief mandaat) mag niet gegeven en ook niet aange nomen worden. 2. Elk lid mag hoogstens zes leden vertegenwoordigen, die niet woonachtig zijn in de gemeente, waar de verga dering wordt gehouden, of slechts één lid, dat wel in de genoemde gemeente woont. 3. De machtiging mag alleen geschieden op een gedrukt formulier, dat na aanvrage franco door den Secretaris of een bestuurslid, wonende in eene buitengemeente, wordt toegezonden. Die machtiging moet door lastgever en ge machtigde beiden onderteekend worden. Art. 14. De leden, die gemachtigd zijn namens een of meer leden te stemmen, schrijven hunne namen in op eene afzonderlijke presentielijst, met vermelding van de namen der leden, voor wie zij als gemachtigden optreden. Die presentielijst moet worden bewaard. Een levendige discussie ontspon zich over den inhoud der beide voorgestelde artikelen. Daarbij werd door een der leden de wenschel-ijkheid betoogd, dat uit de 2de voor waarde, in art. 13 genoemd, zou worden weggelaten de beperking tot een getal van 6 leden voor buitengemeenten en van 1 lid voor de gemeente, waar de vergadering plaats heeft. Bedoeld lid maakte daarvan een voorstel, 't welk na verdediging en bestrijding, als amendement op het voor stel van het Bestuur, met 44 tegen 14 stemmen werd verworpen. Het voorstel van het Bestuur werd daarna aangenomen met 49 tegen 10 stemmen. Bij de beraadsla ging over deze aangelegenheid werd door een der leden nog een ander voorstel te berde gebracht, dat de stof ter bespreking deed toenemen. Dat voorstel bedoelde meerdere gelegenheid te geven aan de leden der Kiesvereeniging, om, hoe verwijderd zij ook van de vergaderplaats wonen, hunne stemmen uit te brengen, vooral wanneer het geldt de keuze van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dit voorstel hield in: 1. vóór iedere verkiezing worde eene vergadering der Kies vereeniging gehouden, uitsluitend ter bespreking van de voorgedragen Candidaten; 2. aan ieder lid worde een afdruk gezonden van het uitvoerig verslag dier vergadering; 3. de stemming geschiede schriftelijk; een gewaarmerkt stem briefje worde aan ieder lid toegezonden; na inzending der ingevulde stembriefjes bij den Secretaris, wordt door het Bestuur de uitslag der stemming opgemaakt. Tegen dit voorstel werden nogal bezwaren ingebracht, vooral met het oog op de wenschelijkheid, dat ieders recht op het geheim zijner stemming gehandhaafd blijve. Door de aanneming van de voorstellen van het Bestuur verviel nu dit voorstel, ofschoon aan de bedoeling om aan allen de gelegenheid te geven aan de keuze van een Candidaat te kunnen mede werken, door onderscheidene leden hulde werd gebracht. Tot lid van het Bestuur werd vervolgens gekozen de heer J. J. Roeper, te Texel, in de plaats van den heer Aug. Keijser, die zijne benoeming niet heeft aangenomen. De verkiezing van leden des Bestuurs uit Zijpe, Vlieland, Terschelling en Wieringen werd tot later uitgesteld. Door den Secretaris werd nu voorgelezen het Huis houdelijk Reglement, waarin waren opgenomen de zoo even aangebrachte wijzigingen. Bij acclamatie werd dit Reglement goedgekeurd en vastgesteld. Na nog eenige wenken en opmerkingen van enkele leden en de herinnering aan het naderen van den verkiezingsdag (6 Maart a. s), werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Buitenland. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren het leeningontwerp voor de eerste maal gelezen. Bismarck sprak over den toestand van Europa het vol gende Ik kan mij bepalen te verwijzen naar hetgeen ik voor jaar en dag gezegd heb; sedert is er weinig veranderd. Wij waren toen bezorgd voor een oorlog met Frankrijk sedert heeft Frankrijk een vredelievend man tot President gekozen en deed de vredelievende gezindheid zich weer gelden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2