Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. mmkkmmmmmkmkmkkku Loge W.\ F.*. K.\ Hoofdelijke Omslag. VERPACHTING veer over de Koopvaarders-Binnenhaven. Uit haat voert men geen oorlog, anders zou Frankrijk met Italië en met de geheele wereld oorlog voeren. Ik kan de openbare meening dus in zoover gerust stellen, dat de vooruitzichten, wat Frankrijk betreft, vreedzamer zijn geworden. Ook wat Rusland aangaat, koester ik dezelfde meening die ik toen uitsprakWij behoefden ons niet bezorgd te maken voor een aanval van den kant van Rusland. Men mag den toestand niet beoordeelen naar het couranten geschrijf. Het „Journalde St. Petersbourg' zegt over het open baar maken van het verbondstractaat tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, dat inzonderheid de aandacht verdient de verklaring van het zuiver defensieve karakter daarvan, welke in den „Reichsanzeiger" aan het document voorafgaat, volgens welke derhalve beide Regeeringen vast besloten zijn den vrede te handhaven, en overtuigd zijn dat door het openbaar maken van het tractaat hieromtrent alle twijfel zal worden weggenomen. Te hopen is het, zegt het blad, dat dit doel zal worden bereikt. Aan de Times* wordt uit Weenen medegedeeld, dat, volgens een telegram uit Berlijn aan het „Fremdenblatt", het Russische gouvernement op het punt is te Parijs eene leening van 300,000,000 roebels te sluiten. De Fransche Regeering heeft een prijs van 50,000 francs uitgeloofd voor de zekerste en eenvoudigste wijze om in alcoholische dranken vervalschingen of bijvoeging van andere alcoholen dan aethyl-alcohol aan te toonen, en tevens de Academie van Wetenschappen te Parijs verzocht, eene Commissie aan te wijzen, om het programma, rege lende den wedstrijd, uit te schrijven. De politie te Karlsruhe looft 800 Mark belooning uit voor de ontdekking van eenige lieden, die er hun werk van maken, vrouwen van haar hoofdhaar te berooven. Zij zijn reeds herhaaldelijk in woningen binnengedrongen waar vrouwen alleen woonden, hebben ze bedwelmd en daarna het haar afgesneden, zonder verder kwaad te plegen. In Londen zijn, volgens eene statistieke opgave, zes- en-vijftig schouwburgen en vijfhonderd kleinere zalen voor concerten en zangspelen. Te Dublin wilde een dierentemster, mademoiselle Senide, zich laten photografeeren met haar hoofd in den bek van den grooten leeuw, het kunststuk waarmede zij steeds haar vertooningen besloot. Het zou gebeuren bij electrisch licht, doch dit deed den leeuw zoodanig ontstellen, dat hij plotseling zijn bek sloot en zijn meesteres geweldig beet. Op het gezicht van het bloed werd hij woedend en verscheurde de ongelukkige vrouw op vreeselijke wijze. Eerst toen de bedienden met ijzeren staven kwamen toe schieten, liet hij haar los en kon zij uit de kooi gehaald worden, zonder dat er echter kans op herstel is. Te Pesth sprong een man van 84 jaar in de Donau, omdat hij niet langer met bedelen zijn vader van 115 en zijn moeder van 110 jaren kon onderhouden Een lid van de Kamer sprong in de rivier en redde den ongelukkige. Vischbe richt. De kustvisschers hebben een zuinige week achter zich, zóó slecht, zóó weinig bemoedigend als wij in een langen tijd niet hebben behoeven te vermelden. Het weêr was bijna alle dagen even onhandzaam en de resultaten waren daardoor meer dan onbevredigend, wat aan den afslag 't allerbest kon worden opgemerkt. Tong en schol werd als 't ware niet aangevoerd, tarbot en rog zag men in 't. ge heel niet, en wanneer de sloepen, die van de groote Noord- zeevisscherij binnenkwamen, daarvoor niet hadden gezorgd, zou het met schelvisch en kabeljauw niet veel beter gesteld zijn geweest, 't Is winter, daarmee moeten de visschers zich troosten, maar 't is een schrale troost, die de meesten dan ook niet ter harte nemen, men zou dan niet zoo hooren klagen. Van de groote visscherij brachten zeven sloepen (M. D. 1, M. D. 12, M. D. 14, M. D. 17, M. D.28, M. D. 32 en P. R. 44) hun vangst ter markt, en, 't moet gezegd worden, het was over het algemeen een voordeelige vangst, die,' zooals zich best laat denken, bij de kooplieden zeer welkom was. In 't begin der week, toen de vorst zich liet gelden, bracht de visch hooger prijzen op dan de laatste dagen, toen de zachte weersgesteldheid de duurzaam heid van kabeljauw en schelvisch niet bevorderde. Door trekkers werd de eerste voorjaarsharing aangevoerd, nog wel niet veel, maar de hooge markt bezorgde toch enkelen hunner nog een een aardig buitenkansje. Ter afslag kwamen 10,200 schelvisschen, 1265 levende-, 935 doode kabeljauwen, 64 lengen, 3 heilbotten, 120 tongen, 60 bunschollen, 6 manden groote-, 9 mandjes kleine schol en 14 tal haring; schelvisch gold f 21.50 k f 23.50 't honderd, levende kabeljauw f 2.45 f 1.70, doode idem f 1.60 k f 1.leng f 3.50 a f 2.10, heilbot f 18.50, tong 70 cents, bunschol 60 cents per stuk, groote schol f 6.50 per mand, kleine idem f 5.50 per mandje en haring f 15 k f7 per tal. Uitslag van de op 6 Februari 1888, 's avonds 7 ure, door den Notaris G. J. O. D. DIKKERS, te Texel, in Café „Parkzicht* aldaar gehouden veiling van onroerende goederen, eigendom van Mej. de Wed. M. Lange veld: 1. Een Woonhuis en Erf, Parkstraat aan den Burg, opge houden voor f 1240. 2. Een Wagenhuis met Erf, naast het voorgaand perceel, kooper de heer D. C. Loman, voor f 420. 3. Een Schuur, waarin Stalling met Erf, Parkstraat, koo per de heer C. J. Rab, voor 585. 4. Een Erf, Warmoesstraat, kooper de heer J. J. Bruin, voor f 130. 5. Een perceel Weiland, polder Noord-Haffel, kooper de heer S. R. Keijser, voor f 460. 6. Een perceel Weiland, polder de Buitendijk, kooper de heer A. A. Lap, voor f 860. 7. Een perceel Weiland, in Gerritsland, kooper de heer P. J. Koorrn, voor f 940. 8. Een elfde gedeelte in een Bosch, kooper de heer Aug. C. Keijser, voor f 25. Ingezonden. STEMBTTREA.UX. Uit onderscheidene gemeenten des lands vernamen we reeds berichten omtrent de regeling der stembureaux voor de a. 8. verkiezingen. Op verschillende plaatsen werd, met het oog op het aangroeiend aantal kiezers, het getal stembnreaux vermeerderd. Ook werd hier en daar gelet op den afstand, dien vele kiezers moeten afleggen om de stembus te bereiken. In de gemeente Helder schijnt dit onderwerp nog niet behandeld te zijn. Toch zou het wel overdacht mogen worden, dat het voor velen alhier een reis van belang is om aan de Kcrkgracht te gaan stemmen. Ik zou daarom in overweging geven, behalve het hoofdbureau aan genoemde gracht, nog drie stembureaux te benoemen en die te doen zitting houdente Huisduinen, aan de Binnenhaven en aan de Kooi te Koegras. Deze regeling zou wel de beste zijn doch wt llicht wil men, evenals in de gemeente Zijpe, op andere wyze den kiezers behulpzaam zyn, door b. v. van gemeentewege, op den verkiezingsdag een jaagschuit te doen varen van de Blauwe Keet tot aan de Bouwzaal visa versa. De schuit kon dan, dewijl kiezers van elke kleur daarin mogen plaats nemen, een witte vlag, het symbool der neutraliteit, in top voeren, of, wil men liever, een roode vlag, wijzende op den feilen verkiezings strijd. Bestuurderen van Kiesvereenigingen zouden zich deze voyage kunnen benuttigen door in de schuit plaats te nemen om de passagiers, vóór zij nog de stembus bereiken, voor hunnen candidaat te winnen. Ten einde de kiezers, die langs de kanaal- boorden wonen, te waarschuwen, dat de verkiezingsschuit in aantocht is, zou men een hoornblazer kunnen aanstellen, die van tijd tot tijd zou hebben te blazen „Wy zijn gegaan, „Heel netjes aangedaan, „Recht op de stembus aan Helder, 2 Februari 1888. P. Nieuwe Niedorp, 3 Februari 1888. Vraagt ge, Mijnheer de Redacteur, of we hier ook aan de politiek doen dan moet ik antwoordenWel zeker, doen we hier aan politiek, en zelfs al te sterk. Den 9 December 1887 werd alhier eene Kiesvereeniging opge richt, waarin al dadelyk een 52tal personen als leden toetraden. Enkele punten werden reeds dadelyk met meerderheid van stemmen vastgesteld, waaronder ook de bepaling, dat de Vereeniging hare werkzaamheden ook zou uitstrekken tot het bespreken en stellen van candidaten voor gemeenteraads-verkiezingen. In eene ver gadering van 23 Januari jl., waarin het reglement zou worden vastgesteld, werd door het Bestuur, bestaande uit 7 leden en één lid van de commissie tot het opmaken van het reglement, een amendement voorgesteld, om gezegde bepaling te schrappen. In stemming gekomen, werd dit amendement met 1 stem meerderheid verworpen. Het Bestuur heelt daarop in comité zijn ontslag ingediend en Zondag d. a. v. was bij geen mogelijkheid een nieuw Bestuur te vinden. Op verzoek van eenige leden besloot men, nog een paar weken aan te blijven, maar ik vrees, dat onze jeugdige Vereeniging op de flesch gaat. X. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen: D. Schrander, geb. Greven, Z. C. A. Geertse, geb. De Haas, D. J. De Haan, geb. Bels, D. T. Kiesewetter, geb. Klaassen, Z. A. Gomes, geb. Dienaar, D. G. Holleman, geb. Pestman, Z. C. M. P. Kaan, geb. Wickel, Z. C. Thomasse, geb. Van den Bergen, D. OverledenJ. Van den Hoogen, geb. Verhoeve, 75 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente OUDKARSPEL, van 1 tot 31 Januari. OndertrouwdGeene. GehuwdJ. Kamper, jonkman, 21 jaren, en E. Kraakman, jongedochter, 23 jaren. Geboren Jacob, zoon van H. Kramer en A. Buter. Jacoba Dieuwertje, dochter van K. Kardinaal en A. Groen. OverledenGerment Borst, weduwnaar van Neeltje Aaftje Vlam, 78 jaren. Jantje Houtkooper, echtgenooie van J. Van der Busse, 61 jaren. Pieter Scheltus, eerst weduwnaar van Willemtje Slot, en later van Marijtje Van Essen, 86 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Februari. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. O ,2 w. 16 k. 762.73 t 2.83 4.5 t 0.9 0.95 Golvend 6 12 n. 3„ 766.25 t 6.35 3.5 -0.1 0.84;Slechtw. 7 8 wtz. 2.2 763.56 t 3.76 3.6 t 1.5 0.97 7, 12 w. 6„ 762.20 t 2.40 3.8 to.1 0.97lwein.gv. Weersgesteldheid: 5 Febr. 12 u. Betrokken, regen, wind. 6 Febr. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 7 Febr. 8 u. Bewolkt, beneveld, goed weer. 7 Febr. 12 u. Dikke natte mist. Marktberichten. TEXEL, 5 Februari. Koeboter 60 a 65 cents per half kilogr. Kip-eieren f 3.75 a 4.25 per 100 stuks. Koehuiden 28 cents per kilogram, Paardenhuiden f 8.a 8.50, Schapenhuiden f 2.50 a 3.25, Lamshuiden f 2.a 2.25, allen per stuk. Wilde Konijnen 50 a 55 cents per stuk. ALKMAAR, 4 Februari. Veemarkt: 7 Paarden, f30a 180; 1 Koe, f 110; 39 nuchtere Kalveren, f 5 a 14; 203 Schapen, f 10 a 20; 42 magere Varkens, f 13 a 15; 171 Biggen, f 4. a f 7.50 4 Bokken en Geiten, f 4 a 8, alles per stuk. ALKMAAR, 6 Februari. Veemarkt: 7 Koeien, f 145 a 210; 93 vette Kalveren, f 40 a 110; 21 nuchtere Kalveren, f5al2; 22 magere Varkens, f 10 a 14, alles per stuk1 Schaap, f 10. 105 vette Varkens, 36 a 46 cents per kilogram. HOORN, 4 Februari. GraanmarktTarwe f 5.75 a 7.50, Rogge f 4.25 a 5.Gerst f 4.25 a 5.Haver f 2.50 a 4. Witte Erwten f 7.75 a 9.Groene dito f 8.75 a 12.Grauwe dito f 11.25 a 15.Vale dito f 6.75 a 13.Bruine Boonen f 6.50 a 10.25, Witte Boonen f 9.50 a 12.Paardenboonen f 5.25 a 6.alles per hectoliter. VeemarktSchapen f 24, Lammeren f 17 a 18, Kalveren f 4 16, Varkens f 8 a 12, Zeugen f 15 a 25, Biggen f 5 a 7, Kippen f 0.40 a 1.50, alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a 3.80 per 100 stuks. Boter 60 a 70 cents per kop. AMSTERDAM, 6 Februari. Veemarkt: 523 Runderen, lste kwaliteit 65, 2de kwaliteit 55 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogramMelk- en Kalfkoeien f 130 a 220 en 46 nuchtere Kalveren, f 7 a 11 per stuk; 3 Graskalveren; 3 Schapen en Lammeren; 392 vette Varkens, 36 a 40 cents per kilogram. DEVENTER, 6 Februari. Ter maandelijksche Paardenmarkt waren aangevoerd 62 Paarden. Werkpaarden lste soort golden f 200 a 250, 2de soort f 120 a 160, 3de soort f 60 a 100, voor de slachtbank besteedde men f 20 a 30, alles per stuk. De handel was traag. Zr. Ms. sch roefstoomschip lste kl. „Johan Willem Friso* ■wordt heden alhier ter reede onder stoom beproefd. Naar wij vernemen, zullen de kompassen van dezen bodem, vóór het vertrek naar West-Indië, te Vlissingen worden geverifiëerd. Het programma van het zevende Winter-Concert, hedenavond door het Stafmuziekkorps der Kon. Marine in het lokaal „Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Abschiedsklange, Militair-Marscb, A. Döring. 2. Ouverture zur Oper: Das Goldene Kreuz, Ignaz Brüll. 3. Deutsche Tanze, Franz Schubert. 4. Czardas aus der Oper: Der Geist der Woijewoden, Louis Grossmann. Tweede gedeelte: 5. Maximilien Robespierre, Grande Ouverture Dramatique, Henri Litolff. 6. Carillon, Spiel- dosenstück, Ernst Scherz. 7. Fantaisie sur 1'opéra: Les Contes de Hoffmann, Jacques Offenbach. 8. Manoio, Walzer, Emil Waldtenfel. We voldoen aan een ons gedaan verzoek, doorjde aandacht onzer lezers te vestigen op achterstaande annonce, waarin de boekhandelaar H. A. Stadermann alhier de uitgave aankondigt van het photografisch portret van Theod. Rijkers, den schipper der Heldersche reddingboot. Het jongste nummer van „Eigen Haard" bevat een levendige beschrijving en een naar de natuur geteekende voorstelling door den luitenant ter zee lste klasse M. C. Van Doorn, over de schipbreuk van het Duitsche bark schip „Renown", op 9 December 1887, op de Texelsch© gronden. De Vereeniging tot werkverschaffing op Wieringen, in verband staande met de diaconiën der Hervormde en Doopsgezinde gemeenten aldaar, heeft een contract gesloten met den Directeur en Commandant der Marine alhier, onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine, om 3000 kilogram bruikbare slapping te verpluizen tot 2580 kilogram bruin werk, tegen betaling van f 11.50 de 100 kilogram bruinwerk. De Vereeniging tot werkverschaffing, die uitgaat van het beginsel„menschen in de kracht van hun leven mogen niet bedeeld worden/ heeft nu besloten, de verpluizing tegen 15 cent het kilogram te doen plaats hebben, om op die wijze den werkman nog een dragelijke daghuur te doen vinden. Een Wieringer visscher had gisteren het geluk in zijn garnalenkuil een grooten zalm te vangen, ter zwaarte van ruim 21 kilo, die alhier voor f 27 werd verkocht.) Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Paramaribo door ds. H. H. Zaalberg, predikant te Zieri'kzee. Op voordrachten voor de vervulling van vacante betrekkingen als onderwijzeressen bij de openbare scholen te Amsterdam zijn o. a. geplaatst de dames M. Stada, te West-Terschelling en M. C. E. Hermans, te Schagen. Te Arnhem is, ten huize van zijn broeder, plotseling overleden de schilder Mauve. «x 25 2ojarige echtvereeniging g «X van >c*> A. KOOIJ «X en 25 M. WIT. X» Tevens dient vermeld te worden, dat boven- xX genoemde A. KOOIJ 30 jaren heeft werkzaam geweest op de plaats van den l8tCQ ondergeteekende. X» D. Schenk. A. Schenk. °o< I 25 Barsingerhorn, 8 Februari 1888. °<X •XX De vergadering van aanstaanden Donderdag is uitgesteld tot Donderdag 16 Februari 1888. Het Bestuur. Ter voorkoming van vervolgingskosten, worden achter- stalligen in de betaling van hoofdelijke» omslag over 1887, waarvan de laatste betalingstermijn is ver* schenen op 1 Februari jl., uitgenoodigd het verschul digde binnen acht dagen na heden te betalen. Helder, den 7 Februari 1888. De Gemeente-Ontvanger, A. J. DE JONGH. Heden is verkrijgbaar gesteld het photografisch portret van TL BIJKERS, Schipper der reddingboot, in kabinet-formaat a f 1.hij Boekhandelaar H. A. Stadermann, Helder. van het De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Helder zal, op IH A ANUiG den 27 FEBRUARI 1888, des voormiddags ten 10 ure, ten zijnen kantore bij inschrijving verpachten Het veer over het zuideinde der Koopvaar ders-Binnenhaven in de gemeente Helder, nabij de brug over het Heldersche kanaal, voor zes jaren, ingaande 1 Mei 1888 en ein digende 1 Mei 1894. De inschrijvingsbiljetten moeten gesloten en vrachtvrij ingeleverd worden ten kantore van voornoemden Ontvanger vóór tien uur des voormiddags van den dag der verpachting. Nadere inlichtingen geeft voornoemde Ontvanger, bij wien de perceelsbeschrijving en voorwaarden ter lezing liggen. Gevraagd hij de Wed. ZWAAN, te Hasepolder: eene vrouw van ruim 40 jaren, ter adsistentie in het huishouden en in den kruidenierswinkel. Ook te bevragen bij C. BLOM, Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3