Beiersch-Bierbrouwerij „DE AM STEL", ar. s e: Ij m a n, Koster's Kleinen Winkel te Scliagen. WERNEK-SERIE. Amsterdam. De omlèrgeteekenden berichten, dat zij voor Helder cu Omstreken als Agent hunner Brouwerij hebben aangesteld de Heer Breewaterstraat Q 139, te Helder. Amsterdam, Februari 1888. DE PESTERS, KOOIJ C°. Met referte aan bovenstaande annonce, beveelt de ondergeteekende zich beleefdelijk aan voor de levering vau de Bieren uit opgemelde Brouwerij, tegen billijke prijzen. Prompte bediening. Helder, Februari 1888. Hoogachtend, J. SELMA INT, Agent voor Helder en Omstreken, Breewaterstraat Q 139. Bicrbottclarij: Prinsenstraat bij de Spoorstraat. Bericht uit Ruime voorraad Fornuiskachels, Graven, Stalschoppen, Mest- en Slecktvorken, Mollen-, Ratten- en Wildklemmen, Emmers, Melk- schotels, Timmermans-gereedschappen, Ameri- kaansche Spijkers en Draadnagels, Lood, Zink, Pik, Lijm en Haaienvel, Boeren-, Bouw- en Zuivelgereedsehap, alsmede Kaaskleursel en Stremsel, Thermometers en Maatglazen. N.B. Ontvangen echte Keulsche Lebhen of Kalvermagen tot het maken van Stremsel, tot ongehoord lage prijzen. A. KOSTER, Schagen. Een geïllustreerd Maandblad .VOOR 'T KLEINE VOLKJE» Kinderen van 48 jaar), door P. LOUWERSE. Ieder nummer met 10 of 12 Platen. 12 Afleveringen per jaar a 15 Cents. In 't belang van het opkomend geslacht wenschen wydat aan deze nuttige uitgave eene steeds toe- i nemende populariteit moge te beurt vallen. (Dagblad.) Dit tijdschrift bevat voor Kinderen hoogst verdienste- lijke stukjes in proza en poëzie. Java-Bodej De artikeltjes en verzenstukies zijn kort, vatbaar t voor de kleinen en lieve plaatjes helderen den tekst op. (De Toekomst). Van de tijdschriften, welke verdienen dat hun de t toegang tot elke Kinderkamer ontsloten wordt, noemen wij „Voor de Kinderkamer". (De Locomotief.) Elke aflevering op zich zelve vormt een allerliefst geheel, dat met bijzondere ingenomenheid door de jeugd in handen wordt genomen. (Rotterd. Nieuwsblad.) „Voor de Kinderkamer" biedt fraaie plaatjes en nog j fraaier lesjes en versjes. Uitgave van P. GOUDA QUINT, te Arnhem. Vertaling van HERMINA. 8 Deelen. Prijs f 12.50. Gebonden f 17.30. Bevattende: Een held van de pen. Derde druk f 1.90. Glück auf! Vijfde druk f 2.25. Eene onuitwischbare herinnering. Met nieuw portret en levensbericht. Derde druk f 1.90. Tot hoogen prijs. Derde druk f 2.40. Vineta. Vierde druk f 2.40. Aan het altaar. Vijfde druk f 1.90. Verbroken boeien. Vierde druk f 1.90. Overwonnen. Derde druk f 1.Elk deel is ook afzon derlijk tegen den bijgevoegden prijs verkrijgbaar. Gebonden deelen 60 ets. hooger. Sedert verschenen van dezelfde Schrijfster en Vertaalster Ingen. Geb. LENTEBODEN. Tweede druk f 1.90 f 2.50 DE EGOÏST. Novelle1.65 2.25 BIJGELOOF. Blijspel1.30 1.90 ARFNDSVLUCHT. Novelle „1.30 1.90 ONDER BETOOVERING. Tweede druk 2.40 3.— VADERLAND. Tooneelspel 1.30 1.90 EEN GODSOORDEEL. Tweede druk 1.65 2.25 DE GELUKSBLOEM. Tweede druk 1.90 2.50 VIJF NOVELLEN. In gr. 8vo formaat 2.50 3.25 SINT-MICHAËL. In groot 8vo formaat 3.75 4.50 VADERLANDSLIEFDE. In gr. 8voform. 2.25 3.— Arrondissements-Rechtbank. Behandeling van strafzaken op 31 Januari 1888. A. O. en W. U., te Hoorn, diefstal van vee, de eerste vrijgesproken, de tweede 2 jaar gevangenisstraf. W. H. A., te Enkhuizen, appèlzaak, van alle rechtsver volging ontslagen. Voorts zijn 2 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. VOORSTEL-HULPBANK. Dezer dagen werd in de vergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de inzending 'toegezegd van een voorstel tot stichting van een Hulpbank alhier. Dergelijk voorstel werd ten jare 1884 door ons Nutsdepartement behandeld, doch daar men toen meende, dat het kapitaal der Spaarbank niet mocht worden aangewend om de voor eene Hulpbank benoodigde fondsen te verschaffen, werd het voorstel toen met meerderheid van stemmen verworpen. De vergadering sprak echter met een parige stemmen de wenschelijkheid uit van de stichting eener Hulpbank, en stelde de verdere behandeling dier zaak voor onbepaalden tijd uit. De voorsteller van toen meent, dat nu het oogenblik gekomen is, om de gestaakte be handeling van zijn voorstel opnieuw te hervatten. In de laatstgehouden vergadering heeft het departement zijn Spaar bank gehandhaafd, tegenover het beweren van hen, die meenden, dat deze instelling nu best gemist kan worden en men het reserve-kapitaal tot nuttiger doeleinden zou kunnen aanwenden, 't Huidige voorstel sluit zich aan bij het besluit tot instandhouding der Spaarbank en heeft ten doel het nut der Nuts-Spaarbank te vergrooten door aan wending van een deel van 't beschikbare kapitaal tot het geven van voorschotten aan ambachts- en handwerkslieden, landbouwers, neringdoende en andere nijvere personen, die daardoor in de uitoefening van hun beroep of bedrijf worden ondersteund en geholpen. Zulk een instelling kan zijn 6f van zuiver financiëelen, óf van philantropischen aard. In den laatstbedoelden zin zijn o. a. de Hulpbanken werkzaam, die door departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn gesticht. We lezen o. a. in een Reglement van zulk een Bank: „Zij leent alleen denzulken, die door zedelijkheid en vlijt ondersteuning waardig zijn." In den regel wordt door bedoelde Banken geëischt, dat zij, die voorschotten verlangen, verplicht zijn op te geven, voor welk doel zij die wenschen aan te wenden. Ingeval dit doel door 't Bestuur niet aannemelijk wordt geacht, wordt de aanvraag geweigerd, en indien het voorschot niet voor het opgegeven doel wordt gebezigd, acht het Bestuur zich bevoegd om het verschuldigde terstond geheel op te vorderen. Bij aanvrage tot het bekomen van voorschot is de geld- nemer verplicht twee personen aan te wijzen, die zich persoonlijk, als borgen, aansprakelijk stellen voor de stipte voldoening der verbintenis en afstand doen van het voorrecht van uitwinning en schuldsplitsing, hun bij het Burgerlijk Wet boek toegestaan. Het Bestuur van een Hulpbank acht zich in den regel niet verplicht, aan iemand rekenschap te geven van het geven of weigeren van een voorschot en van het aan nemen of afwijzen van borgen. Meestentijds worden voorschot ten gegeven uitsluitend van f 10.of veelvouden van dat bedrag, tot f100.of meer. Dit bedrag is bij de Hulp bank te Gouda hoogstens f 600. De tijd, voor welken voorschotten gegeven worden, is gewoonlijk 13, 26, 39 of 52 weken. Meestal wordt de interest bepaald op 1/l9 pCt. per week. De terugbetaling geschiedt in den regel weke lijks. Bij iedere Hulpbank bestaan bepalingen, die bestemd zijn om ualatigen tot nakoming hunner verplichtingen te dwingen. Er zijn Hulpbanken, waarvoor het benoodigde kapitaal wordt bijeengebracht door inschrijvingen van aan deelhouders; die aandeelhouders vormen dan een Collegie, dat bestuurderen benoemt en toezicht houdt op de admi nistratie. Te Gouda bestond sedert 6 Juni 1857 een Spaarbank en sedert 6 Juni 1868 een Hulpbank, beide gesticht door het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Sedert 1 Januari 11. zijn die beide instel lingen onder één Bestuur gebracht en is in één Reglement voor beide instellingen de werkzaamheid omschreven, terwijl daarin de verhouding tegenover het Nutsdepartement wordt bepaald. Het bovenstaande moge strekken om de bedoeling van het gedane voorstel te doen uitkomen en om te bevorderen, dat, bij instemming, meerderen hun steun verleenen aan het tot stand brengen eener zoo nuttige instelling. Helder, 1 Februari 1888. T. MOOY. De Koninklijke Nederlandsche Marine. De Koninkl. Nederl. Marine bestond onder het Opper bevelhebberschap van Z. M. den Koning bij den aanvang dezes jaars uit de volgende officieren 3 viee-admiraals, 3 schouten bij-nacht, 25 kapts. t. z., 35 kapt.-luits. t. z., 120 luits. t. z. Ie kl., 179 luits. t. z. 2e kl., 94 adelborsten der le kl. Het korps mariniers was saamgesteld uit een kolonel commandant, 3 luitenant-kolonels, 15 kapiteins, 23 eerste- luitenants, 7 tweede-luitenants, 1 luitenant-kolonel-intendant, 1 kapitein-kwartiermeester, 2 eerste-luitenant-kwartiermees- ters, 1 tweede-luitenant-kwartiermeester, en 1 kapitein administrateur van kleeding. De geneeskundige dienst der zeemacht bestond uit 1 inspecteur, 2 dirigeerend officieren van gezondh. le kl., 4 dirig. off. v. gez. 2e kl., 30 off. van gez. le kl., 30 offi cieren van gez. 2e kl., 3. vreemde geneeskundigen, tijdelijk off'. v. gez. 2e kl., 1 apotheker le kl., 3 apothekers 2e kl. De administratie telde 1 hoofdinspecteur, 2 inspecteurs, 24 officieren van adm. le kl., 43 officieren van adm. 2e kl., 13 adjunct-administrateurs. Tot den stoomvaartdienst behoorden 3 officieren-machinist le kl.. 7 officieren-machinist 2e kl., 52 machinisten le kl. in het vaste korps, 17 machinisten le kl., 82 machinisten 2e kl., 80 machinisten 3e kl. De dek- en onderofficieren in het vaste korps waren aldus verdeeld13 opperschippers, 18 schippers, 60 boots lieden, 27 bootsmanmaats, 6 opperstuurlieden, 7 eerste-stuur- lieden, 14 tweede-stuurlieden, 6 opperkonstabels, 13 konstabel majoors, 25 konstabels, 11 eerst-provoosten, 9 eerste-timmer- lieden, 16 tweede timmerlieden, 7 eerste-zeilmakers, 10 tweede-zeilmakers, 9 eerste-smeden, 5 tweede-smeden, 5 eerste- botteliers, 10 tweede-botteliers, 5 ziekenoppassermajoors, 8 eerste ziekenoppassers, 15 eerste-schrijvers, 30 tweede schrijvers, 2 kuipers, 1 kapelmeester, 1 onderkapelmeester, 6 stafmuzikanten, 5 sergeant-torpedomakers, 3 oppertorpe- disten, 6 torpedist-majoors, 11 sergeant torpedisten. Eindelijk behoorden tot de zeemacht 1 hoofdingenieur adviseur voor scheepsbouw, 3 hoofdingenieurs, 4 ingenieurs le kl., 4 ingenieurs 2e kl. en 2 adspirant-ingenieurs. Het materieel der zeemaeht bestaat uit a. schepen tot verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen21 gepantserde schepen, waarvan 4 ram- schepen, 2 rammonitors le kl., 5 rammonitors 2e kl., 5 monitors 2e kl. en 5 stoomriviervaartuigen. Voorts uit 31 stoomkanonneerbooten en 19 torpedobooten groot model. b. schepen voor algemeenen dienst2 ramtorenschepen, 8 schroefstoomschepen, le kl., 1 idem 3e kl., 4 idem 4e kl., 1 raderstoomschip en een zeilschoener c. schepen bestemd voor bijzondere diensten 4 wacht en postschepen, 15 instructie- en exercitievaartuigen d. schepen der Indische militaire marine: 2 korvetten, 2 raderstoomschepen 2e kl., 5 idem 4e klasse, 15 schroef stoomschepen 4e kl., 3 opnemingsvaartuigen en een torpe doboot groot model. De sterkte van het korps mariniers was 1 Jan. jl. 55 officieren en 2175 onderofficieren en minderen, zoodat aan de formatie ontbrak 1 officier en 46 onderofficieren en minderen. Sedert 1 Februari zijn 28 adelborsten le kl. bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. In sommige Drentsche dorpen doet zich thans het zeldzaam verschijnsel voor, dat de huur- en koopprijzen der landerijen, in plaats van in overeenstemming te zijn, rechtstreeks tegen elkander inwerken. Daalden zoowel huur- als koopprijzen van het bouwland in de laatste jaren toch waren de eerste nog zoo hoog, dat de huurders in slechts weinige jaren zooveel aan huur betaalden als het land in werkelijke eigendomswaarde bedroeg. Ofschoon de waarde dier akkers in verschillende dorpen nooit meer uiteenloopend was dan thans, zoodat er b.v. te Gieten meer dan f 10 per are en te Buinen zelfs f 15 per are besteed werd, terwijl te Borger veel land niet meer dan f 1 tot f3 per are opbrengt, zoo brachten de laagste prijzen de gebruikers op het denkbeeld, zeiven te koopen in plaats van te huren. Het gevolg daarvan is, dat het goed koopste land, hetwelk nog niet altijd het minste in kwaliteit is, omdat plaatselijke toestanden op die hoofdprijzen invloed uitoefenen, weêr in waarde rijst, dewijl het door keuters, vroeger huurders, wordt gekocht, en de huurprijzen dalen dus. Onder de bovengenoemde plaatselijke toestanden behooren o. a. deze verschijnselen: men berekent veelal de waarde der landerijen bij publieke verkoopingen niet zoo zeer naar hunne opbrengsten als wel naar de aanbieding, en zoo er in een dorp in een of meer voorgaande jaren niets publiek verkocht is, volgt dan meestal meerdere animo. Ook staan de prijzen in nauw verband met de welvaart in de dorpen, en de allerhoogste prijzen zijn meestal het gevolg van eene gunstige ligging dier perceelen, waardoor men elkander het eigendomsrecht, dat ten verkoop wordt aangeboden, soms hevig betwist. Over Dacota heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Tegen den middag van den 11 Januari 11. verscheen een groote wolk aan den hemel en strekte zich langzaam uit van het westen naar het noorden; nauwelijks was een uur verloopen, of de schitterende hemel was als met een zwaar doodskleed bedekt. Fijne, verblindende sneeuw begon langzaam te vallen; de wind, in het begin gematigd, sloeg spoedig tot hevigen storm over, het was de blizzard, de bevroren simoun dezer streken, moorddadig voor menschen en dieren. Op hetzelfde oogenblik daalde de thermometer met ongelooflijke snelheid en viel in eenige uren van 3 tot 35 centigraden onder het vriespunt. En de wfhd verdubbelde in hevigheid; de sneeuw viel in dichte vlokken neêr, maar werd door den storm in een fijn bevroren stof veranderd, dat menschen en dieren den adem afsneed. Niets kon men zien, niets kon men hooren, en men was als veroordeeld om op de plaats, waar men zich bevond, te sterven. Al de spoor wegen van Dacota, Minnesota, Iowa, Nebraska en Wisconsin, werden, op eene uitgestrektheid van eenige honderde mijlen, in weinige uren versperd. De telegraafpalen werden uit gerukt en gedurende drie dagen kon men niets hooren, niets zien van al de verschrikkelijkheden, die in dien vreeselijken nacht van 60 uren voorvielen. Yele ongelukkigen verloren het leven. Burgerlijke Stand. Gemeente WIER1NGER WAARD, van 1 tot 31 JannarL OndertrouwdGeene. GehuwdCornelis Mosk en Trijntje Heiblok. Jan Kant en Maria Petronella Muller. Nan De Jong en Jannetje Smit. Geboren Geertruida Petronella, dochter van Aart Schermer en Maartje. Vader. OverledenGrietje Koning, dochter van Jan Koning en Neeltje Voorthuizen. Gemeente SCHAGEN, van 31 Januari tot 6 Februari. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenLeuke Hoogland, geb. Visser, Z. Betje Velleman, geb. Buitenkant, Z. Grietje Van der VeeD, geb. Kater, Z. Overleden Barend Velleman, 2 dagen. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 Januari. Ondertrouwd en Gehuwd: Gerrit Grootes, jonkman, 21 jaren, en Elisabeth Dam, jongedochter, 24 jaren. GeborenGerrit, zoon van Ariën Meijles en Trijntje Jonker. Jantje, dochter van Jan Bijpost en Grietje Bood. Overleden: Antje Hofland, weduwe van Jan Dekker, eerder van Willem Neetkes, 76 jaren. Cornelis Bleeker, echtgenoot van Grietje Bommer, eerder weduwnaar van Tryntje Jonker, 60jaren. Gemeente HEER-HUGOWAARD, van 1 tot 31 Januari. Ondertrouwd en GehuwdJan Boers en Antje Krom. Bevallen: A. Pascha, geb. Bommer, D. Tr. Butter, geb. Hittema, Z. OverledenAntje Kistemaker, echtgenoote van C. Timmerman, 70 jaren. Als levenloos aangegeven 1 kind van het mannelijk-en 2 kinderen van het vrouwelijk geslacht. Jacob Met, 2 maanden. Cornelis Schut, weduwnaar van Gnurtje Witsmeer, 67 jaren. Gemeente NOORDSCHARWOUDE, van 1 tot 31 Januari. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren Maartje, dochter Pieter Kooy en Antje De Heer. OverledenAnna, dochter van Pieter De Geus Azn. en Antje Ootjers, 13 jaren. Trijntje De Geus, echtgenoote van Rens Dirkmaat, 74 jaren. Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 JaDuari. OndertrouwdMaarten Wurkum, weduwnaar van Grietje Ko8, 42 jaren, en Trijntje De Waard, jongedochter, 28 jaren. Gehuwd Jan Jonk, jonkman, 24 jaren, en Neeltje Korver, jongedochter, 19 jaren. Geboren Nicolaas Johan, zoon van Johnnnes Van der Wel en Dieuwertje Tiel. Jacob, zoon van Arie Vlam en Aaltje Klant. Pieter, zoon van Pieter Van Oudenaarde en Jannetje Leen. Klaas, zoon van Simon Bakker en Aafje Korver. Overleden Levenloos aangegeven dochter van Gerhard Hol- werda en Grietje Kos. Cornelis Vader, echtgenoot van Johanna Siebrands, 70 jaren. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4