„Na de afschaffing van het schoolgeld hebben de ouders, die zeer goed in staat zouden zijn voor hunne kinderen schoolgeld te betalen of hun naar uitgebreidere particuliere scholen te zenden, in toenemende mate hen naar de ge wone volksscholen gezonden, waar geen schoolgeld betaald wordt, en zij worden daarvan niet teruggehouden, omdat alsdan naast hunne kinderen de kinderen van den armen man komen te zitten. De vrees, dat het verkeer met de kindéren uit de armste klassen, die tehuis veeltijds verwaarloosd worden, nadeelig zou werken op de ontwikkeling en be schaving hunner kinderen, is na korten tijd geheel geweken, en integendeel is gebleken, dat de moreele en beschavende invloed, dien wel opgevoede kinderen oefenen op de kinderen uit de lagere klassen, zóó overwegend groot is, dat daar tegen elke tegenovergestelde uitwerking geheel in het niet zinkt." Het „Volksblad", 'twelk het bovenstaande onder het op schrift: „Voor Nederland niet ookwaar?" mededeelt, besluit dit artikel met de volgende woorden„Wij meenen, dat daaraan niets behoeft te worden toegevoegd, dan alléén dit, dat het hierboven medegedeelde in ons land met zijne over dreven standsbegrippen der overweging alleszins waardigis." Bij het Hoofdbestuur der Posterijen is, naar wordt gemeld, in overweging, de emolumenten, voortvloeiende uit de levering van couranten, enz. door de Post- en Hulpkan toren, af te schaffen en de tractementen der ambtenaren, bij wijze van schadeloosstelling, te verhoogen. Het Hoofdbestuur der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen' heeft ter kennis van de besturen der Departe menten gebracht, dat de heeren J. Van Hasselt, civiel- ingenieur te Nijmegen en rar. L. Verschoor, advocaat bij den Hoogen Raad te 's Hage, zich hebben belast met het onderzoek naar hetgeen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied. Nu Vlieland bij de nieuwe indeeling der kiesdistricten een afzonderlijk onder-kiesdistrict geworden is, ook voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, wat tot nu toe niet het geval was, is in eene op initiatief van den heer K. Reedeker, Burgemeester, gehouden vergadering van liberale kiezers besloten, aldaar eene Kiesvereeniging op te richten. De heeren K. Reedeker, P. Noordberg en J. A. Van Enst zijn belast met de samenstelling van een reg lement. Jl. Donderdag is het oudste zoontje van den stations chef te MidwoudOostwoud verdronken. Dezer dagen zijn ruim 52^ hectaren weiland onder Twisk, Medemblik, Opperdoes en Abbekerk verkocht voor f 128,000, ongeveer 38 hectaren weiland onder Ursem voor f 67,000 en ongeveer 23 hectaren te Spierdijk, gemeente Berkhout, voor f 25,000. De Raad der gemeente Heer-Hugowaard heeft Maan dag jl. het besluit, waarbij de jaarwedde van het te benoemen hoofd der school No. 2, van f 900 op f 800 gebracht werd, ingetrokken en die wedde wederom op f 900 bepaald. Mevrouw Haslam, echtgenoote van den Engelschen predikant, heeft jl. Dinsdagnamiddag te 2 uur te Amsterdam in een bijeenkomst voor dames, die zeer druk bezocht werd (ruim 120 dames waren opgekomen), een toespraak gehouden naar aanleiding van de bekende woorden„De Heer is mij een zon en schild; voor wien zou ik vreezen." Het onderzoek in de zaak der valsche munters te Amsterdam wordt, naar het „Politienieuws" meldt, ijverig voortgezet. Dagelijks worden nog valsche rijksdaalders gedeponeerd met de beeltenis van Z. M. Willem III en de jaartallen 1866 en 1870 o. a. in de laatste dagen door verschil lende conducteurs der Tramweg-Maatschappij ontvangen. Te Wageningen hebben zich een paar personen opge houden, vermoedelijk dezelfden waartegen in de dagbladen is gewaarschuwd, die getracht hebben „linnen" aan den man te brengen. De een gaf voor een Duitscher en de ander zijn tolk te zijn. Aan verschillende huizen hebben zij hun waar aangepreekt; toen de politie hiervan de lucht kreeg, werden bij bekkenslag, namens den commissaris van politie, de ingezetenen tegen bedriegelijke handelingen gewaarschuwd. De Minister van Marine, die sedert verleden week aan eene ongesteldheid van de keel leed, neemt in beter schap toe, zoodat hij weldra in staat zal zijn, zijne werk zaamheden aan het ministerie te hervatten. toch voor alles zorgen, wanneer men zulk een lange reis gaat doenhet kon zijn, dat Hanna bij haar tante te Weenen bleef, of dat de geheele familie een tijdlang op reis gingin dit geval vindt gij aan de overzij ten allen tijde een vriendelijke ontvangst." „Nimmer ga ik daarheen, liever blijf ik hier alleen met Ka- thrineriep ik, en de oogen schoten mij vol tranen. „De jonge dominé kan mij niet nitstaan en zijn moeder slaat de handen in elkander van verbazing, omdat ik te paard rijd. Is het rijden dan zonde Kathrine scheldt en zegt, ik mag hier niet heen rijden zy schaamt zich over mij. Doe ik er dan zóó verkeerd aan." Ik barstte uit in tfranen. Mijn vader wilde mij troosten, doch ging daarbij zeer onhandig te werk, wijl hij niet wist wat met mij aan te vangen. Hij zette blijkbaar ontsteld zyn pijp in een hoek en kwam bij my. „Schrei niet, kindKathrine is wat vreemd, maar zij is niet kwaadzij zegt slechts, dat gij een voorname dame zijt en hier daarom niet past. Gy moet het haar niet euvel duiden, zij meent het goed. Kom, verbitter mij het afscheid nietik zou je gaarne vroolijk hier achterlaten." Hij streelde mij liefkozend de wangen, zoodat ik, door deze buitengewone teederheid geroerd, myn arm om zijn hals sloeg en snikkend vroeg „Gaat u dan reeds zoo spoedig heen Waarom zegt u mij dat nu eerst?" „Omdat ik niet gaarne lang vooruit over iets spreek. Ik denk overmorgen te vertrekken, mijn kind nietwaar, gij komt morgen nog eens by mij, er is nog zooveel te bespreken. Als een ond man op reis gaat, kan men nooit weten of hij terugkomt. Schrei nu niet meer zoo, mijn kind ik breng je zeker iets heel fraais mede." Zóó had myn vader nimmer tot mij gesproken. Een onuit sprekelijk weldadig gevoel vervulde mij was het 't afscheid, dat hem zoo week maakte? Hij hield mij nog steeds omvat en ik bad hem „O, ga niet weg, blijf hier ik wil immers bij u komen en alles zoo gemakkelyk mogelijk voor u inrichten. Och, blijf nu hier." „Neen, myn kindwanneer ik terugkom, zult gij bij mij blijven. Zie, ik moet reizen om den wille mijner wetenschap pelijke werkenvooreerst slijt gy uw leven bij de Bendelevens en wees vroolijk, zooals aan uw leeftijd past. Ik zal je schrijven, al zal het niet dikwyls zijn, en gij antwoordt mij, nietwaar Kom nu morgenmiddag nog eens by mij ik heb nu nog veel te schryven. Wilt ge (Wordt vervolgd.) De „Tijd" meldt, dat de aartsbisschop en bisschoppen in Nederland besloten hebben, bij de audiëntie, die aan de Nederlandsche pelgrims naar Rome in de tweede helft van April door den Paus zal worden verleend, gezamenlijk tegenwoordig te zijn. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer: „Bij de herstemming voor een hoofd-ingeland van het Waterschap „de 30 Gemeenschappelijke Polders", heden gehouden, bekwamen de lieeren K. T. Bakker 132 en P. K. Bremer 130 stemmen. Eerstgemelde is alzoo verkozen." „Eenige hoorders, die de lezing van dr. Schaepman op jl. Maandag te Helder hadden bijgewoond, zijn bij hunne tehuiskomst aan een groot gevaar ontsnapt. Het rijtuig, dat hun huiswaarts reed, geraakte door verkeerde besturing van het paard gedeeltelijk van den dijk af op de glooiing aan den zeekant. Door haastig uit het rijtuig te springen, dat veel geleden had, kwamen zij met den schrik vrij en hebben de reis verder te voet afgelegd." De R.-K. Centrale Kiesvereeniging voor het kies district Alkmaar heeft als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld den heer Jhr. C. Hartsen, te Amsterdam, oud-lid der Eerste Kamer. In de vergadering van afgevaardigden der verschil lende ICiesvereenigingen, gehouden te Enkhuizen, zijn tot leden van het bestuur der Centrale Kiesvereeniging gekozen, de heer W. P. Van Vlissingen, directeur der H. B. S., aldaar, tot Voorzitter; de lieer H. van der Hoeven, predikant te Hoogwoud, tot Secretaris en de heer J. Zijp, burgemeester van Abbekerk, tot Penningmeester. In de vergadering van „Burgerplicht" te Venhuizen, is als candidaat voor de Tweede Kamer alleen genoemd en aanbevolen mr. Visser van Hazerswoude. Mevr. Beersmans, de begaafde tooneelspeelster, is ernstig ziek. Tegen den dansmeester-kwartjesvinder Philip Van Coeverden heeft het O. M. te Amsterdam 2 jaren gevan genisstraf geëischt. De voormalige stationschef van Ruinerwold is als ladingmeester bij de Staatsspoorwegen aangesteld op f 600 tractement. De Raad der gemeente Wolvega heeft besloten tot het geven van ontslag aan den geschorsten gemeente-ont vanger W. Van Edema. Het tekort in zijn kas bedraagt meer dan f 5750. De ontslagen ambtenaar was bij zijn schorsing jaar in functie. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandsche protectionistische vereeniging zyn de statuten vast gesteld. Art. 2 luidt De taak der vereeniging is bescherming van het landbouw belang in den ruimsten zin, zooveel mogclyk in aansluiting aan het streven tot protectie door de industriëele vereeniging. De contributie is bepaald op f 1 als maximum. Een maand blad zal worden uitgegeven. Het voorstel, om voor "protectie" te lezen „bescherming" vond geen ingang. Men meende dat protectie een inheemsch woord is geworden en beter het beoogde doel uitdrukt. De Vereeniging zal zich niet als zoodanig bezig houden met politieke candidaten. Individueel is ieder natuurlijk vry. Eerst thans is men aan het einde gekomen van het onder zoek naar de oorzaak der botsing te Ruiuerwold .op 2 Januari 11., en is het uitvoerig rapport daarover opgezonden aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de schuld van het ongeval iu hoofdzaak is te wijten aan den machinist van den sneltrein, van Meppel komende, en wel tengevolge van het misbruik van sterken drank. Als medeschuldigen worden aangemerkt de stationschef te Ruinerwold en de telegrafist te Meppelde stationschef omdat hij zich niet voldoende overtuigd heeft, dat het licht in het afstandssignaal, zijde Meppel, van waar de sneltrein moest aan komen, helder brandde, en hij daardoor dus zeker kon zijn, dat zoo noodig aan den van daar komenden trein duidelijk het sein tot stilstaan kon worden gegeven; de telegrafist, die in strijd met de voorschriften eerst na vertrek van den trein van Meppel aan de halte Rninerwold veilig had gevraagd. De machinist Van der Linde heeft, zooals bekend is, zijne fout met den dood geboet. De stationschef van Ruinerwold en de telegrafiist van Meppel zijn beide gestraft met terugstelling tot een betrekking van lagerenrang, waarin geene verantwoordelijkheid voor de veiligheid van het verkeer op hen rust, terwijl ook de leerling-machinist van den sneltrein, omdat hij sterken drank op de machine heeft gedronken en omdat hij er te Meppel geen kennis van gaf, dat de machinist onder dea invloed van sterken drank verkeerde, eene andere betrekking zal worden aangewezen. Hierby is aangenomen, dat die leerling reeds door zijne ver wonding zwaar is gestraft. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 15 Februari 1888. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heeren Groen en over de Linden. Ten half twee ure des namiddags opent de Voorzitter de vergadering, waarna de aanteekeningen van het verhan delde in de vorige zitting worden voorgelezen en goedge keurd. Deze goedkeuring geschiedde niet, voordat door den heer Franken de opmerking was gemaakt, dat bij de behandeling van het onderwerp der straatverlichting, er op was aangedrongen om vooral op de overtredingen, welke ge constateerd waren, de bepaalde boeten toe te passen en 't bedrag daarvan in mindering te doen strekken van hetgeen door het Gemeentebestuur aan de Directie der Gasfabriek moet worden voldaan. De heer Franken verzekert, na eenige toelichting van den Voorzitter, dat hij aan 't einde der vergadering bij de gewone rondvraag, op deze aange legenheid zal terugkomen. Er geschiedt voorlezing van eene missive van HH. Gedep. Staten dezer provincie, inhoudende bemerkingen op de begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1888. In dat stuk wordt aangetoond, dat de geld leening, ad f 80,000, niet is bestemd geweest tot dekking van gewone uitgaven, maar uitsluitend om daaruit buitengewone werken te bekostigen. Uit de onder- werpelijke begrooting is dit niet geheel gebleken; immers eene som van ruim f 11,000 is niet tot buitengewone werken aangewend. Ter wederlegging van dit beweren is door B. en W. opgemaakt een concept-antwoord, dat in onderscheidene becijferingen en opsommingen aantoont, dat, op ruim f 300 na, bet geheele bedrag der leening is aan gewend voor buitengewone werken, die óf reeds uitgevoerd, óf genoegzaam voorbereid zijn. Met eenparige stemmen wordt dit ontwerp goedgekeurd. Er wordt voorgelezen een adres van mejuffr. D. Ziegler, inhoudende het verzoek om ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de Gemeenteschool No. 3 alhier. Op voorstel van het Dag. Best., wordt dat ontslag op eervolle wijze, met algemeene stemmen verleend. Na voorlezing van een drietal missives, twee van den heer J. F. Berk, Hoofd der school No. 3 en een van den heer mr. M. Büchner, arrondissements-schoolopziener, wordt op voorstel van B. en W. besloten, behalve ter vervanging van mejuffr. Ziegler, nog eene onderwijzeres in genoemde school aan te stellen. Bij de discussie over dit voorstel had de heer Korver gevraagd naar het advies der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs en werd door den heer Vos geantwoord, dat het advies dier Commissie niet behoefde te worden gevraagd, omdat het hier gold de vervulling eener reeds lang bestaande vacature, ontstaan door het overlijden van mejuffr. C. Waleson. De voor drachten voor de benoeming, door B. en W. volgens het wettelijk voorschrift opgemaakt, luiden als volgt: A. mej. M. Yan Gendt, te Weesp; mej. C. M. Vis Dieperink, te Ransdorp; mej. C. Bakker, te Hoorn. B. mej. L. M. M. Tijdeman, te Arnhem; mej. C. M. Bottema, teHarlingen; mej. G. Bloemendaal, te Bovencarspel. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat dezen morgen van mej. Tijdeman het bericht is ingekomen, dat zij eene benoeming alhier niet kan aanvaarden, wordt door B. en W. van de beide drietallen een vijftal geformeerd, waaruit bij stemming met algemeene stemmen worden gekozen de dames Van Gendt en Vis Dieperink. Mede met algemeene stemmen wordt daarop goedgekeurd en vastgesteld een suppletoir kohier voor de honden-belas ting, dienst 1887, tot een bedrag van f 261.25. Er geschiedt voorlezing van een door den Wethouder, den heer Beukenkamp, ingediend voorstel, onder aanvoering van redenen, ontleend o. a. aan de ervaring, opgedaan bij de laatstgehouden aanbesteding van het onderhoud der Gemeente-werken, om de jaarwedde van den Gemeente- Bouwmeester te verhoogen met f 200, en dien ambtenaar daarentegen het recht te ontzeggen om andere werkzaam heden dan die van den gemeente-dienst te verrichten. - - Mondeling wordt dit voorstel door den voorsteller nader toegelicht, waarna door den Voorzitter wordt voorgesteld om dit stuk in handen te stellen van de Commissie voor de Gemeentewerken. Eene levendige discussie ontspint zich naar aanleiding van dit voorstel des Voorzitters. De heer Beukenkamp stelt voor, zijn voorstel in handen te stellen van eene speciale commissie van drie leden, door den Raad uit zijn midden te benoemen. De heer Van Neck wil het voor stel-Beukenkamp, zonder nader onderzoek, aan de orde gesteld zien. Z. i. is het advies eener Commissie in deze zaak overbodig. De heer Korver en de Voorzitter bevelen het in handen stellen van dit voorstel bij de Commissie voor de Gemeentewerken aan. Dit wordt herhaaldelijk ook door den heer Janzen gedaan. Deze verklaart dat het zou zijn een slag in 't aangezicht van de meergenoemde Commissie, als zij in een zaak als deze werd gepasseerd. Op eene vraag van den heer Vos, antwoordt de heer Beukenkamp, dat in zijn voorstel niet de bedoeling is ge legen om den Gemeente-Bouwmeester te ontzeggen het waarnemen der betrekking van onderwijzer aan de Industrie school. Met 10 tegen 5 stemmen wordt ten slotte besloten om het voorstel-Beukenkamp om bericht en raad in handen te stellen van de Commissie voor de Gemeentewerken. Tegen stemden de heeren Beukenkamp, Van Neck, Govers, Hordijk en Oudenhoven. Op verzoek van den heer Franken zegt de Voorzitter den leden toe, dat tegen den tijd van behandeling, voorstel en advies bij hen ter lezing zullen worden rondgezonden. Mede in handen der Commissie voor de Gemeentewerken wordt gesteld een door B. en W. ontworpen instructie voor den Gemeente-Bouwmeester. Voorlezing geschiedt van een half dozijn adressen om bestrating, enkele ook om rioleering, om verlichting bij avond en eene ook om het bezoek der karren van den reinigingsdienst, van bewoners der verlengde Californiëstraat, der Weezen- en Breewaterstraten, der Californiëstraat, der Hoogstraat, der Gravenstraat en der Diaconiestraat. Door den Voorzitter wordt voorgesteld deze stukken mede in handen te stellen van de Commissie voor de Gemeente werken. Een zeer levendige discussie volgde op het doen van dit voorstel, dat bij den heer Korver volstrekt geen sym pathie vond. Deze spreker had even te voren vernomen, dat bedoelde Commissie in geen drie maanden is vergaderd geweest. Hij merkte verder op, dat aan die Commissie nog heel wat andere werkzaamheden waren opgedragen: het onderzoek omtrent den opslag van petroleum, omtrent bet voorstel-Beukenkamp en omtrent de ontwerp-instructie voor den Gemeente-Bouwmeester. Spreker zou vreezen, dat, eer een rapport van die Commissie inkwam, de be woners der straten, die nu hunne klachten hebben ingediend, waren gestikt in den modder. Z. i. konden deze adressen evengoed in de snippermand worden geworpen. Spreker herinnert, dat hij vroeger aangedrongen heeft op het nemen van maatregelen, en dat hij toen ten antwoord heeft ge kregen: de belanghebbenden moeten zeiven met hunne klachten tot den Raad komen. Welnu, zegt spreker, nu zijn ze er met hunne klachten, laat men er nu gehoor aan verleenen. Verder komt spreker nog op, tegen de eigen aardige manier, waarop wordt te werk gegaan met het verstrekken van puin en oude steenen aan bewoners van verschillende nog niet aan de gemeente toebehoorende straten. De heer Janzen ontkent, dat het stellen dier adressen in handen van de genoemde Commissie gelijk zou zijn met het werpen dier papieren iA de snippermand. Hij voor zich en hij meent zijne medeleden evenmin ziet niet op tegen langdurige werkzaamheid. Vergaderde eene der afdeelingen tot onderzoek der begrooting tot's nachts 3 uur, als 't noodig mocht zijn, zal de Commissie voor de Gemeente werken ook tot 3 uur na middernacht vergaderen. Het afstaan van puin en oude steenen aan bewoners van straten, die ongeplaveid zijn, licht de heer Janzen toe. Met ernst wijst de heer Van Neck op den hoogst treurigen toestand van de toegangswegen naar de school No. 6 (op de Vischmarkt). Hij zegt, dat als de kinderen zoo door den modder moeten waden, de school van binnen nood wendig op een varkenshok moet gelijken. Spreker dringt met nadruk op verbetering van den bestaanderi toestand aan. De Voorzitter wijst er op dat als de voetstraat, die naar de school geleidt, niet breed genoeg is, er verbe tering moet plaats hebben, doch dat het niet aangaat, in het naburig plantsoen de paden te bestraten. De heer Janzen ontraadt de verbetering der paden in het plantsoen op de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2