Vervolg Nieuwstijdingen, ADVERTENTIËN. De Makelaar OUDENHOVEN AANBESTEDING. OPR OEP ING. H. W. VAN MARLE, Wieringerwaarder IJsclub, De heer v. d. K. toch heeft zich bij een groot deel der kiezers, voornamelijk in het Noorderkwartier, èn door zijne houding bij de renteweb èn door zijne meening omtrent de wik- en weeg- loonen èn door zijne hooghartigheid tegenover zijne kiezers, voor wie hij een vreemdeling bleof, onmogelijk gemaakt; zij wei geren absoluut hem hun stem te geven. Dat was bekend en is duidelijk verklaard op de algemeene vergadering der Centrale Kiesvereeniging, Donderdag tc Schogen gehouden (al was deze half geheim en werd aan de pers geen toegang verleend). Nog- thans werd daar door de samenwerking van de Kiesvereeniging te Langcndijk en een aantal kiezers uit de stad Alkmaar d heer v. d. K. tot candidaat gesteld. De Centrale Bond van Kiesver- eenigingen, gesteund door de Kiesvereenigingen tc Wicringerwaard en Koedijk, waarbij zich nog de meeste kiezers van Sint-Maarten en Valkoog en velen van N. en O. Niedorp aansluiten, hand haaft de candidaluur Levy. Het is inderdaad jammer, dat Alkmaar niet mcêgaat met den uitdrukkelijken wcnsch van zoovele kiezers, want nu bestaat er kans dat de clericalen het winnen, tenzij de heer L. in her stemming mocht komen. Kr 'zijn vele liberalen, (bedroevend genoeg), die de overwinning liever gunnen aan de clericalen dan aan Mr. v. d. K. Nu is het wel gelukkig dat er vele Kies verenigingen bestaan, die ongetwijfeld alles zullen doen om de kiezers op te wekken hunne persoonlijke grieven ter zijde te stellen, en in elk geval een liberalen candidaat te stemmen, maar ieder weet hoe moeilijk het is de kiezers bij de stembus te krijgen, zelfs voor. een geliefden candidaat; hoe zal het dan mogelijk zijn hen (inzonderheid de nieuwe kiezers) te bewegen hun burgerplicht te vervullen, als zij stemmen moeten op een candidaat, dien zij niet wenschen verkozen te zien 't Eenige middel om kans van slagen te hebben, zou wezen dat de heer v. d. K. zich terugtrok, nu hij bemerkt dat zoovelen hem (terecht of ten onrechte natuurlijk, want die quaestie laat ik geheel ter zijde, omdat ze niet uit te maken is, en alle rede neering het verschil van opvatting niet kan opheffen) niet laDger begeeren, en, er kome van wat wil, hem hun stem niet zullen geven. Tegen den heer L., in 't najaar met zooveel gloed door de Centrale Kiesvereeniging aanbevolen en met groote meerder heid verkozen, bestaan zulke veeten niethet zou dus enkel kinderachtige wraak zijn, indien de vrienden van den heer v. d. K. hem thans niet wilden steunen. De h^cr L. mocht voor eene candidatuur in geen geval bedanken, want zullen bij herstemming nog zeer velen getrouw blijven aan het liberale vaandel, bij de eerste stemming bly ven ze van de stembus weg, als zij gedwongen zijn op den heer v. d. K. te stemmen. Het is hier geen quaestie van naijver tusschen de beide Cen trale Liberale Vereenigingen in dat district, want lang voor en aleer deze bestonden, was het algemeen bekend, dat het Noorder kwartier liefst een landbouw-afgevaardigde, maar anders in geen geval Mr. v. d. K. zou begeeren. Daarom wordt m. i. door de vrienden van den heer v. d. K. hoog spel gespeeld, waarbij alleen de tegenpartij kan winnen. J. W. H. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geene. Bevallen M. Spil, geb. Van Willigen, Z. D. II. Tinkelen- berg, geb. Abbenes, Z. E. Blom, geb. Horst, D. M. G. Israël, geb. Flos, D. H. Zwaan, geb. Kindt, Z. A. J. Mulder, geb. Tegel, D. Gemeente ZIJPE, van 17 tot 24 Februari. Ondertrouwd, Gehuwd en Geboren Geene. Overleden Maartje Meijlis, weduwe van Dirk Marees, 68 jaren. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Gerrit De Wit en Bregtje Bos. Gemeente SCHAGEN, van 21 tot 27 Februari. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: Jaeob Waag en Pieterje Frons. Jan Dekker en Margaretha Smit. BevallenImmetje Kater, geb. Brak, D. Klazina Knol, geb. Buis, D. OverledenMarytjc Slot, 77 jaren en 3 maanden. Betje Buitenkant, 24 jaren en 3 maanden. Jan Borst, 20 jaren. Antje Vis, 48 jaren en 2 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). a c Windrichting Barometer mM. Thermometer C. !?c Toe stand van de zee. X> O &8 O en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. O S 26 12! noto. 27, 121 ono. 28: 8' noto. 28j 12; no. 17 k. 16 15 12 765.25 f 5.45 767.54 f 7.74 771.92 f 12.12 771.81 j 12.01 -2.4 -2.4 - 6.4 -5.7 - 6.9 - 7.0 - 9.3 -10.3 0.92 0.83 0.89 0.83 golvend] Weersgesteldheid: 26 Febr. 12 u. Betrokken, wind, vorst. 27 Febr. 12 u. Helder, wind, vorst. 28 Febr. 8 u. Bew., helder, wind, felle vorst. 28 Febr. 12 n. Idem. Van 25 op 26 dezer gevroren 38 millimeter ijs. 26 27 ff 19 27 ii 28 ii ,i 34 H n Zee vol ijs. Marktberichten. TEXEL, 24 Februari. Gemaaid Zeegras f 6 a 7, gevischi dito f 2 a 3 per pak van 100 kilogram. Aardappelen f 2.25 a f 3.50. Tarwe f 6.75 a 7.Gerst f 4.a 4.25, alles per hectol. ALKMAAR, 25 Februari. Veemarkt: 12 Koeien, f 100 a 140 87 nuchtere Kalveren, f3 a 10; 39 Schapen, f 10 a 30; 28 magere Varkens, f 10 a 13 166 Biggen, f 3.a7.50; 2 Bokken, f 3 a 8, alles per stuk. ALKMAAR, 27 Februari. Veemarkt: 7 Koeien, f 160 a 210; 57 vette Kalveren, f 40 a 112; 63 nuchtere dito, f 4 a 12 9 magere Varkens, f 11 a 14, alles per stuk. 79 vette Varkens, 36 a 48 cents per kilogram. HOORN, 25 Februari. Pryzen der Zaden en GranenTarwe f 7 a 8, Rogge f' C.n 6.50, Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3 a 4, Witte Erwten f 8.50 a 10.Groene dito f 10.50 a 12. Grauwe dito t 12 a 14, Vale dito f 10 a 13, Bruine Boonen f 10.50 a 12.Witte dito f 10 a 12.Paardenboonen f 5.50 a f 6.50, alles per hectoliter. Veemarkt: Lammeren f 12 a 18, Kalveren f 3.50 a 12. Varkens f 7 a 14, Zeugen f 20, Biggen f 5 a 8, Kippen f 0.45 a f 2.alles per stuk. Kip-eieren f 3.75 a 4.per 100 stuks, Boter 65 a 70 cents per kop. De hoogleeraar Buijs schrijft aan de „N. Rott. Crt.', naar aanleiding van haar hoofdartikel ^Sluit de gelederen', o. a. het volgende: ffWat gij daarin schrijft, is ook naar mijne overtuiging de zuivere waarheid. Het grootste gevaar, dat de liberale partij bij de aanstaande verkiezingen bedreigt, is niet het nauw en innig verbond van al hare tegenstanders, ook niet het groote talent, waarvan die tegenstanders bij de keuze van candidaten blijk geven, maar hare eigene jammer lijke verdeeldheid. En al ware die verdeeldheid op zich zelve nog niet genoeg, zoo moet men nu ook ervaren, dat zelfs leden van de Kamer hunne medeleden van dezelfde partij kooien bestoken in de districten, waar die medeleden tehuis behooren. Inderdaad, waar zelfs mannen, die men onder de hoofden van de liberale partij pleegt te rang schikken, zóó handelen, daar kan men veilig zeggen, dat die partij zich zelve oordeelt vóór nog de stembus van 6 Maart dit doen zal.' Door Z. M. is bepaald, dat de stembriefjes, ter ver kiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de lio ddkiesdistricten Dokkuin, Goes, Honienisse, Oost burg, Zierikzee en Helder, op 6 Maart en, in geval van herstemming, op 20 Maart in te leveren, zullen worden geopend respectievelijk op 8 cn op 22 Maart a. s. Door de ^Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen'alhier, zal eene algemeene vergadering worden gehouden op Donderdag 8 Maart a. s., des avonds te 8 uren, in de bovenzaal van het koffiehuis //Passage'. Punt van behandeling: fflets over het personeel en den werkkring der zeemacht,' in te leiden door den kapitein-adjudant bij het korps mariniers J. B. Verheij. Tot leden der Koninklijke Militaire Academie van Wetenschappen zijn o. a. benoemd de heeren: C. E. Uhlenbeck, kapitein ter zee, commandant en directeur van het onderwijs aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier; W. J. Derx, luitenant ter zee 1ste klasse, belast met 't onderwijs in de Maleische taal en 't internationaal zeerecht aan voornoemd Instituut, en G. C. C. Thierens, oud-zeeofficiex-, te 's Hage. Door het Hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij is de gouden medaille, door haar inge steld voor het redden van schipbreukelingen, toegekend aan Th. Rijkers, schipper der reddingsboot alhier; de zilveren medaille aan kapitein J. J. Bakker, van de sleepboot „Hercules", C. J. Klaasen, R. J. Spits, J. Minneboo en P. Lastdrager; de bronzen medaille aan J. Kuiper, F. Lindeman, J. Bakker, A. J. Kuijper en P. J. A. Kramer, en een loffelijk getuigschrift aan H. Kennink, P. Oosten- brug, J. Bijl, G. Huurman, P. Buter, G. Roosendaal, J. Wentel, K. Bijl Pz., Jb. Simons, C. Smits, M. Schoonbergen, A. De Graaf, Y. De Wit, G. Stam, D. Maarleveld, G. Kunst, P. J. Van Os en Jb. Verdoorn, alle laatstgenoemden roeiers van de reddingsboot, als een blijk van waardeering voor de met gunstigen uitslag volbrachte redding van 23 der opvarenden van het op 9 December 11. verongelukte Duitsche schip „Renown". De onderscheidingen werden jl. Zondagmiddag door de Plaatselijke Commissie der Reddingmaatschappij alhier, met een gepast woord van den Voorzitter, den Schout-bij-nacht J. B. A. De Josselin de Jong, uitgereikt. Naar men ons mededeelt, is door de Centrale Roomsch- Katholieke Kiesvereeniging „De Eendracht' alhier, in hare laatstgehoudene vergadering gekozen tot candidaat voor 't- lid maatschap der Tweede Kamer de heer H. W. Van Marle, tevens candidaat der Vereeniging //Nederland en Oranje'. IJs en weder dienende, zal op a. s. Donderdagmorgen op het Heldersch kanaal een hardrijderij voor jongens plaats hebben, georganiseerd door het Bestuur en de leden van den Burgerkring //Harmonie' alhier. De prijzen zullen in levensmiddelen bestaan. Het beroep op den liefdadig heidszin van do ingezetenen dézer gemeente zal in deze dagen, waarin de behoeftigen zooveel ontbering lijden, wel de noodige sympathie vinden. De boekhandelaar Stadermann alhier was dezer dagen de minste inschrijver voor de levering van schoolboeken en verdere schoolbehoeften voor de openbare lagere scholen in de gemeente Oostzaan. 't Gemeentebestuur heeft hem die levering gegund. Met 1 April a. s. zal naar elk der opleidingsschepen Anna Paulowna' en //Admiraal van Wassenaer' een 50tal jongens van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden worden overgeplaatst. Bij het korps mariniers werden in het jaar 1887 317 onderofficieren en minderen gereëngageerd, terwijl 192 door pensioneering, expiratie van diensttijd of overlijden werden afgevoerd. Daar er van de 430 man, die zich voor dienst neming aanboden, slechts 153 werden goedgekeurd, zoo ontbraken er op 1 Januari jl. 48 man aan de sterkte, welk getal op 1 Januari 1887 slechts 9 bedroeg. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. gem. te Almeloo door ds. J. Westerman Holstijn Jr., predikant te Barsingerhorn. Mej. Peereboom, te Ivolhorn, is benoemd tot onder wijzeres te Velzen op f 625 jaarwedde, voor welke betrek king zich 43 sollicitanten hadden aangemeld. In de jl. Zaterdag gehouden zitting van den Gemeenteraad van Texel werd door den Voorzitter mededeeling gedaan: 1. dat omtrent het vroeger door den heer S. Keijser Pz. gedane en aanhangig gebleven voorstel, betreffende het benoemen eener Commissie voor Gemeentewerken, bij andere Gemeentebesturen inlichtingen worden ingewonnen. 2. dat bericht is ontvangen dat mej. Antje Koppen zich als sollicitante voor de bediening van den tclepboon zal aanmelden. Een adres van A. De Waard, waarbij een stuk grond in erfpacht wordt verzocht, wordt gesteld in handen van het Dagel. Bestuur. Uit een ter tafel gebrachte concept-verordening, inzake de vestiging van stembureaux bij verkiezingen, blijkt dat deze zullen worden gevestigd te Den Burg, Oudeschild, Oosterend, den Hoorn en Eierland; in eene volgende vergadering zal worden beslist of hieraan uitvoering zal worden gegeven. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat, blykens bij verschil lende armbesturen ingewonnen inlichtingen, alsnog zes personen van de kiezerslijsten moeten worden geschrapt. Na de behandeling van eenige zaken van meer ondergeschikt belang, werd de vergadering gesloten. Heden werd ons kinderhart diep getroffen door het afsterven van onze innig geliefde Moeder TRIJNTJE BREEDT, Wed. D. KUIPER, in den ouderdom van ruim 58 jaren. Zwaar valt ons deze slag, doch wij hopen in Gods wil te berusten. Uit naam harer Kinderen en Behuwdkinderen, Anna Paulowna, 26 Februari 1888. Heden overleed, na een smartelijk lijden, mijne innig geliefde Dochter GRIETJE, die niet alleen wordt betreurd door haar man, die met een kindje van 10 dagen overblijft, maar ook diep wordt betreurd door mij als Moeder en mijn Echtvriend en mijne kinderen. Barsingerhorn, 18 Februari 1888. Uit aller naam, G. SMIT—NOTTELMAN. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onzen innig geliefden Echt genoot en Vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Anna Paulowna, 27 Februari 1888. Wed. Jb. HAM, geb. M. DE LEEUW, en kinderen. F aillissement. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar, in dato 25 Februari 1888. is GERHARD HEINR1CH BUERS, Winkelier te Helder, verklaard te verkeeren in staat van faillissement van af 23 Februari 1888in dat faillissement zijn benoemd tot Rechter-Commissaris de E. A. Heer Mr. T. A. S A N N E S, Rechter in gemelde Rechtbank, en tot Curator HENDRIK KWANT, Deur waarder te Helder. Helder, 27 Februari 1888. H. KWANT, Curator. zal, ten overstaan van den Notaris P. S. HORDIJK, op WOEKSDAC den 28 lltinT 1888, des avonds ten 8 ure, in het lokaal „TGoU", te Helder, publiek verkoopen ëffk „De Logegebouwen", gelegen aan de ajsÈ Koningstraat te Helder en bestaande in: N°. 1. De CONCIERGE-WONING met de daarachter gelegen BERGPLAATS en ERF tot en met den GANG, breed aan den weg 7.75 Meter, diep 11.90 ff N°. 2. Het GEDEELTEvan de CONCIËRGE-WONING, van af den gang met den kelder tot aan het hoofdgebouw, met de daarachter gelegen KEUKEN en PRIVATEN, mitsgaders ERF, breed aan den weg 8.15 Meter, diep 11.90 N°. 3. Het SOCIETEITSLOKAAL met ruime VESTIBULE, breed aan den weg 13.40 Meter, diep tot aan de pilaren 12.90 u N°. 4. De groote VERGADERZAAL, achter sub 3 gelegen, breed buitenswerks 10 Meter, lang 15.55 De gebouwen zijn te bezichtigen vijf dagen vóór en op den verkoopdag, mits zich daartoe aanmeldende bij den Conciërge. Inlichtingen worden gegeven door den Makelaar, door de 11H. J. BETHLEHEM en S. KRIJNEN, beiden alhier, en door voornoemden Notaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder zullen, op VRIJDAG den MAART c. k., des namiddags ten twee ure, aan het Raadhuis der gemeente, opnieuw in het openbaar Aanbesteden, de voor de openbare lagere scholen gedurende het jaar 1888 benoodigde: a. Schoolboeken en schoolbehoeften. b. De leermiddelen voor het onderwijs in de nuttige handwerken. De voorwaart/en liggen ter Secretarie der gemeente ter inzage. Helder, 28 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Houders van obligatiën van de leening, groot f 45,000, dd. 1 Januari 1779, en van de leening, groot f 14,000, dd. 1 Juli 1880, beide ten laste van de Directie van de nieuwe Haven bij het Oude Schild op Texel, die genegen mochten zijn hunne obligatiën te verkoopen, worden uit- genoodigd met de noodige opgaven zich te adresseeren aan de Secretarie der gemeente Texel. Aan de Kiezers! Op Diusdag 6 Maart a. wordt gij opgeroepen tot het kiezen van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, district Helder. In de vergadering der R.-K.Ceutrale Kiesvereeniging ,,Be Eendracht", zoowel te Helder als in de onderdistricten, is tot haren Candidaat gesteld de Hoog Edel Gestrenge Heer Kolonel der Artillerie te Helder, die deze candidatuur heeft aanvaard. Wij noodigen alle R.-K. Kiesgerechtigden dringend uit, trouw ter stembus op te komen en hunne stem op bovengenoemden Candidaat uit te brengen. Het Bestuur der R.-K. Centrale Kiesvereeniging „De Eendracht', te Helder, H. JANZEN Ez., Voorzitter. J. DUNSELMAN, Onder-Voorzitter. B. E. C. SEIGNETTE, le Secretaris. J. P. BERKHOUT, 2e Secretaris. J. HOOGENBOSCH, Penningmeester. F. RIESSELMAN. F. SNEL. I J. VAN BEUSEKOM, Zijpe. Ajeden' J. P. SMIT, Texel. te WIERINGEKWAARD. Wedstrijd in 't schoonrijden, met paren, op Donderdag 1 Maart 1888. Prijs en premie in contanten. Aangifte één uur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3