Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÉN. Vissckcrij-Maatschappij „Helder". Voordracht door den Heer W. MENG, EDÜARD DOÜWES DEKKER D. C. LOMAN, D. C. LOMAN. Door zijn huwelijk met mej. Munck, verliest Prins Oskar van Zweden niet alleen zijn erfrecht op den troon, maar ook het hem toekomende jaargeld van 26,000 kr.; tij zal echter in zijn kwaliteit van Staats-ambtenaar (zee officier) eene jaarwedde krijgen. Speelschulden waren de oorzaak van de poging tot zelfmoord van Prins Hohenlohe. De Prins is 28 jaar oud. Uit Amerika komen weer berichten van ernstige ongelukken. In New-York geraakte een reusachtig gebouw, dat het Union-square Theatrc, het Star Thcatre en het Morton Motel bevat, in brand. Het Union-square Theatre brandde geheel uit. Gelukkig was de voorstelling afgeloopen en zijn er dus geen menschen- 1 evens te betreuren. Ook het Hotel leed groote schade. Alle bewoners konden bijtijds gered worden, doch zes brand weermannen vielen als offers. Het andere theatre, waarin de bekende Engelsche tooneelspeler Irving met zijn troep voorstellingen gaf, liep geheel vrij. Het andere ongeluk had plaats te South Vallejo in Californië. De ketel van een stoompont sprong en alle opvarenden, 63 in aantal, werden gewond of gedood. Dertien lijken zijn reeds gevonden, terwijl elf personen nog ver mist worden. In het Aquarium te St. Petersburg is een huis van ijs gebouwd. Het bestaat uit drie groote vertrekken en al de meubelen zijn van ijs. In den salon is een haard van ijs, met blokken van ijs. De rook van een petroleum- fornuis ontsnapt door een wijde pijp van ijs. Het huis is omgeven door een balustrade van ijs, en twee standbeelden, uit ijs gehouwen, versieren den gevel. Het huis kostte 4000 roebels en zal, denkt men, het wel tot April uithouden. Te Christiania had een schaatsenwedstrijd plaats tus- echen Axel Paulsen en den Zweed Avén. De laatste had Paulsen reeds te Stockholm uitgedaagd, maar daar Paulsen de baan aldaar niet geschikt oordeelde, werd Christiania als plaats voor den wedstrijd gekozen. Ten aanschouwe van meer dan 10,000 menschen behaalde Paulsen de overwin ning; hij legde 8045 meter af in 17 min. 10 sec., terwijl zijn mededinger 18 min. 22 sec. behoefde. Na afloop van den strijd daagde Harald Hagen Axel Paulsen tot een wedstrijd om het meesterschap uit, maar het is nog niet bekend of deze de uitdaging zal aannemen. Dezer dagen ging een deurwaarder met een beambte en een veldwachter eene inbeslagneming uitvoeren bij een molenaar te Rimbeaucourt, in het Fransche Noorderdepar tement. Zij werden er ontvangen door drie met sabels gewapende vrouwen, de echtgenoote van den molenaar en hare twee dochters, die hen met den dood dreigden als zij aan iets durfden raken. De heeren dropen onverrichter zake af. In een der Synagogen van Warschau is jl. Zaterdag eene paniek ontstaan door een valsch alarm van brand, die aan vier vrouwen het leven kostte; 16 werden ernstig gekwetst. Misschien herinneren zich nog velen onzer lezers, welk een vreeselijk ongeluk verleden jaar bij Paks, in Hongarije, voorviel, toen eene te vol geladen pont met honderden bedevaartgangers omsloeg, zoodat een groot aantal menschen in den Donau- verdronken. Deze week zijn de eigenaar en de stuurman van het vaartuig schuldig verklaard, dat ongeluk door hunne onvoorzichtigheid ver oorzaakt te hebben en door de Rechtbank veroordeeld, de eerste tot 3 jaren, de tweede tot 18 maanden gevangenisstraf. Gevecht met een wolf. In den omtrek van Sarlat, in de Dordogne, wemelt het tegenwoordig van wolven. Dezer dagen drongen zij zelfs in den tuin van een Seminarie door en vielen zij de honden aan. Zekere Neury, een knaap van omstreeks veertien jaren, had 's avonds hei gesneden en ging naar huis met een geweer onder den arm, dat hij voorzichtigheidshalve had meegenomen. In het hakhout van Bost-Meury gekomen, hoorde hij plotseling eenige herderinnetjes roepen: „Een wolf, een wolf!" Bijna op hetzelfde oogenblik ging het dier hem voorbij en hij vuurde zijne twee kogels nagenoeg „k bout portant" af. Hoewel doodelijk gekwetst, ging de wolf hem te lijf en Neury zette het op een loopen. Gelukkig kwam er juist een jonkman uit het dorp aan, die het dier met zijn hou weel een slag op den kop toebracht. Middelerwijl laadde de ander zijn geweer en schoot den wolf in den bek, waar door hij werd afgemaakt. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 2de klasse W. P. Coolhaas, die nende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer", wordt met 1 April a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse B. F. Meyboom. Weerk. Waarnemingen te Helder (Lnndskeet). Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Overleden Geene. Gehuwd J. Hollaar en A. E. G. Hartsinck. W. Boom en M. C. Bode. J. P. A. Russel en A. Assendorp. Bevallen J. C. Ran, geb. Grooff, Z. J. J. Stam, geb. Mangel, Z T. Lastdrager, geb. Breet, D. M. Gauw, geb. Blokker, D. Gemeente TEXEL, van 23 tot 29 Februari. Ondertrouwd en Gehuwd Gcene. Geboren Ariaantje, dochter van Cornelis Bakelaar en Frouwke Knol. Cornelis Leendert, zoon van Pieter Vonk en Dieuwertje Bakker. Naantje, dochter van Aris Plaatsman Pz. en Trjjntje De Jager. Govert, zoon van Govert Goverts de Roos en Jannetje Ran. Pieter, zoon van Aris Bakker Bz. en Trijntje Mantje. Haartje, dochter van Jacob Kikkert Tz. en Antje Heerding. Jacoba, dochter van Jan Kortenhoeven en Harretje Buis. Mari- nus, zoon van Jacob Bakker Hz. en Geertruida Bakker. Overleden Jacob Schoen, weduwnaar van Harmpje Vermeulen, 87 jaren. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 29 Februari. Ondertrouwd en GehuwdS. Grin, 30 jaren, en J. Hazekamp, 23 jaren. BevallenM. Bruin, geb. Bakker, D. M. Schagen, geb. Oost- indie, D. P. Groet, geb. Schagen, Z. M. Busd, geb. Van der Ham, Z. M. Heerschap, geb. Dekker, Z. N. De Vries, geb. Bakker, D. W. Nieuwboer, geb. Molenaar, Z. M. Mereboer geb. Lips, Z. M. Van Eeten, geb. Bregman, D. Overleden J. Ham, 15 jaren. A. Schoorl, echtgenoote van P. Kok, 47 jaren. P. Breen, 8 dagen. T. Van Gijtenbcek, 2 maanden. D. Oom, echtgenoote van C. Kossen, 50 jaren. D. Den Braven, echtgenoote van A. Breen, 24 jaren. J. Ham, echt genoot van M. De Leeuw, 47 jaren. J. Wal, echtgenoot van Q. Schoon, 66 jaren. T. Breed, weduwe vanD. Kuiper, 58 jaren. Windrichting en kracht. 12 noto. 9 k. 8| otn. 2.5 12; ono. 4 Barometer Thermometer mM. C. i I i Stand. Afw. j Stand. Aiw. o. 770.15| 10.35 -1.5 770.48,t 10.58 - 4.8 771.10 f 11.20 -2.8 Toe stand van de -6.1 -7.8 -7.4 0.78 wt-in gv§ 0.86 slechtw§ 0.74 6 Weersgesteldheid29 Febr. 12 u. Bewolkt, vorst, winderig. 1 Maart 8 u. Helder, vorst, mooiweer. 1 Maart 12 u. Idem. Van 28 op 29 Februari gevroren 37 millimeter jjs. Van 29 Februari op 1 Maart gevroren 38 millimeter ijs. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Februari 15° 35'39". Zee vol ijs. Schager markt van heden (per telegraaf - 70 a 220 -120 a 170 5 Paarden Ossen Stieren 20 Geldekoeien 5 Kalf koeien Vaarzen - a Hokkelingen - a 44 nucht. Kalveren - 2£ a Rammen - a 70 Schapen - 14 a Lammeren Bokken &Geiten-f a 12 magere Varkens! 7 a 11 30 Biggen - 4 a 8 25 Kippen c. 60 al00 20 Eenden -100 al 10 Boter per kop 85 a 95 Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eieren per 100 -300 a400 Eend-Eieren - a Marktberichten. MEDEM BLIK, 29 Februari. Aangevoerd 3 stapels Kaas, hoogste prijs f 27 per 50 kilogram. Boter f 1.30 per kilogram. Kip-eieren f 4.50 per 100 stuks. AMSTERDAM, 29 Februari. Veemarkt147 vette Kalveren, late kwal. 95 en 2de kwal. 75 cents per kilogram; 88 nuchtere Kalveren, f 5 a 12 per stuk; 1 Schaap; 201 vette Varkens, 36 a 41 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 2.20 a f 2.30, dito Engelsche f 1.50 a 1.60, dito Dokkumer Jammen f 2.30 a 2.40, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.80 a 2.60, Prui sische Hamburgers f 3.25 a 3.40. Geldersche Blauwe f 2.a f 2.30, Zeeuwsche Flakkeesche f 1.80 a 2.30, dito Blauwe f 2.30 a 2.40, dito Poters f 1.20, Westlandsche Duin Zand f 4.50 a 5.alles per hectoliter. WAGENINGEN, 27 Februari. Uitcrwaardsch Hooi f 24 a f 25 en Binnenveldsch f 18 a 20 per 500 kilogram. KAMPEN, 27 Februari. Buiten-Hooi f 18 a 21 en Binnen- Hooi f 15 a 17 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 29 Februari. Hooi f 18 k 19 per 500kilogr. ASSEN, 29 Februari. Wol 65 a 70 cents per kilogram. Schipper J. Duinker, vergezeld van J. Lont en T. Bakker kwam hedenmorgen met paard en rijtuig over het ijs van Wieringen naar de Fan Ewijckssluis. Voorzeker mag dit feit wel in de gcschiedboeken worden opgeteekend! Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Zilveren Kruis", dat onder bevel van den kapitein ter zee Joekes de reis naar Oost-Indië maakt om Kaap Hoorn, vertrok 24 December van Montevideo naar Sandy Point in straat Magellaan, vanwaar liet den 21sten Januari de reis voortzette met bestemming naar Callao. 't Was Zaterdagavond streng koud. De wintervorst had kanalen en grachten bevloerd, straten en wegen met ijs en sneeuw overdekt en was bezig om de fraaiste bloemen op onze vensterruiten te tooveren. Dit alles maakte echter het Bestuur van Floralia alhier niet in 't minste vervaard en, vol geloof aan eene gestadige wisseling der jaargetijden, opende het dien avond eene inschrijving van deelnemers aan het kweeken van planten in de huiskamer en in de buitenlucht. Of men had de daarop betrekking hebbende aankondiging in de plaatselijke nieuwsbladen toevallig over geslagen of men vond het weer te bar en den weg te glad om ter inschrijving naar Tivoli op te gaan; óf men kwam in de mate van geloof aan weldra te wachten zomer warmte al te veel ten achter bij het, vol des geloofs zijnde, Bestuur van Floraliain ieder gevalde opkomst van deelnemers was maar zeer gering. De mededeeling hiervan zal, naar we ons vleien, er toe bijdragen, dat de talrijke liefhebbers en verzorgers van planten niet zullen verzuimen om, als het Bestuur op Zaterdag den 3 Maart opniuew en dan voor 't laatst eene zitting houdt, een bezoek aan „Tivoli* te brengen, en hunne namen in het register der deelnemers te doen inschrijven. Hedenmorgen ten 11 ure ving op het Heldersch kanaal, tusschen de Molenbrug en de Postbrug, eene hard rijderij op schaatsen aan, georganiseerd door het Bec'uur en de leden van den Burgerkring „Harmonie", en waaraan wordt deelgenomen door een 300tal jongens van beneden löjarigen leeftijd. Op het terrein van den wedstrijd wapperen vaderlandsche vlaggen en laat de muziek van de Marine zich hooren. Honderden belangstellenden wonen dit volks feest bij. Doch dit volksfeest heeft tegelijk een liefdadig karakter. Aan ieder der mededingers worden, op vertoon van een bewijs, dat hij heeft deelgenomen aan den wedstrijd, uitgereikt: 2 brooden, 2£ liter erwten, 7.5 hectogram spek en 1 hectogram koffie. Bovendien verkrijgen zij, die het vlugst de baan heen en terug afleggen, 30 in getal, nog eenigen voorraad steenkolen en aardappelenterwijl als prijs en premie twee wollen dekens beschikbaar zijn gesteld. Of de knapen dan ook hun best doen om de zege te behalen Door bestuurderen en leden van „Harmonie" is, om de kosten hiervan te bestrijden, een beroep gedaan op de offervaardigheid hunner plaatsgenooten. Dat beroep had lot uitslag, dat de som van f 514.43 werd bijeengebracht. Door het Rotterdamsche Tooneelgezelscbap, onder directie van den heer Alex. Faassen, zal op Vrijdag a. s. eene tooneel uitvoering worden gegeven in 't lokaal „Tivoli* alhier, 't Blijspel: 500,000 francs Bruidschat", naar het Fransch, van Fólicien Mallefille, zal bij deze gelegenheid ten tooneele gebracht worden. Gisterenavond werd in het lokaal „Tivoli* alhier de vijfde en laatste Volksbijeenkomst in dit seizoen gehouden. De zaal was eivol. Als eerste spreker trad op de heer dr. K. Hennes, die, sprekende over volksgezondheid, aantoonde wat vroeger en later gedaan is op het gebied der hygiène en in het bijzonder schetste wat door Staat, gemeente en bijzondere personen kan worden gedaan om ziekten te voorkomen. De zeer behartigenswaardige wenken en opmerkingen, door spreker gegeven, zullen, naar we gelooven, bij velen een geopend oor hebben gevonden. De heer A. B. Weber vervulde de tweede spreekbourt» 't Huwelijk was het onderwerp zijner boeiende voordracht, die hij en hiermede kenschetsen wij tegelijk den inhoud besloot met het bekende, gewijde woord„Waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen." Met groote aandacht werden beide lezingen gevolgd. Tot slot werd door de Onderofficiers-Vereeniging der landmacht „O. V." opgevoerd het blijspel „De Somnambule'. De uitmuntende opvoering van dit onderhoudend tooneelstuk verschafte blijkbaar veel genoegen en besloot op prettige wijze het laatste samenzijn in dit seizoen. De President van het Bestuur, de heer Moov, sloot deze bijeenkomst met een woord van hartelijken dank aan de sprekers van dezen avond, aan de leden der Vereeniging „O. V." en aan het publiek, dat deze aan gename en zeker ook zeer nuttige uitspanningen door getrouw bezoek steeds toont ten hoogste te waardeeren. De heer A. R. Dietz, klerk ter gemeente-secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Alphen aan den Rijn. Aangenomen het beroep naar Akersloot door ds. J. G. G. Oudegeest, predikant in Nederl. Oost-Indië (met verlof in Nederland). Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Westzaan door ds. P. S. Bakels, predikant te Burg, Waal en Oosterend op Texel. Tot onderwijzer te Sint-Maarten is benoemd de heer J. J. Sturm, te Middelburg. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het polder district Oude Niedorp is gekozen de heer P. Schaap, en tot hoofd-ingeland van de Schager- en Niedorperkoggen de heer K. Bos Pz. Onder leiding van den heer P. B. Bosch, adjudant onderofficier der Marine, vergaderden gisteren in „Plancius" te Amsterdam de afgevaardigden van de afdeelingen van het Marinefonds. Van die afdeelingen telt Nieuwediep 611, Hellevoetsluis 296, Rotterdam 173, Amsterdam 343 leden. Doel was in hoofdzaak het vaststellen van de onlangs in de Amsterdamsche afdeeling behandelde statuten en het huishoudelijk reglement. Men vorderde tot het 21ste van de 39 artikelen. De vergadering werd bijgewoond door 7 leden van het voorloopig bestuur, 22 afgevaardigden en den adviseur-eere commissaris, den heerBrucb, commandant van het opleidings schip „Wassenaer." Gisterenavond werd de vergadering voorgezet. Heden overleed ons geliefd kind WILHELM BERNARDUS FRANQ'OIS, in den ouderdom van ruim 20 maanden. H. VAN BROEKHUIJZEN. A. VAN BROEKHUIJZEN—ESCHER. Amsterdam, 29 Februari 1888. Volstrekt eenige kennisgeving. De ondergeteekende bericht het geëerde 'publiek, dat zij op Zaterdagavond a. s. aan de Zuidstraat, N°. 75, eene zaak zal openen in PORCELEIN WAREN, FIJN- en GROF AARDEWERK, enz. enz. Zij beveelt zich in de gunst harer plaatsgenooten beleefdelijk aan. Helder, 7 Maart 1888. Wed. C. OVER, geb. LIGTENBERG. Algemeene vergadering op Vrijdag 16 Maart, des avonds ten 8 uur, in 't Hotel „den Burg". Punten van behandeling: Benoeming Commissarissen. Voorstel liquidatie. S. W. STOOKER, Directeur. Op den eersten April 1888 komt in het Algemeen Weeshuis te Helder vacant de betrekking van naaijuffrouw, waaraan verbonden is eene jaarwedde van 1 150, benevens kost en inwoning en geneeskundige behandeling. Sollicitatiën schriftelijk in te zenden aan den Heer W. J. MAALSTEED, te Helder, vóór 10 Maart e. k. T I VO Xj I. MAANDAG 5 MAART: President van ?t Vrije Woord te Rotterdam, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 13 Juni 1882. (M ULTATIIL I). Een woord voor allen, die belangstellen in de aanstaande verkiezing. Aanvang 8 uur. Entree f0.49. De Vrijzinnige Kies vereeniging te Texel heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den Heer: Burgemeester van Texel, lid van de Provinciale Staten. Zij beveelt haren candidaat aan, als iemand van beslist liberale beginselen, bekend met onze plaatselijke toestanden en met de belangen van den landbouween man die ons district waardig zal vertegenwoordigen. Liberale kiezersKomt allen ter stembus en kiest met ons den Heer: Het Bestuur der Vrijzinnige Kiegvereeniging op Texel, P. S. BAKELS. F. KEIJSER. M. STAM. AUG. KEIJSER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3