tt Staatsspoorwegen gedurende haar leven eene uitkeering toegekend van f 540 per jaar, welke uitkeering aanvangt 1 Februari 1889. Voor het jaar, begonnen 1 Februari 1888 en eindigende 31 Januari 1889, ontvangt zij eene uitkeering van f 700, terwijl haar reeds eene som vnn f75 is uitbetaald als eerste onderstand en vergoeding van begrafeniskosten. Men schrijft ons van Texel, dd. 8 dezer: „Bij de op jl. Dinsdag gehouden stemming voor één lid van den Gemeenteraad alhier zijn uitgebracht 521 stemmen, en wel op de navolgende heeren: W. Mets Tz. 118, C. W. Bakker Jr. 105, S. A. Lap 98, J. A. Dijksen 85, P. Coenr. Bakker 46, H. Bruin 20, S. P. Koning 12 en op 17 andere heeren één of meer stemmen. Alzoo herstem ming tusschen de heeren W. Mets Tz. en C. W. Bakker Jr." Diefstal van goed, op een zeestrand aange spoeld, Zekere J. J. Pais, van beroep landbouwer, wonende op Terschelling, had op 7 Juni 1887 een houten balk, die op het Noorderstrand was aangespoeld, wegge nomen. Door het Gerechtshof te Leeuwarden werd hij op grond daarvan aan diefstal schuldig verklaard en tot eene geldboete van f 20 veroordeeld. Tegen deze uitspraak kwam Pais in cassatie en bij arrest van 19 December 1887 ver nietigde de Hooge Raad de uitspraak van het Hof te Leeuwarden. De vraag kwam hierop neêrVoor het bestaan van het misdrijf „diefstal" is noodig, dat het goed, hetwelk weggenomen wordt, aan een ander toebehoort. Het Gerechtshof te Leeuwarden moest dus onderzoeken of de balk, die aangespoeld was, aan een ander toebehoorde, d. w. z. of er ook een eigenaar van dien balk bestond, 't Zou nl. kunnen zijn, dat hij aan iemand toebehoorde en dan zou er geen diefstal geweest zijn. Het Hof nam aan, dat de balk een zij het dan ook onbekenden eigenaar had, dewijl in het algemeen alle gestrande goederen, volgens het Wetboek van Koophandel (artt. 551558), een eigenaar hebben. De Hooge Raad achtte die uitspraak onjuist, dewijl het Wetboek wel voorschriften geeft voor de bewaring enz. van gestrande voorwerpen, maar in geenen deele uitmaakt dat die voorwerpen altijd een eigenaar hebben. De quaestie of de balk een eigenaar had, was dus niet voldoende onderzocht en, met vernietiging der uitspraak van Leeuwarden, werd dus de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam, hetwelk dit punt nogmaals zou onderzoeken. Bij arrest van jl. Dinsdag deed het Hof uitspraak. Het overwoog dat de balk geen heerlooze zaak was, maar wel terdege een eigenaar moest hebbende balk toch was gaaf, nieuw, bewerkt, aan beide einden afgezaagd en had tevens geldswaarde (f 3.50). Die feiten bewezen, dat de balk indertijd een eigenaar had en leidden, naar de meening van het Hof, tot de slotsom, dat hij ook thans nog een eigenaar moest hebben, dewijl niet gebleken was, dat de oorspronkelijke eigenaar den eigendom had opgegeven. De beklaagde had dus weggenomen een balk, die aan een ander toebehoorde, en werd op dien grond aan diefstal schuldig verklaard en weder tot f 20 boete veroordeeld. Tegen deze uitspraak zal weder cassatie aangeteekend worden. Door de remonte-commissie zijn in de provincie Groningen 39 paarden aangekocht, allen trekpaarden voor de bereden artillerie, voor f 22,085. De hoogst bestede prijs was f 625de laagste f 450, gemiddeld f 566 per stuk. Verleden jaar was de gemiddelde prijs in die provincie f 590. Iemand, die later bleek niet wel bij het hoofd te zijn, is jl. Dinsdag de vestibule van het paleis des Konings in den Haag binnengedrongen en heeft toen een paar ruiten van de binnendeuren gebroken. De ongelukkige is naar het politiebureel overgebracht en van daar voorloopig naar het ziekenhuis vervoerd. Dr. Van Hamel Roos schrijft in zijn maandblad het volgende over melkvervalsching „Volgens een rapport, door dr. Saunders gepubliceerd, wordt alleen te Londen jaarlijks voor een bedrag van 60- 70,000 p. st. (dus circa 7 i 8| ton gouds) water als melk aan den man gebracht, terwijl de boeten slechts enkele honderden guldens bedragen. Het ware interessant, ook eens voor ons land eene be cijfering te maken, voor hoeveel geld onze burgerij jaarlijks bestolen wordt door de nog steeds welig bloeiende melk vervalsching. Hooge geldboeten en bij herhaling gevan genisstraf zouden o. i. belangrijk meer uitwerking hebben dan het publiceeren der namen, waaraan velen zich schij nen te „wennen". Te Yerseke heeft jl. Dinsdag de omroeper tweemalen de straten doorkruist, om de kiezers aan hun plicht en aan het sluitingsuur der bus te herinneren. Te Nijemirdum (Friesland) is een stier aan zijn geleider ontkomen. In dolle vaart rende het beest het dorp dragen," en liet zich op den naderbij geschoven stoel vallen. Na een pauze wendde zij zich tot Eberhardt: „Ja, het waren heerlyke tijden, Wilhelm, toen wij te Bonn den pasteibakker bezochtenweet gy nog, de winkeljuffrouw kende ons ten laatste reeds als wij kwamen, en eenmaal vroeg zij ons: „Gij zijt zeker bruid en bruidegom Zij lachte hartelijk, en zoo even waren haar oogen vol tranen over den verloren echtgenoot. Eberhardt moest onwillekeurig meêlachen. „Ja, ja, dat weet ik ook nog. Myn God, wat veranderen die tijden Een bediende bracht licht. Het schijnsel der groote bronzen lamp viel vol en helder op Ruth, die tegenover ons zat. Zij zag er heerlijk schoon uitde donkere lokken kwamen onder het zwarte mutsje te voorschijn; de groote, zeldzaam schoone oogen blonken in vochtigen glans onder de lange wimpersde kleine, roode mond, nog half door haar lachen geopend, vertoonde twee rijen hagelwitte tanden; het lange, koolzwarte gewaad omsloot de bekoorlijkste gestalte, en zij lag in den stoel, alsof zij volstrekt niet wist welk een verrukkelijk gezicht zij aanbood. Ik zelf was in haar aanschouwing verdiept, en Eberhardts plotseling zwijgen deed mij hem aanzien hy zag zijn nicht met onverholen bewondering aan, en Bergen evenzoo. Ruth had van haar kant slechts een vluchtigen blik voor de beide heeren overgehad en speelde onverschillig met de slip van haar langen zwarten sluier, dien zij eenigszins fantastisch gear rangeerd van haar weduwmuts liet afhangenzij had zich in de Weener salons de „elegantste manieren" eigen gemaakt, en zou zelfs haar neef niet met een nieuwsgierigen blik zijn lastig gevalleneven zoo weinig scheen zij de bewondering te bemerken, die men haar wydde. Het gaf my een kleinen steek in het hart, toen ik den indruk bespeurde, die de schoonheid mijner geheime vijandin op Eber hardt maaktemaar het kon onmogelijk anders, men moest verrast zyn als men haar voor het eerst of na eenigen tijd weder zag. Bergen was immers ook als verblind geweest, en ik hoorde hem later tegen zyn bruid zeggen op en neêr. Men nam ten slotte zijne toevlucht tot geweren en na achttien schoten gelost te hebben werd de stier getroffen ën onschadelijk gemaakt. De ook in Nederland algemeen bekende Amerikaan- sche schrijfster Louisa May Alcott is overleden. Zij was 55 jaar oud. Haar vader stierf den 4den dezer te Boston. Het verbod van den invoer van rundvee uit Neder land wordt door de Duitsche overheden in den laatsten tijd weder strenger dan vroeger gehandhaafd. Het verbod was uitgevaardigd uit vrees voor bet overbrengen der longziekte, maar er waren uitzonderingen toegestaan. Het schijnt, dat van die uitzonderingen wat al te ruim gebruik is gemaakt en daarom de strengere voorschriften thans gegeven zijn. Niettemin blijven ook nu nog uitzonderingen op den regel geoorloofd. De Voorjaarsvergadering der Verceniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal worden gehouden op Woensdag 21 Maart 1888, des voormiddags te 10 uren, in het logement „de Ridder St. Joris" van den heer J. Koster te Berkhout, ter behandeling der navolgende punten van beschrijving: 1. Mededeelingen van verschillenden aard. 2. Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag der Vereeniging (art. 8 der Statuten). 4. Rapport van de financiöele Commissie, betreffende de reke ning en verantwoording over het dienstjaar 1887. 5. Rapport omtrent de werking van de door de Vereeniging gesubsidiëerde hengsten-vereenigingen, uit te brengen door de heeren S. De Jongh en W. Teengs. 6. Verslag van de vergadering van het Nederlandsch paarden stamboek, uit te brengen door den heer J. Breebaart Kz. 7. Rapport omtrent de uitkomsten van do methode Boekei in de kaasfabriek „Aurora" te Wieringerwaard, uit te brengen door den heer J. L. T. Groneman. 8. Benoeming van eenen afgevaardigde voor het landhuishoud- kundig congres. 9. Benoeming van drie leden van het Bestuur, in plaats van de heeren N. Loder, C. Wijdenes Gbz. en S. Kramer (art 15, al. 4 der Statuten). 10. Bepaling van de plaats waar de algemeene vergadering in November 1888 zal worden gehouden (voordracht van het Be stuur Hoorn). 11. Voorstellen van het Bestuur: a. omtrent de te houden tentoonstelling. Inleider de heer E. C. Willekes Macdonald b. omtrent het stationneeren van boeren van Deensch ras. Inleider de heer K. Swaag. c. tot het doen optreden van eene commissie tot den aankoop van Engelsche rammen. Inleider de heer S. Zuurbier d. Omtrent het inzenden van eene colectie landbouw- en zuivel producten ter internationale tentoonstelling te Parijs in 1889. Inleider de heer J. Zijp Kz. e. tot het nemen van proeven met verschillende stremselsoorten Inleider de heer R. D. Kaan. 12. Vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1888. 13. Bespreking van verdere werkzaamheden. Uitslag van de jl. Dinsdag gehouden verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hoofdkiesdistrict: Helder. Uitgebracht 2774 stemmen; van onwaarde 7; volstrekte meerderheid 1384. Hiervan bekwamen S. T. Land 1072 stemmen, H. W. Van Marle 973 en D. C. Loman 705. Alzoo herstemming tusschen Land en Van Marle. Aantal kiezers in de gemeenten: Helder 1523 kiezers, opgekomen 1194 Anna Paulowna 229 192 Texel 590 u 526 Vlieland 77 a 62 Terschelling 331 u V 141 Wieringen 325 V u 230 Zijpe 481 H Callantsoog 57 1/ u 1 t 429 Petten 20 1 3633 2774 Alkmaar. Uitgebracht 4319 geldige stemmen; van onwaarde 13. Hiervan bekwamen: Jhr. C. Hartsen (c. en r.-k.) 1492 stemmen, mr. W. Van der Kaay (lïb.) 1490, mr. I. A. Levy (lib.) 954, H. W. Van Marle (a.-r.) 255 en W. F. Stoel (rad.) 128. Alzoo herstemming tusschen Hartsen en Van der Kaay. Amersfoort. Gekozen Jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck (a.-r.) met 1624 stemmen. Almcloo. Gekozen mr. W. C. J. J. Cremers (r.-k.) met 1363 stemmen. Apeldoorn. Gekozen mr. F. W. C. P. Graaf van Bylandt (a.-r.) met 1525 stemmen „Uw zuster is een schoonheid van den eersten rang, ik mag wel zeggen een volmaakte schoonheid, zoo als ik nooit zag." „Neen maar, gij aanstaanden Don Juan," plaagde Hanna. „Maar gij bevalt mij toch nog beter, mijn schat! uit uw gezichtje spreekt de goedheid des harten, welke de vrouw, die haar bezit, tot de schoonste op aarde maakt," voegde hij er bij en kuste hartelijk het voorhoofd zijner bruid. Dat troostte mijhet goede hart moest Eberhardt ook bij Ruth missen, en mij had hij immers liefhij mocht haar aanzien zoo veel hij wilde, zyn hart behoorde onherroepelijk aan mij. De overtuiging hiervan deed het mij ook zonder afgunst aanzien, dat Ruth, toen men aan tafel ging, met haar zoetsten lach tot Eberhardt zeide„Uw arm, neef," en zij mij voorgingen. Ik volgde hen alleen en onopgemerkt, drukte zacht mijn ring aan het hart, terwijl Eberhardt met ridderlyke galanterie de schoone vrouw aan den arm geleidde. Bij de deur der eetzaal keerde zij zich om. „Och, Grethe, zoo alleen Ik zal werkelijk moeten zorgen dat er morgen ook een cavalier voor u is. Hanna moet dominé Renner uitnoodigen, dat zal wel een braaf man zijn." De schoone oogen zagen mij bij deze woorden uitdagend aan. Eberhardt had zich eveneens haastig omgekeerd en scheen in gespannen verwachting over mijn antwoord. Ik liet den „cavalier voor morgen" rusten en zeide zeer kalm „Mevrouw uw moeder acht den predikant zeer hoog, gravin een overtuigend bewijs, dat hij een braaf man is." Ik sprak Ruth altijd als „mevrouw de gravin," aan zij had het mij duidelijk te kennen gegeven en mij aanstonds „U" genoemd. Sprak mevrouw Yan Bendeleven tegen mij over Ruth, dan zeide zij altijd De gravin Satewski is ongesteld," of „de gravin zeide mij," enz. De gravin wendde zich op mijn scherp antwoord met een spotachtig optrekken van haar kleinen mond tot Eberhardt „Elle sait déguiser ses pensées." Ja, ik wist mijn gedachten te verbergen, maar andere gedachten dan zij bedoelde; waarom werd ik toch altijd met mijn vaders opvolger geplaagd 1 (Wordt vervolgd.) Appingedaut. Gekozen J. Schepel (lib.) met 1688 stemmen. Arnhem. Gekozen W. Rooseboora (lib.) met 1313 stemmen. Assen. Gekozen \V. A. Baron van der Feltz (lib.) met 1018 stemmen. Bergen op Zoom. Heastemming tusschen W. H. B. Wilkens (ultram.) met 1014 en De Ram (r.-k.) met 755 stemmen. Bergum. Gekozen O. T. Bosgra (a.-r.) met 1374 stemmen. Beverwijk. Herstemming tusschen Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden (lib.) met 1454 en mr. J. A. N. Travaglino (r.-k.) met 1456 stemmen. Bodegraven. Herstemming tusschen S. Van Velzen (a.-r.) met 1169 en mr. J. G. Patijn (lib.) met 1100 stemmen, Breda. Gekozen dr. H. J. A. M. Schaepman (r.-k.) met 1442 stemmen. Brenkelen. Herstemming tusschen S. M. Van Wijck (ultram.) met 1245 en mr. VV. J. Roijaards van der Ham (lib.) met 1156 stemmen. Delft. Gekozen J. C. Fabius (a.-r.) met 1403 stemmen^ Deutichcin. Herstemming tusschen mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (lib.) met 1246 en mr. J. G. S. Bevers (ultram.) met 1073 stemmen. Druten. Gekozen mr. F. J. M. A. Reekers (r.-k.) met 1663 stemmen. Deventer. Gekozen mr. A. Van Delden (lib.) met 1397 stemmen. Dordrecht. Herstemming tvsschen mr. A. Ph. R. C. van den Borch van Verwolde (a.-r.) met 1255 en mr. J. B. van Osenbruggen (lib.) met 1241 stemmen. Eist. Herstemming tusschen mr. B. M. Bahlmann (r.-k.) met 1004 en mr. G. W. Baron Van Dedem (a.-r.) met 982 stemmen. Ede. Gekozen mr. L. W. C. Keuchenius (a.-r.) met 1439 stemmen. Eindhoven. Gekozen mr. A. J. H. Van Baar (r.-k.) uiet 1329 stemmen. Enschedé. Gekozen W. J. Geertsema (lib.) met 939 stemmen. Emincn. Gekozen mr. H. J. Smidt (lib.) met 869 stemmen. Francker. Herstemming tusschen J. Lieftinck (lib.) met 1351 en L. W. de Vries (a.-r.) met 1342 stemmen. Goriuchem. Gekozen H. Seret (a.-r.) met 1674 stemmen. Gouda. Gekozen Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort (a.-r.) met 1329 steramen. 's Gravcnhage. Gekozen mr. R. J. Graaf Schimmel- penninck (react.) met 3223 stemmen. Herstemming tusschen L. J. S. Van Kempen (a.-r.) met 3093mr. L. G. Greeve (lib.) met 3076; mr. L. P. M. H. Baron Michiels van Verduijnen (ultram) met 2897 en mr. H. M. A. Baron Van der Goes van Dirxland (lib.) met 2841 stemmen. Grave. Gekozen mr. J. J. I. Harte (r.-k.) met 2007 stemmen. Groningen. Gekozen mr. S. Van Houten (lib.) met 2573 stemmen. Herstemming tusschen mr. J. D. Veegens (lib.) met 2372 en A. Brummelkamp Jr. (a.-r.) met 1643 stemmen. Gulpen. Gekozen L. F. H. C. Ruland (r.-k.) met 727 stemmen. Haarlem. Gekozen mr. A. J. W. Farngombe Sanders (lib.) met 1289 stemmen. narliugeu. Gekozen W. M. Oppedijk (a.-r.) met 1756 stemmen. Helmond. Gekozen dr. P. J. F. Vermeulen (r.-k.) met 1343 stemmen. Hoorn. Gekozen mr. W. K. baron Van Dedem (lib.) met 2065 stemmen. 's Hertogcnhosch. Gekozen P. G. J. Van der Sclirieck (r.-k.) met 1485 stemmen. Haarlemmermeer. Herstemming tusschen mr. F. J. M. A, Reekers (r.-k.) met 1300 en H. F. Bultman (lib.) met 978 stemmen. Hilversum. Gekozen mr. Ph. P. Baron Mackay (a.-r.) met 2148 stemmen. Kampen. Gekozen Jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck (a.-r.) met 1340 stemmen. Katwijk. Herstemming tusschen J. H. Donner (a.-r.) met 1392 en mr. J. Mascheck (r.-k.) met 1377 stemmen. Leiden. Gekozen H. J. Bool (lib.) met 1102 stemmen. Leeuwarden. Gekozen dr. J. Zaaijer Azn. (lib.) met 1444 stemmen. Lochem. Gekozen A. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.-r.) met 1459 stemmen. Loosduincu. Herstemming tusschen Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn (lib.) met 1094 en Mr. A. H. M. van Berckel (kath.) met 1319 stemmen. Maastricht. Gekozen Jhr. mr. G. L. M. H. Ruis Van Beerenbroek (r.-k. met 1070 stemmen. Mcppel. Gekozen mr. H. Smeenge (lib.) met 1296 stemmen. Middelhnrg. Herstemming tusschen A. Smit (lib.) met 1668 en mr. C. Lucasse (a.-r.) met 1789 stemmen. Nijmegen. Gekozen A. E. Reuther (r.-k.) met 1249 stemmen. Oosterhout. Gekozen mr. Th. L. M. H. Borret (r.-k.) met 2112 stemmen. Ommen. Gekozen A. Baron Van Dedem (a.-r.) met 1137 stemmen. Roermond. Gekozen mr. H. J. Brouwers (r.-k.) met 1051 stemmen. Rotterdam. Gekozen mr. H. D. Levyssohn Norman (lib.) met 3057 stemmen, mr. H. C. Verniers van der Loeff (lib.) met 3504, mr. R. P. Mees R.Azn. (lib.) met 3535, W. Rooseboom (lib.-) met 3382 en W. A. Viruly Ver- brugge (lib.) met 3462 stemmen. Rhcdcu. Gekozen mr. M. J. C. M. Kolkman (ultram.) met 1671 stemmen. Ridderkerk. Gekozen mr. Th. Heemskerk (a.-r.) met 1252 stemmen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2