12 Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÉN. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Verpachting van Grasgewas Schiedam. Herstemming tusschen mr. J. G. Patijn (lib.) met 1099 en L. W. Jansen (r.-k.) met 608 stemmen. Sittard. Gekozen mr. H. F. Lambrechts (r.-k.) met 876 stemmen. Sliedrecht. Gekozen mr. B. J. L. Baron De Geer van Jutfaas (a.-r.) met 1534 stemmen. Sucek. Gekozen W. M. Oppedijk (a.-r.) met 2209 stemmen. Stcenwljk. Gekozen mr. U. IJ. Huber (a.-r.) met 1302 stemmen. Schoterland. Herstemming tusschen B. II. Heldt (lib.) met 1062 en F. Domela Nieuwenbuis (soc.) met 769 stemmen. Tiel. Gekozen mr. H. J. Dijckmeester (lib.) met 1416 stemmen. Tilburg. Gekozen mr. B. M. Bahlmann (r.-k.) met 1268 stemmen. Utrecht. Gekozen Jhr. mr. J. Roëll (lib.) met 2067 en A. L. VV. Seijffardt (lib.) met 2016 stemmen. Venlo. Gekozen mr. J. H. L. Haffmanns (r.-k.) met 1052 stemmen. Vccudaiu. Gekozen mr, H. Goeman Borgesius (lib.) met 1330 stemmen. Vechel. Gekozen B. R. F. van Vlijmen (r.-k;) met 1747 stemmen». Waalwijk. Gekozen mr. A. F. Vos de Wael(r.-k.) met 2182 stemmen. Weert. Gekozen mr. J. M. L. H. Clercx (r.-k.) met 944 stemmen. Winschoten. Herstemming tusschen D. R. Mansbolt (rad.) met 992 en mr. D. De Ruijter Zijlker (lib.) met 985 stemmen. Wolvega. Herstemming tusschen R. K. Okma (a.-r.) met 837 en mr. P. J. G. Van Diggelen (lib.) met 689 stemmen. Wijk bij Duurstede. Herstemming tusschen dr. H. J. A. M. Sehaepman (r.-k.) met 1244 en mr. W. baren van Golstein (lib.) met 905 stemmen. Zaandam. Gekozen W. De Meijier (lib.) met 1643 stemmen. Zevenbergen. Gekozen J. P. Th. Van Nunen (r.-k.) met 1483 stemmen. Zwolle. Gekozen A. Baron Van Dedem (a.-r.) met 1536 steramen. Zutfeu.'Gekozen mr. D. Engelberts (a.-r.; met 1733 stemmen. Znidhorn. Herstemming tusschen S. Van Velzen (a.-r.) met 1171 en mr. E. J. J. B. Cremers (lib.) met 1156 stemmen. Bij het ter perse leggen van dit nummer hadden wij nog geen telegraphisch bericht van de districtenAmsterdam, Dokknm, Go es, üontcuisse, Oostburg, Zierikzeej Den Brielle en Enkhuizen. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 7 Maart 1888. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, mededeeling gedaan van a. Missive van den heer Loeff, boomkweeker te Boskoop, waarbij deze op een schrijven deswege dezerzyds berichtte, dat het jaar getijde nu reeds te vergevorderd is, om sommige haagvormig gesnoeide boomen in de gemeente de bewerking te doen ondergaan, noodig om deze langzamerhand hunnen natuurlijken vorm weder te gevendit moet geschieden in December. Het zou echter goed zijn, ten einde te onderzoeken of de boomen daarvoor krachtig genoeg zijn, een paar daarvan reeds dadelijk die bewerking te doon ondergaan. Dienoverkomstig werd besloten, zullende nk het resultaat dezer proef worden beslist, of de bewerking ook op de overige boomen zal worden toegepast. b. Verslag der Commissie van toezicht op het lager onder wijs in deze gemeente, betrekkelijk den toestand daarvan ge durende het jaar 1887, uit welk verslag bleek, dat die toestand alleszins bevredigend mocht heeten. Aangenomen voor kennis geving. c. Missive van idem, waarbij zij, als haar gevraagd advies deswege, mededeelt, in verband met het in de vorige vergadering aan de onder wij zeresse mej. Hermans verleend ontslag, dat haar bij gelijke bekwaamheid, voor het geven van onderwijs in de laagste klasse, de benoeming van een onderwijzeres het wensche- lijkst voorkomt, doch dat zij, nu voor de vacature zoowel onder wijzers als onderwijzeressen zijn opgeroepen, haar oordeel wenscht op te schorten tot door beiden proeven van practische bekwaam heid zullen zijn afgelegd. d. idem van het Hoofd der gemeenteschool, den heer Kloeke, waarbij deze eenige mannelijke en vrouwelijke sollicitanten opgeeft, welke hij, op grond van bekomen informatiën, voor het afleggen van proeven van practische bekwaamheid, achtereenvolgens zou wenschen te zien opgeroepen, doch tevens te kennen geeft, dat hij een daarvan gaarne werkzaam zou zien in de school, waaraan hij thans is verbonden. De Raad vond goed, dat dit laatste zal geschieden, doch wcnschte dat de heer Kloeke, conform een voorstel van den heer Stammes, op gelijke wijze nog een solli citant zou bezoeken, gevestigd in de nabuurschap van den cerst- bedoeldenzullende echter de vergelijkende examens, overeen komstig den wensch der Schoolcommissie, evenwel gehouden worden. Daarna kwam ter tafel de door den gemeente-opzichter opge maakte begrooting der kosten, van het plaatsen eener vaste leuning langs „de Loet", ter vervanging der noodleuning, welke aldaar des winters, wegens het schuins afloopen der straat, langs den waterkant wordt geslagen, ter voorkoming van ongelukken met rijtuigen bij gladheid door sneeuw of yzel. Het voorstel, daartoe door den heer Yan der Maaten in de voorlaatste vergadering gedaan, werd echter door dezen ingetrokken, toen het bleek dat die leuning, volgens de tweeledig opgemaakte begrooting zou kosten f 320.50 of f 241.70. Zonder discussie werd daarna vastgesteld, het kohier voor de belasting op de honden, tot een bedrag van f 228—", waarna de vergadering overging in comité tot behandeling van het kohier voor den hoofdelijken omslag. Na de hervatting der openbare zitting, werd genoemd kohier vastgesteld, tot een bedrag van f 5084.16J waarna, wijl niemand bij de alsnu volgende rondvraag het woord begeerde, de ver gadering werd gesloten. Buitenland. Uit Berlijn komen verontrustende berichten omtrent den gezondheidstoestand van Keizer Wilhelm. Men vreest, dat zwakte de overhand zal krijgen. Prins Wilhelm heeft San Remo weder verlaten en is gisteren te Berlijn teruggekeerd. Daar wachtte hem nieuwe werkzaamheid. Op voorstel van Prins Bismarck is professor Gneist aangewezen als de gids van Prins Wilhelm in zaken van staatsrecht en in het algemeen van hiunenlandsche politiek. Bovendien is een civiel ambtenaar, de „regeerings- raad" Von Brnndenstein, aan den Prins toegevoegd als secretaris voor loopende zaken van binnenlandsch bestuur en een officier, de overste Yon Witticli, in ongeveer gelijke eigenschap voor militaire zaken. Het ontbreekt natuurlijk niet aan stemmen, die in dezen maatregel een bewijs zien, dat men ten Hove den Kroonprins geen lang leven meer durft toeschrijven. Toch is het een feit, dat de vader van Prins Wilhelm, de Kroonprins, indertijd eene dergelijke leerschool doorloopen heeft. Prof. Duncker was toen zijn leermeester, gelijk prof'. Gneist het van zijn zoon zal zijn. De Paus krijgt tweemaal daags bericht betreffende den Duitschen Kroonprins en zelfs, op verzoek van den Paus, in den laatsten tijd rechtstreeks. Volgens de „Figaro" beging de jonge Prins van Hohenlohe zelfmoord, uit liefde voor een vrouw, die te Nizza stervende is. Thans zegt de „Pall Mali", dat hij niet dood, maar integendeel aan de beterhand is. Jl. Zondag zijn te Wirrall vier broeders verdronken twee hunner, jongens van zeven en elf jaar, hadden zich onvoorzichtig op het ijs begeven en waren er doorgezakt. De twee anderen, 14 en 17 jaar oud, ijlden ter hulpe, maar kwamen bij de poging tot redding om. Met groote moeite weerhielden twee kleine meisjes de moeder die het aanzag om zich ook op het ijs te wagen. Na de talrijke gevallen van typhus, die in den oorlog met Frankrijk zooveel offers vorderden, is de tegenwoordig in Chemnitz heerschende typhus-epidemie wel de hevigste die het tegenwoordig geslacht in Duitschland gekend heeft. Het cijfer der aangetasten wordt dagelijks grooterverleden week werd het opgegeven tusschen 800 en 900 en thans op ongeveer 1000, terwijl er van talrijke gevallen geen aangifte gedaan wordt. Als bewijs voor de ongewoon snelle verspreiding der ziekte kan dienen dat er op één dag soms 60 nieuwe gevallen voorkomen. De ziekte heeft zich thans over de geheele stad uitgebreid en verscheiden geneesheeren zijn er zelf door aangetast, terwijl er aan de noodige ver plegers en verpleegsters gebrek begint te komen. De meeste zieken zijn tusschen 20 en 30 jaar oud, dan volgt de leeftijd tusschen 14 en 20 jaar; personen boven 40 jaar bleven tot nog toe vrij algemeen verschoond. Benoemingen, enz. De heer E. J. Borgesius, arts te Appingadam, is, met ingang van 16 Maart a. s., benoemd tot officier van gezond heid 2de klasse bij de zeemacht. De benoemde officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht A. J. Gijsen wordt met 1 April a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip vAdmiraal van Wassenaer". De officier van administratie 2de kl. J. Langereis, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De machinisten 1ste klasse J. J. Hessels en G. Van Os en die der 2de klasse J. Kluit en W. J. Kramer, geplaatst bij de conservatie te Hellevoetsluis, worden met ingang van 16 dezer op non-activiteit gesteld. De machinist 1ste klasse J. N. De Klerk wordt geplaatst van Zr. Ms. riviervaartuig ,/Rhenus" op Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en de machinist 1ste kl. v. c. K. E. J. G. H. Hoffmann van non-activiteit op de „Rhenus*. De 1ste luitenant der mariniers J. C. J. B. A. De Josselin de Jong, uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den commandant van dat korps. De 2de luitenant A. H. W. J. Boom, van het 4de regi ment vesting-artillerie alhier, is als adjudant overgeplaatst hij de compagniën van dat regiment te 's Hage. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen: G. Holderikx, geb. Spil, D. J. Buis, geb. Fasol, Z. OverledenC. Vermey, geb. Yan Gent, 73 jaren. C. J. Grooff, 5 jaren. Gemeente TEXEL, van 1 tot 7 Maart. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. GeborenJannetje, dochter van Klaas Knol en Christina Busse. Pieter, zoon van Jacob Daalder en Pietje Ellen. Tryntje, dochter van Cornelis Troost en Cornelia Bakker. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). ti a c 2 Windrichting cn kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 zw. 18 k. 759.83 -0.27 3.6 -1.3 0.90 Golvend 8 8 zw. 12 757.90 -2.20 3.4 t 0.2 0.91 u 8 zw. 13 757.22 -2.88 3.4 -1.5 0.98 Weersgesteldheid: 7 Maart 12 u. Bewolkt, helder, wind, goed weer. 8 Maart 8 u. Betrokken, wind en regen. 8 Maart 12 n. Idem. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prinses Wilhelmina. 6 Maart van Southampton vertrokken. Prinses Marie 2 Maart van Aden vertrokken. Prins van Oranje 7 Maart van Marseille vertrokken. Prins Frederik. 1 Maart van Marseille vertrokken. Voorwaarts28 Februari Perim gepasseerd. Prins Alexander6 Maart van Aden vertrokken. Koningin Emma6 Maart van Padang vertrokken. Burgem. den Tex 22 Februari te Batavia aangekomen. Conrad7 Maart te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. Vertrekt 17 Maart van Amsterdam. SumatraVertrekt 31 Maart van Amsterdam. Schager markt van heden (per telegraaf). 9 Paarden Ossen 3 Stieren 55 Geldekoeien Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen 112 nucht. Kalveren Rammen 305 Schapen 50 a 200 a a 70 a 245 IJ a 8 a 12 a 18 Lammeren Bokkende Geiten-f a 10 magere Varkens f 11a 14 30 Biggen - 7 a 9 20 Kippen c. 50al00 Eenden - a Boter per kop 80 a 90 Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eieren per 100 -300 a350 Eend-Eieren g - a Marktberichten. TEXEL, 6 Maart. Werkpaarden f 90 a 160, oude Paarden f 40 a 65, vette Koeien f 145 a 195, Melkkoeien f 90 a 135, nuchtere Kalveren f 3.a 4.50, Fokschapen f 11 a 14, alles per stukvette Varkens 19 a 21 cents per half kilogram. Alles uitsluitend in den Commissiehandel. ENKHUIZEN, 7 Maart. Karweizaad f 13.a 13.25, Mosterd zaad f 15.a 15.75, Maanzaad f 10 a 11, Vale Erwten f 10 a f 12, Groene dito f 9.a 11.75, Grauwe dito f 12.a 13.75, Wijker Vale dito f 7 a 8, Bruine Boonen f9.75 a 11.25, Paarden- boonen f 5.a 5.75, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a 4, alles per hectoliter. PURM ERENDE, 6 Maart. Aangevoerd 55 stapels Kleine Kaas, f 31 per 50 kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. 755 kilogram Boter, f 1.20 a 1.25 per kilogram. Veemarkt: 121 Runderen, handel matig, prijshoudend; 8 Veulens; 76 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel matig; 473 nuchtere dito, f 3 a 12 per stuk, handel stug; 109 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel stug; 65 magere dito, f 10 a 22 per stuk, handel matig; 192 Biggen, f 5 a 8 per stuk, handel matig413 Schapen, Overhouders hooger in prijs. AMSTERDAM, 7 Maart. Veemarkt: 177 vette Kalveren, lste kwaliteit 99 en 2de kwaliteit 70 cents per kilogram. 150 nuchtere dito, f 5 a 11 per stuk. 1 Schaap. 172 vette Varkens, 36 a 40 cents per kilogram. WAGENINGEN, 5 Maart. Uiterwaardsch Hooi f 25 a 26 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 50 kilogram. KAMPEN, 5 Maart. Buiten-Hooi f 17 a 21 en Binoen-Hooi f 14.a 16.50 per 500 kilogram. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed: de levering van 1200 ton Engelsche steenkolen (Oostkust), afkomstig uit een der mijnen van South Yorkshire Edmund's Mitchell of Sunderland Lambton West Hartley. Ingekomen waren 6 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren Edmund's Lambton Mitchell. West-Hartley. B. Hagedoorn Zn., Amsterdam, 8.88 8. Van Nievelt Co., Dordrecht, 8.44J C. Berghuijs, Amsterdam. v 8.09 W. Hoven Zn., Rotterdam. 7.99 P. en N. De Jong, Amsterdam, 7.99 J. R. Veder Zn., Rotterdam, 7.85J per 1000 kilogram. Aan het einde van het winterseizoen 1887/88 heeft de Commissie voor de regeling der Volksbijeenkomsten haar jaarverslag en hare rekening en verantwoording in orde gebracht en bij het Bestuur van het plaatselijk Nuts- departement ingezonden. Zij heeft daarbij gevoegd een schrijven, houdende mededeeling, dat alle leden dier Com missie hun ontslag als zoodanig nemen. De reden van dit besluit is gelegen in de beslissing, voor eenigen tijd in de Nutsvergadering genomen, betreffende de uitreiking der bekroningen aan de redders der schipbreukelingen van de „Renown". In verband met vroegere quaestiën omtrent dergelijke beslissingen, vinden de leden der Commissie zich miskend, en wenschen zij zich met de taak, die zij langer of korter tijd vervulden, niet verder te belasten. Naar men verneemt, zal de ingenieur der 2de klasse bij de Marine I. S. Van Veen overgaan bij de Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam. Bedankt voor het beroep naar de doleerende kerk te Zaandam door den heer L. Adriaanse, candidaat bij de Vrije Universiteit. Bij de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad te Wieringen zijn uitgebracht 229 stemmen. Gekozen de heer D. Asjes, met 115 stemmen. Te Haarlem is tot lid der Provinciale Staten van Noordholland gekozen de heer G. B. 't Hoofd, candidaat der anti-revolutionairen. De poëzie is toch de wereld nog niet uit, getuige de volgende advertentie onder den titel „Samenwonen", voor komende in het „N. v. d. D." „Een alleenw. Dame, P. G., 31 j., in een der welv. steden van Z.-H., die de muziek beoefent, de natuur en de poëzie liefheeft, zoekt eene beschaafde Dame, die ook meer het geluk in 't eigen hart en in eigen huis zoekt, dan in uit gaan, en ook in bezit is van een eigen Ledikant, Beddegoed en Linnenkast, sympatisch en gezellig met elkaflr samen te wonen. Franco brieven," enz. HOLLANDSCHE voor drie jaren. De voorwaarden van verpachting met de indeeling der perceelen liggen voor belanghebbenden ter lezing aan de verschillende Stations. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór den 25st«n Maart 1888 zijn ingeleverd. De Administrateur. De ondergeteekende bericht aan zijne 'geachte cliëntèle, dat zijne zaak in TAPIJTEN, benevens de BEHANGERS-AFFAIRE, verplaatst is van den Kanaalweg I. 140, naar de Weezen* straat N°. 32. Beleefd verzoekt hij, ook daar dezelfde gunst te mogen genieten als tot heden door hem ondervonden is, belovende in alles eene nette en soliede bediening. Monsters der nieuwe dessins zijn in rijke keuze en tot uiterst billijke prijzen voorhanden. Hoogachtend, Uw Dienaar, W. GOVERS, Behanger. Helder, 8 Maart 1888. Weggeloopen of gevolgd: Een groote jonge hond (Reu), geel-bruin gevlekt, met lederen halsband om den nek. Verzoeke beleefd terug te bezorgen of aanwijzing te doen bij C. R. WAIBOER, AnnaPaulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3