Keizer Wilhelm te overlijden, dan zou men ingrijpende, om niet te zeggen geweldadige, veranderingen op het Euro- peesehe Staatstooneel aanschouwen. Opmerkelijk is het, dat tegelijk met het toenemen van 's Keizers ongesteldheid, de berichten uit San-Remo omtrent de keelziekte van den Kroonprins zooveel beter worden. Die coïncidentie (wie weet daar één goed Hollandsch woord voor) boezemt wel eenig wantrouwen in omtrent de vol komen juistheid van laatstgenoemde tijdingen en doet de gedachte ontstaan, dat men den grijzen Vorst een weinig wil opbeuren. Hoop doet levenIntusschen is er volstrekt geen grond voor de meening, die sommigen toegedaan zijn, dat 's Prinsen toestand, na de operatie aan zijne luchtpijp, zooveel bedenkelijker is geworden. Het omgekeerde is waar: de tracheotomie of luchtpijpsnede is nog de eenige kans op zijn behoud. En de kunstbewerking zelve is ook volstrekt zoo vreeselijk niet als men zich wel voorstelt. Ziehier hoe de zaak zich toedraagt. De patiënt wordt, nadat alle voorbereidende maatregelen genomen zijn en alles voor de operatie in gereedheid gebracht is, terwijl er ook bijtijds gezorgd is voor genoegzame assistentie, bij eene zoo helder mogelijke verlichting horizontaal neêrgelegd, en wel op zoodanige wijze, dat de hals door middel van een daaronder geschoven sluimerrol of stevig opgerolden doek, omhoog gehouden wordt en het hoofd dus eenigszins naar beneden hangt. Dan "heeft de chirurgijn zijn operatieveld geheel vrij voor zich. Ofschoon er niet onbelangrijke be zwaren tegen in te brengen zijn, is de bedwelming door middel van chloroform bijna onontbeerlijk. Eerst begint men met een huidsnede, nauwkeurig over de middellijn van den hals, en dan gaat men voorzichtig ontblootend voort tot op de luchtpijp. De wonde wordt inmiddels met stompe haakjes open gehouden. Zijn vervolgens al de bloed vaten behoorlijk afgebonden en voorzien, dan trekt men met een haakje de luchtpijp een weinig naar boven en maakt er een opening in, waartoe men met een puntig mes eenige kraakbeenringen en de slijmhuid met vaste hand doorsnijdt. Kort daarop bespeurt men reeds aan duidelijk hoorbare ademhalingen, dat er weèr genoegzame toevoer van lucht tot de longen doordringt. Vervolgens wordt de ademhalingsbuis ingebracht, een gebogen pijpje, meestal van zilver of caoutchouc, dat den vorm van een kwart cirkel heeft en naar omhoog in de luchtpijp steekt. Van boven is er een plaatje aan, waarmede het op de keel ru3t. Dit buisje is dubbel, en het binnenste gedeelte kan men er zeer gemakkelijk uitnemen, om het van tijd tot tijd schoon te maken. Daar de lucht thans veel directer, en niet na eerst door de mond- en neusholte verwarmd te zijn, in de longen komt, moet de atmosfeer in de kamer steeds voldoende warm en vochtig zijn, en het binnen dringen van stof voorkomen worden door een los over de monding der buis gelegd vochtig pluksel lapje. Gevaar is er bij deze operatie, als zij door een kundig arts verricht wordt, volstrekt niet, en voor kinderen die aan diphtheritus of croup lijden kan zij dikwijls tot behoud van hun leven strekken, natuurlijk mits men er niet toe overga wanneer het reeds te laat is. Het ware voor deze kleine lijdertjes te wenschen, dat alle doctoren met de toepassing der tracheo tomie volkomen vertrouwd waren, dan zouden er vrij wat minder kinderlijkjes grafwaarts gaan. Nog een andere Kroonprins doet dezer dagen veel van zich spreken, gelukkig om verblijdender redenenPrins Oscar van Zweden heeft zijn troon en zijn toekomst opge offerd aan.... zijne liefde. Goddank, het idealisme is dan toch nog niet heel en al de wereld uitgejaagd door onzen practischen, materialistische!) tijd! De Prins wil een een voudig Staatsambtenaartje worden om te kunnen huwen met zijne Ebba Munck, die hij zielslief heeft. Welk een roman! Welk een verkwikkelijke idylle! Hij is 29, zij 30 jaar oud; zij handelen dus met oordeel des onderscheids. In het Amstelhötel te Amsterdam, waar Ebba Munck hofdame was bij de Zweedsche Koningin, die door dr. Mezger „b e h a n d e 1 d" werd, is de kennismaking aangeknoopt. Van een reis om de wereld terugkomende, bezocht Prins Oscar daar zijne moeder, zag mejuffrouw Munck en vatte liefde voor haar op. Zij begreep evenwel, dat die neiging van den Koningszoon nimmer op een huwelijk uit kon loopen en onttrok zich aan het hofleven; hij wist haar op te sporen, en vroeg de toestemming zijns vaders om met haar in den echt te treden. Het antwoord was een weigering en tot straf een tweede reis om de wereld. Verliefder dan ooit kwam hij terug, en daar inmiddels ook heerlyk Weenen, dat zou mij in u niet zijn geschied!" Intusschen was Hanna's trouwdag, de 5de Februari, genaderd. Het huwelijk zou op het slot voltrokken worden en alleen een paar kameraden van Bergen, de overste Van Rosenberg met zijn vrouw, alsook de Nordheims zouden er bij tegenwoordig zijn. Een week te voren waren wij allen naar G. gereden, om de nieuw in orde gebrachte woning van het jonge paar te zien. Hanna bleef alleen te huis het moest immers voor haar een verrassing zijn. De woning was op de tweede verdieping van een lief huis, maar met steile trappen, eenvoudige kamers en weinig ruimte. Hanna's kamer, die van Bergen, een salon, slaapkamer en keuken dat was alles. Ik onderdrukte ter nauwernood een uitroep van verrukking. Hoe huiselyk, gezellig en sierlijk zag het alles er uitHet was duidelijk dat Bergen het toezicht en de zorg over alles had gehad, de plaats van ieder meubel, elk schilderij, ieder beeld had aange wezen. Hoe bekoorlijk, dat plaatsje aan het hoekvenster, de sier lijke werktafel met den stoel er voor, half verscholen achter luchtige, witte gordijnen. Hier zal zij zitten, de nederige, blonde vrouw, en oppassen, wanneer hy van den dienst naar huis komt. Een smachtend verlangen, ook zoo nabij het doel te zijn, greep my aan. Ik wenddo mijn blik naar Eberhardt; daar stond hij en zag half geroerd en blijde aangedaan naar mij. O, ik wist, hij dacht evenals ik. De schoone vrouw in het zwarte gewaad beschouwde dit gezellig te huis met een verbaasden, minachtenden blik. Zij zag naar de lage zoldering en rukte haar pelsmantel los, diep ademhalend, alsof zij stikken zou. Zij zag er uit, alsof zij ieder oogenblik iets van burgerlijke betrekkingen wilde zeggen. Mevrouw Van Bendeleven scheen zich hier ook niet op haar gemak te gevoelen en zeide meer dan eens tegen Bergen, dat zoodra er een ruimere, eleganter woning te vinden was, hy deze weder moest opgeven. „Hoe zal Hanna zulk een kleine ruimte gewennen vroeg zij Ruth. „Perfect goed, natuurlijkantwoordde deze. „Hanna past volmaakt voor een" zij sprak het laatste woord niet uit, maar zweeg, doch de trek om den mond was nog spotachtiger geworden. Bergen straalde van geluk en scheen volstrekt niet te bemerken, dat de beide dames niet met myn luide bewondering instemden. Hij toonde met het voorkomen van een kleinen Croeses al zyn schatten en was evenals ik van oordeel, dat er op de gansche wereld niets gezelligere en vertrouweiijkers te vinden was dan dit kleine huis. (Wordt vervolgd.) de Koningin gunstig voor liet lieve, zachtaardige meisje gestemd was geworden, moest de kogel door de kerk en gaf de Koning zijne toestemming. Op Oudejaarsavond zong Ebba Munck aan het hof eenige door den Koning gedichte liederen en legde hij de handen der minnende» in elkaftr. Deze maand wordt het huwelijk in Engeland voltrokken. Daar de Koningin van Zweden een tante van onze Koningin Emma is, zal mejuffrouw Munck een aan gehuwde volle nicht van Hare Majesteit worden. 8/III'88. P. Binnenland. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van vier weken, ingegaan gisteren, den rouw heeft aangenomen, te wetentwee weken middelbaren en twee weken lichten rouw, wegens het overlijden van Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen. Voor het vergelijkend examen voor de betrekking van surnumerair bij de Posterijen hebben zich 78 adspi- ranten aangegeven. Het getal opengestelde plaatsen is 12. Te Haarlem is aanbesteed: het driejarig onderhoud van de Ooster-buitenhaven te Medemblik (raming f 2000 per jaar). Minste inschrijver J. Gijzelaar, aldaar, voor f 2120 per jaar. De uitslag der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad te Wieringen, jl. Dinsdag gehouden, is geweest als volgt: Uitgebrachte stemmen 229. Hiervan bekwamen de heeren I). Asjes 115, J. Kooijman 37, A. M. Heij- blok 31, F. P. Kuut 23, J. N. Mulder 6, C. S. Bakker 5, F. Kuut 4, V. Heijblok 3, D. C. Loman, P. Keijzer, C. Kroon, N. J. Rotgans en O. Bosker, ieder 1 stem. Alzoo is de heer Asjes gekozen. (In ons vorig nummer reeds verkort medegedeeld.) Uit onderscheidene plaatsen des lands werden dezer dagen aardige bijzonderheden medegedeeld, omtrent de deelneming aan de verkiezingen door ouden van dagen. Als zoodanig kan zeker ook dienen de mededeeling uit Vlieland, dat aldaar een grijsaard van circa 91 jaren op 6 dezer zijn kiezersplicht heeft vervuld. De gemeente-geneesheer A. F. De Vries, te Egmond aan Zee, die eenigen tijd geleden voornemens was die gemeente metterwoon te verlaten, heeft wegens de door het Gemeentebestuur aangewende pogingen, om in haar midden te blijven, aan dat verzoek gevolg gegeven. Als bewijs van erkentelijkheid heeft het Gemeentebestuur den heer De Vries een gouden horloge met toepasselijk opschrift aangeboden. De woning van C. K., aan den Veenhuizer Midden weg, nabij Oude Niedorp, werd jl. Maandagnamiddag, terwijl de mau voor zaken afwezig was, eene prooi der vlammen. Met groote moeite wist men een gedeelte van den inboedel, benevens twee paarden, in veiligheid te brengen. Van den oogst is evenwel een groot deel ver loren gegaan. Gelukkig was de lievige wind gunstig, zoodat de brand tot dit ééne perceel bleef beperkt. De gemeente-gasfabriek te Krommenie heeft den gasprijs verlaagd en met 1 April gebracht op 8 cent voor lichtgas en 6 cent voor kookgas. De tweede millioenen-juffrouw, Trijntje De Jong, is veroordeeld door de Rechtbank te Heeren veen tot één jaar gevangenisstraf; Het Hooggerechtshof te Batavia heeft in revisie uit spraak gedaan in de zaak der aangeklaagden wegens den moord op den heer Swaving. De beklaagde Pak Walang en Soerasemito zijn tot de straf des doods, Setrowikromo tot 10 jaren dwangarbeid, Adriana Geertruida Swaving, geb. Vogel, echtgenoote van wijlen O. Swaving, en Anna Vogel, geb. Portier, echtgenoote van J. F. Vogel, mede tot de straf des doods veroordeeld. Te Kimswerd (Friesland) heeft eene koe, die voor de eerste maal kalfde, 4 jongen ter wereld gebracht. Uitslag van de jl Dinsdag gehouden verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Amsterdam. Gekozen A. Gildemeester (lib.) met 9237; J. T. Creiner (lib.) met 9473; Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (lib.) met 8979; Mr. J. Gleichman (lib.) met 9299; mr. A. Kei-dijk (lib.) met 8985; Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (lib.) met 8661B. II. Heldt (lib.) met 8689; mr. A. F. K. Hartogh (lib.) met 8866 stemmen. Herstemming tusschen mr. W. H. De Beaufort (lib.) met 5161 en mr. J. D. Veegens (lib.) met 5415 stemmen. Btokkism. Gekozen mr. U. II. Huber (a.-r.) met 1419 stemmen. Gocs. Gekozen Jhr. mr. De Savornin Lohman (a.-r.) met 2194 stemmen. lloMteuissc. Herstemming tusschen mr. F. J. W. J. Walter (r.-k.) met 1419 en Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort (a.-r.), met 1194 stemmen. Oostburg. Herstemming tusschen mr. P. C. J. Hennequin (lib.) met 1238 en N. Glinderman (a.-r.) met 879 stemmen. Zierikzcc. Gekozen J. J. van Kerkwijk (lib.) met 1797 stemmen. Bricllc. Gekozen mr. G. J. Goekoop (lib.) met 1629 stemmen. Kokhuizen. Gekozen mr. D. Visser van Hazerswoude (lib.) met 2150 stemmen. Tot dusver zijn gekozen 33 liberalen, 20 anti-revolutio nairen, 20 katholieken en 1 conservatief. Over 26 zetels moet eene herstemming plaats hebben. Vereeniging lot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. Donderdag jl. trad de Kapitein-Adjudant bij het Korps Mari niers J. B. Verhey in bovengenoemde Vereeniging alhier op, ten einde eene voordracht te houden, die getiteld was„Iets over het personeel en den werkkring der Zeemacht." De spreker begon met een overzicht te geven van de organi- satiën der Fransche, Duitsche, Italiaansche, Zweedsche, Noor- sche, Engelschc en Russische Marine's. By alle opgenoemde Marines, behalve die van Engeland, gaat men van het beginsel uit dat naast vrijwillige dienstneming, verplichte krijgsdienst bestaat. De dienstplichtigen vormen een integreerend deel van de strijdkrachten ter zee, en in 't algemeen zijn de verplichtingen aan den dienst bij de Marine verbonden, niet veel verschillend van die bij de Landmacht, een beginsel dat, naar sprekers meening, zeer juist is. Bij onze Zeemacht bestaat het personeel uit vrij willigers en militieplichtingenalleen de vrijwilligers bemannen in gewone tijden de vloot buitengaats, doch dé thans bestaande militiewet sluit de mogelijk niet uit, dat in buitengewone om standigheden de zeemilitie buiten 'a lands dient. Ofschoon de nieuwe Kamer geheel onafhankelijk zal zyn van alle overwegingen, die bij de behandeling der ontwerpen tot her ziening der grondwet hebben plaats gehad, zoo is toch niet aan te nemen, dat alles onderste boven geworpen zal worden; ver moedelijk zal een geleidelijken gang van zaken plaats hebben, ook betreffende bet krijgswezen, vooral wat betreft de legervor ming in 't algemeen, zoodat de langzamerhand gangbaar gewor- dene begrippen wel in nieuwe wetten belichaamd zullen worden. Het stelsel van algemeenen dienstplicht, dat het Kamerlid, Majoor Scjffardmeesterlijk in „de Gids" ontwikkeld heeft, zal denkelijk hevige tegenkanting ondervinden. In verband met het voorgaande stelt de spreker een stelsel voor, dat gebaseerd is op beperkten dienstplicht en op algemeenen weerplicht. Dit stelsel is voor de vloot als volgt a. De zeelieden, zeevisschers, vletterlieden uit do kustplaatsen, machinisten en stokers van zee- en rivierbooten, die in den dienstplichtigen leeftijd vallen, dienen voor zooveel noodig bij de zeemacht. b. Zij, die voor den dienst worden aangewezen, dienen 6 jaar actief en 4 jaar in de reserve. c. Zij worden tot eerste oefening hoogstens 12 maanden onder de wapenen gehouden, tenzij door een oefeningsreis die tijd eenigszins worde verlengd, waaraan voordeelen zijn verbonden. d. Twee herhalingsoefeningen hebben gedurenden den actieven diensttijd plaats voor elk dienstplichtige, den duur van 4 weken niet te boven gaande. e. De reserve wordt niet geoefend, en de tot haar behoorende dienstplichtigen worden niet meer naar de koloniën gezonden, tenzij met bunne toestemming. f. De manschappen der reserve gaan over in de zeeweer lstc klasse tot op een nader vast te stellen leeftijddeze zeeweer wordt niet meer geoefend en gaat niet meer naar de koloniën zij wordt alleen in oorlogstijd of bij oorlogsgevaar opge roepen. g. Zij, die worden vrijgesteld van den actieven dienstplicht op de vloot, of vrij loten, komen, voor zoover zij geschikt zijn en noodig worden geacht, bij de zeeweer 2de klasse. Zij worden alleen in tijd van oorlog opgeroepen, om aan de verdediging in de territoriale wateren van Nederland deel te nemen, cn worden in den geheolen tijd 2 maal tot oefe ning onder de wapenen gebracht. Spreker heeft zich de vraag gesteld of 't tot de mogelijkheden zou kunnen behooren om de zee-militie op de schepen in Oost en West-Indië te laten dienen, doch is tot de conclusie gekomen, dat die dienst door vrijwilligers moet worden waargenomen. In DuitschlandFrankrijk, Italië en Zweden is het verdedigen der kustbatterijen, en het leggen van torpedo's en versperringen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk aan de Zeemacht opgedragen. Dit stelsel is goed, en inzonderheid aan te bevelen voor ons landje, waar de oorlogshavens zoo in eersten aaoloop kunnen worden aangevallen. Bij de verdediging der kustversterkingen moeten de strijdkrachten ter zee in innige samenwerking zijn met die te lande; waaromtrent geen zekerheid bestaat, wanneer zooals thans de gezamenlijke strijdkrachten behooren tot twee onafhankelijke, niet altijd homogeene departementen. Dit stelsel, op ons land toegepast, wordt door den spreker nader ontwikkeld, doch gebrek aan plaats noodzaakt ons den spreker niet verder te volgen op zijn boeiende en diep doordachte lezing. Sprekers stellige overtuiging is het dat door zoodanige verdeeling van arbeid, door dergelijke afbakening van werkkring bet geheel wordt gebaat, cn schoone resultaten zullen worden verkregen dat zij den levenswekkende stroom zal wezen, die Land- en Zee macht beide, tot de grootste volkomenheid moet opvoeren. Nadat de lezing van den Heer Verliey daverend was toe- gejuichd, nam de Voorzitter, de Kapitein ter zee H. Dyserinck, het woord, en stelde namens het Bestuur voor om de discussie uit te stellen tot oen volgende vergadering, daar het ontwerp te uitgebreid en te gewichtig is om het vluchtig te bespreken. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Verhei/ verzocht een oogenblik het woord naar aanleiding eener quaestie, die, ofschoon buiten de Marine-Vereeniging staande, toch nauw verband houdt met de Marine. Hij beval namelijk het pas opgerichte Marine-fonds (tot ondersteuning van onder officieren en minderen, die zonder pensioen, wegens lichaamsge breken, eervol uit den dienst ontslagen worden, enz.) in de krach tige ondersteuning der Marine-officieren aan. De Voorzitter sloot daarna de vergadering met een warm woord van dank aan den Kapitein der Mariniers J. B. Verhei/. Buitenland. De Keizer van Duitschland ontsliep gisterenmorgen te half negen uur, in tegenwoordigheid van al de te Berlijn aanwezige leden der Keizerlijke familie. Nog voortdurend wemelt het van menschen in de straten naar het paleis, zoo seint men uit Berlijn aan de „N. Rott. Crt." Het lijk des Keizers ligt in de sterfkamer op het kleine ijzeren veldledikant, hetwelk hem gedurende zijne geheele ziekte tot legerstede heeft gediend. Eenige kaarsen verspreiden een flauw flikkerend licht in het hoogst eenvoudige vertrek, waarvan de ramen op het binnenplein uitkomen. Bij dat zwakke schijnsel vertoont zich het gelaat des Keizers zoo smal en ingevallen, alsof men het bijna met ééne hand zou kunnen bedekken. Het heeft echter eene uitdrukking van vriendelijke kalmte, zonder eenig kenteeken van de hevige pijnen, welke de overledene in zijne laatste levensdagen had te doorstaan. Er wordt ook verzekerd, dat de doodstrijd wel lang, maar zeer licht is geweest en eigenlijk een langzaam insluimeren mag heeten. Over het lijk ligt eene wit zijden sprei. Roerend moet het afscheid zijn geweest, hetwelk de Keizer reeds Donderdagmiddag in een helder oogenblik van Prins Bismarck heeft genomen, en waarbij hij hem dank heeft betuigd voor zijne aan het vaderland bewezen diensten. Des avonds, toen hij voor een oogenblik uit een aanval van onmacht bijkwam, was hij reeds aan het ijlen. Er heerscht thans vooral bezorgdheid omtrent den toestand der Keizerin, die zich reeds in de laatste dagen slechts zeer moeielijk op de been kon houden en thans geheel en al geknakt is. Gisteren is de volgende bekendmaking van het Pruisische Ministerie afgekondigd: „Het heeft Gode behaagd, Zijne Majesteit den Keizer en Koning, onzen allergenadigsten Heer, na eene korte ziekte, heden voormiddag ten half 9 ure, in het acht-en-twintigste jaar zijner rijk gezegende Regeering uit het leven te roepen. Met het Koninklijk Huis betreurt het geheele volk het verlies van den algemeen beminden en eerbiedwaardigen Vorst, wiens wijsheid het zoo lang en roemrijk in oorlog en vrede heeft bestuurd." Naar men verneemt, zal de Kroonprins als Keizer zijne residentie vestigen in het paleis te Charlottenburg, hetwelk eene zeer stille ligging heeft en gemakkelijk kan worden bereikt. Den grootsten indruk maakte de handeling in den Rijksdag, die voltallig bijeen was. Met eene aandoening zooals tot heden nooit by Bismarck was waargenomen, en met tranen in de oogen, deelde hij officieel den dood des Keizers mede en proclameerde hij den Kroonprins als Frederik III, Koning van Pruisen, tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2