ADVERTENTIËN. geboortedag. Duidelijk kwam ook die populariteit uit in 1878, toen hij tweemaal achtereen aan een aanslag op zijn leven ont kwam. In Mei van dat jaar loste de handwerksman Hodel en in Juni dr. Nobiling twee schoten op den monarch, die de laatste maal vrij ernstig werd gewond. Reeds vroeger was hij tweemaal aan hetzelfde gevaar ontkomen, eenmaal toen hij in 1849 den Badenschen opstand bedwong en een andermaal kort na zyne kroning in 1861. Weinige Vorsten leefden zoo lang, weinigen doorleefden zooveel als hij. De ongeneeslijke ziekte van zijn eenigen zoon wierp zeker een donkere schaduw op zijn levensavond. In het bloeiende gezin van zijn kleinzoon, die hem geruimen tijd zoo trouw ter zijde stond en herhaaldelijk als zijn plaatsvervanger optrad, zal hij wel een gunstig voorteeken gezien hebben, ook voor de toe komst van de ster der Hohenzollern. Van de laatste levensuren van Keizer Wilhelm bevatten de Duitsche couranten nog eenige bijzonderheden. Jl. Donderdagavond, toen de hofprediker Kögel aan het sterf bed verscheen en den Keizer nu en dan teksten uit het Oude en Nieuwe Testament of versregels uit kerkliederen voorlas, gaf Z. M. herhaaldelijk blijken van instemming met het gesprokene, hetzij door een eenvoudig hoofdknikken, hetzij door enkele korte woorden, als «Dat is schoon «dat is zeer waar." Na de woorden van den hofprediker«Heerlaat nu uwen dienstknecht gaan in vrede, naar uw woord, want mijne oogen hebben den Heiland gezien," vroeg de Groothertogin van Baden haren vader, of hij den predikant verstaan had. Üe Keizer knikte en herhaalde duidelyk de woorden: «Mijne oogen hebben den Heiland gezien." Nog iets later zeide de Keizer, uit eene sluimering ontwakende «Ik heb een droom gehad het was de laatste plechtigheid in de Domkerkde Keizer scheen zich zijn eigen lijkdienst voorge steld te hebben. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, te 4 uren, dus vier en een half uur vóór zijn dood, las dr. Kögel het lste vers uit Psalm 27 voor en de Groothertogin vroeg nogmaals«Papa, hebt ge het verstaan?" «Het was schoon," antwoordde de Keizer waarop de Groothertogin hernam„Weet ge, dat mama aan uw bed zit en uwe hand vasthoudt?" Toen opende de Keizer de oogen, zag de Keizerin lang en helder aan en sloot daarna de oogen om ze niet weder te openen. Gisterenmiddag heeft Keizerin Victoria, door hare dochters vergezeld, een bezoek bij de Keizerin-weduwe, Keizerin Augusta, te Berlijn afgelegd. De proclamatie des Dnitschen Keizers en het manifest aan Bismarck maken een machtigen indruk. Het manifest geeft 's Keizers volledige instemming met Bismarck ten opzichte van alle groote vraagstukken te kennen. 's Keizers geneesheeren zijn eenparig van gevoelen, dat zijne reis naar Berlijn tot dusver geen merkbare nadeelen voor hem heeft gehad. De particuliere nalatenschap van den Duitschen Keizer wordt op 60 70 millioen Mark geschat. Te Parijs werd jl. Vrijdagmiddag aldus deelt de „Ivöln. Ztg." mede een plaat verkocht met een parodie op den dood en de begrafenis van den Duitschen Keizer, en een allergemeenst vers tot tekst. De ministerraad besloot terstond tot eene vervolging wegens schending der openbare eerbaarheid over te gaan en liet alle voorhanden exemplaren in beslag nemen. De Minister-president sprak zijne diepe verontwaardiging er over uit en verklaarde, niet te zullen wachten met een strenge vervolging totdat de Duitsche Regeering daarop aandrong. Volgens genoemd blad kan hiermede dit incident dat anders zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben als afgedaan beschouwd worden. Zondag 4 dezer is de wedstrijd tusschen Axel Paulsen en Hagen te Christiania gehouden met den uitslag, dat eerstgenoemde geslagen werd. Hagen legde de baan van 16,090 meter af in 33.26 en Paulsen in 33.51 minuten. De houding der 12,000 toeschouwers bewees, dat men het bijna algemeen betreurde dat Paulsen geslagen was. Benoemingen, enz. 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, de vice- admiraal J. W. Binkes, wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van commandant der zeemacht en chef van het Departement der Marine in Nederl.-Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten, en wordt die betrekking opgedragen aan den met 1 Mei a. s. bevorderden schout-bij-nacht P. Ten Bosch, een en ander met den datum van overgave en overname van dat bevel. Tot opzichter over 's Rijks kustverlichting op Ameland is benoemd de gewezen machinist 2de klasse bij de Marine R. Salm. Vischbericht. Er is onmiddellijk meer vertier in het visschersbedrijf gekomen, nu ijs en sneeuw zijn opgeruimd en voor meer handzaam wéér en betere gelegenheid hebben plaats gemaakt, althans de kust- visschers konden gedurende de afgeloopen week bun bedrijf vrij geregeld uitoefenen. Daar een groot aantal vaartuigen echter nog in de verschillende Zuiderzeehavens lagen ingevroren, was de omvang der vloot zeer bescheiden en bepaalde deze zich tot de vaartuigen, die alhier hebben overwinterd of van Texel en Wie- ringen naar hier waren gekomen, 't Ging met de vangst nog wel niet „wild", maar het grootste deel der visschers had nu juist ook geen reden tot klagen, daar de aanvoer van schol vrij aanzienlyk was. Tong werd zeer weinig gevangener mocht al eens een enkele onderloopen, maar daarbij bleef het ookvan deze vischsoort werd de markt in 't laatst der week door eenige Katwijker bommen voorzien. Van de groote Noordzeevisscherij was de aanvoer belangrijker als sedert de beide voorgaande weken te zamen. Zestien sloepen M. D. 2, M. D. 6, M. D. 8, M. D. 11, M. D. 13, M. D. 15, M. D. 28, P. R. 6, P. R. 7, A. M. 17, V. L. 19, V.L.22, V.L. 31, Z.W. 15, H. V. 23 en Antw. 12 kwamen met hun vangst ter afslag. Wel was van sommigen de vangst niet bijzonder voordeelig, maar over het algemeen kon dit best schikken. De haringvisschers, die reeds lang, en niet zonder reden, klaagden, ging het ditmaal eens wat meer naar weusch. Vele booten maakten goede enkelen zelfs ongekend voordeelige zaken. Ter afslag kwamen 1324 kabeljauwen, 105 lengen, 12 heilbotten, 295 tongen, 3 zalmen, 2 steuren, 4380 roggen, 41 ben vleet, 5120 schelvisschen, 142 mandjes kleine schol en 290 tal haring; levende kabeljauw gold f 2.05 h f2.55, doode idem f 1.25 h f 1.80, leng f 3.50 k f 3.90, heilbot f 9 5 f 20, tong 60 cents, zalm f 23.50, de steuren f 19.en 14.50 per stuk, rog f 20.50 per ben, f 7.50 h f 15.50 per punt en f 11.50 per snees, vleet f 28.50 a f 12.per ben, schelvisch f 34.h f 43.50 't honderd, kleine schol f 3.85 kil.per mandje en haring f 29.50 h f 8.40 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen: C. E. Kramer, geb. De Carpcntier, D. A.Klaver, geb. Kraakman, D. I. Reinderman, geb. Rensma, D. T. Bruijn, geb. Reinders, Z. M. J. Van der Horst, geb. Van der Lis, D. A. Van Ooijen, geb. Bruin, Z. J. Van Nuyaenburg, geb. Schrander, Z. P. Zwaan, geb. Bais, D. Overleden P. J. Siersmn, 15 maanden. J. B. Rechsteiner, 6 jaren. Gemeente ZIJPE, van 24 Februari tot 2 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren Adriaantje Angenieta Geertruida, dochter van Simon Vries on Maria Maasen. Dirk, zoon van Pieter Van der Aarde en Grietje Brommer. Christina Johanna, dochter van Jan De Wit en Trijntje Heddes. Afra Johanna, dochter van Jacob Schilder en Alida Strooper. OverledenLevenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Jan Van Zooncn en Trijntje Volker. Aaltje Glas, weduwe van Klaas Vcrwer, 69 jaren. Dieuwcnjo Zijp, ccht- genoote van Jacob Van Bodegraven, 32 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 6 tot 12 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen: Antje Scharlewi, geb. Bakker, D. Jansje Van der Haagen, geb. Keijzcr, D. OverledenMaartjc Smit, 77 jaren en 7 maanden. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 29 Februari. Ondertrouwd: Pieter Takes en Geertje Takes. Gehuwd: Jacob Lont en Pictcrtje Ilalfweeg. Hendrik Engel en Maartjc Huijberts. GeborenTrijntje, dochter van Dirk Bais en Antje Ver meulen. Simon, zoon van Jacob Smit en Maria Visser. Iien- drikus Johannes, zoon van Jacob Boerse*) en Trijntje Engel. Trijntje, dochter van Abraham Doves en Trijntje Takes. Trijntje, dochter van Jan Tijsen en Maartje Bakker. Meijert, zoon van Simon De Jong en Trijntje Maars. Overleden Jacob Mekken, weduwnaar van Trijntje Wigbout, 69 jaren. Cornelis Van Savoyen, echtgenoot van Antje Hutman, 72 jaren. Jan Wigbout, weduwnaar van Ariaantje Dekker, echtgenoot van Maartje Mulder, 86 jaren. Jacob Mostert, zoon van Cornelis Mostert en Trijntje Bais, 14 maanden. Maartje Koorn, .echtgenoote van Simon De Haan, 65 jaren. Cornelis Mostert, echtgenoot van Trijntje Bais, 31 jaren. Yolke, dochter van Sijbrand Van Savoijen en Geertje Scheltus, 19 jaren. Geertje Kuit, echtgenoote van Jan Mulder, 51 jaren. Pieter Pot, weduw naar van Aaltje Sprenkeling, 50 jaren. Gemeente NIEUWE NIEDORP, van 1 tot 29 Februari. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. GeborenJan, zoon van Jan Meuleveld en Meining Koning. Cornelis, zoon van Klaas Vlugt en Maria Noordstrand. Aafje, dochter van Dirk Appel en Maartje Haringhuizen. Pieter, zoon van Simon Wit Cz. en Geertje Schardam. Hendrika, dochter van Joan Coenraad Oudt en Neeltje Bruin. Helena, dochter van Pieter Meiten en Anna Appelman. Theodoor, zoon van Jan Riesebos en Willemtje Spruit. OverledenJohannes Brouwer, weduwnaar van Adriana Catha- rina Susanna Barneveld, vroeger gehuwd geweest met Antje Hans, 81 jaren. Antje Posthumus, weduwe van Cornelis Louw, 61 jaren. Jan Stam, zoon van Arien Stam en Jantje Hovenier, 10 maanden. Jannetje Kos, echtgenoot van Cornelis Rezelman, 50 jaren. Neeltje De Vries, echtgenoot van Jan Appelman, 38 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Stand. Afw. J I Toe- •if I stand o o van de o. zee. 11 l2o. 6 k. 741.90'-18.30 3.0 -2.1 0.98 Golvend 12 12 nto. 14 736 15 -24.05 1.6 -3.5 0.96| 13 8 notn. 12 751.63- 8.57 -1.4 -4.7 0.88' 13 12 notn. 8„ 753.85- 6.35 - 1.4 -6.5 0.84 Weersgesteldheid: 11 Maart 12 u. Betrokken, regen, winderig. 12 Maart 12 u. Betrokken, wind, koudweer. 13 Maart 8 u. Betrokken, wind, vorst, koud. 13 Maart 12 u. Idem. Yan 12 op 13 dezer gevroren 5 millimeter ijs. Marktberichten. TEXEL, 11 Maart. Koebotcr 65 cents per kilogram. Kip eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. Koehuiden 28 a 30 cents per kilogram, Paardenhuiden f 8 en Schapenhuiden f 8.50 per stuk. ALKMAAR, 10 Maart. Veemarkt8 Paarden, f 40 a 350 12 Koeien, f 90 a 160; 158 nuchtere Kalveren, f 3 a 12350 Schapen, f 10 a 24127 magere Varkens, f 11 a 15; 211 Biggen, f 4 a 85 Bokken en Geiten, f 4 a 10, alles per stuk. ALKMAAR, 12 Maart. Veemarkt: 5 Koeien, f 140 a 225; 70 vette Kalveren, f 40 a 113 50 nuchtere dito, f 3 a 10 14 magere Varkens, f 11 a 16, alles per stuk. 86 vette Varkens, 36 a 49 cents per kilogram. HOORN, 10 Maart. Zaden en Granen: Tarwe f 6.25 a 8. Gerst f 4 a 5, Haver f 3.a 4.50, Witte Erwten f 7.25 a 9.50, Groene dito f 9.75 a 22.Grauwe dito f 10.50 a 14.Vale dito f 7.50 a 14.Bruine Boonen f 7.25 a 10.50, alles per hectoliter. Veemarkt: 4 Paarden, f 100 a 170; 12 Schapen, f 20 a 25 208 Lammeren, f 9 a 20129 Kalveren, f 4 a 12 90 Varkens, f 8 a 172 Zeugen, f 15 a 30160 Biggen, f 4.a 7.50 50 Kippen, f 0.40 a 1.50, alles per stuk. Kip eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. 1350 kop Boter, 55 a 60 cents per kop. AMSTERDAM, 12 Maart. Veemarkt: 556 Runderen, lste kwal. 65, 2de kwal. 55 en 3de kwaliteit 48 cents per kilogram 2 Graskalvdren 5 Schapen en Lammeren93 nuchtere Kalveren, f 4 a 10 per stuk; 423 vette Varkens, 36 a 40 cents per kilogr. Prijzen der Aardappelen Friesche Franeker Jammen f 2. a f 2.10, dito Engelsche f 1.40 a 1.50, dito Dokkummer Jammen f 2.10 a 2.20, Zeeuwsche spuische Jammen f2.a 2.80, Gelder- sche Blauwe f 2.20 a 2.30, Zeeuwsche Flakkeesche f 1.80 a 2.30, dito Poters f 1.a 1.10, Westlandscho Duin Zand f 4 a 5, IJpolder Jammen f 1.50 a 1.80, dito Blauwe f 1.80 a 2.alles per hectoliter. NIJMEGEN, 8 Maart. Uiterwaardsch Hooi f 20 a 23 en Binnenveldsch f 17 a 18 per 500 kilogram. ASSEN, 8 Maart. Wol 65 a 70 cents per kilogram. MASTENBROEK, 9 Maart. Men besteedde voor 500 kilogr. Kamper-cilandsch Hooi f 19 a 21, Mastenbroeker en Genemuider lste soort f 16 a 19 en idem 2de soort f 14 a 15. DEVENTER, 9 Maart. Hooi f 35 a 48 per 1000 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Z. M. de Koning heeft aan den adjudant-generaal der Marine, chef van HDs. Militaire Huis, vice-admiraal Jhr. J. H. Van Capellen, opgedragen het rouwbeklag over te brengen aan het Berlijnsche Hof en Z. M. te ver tegenwoordigen bij de begrafenis-plechtigheid van Z. M. den Keizer van Duitschland en Koning van Pruisen, Wil helm I. De vice-admiraal zal heden de reis naar Berlijn aannemen. 't Gaat tocli vreemd toe bij de verkiezingen; zoo merkt een grappenmaker op. In 't district Alkmaar, waar men het uitsluitend van den landbouw moet hebben, laat eene groote menigte kiezers de keus vallen op Van der Kaay, een man, wiens naam, zoodra men dien noemt, aan een haven en aan de zeevaart doet denken. En in 't district Helder, waar alles met zeevaart en visscherij in betrekking staat, vestigt een groot deel der kiezers zijne keuze op Land. Hij zou het veel natuurlijker vinden als Land de candidaat der landbouwers en Van der Kaay die der zeelieden, loodsen en visschers was. 't Schijnt, zegt hij, of men denkt: als onze candidaat maar ecu naam heeft! Jl. Vrijdagnamiddag heeft ten Raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats gehad van de levering van A. eenige schoolboeken en schoolbehoeften, en B. be- noodigheden bij het onderwijs in de nuttige handwerken, een en ander ten behoeve van de openbare scholen in deze gemeente, gedurende het jaar 1888. A. Ingekomen 7 biljetten, waarbij voor de volgende rubrieken afzonderlijk was ingeschreven, als voor knarten en platen, gewone schoolboeken, schrijfboeken, stalen pennen, penhouders, schrijfinkt, leien, krijt, schrijfpapier, ka ft pa pier, transparanten, p nnenbossen, grifleis, sponsen, bor.laoeken en potlouden. Ingeschreven werd, voor de versehillende rubrieken afzonderlijk, door tncj. de wed. J. Sevenhuijsen Asinan (alléén voor sehrijfinkt) en door de heeren Berk hout en Co., J. C. De Buisonjé en Zoon, A. J. Maas, A. P. Staalman, J. C. Staalman en II. A. Stadermann. De grootste korting werd aangeboden voor kaarten en platen door den heer A. P. Staalman en voor schoolboeken door den heer J. C. Staalman; terwijl voor de overige artikelen gedeeltelijk door de heeren Berkhout en Co., Maas, De Buisonjé en Zoon en Stadermann voor de laagste prijzen werd ingeschreven. B. Ingekomen 4 biljetten, als van de heeren: Grunwald en Co. f 364.79, I. Grunwald f 326.95, A. Senderman f 320.50 en G. De Barbanson f 268. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, heeft den 10 dezer de reede van Callao verlaten, koers stellende naar San Francisco. Zr. Ms. brikken „Castor" en „Pollux" zullen dezen zomer in dienst worden gesteld voor de opleiding van jongens, respectievelijk onder commando van de luitenants ter zee lste klasse J. Van Brakel Schimmel en II. F. Kouwenberg, lste officieren aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschepen „Admiraalvan Wassenaer" en „AnnaPaulowna". Als maatregel van bezuiniging wordt met 16 Maart a. s. de helft der machinisten, werkzaam op de Rijkswerven bij de conservatie der reserveschepen, op non-activiteit gesteld. Door schipper Jacob Plugge, van de vischschuit „Dochter Leentje", van Scheveningen, is in de Noordzee, ter hoogte van Kamperduin, 3 mijl uit den wal, opgepikt een treknet, hetgeen vermoed wordt afkomstig te zijn uit het Texelsche gat. Tot lid der Provinciale Staten van Noordholland in het district Amsterdam is gekozen de heer mr. C. M. J. Willeumier. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden zoon JAN, betuigen wij onzen innigen en hartelijken dank. C. HOOGSCHAGEN en Echtgenoote. Koegras (Helder), 11 Maart 1888. ISteeds voorhanden de buiteii- '®f gewoon gerenommeerde Theeën van de Firma P. E. Thueré te Utrecht. Dijkotrn.it. Wed. SEVENHUIJSEN. Korporaal-Torpedomakers bij Zr. Ms. Zeemacht. Voor deze betrekking kunnen zich bij de Directie der Marine te Willemsoord aanmelden: DRAAIERS, goed bedreven in hun vak en tusschen 20 en 30 jaar oud. Lichamelijke geschiktheid moet door onderzoek blijken. Ter beoordeeling hunner bekwaamheid moet eene proef worden afgelegd. Lezen, schrijven en grondige bekendheid met de vier hoofdregelen van het rekenen met geheele getallen wordt vereischt. Zij treden in dienst op de gewone voorwaarden van aanneming bij de Nederlandsche Zeemacht, onder genot van eene premie ad f 25.per jaar en, indien zij geen milicien zijn, ook een aanbrenggeld ad f 5 per jaar. De soldij bedraagt f 50 's maands, die bij opklimming in graad vermeerdert. De tijd der verbintenis is vijf jaar, doch voor inge schrevenen bij de militie en voor miliciens zes jaar. Aan Torpedomakers, die aan boord verblijf houden, wordt vrije voeding verstrekt. I¥le<lc tc breugen stukke» Indien adressant militair is geweest:. 1°. Paspoort. 2°. Bewijg dat hij aan de verplichtingen van de nationale militie heeft voldaan, of wel zijn verlofpas. 3°. Certificaat van goed gedrag, af te geven door den Burgemeester of den Commissaris van politie zijner woon plaats. 4°. Indien hij nog minderjarig is, het bewijs van toe stemming zijner ouders of voogden, gelegaliseerd door den Burgemeester zijner woonplaats. 5°. Bevolkingskaart A. Indien hij geen militair geweest is: 1°. Geboorte-acte. 2°. De bewijzen hiervoren sub 2, 3, 4 en 5 vermeld, welke alle ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. 3°. Certificaat van het etablissement of van de fabriek waar hij het laatst werkzaam is geweest. Willemsoord (Helder), den 13 Maart 1888. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. TE KOOP: Een best, mak en sterk zwart Ruinpaard, 10 jaar oud, zeer geschikt voor zwaar werk, ook geschikt voor rijpaard. Prijs f 200. Ook genegen om te ruilen voor een ongetuigd mak vierjarig zwart paard. Verder nog te koop een minder best zwart paard, 12 jaar oud, goed stuurhoudend en heel mak, prijs f 130. G. BOONTJES, Stalhouder, Markt, Schagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3