Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. VOLKSBIBLIOTHEEK. Kiezers aan de Zijpe en omstreken Ruim 300 YUREN KOLDERS, 3-duims, J0H.G.STEMLER Czn., Uitgeverte Amsterdam, BUIJS' ZEEMAKS-ALMANAK, In de jl. Maandag gehouden zitting van het Engelsche Hoogerhuis diende de lieer Delaware eene motie in, waarbij werd verklaard, dat op de Regeering de plicht rust, ten ernstigste de maatregelen te overwegen, waardoor de gevolgen worden voorkomen, die uit den nood onder den landbouwenden stand en andere klassen der arbeiders bevolking moeten ontstaan. Lord Salisbury erkende, dat de toestand ongunstig is, maar bestreed de bewering, dat er hongersnood heerscht. De arbeiders uit de talrijkste klasse der bevolking zijn niet tot ellende vervallen. Hulp is echter noodig, en daartoe stelt hij in uitzicht de indiening van een voorstel tot wijziging van het plaatselijk bestuur, en het budget-ontwerp. De staathuishoudkundige argumenten tegen het stelsel van vrijen handel zijn krachtig, doch ze worden door de staat kundige bewijsgronden overvleugeld. De wederinvoering van beschermende rechten is ten eenenmale onmogelijk; zij zou tot een klassenverschil leiden, dat weinig van burger oorlog zou verschillen. Men moet verbetering hopen van de werking der gewone economische wetten en van den terugkeer tot gezonder verhoudingen. De heer Delaware trok zijne motie in. Tengevolge van de hevige sneeuwstormen staan te New-York op het oogenblik bijna alle zaken stil. De laatste berichten luiden, dat de toestand aldaar niet verbeterd, maar sedert jl. Dinsdag veeleer verergerd is. Na eene korte stilte, begon er een nieuwe sneeuwstorm. Dientengevolge blijven alle vervoermiddelen, behalve eenige sleden, stilstaan. Ook komen er geen treinen, brieven of telegrammen aan, behalve Europeesche. De spoorweg stations te New-York zijn opgevuld met reizigers die weg willen, maar niet kunnen. Honderden treinen zitten overal vastgesneeuwd, vele in den omtrek van New-York, waarin duizenden passagiers den geheelen Maandag en een deel van Dinsdag moesten doorbrengen, tot sleden hen kwamen verlossen. Honderden daglooners zijn door den New-York- Centraalspoorweg aangenomen tot sneeuwopruiming. Waar de toegangen tot huizen en winkels door sneeuwbergen versperd zijn, konden deze veelal slechts door tunnels bereikbaar worden gemaakt. De meeste winkels, handels kantoren en banken bleven Dinsdag gesloten, evenzoo de katoenbeurs, terwijl de effectenbeurs, waar van de elf honderd leden er slechts dertig opkwamen, maar kort geopend bleef. De zaken waren beperkt tot Londen en geen slotkoerslijst werd er opgemaakt. Leeftocht en steen kolen beginnen schaarsch te worden tegen verdubbelde prijzen, terwijl melk onverkrijgbaar is. Tallooze restauraties bleven Dinsdag gesloten. De logementen, waar vele stede lingen onderkomen en kost zoeken, weigerden meer gasten op te nemen. Zoover bekend is, hebben deze sneeuwstormen de voor naamste steden der Unie mede geteisterd. Zekere Busson, wijnhuishouder te Parijs, onlangs bespeurende dat zijn privaat verstopt was, wilde dit door steken, maar werd door de opstijgende gassen bedwelmd en stortte in de diepte. Een bewoner van hetzelfde huis, hem te hulp komende, deelde in zijn lot. Men waarschuwde den naastbijgelegen brandweerpost. Een korporaal bezweek eveneens. Een sergeant en een sappeur werden ook bewus teloos, maar konden bijgebracht worden. Middelerwijl wilden twee onbekenden hulp bieden, en ook zij kwamen om. Het duurde anderhalf uur voor men de vijf lijken uit den beerput kon ophalen. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GehuwdC. Kwast en N. Rcnsmaag. J. Makelaar en D. Grande. Bevallen: A. Smeehuisen, gcb. Van der Veen, Z. M. Wijker, geb. Glas, D. A. Kager, geb. Kooij, D. N. Abbenes, geb. Zeeuw, Z. G. Vlaming, geb. De GraafF, Z. Overleden: H. De Ring, geb. Leijkens, 74 jaren. H. Marchand, 11 maanden. Gemeente TEXEL, van 8 tot 14 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren: Pieter, zoon van Pieter Wuis Jsz. en Antje Plaatsman. Cornelia, dochter van Willem Jonker en Martje Abbenes. Frans, zoon van Willem Stark en Elisabeth Jacobs. OverledenJan Knaap, weduwnaar van Aaltje Drijver, 86 jaren. Jannetje Boon, weduwe van Simon Van Grouw, 70 jaren. Trijntje Daalder, weduwe van Gerrit De Vries, 80 jaren. Gemeente ZIJPE, van 2 tot 9 Maart. OndertrouwdJacob Stins, weduwnaar van Elisabeth Geel, landman, 47 jaren, en Jantje Oom, jongedochter, 36 jaren. GehuwdGeene. Geboren Jacoba, dochter van Pieter Schoen en Engeltje Kok. Trijntje, dochter van Pieter Van Meurs en Aaltje Dekker. Overleden Hillegonda Buij, dochter van Aris Buij en Neeltje Kuiper, 11 jaren. Naatje Stenders, ongehuwd, dochter van Klaas Stenders en Grietje Den Hartog, 26 jaren. Martinus De Moei, zoon van Cornelis De Moei en Hilgonda Pot, 1 jaar. Jannetje Jol, cchtgenoote van Pieter Hillegonds, 77 jaren. Jacob Zeeman, zoon van Jan Zeeman en Aaltje Brak, 3 weken. Aegidius Hanssen, echtgcnoote van Ilse Maria Harmeijer, 54 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). "E c3 a Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 14 12 otz. 16 k. 1 749.17-11.03 -2.8 -8.0 0.92 Golvend 15 8 otz. 10 746.05- 14.15 -3.0 -6.3 1.00 15 12 otz. 5 746.65 - 13.55 - 2.4 -7.6 0.96 Weersgesteldheid: 14 Maart 12 u. Dichtbetrokken, sneeuw, vorst. 15 Maart 8 u. Idem. 15 Maart 12 u. Betrokken, vorst, koudweer. Van 13 op 14 dezer gevroren 30 millimeter jjs. 14 15 24 Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prinses Wilhelmina. 11 Maart St. Vincent gepasseerd. Prinses Marie 2 Maart van Aden vertrokken. Prins van Oranje 10 Maart Gibraltar gepasseerd. Prins Frederik. 13 Maart Aden gepasseerd. Voorwaarts28 Februari Perim gepasseerd. Prins Alexander11 Maart van Port-Saïd vertrokken. Koningin Emma6 Maart van Padang vertrokken. Burgem. den Tex 22 Februari te Batavia aangekomen. C'onrad7 Maart te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. Vertrekt 17 Maart van Amsterdam. SumatraVertrekt 31 Maart van Amsterdam. Schpger markt van lieden (per telegraaf f a Paarden Ossen - Stieren - 22 Geldekoeien - Kalf koeien - V aarzen - Ilokkelingen - 90 nucht. Kalveren - Rammen Schapen - Lammeren Bokken& Geiten-f a 12 magere Varkens f 9 a 14 25 Biggen - 5 a 8 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop 80 a 85 Kaas per kilogram - 30 a 40 Kip-Eieren per 100 -300 a350 Eend-Eieren -350 a Marktberichten. TEXEL, 13 Maart. De Veeprijzen, uitsluitend in den Com missiehandel besteed, waren als volgtKoeien f 150 a 200, Melkkoeien f 90 a 100, Kalfkoeieu f 100 a 105, Kalfvaarzen f 75 a 80, Nuchtere Kalveren f 2.50 a 3.50, Fokschapen f 20 a 21.50, Rammen f 12 a 18, Werkpaarden f 100 a 160, Rij paarden f 200 a 250, Oude Paarden f 40 a 80, alles per stuk Vette Varkens 18 a 20 cents per half kilogram. ENKHUIZEN, 14 Maart. Prijzen der Zudeu en Granen: Karweizaad f 13.a 13.50, Mosterdzaan f16.a 16.50, Maan zaad f 10 a 11, Haver f 3 a 4, Gerst f 4 a 5, alles per hectol. Stemming stug. Veemarkt: Magere Varkens, f 8 a 12, Biggen f3a6, Kippen f 0.75 a 1.20, alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a f 4.per 100 stnks. Boter 62£ a 65 cents per kop. PURMERENDE, 13 Maart. Aangevoerd 41 stapels Kleine Kaas, f 32.50 per 50 kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 4.en Eend-eieren f 3.55 per 100 stuks. 1011 kilogram Boter, f 1.15 a 1.25 per kilogram. Veemarkt168 Runderen, 9 Stieren, handel matig, prijshoudend 19 Veulens; 91 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel vlug581 nuchtere dito, f 3 a 10 per stuk, handel stug 83 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug 130 magere dito, f 11 a 23 per stuk, handel matig249 Biggen, f 5 a 8 per stuk, handel matig633 Schapen, handel stug, lage prijzen. AMSTERDAM, 14 Maart. Veemarkt: 2 Runderen; 152 vette Kalveren, 1 kwal. 95 en 2de kwaliteit 75 cents per kilogr. 1 Schaap; 129 nuchtere Kalveren, f 4 a 9 per stuk; 149 vette Varkens, 36 a 40 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen Friesche Franeker Jammen f 1.80 a f 2.dito Engelsche f 1.40 a 1.50, dito Dokkumer Jammen f 1.90 a 2.10, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.90 a 2.80. Prui sische Hamburgers f 3.a 3.25, Geldersche Blauwe f 2.20 a f 2.30, Zeeuwsche Flakkeesche f 1.90 a 2.30, Westlandsche Duin Zand f 4 a 5, IJpolder Jammen f 1.50 a 1.80, alles per hectoliter. Aangevoerd 8 versche ladingen. Aandel flauw. WAGENINGEN, 12 Maart. Uiterwaardsch Hooi f 25 a 26 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. KAMPEN, 12 Maart. Buiten-Hooi f 18 a 21, Binnen-Hooi f 15 a 17 per 500 kilogram. WINSCHOTEN, 10 Maart. Op de Paardenmarkt waren ruim 100 stuks aangevoerd. De handel was vrij levendig. Voor de beste soort besteedde men f 400 a 500, goede Werkpaarden f 100 a f 180, mindere soort f 35 a 80 per stuk. MAASTRICHT, 13 Maart. Op de Jaarmarkt waren aan gevoerd 193 Paarden, 654 Runderen, 207 Kalveren en 823 Varkens en Biggen. De prijzen waren als volgtPaarden f 130 a f 500, Melkkoeien f 180 a 220, Vaarzen f 80 a 120, vette Koeien f 150 a 200, Biggen f 4.a 6.50, alles per stuk Kalveren 50 a 52 cents en Varkens 53 a 54 cents per kilogram. Handel buitengewoon levendig. MAASTRICHT, 14 Maart. Hooi f 18 a 19 per 500 kilogr. LEEUWARDEN, 13 Maart. Aan de eerste Voorjaars-Paarden- markt waren aangevoerd 36 Tuigpaarden, 81 Werkpaarden en 1 Veulen. De bestede prijzen waren voor Tuigpaarden van f 300 tot f 450 en voor Werkpaarden van f 50 tot f 175 per stuk. De handel was stadig. ASSEN, 14 Maart. Wol 65 cents per kilogram. Het koninklijk besluit, waarbij aan de griffiers bij de Directiën der Marine het gebruik eener vrije woning wordt toegekend, zal 1 Mei a. s. in werking treden. Naar het /Vaderland* verneemt, is eene commissie van ingenieurs der Marine benoemd tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van eenige van Zr. Ms. schepen van oorlog. Te Arnhem is het bericht ontvangen, dat de luitenant ter zee 2de klasse P. D. Holtzappfel te Atjeh gesneuveld is. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Johan Willem Friso* heeft aan 's Rijkswerf alhier met zeer gunstig gevolg stabiliteitsproeven ondergaan en wordt thans met spoed gereed gemaakt om bij de eerstgunstige gelegenheid te kunnen zee kiezen. Zr. Ms. stoomkanonneerbooten „Heimdall* en „Balder* zijn, jl. Dinsdag van Amsterdam naar hier gesleept wor dende om aan 's Rijkswerf in conservatie te worden gebracht, in de Binnenhaven in aanvaring geweest met de barkschepen „Minerva* en „Borga", die evenals de stoomkanonneerbooten schade bekwamen. „Van de „Heimdall* brak een david, waardoor de loods Rab, welke zich aan boord bevond, aan het hoofd getroffen en een vrij ernstige verwonding toegebracht werd. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der Marine te Helle- voetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 16 bepalen. De „Staatscourant* No. 62 bevat verdere bijzonderheden. Mede brengt Z. Exc. ter kennis van belanghebbenden, dat de in de „Staatscourant* No. 63 vermelde nalaten schappen van personen, die bij de Koninklijke Nederlandsche zeemacht zijn in dienst geweest, in den loop van het jaar 1886 zijn beschikbaar geworden, doch nog niet door de erfgenamen opgeëischt, en dat rechthebbenden zich bij gezegeld adres kunnen wenden tot het Departement van Marine, onder overlegging van een door een bevoegde autoriteit opgemaakte akte van erfrecht. Ds. Bommezijn, predikant te Geertruiaenberg, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente alhier aangenomen. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Blokzijl ds. J. P. Yan der Yegte, predikant alhier. Het aandeel der gemeente Helder in de lichting der nationale militie van 1888 is door Gedeputeerde Staten van Noordholland bepaald op 44 man. De reeks der buitengewone vergaderingen van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen werd jl. Dinsdagavond besloten door eene talrijk bezochte bijeenkomst in 't lokaal „Tivoli*. De Zangver- eeniging „Gemengd Koor,* onder directie van den heer J. H. Polak, leende hare medewerking voor dezen avond. Vóór de pauze werden door den Voorzitter van bet departe ment, den beer G. E. Bron, met eene gepaste toespraak, uitgereikt de onderscheidingen, toegekend aan den schipper en de bemanning der reddingboot en aan den gezag voerder en de equipage der sleepboot „Hercules*, wegens de redding der schipbreukelingen van het Duitsche bark schip „Renown*. Aan de beide gezagvoerders werden zilveren medailles, op den stempel der Maatschappij ge slagen, ter hand gesteld, met getuigschriften, waarin hunne verdiensten worden erkend. Aan de manschappen van beide vaartuigen werden eervolle getuigschriften overhandigd. In „Arti et Amicitiae,* te Amsterdam, bestaat dezer dagen de gelegenheid tot het bezichtigen van het Album ,-Nêerlandia Catholica," het smaakvolle geschenk van het Katholieke Nedeiland aan H. Paus Leo XIII, ter gelegen heid. van zijn gouden priesterfeest. Het Album geeit in plaat en schrift, zoo volledig mogelijk, een beeld van de ontwikkeling van het Katholieke leven in Nederland na de in 1853 herstelde hiërarchie, en zal einde April a. s. door Nederlandsche pelgrims den Heiligen ^ndcr worden aange boden. Het Album is in drie boeken verdeeld, behelzende het eerste boek een korte geschiedenis van de bisdommen in Nederland, het tweede een overzicht van de congregaties, het derde boek eene korte geschiedenis van den heden- daagschen staat van godvruchtige leekebroederschappen en instellingen van liefdadigheid in het Katholieke Neder land. Dit sierlijk en kostbaar Album bevat o. a. twaalf platen, meesterstukjes van Nederlandsche kunstschilders, getuigenissen zoowel van piëteit als van talent. Onder de namen dier kunstenaars treffen we ook dien aan van onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer J. Dunselman. Bij de boekhandelaars Herra. Coster en Zoon, te Alkmaar, is dezer dagen in 't licht verschenen een werkje, getiteldDe overwintering op Nova Zembla en andere oorspronkelijke Novellen, door wijlen den heer C. Fogteloo. Het boekje is voorzien van een aanbevelend woord van den heer C. W. Bruinvis, te Alkmaar. We maken op deze uitgave onze lezers attent, vooral ook omdat de heer Fogteloo, door zijn herhaald optreden in de Volksbijeen komsten alhier, bij zeer velen als schrijver en spreker zeer gunstig bekend was. Tot lid der Gedeputeerde Staten van Noordholland is benoemd de heer Baron Roëll, Wethouder te Amsterdam. De anti-revolutionaire Kiesvereeniging in Schoterland heeft bij de herstemming voor de Tweede Kamer tot candidaat gesteld.... de heer Domela Nieuwenhuis. De „N. Rott. Crt.* besluit haar hoofdartikel getiteld „Ons Noorden* met de volgende regelen: „Laten althans bij de herstemmingen de flinke mannen van het Noorden nog trachten goed te maken, wat zij op 6 Maart voor de zaak, die ook hun lief is, de zaak van vooruitgang, bedorven hebben. Laten Groningen, Zuidhorn, Winschoten, Franeker, Schoterland en Wolvega voor de liberalen behouden blijvenMits er ijver en werk zaamheid zij, is dat geenszins onmogelijk, ondanks de broederlijke samenwerking tusschen anti-revolutionairen en radicalen. De clericalen voorspellen reeds, dat de herstemmingen hun eene meerderheid in de Kamer zullen geven van tien stemmen. Wat zij juichen zouden, wanneer het gebeurde I Aan de verwezenlijking der heillooze plannen kon dan met kracht de hand geslagen worden, en in ons goede Nederland konden Kuyper en Schaepman naar welgevallen huishouden, vier jaren lang. Ddt zal dan toch wel niet de toestand wezen, dien men in het Noorden begeerlijk acht! Neen, wij hebben goeden moed dat, nu het gevaar wer kelijk nijpt, nu Hannibal werkelijk voor de poort staat, dat nu dddr weder de goede geest ontwaken zal, en Friezen en Groningers, trouw aan hun schoonste verleden, als één man zullen optrekken, om hunne bedreigde districten voor de liberale zaak te behouden.* Heden overleed onze geliefde Broeder JAN, ten huize van zijne Grootouders aan 't Zand te Zijpe, in den ouderdom van ruim 29 jaar. Uit aller naam, P. BUIS. Wieringerwaard, 14 Maart 1888. Terstond gevraagd een bakkersknecht en een leerling, liefst eenigszins met het vak bekend. Adres: Bureau dezer Courant. VISCHMARKT, HELDER. Sluiting der Bibliotheek op MAANDAG 19 MAART e. k. Alle nog achtergebleven boeken worden dan terugverwacht. Het Bestuur. Spreekbeurt in het lokaal van A. BRUIN, te Schagerbrug, op ZATERDAG des 's morgens ten tien ure. Entree vrij. TE K.OO P: lang 13 a 14 voet. Adres: A. BOS, Aannemer, Nieuwediep. geeft kennis, dat: onder toezicht van Dr. P. J. KAISER, van af den Jaargang 1889 officiëel is aangenomen door het Depar tement van Marine, waardoor die zal worden verstrekt aan de schepen der KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE ZEEMACHT. Directiën van Stoomvaart-Maatschappijen, HH. Reeders, Gezagvoerders en Officieren worden beleefd uitgenoodigd hunne aandacht hierop te vestigen. De prijs der Almat f 1.—.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3