Thee, den Heer S. T. LAND, den Heer W. METZ Tz. AMERIKA. TRANSVAAL. Zuivere Natuurboter!! HOLLOWAY'S PILLEN. HERBESTEDING. Liberale Kiezers! Blijft trouw aan 't Vaandel. Zet alle overige consideratiën op zijde en stemt als ccu ma 11 met ons op den 206teu Maart a. s. voor de Tweede Kamer: en voor den Gemeenteraad van Texel: Het Bestuur der Liberale Kiezers-Vereeniging te Oosterend op Texel: P. J. BOUMA. J. DAALDER. W. K. BAKKER. J. A. DIJKSEN. H. KEIJSER. Ondergeteekende, Agent UNION LIJN en NEDERLANDSCHE AMERIKAANSCHE STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ, is voor Emigranten te spreken iederen Zaterdagnamiddag 4 uur bij J, REIS, in de Oesterput, Helder. KONING. Door aankoop van 1,000,000 metsel- en straatsteenen ben ik in staat alhier en in omstreken voor zeer lagen prijs te leveren; ook voor pannen, bakken, enz. worden lage prijzen genoteerd. Alkmaar. W. F. STOEL. A. in vaatjes 4 kilo a f 4.25, levert franco rembours: BRUNSTING Rzn., Beilen. TE KOOP: Lfl Een best, mak en sterk zwart Ruin paard, 10 jaar oud, zeer geschikt voor zwaar werk, ''^MM^ook geschikt voor rijpaard. Px'ijs f 200. Ook genegen om te ruilen voor een ongetuigd mak vierjarig zwart paard. Verder nog te koop een minder best zwart paard, 12 jaar oud, goed stuurhoudend en heel mak, prijs f 130. G. BOONTJES, Stalhouder, Markt, Schagen. De ondergeteekende bericht aan zijne ^geachte clientèle, dat zijne zaak in tapijten, benevens de BEHANGERS-AFFAIRE, verplaatst is van den Kanaalweg I. 140, naar de Weczen- 8trant N°. 32. Beleefd verzoekt hij, ook daar dezelfde gunst te mogen genieten als tot heden door hem ondervonden is, belovende in alles eene nette en soliede bediening. Monsters der nieuwe dessins zijn in rijke keuze en tot uiterst billijke prijzen voorbanden. Hoogachtend, Uw Dienaar, W. GO VERS, Behanger. Helder, 8 Maart 1888. geurig en waterhoudend, is in verzegelde pakjes, o. a. voor 20, 24, 28 en 32 cents het ons, verkrijgbaar te Barsingerhorn bij Wed. FLOOR. Helder T. C. BAKKER. J. HUBBELING, Kanaalweg. J. LUIDINGA, Molenstraat. J. DE ROOS, geb. GRAAF, Koningstraat. T&rei(denBurg)„ JACOB BAKKER Az. Schagen Wed. J. KOOL. G.BIJPOST,overden Spoorweg. Verkoopers gevraagd te Bolsward door BÖLGER en ZOON. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „Dc Brakke Grond,11 Nes 53. Verdienste Beloond. Dit beroemde buismiddel beeft de proef des tijds en de zwaarste tegenwerking doorstaan. Deze Pillen zuiveren dadelijk het bloed en alle andere vochten des menschelijken lichaams. Gedurende den winter, en inderdaad het geheele jaar door, behoorde geen huis of huishouding zonder de middelen te zijn om ziekte in haren omvang te bestrijden. Zulke middelen worden veilig en zeker aangeboden in deze uitmuntende Pillen, indien zij volgens de daarbij gevoegde aanwijzing ingenomen worden. Holloway's medicijnen verdrijven slechte spijsvertering, bevorderen eene gezonde spijsvertering en werken als een zacht en krachtig purgeermiddel. Deze Pillen worden ten sterkste aanbevolen aan personen die een zwak gestel hebben, en wier zenuwenstelsel door ziekten is geschokt geworden. Aan dezulken zullen zij een onbeschrijfelijk genot verschaffen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Op vrijdag den 23 maart 1888, des namiddags ten twee ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden herbesteed het onderhoud van de gemeente-gebouwen enz., gedurende het jaar 1888. Bestek en voorwaarden, waarvan, zoover de voorraad strekt, kosteloos afdrukken te hekomen zijn, liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente. De aanwijzing in loco heeft plaats twee dagen vóór de herbesteding, te beginnen des morgens ten tien «ure, aan de Bouwzaak De insclirijvingsbiljetten moeten den dag vóór dc hcrhestedliig ter Secretarie der gemeente worden ingeleverd. Helder, .14 Maart 1888. Burgemester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Arrondissement s-R e c h t b a n k. Behandeling van strafzaken op 13 Maart 1888. G. H., K. H. en R. B., te Callantsoog, diefstal, ieder f 25 boete, subsidiair 8 dagen gevangenisstraf. M. B., te Callantsoog, diefstal, f 15 boete, subsidiair 6 dagen gevangenisstraf. A. Th., te Callantsoog, verduistering, straf als boven. G. B., te Callantsoog, diefstal, straf als boven. S. B., te Callantsoog, diefstal, f 10 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. K. B., te Callantsoog, diefstal, f 15 boete, subsidiair 6 dagen gevangenisstraf. C. K., te Zuidscharwoude, diefstal, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. J. A., te Oudendijk, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. C. V., te Enkhuizen, diefstal, 4 weken gevangenisstraf. K. Z., te Enkhuizen, diefstal, vrijgesproken. Alsmede 1 bedelaar 2 dagen hechtenis en 1 jaar en 3 maanden opzending naar eene Rijks-werkinrichting. Te midden van al het geschreeuw der venters van extra tijdingen, zoo meldt men o. a. uit Amsterdam aan de ,/Avondpost"', maakte het ik mag niet zeggen: zonder lingen, en ik wil niet zeggen: overweldigenden, dus maar een eigenaardigen indruk, in de drukke Kal verstraat een drietal meisjes van 20 tot 25jarigen leeftijd te zien op en neêr gaan, eenvoudig gekleed in een langen, donkeren mantel, die haar tegen den regen moest beschermen, en met een eenvondigen stroohoed op, die geen ander versiersel had dan een smal rood lint met het opschrift: Leger des Heils. Die jonge vrouwen liepen daar door de woelige menigte, en kondigden, spijt regen en spotternijen, met zwakke stem aan, dat zij de //Heilsoldaat" verkochten. En juist op hen, wier gelaat den minsten ernst verried, traden zij onbe schroomd toe en vroegen hem„wilt u geen heilsoldaat koopen, drie cent!" En als haar vraag met spot beantwoord werd, als er een bijv. tot haar zeide: „dankje, lievert, ik ben al in den Heere?" dan verried haar gelaat geen spoor van boosheid, maar kalm schreden zij op een ander toe, terwijl zij antwoorden ,/het is te hopen, beste jongen!" En welk een gruwelijke spot hadden zij te verduren, die Heilmarketensters, van de straatbengels, die haar ver volgden en nabauwden! Wie de lieve Amsterdamsche straatjeugd kent, zal niet vergen, dat ik daarvan enkele staaltjes mededeel. Maar zij verdroegen alles! Een zacht verwijtend: ;/dat moetje niet doen jö, dat staat zoo leelijk was al het weerwerk, dat zij gaven. Ze hadden veel bekijks, de meisjes, maar heilsoldaten brachten zij maar weinig aan den man. Toch bleven zij volharden en het is te verwachten, dat, als zij maar zoo voortgaan, hare verschijning op de straat weldra geen opzien meer zal baren en dat door middel van een wel gekozen reclame de uitheemsche plant, die onder den naam van Leger des Heils naar ons is komen overwaaien, ook hier stevig wortel zal schieten. Want reclame doet ook hier alles. Een café-chantant in de Nes de sprong is niet zoo groot, want het Leger des Heils zoekt zijn heil bij voorkeur in die buurten gaf daar dezer dagen een sprekend voorbeeld van. Dat café gaf ook een bulletin uit van den uitslag der verkie zingen met het onderschrift: „Verzuim niet, heden avond een bezoek te brengen aan Scala Nes 42." De „Staatscourant" behelst een beknopt verslag betref fende den stoombootveerdienst tusschen Enkhuizen en Sta voren over 1887, uitgebracht door den rijksambtenaar bij den veerdienst, den heer P. J. Neijt. 't Blijkt daaruit, dat booten, machines, reddingstoestel len, enz. in de beste orde verkeeren en de bemanning aan de vereischten voldoet. Het bij dienstregeling vastgesteld aantal overtochten bedroeg 4 per dag in elke richting. In het geheel zijn 2574 reizen gedaan, waarvan er 78 door de reserveboot vervuld zijn. Wegens ijsgang zijn in Januari en Februari 346 overtochten niet kunnen geschieden. Van de 2370 reizen, door de „Holland" en „Friesland" in geregelden dienst gedaan (1 Maart31 December) zijn afgelegd 242 reizen in 1 uur a 1 uur 5 min. 1028 1 u 6 min. 1 „10 908 v „1 „10 Al 15 177 1 16 h 1 20 15 „1 21 en meer. De reserveboot „Prins van Oranje" deed 1 u. 15 m. a 1 u. 30 m. over de reis. De aansluiting aan de treinen is niet meer dan 8 maal gemist, als: 7 maal aan die te Stavoren en 1 maal aan die te Enkhuizen. IJsgang was daarvan 6 maal de oor zaak, mist 1 maal en een klein defect aan de machine ook 1 maal. In 1887 werden in beide richtingen vervoerd 63,770 passagiers, over de 12 maanden als volgt verdeeld: Januari 552, Februari 1527, Maart 4450, April 6943, Mei 7272, Juni 6486, Juli 7983, Augustus 9472, Septem ber 7326, October 4373, November 3736 en December 3650. Met de goederenboot zijn overgebracht 71 koeien, aan gekocht op de veemarkt te Hoorn en voor Noord-Duitsch- land bestemd. De passagiersbooten vervoerden: 1569 colli vrachtgoed, 1022 colli bestelgoed, 131 colli ijlgoed, 33 paarden, 201 koeien, 763 schapen en 26 varkens. Er zijn geen klachten over den veerdienst in de klachten- boeken ingeschreven. Uit Amsterdam meldt men Een onzer schoonste instellingen, waaraan voor duizenden in Amsterdam de heerlijkste herinneringen verbonden zijn, bereikte jl. Vrijdagavond den veelbelovenden leeftijd van 17 jaren. Wij bedoelen het Genootschap „Liefdadigheid naar Ver mogen," een weldadigheidsinstelling, waarop Amsterdam terecht trotsch is; die nooit tevergeefs om hulp aanklopte bij onze weldenkende ingezetenen; die zich mocht ver heugen in het beschermheerschap van een onzer meest beminde Oranjevorsten, wijlen Prins Hendrik, wiens beeltenis, in crayon geteekend, Vrijdagavond in de groote zaal van het Gebouw voor den Werkenden Stand prijkte, waar de 17de jaarlijksche algemeene vergadering werd gehouden. Wat niemand had durven verwachten, na twee zulke vermoeiende dagen, als onze Burgervader met de stemop neming voor de verkiezingen beleefde, was, dat deze, terwijl hij ten 7 ure den uitslag der verkiezingen bekend had gemaakt, ten 8 ure aanwezig was om de vergadering van het Genootschap, waarvan hij eere-Voorzitter is, te presideeren. Geen wonder, dat de aanwezige dames en heeren die tegen woordigheid op hoogen prijs stelden en dat meer dan een hunner den heer Van Tienhoven daarvoor hulde bracht. De Secretaris, de heer W. Coster, bracht ditmaal ver slag uit, wat men kan ook van het goede te veel ge nieten wel wat lang duurde. Als ik u echter mededeel, dat de heer Coster de ver gadering vijf kwartier bezig hield met hetgeen het Genoot schap in het afgeloopen jaar verricht had, dan blijkt daaruit, dat de omvang der armenzorg, die deze weldadige instel ling belangeloos op haar schouders nam, niet gering is. Tal van behoeftigen van allerlei stand werden dan ook geholpen. Veel dankbaarheid mocht men daarvoor inoog- sten, doch ook veel ondank genoot men als's werelds loon. Ook thans bleek weder, hoe moeielijk het is, verheffende weldadigheid te oefenen; hoe velen van de bedelarij een ambacht maken; hoe dikwijls drankmisbruik en luiheid oorzaken van armoede zijn, doch ook, hoe vaak, door sterfgeval en ziekte, eerlijke en gegoede familiën tot onder gang worden gebracht. De heer Van Tien hoven trof, geloof ik, de rechte snaar, toen hij zeide: „Weet ge wel, waaraan het Genootschap de voortdurende sympathie te danken heeft? Aan de dames en heeren, die zich met het huisbezoek belasten en die niet alleen met een geopende beurs, maar ook met een warm hart, door naastenliefde gedreven, niet alleen voor het materiëele, maar ook voor het moreele bij de armen werken. Ik reken het mij, als Burgemeester van Amsterdam, tot een eer, op een Genootschap als dit te kunnen wijzen en eere-voorzitter van dit Genootschap te zijn." Mr. N. G. Pierson bracht hulde aan onzen sympathieken Burgemeester en spoorde het bestuur aan, toch nooit, uit vrees van indiscretie, haar aanvragen om steun terug te houden. „Vraag ons zoo veel en zoo dikwijls gij wilt en zorg vooral, dat wij niet te veel toegeven aan ons aangeboren egoïsme." „Dat het „Liefdadigheid" niet aan steun ontbreekt, bleek hieruit, dat weder f 19,000 aan legaten vermaakt werd, dat b. v. een concert van Prinses Bibesco ruim f 6000 opbracht en een dames A-B-C-Vereeniging, waarvan mevr. Van Tienhoven presidente is, ruim f 4600 in de kas bracht; dat bovendien het nieuwe eigen Tehuis geheel door particuliere gaven aan het Genootschap geschonken werd. Feiten te over om te bewijzen, dat „Liefdadigheid naar Vermogen" zich steeds mag verheugen in de sympathie van Amsterdam. Aan een voordracht, gehouden te Weenen door den heer Holub, de bekende reiziger in Zuid-Afrika, zijn de volgende regelen ontleend Wat de Afrikaansche diamantvelden aangaan, gaf hij een levendig verhaal van het vinden der eerste diamanten, voorts beschreef hij den toevloed der duizenden delvers, de ontzaglijke waarden welke sedert gevonden zijn, het ontstaan van steden, van handel en verkeer in die ver afgelegen streken, en de strenge wetten tegen diefstal, zóó noodig daar in den eersten tijd wel voor 15 millioen gulden per jaar aan diamanten gestolen werd. Ten einde dit tegen te gaan, moet de verkoop of schenking dier kostbare steenen met allerlei formaliteiten gepaard gaan en elke overdracht voor een ambtenaar geschieden, welke daarvan eene akte opmaakt die in de registers ingeschreven wordt. Wie diamanten heeft, waarvan de herkomst niet op boven genoemde wijze kan worden gerechtvaardigd, wordt met lange jaren tuchthuis gestraft, onverschillig of men de steenen op rechtmatige of onrechtmatige wijze verkregen heeft. Ontbreekt bovenbedoelde inschrijving dan is er een vermoeden ten zijnen nadeele, terwijl tegenbewijs zoo goed als niet wordt toegelaten. Om de overtreders der wet gemakkelijker te vinden past men in die streken het onzede lijke stelsel van „agents provocateurs toe, waarbij de inboor ling quasi gevonden steenen tracht te verkoopen, met het voornemen om zoodra iemand mocht toeslaan, dezen wegens inbreuk op de wet aan te geven en aan den rechter, die zeer snel en streng vonnist, over te leveren. Geen wonder dus dat in Engeland reeds dikwijls op de afschaffing dier slechte wet is aangedrongen. Verder verhaalde hij hoe de eigendom en exploitatie der diamantputten, ten gevolge der ondervonden moeielijkheden, langzamerhand van de oorspronkelijke eigenaars op groote maatschappijen zijn overgegaan, die in staat zijn om met behulp van kostbare machines steeds dieper in den bodem door te dringen, en dat eindelijk Rothschild uit Parijs het geheele Zuid-Afrikaansche diamantenplateau voor de som van 120 millioen gulden gekocht heeft. Holub, die doctor is, wist niet genoeg het gezonde klimaat der diamantvelden te roemen, waar tering nimmer voorkwam en hij beschrijft het als een lustoord voor alle personen met zwakke borst. Naar zijne meening is die streek het aangewezen land voor alle teringlijders, omdat zij daar de meeste kans op genezing hebben. Ook te Amsterdam zal de bekende reiziger eerstdaags eene lezing houden. Snelpersdruk van A, A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4