NED. GEREF. KERK (doleerende), Wegens sterfgeval. Logement en Koffiehuis, Inventaris en Gereedschappen, Groote Uitvoeringen Koninklijke Engelscke Klokkenspelers, HOLLOWAY'S PILLÉIU. Torpedistcn 2d° klasse bij de Marine. aan het BREEZAND te ANNA PAULOWNA. Op Zondag 1 April e. k. zal, zoo God wil, des morgens ten 9£ ure en des avonds ten 6 ure, optreden de Weleerw. Zeergel. Heer Ds. P. VAN SON, Predikant te Amsterdam. Des morgens zal er voorbereiding voor het H. Avondmaal gehouden worden, Bevestiging van Lidmaten en een Kerke- raadslid plaats hebben en den H. Doop worden bediend, terwijl bij de avondgodsdienstoefening het H. Avondmaal zal gehouden worden. Duinwaterleiding-Maatschappij van den Helder en het Nieuwediep. De Algemeene Vergadering, gehouden op 26 Maart 1888, heeft het Dividend voor 1887 bepaald op f 25.per aandeel, waarover Aandeelhoudex-s van af 3 April a. s. kunnen beschikken bij de Associatie-Cassa te Arasterdam, tegen inlevering van het 308te Dividendbewijs. Helder, den 27 Maart 1888. C. J. VAN SPALL, Directeur. Naamlooze Vennootschap Stoomtimmerfabriek „de Zwaluw" te AMSTERDAM. Algemeene Vergadering, te houden op den 4 April e. k., ten kantore der Vennootschap, Sarphatistraat N°. 50, des namiddags ten 31 ure. De Directie. De Makelaars J. J. HONIG, J. KOUWER, J. BREET Cz. en JAN VIS Dz. presenteeren, ten overstaan van den Notaris Mr. M. DONKER, op ZATERDAG 14 APRIL 1888, 's avonds 6 uur, in het na te melden Logement, te verkoopen: Een hecht, sterk en weldoortimmerd WOONHUIS met KOLFBAAN, BffilSJI BILJARDKAMER, SOCIETEITS- isliiSëlli LOKAAL, LUCHTHUIS,ERVEN en aanhoorigheden, zijnde het meer dan eene eeuw bestaande met vcrgnniiing, genaamd „de Zwaan", zeer gunstig gelegen aan Weg en Zaan te Zaandijk, in de onmiddellijke nabijheid van het Spoorwegstation Koog-Zaandijkde aanlegplaats der stoombooten „Alkmaar Packet/y en in het middenpunt der Zaanstreek, gemeenten9.66, kadastraal bekend Sectie A, Nos. 736 en 737, groot 5 aren, 64 centiaren, benevens als: BILJARD met toebehooren, KOLVEN, BALLEN, TOONEELDECORATIEF, LAMPEN, KACHELS, enz. Aanvaarding 1° Mei 1888. L. METZELAAR, te Anna Paulowna, vraagt een arbeider, die goed kan ploegen en zaaien. T I V O L. I. MAANDAG 9 en DINSDAG 10 APRIL 1888: der "beroemd© in het costuum der I5de eeuw, met hunne 131 klokken van verschillende zwaarte en toon, waarmede zij de meest moeielijke muziekstukken uitvoeren. Mr. H A Y N A R D, een jeugdig artist van groote verdiensten, zal tevens eenige muziekstukken geven op de Xylophone-, Dulcimer- en Metallophone-instrumenten, waaraan hij de schoonste tonen weet te ontlokken. Aanvang 8 uur. Het Programma zal hetzelfde zijn als gebruikt is bij de uitvoering aan het Deensche Hof te Kopenhagen in September 1887, en is verkrijgbaar op den avond der uitvoering aan het Bureau. Toegangskaarten a 99 cent zijn reeds nu tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij de Heeren Boekhandelaren De Buisonjé Zoon, Berkhout C0., Maas, Stader- mann, zoomede aan het gebouw, waarook de kaarten ad 50 cent en de Programma's worden afgegeven. Wijze voorzorg. De ongezonde dampen en gedurige koude, brengen in eene groote mate verwarring in de dierlijke huishouding en ondermijnen voortdurend de ge zondheid, tenzij nu en dan het bloed gezuiverd worde de afscheidingen verbeterd en de zenuwen versterkt. Holloway's Pillen bewijzen deze verschillende noodzakelijke diensten met zekerheid, veiligheid en spoed. Oud en jong, krachtigen en zwakken, mannen en vrouwen, zullen ondervinden, dat deze Pillen een onfeilbaar huismiddel zijn, niet alleen bij lichte ongesteldheden, maar ook in de meer ernstige en gevaarlijke ziekten, die uit het verwaarloozen van vroeg tijdige kenteekenen voortspruiten. Echter, onder den zuiverenden en verbeterenden invloed van Holloway's onwaardeerbare geneesmiddelen verbetert de eetlust, wint de spijsverteering in kracht, werkt de lever vrij, scheiden de nieren overvloedig af en zegeviert de gezondheid. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF: f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Voor eene verbintenis als torpedist 2de klasse kunnen zich aanmelden personen tusschen 18 en 30 jaar oud, bij voorkeur varensgezellen. Lichamelijke geschiktheid moet door onderzoek blijken. Ter beoordeeling van gevorderde bekwaamheid moet een proef worden afgelegd. Lezen, schrijven en kennis van de vier hoofdregelen in de rekenkunde zijn vereischten. Zij treden in dienst op de gewone voorwaarden van aanneming bij de Zeemacht voor den tijd van vijf jaar, doch ingeschrevenen voor de militie en miliciens voor zc» jaar. Premie bij indiensttreding f 25.per jaar en, indien zij geen milicien zijn, ook aanbrenggeld ad f 5. per jaar. De soldij bedraagt f 25.'s maands en vermeerdert bij opklimming in graad. IVlcdc te brengen stukken Indien adressant militair is geweest: 1°. Paspoort. 2°. Bewijs dat hij aan de verplichtingen van de nationale militie heeft voldaan, of zijn verlofpas. 3°. Certificaat van goed gedrag, aftegoven door den Burge meester of den Commissai'is van Politie zijner woonplaats. 4". Indien hij minderjarig is, het bewijs van" toestemming van zijne ouders of voogden, gelegaliseerd door den Burgemeester zijner woonplaats. 5°. Bevolkingskaart A. Indien hij geen militair geweest is: 1°. Geboorte-acte. 2°. De bewijzen hiervoren sub 2, 3, 4 en 5 vermeld, welke alle ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijg baar zijn. Willemsoord (Helder), 26 Maart 1888. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. TE KOOP: 400 a 500 3- en 4-jarige roocle en zwarte aalbessenstruiken, bij J. REZELMAN Cz., te Wieringerwaard. Arrondissement s-R eclitbank. Behandeling van strafzaken op 27 Maart 1888. W. F te Wieringen, appèlzaak, uitgesteld tot 3 April. P. D., te Enkhuizen, mishandeling, f 8 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. K. B. Wzte Medemblik, mishandeling, f 20 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis. C. Z., te Medemblik, beleediging, 3 dagen gevangenisstraf. C. W., te Enkhuizen, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 27 Maart 1888. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heeren Franken en Maalsteed. De tribune is matig bezet. Na de opening der zitting worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt daarop gesteld het rapport der Commissie voor de Gemeentewerken, in zake eene wijzi ging der instructie voor den Gemeente-Bouwmeester en in de aanbesteding van het onderhoud van gemeente-gebouwen enz. De rapporteur der genoemde Commissie, de heer Janzen, leest het rapport voor. In het eerste gedeelte betuigt de Commissie hare ontevredenheid er over, dat, zonder hare voorkennis, wijziging is gebracht in de wijze van aanbe steding. Verder drukt zij den wensch uit, dat de te verrichten werkzaamheden voor 't vervolg duidelijker zullen worden omschreven en ten slotte beveelt zij aan de aanneming der door hare tusschenkomst gewijzigde instructie van den Gemeente-Bouwmeester. Door den Voorzitter wordt de discussie geopend over dit rapport. De heer Beukenkamp drukt daarbij zijn leedwezen uit, dat hij van dit rapport niet anders dan bij de inzage der stukken voor deze zitting heeft kunnen kennis nemen. Spreker sluit zich in hoofd zaak bij de conclusie van 't rapport aan en verklaart zich bereid om zijn voorstel betreffende de instructie van den Gemeente-Bouwmeester in te trekken. De heer Ouden hoven dringt aan op uitstel van de behandeling van dit rapport en wordt daarbij door den heer over de Linden gesteund. De heer Van Neck maakt onderscheidene niet onbelangrijke bemerkingen op den inhoud van het rapport en acht het nemen van eene beslissing minder gewenscht. De heer Janzen verdedigt daarop het rapport der Commissie voor de Gemeentewerken en na eenige discussie over de inrichting der bestekken voor de aan besteding der gemeentewerken, herhaalt de heer Oudenhoven zijn voorstel om deze zaak te verdagen. Dit voorstel wordt met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Beukenkamp, over de Linden, Kor ver, Van Twisk, Oudenhoven en de Voorzitter. Door den Voorzitter wordt nu tot den rapporteur, den heer Janzen, de vraag gerichtHoe luidt de conclusie van 't rapport der Commissie? De heer Janzen antwoordt hieropDat de bestekken voor de te houden aanbestedingen voor gemeentewerken die werken duidelijk moeten.omschrij ven. Deze conclusie wordt met eenparige stemmen aan genomen. Er geschiedt voorlezing van de ter tafel gebrachte, ge wijzigde instructie voor den Gemeente-Bouwmeester. De verschillende artikelen worden achtereenvolgens, na enkele toelichtingen van den Voorzitter, goedgekeurd en de geheele instructie ten slotte vastgesteld. Terwijl in deze instructie den Gemeente-Bouwmeesler, onder goedkeuring van het Dag. Best., wordt toegestaan om andere dan de werkzaam heden der gemeente te verrichten, heeft het voorstel tot verhooging der jaarwedde van genoemden ambtenaar geen verder gevolg. De Voorzitter herinnert, dat niet minder dan 7 adressen zijn ingekomen, inhoudende verzoeken om verbetering van den openbaren weg in onderscheidene deelen der gemeente. Hij deelt mede, dat de wenschen van adressanten grondig zijn onderzocht, dat eene raming van kosten is opgemaakt en dat, terwijl slechts de som van f 7000 voor nieuwe bestratingen disponibel is, ter voldoening aan aller verlangen de som van f 22,805 zou noodig zijn. Hij geeft daarom in overweging, eene keuze te doen, en daarbij te letten, zoowel op de meerdere en mindere behoefte aan een behoorlijk plaveisel, als op het bedrag der kosten, niet hooger dus dan tot f 7000. De lijst der bedoelde straten wordt voorge lezen, met de raming der kosten van bestrating. Hoogstraat3780 Californiëstraat„3170 Gravenstraat5915 Breewaterstraat1035 2de en 3de Molenstraat 5290 Vischstraat325 Bassingracht met Onrust 1000 Diaconie-straat2290 Namens het Dag. Best., stelt de Voorzitter voor de Hoog straat en de Californiëstraat van een behoorlijk plaveisel te voorzien. Dit vooi'stel wordt door den heer Janzen ondersteund. De heeren over de Linden en Van Twisk bepleiten de wenschelijkheid, dat de Gravenstraat, die wellicht de oudste rechten en het dringendst behoefte aan bestrating heeft, bestraat worde, en de heer Korver herinnert er aan, dat de openbare weg in die straten vooraf gemeente-eigen- dom dient te zijn. De heer over de Linden neemt aan de stemming geen deel. Met nagenoeg algemeene stemmen wordt tot de bestrating van de Hoogstraat en van de Californiëstraat besloten. Voorlezing geschiedt van een adres van den pachter van het pontveer over het Heldersche Kanaal nabij de Keizer straat alhier, houdende verzoek tot verlenging van het bestaande contract, dat met 1 Juli a. s. ten einde loopt. De heer Korver verklaart zich voor uitstel van de behandeling van dit adres, met het oog op een ontworpen plan tot het stichten van een min kostbare loopbrug, ter vervanging van het pontveer. Op dat plan, waarvan de verwezen lijking f 1000 a f 1200 zou moeten kosten, vestigt spreker de aandacht zijner medeleden. De Voorzitter wenscht dadelijke behandeling en toont zich weinig ingenomen met de stichting eener loopbrug. Spreker brengt de voormalige Botbrug in herinnering. Ook wijst spreker op de financiëele schade voor de gemeentekas. Nü ontvangt men f 400 pacht per jaar; dan zou men f 1000 h f 1200 moeten uitgeven, vermeerderd met het jaarlijksch onderhoud eener zwakke brug en met de bezoldiging en de huishuur van den brugwachter. Door den Secretaris wordt voorgelezen de bepaling in het contract, op opzegging betrekking hebbende. Daaruit blijkt, dat gedurende de overeenkomst, ten allen tijde opzegging kan geschieden zes weken vóór den dag, waarop de gemeente het contract wil vervallen hebben. De heer Korver houdt zijne meening vol en beveelt de kennismaking met het plan tot het stichten eener loopbrug aan. De financiëele opmerkingen van den Voorzitter be strijdende, merkt spreker op, dat op die wijze de bestaande bruggen afgebroken en door pontveeren vervangen moesten worden, ten einde de gemeentekas voordeelen te verschaffen. Spreker wijst op het drukke verkeer op de plaats, waar nu zulk een gebrekkig communicatie-middel bestaat. Z. i. zouden er wel particulieren gevonden worden, die, bij het tot stand komen van het plan, daaraan geldelijke bijdragen zouden willen verleenen. Na nog eenige bespreking, wordt met 9 tegen 5 stemmen besloten tot het houden eener openbare verpachting. De heeren Van Neck, over de Linden, Oudenhoven, Verfaille en de Voorzitter verklaarden zich daartegen en wenschten verlenging van 't bestaande contract, zooals in het adres was gevraagd. De heer Korver wilde uitstel van behandeling. Aan de orde wordt nu gesteld een adres van den heer A. Klik, houdende verzoek tot vergunning om in het Heldersche kanaal nabij het Molenplein, of op eene andere plek in dat kanaal, door het Dag. Best. aan te wijzen, een lichter te mogen hebben, voor den opslag van petroleum. Adressant verzekert, dat hij er zich zal bedienen van een ijzeren vaartuig, dat goed afgesloten zal zijn. De Voor zitter deelt mede, dat, daar het kanaal gemeente-eigendom is, de Raad te beslissen heeft of hij zulks toestaat, ingeval andere bezwaren van nabijwonenden zulks niet verhinderen. Met 10 tegen 4 stemmen wordt de toestemming verleend. Tegen stemden de heeren Janzen, Hoogenbosch, Korver en de Voorzitter. De heer Klik hield zich buiten stemming. Ter vervanging van den heer J. C. Jansen, naar elders vertrokken, wordt aan de orde gesteld de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Door de Commissie werd de volgende aan bevelingslijst ingezonden: lste candidaat de heer J. T. Tinkelenberg. 2de D. J. Van Wijngaarden. De uitslag der stemming is deze: de heer Van Wijn gaarden verkreeg 7, de heer Tinkelenberg 5 en de heer L. C. P. W. Visser 3 stemmen. Niemand had dus de volstrekte meerderheid verkregen en na eene opmerking van den heer Vos omtrent het onderscheid tusschen voor dracht en aanbevelingslijst, werd tot eene nieuwe vrije stemming overgegaan. Gekozen werd nu de heer Van Wijngaarden met 8 stemmen; de heeren Visser en Tinkelen berg verkregen respectievelijk 4 en 3 stemmen. Met eenparige stemmen werden goedgekeurd en vast gesteld de voljaars-kohieren voor den lioofdelijken omslag en voor de belasting op de honden, beide voor den dienst van 1888, respectievelijk tot een bedrag van f28609.14 en f 1657.50. Voor kennisgeving werden aangenomen deze mededeelingen a. Dat over het dienstjaar 1886 door de gemeente als toelage van 't Rijk in de kosten voor het lager onderwijs te veel is ontvangen de som van f 568.31. b. Dat de leden van den Gemeenteraad zijn uitgenoodigd tot het bijwonen van de sluiting der lessen van de Industrie school, te houden op a. s. Zaterdagavond. c. Dat aan den heer S. T. Land, in 't hoofdkiesdistrict Helder gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, door tusschenkomst van Z. Exc. den Minister van Marine en van den commandant der zeemacht in Nederl.-Oost-Indië, mededeeling is gedaan van zijne benoe ming, en dat aan genoemden heer bij aanneming van dat lidmaatschap, terstond gelegenheid wordt gegeven om te repatriëeren. en d. Dat de Commissaris van Politie heeft ingezonden eene opgave van de bemoeiingen der politie in 1887. Aan deze laatste kennisgeving voegt de heer Korver toe een woord van hulde voor de activiteit der gemeente politie. De Voorzitter sluit hierop de vergadering. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4