Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. xmmmmmimmimmmx. nwmmmmmmmmmmx City wonderbaarlijke geschiedenissen, die dit geschokte vertrouwen verklaren. De Friesche boeren worden van knoeierijen beschul digd, niet door Engelschen, maar door Hollanders, die zich over hunne landgenooten beginnen te schamen. Geen wonder, als het cwaar is, dat de vrije en franke Friezen hunne leege vaten naar Noordbrabant zenden om ze, gevuld met butterine, naar Londen door te zenden als een bezending „puike Friesche boter". Geen wonder, als het waar is, dat de oplichterij aan het toenemen is in Friesland, om verschillende botersoorten in één vat te pakken, puike bovenop en mindere kwaliteit onderaan. „Het is zeker van beteckenis, dat er een beweging is ontstaan onder de Londensche handelaren in liollandsche boter, om de garantie weêr af te schaffen, die sedert een zevental jaren hier voor Friesche boter gevergd en toegestaan werd. Men heeft door de ervaring geleerd, dat de waarborg geen practische waarde bezit en alleen geschikt is den kaashandelaars in de hand te werken, die, naar beweerd wordt, misbruik maken van de hun geboden gelegenheid. „Op het einde der vorige week hebben de ontevredenen onder de boterkoopers en agenten te Londen een vergadering gehouden, waarin met algemeene stemmen besloten is de garantie voor Friesche boter van 1 April tot 1 Juli 1888 te schorsen. „Reeds 24 firma's moeten zich bereid verklaard hebben een verbintenis in dien geest te teekenen, mits alle belanghebbenden meedoen. Deze week zal er opnieuw een bijeenkomst worden gehouden, om na te gaan, in hoeverre er reeds overeenstemming in den boterhandel verkregen is. Onder de firma's, welke de afschaffing der garantie willen, komen o. a. voor: F. K. De Vries, F. Heyse, D. Van Dijk, E. Van der Velde, A. Vecht, Troost wijk Co., Oetzes Gerritsen, J. Oosterveen, S. H. Brouwer, J. Van Zwanenburg, enz." Buitenland. Keizer Friedrich van Duitschland heeft in een telegram zijn diepe smart geuit over de ramp, die een groot deel van Duitschland treft en verklaart het innig te betreuren, dat zijn lichamelijk lijden hem belet persoonlijk op de meest geteisterde plaatsen te komen. De Minister Von Puttkamer heeft na zijn reis in de zwaar beproefde streken den Keizer verslag van zijn bevinding gegeven. Onder presidium van den Minister Achenbach heeft zich ten Raadhuize te Berlijn een centraal hulpcomité gevormd aan 't hoofd van het uitvoerend comité staat de opper burgemeester Von Forckenbeck. De Keizer heeft jl. Donderdagmiddag een rijtoertje Naar aanleiding van het gerucht omtrent eenekwaal, waaraan Kroonprins Wilhelm van Duitschland zou lijden, verklaart thans de „National Zeitung," dat de gehooraan- doening, waaraan de Kroonprins voor geruimen tijd leed, volkomen regelmatig afgeloopen is. Zijne gezondheid laat niets te wenschen over. Jl. Donderdag had, zooals jaarlijks op Witten Don derdag, in de groote zaal van den Weener Hof burg de plechtigheid der voetwassching plaats. De Keizer maakt dan twaalf grijsaards gelukkig, minder door de ceremoniëele reiniging, dan wel door de hooge eer en de daaraan ver bonden geschenken in kleedingstukken, bekers met zilveren munten, enz. Van de 12, die ditmaal gewasschen werden, is de oudste 92 en de jongste 87 jaar oud. De Keizerin verricht, als zij te Weenen is, dezelfde plechtigheid aan 12 oude vrouwen, doch zij is thans, zooals men weet, met haar dochter in Londen. De vrouwtjes, waarvan de oudste 94 en de jongste 87 jaar telt, zullen zich ditmaal dus alleen met bovengenoemde geschenken moeten tevreden stellen. Nadat de Noorsche Kamer eerst onlangs een voorstel verworpen had, om de bijdragen voor de koninklijke huis houding van 33,6000 tot 25,6000 kronen te verminderen, is er thans weder bij de Tweede Kamer van den Zweed- schen Rijksdag een voorstel ingekomen om van de civiele lijst voor den Koning de 26,000 kronen te schrappen, die als jaargeld voor diens tweeden zoon, Prins Oskar, afge zonderd was. Men weet dat deze Prins, sedert zijn huwe lijk met een hofdame van de Koningin, van zijn even- tuëele rechten op den troon afstand heeft moeten doen. De „Zuid-Afrikaan" schrijft in haar mail-overzicht van 6 dezer, dat er nog geene officiëele afkondiging geschied is van de stemming over het Transvaalsche Presi dentschap, maar dat er geen twijfel meer bestaat, of Paul Kruger verkozen is. Behalve uit Barberton, waar men algemeen voor gene raal Joubert heet gestemd te hebben, zijn er geene berichten uit eenig district ontvangen, die den generaal meer dan eene kleine minderheid geven. De militaire autoriteit in Rusland heeft langs de geheele westelijke grens een dienst van postduiven geor ganiseerd. In al de forten zijn thans stations aangelegd, en elk station telt 250 duiven. Het centrale station is te Brest-Litovsk gevestigd. Sedert eenigen tijd wordt in Amerika het portret van mevrouw Cleveland, de echtgenoote des Presidents, veelvuldig misbruikt om voor allerlei zaken, kwakzalvers middeltjes, enz. reclame te maken. Een Vertegenwoordiger van Illinois heeft thans een ontwerp ingediend, strekkende om zulk gebruik der beeltenissen van levende of overleden vrouwen, dochtex's, moeders öf zusters van Amerikaansche burgers zonder schriftelijke toestemming straf baar te stellen, met boete van 500 tot 5000 dollars en de kosten van het geding, alles invorderbaar bij lijfsdwang. Uit Washington schrijft men omtrent het bouwen van ijspaleizen in de noordelijke staten van Noord-Amerika, dat dezen winter het grootste paleis van dien aard gebouwd is in Central Park der stad St. Paul, Minnesota. Er zijn 55,000 blokken ijs gezaagd, die gezamenlijk een gewicht hebben van 16 millioen pond. De kosten van bouw en de versiering der feestzalen hebben een uitgaaf gevorderd van ruim 50,000 dollars of f 125,000. Uit- en inwendig is het paleis electrisch verlicht en naar de dagbladen der genoemde stad verzekeren, levert het broze, doorschijnende gebouw een betoo verend schouwspel op. De toren van het paleis bereikt eene hoogte van 120 voet. Over Boulanger laat Zola zich o. a. als volgt uit: „Boulanger, zeide hij, is een paal met een hoed opeen gegalonneerde met een pluimEn het ergste is, dat die paal voldoet aan een slecht verholen behoefte van het volk om overheerscht te worden." Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 1ste klasse J. M. Steers wordt met 1 Mei a. s. eervol ontheven van de betrekking van adju dant bij den directeur en commandant der Marine te Amsterdam en op non-activiteit gesteld. Met dien datum worden belast: de luitenant ter zee lste klasse H. Backer met de waarneming der betrekking van adjudant bij den directeur en commandant der Marine te Amsterdam, en de luitenant ter zee lste klasse P. C. W. Vandevelde met gelijke betrekking te Hellevoetsluis, tevens officier van politie aldaar. De officier van administratie 2de klasse J. A. M. Kor- pershork van der Kooy wordt met 6 April a. s. bevorderd tot offii-ier van administratie lste klasse. Ingezonden. Helder, 30 Maart 1888. Mijnheer de Redacteur! Gisteren wandelde ik van de Loodsgracht door de Looiersteeg naar de Oostslootstraat, met het doel om een kijkje te nemen op het voormalige weiland, waarop thans een nieuwe straat wordt aangelegd, die de Oostslootstraat met de tweede Vroonstraat zal verbinden. Tegelijk met mij bevond zich daar een man, voor wiens rekening een paar huizen op bedoeld land worden gebouwd en die eens wilde gaan zien of men met den opbouw reed3 vor derde. Tot onze teleurstelling, moesten we echter onverrichter zake terugkeeren. De breede sloot achter de huizen aan de Loodsgracht verhinderde on3 den toegang en liet slechts een zeer smal en zeer modderig padje over langs eene schutting. Kortom, wij konden de nieuwe straat, althans van die zyde, niet bereiken. Mijn medgezel deed de vraag: mag dat zoo maar blijven? Schouderophalend antwoordde ik hem„Och, wat zal ik je zeggen, de leden van onzen Gemeenteraad komen hier zeker nooit, anders zou het wel veranderen." 'k Erken, 't is voor de eige naars der gebouwde en te bouwen perceelen heel lastig, heel onaangenaam, maar als het Dagelijksch Bestuur het eens in 't hoofd krijgt, hier een kykje te nemen, geloof my, dat er dan wel heel spoedig verbetering zal opdagen." Op mijne wandeling door de Vroonstraat, die 'k ondernam, om te trachten aan de zijde van de Konings-dwarstraat op het ter rein der nieuwe bebouwing een bezoek te brengen, kwam ik op de gedachte, of soms de loopbrug, waarover in de jonstgehouden zitting van den Raad sprake was, geen dienst kon doen om over de sloot in de Oostslootstraat te worden gelegd. Over 't Hel- dersche Kanaal zal die brug waarschijnlijk wel nooit gelegd worden; hier, waar men bezig is eene nieuwe communicatie te scheppen, zou die „magere" brug van zeer veel nut kunnen zijn. Achtend, Uw dw. dien., X. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdJ. Winter, stoker, en H. Lammers. C. Adri- aanse, schoenmaker, en M. Zwaan. GehuwdB. J. Van der Aa en C. Schenk. R. Nieuwen- huizen en E. Jongebloed. F. De Vries en A. Verhey. J. F. H. Van der Heyden en S. A. Van Steenbergen. BevallenC. Keet, geb. Van der Park, Z. E. Heykoop, geb. Abbenes, D. N. Kooger, geb. Baas, Z. G. Voorthuijsen, geb. Schrijver, D. A. H. Fronchet, geb. Schifflers, Z. M. M. E. Ouwehand, geb. Torré, D. I. J. T. Luik, geb. Zegers, Z. L. Kalf, geb. Leen, Z. OverledenN. J. Luijt, 3 jaren. N. Mettes, 56 jaren. Leven- loo3 aangegeven 1. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 ztw. 6 k.741.10 - 19.20 3.9 8 zwtz. 1.2 1752 30- 8.00 3.0 12i zw. 0.8 753.55 - 6.75. 4.0 I CJ 51. -1.9 -0.9 -1.9 Toe stand van do 0.90 wein.gv. 0.98 Vlak. 0.93j Weersgesteldheid: 30 Maart 12 u. Betrokken, regenbuien, goed weer. 31 Maart 8 u. Mistig, goedweer. 31 Maart 12 n. Bewolkt, mooiweer. Marktberichten. TEXEL, 29 Maart. De prijs van onderstaande artikelen was als volgt: Ongewasscben Wol 86 cents per kilogram. Gemaaid Zeegras f 6 [a 7 en gevischt Zeegras f 2 a 3 per pak van 100 kilogram. Haver f 3.25, Gerst f 7 en Aardappelen f 2 a 3 per hectoliter. ALKMAAR, 30 Maart. Aangevoerd 45 stapels Kaas. Kleine Hooi f 34.50 en Middelbare f 29 per 50 kilogram. Granen: Tarwe f 6.50 a 7.25, Rogge f 5.a 5.50, Gerst f 4.50 a 4.75, idem Chev. f 5.15 a 5.80, Haver f 3.50 a 4.25, Paardenboonen f 5.50 a 6.Bruine Boonen f 9.a 10.30, Citroen Boonen f 9 a 11, Witte Boonen f 12.50 a 14.Kana riezaad f 6.75 a 8.rood Mosterdzaad f 13.80 a 16.Karwei- zaad f 13.a 13.30, Blauw Maanzaad f 9.50 a 9.75, Groene Erwten f 7 a 12, Grauwe Erwten f 10 a 13, Vale Erwten f 7 a f 12, alles per hectoliter. HOORN, 29 Maart. Ter waag gewogen 40 stapels Kaas, wegende 10,096 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 34 en Com missie f 30 per 50 kilogram. NIJMEGEN, 29 Maart. Uiterwaardsch Hooi f 21.a 22.50 en Binnenveldscb f 17 a 19 per 500 kilogram. LANGSTRAAT, 29 Maart. In den Hooihandel is sedert eenige dagen meer leven gekomen; voor de verschillende persen loopen de koopers druk rond en bieden naar kwaliteit van f 17, 17.50 tot f 18 per 1000 kilogram. Voor die prijzen werden dan ook verschillende partyen afgeleverd. MASTENBROEK, 29 Maart. Kampereilandscb Hooi f 29 a f 21, Mastenbroeker en Genemuider lste kwaliteit f 17 a 19, 2de kwaliteit f 14 a 16 per 500 kilogram. DEVENTER, 30 Maart. Hooi f 35 a 44 cents per 1000 kilogr. ASSEN, 28 Maart. Wol 65 cents per kilogram. Correspondentie. L. vraagt of de meening, door den Burgemeester in de jongstgehouden Raadszitting uitgesproken, als zouden de gemeente-financiën ook zelfs geen gering offer kunnen ver dragen, de juiste is. In dat geval vreest hij, dat het bruggeplan, door den heer Korver ter sprake gebracht, het gevolg zal hebben, dat men, om aan een brug te komen, eerst over de brug zal moeten komen. Het stoomschip „Lucifer", van hier uitgezonden voor den dienst der bebakening en kustverlichting in Nederl.- Indië, is 28 dezer te Batavia aangekomen. De lste luitenant De Josselin De Jong, van het korps mariniers, wordt van 1 Mei tot 15 Juli a. s. gede tacheerd bij de normaal-schietschool te 's Hage. De „Goede Vrijdag" werd gisteren door de Hervormde gemeente alhier, even als in de voorgaande jaren, als kerkelijken feestdag gevierd. In de voormiddag-godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk had de bevestiging van nieuwe lidmaten plaats, terwijl des avonds in genoemd kerkgebouw het H. Avondmaal werd gevierd. Beroepen bij de Herv. gem. te Alkmaar ds. C. B. Oorthuis, predikant te Katwijk* Oprichting Stterenvereeniging. Gisterenavond werd in „het Wapen van Zype», te Schagerbrug, een vergadering gehouden, onder presidium van den heer G. C. Hulst, met het doel tot oprichting eener Stierenvereeniging, nl. om een of meer goede stieren te stationeeren tusschcn Oudcsluis, Zand en Sint- Maartensbrug. Slechts 18 belanghebbenden van de 134 per circulaire genoodigden gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van belangstelling in deze zaak. In deze vergadering waren slechts twee veehouders tegenwoordig, de heeren J. De Wit, van 't Zand, en Jb. Harp, te Schagerbrug. van wie bekend was dat zy goede tweejarige stieren hadden. Na eene breedvoerige discussie over de moeilijkheden, aan de oprichting van zulk eene Vereeniging verbonden, daar men in deze ook op geen algemeene deelneming kan rekenen en het dus als een groot bezwaar geacht kon worden een stier aan te koopen, besloot men tot een overeenkomst te komen met genoemde heeren. Op eene vraag van den Voorzitter, hoeveel garantie deze stierenhouders zouden erlangen, werd door de heeren De Wit en Harp geantwoord van 200 koeien, tegen een dekgeld van f 1. Na deze gegevens besloot men in beginsel tot de oprichting. Alsnu werd het noodig geoordeeld eene Commissie te benoemen tot keuring der genoemde stieren, alsmede om pogingen aan te wenden ter verkrijging van leden. Oordeelde men eerst een Com missie van drie personen te benoemen, op voorstel van den heer J. Van der Oord werd een commissie van vijf personen benoemd, bestaande uit de heeren W. Jimmink, J. Van der Oord, G. Blaauw, A. Schermer en D. Kroon. Hierna werd besloten, de volgende vergadering vast te stellen op Zaterdag den 7 April, des morgens ten 10 ure, in hetzelfde lokaal, waarin de Commissie van zijne bevinding verslag zal uitbrengen. Op voorstel van den heer J. De Wit zullen tijdens de ver gadering de stieren van de heeren De Wit en Harp ter bezichti ging worden gesteld in den stal van den heer A. Bruin. Vyftien der aanwezigen sloten zich reeds aan met 178 koeien. De Voorzitter sluit de vergadering, met den wensch dat de genomen besluiten zullen leiden tot de oprichting der Vereeniging. »o< Woensdag 4 April 1888 hopen onze waarde >o° Ouders: J. H. SMIT en Stolpen (N'-Zijpe), 2 Gr. H. VILTEK, hunne SOjarige echtvereeniging te herdenken. Mede namens Broeders en Zusters, J. J. Smit en Echtgenoote. Wieringerwaard, 1 April 1888. >Oo >e» x» x» x* X* >c* X* x» Den 31sten Maart 1888 herdenken onze geliefde Oudera: S HERMANUS BERNARDUS VAN STEENBERGEN en >c° 2 DANIELLA SARA KLOOT, 2 hunne 35jarige echtvereeniging. °o< Hunne dankbare kinderen, behuwd- >c» en kleinkinderen. Den 5 April 1888 hopen onze geliefde Ouders: G. F. DEKKER en M. S. E. MEIJER, !|S hunne 25jarige echtvereeniging te herdenken. Uit naam van hunne dankbare kinderen en behuwdzoon. Oost op Texel, Maart 1888- Ondertrouwd JOHANNES WINTER en HILLEGONDA LAMMERS. Helder, 29 Maart 1888. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd F. DE VRIES A. VERHEIJ, die, ook namens hunne familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 31 Maart 1888. Den 26ït€n Maart jl. ia te 's Gravenhage overleden onze geliefde Vader en Behuwdvader, Zijne Excellentie de Vice-Admiraal O. A. UHLENBECK, Adjudant des Konings in b. d., Ridder der Nederlandsche Orden enz., in den ouderdom van 78 jaren. C. E. UHLENBECK. A. C. UHLENBECK—TEN BOSCH. Willemsoord, 28 Maart 1888. Heden overleed te Kruiningen, in den jeugdigen leeftijd van nog geen 28 jaar, mijn beminde Schoonzoon J. C. UHLENBROEK, in leven Offic. v. Gezondheid bij het O.-I. leger, met twee jaar verlof in het vaderland, en op genoemde plaats als geneeskundige werkzaam, diep betreurd door zijne weduwe, die hij met één kind achterlaat. Helder, 29 Maart 1888. G. E. BRON, Predikant. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, onze waarde Broeder en Oom, de Heer JOHANNES METSELAAR, in den ouderdom van 70 jaren. Helder, 28 Maart 1888. Namens de familie, IJ. METSELAAR. Algemeene kennisgeving. Te koop eene partij beste LANGE- en RONDE AARDAPPELEN. Adres: Weduwe HAM, Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3