VADERLANDSCH FONDS 's LANDS ZEEDIENST. de Heer J. A. SNOEK. Openbare Verkooping, J. H. A. VELDHUIZEN, Stncadoor, HoHoway's Zalf en Pillen. BOERENPLAATS HOOI TE KOOP, ter aanmoediging van OPGERICHT ten Jare 1781. KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART, te Amsterdam. Commissarissen over het Vaderlandsch Fonds ter aan moediging van 's Lands Zeedienst, opgericht ten jare 1781, maken bekend, dat op Donderdag 3 Mei a. h., des voor middags te 9 uur, in het gebouw der Kweekschool aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, een inschrijving van Adspiranten zal gehouden worden, om opgenomen te worden in de Kweekschool voor de Zeevaart, ter opleiding voor de Koopvaardij, op de bestaande voorwaarden. In dit jaar zal tevens gelegenheid bestaan voor twee jongelingen, ter verkrijging van kostclooze opleiding, uit de daartoe bestemde fondsen; deze plaatsen zullen worden toegekend aan de adspiranten, die bij het vergelijkend examen, dat gehouden zal worden tusschen degenen, die zich voor die plaatsen aanmelden, aan de gestelde eischen het best voldoen. Yoorts zal alsdan de gelegenheid worden opengesteld tot plaatsing van eenigc Jongelieden voor den dienst der Gouvernements-Marine in Nederlandscb-Indië, overeen komstig de bepalingen, vastgesteld door Zijne Excellentie den Minister van Koloniën, gepubliceerd in de „Nederlandsche Staatscourant" van 23/24 Februari 1879, N°. 45. Bij de inschrijving moet worden opgegeven voor welken dienst de plaatsing wordt verlangd, hetzij voor de Gouver nements-Marine of voor de Koopvaardij. Elders gevestigde Jongelingen worden ingeschreven bij Heeren Commissarissen-Correspondent. Commissarissen voornoemd G. A. TINDAL, Voorzitter. H. F. DE KOCK, Secretaris. Commissaris-Correspondent te Nieuwediep: DIRKSHOR N. op VRIJDAG 13 APRIL 1888, voormiddags 10 uur, ten huize van den Heer K. ERIKS, te Dirkshorn, om contant geld, van: 7 Kalfkoeien, 1 Geldekoe, 3 Hokkelingen, 9-jarig mak zwart Merriepaard, Tilbury, Jacht- ^Xii'T in speelwagen, ruim en zoo goed als nieuw, Driewielskar, Boerenwagen met toebehooren, Kruiwagen, 2 nieuwe Troggen, nieuwe Hort met Ketting, Ploeg, Egge, Praamschuitje en Modderbak. Tuigen, waaronder: een nieuw los Wagen tuig, Hoofdstel en Ploegtuigen. Kaashangers en Borden, Kaas tobbe volgens systeem Boekei beslagen, 3 beste blikken Weivaten met deksels en gewone dito, Zetters, Makers en Vlootjes, Kaasweeker en Pers, blikken Emmers, Zout- en Pekelkist, Kist met koper betimmerd en Zaadwaaier. Varkensboet en 5 Zethekken, Kabinet, Gortlade en Stoelen, benevens ongeveer 5000 K.C. best gewonnen Hooi, een partijtje Stroo en hetgeen verder zal worden gepre senteerd. Op de plaats is geene gelegenheid tot uitspanning. G. VAN OS, Notaris te Zijpe. Oostslootstraat, beveelt zich beleefd aan tot het maken en witten van alle soorten van Stucadoorwerk voor den minst mogelijken prijs. Van een nette en spoedige bediening kan men verzekerd zijn. Boodschappen worden ook aangenomen door den Heer D. OORTHUIS, Zuidstraat N°. 69. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- cn ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond,'" Nes 53. Het mes afgeschaft. Allen, die bezocht zijn met verzweeringen, ziekten in beenderen en ontstekingen in de gewrichten, moeten het volgende getuigschrift over de genezende kracht dezer heelende en zuiverende genees middelen lezen. De heer John Allen, 17 Denmark-street, te Leicester, leed drie jaren lang aan een zeeren voet, gedurende welk lang tijdvak hij onder geneeskundige behandeling was zonder eenig merkbaar nut. Hij weigerde standvastig eene amputatie, hetgeen het eenig overgeblevene middel scheen te zijn, toen hij door eene beschikking der Voorzienigheid Holloway's middelen beproefde. Deze gaven hem groote verlichting en genazen hem ten laatste vol komen. Vlekken, blaren, zweeren en huidziekten, uit verarmd bloed of eene zorgelooze leefwijze ontstaan, kun nen verdreven worden door een verstandig gebruik van Holloway's Zalf en Pillen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. DAMES. Ondergeteekende bericht hare geachte cliëntèle de ontvangst der NIEUWE P.in.tSULS. Kanaalweg 139. J. N. Q U E R E L L E. Door sterfgeval te huur, om met 1 M e i e. k. te aanvaarden, de in het KOEGRAS, van P. BRANDS. Nadere inlichtingen te bekomen bij D. VAN FOREEST, te Anna Paulowna. Broedeieren te koop van prachtige Patrijs-Italianen, h 10 cents per stuk, bij NICO TEENGS, te Wieringerwaard. 14- a 15,000 pond, bij K. VAN ZOONEN, te Wieringerwaard. Mr. Bahlmann over Coöperatie. In de Delftsche Handelsvereeniging hield mr. Bahlmann, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de concertzaal der Stads Doelen te Delft, over de coöperatie de volgende lezing: Op gevaar af van iets mee te deelen dat bij velen niet onbekend zal zijn, wilde spreker het ontstaan der coöperatie in Engeland met een enkel woord aangeven. Het was in 1843, dat in de stad Rothwel, inhetEngel- sche district Lancashire, een malaise heerschte, niet ongelijk aan die, waaronder de maatschappij tegenwoordig gebukt gaat. Vooral onder de flanel werkers dier stad deed zich het gebrek gevoelen. Werkstakingen en algemeen stemrecht, hiervan waren zij overtuigd, konden niet baten; er moest naar een ander middel worden omgezien: zij meenden het in de coöperatie gevonden te hebben. Zij wilden de voor- deelen, die de winkeliers genoten, zelf trekken. Ziehier het voornaamste doel, dat zij zich hierbij voor stelden. Eene groote, omslachtige administratie vloeit ongetwijfeld uit dit laatste voort. Zuivere onvervalschte waar wilde de ondernemers hebben. Ook dit was een der doeleinden, waarmeê zij de coöperatie ter hand namen. Ook het contant betalen zou eene gebiedende eisch' zijn, van zelve voordeelig voor den consument, die nu zeker is van goede waar. Niet al de winst evenwel, die de coöperatie zou afwerpen, zou den leden bij het einde van het jaar worden uitgekeerd. Een gedeelte zou worden besteed (2^ pet.) tot aanschaffing van boekwerken, tot vorming eener bibliotheek, ten einde den werkman ook te beschaven en te ontwikkelen. De grootste moeilijkheid bij de stichting eener coöpera tieve vereeniging was gegeven in het gemis aan de noodige fondsen. Wat baatten de twee (later drie") stuivers, die de 28 oprichters wekelijks stortten, wat de som van 355 gulden, die zij zoodoende binnen eenigen tijd bijeen hadden Moesten zij daarmede de wereld hervormen? Moest daarmede de //vereeniging der eerlijke pioniers van Rothwell" aan hare stichting het aanzijn geven? Spreker kwam nu tot de vraag: door wie is in ons vaderland de coöperatie in het leven geroepen? Spreker week af in meening met mr. A. Kerdijk, die in 1874 in eene brochure er op wees, dat werklieden aan die stich tingen het leven hebben gegeven. Niets is meer onwaar dan dit. 't Zijn ambtenaren geweest, die, op het voorbeeld hunner collega's te Weenen (welke na den oorlog van 1866 slecht bezoldigd werden j coöperatieve vereenigingen hebben opgericht. Wat, vroeg spreker, moet er van de maatschappij worden, als kruideniers, schoen- en kleermakers tot armoede geraken tengevolge van het verdwijnen der tusschenhand, die plaats maakt voor ééne groote coöperatie? Wij gaan dan den volksstaat tegemoet, wij hebben een zuiver socialen staat. Maar, vroeg spreker, is de tusschenhand dan wel ver wijderd, of is zij overgegaan in coöperatie? Zulk een toestand was, volgens spreker, onmogelijk. Er moeten tusschenpersonen blijven tusschen producent en consument. En zij zullen blijven, zoolang het waar is, dat de handel eene overwinning is van de beschaving op de barbaarschheid. Welke zijn nu de voordeelen, die eene coöperatieve win kei vereeniging haren leden aanbiedt Men betaalt zijne waren niet zoo duur als bij den winkelier. Maar, eilieve, denkt ge dan^ dat de winkelier u ten plei— ziere de boodschappen aan huis bezorgt en eerst 12 a 15 maanden na levering disponeeren kanHij moet toch intrest trekken van zijn geld. Maar ga eens met uw contanten bij hem ter markt; hij zal u voor denzelfden prijs dezelfde waar van dezelfde kwaliteit leveren. Men krijgt zuivere, onvervalschte waar. Zeer juist, maar de geestige Damas, die wekelijks zijne Haagsche Dagblad-lezers op een keurigen Omtrek* vergast, zal u zeggen, dat ook /Eigen Hulp" (de coöperatieve Winkel vereeniging in 's Gravenhage), meel met gips ver mengd verkoopt. Tegen zulke knoeierijen kan geen winkel, kan zelfs geen winkel vereeniging waken. Wij deelen in de winst. Maar, als gij de netto-winst, die ge jaarlijks opstrijkt, eens vergelijkt met de kolossale bruto-winst, die verkregen wordt, is zij dan wel meer dan een speldengeld voor mevrouw en de dochters? Plaatsen we tegenover deze fictieve voordeelen de werkelijk bestaande nadeelen. In de eerste plaats komt de directe financiëele schade aan de winkeliers; het gevaar voor ver arming van den nijveren middelstand houdt hiermede gelijken tred. En dat werkelijk het pauperisme op schrikbarende wijze toeneemt, waar coöperatie bloeit, spreker, die een vol jaar in Lancashire heeft doorgebracht, kan er van mee spreken. Nergens had het pauperisme zulke afmetingen aangenomen, Londen misschien uitgezonderd. Coöperatie legt den individuëelen 3maak, zij legt het particulier, het individuëel initiatief aan banden. Neen, zeide spreker, de maatschappij bestaat uit leden, die elkander moeten steunen, moeten helpen, die elkanders aanvulling zijn, de maatschappij is solidair. Welke middelen moeten nu, vraagt spr., tot bestrijding der coöperatie aangewend worden? Eene petitie tot Z. M. den Koning, om verandering der patentwet zij een eerste stap. Is bet niet onrechtvaardig, dat eene vereening als /Eigen Hulp", die eene jaarlijksche omzet van 500,000 gulden heeft, volgens de nog vigeerende wet van 1819 (zoo terecht door wijlen mr. Blussé een gekkenwet genoemd) alleen van een omzet van f 125,000 baar patent betaalt? (De wet erkende nl. geen hoogeren omzet.) Maar vooral, tracht van Z. M. den Koning te verkrijgen, dat de dienaren der Kroon geen invloed op hunne ambte naren uitoefenen tot toelating als lid eener coöperatie, 'f Is toch gebeurd, dat een ambtenaar aan een onzer minisleriëele departementen, die om verhooging van tractement verzocht, van den betrokken Minister moest hooren. „Word dan lid van „Eigen Hulp", dat geeft u een voordeel van 50 a 60 gnlden per jaar." Tracht het ook hierheen te wenden, zeide spreker, dat de patentbelasting eene gemeentelijke belasting worde. En kiest u dan mannen, in wien gij vertrouwen stelt, die uwe zaak tot de hunne zullen maken. En ten slotte, sluit uwe deuren voor hen, die met hunne contanten zich naar de coöperatieve spoeden, maar bij u op crediet koopen. Iets over Flora Tosca, het nieuwe melodrama van Sardou. Wie mijner lezers zoo meldt men o. a. uit Amsterdam aan de „Haarl. Crt." de hofstad weieens des Maandags en Vrijdags beide marktdagenbezocht en op een dier dagen een kijkje genomen heeft in de Gevangenpoort, kan daar, als ik, menig eigenaardig tooneel hebben bijgewoond. Ik weet wel niet, of het nog, zoo is, maar in mijn tijd bevond zich daar een militair op pensioen, die er als bewaarder en tevens als gids dienst deed. Die man verstond de kunst ons al de akeligheid en wreedheid der vroegere justitie op een eentonigen trant te schilderen, die op naïeve gemoederen diepen indruk maakte, en het was dan ook vooral op die marktdagen, als wanneer vele boerinnen daar een bezoek plachten te brengen, dat hij zich in zijne kracht toonde. Levendig staat het mij nog voor den geest, hoe hij in eene der benedenzalen de ver schrikkingen van het ledebraken wist voor te stellen. Daar bevond zich nl. een toestel, bestaande uit een langen dikken balk met vier zij-armen, op lage pooten, zoo gemaakt dat er een mensch op kon worden uitgestrekt. Gewapend met een ijzeren koevoet nam onze gids dan onder ademlooze stilte der zich tegen elkander aandringende boerinnen het woord: „Dit is nou de machine, waarop de menschen, die geleebraakt moesten worden, werden neergelegd. Hier op den langen balk de romp en het hoofd en daar op die zijstukken de armen en beenen. Als dan de beuls knechts den man hadden vastgebonden op die pijnbank, dan nam de beul zoo'n ijzeren koevoet op als ik daar in m'n hand heb, en hij sloeg er mee op den linkerarm. Bom(Een doffe slag op het houtde boerinnen dringen dichter tegen elkander). Dan nam ie hem weer op en sloeg hem met het bloed er nog aan op het linkerbeen (bom, nog doffer slag; de boerinnen trillen); daarop sloeg ie hem op het rechterbeen en, zonder zich aan het gekerm van den ongelukkige te storen, op den rechterarm (bom, bom, twee slagen; de boerinnen zeggen met een diepen meewarigen zuchtOch God Maar de laatste slag, dat was de slag op het hart, dat was zooveel als de genade- slag, want dan was de man dood(bombomMaar nog vóór eene der bezoeksters den tijd heeft om flauw te vallen, heeft onze gids den koevoet al uit de hand gelegd en is hij bezig het geheim van eenig ander folterwerk- tuig op niet minder welsprekende wijze te verhalen. Aan deze pijnbank-voorstelling uit de Gevangenpoort deed „Flora Tosca", het nieuwe melodrama van Sardou, mij denken. Ellendiger voortbrengsel der dramatiek dan dit is moeielijk te zien of te schrijven. Het is geen kunst werk, het is eene zenuwprikkelende gruwelvoorstelling voor de naïeven, die gelooven in hetgeen zij er zien vertoonen, eene poppenkast met mechanieke vertooners aan draadjes voor den ernstige. Het is geen tooneelspel, maar een pantomine, geen stuk, maar eene aaneenschakeling van tooneelen, in hoofdzaak door één persoon te spelen, en die hoofdpersoon is geen wezen van melk en bloed, geene persoonlijkheid, geen karakter; het is een geraamte van zenuwen, hetwelk eerst leven ontvangt door de actrice. Deze is het die alleen regeert: zij is het instrument, hetwelk de auteur, met ongemeene virtuositeit zeker, bespeelt en doet bespelen; haar de gelegenheid te geven zich in de meest verschillende gemoedstoestanden te toonente minnen, ijverzuchtig te zijn, in doodsangst te verkeeren, gemarteld te worden, te haten, zich te onderwerpen aan een schandelijk voorstel, daarover zich te wreken, met wellust haar belager een (tafel)mes (sic!) in het hart te stooten en hem haar: „Sterf, sterf!" toe te duwen, eindelijk te ervaren dat haar minnaar toch gedood is en met een kreet hare eigene moorddaad den handlangers van haar belager in het gezicht te werpen, zich te beklagen dat zij hem niet nog eens het mes in het hart kan stooten, om het er te wentelen en te keeren, ten slotte in het water te springenZiedaar het streven van den tooneelgoochelaar, den pyrotechnicus der dramatiek, den man die uit winstbejag zijn talent mis bruikt en voor eenige duizenden de kunst helpt onteeren! Bah In „Flora Tosca" is alles bijeengebracht wat uiterlijk effect kan teweegbrengengeene pijniging of verschrikking wordt den toeschouwer bespaard, en het 3de tafereel, waar op het tooneel de liefhebbende vrouw gedwongen wordt tot eene bekentenis onder den indruk der pijniging, die achter de coulissen op haar minnaar wordt toegepast, is walgelijk van verfijnde wreedheid en zenuwprikkeling, want de toeschouwer, die alles voor ernst opneemt, lijdt dubbel met hem en met haar. En nog walgelijker is het volgende tafereel, waar wij getuigen zijn van het voorstel, door den wellustigen commissaris van politie aan de arme minnares gedaan, wie hij de vrijheid des geliefden belooft in koop voor haar val, terwijl hij haar in werkelijkheid toch nog bedriegt. De dusgenoemde poëtische gerechtigheid van zijn dood brengt weinig of niets bij tot onze kalmeering: we gevoelen toch en ervaren bovendien later, dat zijne boosheid hem overleeft. Doch gelukkig dat de schrijver iederen toestand zoo oppervlakkig behandeld heeft en zulk een wirwar van aandoeningen poogt op te wekken, dat niet eene aandoening tijd heeft op het diepst van ons gemoed te bezinken. Hij schokt ons wel, maar ontroert noch grijpt aan. Het kost ons weinig moeite deze nachtmerrie van ons te zetten, ons er buiten te houden en ons te bepalen tot het waarnemen, bestudeeren en tot op zekere hoogte ook genieten van het spel. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4