Vervolg Nieuwstijdingen. ontbrak op 1 Februari 1886 één onderwijzer, aan 324 ont braken er twee, aan 92 drie, aan 13 vier, aan 2 vijf en aan 1 zeven. Vermits het onderwijzend personeel in de laatste drie jaren achtereenvolgens met 625, 416 en 312 personen ver meerderde, de aanvulling van het ontbrekende getal dus gaandeweg kleiner wordt en gemiddeld 450 per jaar bedraagt, zal vermoedelijk voor 1890 eene vermeerdering van 3 X 450 1350 onderwijzers verkregen zijn. In den aanvang van laatstgenoemd jaar zullen de nog ontbrekende 828 onderwijzers moeten worden benoemd, zoo art. 24 der wet op het lager onderwijs onveranderd blijft. Indien de uitslag der acte-examens gunstiger was geweest, dan zou het aantal onderwijzers, die te vergeefs naar plaat sing dongen, nog aanzienlijker zijn geworden. Niet alleen voor zooveel het schoolverzuim betreft, maar omtrent elk ander onderwerp van lager onderwijs verwijst het schooltoezicht naar hetgeen hierover ten vorigen jare medegedeeld en in het Regeeringsverslag over 1885 en 1886 vermeld is. Evenwel mogen de verbeteringen, die gedurende het jaar 1886 in het lager onderwijs tot stand kwamen, niet onop gemerkt blijven. Behalve de reeds genoemde feiten en cijfers, die op een niet onaanzienlijken vooruitgang wijzen, verdient het de aandacht, dat het getal dagscholieren, die kosteloos onderwijs ontvingen, met 1558 bij de openbare en met 397 bij de bijzondere scholen vermeerderde. In weerwil van deze vrijgevigheid, nam de opbrengst der schoolgelden bij de gemeentescholen met bijna f 37000 toe. De uitslag van de examens is niet enkel voor den aspi rant-onderwijzer, maar voor alle akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs ongunstig geweest. Buitenland. Volgens de laatste berichten blijft de beterschap van Keizer Frederik aanhouden, zonder evenwel merkelijke vorde ringen te maken. De longen zijn niet aangetast en de bronchitis is geweken, doch de koorts duurt voort. De Keizer ondervindt minder moeilijkheid in het ademhalen. Het kasteel met zijne omgeving maakt thans een melan- cholischen indruk, spaarzaam verlicht als het is en omgeven door eene zwijgende menschenmassa, terwijl de bevelen aan de wacht slechts fluisterend gegeven worden, om de pijnlijke stilte niet te verstoren. Van tijd tot tijd zijn zwijgende estafetten in de weer om geneesheeren en andere personen spoedig te roepen. De „Reichsanzeiger" bevat het volgende bulletin, gedateerd van 'gisteren, des voormiddags om 10 uurDe Keizer heeft een tamelijk rustigen nacht gehad. Overigens is, terwijl de koorts blijft aanhouden, de toestand sinds Dinsdag niet veranderd. De Duitschers te Samarang hebben telegraphisch aan de Duitsche Rijks-kanselarij gevraagd namens hen een krans te leggen op de lijkkist van wijlen Keizer Wilhelm van Duitschland Graaf Herbert Von Bismarck antwoordde aan den consul dat aan dit verzoek zou worden voldaan en betuigde zijn dank voor de deelneming. Uit Coblentz meldt men, dat Keizer Wilhelm 25,000 Mark aan Berlijn heeft vermaakt, om een gesticht voor armen van onbesproken levenswandel in het leven te roepen. De stad Charlottenburg kreeg 50,000 Mark voor liefdadige doeleinden. Voor de slachtoffers der overstroomingen in Duitsch land is tot hiertoe ruim 1,360,000 mark ingekomen. De Paus kreeg in zijn jubilé-jaar 40 a 50 millioen francs ten geschenke. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren, met 239 tegen 182 stemmen, het wetsontwerp aangenomen, waarbij het huwelijk van den man met de zuster zijner overledene vrouw wettig wordt verklaard. Koningin Victoria van Engeland bracht te Florence een gevolg van 72 personen mede.. Jl. Zondagavond, te 7£ uur, is in het Alhambra- Theater te Brussel de reusachtige gaskroon plotseling naar beneden gekomen. Gelukkig waren de deuren nauwelijks geopend, zoodat nog niemand zich in de zaal bevond. De voorstelling kon niet doorgaan. In sommige van de talrijke brieven van gelukwen- sching, generaal Boulanger toegezonden, wordt hij „toe komstige Keizer" genoemd. Gisteren is bepaald, dat de eerste opening der Tentoon stelling te Brussel zal geschieden op 5 Mei a. s., ten einde de inzenders in het bezit te stellen van de galerijen, waar hunne stukken moeten geplaatst worden. De plechtige opening zal' door den Koning op 2 Juni daaraanvolgende plaats hebben. De „Tribuna Nacional" te Buenos Ayres liet zich onlangs de proclamatie van den nieuwen Duitschèn Keizer aan zijn volk en zijn brief aan Bismarck woordelijk per transatlantischen kabel seinen; het telegram kostte f 16,800. De te Madrid verschijnende „Globo" maakt een brief van den heer Lalance openbaar, lid van den Duitschèn Rijksdag voor het district Miihlhausen, naar aanleiding van eene onlangs door den heer Castelar in de Spaansche Kamer gehouden rede. De schrijver beaamt daarin vol komen een gezegde van dezen staatsman, volgens hetwelk de zoo treurige toestand van geheel Europa bijna uitsluitend te wijten is aan de inlijving van Elzas-Lotharingen. Hij zou het onverklaarbaar vinden, zegt hij verder, dat Prins Bismarck, wanneer Duitschlands eenheid eenmaal gevestigd en het daartoe niet langer noodig is de vrees voor den erfvijand levendig te houden, het nuttig zou vinden het veroverde gebied te behouden. Ook Gambetta had daartoe te groote gedachten van 's kanseliers genie. Is het oogen- blik gekomen vraagt de heer Lalance van 1789, antwoordt hij, dagteekent de afschaffing der slavernij, waarom zou 1889 niet het einde brengen der veroveringsoorlogen Joseph Francis, de uitvinder van de reddingbooten, heeft onlangs te Minneapolis zijn 87ste verjaardag in bla- keriden welstand gevierdop lljarigen leeftijd begon hij reeds met zijn proeven om bootjes te maken, die niet konden zinken. De oude heer is een hartstochtelijk snuiver en zijn dierbaarste kleinood is dan ook zijn gouden snuif doos met den naam van Keizer Napoleon III, die hem deze schonk. Onlangs bleek uit een proces tegen een 14jarigen schoolknaap, August Woll, van de Washington-school te Winona, in Minnesota, dat de leerlingen dier school, die sedert lang in oorlog waren met de jongens van de Pool- sche school aldaar, zich met revolvers hadden gewapend. Twee schoten werden gelost en een lOjarig kereltje, Pel- owaki genaamd, bekwam een wond in den schouder. In Berlijn is onlangs èéil melkpaleis of liever koeien- geopend. Midden in de stad, vlak l ij de drukke Friedrich-Wilhelmstraat, is een fraai gebouw van witten en rooden steen verrezen, dat er uitziet als een statige villa. Beneden is een ruime stal voor 40 koeieneigenlijk een zaal, met keurige tegels bevloerd, aan de wanden beschilderd en met rijke versieringen aan de zuilen waarop de zoldering rust. Rnndom staan tafels en stoelen voor de bezoekers, die de warme melk komen drinken en de stallucht komen inademen. Een trap geleidt naar de tweede verdieping, waar zich een tweede even fraaie stal bevindt, welken de koeien natuurlijk langs een gemakkelijke helling bereiken. Voor luchtverversching en reiniging (met koud en warm water) is in ruime mate gezorgd. De bovenste verdieping dient tot bergplaats van hooi, stroo enz. en heeft een „inademingskamer", waar de lucht uit de stallen heen trekt. In de kelders wordt de melk in flesschen gedaan om voor gebruik buiten de inrichting te worden afgeleverd. De Berlijners kunnen dus thans een melkkuur in de stad zelf gebruiken, gelijk in Frankfort en Stuttgart reeds geruimen tijd het geval is. wonende te Wieringerwaard, en Maria Borst, jongedochter, 25 jaren. Johan Govera, jonkman, 22 jaren, en Maartje De Pater, jongedochter, 22 jaren, wonende te Bennebroek. GehuwdGeene. Bevallen Neeltje Kant, geb. Schoorl, D. OverledenPicter Blom, 58 jaren en 1 maand. Johannes Frcdericus Keet, 26 jaren en 7 maanden. Gerard Joseph Koüwer, 3 weken. Tryntje Marees, 63 jaren en 1 maand. 327ste Staatsloterij. Derde klasse. Tweede lijst: No. 4941 f 1000. Nos. 5110, 8814 en 15407 ieder f 400. Nos. 754, 2265 en 15053 ieder f 200. Nos. 2832, 7053, 8410, 12636 en 12735 ieder f 100. Derde lijst: No. 16583 f 25,000. No. 2168 f 5000. No. 13761 f 1500. Nos. 344 en 12911 ieder f 1000. No. 17922 f 400. No. 6065 f 200. Nos. 6046, 6850, 7320 en 8376 ieder f 100. Schager markt van heden (per telegraaf 1 Benoemingen, enz. De lste luitenant P. G. H. Van der Hoff en de 2de luitenant P. J. Van der Meer, beiden van het 4de regiment vesting-artillerie alhier, zijn overgeplaatsteerstgenoemde bij het korps pontonniers te Dordrecht, de laatste bij het korps torpedisten te Brielle. De machinist 2de klasse J. H. Van Dijkerhof, van de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor machinist lste klasse. Ingezonden. KEURING VAN VLEESCH. De Geneeskundige Raad voor de provinciën Friesland en Groningen heeft in zijne laatstgehouden vergadering zijne aandacht gewijd aan het in den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomen van trichinenziekte bij den mensch, als gevolg van het gebruik van trichineusch varkensvleesch, alsmede van den invoer van slecht vleesch in 't algemeen. De wenschelijkheid van streng toezicht en daarbij een microscopisch onderzoek werd door den Raad uitgesproken. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben van deze uitspraak kennis genomen en tengevolge daarvan de gemeentebesturen uitgenoodigd, de bedoelde zaak in ernstige overweging tc nemen, tevens den wensch uitdrukkende, dat de wenken omtrent de keuring van vleesch zooveel mogelijk in toepassing mogen worden gebracht. Het vorenstaande, dat dezer dagen in onze dagbladen voorkwam, verdient wellicht ook de aandacht in andere provinciën. Of zou de invoer van voor de gezondheid der ingezetenen minder goed vleesch ook niet elders, b. v. in Noordholland, plaats hebben 't Zou m. i. hoogst wenschelijk zijn, dat de gemeenteraden hier en in den omtrek dit belangrijk onderwerp ook eens aan de orde stelden. Zoo vaak worden in geraeenteraads-zittingen veel woorden gewisseld over allerlei kleinigheden en nietsbeduidende zaken, 't Onderwerp, boven dit artikel geplaatst, is, naar 't mij voor komt, in groote mate de belangstelling waardig van de vroede mannen, aan wie de belangen ook der vleesch-etende burgers zijn toevertrouwd. Helder, 17 April 1888. Z. E E N B R U G over den oceaan, o neen, over het Heldersche Kanaal nabij dc Windsteeg, is thans het onderwerp, waarover velen een woor< of wat medepraten. Een „magere" brug moet men er maar stichten, zegt de een. Zoo'n brog kost niet veel en verschaft toch aan alle voetgangers de gelegenheid om ook by avond en bij nacht van den eenen oever van 't kanaal naar den anderen te komen. Bouw in eens een goede brug, die men ook per as kan passeeren, roept een ander, en wyst er op, dat het geld, aan een „magere" brug besteed, weggeworpen geld is, dewijl er later toch een brug van wijdere afmeting komen moet. Sticht in 't geheel geen brug, roept een derde, die de pachtsom van het pontveer 's jaarlijks in de gemeentekas wil zien yloeien, en dit beter vindt dan het doen van uitgaven voor een artikel van „weelde". De pont verricht den dienst heel accuraat en voor een enkele cent reist men lste klasse van den eenen kant van 't Kanaal naar de andere zyde. Het is te verwachten, dat dit onderwerp in de eerstvolgende zitting van onzen Gemeenteraad zal worden behandeld, en dat het daarbij niet aan de noodige belangstelling in deze zaak bij onze beschreven vaderen zal ontbreken. Wij bidden hun toe heel veel wijsheid en heel veel doorzicht. Helder, 19 April '88. D. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. Barometer mM. Stand. Afw. I i 18 12 zwtz. 20 k. 754.55 - 5.15 8.4 - 1.6 19 8 zwtz. 6„ 753 79] -5.91 5.7 -2.6 0.95|wein.gv. 19 12, zwtz. 4 753.74 - 5.96 7.6 - 2.7 0.89'Slechtw. I I Weersgesteldheid: 18 April 12 u. Bewolkt, helder, mooiweer. 19 April 8 u. Mistig, bewolkt, goedweer. 19 April 12 p. Dichtbew., beneveld, goedweer. Thermometer C. f 5 o Toe stand van de Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd Geene. GehuwdC. Kamer en H. Eppenga. J. Slykerman en J. Bruin. W. Rademaker en W. C. Kruk. H. J. Bastiaanse en C. M. Dortmundt. C. J. Reijers en IJ De Haan. BevallenT. Krynen, geb. Buitink, Z, J. J. D. Kater, geb. Tismeer, Z. OverledenW. H. Koning, 18 maanden. W. C. Troost, 9 maanden. Gemeente TEXEL, van 12 tot 18 April. OndertrouwdBernardus Beumkes en Antje Hillenius. Johannes Bogaard en Gerdina Mulder. Jan Koning en Neeltje Bruin. Pieter Willem Jan Logman en Jannetje Kiljan. Pieter Daalder Dz. en Willemina Dyker. Gehuwd: Klaas Kuiter Az. en Marretje Bruin. GeborenTrijntje, dochter van Dirk Krynen en Jantje Kuiper. Simon, zoon van Pieter Janz. Zym en Antje Yan Keeren. OverledenGeene. Gemeente SCHAGEN, van 10 tot 16 April. Ondertrouwd: IJsbrand Weij, jonkman, 25 jaren, wonende te Sint-Maarten, en Catharina Deutekom, jongedochter, 24 jaren. Gerardus Jacobus Smits, jonkman, 26 jaren, wonende te Hoorn, en Catharina Van Keulen, jongedochter, 23 jaren. Jan Borst, jonkman, 27 jaren, en Geertruida Jonker, jongedochter, 20 jaren, wonende te Sijbecarspel. Rens Bras, jonkman, 31 jaren, en Antje Bergman, jongedochter, 37 jaren. Cornelis Marees, jonk man, 21 jaren, wonende te Barsingerhorn, en Aaltje Nieuwland, jongedochter, 23 jaren. Cornelis De Jongh, jonkman, 23 jaren, en Grietje Hopman, jongedochter, 22 jaren. Pieter Meurs, jonk man, 26 jaren, wonende te Barsingerhorn, en Elizabeth De Jongh, ongedochter, 21 jaren. Hendrik Mooij, jonkman, 30 jaren, Paarden Ossen Stieren 75 Geldekoeien 40 Kalf koeien 24 Vaarzen 8 Hokkelingen 92 nucht. Kalveren Rammen - a 490 Schapen - 15 a 26 i - 60a220 -100 a200 - 40 a 80 - 20 a 60 3a 13 Lammeren 6 Bokken&Geiten-f la 6 5 magere Varkens f 10 a 14 31 Biggen - 5a 8 16 Kippen c. 60 a 90 Eenden - a Boter per kop 62| a67£ Kaas per kilogram - 20 a 30 Kip-Eieren per 100 -200 a250 Eend-Eieren -300 a Marktberich en. TEXEL, 17 April. De Veepryzen, in den Commissiehandel besteed, waren als volgtvette Koeien f 150 a 195, Melkkoeien f 110 a 130, Kalfkoeien f 125 a 150, Kalkvaarzen f 95 a 125, Geldevaarzen f 55 a 70, nuchtere Kalveren f 2.50, Fokschapen f 15 a 20, Rarameu f 13 a 18, Werkpaarden f 100 a 175, Rij paarden f 175 250, oude Paarden f 40 a 60, alles per stuk; vette Varkens 20 a 21 cents per half kilogram. ENKHUIZEN, 18 April. Aangevoerd 9 stapels Kaas, f 31 per 50 kilogram. Graanmarkt: Karweizaad f 13, Mosterdzaad f 16 a 17, Maan zaad f 9.a 9.50, Bruine Boonen f 10 a 12, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.75 a 4.alles per hectoliter. PURMERENDE, 17 April. Aangevoerd 149 stapels Kaas, Kleine f 33.50 per 50 kilogram. 1738 kilogram Boter, 87£ a 92-J cents per kilogram. Kip-eieren f 2.25 a 2.75, Eend-eieren f 3.15 en Kievits-eieren 15 a 17 cents per stuk. Veemarkt: 126 Runderen, 6 Stieren, Gelde- en Melkkoeien hooger in prijs, handel vlug, vette lager in prijs, handel flauw; 15 Veulens; 138 vette Kalveren, 60 a 90 cents per kilogram, handel vlug; 408 nuchtere dito, f 4 a 8 per stuk, handel stug; 143 vette VarkenB, 38 a 44 cents per kilogram, handel stug; 135 magere dito, f 12 a 25, handel stug; 271 Biggen, f 5 a 8 per stuk, handel stug; 2090 Schapen, vette lager in prijs, handel stug, O verhouders vlug. AMSTERDAM, 18 April. Veemarkt158 vette Kalveren, lste kwaliteit f 1 en 2de kwaliteit 80 cents per kilogram 100 nuchtere dito f 4 a 8 per stuk. 183 vette Varkens 37 a 42 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 1.25 a 1.50, dito Engelsche f 1.25 a 1.30, dito Dokkummer Jammen f 1.60 a 2.Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.90 a 3.Prui sische Hamburgers f 3.— a 3.20, Geldersche Blauwe f 2.30 a 2.40, Zeeuwsche Poters 1.10 a 1.40, Geldersche Thomassen f 3.40 a 3.50, Friesche Munstersche f 1.15 a 1.40, alles per heet. Aangevoerd 6 versche ladingen. Handel zeer flauw. De „N. Rott. Crt." verneemt, dat de portefeuille van Marine, aangeboden aan den kapitein ter zee H. Dyserinck, door dezen aangenomen is. Heden morgen werd het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier door den Schout-bij-nacht J. B. A. De Josselin De Jong, directeur en Commandant der Marine, geïnspecteerd. Gisteren wapperde van den toren der Parochie-kerk van de R. K. gemeente alhier de vaderlandsche vlag. Een groot aantal knapen en meisjes, tot die gemeente behoorende, werden tot de eerste H. Communie toegelaten. Voor die jongelieden, hunne ouders en verdere betrekkingen was deze dag een ware feestdag. Gisterenmorgen is een Duitsche driemast-schoener in de Zuidergronden vastgeloopen, doch zonder assistentie weder vlot gekomen. De sleepboot „Hercules", die met de bemande reddingsboot op sleepboot naar de strandingsplaats vertrok, keerde alhier onverrichter zake terug, daar het schip inmiddels de reis reeds had vervolgd. Ten overstaan eener commissie, bestaande uit den luitenant ter zee lste klasse W. A. Cambier, den luitenant ter zee 2de klasse C. E. Dittlinger en de officier-machi nisten 2de klasse J. Buijs en J. A. Goetz, legden de machinist-leerlingen van het oudste studiejaar in het laatst der vorige week hun eind-examen af. Van de 28 leer lingen slaagden er 26. In volgorde van de behaalde punten, luiden de namen der geslaagden als volgt: J. Schild, C. Van Gooi, W. A. d'Arnaud, J. Th. C. Campagne, H. R. Birza, W. J. Verbeek, C. Petri, C. H. Te Kolf, K. Hantzsch, A. Govers, G. A. Gal], J. Moree, B. J. Velderman, D. Bedeaux, J. H. Von Santen, W. K. L. A. Van Bommel, H. J. P. Ten Bruggen Cate, W. K. F. Meijer, C. Hüne, G. C. Van Wachem, D. Meijer, G. H. Watson, A. Risseeuw, B. Verheij, G. J. Velderman en S. Bruinsma. Voor hen is jl. Maandag de uitsluitend practische cursus aan boord van het voormalige Koningsjacht „De Leeuw*, liggende op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis, begonnen. Na afloop daarvan wordt hun rangnommer definitief vastgesteld en worden zij tot machinist-leerling lste klasse bevorderd, waarna zij de „opleiding" verlaten, om vervolgens op ver schillende oorlogsbodems te worden geplaatst. Als gerucht, zegt de „Amsterd. Crt.", wordt mede gedeeld, dat wellicht later Hobein's stoffelijk overschot van Vlissingen naar Amsterdam zal worden overgebracht. Het personeel bij den torpedodienst der zeemacht is in kennis gesteld met de bepaling, dat het in den vervolge, evenals de overige schepelingen, in aanmerking komt voor uitzending naar Oost-Indië. Men meldt ons uit Wieringerwaard: „Zondag 22 April e. k. is het wel geen 50-, maar toch 48 jaar, dat A. Woestenberg koster is in de kerk der Hervormde gemeente te Wieringerwaard; ik meen wel der moeite waard om te worden vermeld. Mocht het hem fegeven zijn, dat wij het na twee jaar mogen vermelden, at hij als zoodanig zijn halve eeuwfeest viert." Tot heemraad van den polder Zijpe is benoemd de heer R. Buisman.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3